تحصیل پزشکی در کانادا | بررسی شرایط و قوانین

تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا یکی از بهترین گزینه‌های تحصیل در خارج از کشور است و این کشور از دیرباز در بالاترین فهرست مقاصد تحصیل پزشکی برای متقاضیان ایرانی قرار دارد. با تحصیل پزشکی در کشور کانادا می‌توانید یکی از بهترین و معتبرترین مدرک دانشگاهی موجود را دریافت کنید. برای تحصیل پزشکی در کانادا باید یک لیسانس در علوم پایه دریافت کنید و بعد از آن در آزمون MCAT شرکت کرده و حداقل نمره را دریافت کنید. با داشتن آیلتس 5 و مدرک دیپلم با معدل حداقل 15 می‌توانید در این آزمون شرکت کنید. مدت زمان تحصیل دکترای پزشکی 3 تا 4 سال است و هزینه‌ای بالایی دارد اگر می‌خواهید با هزینه پایین تحصیل کنید بهتر است کشور دیگری را برای تحصیل پزشکی انتخاب کنید.

  فرم مشاوره تخصصی

   فرم مشاوره تخصصی

   کشور کانادا یکی از بزرگترین و قدرتمندترین کشورهای جهان است که در شمالی‌ترین نقطه قاره آمریکای شمالی قرار گرفته است. راه‌های زیادی برای مهاجرت به کشور کانادا وجود دارد که مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین گزینه‌ها است. مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا به دلیل سیستم آموزشی قوی آن و همینطور شرایط اقتصادی و فرهنگی کشور کانادا بسیار معتبر و محبوب است. کشور کانادا هر ساله 400 هزار دانشجو را جذب می‌کند؛ که این دانشجویان از نقاط مختلف جهان به این کشور مهاجرت می‌کنند. کسب اقامت کشور کانادا پس از تحصیل در این کشور یکی از بهترین مزایای تحصیل در این کشور است. شما پس از اتمام تحصیل و دریافت مدرک خود می‌توانید در کشور کانادا به دنبال سغل مورد نظر خود بگردید و با پیدا کردن شغل مناسب ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهید و اقامت کشور کانادا را کسب کنید.

   چرا تحصیل پزشکی در کانادا؟

   کشور کانادا که از ثروتمند‌ترین و مرفه‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از برترین گزینه‌های موجود برای دانشجویان بی المللی است.  بالا بودن سطح رفاه اجتماعی، حقوق شهروندی، تنوع فرهنگی، امنیت و آرامش و بالا بودن سطح درآمد از دلایل مهم مهاجران تحصیلی برای تحصیل در کشور پهناور کانادا محسوب می‌شود. بالا بودن کیفیت زندگی، برخورداری از بیمه سلامت و بالا بودن استانداردهای زندگی در این کشور سالانه مهاجران زیادی را روانه این کشور می‌کند. همه این عوامل موجب می‌شود تا این کشور در بالاترین فهرست مقاصد مهاجران تحصیلی قرار گیرد.

   کشور کانادا در شاخص‌های یک محل مناسب برای زندگی از لحاظ سطح درآمد، اقدامات بشردوستانه، مسکن، محیط زیست، وضعیت سلامت، امنیت اجتماعی و تعادل میان کار و زندگی در میان دیگر کشورهای جهان رتبه برتر را دارد. کیفیت سیستم آموزشی و اعتبار مدارک دانشگاهی صادر شده از دانشگاه‌های این کشور و شرایط اخذ مجوز کار پس از فارغ تحصیلی موجب شده است تا هر روز به شمار مهاجران تحصیلی کانادا اضافه شود. متقاضیان می‌توانند در مقاطع و رشته‌های تحصیلی مختلف به تحصیل بپردازند و از این طریق نه تنها زمینه لازم برای اشتغال در فرصت‌های شغلی گوناگون این کشور را فراهم کنند، بلکه به راحتی مجوز اقامت این کشور ایده آل را اخذ کنند.

   در همین راستا و به منظور آشنایی با چگونگی تحصیل پزشکی در کانادا، مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد (توسعه گران عدالت و مهر) با تهیه این مقاله سعی کرده اند تا به پرسش های شما پاسخ دهند و همه ابهامات موجود در مورد این موضوع را برطرف کنند. با ما همراه باشید.

   شرایط تحصیل پزشکی در کانادا

   متقاضیانی که قصد تحصیل پزشکی در کانادا را دارند، باید دارای مدرک لیسانس علوم پایه باشند. در واقع می‌توان گفت که مهم‌ترین شرط تحصیل پزشکی در این کشور دارا بودن مدرک کارشناسی یا لیسانس علوم پایه در رشته‌های زیست شناسی، شیمی، فیزیک و یا رشته های مربوط به علوم پایه می‌باشد. متقاضی با دارا بودن مدرک لیسانس علوم پایه باید در آزمون MCAT (Medical College Admission Test) شرکت کند و نمره لازم را کسب کند. علاوه بر این معدل درسی لازم برای تحصیل پزشکی در کالج های پزشکی کانادا معدل ۳.۵ از ۴ می‌باشد. متقاضی برای اخذ پذیرش پزشکی کانادا باید دارای معدل دیپلم دبیرستان حداقل ۱۵ باشد. دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس ۵ نیز الزامی می‌باشد. اگر متقاضی فاقد مدرک رسمی مهارت زبان انگلیسی باشد، می‌تواند در دوره‌های آمادگی زبان در کالج‌های کانادا شرکت کند و مهارت لازم را کسب کند.

