071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

اوکراین واقع در اروپای شرقی و یکی از 44 کشور بزرگ جهان می باشد. اوکراین از نظر علمی پیشرفت های چمگیری داشته و دارای دانشگاه های بزرگ و معتبری می باشد که مدارک آن ها در سطح بین المللی شناخته شده و معتبر می باشد از این رو افراد بسیاری از سراسر جهان برای تحصیل در اوکراین به این کشور زیبا و پیشرفته مهاجرت می نمایند. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین از جمله رشته های بسیار پرطرفدار می باشد زیرا علاوه بر اعطای مدارک معتبر در سراسر جهان هزینه های تحصیل بسیار ارزان تر از دیگر کشورهای اروپایی می باشد.

تحصیل در اوکراین

مهاجرت تحصیلی به اوکراین

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین

هنگامیکه صحبت از مطالعه پزشکی در خارج می شود دانشگاه های پزشکی اوکراین یکی از بهترین دانشگاه ها می باشد. دانشجویان از سراسر جهان جهت مطالعات پزشکی که شامل پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و… می شود به دلیل هزینه های زندگی و تحصیل پایین و انجام مطالعات پزشکی با کیفیتی بسیار بالا مهاجرت به اوکراین را انتخاب می نمایند. یکی دیگر از مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین که باعث جذب دانشجویان بسیاری از سراسر جهان می شود امکان تحصیل به زبان انگلیسی می باشد.

 موسسات و دانشگاه های پزشکی اوکراین همکاری نزدیکی با دانشگاه های معتبر آلمان، فرانسه، ایتالیا، لهستان، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و اتریش دارند که این همکاری این امکان را به دانشجویان می دهد تا در کنفرانس های بین المللی، برنامه های مبادله ای و پروژه های علمی مختلفی شرکت نمایند. طول دوره تحصیل پزشکی در اوکراین 6 سال است که در پایان به فارغ التحصیلان مدرک دکترای پزشکی اعطا می شود و تحصیل دندانپزشکی در اوکراین 5 سال به طول می انجامد که منجر به اخذ مدرک دکترای دندانپزشکی می شود.

برنامه دندانپزشکی در دانشکده دندانپزشکی اوکراین طی 5 سال تحصیلی ارائه می شود و دانشجویان از طریق مباحث مهم در مشخصات بیولوژیکی و پزشکی و همچنین رشته های مختلف بالینی که برای یک دندانپزشک نیاز است تحصیل می کنند به شرط اتمام موفق آمیز دروس به دانشجویان مدرک دیپلم دندانپزشکی داده می شود. دانشجویان دندانپزشکی در اوکراین از سال چهارم دروس تخصصی از جمله: آناتومی، بافت شناسی، بیوشیمی و … را مطالعه می نمایند.

دانشجویان رشته دندانپزشکی در دانشگاه های اوکراین به آزمایشگاه های بسیار مجهزی دسترسی دارند که با روند پوسیدگی دندان، ساخت دندان مصنوعی، بیماری های دهان و دندان و لثه و… آشنا می شوند. شهریه تحصیل دانشگاه­ های دندانپزشکی در اوکراین در سال حدود 4600 دلار می باشد و هزینه پذیرش و ثبت نام نیز 100 دلار است که تنها در سال اول پرداخت می شود. تحصیل پزشکی در اوکراین یکی از بهترین گزینه ها برای متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور می باشد که حدود 6 سال به طول می انجامد. تحصیل پزشکی در اوکراین نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه می باشد. شهریه تحصیل پزشکی در اوکراین در سال حدود 2600 تا 3700 یورو می باشد.

