071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

تمام کسانی که به دنبال تحصیل در کشوری ایده آل و دانشگاه هایی معتبر هستند، کشور ایتالیا را به عنوان یکی از اولین گزینه های خود در نظر می گیرند. این کشور یکی از بهترین کشورهای دنیا برای تحصیل و زندگی است که دانشجویان تمام تلاش خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها می کنند.

در ادامه ما به بررسی تحصیل پزشکی در ایتالیا می پردازیم و شما می توانید جهت دریافت هرگونه اطلاعات در رابطه با مهاجرت به ایتالیا و تحصیل در این کشور به موسسه حقوقی میرداماد مراجعه کرده و راهنمایی های لازم برای تحصیل در خارج از کشور را دریافت کنید.

شما میتوانید با مراجعه به لینک های زیر به اطلاعات مفیدی دست پیدا کنید:

 1. تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا
 2. تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا

ایتالیا همواره مرکز فرهنگ و آموزش در اروپا بوده است. این در حالی مشهود است که موسسات متعدد و معتبر علمی در سراسر این کشور گسترش یافته است. امروزه در به منظور تحصیل در ایتالیا چهار دانشگاه وجود دارد که برنامه های انگلیسی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند: دانشگاه اسپینزای رم، دانشگاه پادووا و تور ورگتا در رم، که همه دانشگاه های برتر درجه بالایی در جهان هستند.

هنگامی که در ایتالیا به تحصیل پزشکی می پردازید، این نه تنها فرصتی برای یادگیری در یک موسسه آموزشی برجسته می باشد، بلکه فرصتی برای لذت بردن و تجربه زندگی پر جنب و جوش ایتالیایی در کشوری غنی از فرهنگ و تاریخ می باشد که به عنوان یکی از زیبا ترین کشورهای اروپایی در نظر گرفته می شود.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

بسیاری از دانشکده های پزشکی در ایتالیا وجود دارد که  به زبان انگلیسی آموزش می دهند. تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا و هزینه های آنها همه مقرون به صرفه بوده که می تواند بر اساس نیاز مالی و شایستگی افراد کاهش یابد. اگر شما علاقه مند به تحصیل پزشکی در جایی خارج از ایالات متحده هستید، ایتالیا مکانی مناسب برای رفتن است. برخی از دانشکده های عالی پزشکی در اروپا و کل دنیا در این کشور وجود دارند.

برنامه های زیادی وجود دارد که مخصوصا برای متکلمان به زبان انگلیسی مورد استفاده قرار می گیرد. اما سوال اصلی شما احتمالا این است که تحصیل چه میزان هزینه دارد؟ اگر این سوال شما را به ستوه آورده است، در اینجا برخی از محبوب ترین دانشکده های پزشکی ایتالیایی که در زبان انگلیسی تدریس می کنند، معرفی می کنیم. دانشکده های پزشکی ایتالیا:

 • دانشگاه تور ورگرتا در رم
 • دانشگاه اسپینزا رم
 • دانشگاه پادووا
 • دانشگاه پاویا در ایتالیا

اکنون که می دانید هزینه تحصیل چقدر است، احتمالا تعجب خواهید کرد که چه پیش نیاز هایی برای رفتن به این دانشکده ها لازم است. پیش نیاز ها شامل گذراندن آزمون I.MAT (آزمون پذیرش پزشکی ایتالیا IMAT بین المللی) به زبان انگلیسی است. نمره مورد نیاز در این آزمون از دانشکده ای تا دانشکده دیگر متفاوت است. دانشکده پزشکی بین المللی حداقل نمره ی متقاضیان خود را 40.50، دانشگاه پاویا 38.75، و دانشگاه اسپینزا نیاز به نمره حداقل 36.50 دارد.

