071-91009294  | 021-88724227  |

ویزای کار فرانسه

ویزای کار فرانسه

کار در فرانسه ویزای کار فرانسه

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

همان طور که می دانید راه های متفاوتی برای اخذ اقامت کشور فرانسه وجود دارد که اخذ ویزای کار یکی از آنها می باشد. در این مقاله به بررسی شرایط کار در فرانسه ویزای کار فرانسه پرداخته و اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار می دهیم. متخصصان موسسه حقوقی میرداماد می توانند بهترین راهنمای شما در کیله امور مهاجرتی بوده و از روش های کاملا قانونی شما را به اقامت این کشور برسانند.

مطالعه بیشتر:

تحصیل در فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

شرایط و وضعیت کار در فرانسه

فرانسه یکی از توریستی ترین کشورهای جهان هست اما اگر بخواهید به فرانسه به عنوان کشوری برای کار نگاه کنید باید از یک چشم انداز جدید آن را ببینید. فرانسه بزگترین کشور در غرب اروپاست. فرانسه با شهر معروف پاریس، سواحل شنی و آب های ریوروآرند و دامنه های اسکی کوه آلپ اقتصاد گردشگری بسیار فعالی دارد و صنعت گردشگری بخش حیاتی در اقتصاد فرانسه است. با داشتن چنین جاذبه های گردشگری مشاغل فصلی مانند کار در اسکی و هتل ها بسیار فعال است.

ویزاهای اخذ شده


صنایع عمده فرانسه شامل صنایع هوا و فضا، داروسازی، ماشین آلات صنعتی، متالورژی، الکترونیک و پارچه و غذا می شود. همچنین صنایع آهن و فولاد، صنایع دستی و آرایشی سریعترین رشد را در فرانسه دارند. برای پیدا کردن شغل در فرانسه باید نکاتی مانند جایی که می خواهید کار کنید، مشاغل مورد نیاز، بازار کار در فرانسه و اجازه کار دقت کنید. برای کار در فرانسه صحبت کردن به فرانسوی بسیار مهم است. برای اینکه بتوانید ارتباط بر قرار کنید باید زبان فرانسوی را یاد بگیرید.

در فرانسه شما از سطح بالایی از زندگی را تجربه خواهید کرد و از یک سیستم مراقبت بهداشتی قوی بهره مند خواهید شد. حداقل دستمزد در فرانسه حدود 1480.27 یورو در ماه تعیین شده است. در فرانسه یک هفته کاری شامل 35 ساعت کار است که به منظور افزایش استاندارهای زندگی در فرانسه این ساعت کاری تعریف شده است و هر چیزی بیش از این به عنوان اضافه کاری محسوب می شود.

شرایط اخذ ویزای کاری فرانسه

فرانسه یکی از جالب ترین مکان های جهان برای کار در خارج از کشور است کار در فرانسه می تواند تجربه بسیار خوبی در زندگی هر فردی باشد. فرانسه یکی از ثروتمندترین کشور های جهان محسوب می شود. اگر شما یک شهروند اروپایی یا EEA هستید نیازی به ویزا برای کار در فرانسه ندارید. شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید مجوز کار در فرانسه را داشته باشند، البته اگر به همراه خانواده برای انجام نوع خاصی کار با مهارت زیاد به فرانسه می روید ممکن است شما هم بتوانید بدون مجوز کار کنید.

بعضی از مجوز های کاری و همچنین معافیت ها به وضعیت اشتغال شما در فرانسه بستگی دارد. اقامت فرانسه مستقیما با ویزای کار شما در فرانسه ارتباط دارد و در اکثر مواقع قبل از اینکه شما بتوانید مجوز رفتن به فرانسه را داشته باشید، باید شغل شما تعیین شده باشد. شما در ابتدا به یک کار فرمت نیاز داری تا مجوز کار برای شما را مدیریت کند برای اینکار می توانید از طریق ایمیل، فرم های درخواست انلاین نامه ای به شرکت در خواست دهید. یک رزومه فرانسوی نباید بیش تر از یک طرف برگ Aباشد و باید شامل تحصیلات مهارت های زبان و تجربه کاری باشد.

شرایط اخذ ویزای کاری فرانسه

اگر میخواهید کم تر از 90 روز در فرانسه مشغول کار باشید از طرح کار فرما باید یک مجوز کار موقت که توسط وزارت کار فرانسه تایید شده است دریافت کنیدپس از ارسال مجوز به کنسولگری فرانسه در کشور شما می توانید برای دریافت ویزا اقدام کنید. اگر می خواهید بیش از 90 روز یا سه ماه در فرانسه مشغول کار باشید باید از ویزای کار طولانی مدت در فرانسه که نیز به عنوان اجازه اقامت شما عمل می کند درخواست دهید.