   "شرایط

   آزمون ورودی پزشکی MCAT کانادا

   آزمون MCAT (Medical College Admission Test) یک آزمون استاندارد برای متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی کانادا و آمریکا و استرالیا می‌باشد. این آزمون بر مبنای تفکر انتقادی، ارزیابی مهارت حل مسئله، علم و دانش مفاهیم طبیعی و رفتاری و علوم اجتماعی و اصول و قواعد پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی می‌باشد. این آزمون برای اخذ پذیرش پزشکی در همه دانشگاه‌های کانادا الزامی نمی‌باشد. دانشگاه‌های پزشکی کبک، دانشگاه پزشکی اوتاوا و دانشگاه پزشکی نورثرن برای اخذ پذیرش پزشکی متقاضی به نتیجه آزمون MCAT نیاز ندارند. این آزمون که توسط انجمن کالج‌های پزشکی آمریکا برگزار می‌شود، برای پذیرش پزشکی کانادا برای متقاضیان دارای لیسانس علوم پایه برگزار می‌شود.

   برنامه تحصیل پزشکی در کانادا

   متقاضیانی که با دارا بودن لیسانس علوم پایه در رشته‌های زیست شناسی، شیمی، فیزیک و یا رشته‌های مرتبط تحصیل در کالج‌های پزشکی کانادا را شروع کرده اند، با ۳ تا ۵ سال تحصیل موفق به اخذ مدرک دکترای پزشکی MD می‌شوند. دانشجویان در مدت تحصیل خود باید به فراگیری دروس زیر بپردازند: آناتومی، بیوشیمی، بیوفیزیک، بیوستاتیک، ژنتیک، بافت شناسی، یاخته شناسی، ایمنی شناسی، عصب شناسی، آسیب شناسی، داروشناسی، رادیولوژی، فیزیولوژی، سم شناسی و …

   تحصیل پزشکی در کانادااخذ ویزای تحصیلی پزشکی کانادا

   متقاضیان تحصیل پزشکی در کانادا به منظور اخذ ویزای تحصیلی باید مدارکی را ارائه دهند. متقاضی برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا باید مدارک لازم را به سفارت کانادا ارسال کند. بخش‌های مهم روند اخذ ویزای تحصیلی کانادا به صورت آنلاین انجام می‌شود و در حدود ۹ هفته طول می کشد تا همه مراحل اخذ ویزا کامل شود، البته به وضعیت محل و کشوری که در آن قرار دارند نیز بستگی دارد. اما بهترین کار این است که حتماً وقت اضافی را برای درخواست ویزا اختصاص دهید. بلافاصله پس از پذیرش و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود، می توانید از قبل درخواست مجوز تحصیل در کانادا را شروع کنید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی پزشکی کانادا عبارت است از:

   • ارائه پاسپورت معتبر
   • ارائه مدرک مهارت به زبان انگلیسی آیلتس حداقل ۵
   • ارائه ریزنمره های آخرین مدرک تحصیلی
   • ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریزنمرات با معدل بالای ۱۵
   • ارائه اسناد و گواهی محل اقامت در کانادا
   • اثبات تمکن مالی مبنی بر این که متقاضی توانایی تامین هزینه های زندگی و تحصیل در مدت تحصیل در کانادا را دارا می باشد.
   • ارائه نامه پذیرش در آزمون MCAT
   • ارائه هدف نامه تحصیلی
   • اگر قصد تحصیل در کبک را دارید، همچنین به یک گواهی نامه پذیرش کبک، انگلیسی و فرانسوی سند خود، بیانیه ای از مترجم و یک کپی معتبر از اصل اسناد نیاز دارید.

   "برنامه

   تحصیل رایگان پزشکی در کانادا 

   تحصیل پزشکی در کانادا یکی از برترین رشته‌های موجود برای دانشجویان بین المللی است. این رشته دارای آینده شغلی خوب و درآمد بالا در تمام کشورهای جهان از جمله کانادا است. تحصیل رایگان پزشکی در کشور کانادا امکان پذیر نیست؛ اما برای کاهش هزینه‌های تحصیل پزشکی در کانادا می‌توان از چند روش استفاده کرد. انتخاب دانشگاه پزشکی در کانادا با هزینه کمتر، کار در حین تحصیل در این کشور و استفاده از بورسیه‌های تحصیلی موجود در کشور کانادا از جمله روش‌هایی است که باعث کاهش هزینه تحصیل پزشکی در کانادا می‌شود.

   متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی کانادا که فاقد تمکن مالی کافی برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور می‌باشند، می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی پزشکی برخوردار شوند. دولت کانادا با اتخاذ سیاست‌هایی مبنی بر اعطای بورسیه به دانشجویان دوره پزشکی صرف نظر از صلاحیت و سواد علمی دانشجو برای تحصیل پزشکی، متقاضیان بسیاری را برای تحصیل رایگان پزشکی به این کشور جذب کرده است. در واقع اولین مورد در اعطای بورسیه‌های تحصیلی پزشکی به دانشجویان بین المللی تعیین تمکن مالی کافی یا ناکافی وی می‌باشد. در این راستا بورسیه‌های پزشکی BURSARIES و GRANTS به دانشجویان پزشکی با تمکن مالی ناکافی اعطا می‌شود. ذکر این نکته ضروری است که اعطای بورسیه‌های تحصیلی بر اساس شرایط تحصیلی دانشجو انجام می‌شود و دانشجویان در صورتی که دارای شرایط خاص باشند، می‌توانند از این بورسیه‌ها برخوردار شوند.

   برای اینکه بتوانید در کشور کانادا به صورت رایگان در رشته پزشکی تحصیل کنید نیاز به داشتن شرایطی از جمله عملکرد تحصیلی عالی و فعالیت بالا در برنامه‌های فوق برنامه، مهارت بالا در زبان انگلیسی و برتری در آزمون‌های زبان انگلیسی و بالا بودن معدل هستید. برای اینکه بتوانید بورسیه تحصیلی کانادا در رشته پزشکی را دریافت کنید باید در آزمون‌های GMAT و GRE شرکت کنید و نمره بالایی نیز دریافت کنید.

   دانشگاه‌های پزشکی کشور کانادا

   یکی از برترین مدارک پزشکی در جهان توسط کشور کانادا ارائه داده می‌شود به همین دلیل مهاجرت به کانادا مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. کشور کانادا 17 دانشگاه پزشکی دارد که بین این دانشگاه‌ها 11 دانشگاه آن از برترین دانشگاه‌های پزشکی جهان هستند و در بین 200 دانشگاه برتر پزشکی در جهان قرار می‌گیرند. رقابت برای تحصیل پزشکی در کشور کانادا بسیار سخت است به این دلیل که همه‌ دانشگاه‌های کشور کانادا برای رشته پزشکی دانشجو بین المللی دریافت نمی‌کنند. اگر می‌خواهید پس از تحصیل در کشور کانادا به ایران برگردید باید دانشگاهی را انتخاب کنید که توسط وزارت بهداشت کشور ایران مورد تایید قرار گرفته است. شرایط تحصیل در دانشگاه‌های مختلف کشور کانادا مختلف است و برای اینکه بتوانید از شرایط هر کدام باخبر شوید بهتر است به سایت دانشگاه مورد نظر خود بروید و شرایط تحصیل پزشکی را مطالعه کنید. در ادامه 5 دانشگاه برتر پزشکی کشور کانادا را معرفی می‌کنیم.

                    نام دانشگاه   رتبه در سایت QS           رتبه پزشکی
   دانشگاه تورنتو U of Toronto 26 14
   دانشگاه مک‌گیل McGill University 27 25
   دانشگاه بریتیش کلمبیا U of British Columbia 46 31
   دانشگاه آلبرتا U of Alberta 140 41
   دانشگاه مک مستر McMaster University 126 92

   تحصیل در دانشگاه تورنتوتحصیل در دانشگاه تورنتو

   دانشکده پزشکی دانشگاه تورنتو در سال 1843 تاسیس شده است. این دانشکده یکی از قدیمی‌ترین و برترین دانشکده‌های موجود در کشور کانادا است. دانشکده پزشکی تورنتو به دلیل اتفاقاتی مانند کشف انسولین، سلول‌های بنیادی و پیوند ریه شهرت و اعتبار جهانی دارد. دانشکده تورنتو در رتبه بندی سایت QS رتبه 26 را داراست. دپارتمان‌های آموزشی موجود در دانشگاه تورنتو شامل دپارتمان بیهوشی، دپارتمان بیوشیمی، موسسه مهندسی زیست پزشکی، مرکز تحقیقات سلولی و زیست مولکولی، ایمنی‌شناسی، تصویربرداری پزشکی، آزمایشگاه دارو و پاتوبیولوژی، چشم‌پزشکی، گوش، حلق و بینی، پزشکی کودکان، روان‌پزشکی و جراحی در مقطع پزشکی می‌شود.

   تحصیل در دانشگاه آلبرتا

   دانشکده پزشکی دانشگاه آلبرتا دارای کیفیت بالای آموزشی است و در این رشته جزو برترین دانشکده‌های جهان است. دانشکده پزشکی آلبرتا با ارائه آموزش‌های تخصصی سعی در تربیت پزشکانی با سطح سواد بالا و توانایی در برقراری ارتباط با بیماران را دارد. برنامه‌های تحصیلی در دانشکده پزشکی آلبرتا در کلاس‌های آموزشی، آزمایشگاه و بیمارستان‌ها ارائه داده می‌شود. دانشجویان رشته پزشکی پس از 4 سال تحصیل در این دانشکده موفق به دریافت دکتری عمومی می‌شوند.

   پس از دریافت دکتری عمومی در این کشور می‌توانید در کلینیک‌ها و مراکز درمانی مشغول به کار شوید و یا در رشته‌های درد و بیهوشی، بیوشیمی، مهندسی بیومدیکال، بیولوژی سلولی، مراقبت پزشکی، دندانپزشکی و بهداشت دندان، طب اورژانس، پاتولوژی و پزشکی آزمایشگاه، پزشک خانواده، فارماکولوژی، فیزیولوژی، روان‌پزشکی، رادیولوژی و … مشغول به تحصیل در دانشگاه آلبرتا کانادا شوید.

