071-91009294  | 021-88724227  |

کشور آلمان

همه چیز درباره کشور آلمان

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

آلمان کشوری است در قاره اروپا و با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان و پایتخت آن برلین است. واحد پول این کشور یورو می باشد. آلمان یکی از مناطق گردشگری در دنیا می باشد و از لحاظ جغرافیایی با کشور های فرانسه، سوئیس، اتریش، لهستان و جمهوری چک همسایه می باشد. این کشور از صنعتی ترین کشور های اروپا و جهان به شمار می رود. در ادامه به توضیحات بیشتری در رابطه با این کشور و قوانین مهم آلمان و مسائل دیگر مربوط به آن می پردازیم:

درباره کشور آلمان

کشور آلمان دارای 16 ایالت و 80 شهر می باشد و دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی می باشد. حکومت فدرال نوعی حکومت است که در آن هر ایالت، دولت مستقل به خود را دارد و یک دولت مرکزی دارد که توسط مردم تمام ایالت ها انتخاب می شود. جمعیت این کشور حدود 83 میلیون نفر است که از این تعداد، 92 درصد آلمانی هستند و 7 درصد باقی مانده را اتباع خارجی تشکیل می دهند. مساحت آلمان حدود 357.031 کیلومتر مربع می باشد و سواحل آبی این کشور حدود 2.389 کیلومتر است. این کشور بعد از روسیه دومین کشور پر جمعیت اروپا و پر جمعیت ترین کشور عضو اتحادیه اروپا می باشد. زبان رسمی این کشور آلمانی، انگلیسی و فرانسوی است. آلمان آب و هوایی چهار فصل دارد و دین مردم آن مسیحیت می باشد. کشور آلمان به دلیل داشتن اقتصادی پیشرفته، امکانات بالای رفاهی و فرصت های شغلی بسیار، بهترین مقصد برای مهاجران از سراسر دنیا می باشد. این کشور به دلیل کمبود نیروی کار و پیر شدن جمعیت همواره نیازمند نیروی کار بوده و هر ساله اقدام به جذب نیروی کار از سراسر جهان می نماید.

 ایالت های آلمان

آلمان در اروپای مرکزی دومین کشور پر جمعیت و هفتمین کشور بزرگ اروپا به حساب می آید. به ایالت های آلمان در اصطلاح Länder می گویند که طبق قانون فدرال هر یک از این ایالت ها قانون اساسی مربوط به خود را دارند و در امور داخلی خود مختار هستند. سه ایالت یا استان برلین، هامبورگ و برمن فقط از یک یا دو شهر تشکیل شده اند، به همین خاطر به آن ها ایالت های شهری (Stadtstaaten) می گویند. ما بقی ایالت ها شامل مناطق مختلف شهری و روستایی می شوند که به این ایالت ها، ایالت های منطقه ای (Flächenländer) گفته می شود. در ادامه ایالت های آلمان را در معرفی می کنیم:

نام ایالتپایتختجمعیت
بایرنمونیخ۱۲٬۵۴۲٬۰۰۰
نیدرزاکسنهانوفر۷٬۹۱۴٬۰۰۰
بادن-وورتمبرگاشتوتگارت۱۰٬۷۵۵٬۰۰۰
برلینبرلین۳٬۴۶۹٬۰۰۰
زاکسندرسدن۴٬۱۴۳٬۰۰۰
براندنبورگپوتسدام۲٬۵۰۰٬۰۰۰
زاکسن- آنهالتماگدبورگ۲٬۳۳۱٬۰۰۰
برمنبرمن۶۶۱٬۰۰۰
راینلاند- فالتزماینز۴٬۰۵۲٬۸۰۳
زارلاندزاربروکن۱٬۰۱۸٬۰۰۰
مکلنبورگ-فورپومرنشورین۱٬۶۳۹٬۰۰۰
نوردراین-وستفالندوسلدورف۱۷٬۸۳۷٬۰۰۰
تورینگنارفورت۲٬۲۳۱٬۰۰۰
شلسویگ- هولشتاینکیل۲٬۸۳۳٬۰۰۰
هامبورگهامبورگ۱٬۷۸۸٬۰۰۰
هسنویسبادن۶٬۰۶۶٬۰۰۰

