مهاجرت کاری فرانسه

ویزای کار فرانسه

کار در فرانسه ویزای کار فرانسه

همان طور که می دانید راه های متفاوتی برای اخذ اقامت کشور فرانسه وجود دارد که اخذ ویزای کار یکی از آنها می باشد. در این مقاله به بررسی شرایط کار در فرانسه ویزای کار فرانسه پرداخته و اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار می دهیم. متخصصان موسسه حقوقی میرداماد می توانند بهترین راهنمای شما در کیله امور مهاجرتی بوده و از روش های کاملا قانونی شما را به اقامت این کشور برسانند.

شرایط و وضعیت کار در فرانسه

فرانسه یکی از توریستی ترین کشورهای جهان هست اما اگر بخواهید به فرانسه به عنوان کشوری برای کار نگاه کنید باید از یک چشم انداز جدید آن را ببینید. فرانسه بزگترین کشور در غرب اروپاست. فرانسه با شهر معروف پاریس، سواحل شنی و آب های ریوروآرند و دامنه های اسکی کوه آلپ اقتصاد گردشگری بسیار فعالی دارد و صنعت گردشگری بخش حیاتی در اقتصاد فرانسه است. با داشتن چنین جاذبه های گردشگری مشاغل فصلی مانند کار در اسکی و هتل ها بسیار فعال است.

صنایع عمده فرانسه شامل صنایع هوا و فضا، داروسازی، ماشین آلات صنعتی، متالورژی، الکترونیک و پارچه و غذا می شود. همچنین صنایع آهن و فولاد، صنایع دستی و آرایشی سریعترین رشد را در فرانسه دارند. برای پیدا کردن شغل در فرانسه باید نکاتی مانند جایی که می خواهید کار کنید، مشاغل مورد نیاز، بازار کار در فرانسه و اجازه کار دقت کنید. برای کار در فرانسه صحبت کردن به فرانسوی بسیار مهم است. برای اینکه بتوانید ارتباط بر قرار کنید باید زبان فرانسوی را یاد بگیرید.

در فرانسه شما از سطح بالایی از زندگی را تجربه خواهید کرد و از یک سیستم مراقبت بهداشتی قوی بهره مند خواهید شد. حداقل دستمزد در فرانسه حدود 1480.27 یورو در ماه تعیین شده است. در فرانسه یک هفته کاری شامل 35 ساعت کار است که به منظور افزایش استاندارهای زندگی در فرانسه این ساعت کاری تعریف شده است و هر چیزی بیش از این به عنوان اضافه کاری محسوب می شود.

شرایط اخذ ویزای کاری فرانسه

فرانسه یکی از جالب ترین مکان های جهان برای کار در خارج از کشور است کار در فرانسه می تواند تجربه بسیار خوبی در زندگی هر فردی باشد. فرانسه یکی از ثروتمندترین کشور های جهان محسوب می شود. اگر شما یک شهروند اروپایی یا EEA هستید نیازی به ویزا برای کار در فرانسه ندارید. شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید مجوز کار در فرانسه را داشته باشند، البته اگر به همراه خانواده برای انجام نوع خاصی کار با مهارت زیاد به فرانسه می روید ممکن است شما هم بتوانید بدون مجوز کار کنید.

بعضی از مجوز های کاری و همچنین معافیت ها به وضعیت اشتغال شما در فرانسه بستگی دارد. اقامت فرانسه مستقیما با ویزای کار شما در فرانسه ارتباط دارد و در اکثر مواقع قبل از اینکه شما بتوانید مجوز رفتن به فرانسه را داشته باشید، باید شغل شما تعیین شده باشد. شما در ابتدا به یک کار فرمت نیاز داری تا مجوز کار برای شما را مدیریت کند برای اینکار می توانید از طریق ایمیل، فرم های درخواست انلاین نامه ای به شرکت در خواست دهید. یک رزومه فرانسوی نباید بیش تر از یک طرف برگ Aباشد و باید شامل تحصیلات مهارت های زبان و تجربه کاری باشد.