ویزاهای اخذ شده

دانشگاه ایالتی پزشکی اودسا اولین دانشگاه اوکراین می باشد که آموزش پزشکی را به زبان انگلیسی در سال 1996 ارائه داد. دانشگاه ایالتی پزشکی اودسا یکی از بزرگ ترین دانشگاه های پزشکی اوکراین می باشد که عضو انجمن پزشکی اروپا و دانشگاه های بین المللی بسیاری می باشد این دانشگاه دارای 56 بخش پزشکی، یک کالج پزشکی و اعضای هیئت علمی می باشد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس و روسیه

در گروه پزشکی، دندانپزشکی، پزشکی تخصصی، مدارک دانشگاه­های پزشکی بلاروس مشابه دیگر دانشگاه­ها نظیر بلگراد و دانشگاههای اسلواکی، مجارستان، لهستان، روسیه و جمهوری چک، مورد تایید کشورهای مختلف و تایید وزارت بهداشت ایران می باشد. هزینه تحصیل در رشته تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس سالانه حدودا بین 4500 تا 5000 دلار می باشد. معمولا بورسیه تحصیلی به دانشجوهای خارجی تعلق نمی گیرد.دانشگاههای علوم پزشکی ارمنستان و اکراین از ابتدای سال 2010 از نظر وزارت بهداشت ایران غیرمعتبر می‌باشند. واما اگر دانش آموزان سوم تجربی و ریاضی یک سال دوره پیش دانشگاهی و مقدماتی زبان روسی را در کالجهای زبان اوکراین بخوانند و در سال بعد در دانشگاه پزشکی بلاروس شروع به تحصیل نمایند ادامه تحصیل آنها مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس و روسیه

دانشگاه پزشکی یوگامولتس

دانشگاه پزشکی بوگامولتس به صورت رسمی از سال 1861 میلادی تاسیس شد و فعالیت خود را آغاز نمود و از جمله معروفترین دانشگاه علوم پزشكی اوكرین و یكی از سه دانشگاه مشهور جمهوری می باشد. دانشگاه بوگامولتس در رشته های پزشكی،‌ دندانپزشكی و داروسازی از تمام دنیا دانشجو می پذیرد. داشتن مدرك دیپلم متوسطه و معدل 16 بری ورود به رشته دندانپزشكی و داروسازی الزامی است.

دانشگاه ملی پزشکی خارکف

یکی دیگر از دانشگاه های پزشکی اوکراین که بسیار معتبر و پرطرفدار است دانشگاه ملی پزشکی خارکف است که یکی از قدیمی ترین موسسات آموزش عالی اوکراین می باشد که در سال 1805 تاسیس شده است. دانشگاه ملی پزشکی خارکف بهترین دانشگاه علوم پزشکی اوکراین برای دانشجویان خارجی که تمایل به تحصیل پزشکی در اوکراین دارند می باشد. مدارک تحصیلی دانشگاه خارکف دارای اعتبار بین المللی می باشد و در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. از نظر تاریخی دانشگاه ملی پزشکی خارکف اولین موسسه آموزش پزشکی در اوکراین می باشد.

زبان تدریس برای دانشجویان خارجی، روسی و انگلیسی می باشد که دانشجویان با توجه به تسلط زبان یکی از زبان ها را برای ادامه تحصیل انتخاب می نمایند. دانشگاه ملی پزشکی خارکف دارای یک سیستم خوابگاهی بسیار عالی و مجهز برای دانشجویان خارجی می باشد. تمامی اتاق های خوابگاه مجهز به اینترنت پرسرعت، وسایل گرمایشی و سرمایشی، تخت خواب، میز مطالعه، کمد شخصی و مبلمان می باشد. از مزیت های اقامت تحصیلی در خوابگاه های دانشجویی می توان به : نزدیکی به محوطه دانشگاهريال اقامت ارزان و راحت و امنیت بالا اشاره کرد. در هر اتاق خوابگاه 2 یا 3 دانشجو اقامت دارند.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • شهریه ارزان
 • پذیرش بدون آزمون ورودی
 • امکان اشتغال در اوکراین و اروپا
 • امکانات آموزشی مدرن
 • اعتبار بین المللی مدارک دانشگاهی

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی اوکراین

 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • عکس پاسپورتی
 • ارائه گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار
 • معرفی یک حساب بانکی معتبر جهت اثبات پشتوانه مالی
 • تایید مدارک توسط سفارت

لازم به ذکر است که کلیه مدارک ارائه شده برای اخذ ویزای تحصیلی اوکراین میبایست همراه با کپی و ترجمه رسمی به زبان روسی باشند.