کار فرمای شما باید یک قرارداد کاری را تهیه و ان را به وزارت کار فرانسه ارسال کند اگر یکی از اعضای خانواده شما را همراهی میکنند کار فرما باید همزمان برای اعضای خانواده شما اقدام کند. هنگامی که OFLL قرارداد را تصویب کرد به سفارت فرانسه در کشور خودتان که مسئولیت صدور ویزای کار برای شهروندان غیر اروپایی خود را دارد ارسال می شود.


مدارک مورد نیاز ویزای کار فرانسه

برای دریافت ویزا باید مدارک زیر را به سفارت فرانسه در کشور خود تحویل دهید. این مدارک شامل:

  • گذرنامه معتبر (باید در ده سال گذشته اخذ شده باشد)
  • گواهی اثبات تجربه ها و مهارتهای کاری
  • رزومه شخصی
  • مدارک تحصیلی ( شامل مدرک لیسانس و بالاتر)

سفارت شما ممکن است در خواست ها ی متفاوت دیگری داشته باشد که قبل از ملاقات در سفارت حتما آن ها را بررسی کنید.کارکنان سفارت همچنین حق دارد مستندان بیشتری را از شما درخواست کند. اگر برای ویزاهای جامع تری چون ویزای مهارت و استعداد تقاضا می دهید که حقوق بیشتری را برای صاحبان آن دارا می باشد از شما در خواست اطلاعات و اسناد بیشتری میشود.

لازم به ذکر است که هر یک از اعضای خانواده شما که با شما سفر میکند باید در ملاقات حضوری سفارت حضور داشته باشد زیرا ویزا تنها پس از یک جلسه در سفارت صادر می شود شما می توانید از اطلاعات بیومتریک مانند عکس ها و اثر انگشت ها برای ویزای خود استفاده کنید. هزینه دریافت ویزا به نوع کشور و نوع ویزای شما بستگی دارد و در هر مورد متفاوت است مثلا برای یک شهروند امریکایی ویزای بلند مدت حدود 100 دلار هزینه دارد.

بسته به نوع کاری که میخواهید انجام دهید ممکن است نیاز به کارت آبی blue card اتحادیه اروپا به جز ویزای کار نیاز داشته باشید. Blue card به شما مجوز کار در اکثر کشورهای عضو شهروندی اتحادیه اروپا به استثنای دانمارک، ایرلند را می دهد. کارت آبی برای افرادی خارج از کشور های اتحادیه اروپا که دارای مدرک لیسانس و دارای پنج سال تجربه کار حرفه ای و بسیار ماهر هستند و قرار داد فعال کاری دارند صادر می شود

ویزای کار طولانی مدت فرانسه

اگر شما برای بیش از 90 روز یا 3 ماه در فرانسه مشغول به کار هستید، باید برای ویزای کار طولانی مدت در فرانسه، که همچنین به عنوان اجازه اقامت فرانسه شما عمل می کند، درخواست ارائه دهید. کارفرمای شما باید یک قرارداد کاری را تهیه کرده و آن را به بخش محلی وزارت کار فرانسه، ارسال کند. اگر هر یک از اعضای خانواده با شما می آید، کارفرما باید همزمان فرایند همراهی اعضای خانواده را نیز طی کند. اگر DIRRECTE قرارداد را قبول کند، آن را به اداره مهاجرت و ادغام فرانسه (OFII) ارسال می کند.

انواع مجوز و ویزای کار فرانسه

مجوز اقامت و ویزاهای کار متعددی با توجه به ملیت و نوع کار شما وجود دارد. تعداد این مجوز و ویزاها در طول زمان تغییر می کنند. به عنوان مثال ، در سال 2017  از ویزای جدید ” tech visa” برای تشویق کارمندان برای کار در بیزنس های فناوری نوآورانه رونمایی شد. اطلاعات دقیق و جامع از انواع ویزا در وب سایت دولت فرانسه ( به زبان فرانسوی) و یا در وب سایت خدمات دیپلماتیک ( به زبان انگلیسی)  موجود است.

آژانس های متعددی وجود دارند که می توانند  به شما در اخذ ویزای کار با پرداخت هزینه کمک کنند. اکثر این آژانس ها به طور مستقیم با کارفرمایان همکاری می کنند تا به پروسه اخذ ویزا تسهیل و سرعت ببخشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر به پورتال  European Commission یا EURES و پورتال مهاجرت اروپا (EU Immigration Portal ) مراجعه کنید.