شرایط اخذ ویزای کاری فرانسه

اگر میخواهید کم تر از 90 روز در فرانسه مشغول کار باشید از طرح کار فرما باید یک مجوز کار موقت که توسط وزارت کار فرانسه تایید شده است دریافت کنیدپس از ارسال مجوز به کنسولگری فرانسه در کشور شما می توانید برای دریافت ویزا اقدام کنید. اگر می خواهید بیش از 90 روز یا سه ماه در فرانسه مشغول کار باشید باید از ویزای کار طولانی مدت در فرانسه که نیز به عنوان اجازه اقامت شما عمل می کند درخواست دهید.

کار فرمای شما باید یک قرارداد کاری را تهیه و ان را به وزارت کار فرانسه ارسال کند اگر یکی از اعضای خانواده شما را همراهی میکنند کار فرما باید همزمان برای اعضای خانواده شما اقدام کند. هنگامی که OFLL قرارداد را تصویب کرد به سفارت فرانسه در کشور خودتان که مسئولیت صدور ویزای کار برای شهروندان غیر اروپایی خود را دارد ارسال می شود.

حتما بخوانید:  پردرآمد ترین شغل ها در فرانسه

مدارک مورد نیاز ویزای کار فرانسه

برای دریافت ویزا باید مدارک زیر را به سفارت فرانسه در کشور خود تحویل دهید. این مدارک شامل:

 • گذرنامه معتبر (باید در ده سال گذشته اخذ شده باشد)
 • گواهی اثبات تجربه ها و مهارتهای کاری
 • رزومه شخصی
 • مدارک تحصیلی ( شامل مدرک لیسانس و بالاتر)

سفارت شما ممکن است در خواست ها ی متفاوت دیگری داشته باشد که قبل از ملاقات در سفارت حتما آن ها را بررسی کنید.کارکنان سفارت همچنین حق دارد مستندان بیشتری را از شما درخواست کند. اگر برای ویزاهای جامع تری چون ویزای مهارت و استعداد تقاضا می دهید که حقوق بیشتری را برای صاحبان آن دارا می باشد از شما در خواست اطلاعات و اسناد بیشتری میشود.

لازم به ذکر است که هر یک از اعضای خانواده شما که با شما سفر میکند باید در ملاقات حضوری سفارت حضور داشته باشد زیرا ویزا تنها پس از یک جلسه در سفارت صادر می شود شما می توانید از اطلاعات بیومتریک مانند عکس ها و اثر انگشت ها برای ویزای خود استفاده کنید. هزینه دریافت ویزا به نوع کشور و نوع ویزای شما بستگی دارد و در هر مورد متفاوت است مثلا برای یک شهروند امریکایی ویزای بلند مدت حدود 100 دلار هزینه دارد.

بسته به نوع کاری که میخواهید انجام دهید ممکن است نیاز به کارت آبی blue card اتحادیه اروپا به جز ویزای کار نیاز داشته باشید. Blue card به شما مجوز کار در اکثر کشورهای عضو شهروندی اتحادیه اروپا به استثنای دانمارک، ایرلند را می دهد. کارت آبی برای افرادی خارج از کشور های اتحادیه اروپا که دارای مدرک لیسانس و دارای پنج سال تجربه کار حرفه ای و بسیار ماهر هستند و قرار داد فعال کاری دارند صادر می شود

دستمزد و‌ حقوق کار در فرانسه

فرانسه کشوری است با اقتصاد پیشرفته و حقوق های بالا. با توجه به این نکته نقل مکان به این کشور جهت کاریابی تصمیم درست و به جاییست. زیرا فرانسه در بین کشورهای اروپایی از بالاترین حقوق ها برخوردار است. این کشور بعد از کشورهای آلمان و بلژیک هفتمین اقتصاد مطرح جهان از نظر حقوق کارکنان را دارد. همچنین فرانسه از نقطه نظر رعایت حقوق کامل کارمندان بسیار شناخته شده می باشد و در حد بسیار بالایی عمل می کند زیرا کارمندان این کشور اغلب از اعضای اتحادیه اروپا می باشند و به شدت از حقوق خود دفاع می کنند.

