ویزای کاری نروژ

ویزای کاری نروژ

مشاوره تخصصی و تماس فوری

شما عزیزان جهت مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نروژ شمالی ترین کشور اروپا، از طرف سازمان ملل متحد به عنوان کشوری با بالاترین استانداردهای جهانی شناخته شده است .این کشور بنا به دلایل فراوانی از جمله رفاه اجتماعی و اقتصادی مقصد بسیاری از افراد جویای کار در آن سوی آب ها و مرزها می باشد. اگر می خواهید در مورد چگونگی اخذ ویزای کاری این کشور، مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری، وضعیت کار و آمار بیکاری، وضعیت حقوق پزشکان و دندانپزشکان، میزان دستمزد کارگر ساده و مهندسان و وضعیت بیمه در این کشور اسکاندیناوی بدانید، این مقاله را از دست ندهید. مشاوران موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد در این مقاله به همه سوالات شما در مورد کشور نروژ پاسخ می دهند. با ما همراه باشید.

شرایط اخذ ویزای کاری نروژ

شهروندان بین المللی که در نروژ به دنبال کار هستند، باید به اداره مهاجرت نروژ مراجعه نمایند. شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا (EFTA یا EEA) می توانند بدون ویزا و یا مجوز کار در نروژ کار و زندگی کنند. تمام شهروندان غیر اروپایی باید برای ویزای تعطیلات درخواست دهند. کشور نروژ طبق توافق شینگن فعالیت می کند. دارندگان ویزای شینگن می توانند آزادانه به 15 کشور این منطقه سفر کنند. فقط با مجوز کاری که از طرف کارفرما اعطا می شود، افراد حق زندگی در نروژ و کار در این کشور را دارند. دو نوع مجوز برای جویندگان کار در نروژ وجود دارد: مجوز کار 12 ماهه؛ مجوز کار فصلی.

کارگران ماهر با مجوز کار 12 ماهه می توانند به مدت یک سال تا زمانی که کار پیدا کنند، در نروژ اقامت داشته باشند. مجوز کار فصلی به کارگران امکان کار و زندگی به مدت 3 ماه می دهد. شهروندان برخی از کشورها می توانند تا حداکثر 3 ماه بدون ویزا در نروژ کار و زندگی کنند. اداره مهاجرت نروژ یک سازمان دولتی است که مجوز کار و ویزای کار تعطیلات را صادر میکند.متقاضیان برای اخذ این مجوزها باید شرایط لازم را داشته باشند. برخی از شرایط و مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 • سن متقاضی باید بین 18 – 30 سال باشد،
 • پاسپورت معتبر،
 • بلیط بازگشت به کشور خود و یا دارا بودن بودجه کافی برای خرید بلط بازگشت،
 • سلامت جسمانی و عقلانی،
 • گواهی عدم سوابق کیفری،

درخواست برای ویزای کاری تعطیلات، فقط برای شهروندان نیوزلند و استرالیا امکان پذیر است. همچنین ممکن است سایر قوانین و شرایط اعمال شود. نروژ این حق را دارد که در هر زمان مجوز کار را لغو کند. متقاضیان ویزا که در نروژ به دنبال کار هستند، باید اقامت دائم را نیز دریافت کنند. افرادی که دارای مجوز اقامت دائم هستند، می توانند بدون ویزا در این کشور کار و زندگی کنند. افراد برای دریافت اقامت دائم باید شرایط خاصی داشته باشند. این شرایط عبارتند از:

 • زندگی مداوم در نروژ برای مدت زمان مشخص،
 • عدم سوابق کیفری،

اداره مهاجرتی نروژ لیستی از شرایط دیگر را به صورت آنلاین تهیه کرده است. افرادی که قصد اخذ شهروندی نروژ را دارند، می توانند طبق شرایط خاصی درخواست دهند. شهروندان نوردیک برای درخواست تابعیت نروژ باید حداقل 12 سال سن و حداقل به مدت 2 سال در این کشور اقامت داشته باشند. شهروندان سایر کشورها باید شرایط دیگری از جمله پیش نیازهای اقام دائم نیز داشته باشند. متقاضیان تا زمانی که تابعیت نروژ را دارند، نمی توانند برای تابعیت کشور دیگری درخواست دهند. پس از اخذ شهروندی نروژ، آن ها از تمام حقوق و تعهدات همانند شهروندان این کشور بهره مند می شوند. در وب سایت اداره مهاجرت به نروژ جزییات دقیق تری درباره شرایط لازم و اطلاعات کلی اخذ ویزا یا مجوز اقامت موجود است.