این موضوع شامل ریاضیات، شیمی، فیزیک و زیست شناسی است. اگر شما نمرات بالایی در این کلاس ها و نمره خوبی در  IMAT داشته باشید، می توانید یک رقیب عالی برای رفتن به یکی از دانشکده های پزشکی ایتالیایی باشید. اگر نمرات آزمون و امتیازات شما بالا باشد، ممکن است حتی برای برخی از بورس های تحصیلی واجد شرایط باشید که این حتی باعث می شود دانشکده های ایتالیایی برای شما مقرون به صرفه تر باشند.

دانشکده های پزشکی ایتالیایی با دوره های زبان انگلیسی

یک دانشکده پزشکی بزرگ ایتالیایی که به طور انحصاری به زبان انگلیسی آموزش می دهد، دانشکده پزشکی بین المللی در میلان است. شما می توانید در ایتالیا در سطح عالی در یک زبان که برای شما مناسب باشد تحصیل کنید و از مزایای تحصیل و  بورسیه تحصیلی ایتالیا بهره مند شوید. این دانشکده یک دوره شش ساله که بر اساس دوره های بیمارستان آموزشی Institution Clinic o Humanities هستند، ارائه می دهد.

این دانشگاه برنامه های تخصصی را برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در زمینه پزشکی و جراحی ارائه می دهد و دانشجویان برای درمان بیماران با پزشکانی در سطح جهانی کار می کنند. هزینه تحصیل برای این دانشکده پزشکی ایتالیایی بزرگ در طول دو سال پرداخت می شود که این موضوع بر اساس شرایط مالی دانشجو متفاوت است. بالاترین هزینه ای که شما می توانید پرداخت کنید 3،245 یورو برای هر قسط است، اما بسته به شرایط شما می توانید تا مقدار کمتر  88 یورو را پرداخت کنید. همچنین هزینه های دیگری نیز وجود دارد که باید پرداخت شود، مانند هزینه ثبت نام به میزان 199 یورو و هزینه 75 یورویی برای مدیریت و هزینه های عمومی.

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

ایتالیا همیشه یکی از مراکز فرهنگی و آموزشی در سراسر اروپا بوده است و با در نظر گرفتن تعداد زیاد و اعتبار بالای مراکز علمی سرتاسر کشور، این امر بیش از پیش مشهور می گردد. امروزه، چهار دانشگاه در ایتالیا وجود دارند که دوره های به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. دانشگاه اسپینزای شهر رم، دانشگاه پاویا، دانشگاه پادوا و دانشگاه تور ورگاتا در رم، که همگی دانشگاه های با ارزش و رتبه بندی عالی در دنیا هستند.

در هنگام گذراندن تحصیلات خود در ایتالیا، نباید تنها به عنوان یک فرصت مطالعه در یک موسسه علمی به آن نگاه کرد، بلکه این میتواند فرصت مناسبی برای لذت بردن و تجربه سبک زندگی پر جنب و جوش ایتالیایی باید، آن هم در کشوری که دارای فرهنگ و تاریخ غنی بوده و یکی از زیباترین کشورهای اروپا به شمار می رود. دلایل خوب زیادی برای انتخاب ایتالیات به عنوان مقصد تحصیلات پزشکی وجود دارد. دانشکده ها دارای اعتبار در سطح جهانی و با قیمت های معقول هستند.

قیمت ها در مقایسه با دانشگاه های ایالات متحده و دیگر کشورهای جهان، بسیار پایین هستند. تا زمانی که ازحداقل شرایط لازم برخوردار باشید، واقعا دلیلی وجود ندارد که برای دوره های انگلیسی زبان ایتالیا اپلای نکنید. مطمئنا شما قادر خواهید بود با اساتید عالی رتبه کار کنید و همچنین از تحصیلات عالی و با قیمت ارزان برخوردار شوید. فرایند تقاضا برای دانشگاه پزشکی در ایتالیات توسط I MAT مدیریت می شود.