دستمزد و حقوق کار در فرانسه

با توجه به آخرین تحقیقات انجام شده در رابطه با وضعیت حقوق ماهیانه برای کارمندان تمام وقت در بخش های خصوصی مبلغ 2998 یورو می باشد. طبق شواهد، کشور فرانسه در سال های اخیر مشمول افزایش حقوق چند درصدی بوده است. هرچند کارفرمایان نسبت به کارمندان، از این افزایش حقوق بهره ی بیشتری می برند (با تناسب %1/2به %1/1). به طور کلی ممکن است کارفرمایان ارشد خواستار حقوق بیشتری نسبت به همکاران کم تجربه تر خود داشته باشند. همین امر موجب پیشرفت شغلی کارمندان و قرارداد های مطلوب تر کاری می شود.

متوسط حقوق سالیانه در فرانسه

با نگاهی به اقتصاد کشور فرانسه طی 5 سال گذشته متوجه رشد اقتصاد آن می شویم. هرچند در سال اخیر رشد آهسته تری داشته است. امروزه همچنان شاهد اختلاف جنسیتی در پرداخت حقوق در این کشور می باشیم. مثلا در سال 2014 متوسط حقوق سالیانه کارمندان آقا 5200 یورو بیشتر از کارمندان خانم بود. البته در سال های جاری آمار اختلاف جنسیتی در پرداخت حقوق کاهش یافته است، زیرا کارمندان ارشد خانم نسبت به همکاران مرد خود از افزایش حقوق بهره می برند.

متوسط حقوق سالیانه در فرانسه با توجه به فعالیت افراد متفاوت می باشد. مثلا در سال 2014 مدیران، سالیانه مبلغ 63830 یورو دریافت می کردند در حالی که حقوق سالیانه کارمندان 19667 یورو بود. از سال 2017 تا هم اکنون حقوق دریافتی به گونه ای شده که کارفرمایان 4/2 برابر بیشتر از کارمندان دریافت می کنند. در ادامه حقوق برخی از مشاغل آورده شده است:

 • مدیر توسعه تجاری 52072 یورو
 • مهندس کامپیوتر 40163 یورو
 • مدیر پروژه 46051 یورو
 • فناوری و اطلاعات و مدیریت پروژه 44518 یورو
 • مهندس ارشد نرم افزار 51119 یورو
 • طراح نرم افزار 35565 یورو
 • مهندس نرم افزار 39344 یورو
 • طراح وب 30329 یورو
حتما بخوانید:  ویزای کاری موناکو

با توجه به گزارشات اداره آمار ملی، حداقل حقوق در فرانسه 1151 یورو می باشد.

پیدا کردن کار و موسسات کاریابی در فرانسه

برای پیدا کردن شغل در فرانسه باید به نکاتی مثل مشاغل مورد نیاز فرانسه، بازار کار فعلی فرانسه، اجازه کار در فرانسه و جایی که در فرانسه می خواهید کار کنید دقت کنید. برای کار کردن در فرانسه صحبت کردن به زبان فرانسوی بسیار مهم است. اگر نمی توانید فرانسوی صحبت کنید همه چیز برای شما سخت می شود. پس اگر زبان فرانسوی شما فرسوده است در خصوص اینکه یک دوره زبان را بگذرانید فکر کنید.

برای پیدا کردن کار در فرانسه باید کمی انعطاف پذیر باشید. اگر در ابتدا نتوانستید کار ایده آل خود را پیدا کنید ببینید چه شغل های دیگری در فرانسه وجود دارد. بسیاری از شغل ها در فرانسه از طریق ارتباطات پیدا می شوند بنابر این با افزایش ارتباطات خود فرصت های شغلی خود را به حداکثر برسانید. در پایان سال 2016 نرخ بیکاری در کشور فرانسه به 7/9 درصد رسید که این نرخ در سال 2015 حدود 5/10 درصد بود. نرخ بیکاری برای افراد زیر 25 سال همچنان 23.3 در سال 2016 بوده که یکی از بالاترین نرخ های بیکاری در اروپاست.