شرایط اخذ ویزای کاری نروژ

شرایط اخذ ویزای کاری نروژ

مدارک مورد نیاز ویزای کاری نروژ

مدارک کلی مورد نیاز برای درخواست ویزای کار نروژ:

 • در ابتدا فرم درخواست را دانلود کنید و آن را صادقانه تکمیل نمایید. همچنین می توانید فرم درخواست ویزای شینگن نروژ را الکترونیکی تکمیل کنید و از آن پرینت بگیرید.
 • 2 قطعه عکس؛ عکس ها باید در فرمت عکس پاسپورت ( تمام رخ با پشت زمینه روشن) و اخیرا گرفته شده باشند.
 • پاسپورت و کپی ویزاهای پیشین، حداقل سه ماه پس از تاریخ بازگشت اعتبار داشته باشد. پاسپورت باید حداقل دارای دو صفحه خالی باشد.
 • کپی رزرو بلیط بازگشت؛ تا پیش از دریافت ویزا از خرید بلیط خودداری کنید.
 • بیمه سفر با حداقل پوشش 30000 یورو در نروژ و کل منطقه شینگن.
 • نامه پوششی که در آن هدف شما از بازدید و برنامه سفر به نروژ ذکر شده است.
 • رزرو بلیط هواپیما با تاریخ دقیق ورود و خروج از نروژ و شماره پرواز.
 • اثبات وجود محل اقامت مناسب برای کل دوره اقامت.
 • اثبات وضعیت مدنی ( سند ازدواج، شناسنامه، گواهی فوت فرزندان، گواهی فوت همسر، کارت سهمیه در صورت وجود).
 • اثبات تمکن مالی برای کل دوره اقامت.

افراد خارجی که قصد کار در نروژ را دارند، باید در زمان درخواست، داشتن مبلغ 53.34 یورو به کنسولگری یا سفارت نروژ را ثابت کنند. این مبلغ ثابت نیست و میزان آن معمولا به صورت موردی تعیین می شود. همچنین افراد کارمند به مدارک زیر نیاز دارند:

 • قرارداد کار،
 • صورت حساب بانکی 6 ماه اخیر،
 • گواهی رضایت کاری از کارفرما،
 • مالیات بر درآمد (ITR) یا گواهی مالیات بر درآمد کسر شده از حقوق،

افراد خود اشتغال به مدارک زیر نیاز دارند:

 • کپی مجوز کسب و کار،
 • صورت حساب بانکی 6 ماه اخیر،
 • مالیات بر درآمد (ITR).

وضعیت کار در کشور نروژ

افراد خارجی جویای کار که تمایل دارند در نروژ مشغول به فعالیت شوند، می توانند اطلاعات مفیدی را از سایت nav.no کسب کنند.

جستجوی شغل:

اکثر ظرفیت های خالی مشاغل نروژ در اینترنت فهرست بندی شده اند. تمام این ظرفیت های خالی را می توان در پایگاه اطلاعات شغلی NAV مشاهده کرد. توضیحات اکثر مشاغل به زبان نروژی است، اما می توانید با استفاده از جستجوی از پیش تعریف شده، مشاغل را به زبان انگلیسی پیدا کنید. از روز اول آغاز به کار خود، به طور خودکار عضو طرح بیمه ملی نروژی خواهید شد. در صورتی که به طور موقت برای کارفرمای خارجی خود در نروژ کار کنید، عضو این طرح نخواهید شد. عضویت در طرح بیمه ملی مهمترین حق شما از NAV است.

خدمات و مزایای NAV:

حق و حقوقی را که می توانید طبق قانون بیمه ملی مطالبه کنید، به نوع عضویت و یا پوشش بیمه تامین اجتماعی شما بستگی دارد. توجه داشته باشید که برای مطالبه برخی از این حقوق باید عضو طرح بیمه ملی برای مدت زمان خاصی باشید. برای پاسخ به سوالات خود درباره مزایا و شرایط مربوط به کشورهای مختلف و توافقات بیمه ملی با NAV تماس بگیرید.

وضعیت و آمار بیکاری در نروژ

میزان بیکاری در نروژ از 3.80% در جولای 2019 به 3.70% در آگوست 2019 کاهش یافته است. آمار بیکاری نروژ ماهیانه به روز رسانی می شود و این اطلاعات از ژانویه 1989 تا آگوست 2019 موجود است و میانگین آن 3.90 % می باشد. بالاترین میزان بیکاری مربوط به سپتامبر 1993 که 6.80% و کمترین میزان آن 2.40% در آوریل 2008 بوده است. این داده ها از سوی اداره آمار نروژ گزارش شده اند. در جدیدترین گزارش، جمعیت نروژ در دسامبر 2018 به 5.33 میلیون نفر رسید. میزان مشارکت نیروی کار کشور در دسامبر 2019 به 63.36% کاهش پیدا کرد.

میزان بیکاری فصلی در نروژ در سه ماه از 3.4% (در ماه های آوریل – جون) به 3.4% در سپتامبر 2019 مطابق با انتظارات بازار افزایش پیدا کرد. تعداد بیکاران 11000 نفر افزایش یافت و به 106000 نفر رسید و همچنین به تعداد افراد شاغل 32000 نفر اضافه و به 2.744 میلیون نفر رسید. در سال گذشته، میزان بیکاری بیش از 4% بود. میانگین آمار بیکاری نروژ از سال 1997 تا 2019 حدود 3.66% بوده است که بیشترین میزان آن 5.10% درصد در ژانویه 2016 و کمترین میزان 2.40% در اکتبر 2007 بود.