در کنار دوره های پزشکی انگلیسی زبان در ایتالیا، حدود 40 دانشگاه پزشکی دیگر وجود دارند که تحصیلات پزشکی در ایتالیا را ارائه می دهند. افرادی که قادر به صحبت به زبان ایتالیایی نیستند باید حداقل یک سال زبان ایتالیایی بخوانند، به همین خاطر کسب سطح B2 الزامی است. دوره های پذیرش برای دانشکده های پزشکی:

 • پزشکی عمومی: 4 سال تا فارغ التحصیلی و کل دوره 6 ساله
 • دامپزشکی: کل دوره 6 سال
 • دندانپزشکی: کل دوره 5 تا 6 سال
 • تخصص های پزشکی: کل دوره 3 تا 6 سال

شرایط تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا

اخیرا وزارت آموزش ایتالیا به دانشکده های پزشکی ایتالیا فشار زیادی آورده است. به منظور جذب دانشجویان بین الملل سه دوره پزشکی کاملا به زبان انگلیسی ارائه می شود. این دوره ها از کتاب های پزشکی بین المللی پیروی می کنند و در سطح بالای اروپایی تدریس میشوند. تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان بین الملل بسیار جذاب است. دوره های پزشکی در ایتالیا شش ساله به اتمام می رسند و به دو نیمه، دو سال مطالعه مقدماتی بالینی و چهار ساله دوره بالینی تقسیم می شود. برای پذیرش در یک کالج پزشکی ایتالیایی باید در آزمون I MAT پذیرفته شوید.

اکثر دانشجویان پزشکی بین الملل در ایتالیا ، قبل از اینکه دوره تخصصی خود را در کشور خودشان بگذرانند،تصدیق پزشکی خود را در ایتالیا می گیرند. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا ارزان تر ار بسیاری از کشورهای اروپایی است، به ویژه اگر تصمیم دارید در یک دانشگاه دولتی تحصیل کنید. اگر چه کالج های پزشکی ایتالیا هزینه های مختلف تحصیلی را دریافت میکنند اما شما باید انتظار داشته باشید که حدود 7000 تا 5000 به عنوان دانشجوی عضو شهروندی اتحادیه اروپا پرداخت کنید. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا می توانند انتظار داشته باشند که مبلغ 16000 یورو در سال پرداخت کنند.

بورسیه های تحصیلی: ساده ترین گام برای شروع این است که درخواست بورسیه تحصیلی دهید. در ایتالیا بورسیه های تحصیلی توسط دولت تامین می شود و از طریق دفاتر E.DIS.U در سراسر ایتالیا توزیع می شود. هزاران بورسیه تحصیلی به هر دانشگاه اختصاص داده می شود. بر اساس درآمد خانواده، بزرگی و دستاوردهای علمی هر دانشجو به آنها بورسیه تحصیلی تعلق می گیرد.

مطلع باشید که داشتن مدرک در هر رشته تحصیلی یا تکرار سال تحصیلی به طور خودکار شما را از گرفتن بورسیه تحصیلی رد می کند برای هر دانش آموز بورسیه تحصیلی تا 4800 یورو در سال پرداخت می شود. بورسیه تحصیلی شامل غذای رایگان در غذا خوری/کافه، هزینه کالج/ خوابگاه، هزینه های تحصیل و در نهایت پرداخت پول نقد است.

امتحان ورودی رشته پزشکی در ایتالیا IMAT

آزمون ورودی آی مت( I-Mat) یک آزمون پذیرش موضوعی 100 دقیقه ای به زبان انگلیسی می باشد که برای متقاضیان تحصیل در رشته های علوم پزشکی، دندان پزشکی و جراحی طراحی شده است. این آزمون نیازی به مطالعات اضافی زیادی ندارد، چرا که آزمونی برای سنجش مهارت و دانش افراد است که انتظار می رود متقاضیان دارای این موارد باشند.

این آزمون دارای 60 سوال چند گزینه ای می باشد که شامل: (20 سوال فکری، 2 سوال ادبی و فرهنگی، 18 سوال زیست شناسی، 12 سوال شیمی، 8 سوال فیزیک و ریاضی) می باشد که 5 پاسخ احتمالی در آن ها وجود داشته و برای پاسخ های اشتباه نمره ی منفی در نظر گرفته شده است. زمان این آزمون نیز 100 دقیقه می باشد. تاریخ تقریبی این آزمون با توجه به سال های گذشته ماه سپتامبر می باشد و جزئیات بیش تر آن در ماه مه اعلام خواهد شد.