مهم ترین شهر های آلمان

آلمان یکی از قدرتمند ترین کشور های جهان در زمینه صنعت می باشد و به خاطر کیفیت بالای محصولات صنعتی اش در جهان مشهور است. افرادی که قصد تحصیل، کار و سرمایه گذاری در آلمان را دارند، لازم است با مهم ترین شهر های این کشور را آشنایی داشته باشند. سه ایالت برلین، هامبورگ و برمن در حقیقیت شهر- ایالت به حساب می آیند. در این قسمت می خواهیم شهر های مهم آلمان را معرفی کنیم:

شهر برلین

برلین پایتخت آلمان و بزرگ ترین شهر این کشور می باشد و همچنین یکی از 16 ایالتی است که آلمان را تشکیل می دهند. جمعیت این شهر حدود 3.7 میلیون نفر است که پر جمعیت ترین شهر در اتحادیه اروپا محسوب می شود. بهترین رسیتوران ه، فروشگاه ها، کلاب های شبانه و گالری ها در این شهر زیبا وجود دارند.

شهر هامبورگ

یکی از شهر های مهم آلمان، هامبورگ می باشد که جمعیت آن 1.700.000 نفر می باشد. هامبورگ قدیمی ترین محل بورس اوراق بها دار در آلمان بوده و بانک برنبرگ که قدیمی ترین بانک جهان می باشد در این شهر می باشد. این شهر کتابخانه هایی با امکانات فوق العاده ای همچون امکانات تفریحی، بهداشتی و خدمات رفاهی دارد. شهر هامبورگ دارای بیش از 60 موزه، 40 تئاتر و 100 محل موسیقی باشگاه می باشد.

شهر مونیخ

مونیخ از مهم ترین شهر های آلمان به شمار می رود و رتبه چهارم بهترین شهر های جهان برای زندگی را دارد. آب و هوای این شهر بسیار خوب و طبیعت زیبای آن مثال زدنی است به طوری که سرسبز ترین شهر بزرگ آلمان به شمار می رود.

شهر فرانکفورت

فرانکفورت مرکز اقتصادی و فرهنگی آلمان محسوب می شود و از بزرگ ترین شهر های آلمان می باشد. این شهر هتل های متنوعی دارد که برای مسافران بسیار رضایت بخش خواهد بود. نویسنده معروف آلمانی در این شهر متولد شده است.

شهر های مهم دیگر آلمان به شرح زیر می باشند:

 • شهر کلن
 • شهر درسدن
 • شهر دوسلدورف

آب و هوای کشور آلمان

آلمان کشوری چهار فصل می باشد و با نگاهی به نقشه کشور آلمان می توان فهمید که این کشور در نزدیکی رشته کوه های آلپ، دریای بالتیک و دشت اروپای شمالی قرار گرفته است و از شمال تا جنوب دارای آب و هوای متغیر و متنوع می باشد. این کشور به طور کلی دارای آب و هوایی معتدل است، زیرا اقیانوس اطلس شمالی موجب تعدیل آب و هوای آن می شود. برای مهاجرت به این کشور باید بدانید آب وهوای آن چگونه است و اگر قصد سفر به آلمان دارید، اشراف داشته باشید که چه فصل هایی مناسب مسافرت به این کشور می باشد.

به طور کلی آلمان دارای تابستان های گرم و زمستان های سرد می باشد، بخش های شمالی و غربی نزدیک دریای آلمان آب و هوایی اقیانوسی دارد و بخش شرقی و مرکزی آلمان دارای آب و هوای قاره ای معتدل می باشد. تابستان های این کشور خیلی آفتابی نبوده و هوایی خنک و مرطوب دارد. بیشترین گرمای آلمان در فصل تابستان و در ماه جولای اتفاق می افتد و دمای هوای این کشور در گرم ترین مناطق به 26.1 درجه سانتی گراد می رسد. مردم این کشور در فصل زمستان گاها با یخ زدگی روبرو هستند که بخش شرقی از بخش غربی آن سرد تر می باشد.