حتما بخوانید:  تمدید ممنوعیت ورود به نروژ به دلیل کرونا

حقوق و دستمزد پزشک و دندانپزشک در نروژ

میانگین حقوق دندانپزشکان در نروژ سال 2019:

معمولا درآمد دندانپزشکان در نروژ حدود 15134.32 دلار در ماه است. این درآمد ماهیانه هزینه هایی از جمله مسکن، حمل و نقل و غیره را تامین می کند. میزان حقوق و درآمد دندانپزشکان به سابقه کار، مهارت، جنسیت و موقعیت مکانی بستگی دارد. میانگین حقوق دندانپزشکان بین 6205.09 دلار (حداقل حقوق) و 23306.85 دلار(حداکثر حقوق) در ماه می باشد. متوسط حقوق دندانپزشکان 15739.74 دلار در ماه است، این بدان معنا است که نصف دندانپزشکان کمتر از 15739.74 دلار و نصف دیگر بیش از 15739.74 دلار درآمد دارند. متوسط حقوق همان میانگین حقوق است. همه افراد در تلاشند تا در گروه درآمد بالاتر قرار بگیرند. دو مقدار 25 درصدی و 75 درصدی مرتبط با حد متوسط وجود دارد. با توجه به نمودار توزیع حقوق، 25% دندانپزشکان کمتر از 9875.19 دلار و 75% آنها بیش از 9875.19 دلار درآمد دارند. همچنین طبق نمودار، 75% آنها کمتر از 21085.17 دلار و 25% آنها بیش از 21085.17 دلار درآمد دارند.

تفاوت بین متوسط و میانگین حقوق چیست؟ هر دو شاخص می باشند. اگر حقوق شما بالاتر از میانگین و متوسط باشد، نتیجه تلاش و کار بسیار خوب شما است. اگر حقوقتان پایین تر از میانگین و متوسط باشد، نتیجه می گیریم که بسیاری از افراد بیش از شما درآمد دارند و همچنان مسر طولانی برای ترقی وجود دارد. اگر حقوق و دستمزد شما بین متوسط و میانگین باشد، نتیجه گیری کمی گیج کننده خواهد بود.

میانگین حقوق پزشکان در نروژ: میانگین حقوق پزشکان در نروژ حدود 197568 دلار است. حقوق و درآمد پزشکان به عواملی چون محیط و موقعیت جغرافیایی و سابقه کار آن ها بستگی دارد. ممکن است برای پزشکانی که در مناطق محروم و تحت حمایت کار می کنند، پاداش هایی در نظر گرفته شود.

حقوق کارگر ساده در نروژ

حداقل میزان دستمزدها در صنایع نروژ:

به طور کلی بر اساس توافق نامه های جمعی برای تمام افراد بالای 18 سال نرخ ساعتی ثابتی تعیین شده است. غالباً برای افراد ماهر و غیر ماهر، اضافه کاری و نیرو های جوان تر نرخ های متفاوتی وجود دارد. دستمزد مربوط به کارهای صنعتی بسیار مختلف است، بنابراین در اینجا به بررسی برخی از مهمترین آن ها برای افراد خارجی ساکن نروژ می پردازیم.

کشاورزی

کار فصلی در صنعت کشاورزی نروژ بسیار رایج است. اغلب برای این نوع کارهای موقتی از افراد خارجی به ویژه شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا استفاده می شود. در این شرایط مواردی مشاهده شده است که کارفرمایان از عدم آگاهی کارمندان از قوانین سو استفاده کرده اند. بنابراین سعی کنید اطلاعات کافی در این زمینه کسب نمایید . حداقل حقوق کارگران فصلی در 12 هفته اول 118.65 کرون ( 13.5 دلار )و سپس 124.15 کرون ( 14 دلار ) خواهد بود . اگر این کار بیش از شش ماه ادامه داشته باشد، کارفرما باید دستمزد کارمندان دائمی را پرداخت کند. به کارگران زیر 18 سال باید حداقل 98.65 کرون ( 11.20 دلار ) پرداخت شود. در رابطه با کارگران غیر ماهر که بطور دائم مشغول به کار هستند، حداقل نرخ ساعتی برای افراد بالای 18 سال 138.55 کرون ( 15.7 دلار ) و برای کارگران زیر 18 سال 108.15 کرون ( 12.26 دلار ) می باشد و به دستمزد کارگران ماهر باید 11.75 کرون ( 1.33 دلار ) به ازای هر ساعت اضافه شود. همچنین در صورت کار در روزهای شنبه بعد از ظهر و یک شنبه مبلغی به این دستمزد اضافه خواهد شد.

کارگران ساختمانی:

این کشور در حال سرمایه گذاری های عظیمی در بخش های ساختمان سازی، راه سازی، تونل سازی و پل سازی می باشد. مانند بسیاری از کارهای دستی در نروژ، بیشتر نیروهای کاری این بخش ها نیز از خارج از کشور تامین می شوند. کارگران ماهر در هر ساعت حداقل 197.90 کرون ( 22.45 دلار ) دریافت می کنند و کارگران ماهر بدون تجربه باید حداقل 177.80 کرون ( 20 دلار ) در هر ساعت کسب کنند که پس از یک سال تجربه کاری به 185.50 کرون ( 21 دلار ) افزایش می یابد. حداقل دستمزد کارگران جوان زیر 18 سال 119.30 کرون ( 13.5 دلار ) می باشد.

