071-91009294  | 021-88724227  |

مهاجرت به کانادا | بهترین روش های اخذ اقامت 2023

مهاجرت به کانادا

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

کشور کانادا یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان است که مهاجرت به این کشور بسیار پرطرفدار است. مهاجرت به کانادا از روش‌های مختلف مهاجرت از جمله مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، مهاجرت و ویزای سرمایه گذاری در کانادا و غیره امکان پذیر است. کشور زیبای کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان برای همه مهاجران به ویژه ایرانی‌ها محسوب می‌شود. این کشور پهناور با در اختیار داشتن منابع طبیعی فراوان و جمعیت بسیار کم و فرصت‌های شغلی فراوان نیازمند افراد متخصص و توانا و با مهارت از اقصی نقاط جهان برای به چرخش درآوردن چرخ‌های اقتصاد کشور می‌باشد. زیبایی‌ها و امتیازهای این کشور شگفت به زیبایی مسحور کننده آبشار نیاگارا، مناظر بکر و طبیعی، اقلیم جالب و تنوع جغرافیایی و پایین بودن جرم و جنایت و امنیت خلاصه نمی‌شود.

تحصیل در کانادا

مهاجرت کاری به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به کانادا

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در کانادا

هزینه های زندگی در کانادا

شهروندی و تابعیت کانادا

این کشور با برخورداری از بیمه خدمات درمانی رایگان حتی برای مهاجران پس از اخذ اقامت دائم، آزادی‌های فردی و اجتماعی، ثبات سیاسی و امنیت اجتماعی، رفاه اجتماعی، حقوق برابر و کیفیت سیستم آموزشی در بالاترین فهرست مقاصد مهاجران قرار دارد. اما مهاجرت و اخذ اقامت این کشور شگفت انگیز به سادگی میسر نمی‌شود. که در این بخش راه های مهاجرت به کانادا را بررسی خواهیم کرد. بدین منظور کارشناسان و مشاوران برجسته موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد در این مقاله به شرح و توضیح چگونگی اخذ اقامت این کشور و شرایط لازم برای این امر می‌پردازند.

در این مطلب میخوانید

قوانین روش‌ها و راه‌های مهاجرت به کانادا

یکی از اصلی ترین سوالات متقاضبان مهاجرت کانادا این است که چگونه به کانادا مهاجرت کنیم؟ متقاضیان بر اساس شرایط زندگی خود، میزان تمکن مالی و تحصیلات و سوابق کاری می توانند از روش های مختلف برای اقامت در کانادا اقدام کنند. در واقع هر متقاضی با هر میزان تمکن مالی و مدرک تحصیلی می تواند از میان ده ها روش مهاجرت یکی را انتخاب کرده و با مراجعه به سایت مهاجرت کانادا، فرم ثبت نام مهاجرت به کانادا را پر کرده و به این کشور وارد شود.

روش و راه های مهاجرت به کانادا عبارت است از:

 • مهاجرت تحصیلی به کانادا
 • مهاجرت کاری به کانادا
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در کانادا 
 • مهاجرت از طریق ثبت شرکت در کانادا 
 • مهاجرت از طریق خرید ملک در کانادا 
 • مهاجرت از طریق کارآفرینی در کانادا 
 • مهاجرت از طریق استاراپ در کانادا
 • مهاجرت از طریق تولد فرزند در کانادا
 • مهاجرت از طریق ازدواج در کانادا
 • مهاجرت از طریق پناهندگی به کانادا

هر متقاضی با هر میزان تمکن مالی و مدرک تحصیلی می تواند از میان ده ها روش مهاجرتی یکی را انتخاب کند و به کانادا مهاجرت کند.