شهر رستاک در آلمان با میانگین  دمای سالانه  11 درجه سانتی گراد، سرد ترین شهر آلمان می باشد و شهر آفنباخ آم ماین با میانگین دمای سالانه 15 درجه سانتی گراد به عنوان گرم ترین شهر این کشور شناخته می شود.

دین و فرهنگ مردم کشور آلمان

حدود 65 تا 70 در صد مردم آلمان مسیحی هستند که از این مقدار 29 درصد را افراد کاتولیک تشکیل می دهند. در حدود 4.4 درصد از مردم این کشور مسلمان بوده و 36 درصد دین مشخصی ندارند و یا از دین هایی به غیر از اسلام و مسیحیت پیروی می کنند. در هر کشوری فرهنگ و آداب و رسوم مردم تاثیر زیادی در برخورد با یکدیگر، طرز زندگی کردن، لباس پوشیدن و حتی غذا های آن سرزمین دارد. بنابراین دانستن فرهنگ مردم آلمان برای کسانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند از ملزومات است.

مردم آلمان بسیار وقت شناس هستند به گونه ای که تمام اتوبوس ها و قطار های شهری این کشور، به موقع حرکت می کنند. غالبا این افراد به قوانین جامعه احترام زیادی قائل هستند و به نظم و قانون پایبندی زیادی دارند. همچنین به حریم شخصی یکدیگر بسیار احترام می گذارند و به خانواده و اجتماع اهمیت زیادی می دهند. مردم این کشور بسیار رک هستند و شاید در نگاه اول کمی شوکه شوید ولی این به معنای بی ادبی آن ها نیست. سوسیس از غذاهای محبوب آلمانی ها می باشد که معمولا به شکل های مختلفی تهیه شده و اسم های گوناگونی دارد. میزان ساعات کاری در هفته در این کشور 35 الی 40 ساعت می باشد که در بین کشور هایی اروپایی کمترین ساعت کاری به حساب می آید. مردم آلمان در هنگام حضور در محل کار خوب کار می کنند و وقتی سر کار نمی روند طیف وسیعی از سرگرمی ها را دارند.

اقتصاد آلمان

کشور آلمان بزرگ ترین اقتصاد جهان و برترین اقتصاد اروپا را دارد و دارای چهارمین رتبه اقتصاد جهان بعد از ایالات متحده، چین و ژاپن از نظر تولید ناخالص داخلی می باشد. اقتصاد این کشور در زمینه صنایع شیمیایی، صنایع پیشرفته خودرو سازی، مهندسی مکانیک، پزشکی و صادرات فعال می باشد. در آلمان به دلیل وجود عدالت اقتصادی، تمام مردم از فواید اقتصادی بهره مند می شوند، چرا که در این کشور مردم با درامد بیشتر، باید مالیات بیشتری به دولت پرداخت کنند و این یعنی هر کس به اندازه درامدی که دارد مالیات می دهد و به طور کلی می توان گفت پرداخت مالیات از قوانین مهم آلمان می باشد. طبق گزارشات ارائه شده، در سال 2021 نرخ تورم این کشور به 4.6 درصد رسید که به عقیده کارشناسان این افزایش تورم به خاطر افزایش هزینه کالا های مصرفی مردم، به دلیل ویروس کرونا بود. بالاترین حد تورم آلمان در سال 2022 اتفاق افتاد که حدود 7.3 تخمین زده شده است.

نرخ بیکاری در آلمان در سال 2020 به دلیل همه گیری بیماری کرونا، با افزایش قابل توجهی از 4.9 درصد در سال 2019 به 6.4 درصد در سال 2020 رسید. البته در سال 2021 به خاطر حمایت دولت آلمان از دستمزد ها و افزایش تولیدات این کشور، نرخ بیکاری کمتر شده و به 5.4 درصد رسید.