پیدا کردن کار و موسسات کاریابی در فرانسه

اکثر قراردادهایی که در فرانسه بسته می شوند موقت هستند و قراردادهای دائمی خیلی کم هستند. اما اگر شما فرانسوی صحبت کنید شانس بیشتری برای پیدا کردن شغل مورد نظرتان خواهید داشت. صنایع اصلی فرانسه عبارتند از هوا و فضا، صنعت موتور، دارو سازی، ماشین آلات صنعتی، متالورژی، الکترکنیک، پارچه، غذا و نوشیدنی و گردشگری. بر اساس گزارشات ارائه شده بخش هایی مثل بانکداری و تحقیق بیشترین رشد اشتغال را دارند. حدود سه چهارم از مردم در بخش های خدماتی کار می کنند.

موقعیت های کسب و کار در فرانسه

داشتن مهارت های منحصر به فرد مدیریتی به خصوص در بخش های فروش، ساخت و ساز، علوم و مهندسی به خصوص در مناطق خارج از شهرهای اصلی فرانسه از بهترین موقعیت های کسب و کار است. شانس پیدا کردن کار در زمینه حسابداری و آی تی نیز در فرانسه بالاست. شغل هایی نیز می توانید در زمینه گردشگری (از جمله هتل ها، رستوران ها، غذا) مراقبت و رسیدگی (خانه، پزشکی، روانپزشکی، مراقبت از کودکان) پیدا کنید. تدریس زبان انگلیسی نیز مورد دیگری است.

اگر فارغ اتحصیل شده اید می توانید برای پیدا کردن کار به دنبال کمپانی های بزرگ چند ملیتی که دارای شرکت های زیادی در سر تا سر دنیا هستند مانند:total, michelin,orange, sanofi, bnpparibas rivendi باشید. شما همچنین می توانید به دفاتر یکی از این شرکت ها که در پاریس دفتر دارند در کشور خودتان مراجعه کنید. موقعیت شغلی که به دنبال آن هستید را قبل از شروع به پیدا کردن کار شناسایی کنید سپس یک cv و نامه ای را مناسب با انتظارات فرانسوی ها تهیه کنید.

پیدا کردن کار فارغ التحصیلان در فرانسه

استخدام کنندگان بیشتر از شبکه های اجتماعی برای پیدا کردن نیرو استفاده می کنند پس مرتب آن ها را چک کنید و رزومه خود را با پیشنهادات شغلی که درخواست می دهید منطبق کنید. کارفرمایان فرانسوی خواهان این هستند که اگر درخواست شما قابل قبول بود شما را به صورت حضوری ببینند. بعد از مرحله اول شرکت ها می توانند تا چهار مرحله مصاحبه داشته باشند. قبل از ورود در مورد شرکت ها و نیز اصطلاحات تجاری فرانسه باید اطلاعاتی داشته باشید.

برای فارغ التحصیلان خارجی راه های زیادی برای پیدا کردن کار در فرانسه وجود دارد. بسته به ملیت شما ممکن است نیازی به اجازه اقامت موقت نداشته باشید. دانشجویان خارجی که از کشورهای عضو شهروندی اتحادیه اروپا و EEA نیستند پس از فارغ اتحصیلی می توانند دنبال کار باشند. دانشجویان غیر اروپایی باید قرارداد کار داشته باشند. لیست شرکت های کاریابی در فرانسه:

 • Family space
 • Smart step
 • Jack n jill
 • Olea consulting
 • Hays
 • Diga me
 • G r international profile
 • Mary poppins services
 • Team r h
 • Porothy danah sas
حتما بخوانید:  قانون کار در فرانسه

در این مقاله به طور خلاصه شرایط کلی کار در فرانسه و رسیدن به اقامت را توضیح دادیم اما پیشنهاد می شود که قبل از هرگونه اقدام با کارشناسان ما در موسسه میرداماد تماس گرفته و از تمامی زوایای این مهاجرت آگاه شوید. متخصصان ما می توانند شما را از پردرآمد ترین شغل ها در فرانسه نیز آشنا کنند.

سوالات متداول در مورد ویزای کار فرانسه

1- چگونه میتوانم به فرانسه از طریق ویزای کاری مهاجرت کنم؟

راههای متفاوتی برای اخذ اقامت کشور فرانسه وجود دارد که یکی از اونها دریافت ویزای کاری هست.