شرایط تحصیل رشته پزشکی در اوکراین

امروزه، اوکراین در میان دانشجویان بین المللی که می خواهند MBBS خود را در خارج از کشور اتخاذ کنند، محبوبیت زیادی دارد. اوکراین شامل بسیاری از دانشگاه های دولتی پزشکی در سطح جهانی است که MBBS، MD و سایر مدرک پزشکی را با قیمت بسیار مناسب ارائه می دهند. دانشجویانی که MBBS یا هر مدرک پزشکی دیگر خود را از یک دانشگاه پزشکی اوکراین به اتمام برسانند واجد شرایط درخواست شغل در هر جای دنیا می باشند.

شرایط تحصیل رشته پزشکی در اوکراین

مدت زمان تکمیل دوره MBBS در اوکراین 5تا8 سال است. دانشجویان مجبور نیستند هر آزمون ورودی را برای پذیرش در یک دانشگاه پزشکی در اوکراین پاس کنند. به این ترتیب، اوکراین برای دانشجویان مشتاق این موقعیت را بسیار آسان ساخته است تا به آرزوی یک پزشک موفق شدن برسند. محبوب ترین رشته های پزشکی MBBS در دانشگاه های پزشکی اوکراین در زیر ذکر می گردد:

 1. پزشک عمومی
 2. پزشک اطفال
 3. جراحی

یکی از دانشگاه های عالی پزشکی در اوکراین، دانشگاه پزشکی ملی Bogomolets است که اصول پزشکی در دنیای طب سنتی را تشویق می کند. این دانشگاه عمدتا بر متدولوژی آموزش معتبر تمرکز دارد. این دانشگاه دارای یک بخش تخصصی تحقیقاتی برای دانشجویان دکترا می باشد. همچنین این دانشگاه برای دانشجویان، دانش عملی فراهم می سازد که به دانش آموزان اجازه می دهد تا آموزش در یک محیط عملی را داشته باشند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در اوکراین

دندانپزشکی به عنوان یک حرفه مراقبت های بهداشتی اولیه شناخته می شود، که چالش برانگیز و همچنین ارزشمند است. برنامه 5 ساله دندانپزشکی برای دانشجویانی که تحصیلات متوسطه خود را با نمرات خوب به پایان رسانده اند، ارائه داده می شود.

دوره های دندانپزشکی شامل:

 • جراحی دندان
 • جراحی فک و صورت و دندانپزشکی انکولوژیک
 • دندانپزشکی پروتز یا پروتز دندان
 • درمان شناسی دندان
 • دندانپزشکی کودکان

در بخش دندانپزشکی، یک مبنای فنی و مواد وجود دارد که دانشجویان را با بهترین شرایط برای آموزش در تخصص «دندانپزشکی» آماده می کند. گروه های بالینی و مراکز درمانی مجهز به روش های تشخیصی و پزشکی مدرن هستند که انجام تشخیص و درمان در سطح بالا را امکان پذیر می سازد. تیم اساتید هیئت علمی دائما اقدامات لازم را برای ایجاد پروسه تحصیل آسان تر فراهم می سازد که عبارتند از تشکیل دستورالعمل ها، کتاب های درسی، مواد آموزشی، برنامه های یکپارچه برای خود بازبینی مطابق با برنامه درسی و شرایط لازم منتشر شده به زبان محلی و انگلیسی.

در تشکیلات کار آموزشی، نقش کتابخانه دانشگاه بسیار مهم است: دانشجویان را با مقالات آموزشی، مرجع و روش شناسی آماده می کند. در کتابخانه های جدید و به روز رسانی شده نیز دانشجویان می توانند از کتاب های الکترونیکی استفاده کنند. در اتاق های مطالعه بیش از 500 کتاب الکترونیکی وجود دارد که نویسندگان آن، دانشمندان برجسته دانشگاه ها هستند.