نیروهای خدماتی( نظافتچی ):

به افرادی که به عنوان نظافتچی مشغول به کار هستند درصورتی که بالای 18 سال سن داشته باشند باید حداقل 181.43 کرون ( 20.6 دلار ) پرداخت شود و در غیر این صورت 133.39 کرون ( 15.12 دلار ) دریافت خواهند کرد. با این حال بسیاری از کارهای های نظافتی لازم است که در ساعات خلوت انجام شوند و تمام کارفرمایان نسبت به اضافه حقوقی که باید در این شرایط پرداخت شود صادق نیستند! همچنین برای کار بین ساعت 9 شب تا 6 صبح باید حداقل 26 کرون ( 3 دلار ) به ازای هر ساعت پرداخت شود. مبلغ دقیق باید به صورت فردی توافق شود.

حقوق کارگر ساده در نروژ

حقوق کارگر ساده در نروژ

کارگران غذاهای دریایی:

در صنعت بزرگ غذاهای دریایی نروژ، دستمزد پایه ساعتی برای کارگران غیر ماهر و کارگران تولیدی 173.10 کرون ( 19.6 دلار ) می باشد که برای نیروهای کار ماهر 10.5 کرون ( 1.20 دلار ) به این دستمزد اضافه می شود .

برقکارها:

بسیاری از برقکارها خود اشتغال هستند و دستمزد خود را بر اساس کشش بازار تعیین می نمایند. اما اگر این شغل توسعه یابد و با استخدام نیرو همراه باشد قوانین زیر باید اعمال شود. به هر شخصی که برای نصب، راه اندازی و نگهداری سیستم های برقی استخدام می شود باید حداقل 211.70 کرون ( 24 دلار ) در ساعت پرداخت شود که این نرخ مربوط به کارگران ماهر و تحصیل کرده می باشد و برای سایر کارگران نرخ 184.36 کرون ( 30 دلار ) اعمال می گردد.

مهمانداری:

کارگران بالای 20 و 18 سال با حداقل چهار ماه سابقه کار که در هتل ها، رستوران ها و اغذیه فروشی ها مشغول به کار هستند، حداقل 167.90 کرون در ساعت دریافت می کنند. این نرخ برای کارگران جوان کمتر می باشد به طوری که برای کودکان 16 ساله 110.33 کرون ( 12.5 دلار )، 17 ساله 119.83 کرون ( 13.6 دلار ) و برای 18 ساله ها 134.09 کرون ( 15.2 دلار ) تعیین شده است. همچنین در شرایطی که مسکن توسط شرکت تأمین شود مبلغی از درآمد ناخالص کسر می گردد. این مبلغ برای یک اتاق 555.73 کرون ( 63 دلار ) در ماه و 361.45 کرون ( 41 دلار ) در هر ماه برای اتاق های دوتخته یا مشترک می باشد. از سال 2019 کارفرمایان در صنعت خدماتی موظف شده اند که انعام و کمکهای مالی را به عنوان بخشی از درآمد یک کارمند گزارش دهند.

پژوهش:

حقوق مشاغل تحقیقاتی معمولاً در کنار آگهی های شغلی به صورت مشخص و منتشر می شود. معمولاً میزان دقیق این دستمزد به تجربه شخص بستگی دارد. با توجه به موسسه، نقش و فرد متقاضی، حقوق سالیانه پست دکترا در حدود 450،000 کرون ( 51000 دلار ) می باشد در حالی که دانشمندان پژوهشگر حداقل 500000 تا 600000 کرون ( 56700 تا 68000 دلار ) کسب می کنند. دانشمندان پژوهشگر که در مؤسسات یا بخش های خصوصی مشغول به کار هستند می توانند انتظار حقوق بیشتری داشته باشند.

خدمتکار شبانه روزی خارجی:

سیستم ثبت نام جداگانه ای برای خدمتکار یا پرستاران کودک شبانه روزی وجود دارد و قوانین مختلفی اعمال می شود. براساس قانون، این خانواده ها باید ماهانه مبلغ 5400 کرون ( 612.5 دلار ) در ماه به این افراد پرداخت كنند. اگرچه این مبلغ بسیار ناچیز است، اما مزایایی دارد. سفر شما به نروژ و از آنجا به کشور خود، هزینه های اقامت و خورد و خوراک شما توسط خانواده میزبان تامین می گردد. طی چند سال گذشته در نروژ بحث و گفتگو هایی در مورد استفاده از خدمتکار شبانه روزی وجود داشته است. برخی گزارش ها از این عمل تحت عنوان ” کارگر ارزان قیمت برای ثروتمندان” انتقاد کرده اند.

