071-91009294  | 021-88724227  |

بورسیه تحصیلی فرانسه

بورسیه تحصیلی فرانسه

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

فرانسه همواره یکی از مقاصد جذاب دانشجویان بین المللی برای تحصیل بوده است. دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا آرزوی تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارند. ارزان بودن دانشگاه های فرانسه، اعتبار بالای مدرک تحصیلی، معتبر بودن دانشگاه های آن، همگی در جذب دانشجویان بین المللی تاثیر فراوانی داشته است. کشور فرانسه برای حمایت از دانشجویان در دانشگاه، بورسیه های متعددی را برای آن ها در نظر گرفته است تا افراد بدون دغدغه های مالی فقط بر روی تحصیل تمرکز داشته باشند. در این مقاله می خواهیم در مورد بورسیه های تحصیلی فرانسه، شرایط اخذ بورسیه و انواع آن و این که چگونه بورسیه تحصیلی فرانسه بگیریم صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

 شرایط بورسیه تحصیلی در فرانسه تحصیل رایگان

دانشگاه های فرانسه بورسیه های مختلفی را به دانشجویان ارائه می دهند که افراد می توانند در کاهش هزینه های خود از آن ها بهره مند شوند. اکثر دانشجویانی که در فرانسه به نحصیل می پردازند، خواهان دریافت بورسیه می باشند. در فرانسه بیشتر بورسیه های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به دانشجویان اعطا می شود که برای دریافت ان ها، دانشجویان باید شرایط به خصوصی داشته باشند. دانشجویان برای این که بتوانند از بورسیه های تحصیلی در فرانسه استفاده کنند، باید از سطح علمی خوبی برخوردار بوده و نمرات بالایی کسب کرده باشند. داشتن رزومه علمی قوی از اصلی ترین شرایط دریافت بورسیه می باشد. در بعضی از بورسیه های این کشور نیز به ملیت و جنسیت متقاضیان توجه می شود. دانشجویان با ارائه مدرک زبان فرانسه در سطح B2 می توانند در دانشگاه های دولتی فرانسه به تحصیل رایگان بپردازند. در صورتی که افراد مدرک زبان فرانسه نداشته باشند می توانند با ارائه مدرک زیان آیلتس و یا تافل در دانشگاه های خصوصی فرانسه به زبان انگلیسی تحصیل کنند. به طور کلی افراد برای دریافت بورسیه تحصیلی رایگان فرانسه باید شرایط زیر را داشته باشند:

  • رزومه قوی
  • مدرک زبان فرانسه در سطح B2 یا انگلیسی آیلتس 7 به بالا
  • معدل بالا (در مقطع کارشناسی نمره 17 و در کارشناسی ارشد نمره 19)
  • مقالات تحقیقاتی
  • سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی
  • انجام تحقیقات و پژوهش های معتبر
ویزاهای اخذ شده

برای دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه چه فرآیندی باید طی شود؟

برای دریافت بورسیه تحصیلی کشور فرانسه اولین کاری که باید انجام داد، ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات می باشد. پس از ترجمه مدرک و تائید آن، متقاضیان باید مدارک تحصیلی خود را به کمیسیون تخصیص بورسیه در دانشگاه مربوطه ارسال کنند. این کمیسیون پس از دریافت مدارک تحصیلی متقاضیان، به بررسی مدارک ارسال شده می پردازد و رزومه افراد را مورد ارزیابی قرار می دهد. سپس با برگزاری جلسات در کمیسیون اقدام  به تصمیم گیری و انتخاب افراد واجد شرایط برای دریافت بورسیه می نمایند. در صورتی که متقاضی واجد شرایط اخذ بورسیه باشد، از طرف دانشگاه برای فرد نامه پذیرش ارسال می شود. پس از این که متقاضی، نامه پذیرش را دریافت نمود باید اقدام به دریافت ویزای تحصیلی نماید.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه

مدت زمان اخذ بورسیه تحصیلی کشور فرانسه چقدر است؟

به طور کلی مدت زمان لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی در فرانسه، بسته به رشته تحصیلی و شرایطی که دانشجو دارد متفاوت است. اما اگر بخواهیم یک بازه زمانی برای این فرایند تعیین کنیم باید بگوییم از زمان ارسال مدارک تا بررسی مدارک و اعلام نتیجه نهایی، بین 4 تا 8 ماه طول می کشد.

انواع بورسیه تحصیلی در فرانسه

اگر چه هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی بسیار پایین است و تا حدودی رایگان محسوب می شود، اما هزینه های زندگی در فرانسه به نسبت گران است. افراد برای تامین هزینه های خود نیاز به حمایت مالی دارند که یکی از روش های کاهش هزینه ها، دریافت بورسیه فرانسه می باشد. از طرفی تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه هزینه های بسیار بالایی دارد و دانشجویان بهتر است از حمایت های مالی برخوردار شوند، که با دریافت بورسیه می توان کمی این هزینه را کاهش داد. به طور کلی می توان گفت شهریه های دانشگاه های دولتی در این کشور، حدود 200 تا 600 یورو می باشد و برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه، سالانه باید حدود 10 هزار یورو هزینه کرد که رقم بالایی می باشد. بورسیه هایی که در فرانسه ارائه می شوند، به طور کلی به دو نوع تقسیم می شوند که هر کدام بسته به ارگان ارائه دهنده بورسیه و مقطع تحصیلی افراد متفاوت است.

  • بورسیه هایی که دانشگاه ارائه می کند.
  • بورسیه هایی که از طرف نهاد ها و موسسات خاص ارائه می شود.

بورسیه های اعطا شده از دانشگاه

بورسیه هایی که از طرف دانشگاه های فرانسه به دانشجویان اعطا می شود، فقط مختص دانشجویان مقطع دکترا می باشد. تمام دانشجویان بین المللی می توانند بورسیه فرانسه را در مقطع دکترا دریافت کنند و به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنند.

بورسیه اعطا شده از نهاد ها و موسسات خاص

در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان می توانند از موسسات خاصی بورسیه دریافت کنند. دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد به صورت مستقیم به دانشجویان بورسیه ارائه نمی کنند و بیشتر از طریق نهاد ها و موسسات اقدام می کنند. برخی از موسسات ارائه دهنده بورسیه به دانشجویان در ادامه آورده شده است:

  • یکی از ارائه دهندگان بورسیه به دانشجویان در فرانسه، مراکز و پژوهشکده