   تحصیل در دانشگاه آلبرتا

   هزینه تحصیل پزشکی در برترین دانشگاه های پزشکی کانادا

   دانشگاه های پزشکی کشور کانادا همواره در رتبه بندی‌ها و رنکینگ‌های جهانی برترین دانشگاه‌های پزشکی جهان دارای رتبه‌های برتر جهانی بوده اند. از مجموع دانشگاه‌های برتر و جهانی کانادا در حدود ۱۲ دانشگاه دارای رتبه های جهانی زیر ۲۰۰ می‌باشند. دانشگاه‌‌های برتر دوره پزشکی و رتبه جهانی و هزینه‌های شهریه این دانشگاه‌ها در زیر ارائه شده است:

    نام دانشگاه رتبه جهانی هزینه شهریه سالانه
   دانشگاه پزشکی تورنتو 11 27.850 دلار کانادا
   دانشگاه پزشکی مک گیل 22 3.739.617 دلار کانادا
   دانشگاه پزشکی بریتیش کلمبیا 27 1.775.538 دلار کانادا
   دانشگاه پزشکی مک مستر 35 9.595.502 دلار کانادا
   دانشگاه پزشکی مونترال 51-100 14.130دلار کانادا
   دانشگاه پزشکی آلبرتا 51-100 1.204.416 دلار کانادا
   دانشگاه پزشکی کلگری 101-150 15.986 دلار کانادا
   دانشگاه پزشکی اتاوا 101-150 22.500 دلار کانادا
   دانشگاه وسترن آنتاریو 101-150 2.645.610 دلار کانادا
   دانشگاه پزشکی دالهاوزی 151-200 18.300 دلار کانادا
   دانشگاه پزشکی لاوال 151-200 1.997.196 دلار کانادا
   دانشگاه پزشکی کوئین 151-200 24.260 دلار کانادا

   ویزای همراه برای تحصیل در کانادا

   بر اساس قوانین الحاق خانواده کانادا، دانشجویان مشغول به تحصیل در این کشور می توانند با اخذ ویزای همراه خانواده خود را در کانادا به همراه داشته باشند. بر این اساس دانشجوی پزشکی در حال تحصیل در کانادا می تواند برای اخذ ویزای همراه همسر و فرزندان زیر ۱۹ سال خود اقدام کند. البته فرزندان بالای ۱۹ سال متقاضی در صورتی می توانند ویزای همراه کانادا را دریافت کنند که به خانواده خود وابسته باشند.همسر دانشجوی مشغول به تحصیل در کانادا با اخذ ویزای همراه می تواند در این کشور مشغول به کار تمام وقت شود. دانشجو پس از تمام شدن دوره تحصیلی خود با یافتن کار مناسب در این کشور می تواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کند. در این صورت با اخذ مجوز کار دانشجو خانواده وی نیز می توانند مجوز اقامت خود در این کشور را تمدید کنند.

   کار در زمان تحصیل در کانادا

   امکان کار در حین تحصیل برای دانشجویان پزشکی در کشور کانادا موجود است. برای کم کردن هزینه‌های تحصیل در کشور کانادا با توجه به اینکه هزینه تحصیل و زندگی در این کشور معمولا بالا است دانشجویان می‌توانند حداکثر 20 ساعت در هفته در طول سال تحصیل کنند. امکان کار تمام وقت در تعطیلات برنامه ریزی شده نیز امکان پذیر است. پس از اتمام دوره تحصیلات دانشگاهی، فارغ التحصیلان می‌توانند برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) اقدام کنند. این مجوز‌ها در ابتدا ۸ ماه معتبر هستند؛ اما در ادامه می‌توانند تا ۳ سال تمدید شوند. دارندگان PWGP می‌توانند کار تمام وقت یا نیمه وقت را انتخاب کنند و امکان کار برای خود یا کافرما نیز وجود دارد.

   وضعیت کار و اشتغال پس از تحصیل پزشکی در کانادا

   دانشجویان در حین تحصیل می توانند با اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی ضمن کسب درآمد و کمک به تامین هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور، زمینه لازم در جهت اشتغال و کسب تجربه کاری را نیز فراهم کنند. با تمام شدن دوره تحصیلی دانشگاهی، فارغ تحصیلان می توانند با اخذ مجوز کار پس از تحصیل با جست و جوی کار مناسب، مجوز اقامت را دریافت کنند. پزشکانی که دارای مدرک تحصیلی خود هستند می‌توانند در مکان‌های مختلفی مانند دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و پزشک قانونی مشغول به کار شوند.

   فارغ تحصیل پس از 5 سال کار و اشتغال در کانادا می‌تواند برای اخذ مجوز اقامت دائم این کشور اقدام کند. البته فارغ تحصیل باید در طی مدت طبابت و اشتغال همه مالیات های خود را به موقع پرداخت کرده باشد. فارغ تحصیلان دوره پزشکی کانادا برای اخذ مجوز کار و طبابت در این کشور باید دارای مدرک MD باشند. متخصصان پزشکی نیز برای طبابت نیازمند مدرک PostMD می‌باشند. فارغ تحصیلان به منظور شروع به کار و طبابت در کانادا پس از اخذ مجوز کار باید در انجمن NDEB عضو شوند تا بتوانند مجوز کار را دریافت کنند.