حتما بخوانید:  بهترین شغل در نروژ

حقوق و دستمزد مهندس در نروژ

میانگین حقوق مهندسی در کشور نروژ در سال 2019

درآمد فردی که در رشته مهندسی در نروژ مشغول به کار است به طور معمول ماهانه حدود 49541 کرون ( 5400 دلار ) می باشد. این میانگین حقوق ماهیانه شامل حمل و نقل، مسکن و سایر مزایا می باشد.

میانگین حقوق، متوسط و درصد حقوق:

حقوق مهندسی در نروژ بین 27392 کرون ( 3000 دلار )(حداقل حقوق) تا 65746 کرون ( 6400 دلار )(حداکثر حقوق ) در ماه است. حقوق متوسط 51523 کرون ( 5800 دلار ) در هر ماه است، به این معنی که نیمی (50٪) از افرادی که در رشته مهندسی مشغول به کارهستند کمتر از 51.523 کرون ( 5800 دلار) درآمد دارند در حالی که نیمی دیگر بیش از 51.523 کرون ( 5800 دلار ) کسب می کنند. این میزان، متوسط دستمزد را نشان می دهد.

از لحاظ نزدیکی با این میزان دو ارزش وجود دارد: صدک های 25 و 75.

25٪ افرادی که در مهندسی مشغول به کار هستند کمتر از 35512 کرون ( 4000 دلار ) درآمد کسب می کنند در حالی که 75 درصد از آنها بیش از 35512 کرون ( 4000 دلار ) کسب می کنند. همچنین با توجه به نمودار 75٪ از افرادی که در رشته مهندسی کار می کنند کمتر از 63325 کرون ( 7000 دلار ) درآمد کسب می کنند. در حالی که 25 درصد بیش از 63325 کرون ( 7000 دلار ) دریافت می نمایند.

تفاوت بین میانگین و متوسط حقوق چیست؟

هر دو شاخص می باشند. اگر حقوق و دستمزد شما بالاتر از میانگین و متوسط است، بنابراین شما خیلی خوب کار می کنید. اگر حقوق شما پایین تر از هر دو باشد، بسیاری از افراد درآمد بیشتری از شما کسب می کنند و مسیر طولانی برای پیشرفت وجود دارد. اگر دستمزد شما بین میانه و متوسط باشد، مسائل می توانند کمی گیج کننده باشند.
وضعیت بیمه کاری در نروژ

در چه شرایطی می توانم ادعای بیمه کنم؟

اگر کاملاً بیکار شوید یا ساعات کاری شما حداقل 50 درصد کاهش یافته باشد، می توانید از مزایای بیمه بیکاری برخوردار شوید. در صورتی که خودتان مقصر بیکار شدنتان باشید، حداقل دوازده هفته قبل از پرداخت مزایای بیکاری باید صبر کنید.

چه شرایطی باید داشته باشم؟

باید از سال مالی گذشته خود حداقل 145250 کرون ( 17000 دلار ) یا 290499 کرون ( 33 دلار ) ازسه سال قبل مالی خود از کارتان درآمد کسب کرده باشید. اگر شهروند منطقه اقتصادی اروپا باشید و بدون دریافت این حداقل درآمد کافی در نروژ بیکار شده باشید، بر اساس قوانین کار در کشور های منطقه اقتصادی اروپا همچنان می توانید از مزایای بیکاری برخوردار شوید. در این مورد لازم است که در سال مالی گذشته معادل حداقل 16 هفته یا حداقل 32 هفته در طول 3 سال گذشته در کشور دیگری از منطقه اقتصادی اروپا به صورت تمام وقت کار کرده باشید. این یک شرط اساسی است که باید یک جوینده کار حقیقی باشید ، یعنی مایل و قادر به انجام هر کار در هر نقطه از نروژ باشید. شما باید در NAV به عنوان جوینده کار ثبت شده باشید و حتی ممکن است از شما خواسته شود که فعالیت های جستجوی شغلی خود را مستند کنید. اگر از انجام کار مناسب خودداری کنید، وقتی از شما خواسته می شود به دفتر NAV مراجعه نکنید، یا اگر به طور جدی به دنبال کار نباشید، ممکن برای یک دوره حق دریافت بیکاری را از دست بدهید.

چه حقی دارم و چگونه می توانم ادعا کنم؟

میزان مزایای بیکاری تا 62.4 درصد از درآمد قبلی شما می باشد. مزایای بیمه اجتماعی مشخص که مستقیما جای حقوق را می گیرد، شامل میزان مالی مورد استفاده برای این محاسبه می باشد.مانند مزایای بیمه بیماری،مزایای بیمه والدین و مزایای بیمه بیکاری. بالاترین میزان پرداختی که می تواند مورد استفاده قرار گیرد 6G می باشد. به عبارت دیگر NOK 580998 در پول رایج که به معنای آن است که هر درآمدی که بالغ بر 6G باشد، به هنگام محاسبه مزایای بیکاری شما، شامل نمی شود. به شما 0.24 درصد از میزان حقوق 5 روز هفته پرداخت می شود.

