تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان

مشاوره تخصصی و تماس فوری

شما عزیزان جهت مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

کشور مجارستان یکی از کشورهای اروپایی مناسب برای تحصیل است. این کشور باوجود داشتن سیستم آموزشی قوی و دانشگاه‌هایی برتر در سطح جهانی هزینه کم‌ترین برای تحصیل دارد. هزینه کم و کیفیت بالای تحصیل دانشجویان زیادی را به خود جذب کرده است و دانشجویان ایرانی زیادی نیز این کشور را برای تحصیل خود انتخاب می‌کنند. با تحصیل در مجارستان می‌توانید بعد از اتمام تحصیل و در صورت یافتن کار ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کرده و حتی اقامت دائم این کشور را به دست آورید. کشور مجارستان کیفیت بالایی در سطح تحصیل، سلامت و زندگی دارد. صدها هزار دانشجوی بین المللی هر ساله برای تحصیل در مجارستان به این کشور مهاجرت می‌کنند. مجارستان معروف به سیستم آموزش عالی با کیفیت، تاریخ شگفت انگیزی و زیبا، یکی از محبوب‌ترین‌ها کشورها است. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان در دانشگاه semmelweis در سراسر بوداپست، Debecen و Szeged برگزار می‌شود.

ویدیو مزایای تحصیل در مجارستان

در ویدیو زیر مزایای تحصیل در مجارستان نسبت به سایر کشورها مانند: هزینه کم و امکان دریافت سریع ویزای تحصیلی مجارستان و … بیان شده است.

شرایط عمومی کشور مجارستان

کشور مجارستان در مرکز اروپا قرار گرفته است. فرهنگ کشور مجارستان بسیار متنوع است و تفاوت زیادی بین فرهنگ بوداپست و مناطق شرقی و غربی این کشور وجود دارد. این کشور نزدیک به 10 میلیون جمعیت دارد و یکی از مهم‌ترین اتفاقات برای کشور‌‌های عضو اتحادیه اروپا عضویت در اتحادیه شینگن است که کشور مجارستان این اتفاق را در سال 2007 تجربه کرده است. کشور مجارستان با کشورهای اتریش، اوکراین، اسلوونی، رومانی، صربستان، کرواسی و اسلوواکی همسایه است. پابتخت کشور مجارستان بوداپست است و واحد پول این کشور فارینت مجاری است. زبان رسمی کشور مجارستان مجاری است که 98٪ از 10 میلیون نفر جمعیت مجارستان به این زبان صحبت می‌کنند.

شرایط تحصیل در مجارستان

آموزش عالی مجارستانی به یک سیستم کالج‌ها و دانشگاه‌ها تقسیم شده است، درحالیکه کالج‌ها مستقیما وابسته به دانشگاه‌ها هستند. آموزش کالج سه تا چهار سال طول می‌‌کشد، برنامه پزشکی شش ساله است. علاوه بر این مطالعات دانشگاه در سه مرحله تقریبا به دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اما با دوره‌های تحصیلی طولانی تر تقسیم شدند. از سال 2005 و 2006 موسسات آموزش عالی مجارستان شروع به تغییر در مقررات سیستم آموزشی کرده‌اند.

حتما بخوانید:  ویزای تحصیلی مجارستان

آموزش در مجارستان

سال تحصیلی در مجارستان از سپتامبر شروع می‌شود و تا اواسط ژوئن ادامه دارد. در مدارس و مراکز تحصیلی مجارستان زبان مجاری غالبا تدریس می‌شود و در این کشور آموزش زبان انگلیسی و آلمانی از 10 سالگی آغاز می‌شود. با توجه به کیفیت بالای دانشگاه‌های مجارستان و امکانات بسیار مناسبی که در این کشور وجود دارد، در کنار هزینه‌های پایین زندگی، این کشور هدف بسیاری از افراد برای تحصیل و پس از آن کار و زندگی در این کشور می‌باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های مجارستان 4 ساله بوده و نیاز به مدرک دیپلم معتبر دارد. برای تحصیل در مقطع لیسانس لزوما نیاز به مدرک زبان نیست و دانشجو بنا بر رشته و دانشگاه مورد تحصیل می تواند زبان انگلیسی و یا آلمانی را حین تحصیل فرا بگیرد. دانشجویان در دوره لیسانس می‌توانند 20 ساعت کار درهفته داشته باشند. یکی از رشته‌های برتر تحصیلی در کشور مجارستان دوره‌های تحصیل پیش پزشکی است که با گذراندن آن می‌توانند در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های پزشکی کشورهای مجارستان، اتریش، آلمان، آمریکا و انگلستان شرکت کنند.