   رشته پزشکی در کشور کانادا یکی از مشاغل با در آمد بالا محسوب می‌شود و متوسط حقوق یک پزشک در کانادا به تخصص و سابقه کاری فرد و استانی که در آن مشغول به کار شده است بستگی دارد. ایالت آلبرتا بالاترین میزان درآمد در رشته پزشکی را داراست. ماهانه 32.031 دلار و سالانه 384.380 دلار کانادا درآمد پزشکان در کشور کانادا است. استان انتاریو دارای درآمدی برابر با 30 هزار دلار کانادا در ماه برای پزشکان است. استان کبک دارای میانگین در آمد 325 هزار دلار در سال است.

   "وضعیت

   هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا

   هزینه های زندگی هر فرد در هر کشور به سبک زندگی و الگوی مصرف آن فرد بستگی دارد. یکی از پرهزینه ترین موارد زندگی در کشور کانادا هزینه اجاره محل زندگی است. به طور متوسط اجاره یک آپارتمان دو خوابه در مرکز شهر در حدود ۹۹۰ دلار کانادا است. هزینه حمل و نقل ماهانه در حدود ۹۵ دلار کانادا می باشد.هزینه های کلی زندگی در کانادا به طور متوسط ماهانه در حدود ۱۰۰۰ دلار تا ۲۰۰۰ دلار کانادا می باشد. البته هزینه های زندگی و مسکن در شهرهای تورنتو و ونکور و انتاریو بالا است اما در شهر کبک هزینه ها پایین تر و مقرون به صرفه تر است. هزینه تحصیل پزشکی در کانادا بر اساس دانشگاه و شهر منتخب متفاوت است. به طور کلی هزینه های تحصیل پزشکی در کانادا سالانه در حدود ۱۱۰۰۰ دلار تا ۱۳۰۰۰ دلار می باشد. هزینه اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی در کانادا ماهانه در حدود ۳۰۰ تا ۷۰۰ دلار می باشد.

   در کنار شهریه دانشگاه مورد نظر شما هزینه‌های زندگی در کشور کانادا نیز موجود است که متوسط رو به بالا است و این به دلیل کیفیت بالا زندگی در این کشور است. هزینه‌های عمومی یک شهروند کانادا شامل هزینه‌هایی از قبیل مسکن، پوشاک، مسکن، خوراک و بهداشت است که در استان‌های مختلف کشور کانادا متفاوت است. هزینه زندگی برای یک دانشجو در استان‌های کبک، مونترال و اتاوا در یک ماه بین 800 تا 1500 دلار است. شهرهای ونکوور و کلگری از شهرهای گران‌ قیمت کشور کانادا هستند و از کیفیت بالایی برای زندگی نیز برخوردارند؛ هزینه زندگی در این شهرها می‌تواند به ماهی 2000 دلار نیز برسد.

   هزینه اجاره و خرید خانه در کشور کانادا بالا است؛ البته شرایط مسکن و محل قرار گیری آن در هزینه‌ها تاثیر دارد و شما می‌توانید با تنوع بالایی در اجاره یا خرید مسکن رو به رو باشید. طبق تحقیقات انجام شده در کشور کانادا مردم حدود 50 درصد درآمد خود را صرف اجاره خانه و هزینه برق، گاز و آب می‌کنند. هزینه خرید خانه در کشور کانادا بالا است و معمولا شهروندان این کشور خرید ملک را انتخاب نمی‌کنند. در جدول‌های زیر هزینه خورد و خوراک، حمل و نقل و مسکن را بررسی خواهیم کرد.

   هزینه خورد و خوراک در کشور کانادا

                     خورد و خوراک                      هزینه به دلار کانادا
           یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت               17 دلار
            مک دونالد               10 دلار
           1 کیلو گوشت گاو               12 دلار
           1 کیلو مرغ               7 دلار
           12 عدد تخم مرغ               3 دلار
           500 گرم ماکارونی               1.5 دلار
            1 کیلو سیب               8 دلار
            1 کیلو موز               1.7 دلار
            1 کیلو سیب زمینی               0.5 دلار
           برنج سفید (1 کیلوگرم)               3.8 دلار
           شیر 1 گالن               2.5 دلار
          آب ( یک و نیم لیتر)               2 دلار

   هزینه اجاره مسکن در شهرهای مختلف کشور کانادا

                شهرهای کشور کانادا                هزینه اجاره آپارتمان 1 خوابه            هزینه اجاره آپارتمان 2 خوابه
               کبک               900            1100
               لندن               1000            1200
               ادمونتون               900            1200
               سنت جان               800            890
              ساسکاتون               830            1000
              رجینا               860            1080

   هزینه حمل و نقل در کشور کانادا 

             حمل و نقل در کشور کانادا             هزینه به دلار کانادا
             بلیط مترو( یک هفته)             38.5 دلار
             هر کیلومتر تردد با تاکسی             4 دلار
            خرید خودرو             1300 دلار
            بنزین( یک لیتر)             1.5 دلار
            پارکینگ عمومی( برای یک ساعت)             3 دلار