الزامات و شرایط مهاجرت به کانادا

کشور کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل، کار، سرمایه گذاری و زندگی است. اما متقاضیان برای مهاجرت به کشور کانادا باید دارای شرایط لازم و کافی باشند. از مهم ترین شرایط عمومی مهاجرت به کانادا برای همه روش های مهاجرتی تسلط به زبان انگلیسی و یا دارا بودن مدرک زبان انگلیسی معتبر است. از آنجا که متقاضی چه برای تحصیل و چه برای کار و اشتغال راهی این کشور انگلیسی زبان می شود، پس باید برای تعامل با جامعه انگلیسی زبان به زبان آنها مسلط باشد.

ویزاهای اخذ شده

از دیگر شرایط عمومی مهاجرت به کشور کانادا دارا بودن تمکن مالی کافی برای زندگی و اقامت در مدت زمان سکونت در این کشور می باشد. میزان تمکن مالی بر اساس نوع ویزای اقامت کانادا متفاوت است.

دارا بودن مدارک تحصیلی و سوابق کاری و مدارک هویتی معتبر از دیگر شرایط عمومی مهاجرت به کانادا است که بر اساس نوع روش مهاجرتی این مدارک می تواند متفاوت باشد.

اطلاعات مربوط به نیازهای مهاجرت و قوانین مالیاتی قابل اجرا در کانادا برای شما در زیر آورده شده است:

 • مسائل مالیاتی در مورد مهاجرت
 • مالیات به عنوان یک غیر ساکن
 • مسائل مربوط به پرداخت مالیات از کانادا جدید
 • واردات اموال خود به کانادا
 • حفاظت از سلامتی شما
 • مجوز رانندگی کانادا
 • مالیات بر محصولات و خدمات
 • حقوق بازنشستگی
 • مرگ و اراده
 • فرم های مالیاتی کانادایی
 • دایرکتوری دفتر امور خارجه کانادا در خارج از کشور

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل 

کشور کانادا یکی از 5 کشور برتر برای تحصیل در جهان است. این کشور دارای دانشگاه‌هایی با رتبه جهانی و علمی بالا است که هر ساله افراد زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند. کشور کانادا از کشورهای مختلف جهان دانشجو می‌پذیرد و هر ساله حدود 400 هزار دانشجو را جذب می‌کند. از این رو هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان به سایت ثبت نام مهاجرت به کانادا مراجعه کرده و اقدام به تکمیل فرم ثبت نام مهاجرت به کشور کانادا می نمایند. 26 دانشگاه این کشور دارای رتبه‌های برتر در جهان است؛ سه دانشگاه برتر آن شامل دانشگاه تورنتو، مک‌گیل و بریتیش کلمبیا می‌شود. کشور کانادا دارای یکی از تحصیل کرده‌ترین جوامع است و حدود 60 درصد جمعیت این کشور دارای مدارک تحصیلی دانشگاه یا کالج هستند.

می‌توانید با تحصیل در کشور کانادا و مراجعه به سایت مهاجرت کانادا و تکمیل فرم ثبت نام مهاجرت به کانادا، اقامت این کشور را نیز بدست آورید. پس از اتمام تحصیل در رشته‌های مهندسی و یا تحصیل پزشکی در کانادا با یافتن شغل مورد نظر خود می‌توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و در این کشور اقامت کنید. برای تحصیل در کانادا در اولین مرحله باید برنامه تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کنید. این کار باعث می‌شود تا به راحتی بتوانید برای اقامت خود و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا پیش بروید. در کشور کانادا دانشگاه‌ها و برنامه‌های تحصیلی مختلفی وجود دارد که با کسب اطلاعات درمورد آن‌ها می‌توانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. تحصیل در کشور کانادا به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است.

پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود باید برای دریافت پذیرش از آن دانشگاه اقدام کنید. برای دریافت پذیرش مدارکی مانند پاسپورت معتبر، مدارک هویتی، مدارک تحصیلی گذشته، ریزنمرات تحصیلی، مدارک زبان انگلیسی یا زبان فرانسه با توجه به درخواست دانشگاه، انگیزه نامه تحصیلی و معرفی نامه اساتید نیاز دارید. زمان پذیرش دانشگاه‌های کشور کانادا مختلف است برای کسب اطلاعات دقیق درمورد هر دانشگاه می‌توانید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید. تحصیل در کشور کانادا بدون نیاز به مدرک زبان نیز امکان پذیر است. در برخی استان‌ها و دانشگاه‌های کشور کانادا می‌توانید بدون نیاز به مدرک زبان و با گذراندن دوره‌های زبان در این کشور مهاجرت تحصیلی خود را امکان پذیر کنید. برخی دانشگاه‌های کشور کانادا مانند دانشگاه کانکوردیا Concordia، دانشگاه رجینا، دانشگاه وینپیگ، دانشگاه کارلتون، دانشگاه ساسکاچوان و … شرایط تحصیل بدون مدرک زبان را می‌پذیرند.

متقاضیان به منظور اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید دارای شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا باشند. از اولین شرایط ویزای تحصیلی کانادا می توان به اخذ پذیرش از دانشگاه و رشته مورد نظر در این کشور اشاره کرد. پس از اخذ پذیرش، شرایط ویزای تحصیلی کانادا و شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا فراهم می شود. از الزامات و شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا موارد زیر را می توان نام برد:

 

شرایط مهاجرت به کانادا (شرایط عمومی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل)توضیحات
دارا بودن تمکن مالی کافیسالانه به میزان 10.000 دلار کانادا و ماهانه در حدود 1000 دلار کانادا
دارا بودن مدرک زبان انگلیسی/ فرانسهبر اساس مقطع تحصیلی در رشته و دانشگاه مورد نظر متفاوت است
نامه پذیرش از رشته و دانشگاه مورد نظربرای هر مقطع تحصیلی و هر رشته الزامی است
گپ و وقفه تحصیلیحداقل کمتر از 5 سال (از زمان اخذ آخرین مدرک تحصیلی تا اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا)

 

مقاطع تحصیلی دانشگاه های کاناداشرایط تحصیل در مقاطع تحصیلی دانشگاه های کانادا
مقطع کارشناسی/ لیسانسدارا بودن مدرک دیپلم دبیرستان/ دارا بودن معدل بالاتر از 15/ دارا بودن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه/ شرکت در دوره پیش-نیاز برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی
مقطع کارشناسی ارشد/ فوق لیسانسدارا بودن مدرک کارشناسی یا لیسانس از دانشگاه های مورد تایید کانادا/ دارا بودن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه/ دارا بودن انگیزه نامه تحصیلی قوی
مقطع دکترا / PhDدارا بودن مدرک کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس از دانشگاه های مورد تایید کانادا/ دارا بودن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه/ دارا بودن مقاله های منتشر شده در ژورنال های علمی جهان
دوره های کوتاه مدت Co-op در کالج های کانادادارا بودن مدرک دیپلم متوسطه دبیرستان/ مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه/ کم هزینه ترین روش مهاجرت تحصیلی با برخورداری از مزیت کار پس از اشتغال

کشور کانادا به دلیل دارا بودن شرایط مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی کانادا و همچنین دارا بودن فرصت های کاری پس از فارغ التحصیلی از بهترین مقاصد تحصیلی است

مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا

متقاضیان با دارا بودن شرایط ویزای تحصیلی کانادا و شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا می توانند پس از تمام شدن تحصیل به کار و اشتغال در این کشور بپردازند. علاوه بر این شرایط برخورداری از بورسیه ها و اسکالرشیپ های تحصیلی برای متقاضیان واجد شرایط فراهم است. تحصیل به زبان های انگلیسی و فرانسه و همچنین تحصیل با هزینه های مقرون به صرفه و کم هزینه از دیگر مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا است. در واقع مهاجرت رایگان به کانادا امکان پذیر نمی باشد؛ اما مهاجرت تحصیلی را می توان یک روش کم هزینه برای مهاحرت دانست. هزینه مهاجرت به کانادا در روش تحصیلی مقرون به صرفه تر است.