تحصیل در مجارستان در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه‌های مجارستان 1 الی 2 ساله می‌باشد و داشتن مدرک لیسانس معتبر لازم است. رشته تحصیلی متقاضی در مقطع فوق لیسانس می‌بایست همان رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز در مجارستان نیاز به مدرک زبان ندارد. امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده دانشجویان مقطع تحصیلی فوق لیسانس وجود دارد.

در سیستم جدید آموزش در مجارستان، هر دو کالج‌ها و دانشگاه‌ها در این کشور ممکن است برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را با توجه به شرایط لازم اجرا کنند. این بدان معنی است که تمام مدارک اعطا شده معادل و قابل انتقال در سراسر اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر است، همانطور که در کشورهای دیگر برخی از مدارک تحصیلی در سطح لیسانس در دسترس نخواهند بود. نمونه هایی از این قبیل مدارک عبارتند از: مطالعات پزشکی مجارستان، علوم دامپزشکی، تحصیل داروسازی در مجارستان و دندانپزشکی. سال تحصیلی از سپتامبر تا ژوئن با تعطیلات طولانی در ماه های ژوئیه و اوت اجرا می‌شود.

دانشجویان بین المللی در مجارستان

اکثر دانشجویان خارجی در بوداپست مجارستان از کشورهای همسایه مانند رومانی، اسلواکی و اوکراین وارد می‌شوند. کشورهای غیر هم جوار که شمار زیادی دانشجویان بین المللی در مجارستان (به طور عمده دانشجویان علوم پزشکی در SOTE بوداپست و دانشکده‌های مختلف خود) از آلمان، نروژ و ایران می‌آیند که در برنامه‌های تمام وقت در مقاطع بالاتر در مجارستان تحصیل می‌کنند.

علاوه بر برنامه‌های تمام وقت ذکر شده چون مجارستان در حال تبدیل شدن به یکی از کشورهای محبوب در موضوع تحصیل و علم است، هزاران دانشجوی خارجی که در یکی از برنامه‌های مختلف با بورسیه اراسموس برای تحصیل و علم آموزی به مجارستان مهاجرت می‌کنند. ملیت‌هایی شامل اسپانیایی، ایتالیایی، فرانسه، ترکی، یونانی، قبرس، لهستانی نیز درخواست زیادی برای تحصیل در این کشور دارند.

حتما بخوانید:  اعزام دانشجو به مجارستان

تحصیل در مجارستانپذیرش تحصیلی در مجارستان

اکثریت قریب به اتفاق دانش آموزان خارجی که در مجارستان تحصیل می‌کنند، در برنامه‌های تحصیلی تمام وقت شرکت می‌کنند. مطالعات پزشکی در SOTE مجارستان یکی از محبوب ترین گزینه‌های مطالعه است و شمار زیادی از دانشجویان بین المللی نیز در برنامه‌های دندانپزشکی، داروئی و دامپزشکی شرکت می‌کنند. دومین برنامه جذاب لیسانس و مهندسی تمرکز دارد.

برای پذیرش در یک دانشگاه یا کالج مجارستان، به یک دیپلم دبیرستانی به زبان مجارستانی یا انگلیسی به همراه ریز نمرات نیاز خواهید داشت. بعضی از دوره‌ها نیز نیاز به امتحان ورودی دارند که به دوره‌های بین المللی بزرگ در سراسر جهان ارائه می‌شود. برای یک برنامه انگلیسی زبان بخشی از آزمون ورودی اغلب برای تست مهارت‌های زبان انگلیسی شماست.

تحصیل در مجارستان

ویزای دانشجویی مجارستان

تمام دانشجویان خارجی که عضو شهروندی اتحادیه اروپا نیستند و قصد دارند در مجارستان تحصیل کنند و در مرزهای خود برای مدت بیش از 90 روز اقامت داشته باشند، برای تحصیل در مجارستان به درخواست ویزای دانشجویی طولانی نیاز دارند. پردازش ویزا حدود یک ماه طول خواهد کشید. برای دریافت ویزای دانشجویی، ابتدا باید یک پیشنهاد از یک دانشگاه مجارستان بگیرید. در مقایسه با بقیه اروپای غربی این کشور محل تحصیل در مقاطع تحصیلی و زندگی را برای اقامت بسیار مقرون به صرفه ارائه می‌دهد.