کارشناسان و مشاوران برجسته و مجرب موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد در شعبه های اصلی تهران و شیراز با برترین خدمات مشاوره مهاجرتی در خدمت همه افرادی می باشند که در پی آینده ای درخشان در کشورهای برتر جهان هستند. این مشاوران آگاه به جدیدترین قوانین مهاجرتی از ابتدای این تصمیم سرنوشت ساز تا رسیدن به مقصد در کنار شما خواهند بود تا طی این مسیر سخت را سهل و آسان نمایند. با اطمینان به برترین موسسه مهاجرتی کشور قدم هایتان را محکم بردارید. با ما در تماس باشید.

سوالات متداول در مورد کشور نروژ

1-  به منظور بررسی و احراز شرایط دریافت ویزای اقامتی کشور نروژ، چه مدارکی مورد نیاز است؟

 • در ابتدا فرم درخواست را دانلود کنید و آن را صادقانه تکمیل نمایید. همچنین می توانید فرم درخواست ویزای شینگن نروژ را الکترونیکی تکمیل کنید و از آن پرینت بگیرید.
 • ۲قطعه عکس؛ عکس ها باید در فرمت عکس پاسپورت ( تمام رخ با پشت زمینه روشن) و اخیرا گرفته شده باشند.
 • پاسپورت و کپی ویزاهای پیشین، حداقل سه ماه پس از تاریخ بازگشت اعتبار داشته باشد. پاسپورت باید حداقل دارای دو صفحه خالی باشد.
 • کپی رزرو بلیط بازگشت؛ تا پیش از دریافت ویزا. ازخرید بلیط خودداری کنید.
 • بیمه سفر با حداقل پوشش 30000 یورو در نروژ و کل منطقه شینگن.
 • نامه پوششی که در آن هدف شما از بازدید و برنامه سفر به نروژ ذکر شده است.
 • رزرو بلیط هواپیما با تاریخ دقیق ورود و خروج از نروژ و شماره پرواز.
 • اثبات وجود محل اقامت مناسب برای کل دوره اقامت.
 • اثبات وضعیت مدنی ( سند ازدواج، شناسنامه، گواهی فوت فرزندان، گواهی فوت همسر)
 • اثبات تمکن مالی برای کل دوره اقامت.

افراد خارجی که قصد کار در نروژ را دارند، باید در زمان درخواست، داشتن مبلغ 53.34 یورو به کنسولگری یا سفارت نروژ را ثابت کنند. این مبلغ ثابت نیست و میزان آن معمولا به صورت موردی تعیین می شود.

2- در صورت اخذ ویزای اقامتی کشور نروژ استفاده از ویزای شینگن به چه صورت می باشد؟

کشور نروژ طبق توافق شینگن فعالیت می کند. دارندگان ویزای شینگن می توانند آزادانه به 15 کشور این منطقه سفر کنند.فقط با مجوز کاری که از طرف کارفرما اعطا می شود، افراد حق زندگی در نروژ و کار در این کشور را دارند.

3-  راه های مختلف اخذ اقامت کشور نروژ کدامند و جزئیات هر یک به چه صورت می باشد؟

(سرمایه گذاری- ازدواج-کار-تحصیل) علاقه مندان به اخذ ویزای اقامتی کشور نروژ می‌توانند از روش های مختلفی که به برخی از آن ها در ادامه( تحصیلی-کاری) اقدام نمایند. روش های دیگر همچون سرمایه گذاری نیز از مقبولیت بالایی در بین علاقه مندان به اخذ ویزای مهاجرتی این کشور برخوردار است.

4-  مدارک مورد نیاز و تفاوت های بین افراد شاغل در مشاغل دولتی و افراد خود اشتغال با هدف اخذ ویزای مهاجرتی کشور نروژ کدام است؟

الف) افراد کارمند :

 • قرارداد کار،
 • صورت حساب بانکی 6 ماه اخیر،
 • گواهی رضایت کاری از کارفرما،
 • مالیات بر درآمد (ITR) یا گواهی مالیات بر.
 • درآمد کسر شده از حقوق.

ب) افراد خود اشتغال:

 • کپی مجوز کسب و کار،
 • صورت حساب بانکی 6 ماه اخیر،
 • مالیات بر درآمد (ITR).

5-  جایگاه کشور نروژ در بین کشورهای جهان با توجه به اعلام (بالاترین استانداردهای جهانی) در این کشور از سوی سازمان ملل و همچنین دیگر ویژگی های مثبت آن که باعث مقبولیت کشور نروژ در انتخاب به عنوان کشور هدف جهت اخذ ویزای مهاجرتی گردیده است کدام اند؟

میتوانید همه جا کمپ بزنید، کشور نروژ یک قانون دارد که “allemannsrett” نامیده می شود که به شما این اجازه را می دهد که در کشور نروژ هر جا که دوست داشته باشید چادر بزنید.مردم نروژ مردم خوشحال تری هستند و خوب زندگی می کنند.طبق شاخص OECD در زمینه ی شادی و رفاه کشور های مختلف، نروژی ها بالاترین امتیاز را کسب کردند. امید به زندگی در این کشور 81 سال است که از میانگین OECD بالاتر است.نروژ آمار جرم و جنایت پایین تری دارد.آلودگی هوای نروژ به طرز چشم گیری کاهش یافته است.

