071-91009294  | 021-88724227  |

سرمایه گذاری در اتریش

سرمایه گذاری در اتریش

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

سرمایه گذاری در یک کشور اروپایی به تبع بهترین راه برای اخذ ویزای شینگن و ورود به اتحادیه اروپاست. سرمایه گذاری در اتریش از جمله امکاناتی است که دولت برای متقاضیان زندگی در این کشور در نظر گرفته است. در این مقاله از موسسه حقوقی میرداماد، ما شما را با شرایط سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اتریش، بیشتر آشنا خواهیم کرد.

شرایط سرمایه گذاری در اتریش برای خارجی ها

اتریش به علت موقعیت جغرافیایی خود به عنوان نقطه ی تقاطع بین شرق و غرب اروپا به طرز قابل توجهی سرمایه گذاران خارجی را از قدیم جذب خود کرده است؛ با این حال به نظر می رسد که این جاذبه ی استراتژیک به علت ناپایداری و کاهش نزولی جریان های(درآمد های) ورودی و خروجی سرمایه گذاری از سال 2013 کاهش یافته است.

بر طبق گزارش سالانه ی سرمایه گذاری در سازمان کنفرانس های ملل متحد در توسعه و تجارت( UNCTAD ) در سال 2018، جریان مستقیم سرمایه گذاری خارجی در این کشور از 9 میلیارد دلار در سال 2016 به 9.6 میلیارد دلار در سال 2017 رسیده است. اتریش در سال 2017 رتبه ی 31 ام را در جریان ورودی سرمایه گذاری مستقیم خارجی به خود اختصاص داد در حالی که این کشور در سال قبل از آن رتبه ی 200 و آخرین جایگاه را کسب کرد.سهم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشور اتریش حدود 25 درصد از سال 2016 به 2017 افزایش داشته و به 185 میلیون دلار رسیده است.

ویزاهای اخذ شده

به طور کلی اتریش صادر کننده سرمایه است و جریان های سرمایه گذاری خروجی آن از سرمایه گذاری داخلی آن فراتر رفته است. اتریش به منظور تشویق سرمایه گذاری خارجی، شرایط دلخواه را برای شرکت های خارجی که مایل به سرمایه گذاری در صنایع و تحقیق و توسعه هستند فراهم کرده و شرایط مالی قابل توجهی را در اختیار آنها قرار می دهد( مثل تخفیف مالیات).

نقطه قوت سرمایه گذاری در اتریش

اتریش از نظر شرایط محیطی کسب و کار عملکرد نسبتا خوبی دارد و در بین 190 کشور دنیا رتبه ی 22 ام را در عملکرد تجاری بانک هایش در سال 2018 به دست آورد. نقاط قوت اتریش شامل اقتصاد پایدار آن، موقعیت آن در مرکز اروپا و نیروی کار ماهر و بسیار کارآمد خود است. با این حال، تحولات سیاسی اخیر در این کشور به نحوی از تصویر تاریخی آن در زمینه ی قدرت و ثبات نهادی کاسته است که این امر می تواند سرمایه گذاران را در آینده ی نزدیک محتاط تر کند.

آلمان، روسیه، ایالات متحده ی آمریکا و ایتالیا در سال 2017، حدود 60 درصد از سهم سرمایه گذاری خارجی در اتریش را تشکیل داده اند، سرمایه گذاران عمده ی دیگر در اتریش شامل سوئیس، هلند، فرانسه، لوکزامبورگ، انگلستان، امارات متحده ی عربی و کانادا هستند.

هم چنین فعالیت های سرمایه گذاری پر طرفدار در اتریش به طور عمده شامل فعالیت های فنی و حرفه ای، علمی، تجاری، املاک و مستغلات، شیمی و داروخانه، فعالیت های اداری و تولید تجهیزات حمل و نقل می باشند.

نقطه قوت سرمایه گذاری در اتریش

اقدامات لازم برای سرمایه گذاری خارجی در اتریش

  1. آزادی در تاسیس محل کار و استقرار آن
  2. تملک کل سهام یک شرکت محلی در اتریش قانونی می باشد
  3. تعهد به پرداخت
  4. برای راه اندازی یک شرکت در اتریش، گواهی نامه ی تمام فعالیت های حرفه ای که در لیست نظارتی ذکر شده اند لازم می باشد
  5. امکان خرید زمین و ساختمان های صنعتی و تجاری نیز در این کشور وجود دارد

شرایط اخذ اقامت و مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه گذاری

در کشور اتریش، بر طبق ماده (6)10 قانون شهروندی کشور اتریش بیان می کند که در صورت وجود شایستگی فوق العاده، در افراد، دولت اتریش می تواند به این افراد خارجی امتیاز شهروندی را اعطا کند. این شایستگی می تواند شکل های مختلفی از جمله شکل های اقتصادی داشته باشد و می تواند شامل مشارکت در سرمایه گذاری و سایر مزایای اقتصادی باشد که به کشور اتریش وارد شود. با این حال، شهروندی تنها بر اساس مشارکت در سرمایه گذاری اعطا نمی گردد. سرمایه گذار خارجی باید علاوه بر سرمایه گذاری خود، سهم فوق العاده ای در امور دیگر، از جمله آوردن فناوری های جدید به کشور اتریش و یا ایجاد تعداد قابل توجهی شغل جدید داشته باشد.