کشور آلمان قطب حمل و نقل اروپا به شمار می رود، چرا که در مرکز اروپا قرار گرفته است. صنایع مصرفی مهم در آلمان عبارتند از: غذا، نوشیدنی، پوشاک، کفش، تجهیزات مخابراتی و گردشگری، لوازم اداری کامپیوتر و منسوجات. این کشور در صادرات لباس رتبه چهارم جهان را دارا است.

جاذبه های گردشگری آلمان

آلمان در عین اینکه کشوری بسیار پیشرفته و مدرن است، کشوری است با تاریخی کهن و در هر طرف از آن می توان نشانه هایی از تمدن و تکنولوژی را کنار هم دید. این کشور سرشار از جاذبه های گردشگری می باشد که افراد زیادی را از سراسر جهان مجذوب خود کرده است. آلمان به دلیل تحولات تاریخی، آثار باستانی فوق العاده ای دارد و از طرفی طبیعت بکر و زیبا، به جذابیت این کشور افزوده است. مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور در ادامه آورده شده است:

تالار قدیمی در شهر بامبرگبنای تاریخی نبرد ملت ها در شهر لایپزیککوه‌های هارز
شهر روتنبورگکلیسای جامع آخنشهر کوهستانی بایرن
جزیره سیلتصخره‌های روگندروازه براندنبورگ
جنگل سیاهکوه تسوگ اشپیتسهدروازه هولستن
کلیسای جامع کلن

ساختمان رایشتاگ

قلعه نئوشوانشتاین
شهر هایدلبرگ

شهر لینداو

ناحیه آلپ باواریایی
سالزبورگ و برکتزگادنرود مرموز موسلشهر وورزبورگ
شهر ترایرشهر لوترلندشهر هامبورگ
جزیره روگنشهر درسدنبندر لوبک
شهر اشتوتگارتشهر هانوفررودخانه‌ی کنستانس
پارک ملی برشتسگادنپارک المپیک مونیخشهر دوسلدورف
شهر برمنشهر کلوگن

بنای تاریخی نبرد ملت ها

این بنای تاریخی زیبا در شهر لایپزیک قرار گرفته است. این بنا از نبرد لایپزیگ ناپلئون در سال 1813 به یادگار مانده است که در آن جنگ، بیش از 100 هزار سرباز را نابود کرد.

کلیسای جامع آخن

این کلیسا در مرز بلژیک و هلند واقع شده است که از قرن هشتم باقی مانده و در های برنزی و کاشی های طلایی آن، هر کسی را مجذوب خود می کند.

شهر مونیخ

وجود موزه های زیبا، کلیسا های با شکوه، پارک های چشم نواز و ساختمان های به سبک باروک به این شهر جذابیت خاصی بخشیده است. مونیخ شهری آرام و بدون ترافیک است.

شهر هامبورگ

هامبورگ یک شهر بندری بزرگ است که درون آن تاریخچه جنگ ها ی مختلف، جنگ جهانی دوم و وقایع مهاجرت نهفته است. این شهر، شب ها شبیه لاس وگاس می شود و زیبایی خیره کننده ای به خود می گیرد.

زندگی در کشور آلمان

آلمان کشوری است با تاریخی دو هزار ساله و دارای شهر های مشهوری مانند مونیخ، فرانکفورت و برلین است. کارگران آلمانی در این کشور امنیت شغلی دارند و حدود 75 درصد از افراد 15 تا 64 ساله شاغل هستند. در این کشور امید به زندگی در زنان 84 سال و در مردان 79 سال می باشد. جمعیت این کشور رو به پیری می رود، به طوری که دولت آلمان به حداقل 260 هزار مهاجر نیاز دارد تا نیروی کار خود را تامین کند. سطح تحصیل در آلمان بالا می باشد به گونه ای که کارگران آلمانی حداقل تحصیلات متوسطه دارند.