حتما بخوانید:  اخذ اقامت نروژ از طریق کار

6- وضعیت شغلی رشته های پزشکی و خدماتی که کشور نروژ به این دسته از متقاضیان ارائه می‌دهد کدام است؟

علوم پزشکی : شاخه های داروسازی، پزشکی عمومی و متخصصین گرایش های مختلف پزشکی از شرایط ویژه اقامتی نظیر تضمین شغل مناسب مرتبط با تخصص در مجموعه های درمانی کشور نروژ و دست یابی سریع تر به ویزای اقامتی آن کشور در صورت ارائه درخواست مهاجرتی به کشور نروژ بهرمند می‌گردند.

7-  کدام رشته های مهندسی از مقبولیت بیشتری در کشور نروژ برخوردار هستند و چه خدماتی در این کشور به آن دسته از مهاجران رشته های مهندسی ارائه می‌گردد؟

رشته های مهندسی کامپیوتر. مهندسی مکانیک گرایش های تاسیسات و طراحی ساخت. مهندسی عمران گرایش سازه.مهندسی برق گرایش الکترونیک، کنترل و مخابرات. مهندسی شیمی گرایش پلیمر.

8- وضعیت درخواست نیروی تخصصی (افراد تکنسین در رشته های مختلف فنی) در کشور نروژ به چه صورت میباشد؟

تکنسین های فنی در حوزه های: تاسیسات ساختمانی- جوشکاری – برقکاری – تعمیرات لوازم خانگی- نقاشی و صافکاری خودروهای سواری- تعمیرات خودروهای سواری- تعمیرات موتورهای صنعتی- ودیگر موارد تخصصی فنی.

9-  جایگاه فعالیت های پژوهشی در دوران دانشجویی و نقش آن در اخذ اقامت دائم کشور نروژ تا چه اندازه می باشد؟

انجام فعالیت های پژوهشی مرتبط با نیاز جامعه در دوران تحصیلی یکی از شاخصه‌های اثر بخش در کسب اقامت دائم کشور نروژ می‌باشد. دانشجویان می‌توانند با منطبق نمودن موضوع پایان نامه های تحصیلی براساس یکی از نیازهای جامعه کشور نروژ از این فرصت استثنایی در اتمام تحصیلات به منظور اخذ اقامت دائم کشور نروژ اقدام نمایند.همچنین این دسته از افراد می‌تواند از حقوق مشاغل تحقیقاتی که معمولاً در کنار آگهی های شغلی به صورت مشخص و منتشر می شود استفاده نمایند. معمولاً میزان دقیق این دستمزد به تجربه شخص بستگی دارد. با توجه به موسسه، نقش و فرد متقاضی، حقوق سالیانه پست دکترا در حدود 450،000 کرون ( 51000 دلار ) می باشد در حالی که دانشمندان پژوهشگر حداقل 500000 تا 600000 کرون ( 56700 تا 68000 دلار ) کسب می کنند. دانشمندان پژوهشگر که در مؤسسات یا بخش های خصوصی مشغول به کار هستند می توانند انتظار حقوق بیشتری داشته باشند.

10-  قوانین حاکم بر نظام اجتماعی کشور نروژ شامل نحوه پرداخت بیمه، حقوق شهروندی، امکانات شاخص رفاهی وغیره.. کدام است؟

اگر کاملاً بیکار شوید یا ساعات کاری شما حداقل 50 درصد کاهش یافته باشد، می توانید از مزایای بیمه بیکاری برخوردار شوید. در صورتی که خودتان مقصر بیکار شدنتان باشید، حداقل دوازده هفته قبل از پرداخت مزایای بیکاری باید صبر کنید.میزان مزایای بیکاری تا 62.4 درصد از درآمد قبلی شما می باشد. مزایای بیمه اجتماعی مشخص که مستقیما جای حقوق را می گیرد،شامل میزان مالی مورد استفاده برای این محاسبه می باشد.مانند مزایای بیمه بیماری،مزایای بیمه والدین و مزایای بیمه بیکاری. بالاترین میزان پرداختی که می تواند مورد استفاده قرار گیرد 6G می باشد. به عبارت دیگر NOK 580998 در پول رایج که به معنای آن است که هر درآمدی که بالغ بر 6G باشد، به هنگام محاسبه مزایای بیکاری شما، شامل نمی شود. به شما 0.24 درصد از میزان حقوق 5 روز هفته پرداخت می شود.

11-  با توجه به زبان رسمی کشور نروژ (نروژی و سامی) نقش زبان انگلیسی در روابط معمول و اجتماعی کشور نروژ تا چه میزان است؟

زبان رسمی مردم کشور نروژ زبان (نروژی- امی) می باشد.اما آشنایی با زبان انگلیسی در تمام کشورهایی اروپایی امری مرسوم بوده و اکثریت جامعه با زبان انگلیسی آشنایی داشته و علاقمندان به اخذ ویزای کشور نروژ در صورت آشنایی با زبان انگلیسی می‌توانند جهت اخذ ویزای اقامتی این کشور اقدام نمایند.