شرایط اخذ اقامت و مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه گذاری

موارد مورد نیاز:

بر اساس مقررات اعطای شهروندی توسط سرمایه گذاری، متقاضی باید سرمایه گذاری فعالی در اقتصاد کشور اتریش داشته باشد، به عنوان مثال، به شکل یک سرمایه گذاری مشترک یا سرمایه گذاری مستقیم در یک کسب و کار که شغل ایجاد می کند، اقدام کند و یا محصولاتی را جهت فروش و صادرات جدید تولید نماید. به طور کلی، در این مورد سرمایه گذاری مستقیم و به طور قابل ملاحظه ای مورد نیاز است. سرمایه گذاری های غیر فعال، در اوراق قرضه دولتی، املاک و مستغلات و موارد دیگری مانند اینها واجد شرایط جهت دریافت امتیاز شهروندی نمی باشند.

علاوه بر الزامات اسنادی استاندارد (گذرنامه، شناسنامه، سند ازدواج و غیره)، یک سابقه کامل شخصی پاک (گواهی عدم وجود سابقه کیفری)، یک رزومه (CV) کامل و اطلاعات در مورد سابقه کسب و کار و همچنین منابع اطلاعاتی بدون نقص، باید توسط کلیه متقاضیان ارائه شود.

به طور کلی، قانون شهروندی کشور اتریش متقاضی را ملزم می نماید که شهروندی جاری خود را به عنوان یک پیش شرط از شهروندی فعلی اعطا شده کشور اتریش رها کند. با این حال، در صورت تمدید امتیاز شهروندی تحت مفاد ماده (6)10 قانون شهروندی، یک شهروند سابق می تواند به طور قانونی امتیاز شهروندی خود را حفظ نماید، که به عنوان مثال لازم نیست که متقاضی از حق شهروندی فعلی خود صرف نظر کند.

این روش شامل یک بررسی کامل در زمینه سوابق متقاضی می باشد و معمولاً متقاضیان باید در یک مصاحبه که در کشور اتریش برگزار می شود، شرکت کنند. مدارک اعطای شهروندی پس از تصویب درخواست امتیاز شهروندی صادر می شود.

در این مورد، متوسط برنامه زمان بندی برای رسیدگی به درخواست متقاضی بین 24 تا 36 ماه است. متقاضیان موفق، مجوز شهروندی کامل خود را از کشور جمهوری اتریش و با تصمیم دولت اتریش دریافت می کنند و بلافاصله پس از آن می توانند درخواست خود را برای دریافت پاسپورت ارائه نمایند. گذرنامه این افراد در طول چند روز صادر می شود.

اعطای مجوز شهروندی منتشر نمی شود و به هیچ کشور دیگری گزارش نمی گردد، زیرا در قوانین دولتی مربوط به اسرار حفظ حریم شخصی / رسمی افراد قرار دارد.

حداقل سرمایه گذاری در اتریش جهت اخذ اقامت

برخلاف بعضی از کشورهای اروپایی، اتریش ویزای طلایی برای سرمایه گذاری را ارائه نمی دهد. دیگر کشورهای اروپایی مانند مالتا، پرتغال و اسپانیا از روش های اقامت از طریق سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی یا املاک و مستغلات استفاده میکنند. چنین سرمایه گذاری هایی اجازه سفر در منطقه شنگن را میدهد و در نهایت منجر به اقامت دائم(PR) و تابعیت آن کشور میشود.

اتریش چنین برنامه ویزای سرمایه گذاری را ندارد. اما گزینه سرمایه گذاری شهروندی را ارائه میدهد. متقاضیان خارجی میتوانند در اقتصاد اتریش سرمایه گذاری کنند. چنین سرمایه گذاری هایی باید چشمگیر باشد و به اقتصاد اتریش و ایجاد شغل در این کشور کمک کند. سرمایه گذاری معمولا از طریق تزریق حداقل 10 میلیون یورو در یک کسب و کار یا 3 میلیون یورو به عنوان کمک به صندوق توسعه دولتی باشد.