هزینه زندگی در آلمان از بسیاری از کشور های اروپایی از قبیل انگلیس، نروژ، فرانسه و هلند پایین تر است، علی رغم این که آلمان کشور ثروتمندی است. از بهترین شهر های این کشور برای زندگی می توان به آخن (ارزان ترین شهر آلمان برای زندگی)، هامبورگ (دومین شهر بزرگ آلمان) و فرانکفورت (پایتخت بانکی آلمان و اروپا) اشاره کرد. بهترین شهر ها برای کار در این کشور عبارتند از: برلین (پایتخت آلمان و مرکز کار آفرینی کشور)، دوسلدورف (مرکزی برای کار های استارتاپی) و مونیخ ( گران ترین شهر آلمان و درامد بالا برای ساکنان). اگر بخواهیم ارزان ترین شهر های آلمان را نام ببریم می توان به شهر هایی همچون لایپزیگ، کیل، بوخوم، برمن، سیگن، ینا و اسنابروک اشاره کرد.

مزایای زندگی در آلمان

اگر بخواهیم از مزایای زندگی در این کشور صحبت کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • رایگان بودن تحصیلات
 • وقت شناسی و نظم بین مردم
 • امنیت شغلی
 • حمل و نقل مناسب
 • نرخ پایین جرم و احترام به قانون
 • بالا بودن امکانات رفاهی
 • بیمه برای همه چیز
 • وجود فضا های سبز زیاد در شهر
 • داشتن دانشگاه های معتبر
 • پایین بودن هزینه زندگی

از آن جایی که جمعیت سالخورده در این کشور زیاد است، تحصیل پزشکی در آلمان می تواند گزینه مناسبی برای دانشجویان بین المللی باشد. متقاضیان پس از اتمام تحصبلت خود به راحتی می توانند وارد بازار کار آلمان شوند.

معایب زندگی در آلمان

این کشور در کنار محاسن و خوبی هایی که دارد، یک سری نقص و عیب نیز دارد که به آن ها اشاره می کنیم:

 • هزینه های دولتی پنهان
 • قرارداد های طولانی و سخت بودن خروج از آن ها
 • آب و هوای نا مناسب
 • ضعف در خدمات ارائه شده به مشتری

به طور کلی زندگی در آلمان برای ایرانیان بسیار عالی است. البته ممکن است در ابتدا کمی قوانین و فرهنگ این کشور برای شما نا آشنا باشد ولی به مرور عادت می کنید.

مهاجرت به آلمان

آلمان با شرایط ایده آلی که از هر لحاظ دارد، یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت مردم از سراسر دنیا می باشد. امکانات زندگی در این کشور بالا است و افراد می توانند در آن به راحتی زندگی کنند. با توجه به صنعت پیشرفته ای که کشور آلمان دارد، افرادی که به این کشور مهاجرت می کنند مشکل شغل نخواهند داشت. یکی از راه های مهاجرت به این کشور مهاجرت از طریق کار می باشد که بیشترین متقاضی را نیز از سراسر جهان دارد. جمعیت آلمان به سوی پیری می رود و نیروی کار در این کشور کم بوده و دولت آن هر ساله اقدام به جذب مهاجران زیادی از اقصی نقاط دنیا از جمله ایران برای کار می نماید.

با توجه به رایگان بودن تحصیلات در این کشور و سطح بالای دانشگاه های آن، بسیاری از دانشجویان بین المللی، آلمان را به عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب می کنند. متقاضیان می توانند بعد از اتمام تحصیلات خود، در این کشور مشغول به کار شوند و بعد از مدتی اقدام به اخذ اقامت آلمان نمایند. کشور آلمان با توجه به شرایط اقتصادی خوبی که دارد، بهترین مکان برای سرمایه گذاری به حساب می آید و بسیاری از افراد مایلند تا سرمایه خود را در این کشور خرج کرده و اقدام به راه اندازی کسب و کار نمایند. این روش نیز یکی دیگر از روش های مهاجرت به آلمان می باشد. در واقع در این روش سرمایه گذاران، کار های استارتاپی را شروع کرده و اقدام به کار آفرینی می نمایند. ثبت شرکت در آلمان نیز از معروف ترین راه های سرمایه گذاری در این کشور می باشد. روش های دیگری هم برای مهاجرت به این کشور وجود دارد مانند مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج، تولد فرزند و پناهندگی، که هر کدام از این روش ها، شرایط مخصوص به خود را دارد. البته روش مهاجرت از طریق پناهندگی به هیچ عنوان از طرف ما به شما توصیه نمی شود و موسسه میر داماد هیچ خدماتی در این زمینه به متقاضیان ارائه نمی دهد.