   "هزینه

   مزایای تحصیل و زندگی در کانادا

   دانشجویانی که در حال تحصیل و زندگی در بهترین کشور جهان برای زندگی می باشند، از مزایای اقامت و تحصیل و زندگی در این کشور برخوردار می شوند. از جمله این مزیت های مهم موارد زیر را می توان ذکر کرد:

   1. بالا بودن سطح امنیت اجتماعی
   2. وجود تعادل میان کار و زندگی
   3. بالا بودن سطح درآمد
   4. انجام اقدامات بشردوستانه
   5. برخورداری از مسکن مناسب
   6. دارای شاخص آلودگی محیط زیست
   7. وضعیت سلامت و بهداشت مردم
   8. خدمات درمانی رایگان کانادا
   9. بالا بودن کیفیت سیستم آموزشی کانادا
   10. معتبر بودن پاسپورت کانادا در میان برترین کشورهای جهان
   11. آزادی های فردی و اجتماعی کشور کانادا
   12. حقوق برابر افراد ساکن در کانادا
   13. امنیت و ثبات سیاسی و اجتماعی کانادا
   14. فرصت های کاری گوناگون
   15. وجود امکانات عمومی فراوان در شهرهای کانادا
   16. ثبات و امنیت اقتصادی کانادا
   17. بالا بودن استانداردهای تحصیلی
   18. خونگرم و مهمان نواز بودن مردم کانادا
   19. رشد و توسعه زیرساخت های شهری کانادا
   20. حمایت دولت از شهروندان و مهاجران در سختی ها و بحران ها
   21. دارای بالاترین رتبه استاندارد جهانی بالاتر از کشور آمریکا و برخی از بهترین کشورهای اروپایی

    فرم مشاوره تخصصی

     فرم مشاوره تخصصی

     مزایای تحصیل و زندگی در کانادا

     مزایای تحصیل و زندگی در کانادا

     نکاتی در مورد تحصیل پزشکی در کانادا

     • دانشجویان پس از فارغ تحصیلی از رشته پزشکی می توانند به جست و جوی کار در کانادا باشند و کار مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی خود را پیدا کنند.
     • دانشجویان دوره پزشکی می‌توانند با اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی تا ۲۰ ساعت در هفته به کار بپردازند.
     • از مجموع ۱۷ دانشگاه و کالج پزشکی در کانادا در حدود ۱۲ دانشگاه در زمره ۲۰۰ دانشگاه برتر و معتبر جهان می‌باشند.
     • دانشجوی پزشکی مشغول تحصیل در کانادا می‌تواند برای همسر و فرزندان زیر ۱۹ سال خود ویزای همراه اخذ کند.
     • همسر دانشجوی پزشکی که با ویزای همراه در کانادا حضور دارد، می‌تواند در کانادا به طور تمام وقت کار کند.
     • با تبدیل و یا تمدید ویزای تحصیلی، دانشجوی پزشکی می‌تواند مجوز اقامت خانواده خود را نیز تمدید کند.
     • متقاضی برای تحصیل پزشکی در کانادا باید دارای مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس ۶.۵ باشد.
     • برخی از دانشگاه‌های پزشکی کانادا مورد تائید وزارت بهداشت ایران می‌باشد.
     • دانشجویان پس از فارغ تحصیلی می‌توانند بر اساس سال‌های تحصیل خود در این کشور کار کنند. دانشجویی که از دوره ۵ ساله داروسازی این کشور فارغ تحصیل شده است، می‌تواند پس از فارغ تحصیلی تا ۳ سال در این کشور کار کند.
     • دانشجویانی که در طول تحصیل خود از بورسیه‌های تحصیلی کانادا استفاده می‌کنند، پس از فارغ تحصیلی نیاز به برگشت هزینه‌های بورسیه ندارند.
     • در برخی از ایالت‌های کانادا دانشگاه‌ها پس از فارغ تحصیلی تا ۷۰ درصد شهریه‌های اخذ شده از دانشجو در طول سال های تحصیلی را به عنوان معافیت مالیاتی به دانشجو برمی‌گردانند.
     • فرزندان همراه دانشجوی پزشکی در کانادا می‌توانند در مدرسه های کانادا به رایگان تحصیل کنند.

     سخن آخر

     در این مقاله به ارائه اطلاعات کامل تحصیل پزشکی در کانادا پرداختیم. از مجموع موارد شرح داده شده می توان نتیجه گیری کرد که بالا بودن سطح امنیت اجتماعی، وجود تعادل میان کار و زندگی و بالا بودن سطح درآمد و حقوق برابر و امنیت و ثبات سیاسی و اجتماعی کانادا و همچنین فرصت های کاری گوناگون از مهم ترین دلایل مهاجران در انتخاب کشور کانادا برای تحصیل می باشد. پایین بودن هزینه های تحصیل پزشکی در مقایسه با کشورهای آمریکا و استرالیا و آمریکا و همچنین اعتبار مدرک تحصیلی پزشکی و وجود دانشگاه های معتبر و امکان اخذ اقامت کانادا را نیز می توان از دلایل تحصیل پزشکی در این کشور دانست.