 • نمره ی منفی این آزمون: برای هر سوال صحیح، +1.5 امتیاز، 0 امتیاز برای سوال بدون پاسخ و -0.4 امتیاز برای پاسخ های اشتباه( حدس غلط)
 • متقاضیان اجازه ی به همراه داشتن هیچ گونه ماشین حساب و یا جدول تناوبی را در این آزمون نخواهند داشت.
 • حداکثر امتیاز ممکن در این آزمون 90 بوده و حداقل امتیاز لازم برای اخذ پذیرش تقریبا 37 می باشد(که این امتیاز با توجه به نوع درخواست فرد ممکن است متغیر باشد)
 • هزینه ی این آزمون 105 پوند یا 120 یورو و یا 164 دلار آمریکا می باشد.
 • این آزمون یک بار در سال برگزار می شود و فقط در همان سال برای همه ی دانشکده های دولتی پزشکی انگلیسی زبان در ایتالیا معتبر می باشد.
 • تاریخ تقریبی این آزمون: ماه سپتامبر ( بر اساس سال های گذشته، جزئیات بیشتر در ماه مه 2019 اعلام خواهد شد)
 • مکان های برگزاری این آزمون: در بیشتر شهرهای بزرگ مثل نیویورک، دبی، لندن، تل آویو، آتن، بارسلونا و غیره می باشد.

حداقل نمره قبولی آزمون IMAT ایتالیا

الزامات شامل گرفتن IMAT (آزمون پذیرش پزشکی بین المللی) به زبان انگلیسی است. نمره مورد نیاز در این آزمون از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. انتظار می رود متقاضیان حداقل نمره 40.50 را ارائه دهند، دانشگاه پاویا 38.75 را می پذیرد و دانشگاه ساپیانزا به نمره 36.50 پذیرش می دهد. این دانشگاه ها نیز از شما می خواهند نمرات خوبی در ریاضیات، شیمی، فیزیک و زیست شناسی ارائه دهید. اگر نمرات آزمون و نمرات شما بالا باشد، ممکن است حتی برای برخی از بورس های تحصیلی واجد شرایط باشید، که باعث می شود دانشگاه های ایتالیایی حتی برای شما مقرون به صرفه تر شوند.

تاریخ و محل های برگزاری آزمون ورودی پزشکی ایتالیا IMAT

همان طور که ذکر شد از شرایط پذیرش رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا، پذیرفته شدن در آزمون (IMAT) می باشد. آزمون (IMAT) دارای تست هایی در زمینه های هوش، دانش عمومی، ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی می باشد.

سیستم امتیاز بندی در این آزمون طبق این اساس است که هر پاسخ درست 5/1 نمره، هر پاسخ غلط 4/0- نمره، و سوالات بی پاسخ نمره ای نخواهد اشت.

از لحاظ تاریخ برگزاری آزمون (IMAT) باید گفت که این آزمون تنها یک بار در سال برگزار می شود. تاریخ ثبت نام هر ساله در تیر ماه (3 تا 25 جولای) و تاریخ برگزاری در شهریور ماه (سپتامبر) می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر از تاریخ ثبت نام آنلاین آزمون (IMAT) می توانید سایت های زیر را مطالعه فرمایید:

 • https://www.universitaly.it
 • http://www.miur.gov.it
 • https://www.admissionstesting.org/for-test-takers/imat/how-to-register

در مورد محل برگزاری آزمون (IMAT) نیز باید ذکر کرد که این آزمون در بیش از 20 کشور دنیا برگزار می شود. از شهرهای مهم برگزار کننده آزمون (IMAT) می توان به نیویورک، دبی، لندن، آتن، بارسلون و غیره اشاره کرد.

این آزمون در کشور ما برگزار نمی شود و متقاضیان ایرانی می توانند جهت شرکت در آن به کشورهای همسایه مانند امارات، قطر، ترکیه و آذربایجان اشاره کرد.