ویزای کار فرانسه برای مشاغل نیمه وقت، ثابت و فصلی

اگر قصد کار کردن کمتر از 3 ماه در فرانسه را دارید ، کارفرما باید در اداره کار برای مجوز کار موقت (temporary worker) درخواست دهد. در برخی موارد با توجه به ملیت شما از این شرایط صرف نظر می شود. ویزای فصلی (Seasonal visa ) به شما این امکان را می دهد تا به مدت 6 ماه در سال در فرانسه کار کنید. این ویزا طبق شرایط شما قابل تمدید می باشد

برای کار در فرانسه به عنوان au pair باید سن شما کمتر از 30 سال باشد و به زبان فرانسوی مسلط باشید. خانواده ای که برای آن کار می کنید باید برای ویزای کار درخواست دهند. به دلیل تنوع زیاد ویزای کار در فرانسه ، بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر به سفارت محلی خود مراجعه کنید.

شهروندان کشورهای  آرژانتین، کلمبیا، استرالیا یا نیوزیلند ممکن است بتوانند برای ویزای تعطیلات (holiday visa ) درخواست دهند.افراد  با این ویزا دارای حق ورود متعدد به فرانسه و حق کاریابی خواهند داشت . زمانی که شغل مورد نظر خود را پیدا کردند ، باید برای دریافت مجوز اقامت موقت نیز درخواست دهند و باید توجه داشت که دلیل اصلی اقامت آنها در فرانسه ،سپری کردن تعطیلات خود بوده و نه اشتغال.

نحوه اخذ ویزای کاری فرانسه به عنوان کارآفرین

برای خود اشتغالی یا راه اندازی تجارت شخصی ، باید مستقیما در سفارت محلی فرانسه برای ویزای کار درخواست داد. در آنجا در مورد برنامه و توانایی های شما برای راه اندازی یک بیزینس موفق سوالاتی پرسیده می شود. همچنین باید ثابت کنید که  تا زمانی که تجارت خود را راه اندازی می کنید، تمکن مالی دارید.

با توجه به نوع کار، به عنوان مثال اگر قصد راه اندازی تجارتی سنتی را داشته باشید، بخواهید بر اساس قرارداد کار کنید و یا شغل آزاد داشته باشید  جزئیات دقیق تری از شما خواسته می شود. قوانین مربوط به کسب و کارهای کوچک بسیار پیچیده است، بنابراین باید جزئیات عملکرد تجارت خود را در فرانسه با دقت توضیح دهید.

دستمزد و‌ حقوق کار در فرانسه

فرانسه کشوری است با اقتصاد پیشرفته و حقوق های بالا. با توجه به این نکته نقل مکان به این کشور جهت کاریابی تصمیم درست و به جاییست. زیرا فرانسه در بین کشورهای اروپایی از بالاترین حقوق ها برخوردار است. این کشور بعد از کشورهای آلمان و بلژیک هفتمین اقتصاد مطرح جهان از نظر حقوق کارکنان را دارد. همچنین فرانسه از نقطه نظر رعایت حقوق کامل کارمندان بسیار شناخته شده می باشد و در حد بسیار بالایی عمل می کند زیرا کارمندان این کشور اغلب از اعضای اتحادیه اروپا می باشند و به شدت از حقوق خود دفاع می کنند.

دستمزد و حقوق کار در فرانسه

با توجه به آخرین تحقیقات انجام شده در رابطه با وضعیت حقوق ماهیانه برای کارمندان تمام وقت در بخش های خصوصی مبلغ 2998 یورو می باشد. طبق شواهد، کشور فرانسه در سال های اخیر مشمول افزایش حقوق چند درصدی بوده است. هرچند کارفرمایان نسبت به کارمندان، از این افزایش حقوق بهره ی بیشتری می برند (با تناسب %1/2به %1/1). به طور کلی ممکن است کارفرمایان ارشد خواستار حقوق بیشتری نسبت به همکاران کم تجربه تر خود داشته باشند. همین امر موجب پیشرفت شغلی کارمندان و قرارداد های مطلوب تر کاری می شود.

متوسط حقوق سالیانه در فرانسه

با نگاهی به اقتصاد کشور فرانسه طی 5 سال گذشته متوجه رشد اقتصاد آن می شویم. هرچند در سال اخیر رشد آهسته تری داشته است. امروزه همچنان شاهد اختلاف جنسیتی در پرداخت حقوق در این کشور می باشیم. مثلا در سال 2014 متوسط حقوق سالیانه کارمندان آقا 5200 یورو بیشتر از کارمندان خانم بود. البته در سال های جاری آمار اختلاف جنسیتی در پرداخت حقوق کاهش یافته است، زیرا کارمندان ارشد خانم نسبت به همکاران مرد خود از افزایش حقوق بهره می برند.

متوسط حقوق سالیانه در فرانسه با توجه به فعالیت افراد متفاوت می باشد.