     اگر قصد تحصیل پزشکی در کانادا را دارید و فاقد تمکن مالی کافی برای تحصیل می باشید، می توانید با بهره مندی از مشاوره های مهاجرتی کارشناسان مجرب موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد ( توسعه گران عدالت و مهر) زمینه لازم در جهت تحصیل پزشکی در کانادا را برای خود فراهم کنید. مشاوران موسسه ما در شعبه های تهران و شیراز با سابقه صدها پرونده مهاجرت تحصیلی و شغلی همه تلاش خود را به کار می بندند تا بهترین گزینه مهاجرت را به متقاضیان ارائه دهند. با مشاوره با مشاوران برجسته موسسه ما در هزینه و وقت خود صرفه جویی کنید.در این مقاله به شرح چگونگی تحصیل پزشکی در کانادا پرداختیم. اگر قصد تحصیل در دانشگاه هایی با رتبه جهانی دو رقمی را دارید، اگر قصد تحصیل پزشکی در بهترین کشور جهان را دارید، اگر قصد زندگی در برترین کشور جهان از لحاظ شاخص های زندگی را دارید، اگر قصد تحصیل در معتبرترین دانشگاه های جهان را دارید، ما به شما تحصیل پزشکی در برترین دانشگاه های کانادا را پیشنهاد می کنیم. با تحصیل در کانادا می توانید پس از فارغ تحصیلی مقدمات اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور را فراهم کنید. اگر برای تحصیل پزشکی در کانادا نیاز به مشاوره با متخصصان مهاجرت دارید، می توانید از خدمات مشاوره ای موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد (توسعه گران عدالت و مهر ) برخوردار شوید.

     سوالات متداول در مورد اطلاعات کامل تحصیل پزشکی در کانادا

     1- شرایط تحصیل پزشکی در کانادا چیست؟

     دارا بودن مدرک کارشناسی علوم پایه در رشته های زیست شناسی، شیمی، فیزیک و دارا بودن معدل دیپلم دبیرستان حداقل ۱۵و دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس ۵

     2- آزمون ورودی پزشکی MCAT کانادا چه آزمونی است؟

     آزمون MCAT بر مبنای تفکر انتقادی، ارزیابی مهارت حل مسئله، علم و دانش مفاهیم طبیعی و رفتاری و علوم اجتماعی و اصول و قواعد پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی می باشد.

     3- کدام دانشگاه های کانادا به نتیجه آزمون MCAT نیاز ندارند؟

     دانشگاه های پزشکی کبک، دانشگاه پزشکی اوتاوا و دانشگاه پزشکی نورثرن

     4- شرایط لازم اخذ بورسیه های تحصیلی پزشکی کانادا چیست؟

     دارا بودن رزومه تحصیلی قویدارا بودن مقاله های تحقیقی چاپ شده در مجله های ISIدارا بودن مدرک زبان انگلیسیدارا بودن تائیدنامه اساتید دانشگاه کانادادارا بودن نمره های درسی بالا

     5- مهم ترین شرط لازم اخذ بورسیه های پزشکی کانادا چیست؟

     اعطای بورسیه به دانشجویان دوره پزشکی صرف نظر از صلاحیت و سواد علمی دانشجو برای تحصیل پزشکی، متقاضیان بسیاری را برای تحصیل رایگان پزشکی به این کشور جذب کرده است.

     6- آیا اخذ ویزای همراه برای پزشکی کانادا امکان پذیر است؟

     بر اساس قوانین الحاق خانواده کانادا دانشجوی پزشکی در حال تحصیل در کانادا می تواند برای اخذ ویزای همراه همسر و فرزندان زیر ۱۹ سال خود اقدام کند.

     7- آیا همراه دانشجوی پزشکی می تواند در کانادا به کار و اشتغال بپردازد؟

     دانشجویان می توانند با درخواست ویزای همراه دانشجویی، برای همسر و شریک زندگی خود مجوز اقامت و کار دریافت کنند.

     8- هزینه های تحصیل پزشکی در کانادا چقدر است؟

     به طور کلی هزینه های تحصیل پزشکی در کانادا سالانه در حدود ۱۱۰۰۰ دلار تا ۱۳۰۰۰ دلار می باشد.

     9- بورسیه های پزشکی دانشگاه های کانادا کدامند؟

     بورسیه های پزشکی BURSARIES و GRANTS

     10- هزینه های زندگی درکانادا چقدر است؟

     به طور متوسط ماهانه در حدود ۱۰۰۰ دلار تا ۲۰۰۰ دلار کانادا

     11- مهم ترین مزایای تحصیل و زندگی درکانادا چیست؟

     برخورداری از خدمات درمانی رایگان بالا بودن کیفیت سیستم آموزشی معتبر بودن پاسپورت کانادا در میان برترین کشورهای جهانبرخورداری از آزادی های فردی و اجتماعی

     12- هزینه‌های زندگی دراستان‌های کبک و مونترال و اتاوا چقدر است؟

     هزینه زندگی برای یک دانشجو در استان‌های کبک، مونترال و اتاوا در یک ماه بین 800 تا 1500 دلار است.

     13- هزینه اجاره یا خرید مسکن در کشور کانادا چگونه است؟

     هزینه اجاره و خرید خانه در کشور کانادا بالا است؛ البته شرایط مسکن و محل قرار گیری آن در هزینه‌ها تاثیر دارد و شما می‌توانید با تنوع بالایی در اجاره یا خرید مسکن رو به رو باشید.