2- بازارکار در فرانسه چگونه است؟

فرانسه یکی از توریستی ترین کشورهای جهان میباشد و بزرگترین کشور در غرب اروپاست .اقتصاد گردشگری بسیار فعالی دارد و صنعت گردشگری بخش حیاتی در اقتصاد فرانسه میباشد.

3- آیا مهارت زبان فرانسوی در دریافت ویزای کاری تاثیر دارد؟

بله. برای کار کردن در فرانسه صحبت کردن به زبان فرانسوی بسیار مهم است . اگر نمیتوانید به زبان فرانسوی صحبت کنید همه چیز برای شما سخت خواهد شد. پس اگر زبان فرانسوی شما خوب نیست در خصوص اینکه یک دوره زبان را بگذرانید فکر کنید .

4- نرخ بیکاری در کشور فرانسه چگونه است؟

در پایان سال 2016 نرخ بیکاری این کشور به 7.9 درصد رسید که این نرخ در سال 2015 حدود 5.1 درصد بود . نرخ بیکاری برای افراد زیر 25 سال همچنان 23.2 درصد در سال 2016 بوده که یکی از بالاترین نرخ های بیکاری در اروپا است .

5- مزایای داشتن بلو کارت( کارت آبی) فرانسه چیست؟

بسته به نوع کاری که میخواهید انجام دهید ممکن است نیازی به کارت آبی اتحادیه اروپا به جز ویزای کار نیاز داشته باشید. کارت آبی به شما مجوز کار در کشورهای عضو شهروندی اتحادیه اروپا به استثنای دانمارک و ایرلند را میدهد.

6- برای مهاجرت به فرانسه از طریق ویزای کاری چه مدارکی باید تحویل دهم؟

 • گذرنامه معتبر( باید در ده سال گذشته اخذ شده باشد)
 • گواهی اثبات تجربه ها و مهارتهای کاری
 • رزومه شخصی
 • مدارک تحصیلی ( شامل مدرک لیسانس و بالاتر)

7-حقوق و دستمزد در کشور فرانسه چگونه است؟

کارمندان این کشور اغلب از اعضای اتحادیه اروپا میباشند و به شدت از حقوق خود دفاع میکنند. حقوق ماهیانه برای کارمندان تمام وقت در بخشهای خصوصی 2998 یورو میباشد .

8- ویزای کارت آبی کشور فرانسه برای چه افرادی صادر میشود ؟

کارت آبی برای افرادی خارج از کشورهای اتحادیه اروپا که دارای مدرک لیسانس و دارای پنج سال تجربه کار حرفه ای و بسیار ماهر هستند و قرارداد فعال کاری دارند صادر میشود .

9- کشور فرانسه از نظر اقتصادی چگونه کشوری است؟

فرانسه کشوری با اقتصاد پیشرفته و حقوق های بالا میباشد . مهاجرت به این کشور جهت کاریابی تصمیم درست و به جایی است .این کشور بعد از کشورهای آلمان و بلژیک هفتمین اقتصاد مطرح جهان از نظر حقوق کارکنان را دارد .

10- چه مشاغلی در کشور فرانسه بیشتر مورد توجه هستند و شانس یافتن بیشتری دارند؟

داشتن مهارتهای منحصر به فرد مدیریتی به خصوص در زمینه های بخش فروش، ساخت و ساز ، علوم و مهندسی به خصوص در مناطق خارج از شهرهای اصلی فرانسه بهترین موقعیت های کسب و کار هستند. شانس پیدا کردن کار در زمینه های حسابداری و آی تی نیز در فرانسه بالاست .

11- در آمد مشاغل طراح وب و مهندس نرم افزار در کشور فرانسه چگونه است و حداقل حقوق چقدر است؟

 • مهندس نرم افزار :39344 یورو دریافت میکند
 • طراح وب :30329 یورو دریافت میکند.
 • با توجه به گزارشات اداره امار ملی، حداقل حقوق در فرانسه 1151 یورو میباشد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.