یکی از موارد و مزایای مهم در مورد شرایط ویزای تحصیلی کانادا امکان اخذ مجوز اقامت دائم و یا تابعیت و شهروندی کانادا پس از اشتغال و کار در این کشور می باشد. از جمله شرایط اخذ اقامت دائم کانادا پس از فارغ التحصیلی کار و اشتغال مستمر و دائم در این کشور است. متقاضیان با دارا بودن شرایط اخذ تابعیت کانادا از جمله پرداخت منظم مالیات و بیمه سلامت، رعایت قوانین و مقررات مدنی کانادا و عدم ارتکاب جرم در این کشور می توانند شهروندی کانادا را دریافت کنند.

شرایط تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا یکی از معتبرترین و پرمتقاضی‌ترین رشته‌های تحصیلی در کشور کانادا است. برای نکمیل فرم ثبت نام مهاجرت به کانادا و تحصیل پزشکی در این کشور باید یک مدرک لیسانس علوم پایه دریافت کنید. این شرط یکی از مهم‌ترین شروط تحصیل پزشکی در کانادا است و مدرک لیسانس شما باید در رشته‌هایی مانند زیست شناسی، شیمی، فیزیک و دیگر رشته‌های علوم پایه باشد. برای اینکه بتوانید وارد رشته پزشکی شوید و پذیرش دانشگاه مورد نظر خود را دریافت کنید نیاز به شرکت در آزمون MCAT (Medical College Admission Test) را دارید و باید حداقل نمره لازم را کسب کنید. علاوه بر نمره آزمون MCAT معدل دیپلم دبیرستان باید حداقل 25 باشد و به مدرک زبان انگلیسی آیلتس 5 نیز نیاز است؛ اگر مدرک زبان انگلیسی ندارید می‌توانید در دوره‌های آمادگی زبان که در دانشگاه‌های کشور کانادا برگزار می‌شود شرکت کنید.

آزمون MCAT یک آزمون کامل استاندارد است که برای متقاضیان رشته پزشکی در کشورهای آمریکا و کانادا برگزار می‌شود. این آزمون تمام لزوماتی که یک فرد به عنوان دانشجوی پزشکی باید داشته باشد را بررسی می‌کند که شامل تفکر انتقادی، ارزیابی مهارت حل مسئله، علم و دانش مفاهیم طبیعی و رفتاری و علوم اجتماعی می‌شود. برخی از دانشگاه‌های کشور کانادا برای پذیرش دانشجو در رشته پزشکی نیاز به نمره این آزمون ندارند مانند دانشگاه‌های پزشکی کبک، دانشگاه پزشکی اوتاوا و دانشگاه پزشکی نورثرن که بدون نیاز به آزمون دانشجو می‌پذیرند.

مهاجرت به کانادا از طریق اخذ پیشنهاد کار و تخصص
مهاجرت به کانادا از طریق اخذ پیشنهاد کار و تخصص

مهاجرت به کانادا از طریق اخذ پیشنهاد کار و تخصص

هزینه مهاجرت به کانادا در روش کاری نیز مناسب است. یکی از اهداف اصلی مهاجرت کانادا، پذیرفتن مهاجران با نیروی کار ماهر و تخصصی است که به اقتصاد رو به رشد کانادا کمک می‌کند. کارکنان متخصصی که به طور دائم در کانادا مستقر هستند، به ویژه برای اقتصاد کانادا و نیروی کار این کشور ارزشمند هستند. متقاضیان موفق برنامه‌های مهاجرت کارگران ماهر، ویزای مهاجرت کانادا (اقامت دائم) دریافت می‌کنند، که اجازه می‌دهد متقاضی همراه با خانواده‌اش به کانادا مهاجرت کند.