البته به خاطر داشته باشید که مشاورین موسسه میرداماد روند قانونی این امر را برای شما روشن می کنند تا بتوانید با بهترین انتخاب این امر را پیش ببرید.

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

آن دسته از داوطلبانی که از اتباع خارج از اتحادیه اروپا هستند و مایل به تحصیل رشته  پزشکی در ایتالیا و به زبان ایتالیایی می باشند، می بایست حداقل مدرک زبان B1 را دارا بوده و آزمون ورودی این رشته به زبان ایتالیایی را نیز پشت سر بگذارد. آزمون ورودی رشته پزشکی به زبان ایتالیایی (ALFA TEST) می باشد و شرایط آن با آزمون (IMAT) کمی متفاوت، اما از نظر مواد درسی و تعداد سوالات مشابه است.  تعداد سوالات 60، مدت زمان آزمون 100 دقیقه و حداکثر نمره نیز 90 می باشد.

لازم به ذکر است تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا و به زبان رسمی این کشور، شرایط به نسبت راحت تری دارد که از دلایل آن می توان به تعداد محدود دانشگاه های ارائه دهنده این رشته به زبان انگلیسی اشاره کرد که این مورد رقابت شدید دانشجویان بین المللی بر سر کسب جایگاه های محدود رشته پزشکی به زبان انگلیسی را به دنبال دارد. همچنین به علت وجود تعداد بیشتر دانشگاه های دولتی و خصوصی ارائه دهنده رشته پزشکی به زبان ایتالیایی (حدود 40 دانشگاه)، متقاضیان راحت تر می توانند در شهر مورد نظر خود به تحصیل مشغول شوند.

متقاضیان ایرانی تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی جهت کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر، یا می توانند با مشاورین با تجربه موسسه حقوقی مهاجرتی میرداماد در تماس باشند و یا با مراجعه به سفارت ایتالیا، از نحوه برگزاری کلاس ها و آزمون های مربوطه مطلع گردند.

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی
تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

افرادی که می خواهند پزشکی را در ایتالیا به زبان ایتالیایی بخوانند باید مدرک B1 زبان ایتالیایی را ارائه دهند. تحصیل پزشکی در ایتالیا 6 سال زمان می برد. نمونه هایی از موضوعاتی که در پزشکی به زبان ایتالیایی تدریس می شوند، عبارتند از:

 • زیست شناسی
 • ترکیب شیمیایی پایه سلولی، پروتئین، اسید نوکلئیک، کربوهیدرات ساده، گلوکز، لیپید های پایه و خانواده های چربی
 • ساختار پایه سلولها، غشای سلولی، هسته سلولی، پلاسمای سلولی
 • اساس نظریه ژنتیکی و ارثی، قوانین مندل
 • طبقه بندی حیوانات و گیاهان و نحوه رشد و توسعه آن، نشان دهنده این است.
 • زیست شناسی محیط زیست آسیا: چرخه حیات اولیه آب، کربن و نیتروژن
 • آناتومی
 • علم شیمی
 • مادیات

لیست دانشگاه های پزشکی ایتالیا

لیست دانشگاه های پزشکی جهت ادامه تحصیل در ایتالیا که می توانید انتخاب کنید به قرار زیر می باشد:

 • دانشگاه Pavia
 • دانشگاه Padua
 • دانشگاه Milan Bicocca
 • دانشگاه Bologna
 • دانشگاه Eastern Piedmont
 • دانشگاه Udine
 • دانشگاه Sassari
 • دانشگاه Genoa
 • دانشگاه Milan
 • دانشگاه Modena and Reggio Emilia
 • دانشگاه Turin
 • دانشگاه Foggia
 • دانشگاه Perugia
 • دانشگاه Cagliari
 • دانشگاه Florence
 • دانشگاه Marche
 • دانشگاه Trieste
 • دانشگاه Bari
 • دانشگاه Insubria
 • دانشگاه Verona
 • دانشگاه Pisa
 • دانشگاه Messina
 • دانشگاه Parma
 • دانشگاه Siena 
 • دانشگاه Ferrara
 • دانشگاه Rome La Sapienza
 • دانشگاه Catania
 • دانشگاه Chieti and Pescara
 • دانشگاه Rome Tor Vergata
 • دانشگاه Catanzaro
 • دانشگاه Salerno
 • دانشگاه Brescia
 • دانشگاه Naples Federico
 • دانشگاه Palemo
 • دانشگاه Caserta
 • دانشگاه L’Aquila
 • دانشگاه Molise

دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت در ایتالیا

دانشگاه های زیادی جهت تحصیل در کشور ایتالیا قرار دارند که مورد تایید وزارت بهداشت می باشد که به قرار زیر است، البته ممکن است این لیست بنا به شرایط مختلف عوض شود یا الان که شما در حال مطالعه آن هستید، تغییر پیدا کرده باشد.

 • دانشگاه میلان
 • Alma Master Studiorum دانشگاه بولونیا
 • Sapienza دانشگاه رم
 • دانشگاه Padova
 • دانشگاه Cattolica دل Sacro Coure
 • دانشگاه فلورانس
 • دانشگاه ناپل-فدریکو دوم
 • دانشگاه Degli Studi di Pavia
 • دانشگاه پلی تکنیک تورین
 • دانشگاه پیزا
 • دانشگاه رم “تور Vergata”
 • دانشگاه ویتا سلایت سان رافائل
 • دانشگاه میلان Bicocca
 • دانشگاه ورونا
 • دانشگاه جنوا
 • دانشگاه پروجیا
 • دانشگاه مودنا و رجیو امیلیا
 • دانشگاه ساینا
 • دانشگاه تریست
 • دانشگاه بری
 • دانشگاه برشا
 • دانشگاه فرارا
 • دانشگاه کاتانیا
 • دانشگاه کاتولیک قلب مقدس
 • دانشگاه پالرمو
 • دانشگاه اودین

ظرفیت دانشگاه های انگلیسی زبان رشته پزشکی کشور ایتالیا

در این بخش به معرفی دانشگاه های ارائه دهنده رشته پزشکی به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا و ظرفیت های موجود در آن خواهیم پرداخت.

 • دانشگاه باری/ ظرفیت 8 نفر
 • دانشگاه ساپینزای رم/ ظرفیت 10 نفر
 • دانشگاه تورین/ ظرفیت 30 نفر
 • دانشگاه پاویا/ ظرفیت 40 نفر
 • دانشگاه ناپل – لوییجی وان ویتلی/ ظرفیت 52 نفر
 • دانشگاه ناپل – فدریکو سکوندو/ ظرفیت 10 نفر
 • دانشگاه دولتی بولونیا/ ظرفیت 10 نفر
 • دانشگاه مسینا/ ظرفیت 25 نفر
 • دانشگاه میلان/ ظرفیت 16 نفر
 • دانشگاه میلان – بکوکا/ ظرفیت 5 نفر
 • دانشگاه تور ورگاتا/ ظرفیت 10 نفر

ویزای تحصیلی ایتالیا

برای تحصیل در ایتالیا چه نوع ویزایی نیاز است؟ نوع ویزای شما به مدت زمانی که شما قصد دارید در ایتالیا بمانید و اینکه چه رشته ای را می خواهید بخوانید، بستگی دارد. در کل برای تحصیل در ایتالیا باید برای یکی از انواع ویزای کوتاه مدت و ویزا برای اقامت طولانی اقدام کنید. ویزای کوتاه مدت، این ویزا به نوع C معروف است. ویزای C برای یک دوره زبان که تا 90 روز یا کمتر طول می کشد مناسب است.