بنابر این روش های کلی مهاجرت به آلمان به ترتیب زیر می باشد:

 • مهاجرت به آلمان از طریق کار
 • مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل
 • مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق پناهندگی

بهترین شهر های آلمان برای کار

آلمان به دلیل داشتن اقتصادی پر رونق و قوی و همچنین سیاست های کار آمد حکومت، بهترین گزینه برای مهاجران محسوب می شود. این کشور چهارمین رتبه جهان را از نظر کیفیت زندگی به خود اختصاص داده است. حال این سوال مطرح می شود که بهترین شهر آلمان برای کار کدام شهر است؟ برای پاسخ به این سوال و تعیین این که کدام شهر برای کار، بهترین محسوب می شود، توجه به نکات زیر الزامی است:

 • میزان آرامش و رفاه شهر مقصد
 • هزینه های زندگی و مقرون به صرفه بودن آن
 • داشتن امنیت بالا
 • امکانات آموزشی، رفاهی و …
 • کیفیت محیط زیست
 • سیستم آموزشی مناسب (برای خانواده های دارای فرزند)
 • نوع ارتباطات اجتماعی
 • سلامت جامعه در شهر مقصد
 • وجود فرصت های شغلی مناسب
 • درآمد معقول و مناسب

پس از بررسی کامل این پارامتر ها و تحقیق در مورد شهر های مختلف کشور مقصد، حال می توان بهترین شهر آلمان را انتخاب کرد که طبق مطالعات انجام شده و انطباق موارد بالا با شهر های مختلف این کشور، بهترین شهر های آلمان به صورت جدول زیر می باشند:

برلینفرانکفورتمونیخاشتوتگارتهامبورگ
دوسلدورفبنلایپزیشدارمشتاتکلن

برلین

برلین به عنوان پایتخت آلمان، فرصت های شغلی فراوانی دارد و دارای بزرگ ترین شرکت های جهانی می باشد که این شرکت ها کار فرمایان قابلی دارند. شاید شنیده باشید که هزینه زندگی در برلین بسیار بالاست، اما وجود فرصت های شغلی با دستمزد های بالا، تعادلی منطقی بین حقوق و هزینه های زندگی پدید می آید. برلین در زمینه های شغلی فناوری اطلاعات و ارتباطات بیشترین فعالیت را دارد.

مونیخ

یکی از بهترین شهر های آلمان برای کار، مونیخ است و طبق آمار در سال 2013 بیش از 750 هزار نفر در این شهر مشغول به کار بودند. این شهر در بخش هایی مانند صنایع بهداشت، صنعت به ویژه مهندسی و فناوری های نو آورانه، فعالیت بین المللی دارد. در مونیخ درامد افرادی که دارای تخصص بالایی هستند بیشتر از میانگین ملی می باشد.

فرانکفورت

فرانکفورت یکی دیگر از بهترین شهر ها برای کار در آلمان می باشد و پنجمین شهر بزرگ این کشور به شمار می رود. یکی از بزرگ ترین کارفرمایان این منطقه فرودگاه فرانکفورت می باشد که افراد زیادی در آن مشغول به کار هستند.

سخن آخر

آلمان یکی از مناسب ترین انتخاب ها در میان کشور های دنیا برای مهاجرت بوده و اولین گزینه بین کشور های اروپایی برای مهاجرین می باشد. همان طور که در این مقاله به آن اشاره شد، رفاه اجتماعی بالا، فرصت های شغلی مناسب، تحصیل رایگان و … عواملی هستند که باعث استقبال اکثر مردم دنیا از مهاجرت به این کشور شده اند. اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید و نمی دانید که از چه راهی باید اقدام کنید، با ما در موسسه میرداماد تماس بگیرید تا کارشناسان این موسسه، راهنمایی های لازم را به شما عزیزان ارائه دهند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

اخبار های مرتبط

اسکرول به بالا