به عنوان یک نیروی کار ماهر یا حرفه‌ای، گزینه‌های مختلفی در اختیار شما قرار دارد. اگر می‌دانید استان یا قلمروی مورد نظر خود برای زندگی را انتخاب کرده‌اید، می‌توانید درخواست خود را از طریق یکی از برنامه‌های نامزدی استان (Provincial Nominee Programs) ارائه دهید.

 • نیروی کار ماهر فدرال: این برنامه برای افرادی است که تجربه کاری خاص دارند و قصد دارند در هر استان یا قلمرو خارج از استان کبک، اقامت کنند.
 • نیروی کار ماهر کبک: متقاضیانی که قصد مهاجرت به استان کبک را دارند ممکن است واجد شرایط درخواست برای این برنامه باشند.
 • برنامه نامزد شغلی استانی (PNP): اکثر استان‌ها و مناطق برنامه‌های کارمند ماهر خود را برای کسانی که قصد زندگی و کار در استان یا قلمرو خاص دارند، ایجاد کرده‌اند. این برنامه‌ها، راه‌های سریع مهاجرت به کشور کانادا هستند که به کاندیداها اجازه می‌دهند گواهینامه‌های نامزدی استان را دریافت کنند. در اغلب موارد، یک گواهی تقاضای شغلی به متقاضیان اجازه می‌دهد تا سریع‌تر از سایر برنامه‌های مهاجرت به کشور کانادا مهاجرت کنند.

بسیاری از کارفرمایان کانادایی به طور جدی به دنبال کارگران ماهر خارجی هستند تا بتوانند به نیروی کار خود بپیوندند. اگر شما می‌توانید یک پیشنهاد شغلی را از یک کارفرمای کانادایی بدست آورید، همچنین ممکن است برای پردازش درخواست مهاجرت کانادا سریعا واجد شرایط باشید.

متقاضیان با مراجعه به فهرست مشاغل مورد نیاز کانادا NOC می توانند شغل ها و حرفه های مورد نیاز این کشور را پیدا کرده و بر اساس شغل مورد نظر مدارک خود را ارسال کنند. مهاجرت به کانادا از طریق کار از پرتقاضاترین روش های مهاجرت به این کشور است. در ادامه به ارائه شرایط کار در کانادا و شرایط ویزای کار کانادا بر اساس برنامه های مهاجرتی کانادا از طریق کار و اشتغال می پردازیم:

برنامه مهاجرت کاری به کاناداالزامات و شرایط کار در کانادا از طریق برنامه مهاجرتیمدارک و شرایط ویزای کار کانادا
برنامه مهاجرتی کارگران ماهر فدرال FSWمختص کارگران با مهارت و متخصص در حوزه های کاری مختلف/ اخذ پیشنهاد کاری از طریق کارفرمای کاناداییدارا بودن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه/ مدرک تحصیلی حداقل دیپلم/ مدرک فنی حرفه ای/ سوابق کاری مفید
برنامه اکسپرس اینتری Express Entryمختص متقاضیان با دارا بودن مدرک تحصیلی و سوابق کاری مفید/ اخذ ویزای کار بر اساس سیستم امتیازبندیدارا بودن سن مناسب/ سوابق کاری و حرفه ای/ مدرک تحصیلی دانشگاهی/ مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه
برنامه جاب آفر Job Offerمختص متقاضیان دارای سوابق کاری مورد تایید کارفرمای کانادایی/ اخذ پیشنهاد کاری مناسب از طرف کارفرمای کانادایی/ در حال حاضر برای متقاضیان ایرانی غیرممکن است.دارا بودن سوابق کاری و تجربه کار در حوزه شغلی مورد نظر/ دارا بودن مدرک زبان انگلیسی عدم نیاز به ارائه تمکن مالی بالا/ یکی از کم هزینه ترین روش های شرایط کار در کانادا
برنامه کار مهارت فدرال FSTPمختص متقاضیان دارای مدرک فنی حرفه ای از کشور خوددارا بودن حداقل 2 سال سوابق کاری حرفه ای/ عدم نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه
برنامه تجربه و مهارت کاری CEOمختص متقاضیان دارای سوابق کاری و تجربه کار در حوزه های تخصصیدارا بودن مهارت کاری در سطح صفر، A و B/ دارا بودن حداقل یک سال سابقه کار تخصصی/ عدم نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه
برنامه استخدام مستقیم از طرف کارفرمای کانادایی EDRمختص متقاضیان دارای تجربه کاری در حوزه های شغلی مختلف/ اخذ پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای کاناداییدارا بودن شرایط لازم برای کسب امتیازهای لازم در سیستم امتیازبندی