12-  واحد پولی کشور نروژ چیست و ارزش پولی آن نسبت به دلار چه مقدار است؟

واحد پولی کشور نروژ کرون krone می‌باشد.هر دلار آمریکا معادل ۱۰ کرون نروژی می باشد.

13-  شرایط اقتصادی و نسبت هزینه به درآمد در کشور نروژ چگونه است؟

کشور نروژ یکی از کشورهای پر طرفدار از سوی مهاجرین می‌باشد و از لحاظ اقتصادی و امکانات رفاهی اجتماعی در سطح بسیار بالایی قرار دارد.

14-  میانگین دستمزد ماهیانه به مهاجران مشغول به کار در مشاغل مختلف در کشور نروژ چه مقدار است؟

حقوق مهندسی در نروژ بین 27392 کرون ( 3000 دلار )(حداقل حقوق) تا 65746 کرون ( 6400 دلار )(حداکثر حقوق ) در ماه است. حقوق متوسط 51523 کرون ( 5800 دلار ) در هر ماه است، به این معنی که نیمی (50٪) از افرادی که در رشته مهندسی مشغول به کارهستند کمتر از 51.523 کرون ( 5800 دلار) درآمد دارند در حالی که نیمی دیگر بیش از 51.523 کرون ( 5800 دلار ) کسب می کنند. این میزان، متوسط دستمزد را نشان می دهد.از لحاظ نزدیکی با این میزان دو ارزش وجود دارد: صدک های 25 و 75.25٪ افرادی که در مهندسی مشغول به کار هستند کمتر از 35512 کرون ( 4000 دلار ) درآمد کسب می کنند در حالی که 75 درصد از آنها بیش از 35512 کرون ( 4000 دلار ) کسب می کنند. همچنین با توجه به نمودار 75٪ از افرادی که در رشته مهندسی کار می کنند کمتر از 63325 کرون ( 7000 دلار ) درآمد کسب می کنند. در حالی که 25 درصد بیش از 63325 کرون ( 7000 دلار ) دریافت می نمایند.معمولا درآمد دندانپزشکان در نروژ حدود 15134.32 دلار در ماه است. این درآمد ماهیانه هزینه هایی از جمله مسکن، حمل و نقل و غیره را تامین می کند. میزان حقوق و درآمد دندانپزشکان به سابقه کار، مهارت، جنسیت و موقعیت مکانی بستگی دارد. میانگین حقوق دندانپزشکان بین 6205.09 دلار (حداقل حقوق) و 23306.85 دلار(حداکثر حقوق) در ماه می باشد. متوسط حقوق دندانپزشکان 15739.74 دلار در ماه است، این بدان معنا است که نصف دندانپزشکان کمتر از 15739.74 دلار و نصف دیگر بیش از 15739.74 دلار درآمد دارند. متوسط حقوق همان میانگین حقوق است. همه افراد در تلاشند تا در گروه درآمد بالاتر قرار بگیرند. دو مقدار 25 درصدی و 75 درصدی مرتبط با حد متوسط وجود دارد. با توجه به نمودار توزیع حقوق، 25% دندانپزشکان کمتر از 9875.19 دلار و 75% آنها بیش از 9875.19 دلار درآمد دارند. همچنین طبق نمودار، 75% آنها کمتر از 21085.17 دلار و 25% آنها بیش از 21085.17 دلار درآمد دارند.به صورت کلی میانگین حقوق پزشکان در نروژ: میانگین حقوق پزشکان در نروژ حدود 197568 دلار است. حقوق و درآمد پزشکان به عواملی چون محیط و موقعیت جغرافیایی و سابقه کار آن ها بستگی دارد. ممکن است برای پزشکانی که در مناطق محروم و تحت حمایت کار می کنند، پاداش هایی در نظر گرفته شود.در صنعت بزرگ غذاهای دریایی نروژ، دستمزد پایه ساعتی برای کارگران غیر ماهر و کارگران تولیدی 173.10 کرون ( 19.6 دلار ) می باشد که برای نیروهای کار ماهر 10.5 کرون ( 1.20 دلار ) به این دستمزد اضافه می شود.بسیاری از برقکارها خود اشتغال هستند و دستمزد خود را بر اساس کشش بازار تعیین می نمایند. اما اگر این شغل توسعه یابد و با استخدام نیرو همراه باشد قوانین زیر باید اعمال شود. به هر شخصی که برای نصب، راه اندازی و نگهداری سیستم های برقی استخدام می شود باید حداقل 211.70 کرون ( 24 دلار ) در ساعت پرداخت شود که این نرخ مربوط به کارگران ماهر و تحصیل کرده می باشد و برای سایر کارگران نرخ 184.36 کرون ( 30 دلار ) اعمال می گردد.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه برای “ویزای کاری نروژ

 1. لیدا گفت:

  ببخشید من مهندس نرم افزارم
  برای ویزای کار چه شرایطی میخاد

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای شروع کار در نروژ شما می بایست یم آفر کاری ارائه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.