هزینه‌های تحصیل در کشور اوکراین

هزینه‌های تحصیلی بسته به دانشگاه و برنامه متفاوت است. هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان 20000 یورو در سال می باشد. علاوه بر هزینه تحصیل، شما همچنین باید مبلغ درخواست، هزینه امتحان و هزینه ثبت نام را بین 100 تا 150 یورو پرداخت کنید. هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان نسبتا کم است. به طور طبیعی در شهرهای بزرگ مانند بوداپست قیمت اجاره از 300 یورو در هر ماه شروع می‌شود. اگر قصد دارید تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان را تجربه کنید، مشاورین موسسه میرداماد می‌توانند شما را در این مسیر راهنمایی کنند.

تحصیل در مجارستان

هزینه های زندگی در مجارستان

در جدول زیر تعدادی از اقلامی که امکان دارد در مجارستان شما به صورت روزانه نیاز به تهیه آن‌ها داشته باشید آمده است. تا بتوانید هزینه‌های روزمره خود را بهصورت تقریبی قبل از مهاجرت به مجارستان حساب کنید.

حتما بخوانید:  مدیریت در مجارستان‎
کالا قیمت به دلار
غذا برای دونفر 30.82
بطری آب معدنی 0.91
شیر 0.76
یک کیلو برنج 1.23
تخم مرغ(12 عدد) 1.76
سیب یک کیلو 1.46
بلیط یک طرفه حمل و نقل عمومی 1.08
عضویت یک ماه باشگاه 32.30
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 363.62

سوالات متداول درمورد تحصیل در مجارستان

دانشگاه‌های معتبر و مورد تایید وزارت علوم و بهداشت در کشور مجارستان کدام است؟

 • Semmelweis University Budapest
 • University Debrecen
 • University Szeged
 • University of Pecs

هزینه تحصیل در مقطع پزشکی در کشور مجارستان چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی ۱۳۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰دلار در هر سال می‌باشد.

هزینه تحصیل در مقطع دندانپزشکی مجارستان چقدر است؟

هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان ۱۵۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰ دلار در هر سال می‌باشد.

هزینه تحصیل در کلیه رشته‌های مهندسی چقدر است؟

هزینه تحصیل در کلیه رشته‌های مهندسی ۳۲۰۰ یورو در هر ترم می‌باشد.

هزینه تحصیل در رشته داروسازی چقدر است؟

هزینه تحصیل داروسازی ۹۵۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار در هر سال می‌باشد.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی در کشور مجارستان کدام است؟

 • اصل شناسنامه و کارت ملی و کپی برای دریافت ویزای تحصیلی 
 • ارائه بلیط رفت و برگشت
 • گواهی اشتغال به کار پدر یا قیم دانشجو به همراه جواز کسب و کپی از آن برای دریافت ویزای تحصیلی 
 • گواهی تعهد به پرداخت هزینه‌های تحصیل در مجارستان
 • ۳ قطعه عکس رنگی ۴*۶
 • فرم امضا شده درخواست ویزای تحصیلی
 • نامه پذیرش از دانشگاه مجارستان
 • پرداخت نقدی هزینه صدور ویزای تحصیلی
 • فیش واریز شده شهریه دانشگاه مجارستان جهت اخذ ویزای تحصیلی 
 • گواهی تمکن مالی مجارستان
 • اصل پاسپورت

هزینه زندگی دانشجویی در کشور مجارستان چقدر است؟

تمام هزینه‌های زندگی در کشور مجارستان برای یک فرد مجرد، ماهیانه در حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو می‌باشد.

شرایط کار دانشجویی در کشور مجارستان حین تحصیل چگونه است؟

دانشجو با توجه به مقطع تحصیلی اجازه کار به مدت ۲۰ الی ۳۰ ساعت در هفته را دارد.

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی چند سال است؟

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ۴ سال است.

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد چند سال است؟

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ۱ الی ۲ سال است.

مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری چند سال است؟

مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا ۳ الی ۴ سال است.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه برای “تحصیل در مجارستان

 1. امیر گفت:

  تحصیل در مجارستان محدودیت سنی ؟ و آزمون ورودی دارد ؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   کشور مجارستان نیز مانند کشور های دیگر محدودیت سنی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.