 

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی ورزشی هنری

مهاجرت از طریق خود اشتغالی Self Employed از مهم ترین روش های مهاجرت به کانادا و شرایط اقامت در کانادا است. این روش مهاجرتی به دلیل دارا بودن شرایط عالی برای رفتن به کانادا حائز اهمیت فراوانی است. از مهم ترین شرایط خود اشتغالی در کانادا می توان به عدم نیاز به سرمایه گذاری برای اخذ ویزای اقامت کانادا اشاره کرد.

ما در این مقاله تمام سعی خود را داریم تا همه چیز در مورد مهاجرت به کانادا را با شما بررسی کنیم و در نهایت شما بهترین تصمیم را برای مهاجرت خود به این کشور انتخاب کنید.

از دیگر شرایط خود اشتغالی در کانادا دارا بودن سوابق کاری و حرفه ای و کسب امتیازهای لازم در جدول امتیازبندی می باشد. متقاضی از طریق خود اشتغالی و دارا بودن شرایط لازم برای اخذ ویزای اقامت کانادا می تواند برای همسر و فرزندان خود ویزای همراه دریافت کند.

یکی از مهم ترین شرایط خود اشتغالی در کانادا و شرایط زندگی در کانادا از طریق خود اشتغالی ارائه طرح تجاری خود اشتغالی است. در واقع متقاضی با ارائه بیزینس پلن خلاقانه باید ثابت کند که در مدت زندگی و اقامت در کانادا توانایی تامین هزینه های زندگی خود از طریق اجرای این طرح تجاری را دارد.

علاوه بر این متقاضی برای اثبات دارا بودن شرایط خود اشتغالی در کانادا باید اثبات کند که دارای سوابق کاری حرفه ای در حدود 3 تا 5 سال در کشور خود قبل از اقدام برای مهاجرت از طریق خود اشتغالی کانادا می باشد. همچنین متقاضی باید اثبات کند که می تواند هزینه های زندگی خود و خانواده خود را از طریق اجرای طرح تجاری خود اشتغالی در کانادا تامین کند.

ویزای ورزشکاران و ویزای هنرمندان از جمله ویزاهای خود اشتغالی کانادا محسوب می شود. متقاضیانی که دارای عنوان های شغلی مانند مربی ورزشی، داور ورزشی، ورزشکار حرفه ای، مربی برنامه های ورزشی و راهنمای برنامه های ورزشی می باشند، می توانند با دارا بودن شرایط خود اشتغالی در کانادا برای مهاجرت به این کشور اقدام کنند.

علاوه بر این مشاغل متقاضیان با شغل های نقاشی، عکاسی، نویسندگی، طراحی و نوازندگی موسیقی نیز می توانند از طریق طرح های خود اشتغالی مقدمات مهاجرت به کانادا را فراهم کنند.

برنامه افراد خود اشتغال تنها برای اشخاصی ممکن است که تجربه خود اشتغالی مرتبط بعنوان نویسنده، کشاورز، ورزشکار (در سطح بین المللی) یا صنعتگر داشته باشند. برای اینکه متقاضیان شامل برنامه مهاجرت به کشور کانادا از طریق خود اشتغالی بشوند، بایستی تجربه مرتبط و نیت و توانایی پایه گذاری یا خرید تجارتی در کانادا را داشته باشد که شخص را مشغول به کار نگهدارد و کمک مهمی به وضعیت اقتصادی، فرهنگی یا هنری کانادا محسوب شود.