ویزا برای اقامت طولانی (ملی) و اهداف تحصیلی: به این ویزای تحصیلی نوع D گفته می شود و برای افرادی که می خواهند حداقل 20 ساعت دوره در هفته (یا 80 ساعت در ماه) بگذرانند مناسب است. شرایط برای درخواست ویزا:

 • شما باید دارای گذرنامه معتبر با حداقل دو صفحه خالی روادید باشید.
 • شما باید یک نسخه بلیط پرواز خود را ارائه دهید.
 • شما نباید سابقه جنایی داشته باشید.
 • شما نباید قبلا وارد کشور ایتالیا شده باشید.
 • درخواست ویزا را در سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود بدهید.
ویزای تحصیلی ایتالیا
ویزای تحصیلی ایتالیا

تقاضای یک ویزای دانشجویی حداقل سه ماه قبل از شروع کلاس ها و ورود به ایتالیا باید انجام شود. پردازش درخواست شما ممکن است بین 1 تا 3 هفته طول بکشد. اسناد برای ویزای دانشجویی در ایتالیا:

 • فرم درخواست ویزا
 • عکس گذرنامه اخیر
 • سند معتبر مسافرتی (تاریخ انقضا باید سه ماه بیشتر از درخواست ویزا باشد)
 • اثبات اینکه شما محل اقامت در ایتالیا را تنظیم کرده اید (برای کل دوره تحصیلات خود)
 • ثابت کنید که شما برای تحصیل در ایتالیا پول کافی دارید (900 یورو در ماه)
 • بیمه درمانی سالیانه 150 یورو برای اولین سال تحصیل
 • کپی دیپلم تحصیلات قبلی
 • نامه پذیرش از دانشگاه ایتالیا
 • هزینه درخواست ویزا (50 یورو) را پرداخت کنید.

سوالات متداول در مورد تحصیل پزشکی در ایتالیا

1- آیا تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا ارائه میشود؟

بله-بسیاری از دانشگاه های ایتالیا رشته ی پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه میدهند.

2- دانشگاه هایی که در ایتالیا رشته ی پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه میدهند کدامند؟

دانشگاه های تور ورگرتا و اسپینزا در رم-پادووا-پاویا

3- آزمون آی مت ایتالیا شامل چه دروسی است؟

ریاضیات-شیمی-فیزیک-زیست شناسی.

4- دوره ی تحصیل پزشکی در ایتالیا چند ساله است؟

کل دوره در حدود 6 سال میبشد.

5- دوره ی تحصیل تخصص پزشکی در ایتالیا چقدر است؟

با توجه به نوع تخصص انتخابی بین 3 تا 6 سال است.

6- مبلغ بورسیه تحصیلی ایتالیا چقدر است؟

برای هر نفر در حدود 4800 یورو در سال میباشد.

7- بورسیه تحصیلی ایتالیا شامل چه مواردی است؟

غذای رایگان-هزینه ی کالج و خوابگاه-هزینه ی تحصیل-پرداخت پول نقد.

8- آزمون آی مت ایتالیا برای چه رشته هایی است؟

برای متقاضیان تحصیل در رشته های علوم پزشکی-دندانپزشکی و جراحی میباشد.

9- آزمون آی مت ایتالیا برای رشته ی پزشکی در چه ماهی از سال برگذار میشود؟

این آزمون در ماه سپتامبر برگذار میشود.

10- آیا برای تحصیل پزشکی در ایتالیا مدرک زبان لازم است؟

بله-آیلتس 6 و یا مدرک زبان ایتالیایی باید وجود داشته باشد.

11- آیا آزمون ورودی آیمت ایتالیا برای رشته ی پزشکی در ایران هم برگذار میشود؟

خیر- این آزمون در ایران برگذار نمیشود اما کشور های همسایه ی آن ارائه میشود.

نظرات کاربران

 • توسط محمد ساجدی
  تاریخ: اسفند 13, 1397
  نفر
  نفر

  با سلام و احترام
  دیپلم فنی حرفه ای(11ساله) هم برای تحصیل پزشکی و داروسازی در ایتالیا مورد قبوله یا باید دیپلم تجربی داشته باشیم؟
  لیسانس حسابداری داشته باشم میتونم بدون دیپلم نظری و پیش دانشگاهی برای پزشکی ایتالیا اقدام کنم؟
  ممنون