     14- هزینه اجاره آپارتمان در شهرهای مختلف کانادا چقدر است؟

                  شهرهای کشور کانادا                هزینه اجاره آپارتمان 1 خوابه            هزینه اجاره آپارتمان 2 خوابه
                 کبک               900            1100
                 لندن               1000            1200
                 ادمونتون               900            1200
                 سنت جان               800            890
                ساسکاتون               830            1000
                رجینا               860            1080

     15- برای تحصیل پزشکی در کانادا حداقل معدل دیپلم چقدر است؟

     برای اخذ پذیرش پزشکی کانادا باید دارای معدل دیپلم دبیرستان حداقل ۱۵ باشد.

     16- آیا برای تحصیل در کشور کانادا مدرک زبان ضروری است؟

     خیر؛ اگر متقاضی فاقد مدرک رسمی مهارت زبان انگلیسی باشد، می‌تواند در دوره‌های آمادگی زبان در کالج های کانادا شرکت کند و مهارت لازم را کسب کند.

     17- مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا کدامند؟

     • ارائه پاسپورت معتبر
     • ارائه مدرک مهارت به زبان انگلیسی آیلتس حداقل ۵
     • ارائه ریزنمره های آخرین مدرک تحصیلی
     • ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریزنمرات با معدل بالای ۱۵
     • ارائه اسناد و گواهی محل اقامت در کانادا
     • اثبات تمکن مالی مبنی بر این که متقاضی توانایی تامین هزینه های زندگی و تحصیل در مدت تحصیل در کانادا را دارا می باشد.
     • ارائه نامه پذیرش در آزمون MCAT
     • ارائه هدف نامه تحصیلی

     18- آیا امکان کار در حین تحصیل در کشور کانادا موجود است؟

     برای کم کردن هزینه‌های تحصیل در کشور کانادا با توجه به اینکه هزینه تحصیل و زندگی در این کشور معمولا بالا است دانشجویان می‌توانند حداکثر 20 ساعت در هفته در طول سال تحصیل کنند. امکان کار تمام وقت در تعطیلات برنامه ریزی شده نیز امکان پذیر است.

     19- آیا امکان تحصیل برای فرزندان دانشجو پزشکی در کشور کانادا وجود دارد؟

     فرزندان همراه دانشجوی پزشکی در کانادا می توانند در مدرسه های کانادا به رایگان تحصیل کنند.

     20- آیا پس از اتمام تحصیل در کانادا امکان کار در این کشور وجود دارد؟

     پس از اتمام دوره تحصیلات دانشگاهی، فارغ التحصیلان می‌توانند برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) اقدام کنند. این مجوز‌ها در ابتدا ۸ ماه معتبر هستند؛ اما در ادامه می‌توانند تا ۳ سال تمدید شوند.

     21- آیا تحصیل رایگان پزشکی در کانادا امکان پذیر است؟

     تحصیل رایگان پزشکی در کشور کانادا امکان پذیر نیست؛ اما برای کاهش هزینه‌های تحصیل پزشکی در کانادا می‌توان از چند روش استفاده کرد. انتخاب دانشگاه پزشکی در کانادا با هزینه کمتر، کار در حین تحصیل در این کشور و استفاده از بورسیه‌های تحصیلی موجود در کشور کانادا از جمله روش‌هایی است که باعث کاهش هزینه تحصیل پزشکی در کانادا می‌شود.

     22- شرایط دریافت بورسیه تحصیل پزشکی در کانادا چیست؟

     عملکرد تحصیلی عالی و فعالیت بالا در برنامه‌های فوق برنامه، مهارت بالا در زبان انگلیسی و برتری در آزمون‌های زبان انگلیسی، بالا بودن معدل،  شرکت و کسب معدل بالا در آزمون‌های GMAT و GRE از جمله شرایط دریافت بورسیه تحصیل پزشکی در کانادا است.

     23- اشتغال پزشکان در کدام مکان‌ها امکان پذیر است؟

     پزشکانی که دارای مدرک تحصیلی خود هستند می‌توانند در مکان‌های مختلفی مانند دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و پزشک قانونی مشغول به کار شوند.

     24- پس از چند سال کار و زندگی در کشور کانادا امکان دریافت اقامت دائم این کشور وجود دارد؟

     فارغ تحصیل پس از 5 سال کار و اشتغال در کانادا می‌تواند برای اخذ مجوز اقامت دائم این کشور اقدام کند. البته فارغ تحصیل باید در طی مدت طبابت و اشتغال همه مالیات های خود را به موقع پرداخت کرده باشد.

     25- درآمد پزشکی در کشور کانادا به چه عواملی بستگی دارد؟

     رشته پزشکی در کشور کانادا یکی از مشاغل با در آمد بالا محسوب می‌شود و متوسط حقوق یک پزشک در کانادا به تخصص و سابقه کاری فرد و استانی که در آن مشغول به کار شده است بستگی دارد.

      فرم مشاوره تخصصی

       فرم مشاوره تخصصی

       حتما بخوانید:  تخصص داروسازی در کانادا

       مطالب مرتبط

       دیدگاهتان را بنویسید

       نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.