تجربه مرتبط به این معنی است که شخص حداقل دوسال تجربه خود اشتغالی یا مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی یا ورزشی در سطح جهانی داشته باشد، که در فاصله زمانی 5 سال پیش از ارسال درخواست متقاضی باشد. متقاضیان باید ثابت کنند که اشتغال پیشنهادی درآمد‌های کافی را برای پشتیبانی مالی از متقاضی و بستگان وی فراهم می‌کند. کشاورزان، نویسندگان، صنعتگران، شخصیت های ورزشی، مربیان، بازیگران، هنرمندان و… متقاضیانی هستند که ممکن است واجد شرایط باشند. ارزیابی اشخاص خود اشتغال بر اساس فاکتور های زیر سنجیده می‌شود:

 • تحصیلات
 • توانایی و تجربه اداری(زمانی که تحت عنوان همکاری اقتصادی از طریق خود اشتغالی درخواست داده باشید.)
 • صلاحیت هنری(زمانی که تحت عنوان هنری یا فرهنگی خود اشتغالی درخواست داده باشید.)
 • سن
 • توانایی زبانی(انگلیسی یا فرانسوی)
 • انعطاف پذیری

استان کبک سیستم انتخاب جداگانه‌ای برای افراد خود اشتغال دارد.

قوانین خود اشتغالی در کانادا

متقاضیان برای مهاجرت به کانادا و دارا بودن شرایط اقامت در کانادا از طریق دارا بودن شرایط خود اشتغالی در کانادا باید قوانین خود اشتغالی را در این کشور رعایت کنند. دارا بودن تجربه کاری در حوزه های هنری، فرهنگی، ورزشی و کشاورزی از جمله موارد مهم در مورد شرایط خود اشتغالی در کانادا است. اما متقاضی باید دارای سوابق کاری حرفه ای، مدرک تحصیلی مرتبط با شغل مورد نظر، سلامت جسمی و حداقل 2 سال سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی باشد. از جمله قوانین و شرایط خود اشتغالی در کانادا موارد زیر را می توان نام برد:

متقاضی پس از اخذ ویزای خوداشتغالی کانادا باید در برنامه های هنری، فرهنگی و ورزشی در این کشور به طور فعالانه شرکت کند.

می توان گفت که متقاضیان پس از ورود به کانادا و اخذ ویزای خود اشتغالی باید همان فعالیت های خود اشتغالی خود را ادامه دهند و از طریق این فعالیت ها درآمد کافی کسب کنند.

متقاضیان باید در حوزه کاری خود به صورت خوداشتغالی و یا در سطح بین المللی فعالیت داشته باشند و باید در جدول امتیازبندی سیستم خوداشتغالی از مجموع 100 نمره حداقل نمره 35 را دریافت کنند.

اگر متقاضی به عنوان کارمند موسسه دولتی یا خصوصی فعالیت می کند، به عنوان خوداشتغالی محسوب نمی شود.

فعالیت خود اشتغالی برای موسسه خصوصی و یا دولتی باید به صورتی باشد که فعالیت متقاضی وابسته به کار در آن موسسه نباشد و بتواند مستقلانه از محل فعالیت خود کسب درآمد کند.

از دیگر قوانین و شرایط خود اشتغالی در کانادا این است که متقاضی برای اخذ ویزای خوداشتغالی کانادا باید دارای تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه های زندگی حداقل 6 ماه اول در کانادا باشد و همان طور که گفتیم مهاجرت رایگان به کانادا امکان پذیر نمی باشد.

متقاضی باید افسر مهاجرتی را متقاعد کند که با ورود به کشور کانادا توانایی اجرای طرح خود اشتغالی به طور مستقل و با کسب درآمد را دارد و این فعالیت خود اشتغالی می تواند هزینه های زندگی وی در کانادا را تامین کند.

امکان زندگی و کار در هر