لطفا توجه داشته باشید که از طریق این برنامه سرمایه گذاری هیچ راه مشخص و قابل پیش بینی برای اخذ تابعیت اتریش تعیین نشده است.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در اتریش

در راستای سهولت امور تجاری در رتبه بندی کسب و کار بانک جهانی در سال 2018، اتریش بیست و دومین رتبه از بین 190 کشور جهان را به خود اختصاص داده است. زیرساخت های هدفمند و توسعه یافته نیروی کار زبده، کارآزموده، شایسته و متبحر و کارایی و بهره وری بالا از خصوصیات منحصر به فرد این کشور است.


مزایای اتریش برای سرمایه گذاری

اتریش همچنین دارای صنایع دارویی قابل ملاحظه ای است از این رو میتواند مهارت‌های بیولوژیکی و جذب شرکت های بازرگانی را توسعه و گسترش دهد.

وضعیت و کیفیت خوب زندگی؛ وین در مقام اول رتبه بندی جهانی از لحاظ کیفیت زندگی است و منطقه ای ایده آل با موقعیت ایده آل (در حوزه اتحادیه اروپا) و تلفیق با مناطق بین المللی است.

اتریش مخصوصا از لحاظ موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی خود در بین کشورهای اروپا ی غربی مرکزی شرقی قرار گرفته است. اتریش یک مقصد توریستی ایده آل است و مبلغ هنگفتی از بودجه سرمایه گذاری دولتی و عمومی در زمینه تحقیقات و پژوهش سرمایه گذاری شده است. ثبات سیاسی و امنیت فردی به ویژه در اتریش قابل توجه است.

مزایای اتریش برای سرمایه گذاری

معایب سرمایه گذاری در اتریش

  1. اقدامات و فعالیت های سخت گیرانه و مقررات و ضوابط پیچیده
  2. عدم ریسک در سرمایه گذاری مالی
  3. قوانین شرایط مهاجرت به اتریش به عنوان یک عامل محدود کننده
  4. وابستگی تجاری به آلمان

این کشور به شدت وابسته به کشورهای اروپای غربی و مرکزی است اگرچه سرمایه گذاری های زیاد در این کشور انجام می شوند و اما این سرمایه گذاریها بخش بانکداری را تضعیف کردند.

بازارهای داخلی خرد و نوپا؛ از اقدامات دولتی برای انگیزه دادن یا محدود کردن گرفته تا ایجاد انگیزه ی داد و ستد گسترده دولت کلیه اقدامات لازم را انجام می دهد. ثبات سیاسی و هزینه و مخارج پایین زندگی، محیط کسب و کار اتریش را مطلوب تر ساخته است.

به طور کلی دولت اتریش از سرمایه گذاری مستقیم خارجی حمایت می کند که به سود اف دی ای است و بخش فناوری اطلاعات را هدف قرار می دهد و یکی از عوامل کلیدی و جذاب دیگر سیستم مالیات بندی تجاری اتریش نیز محسوب میشود که از مناسبترین سیستمهای مالیاتی است.

اما در اتریش مالیات بر دارایی و درآمد یا مالیات های خاص لحاظ نمی شوند.همچنین هدف اصلی آن حفظ رقابت با کشورهای دیگر در حوزه اتحادیه اروپاست. در سال 2005 نرخ مالیات بردرآمد شرکت اتریش از 34 درصد به 25 درصد کاهش یافت. با تمام این اوصاف یارانه های سرمایه گذاری منطقه ای، معافیت های مالیاتی بیست درصدی و پاداش های آموزشی برای کارورزان را نیز در بر داشتند. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به عوامل انگیزشی مالیاتی می توانید این متن را مطالعه کنید.

به منظور مقابله با اثرات بحران مالی جهانی اتریش اقدامات لازم را برای تقویت و افزایش نقدینگی و سرمایه گذاری در نظام و سیستم مالی انجام داده است.

بهترین فرصت های سرمایه گذاری ها در اتریش

بخش های کلیدی اقتصاد ملی کشور اتریش: شیمی و داروسازی، فرآورده های غذا، صنایع اتوماتیک، خدمات مالی، مهندسی مکانیک و فلزات، صنعت کاغذ سازی، برق ( به خصوص در بخش هیدروالکتریسیته یا همان تولید برق از آب ) بخش های سلامت، گردشگری و بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات

بخش هایی که از پتانسیل بالایی برخوردارند: انرژی تجدید پذیر، مشروبات الکلی، راهکارهای امنیتی چند منظوره و نرم افزار های امنیتی، بازرگانی و تجارت اینترنتی، برنامه های خصوصی سازی، بخش های انرژی و مخابرات، مناقصات، پروژه ها و تدارکات عمومی. بخش هایی که فرصت های سرمایه گذاری در آنها کم تر اند، بخش های انحصاری و قمار است. برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد شرایط سرمایه گذاری در اتریش و اخذ اقامت اتریش، با مشاورین ما در موسسه حقوقی میرداماد، گقت و گو کنید.

اخبار های مرتبط

اسکرول به بالا