آلمان

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

کشور آلمان از پرجمعیت ترین کشورهای جهان و یکی از قدرتمندترین کشورهای اروپا محسوب می شود. این کشور که عنوان پنجمین کشور محبوب برای مهاجرت را از آن خود کرده است، یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان است. دلایل جذابیت این کشور از نگاه مهاجران فقط به زیبایی شهر اعیانی مونیخ، شهر زیبا و سحرآمیز ادینبورگ با خیابان های سنگ فرش شده، کوه های زیبای آلپ، پارک ملی ساکسون، جشنواره جهانی آبجو و سوسیس های متنوع و خوش طعم آن ختم نمی شود.

این کشور از امتیازهای ویژه ای همچون تحصیل رایگان برای دانشجویان خارجی، وجود فرصت های شغلی مناسب برای مهاجران، بالا بودن کیفیت سیستم آموزشی و تحصیلی و قرار داشتن دانشگاه ها در بالاترین فهرست رتبه بندی و رنکینگ های جهانی برخوردار است. بدین منظور مشاوران و کارشناسان مجرب و زبده موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد در این مقاله اطلاعات لازم در مورد چگونگی و شرایط مهاجرت به این کشور اروپایی را در اختیار شما قرار می دهند. اگر قصد مهاجرت به این کشور شگفت را دارید، این مقاله را از دست ندهید. در این مقاله می خوانید:

 • شرایط مهاجرت به کشور آلمان
 • روش های مهاجرت به کشور آلمان
 • مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل
 • مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری
 • اخذ اقامت آلمان از طریق ویزای کار
 • مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی
 • اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج

شرایط مهاجرت به کشور آلمان

آلمان دارای بزرگ ترین اقتصاد در اروپا است و به همین دلیل بزرگترین مقصد برای مهاجران از سراسر دنیا است. در سال 2005، آلمان قانون جدید مهاجرت را تصویب کرد که به کارگران ماهر از سراسر جهان کمک می کرد؛ یعنی مهاجران و متخصصان با تجربه در این کشور با طیف وسیعی از فرصت ها برای رشد حرفه ای و اشتغال مواجه هستند. مزیت دیگری که آلمان برای مهاجران ارائه می دهد این است که کشور با نرخ بالای پیری مواجه است.

از سال 2015، آلمان هر ساله حدود 250 هزار کارگر را از دست می دهد، و لازم است که کارکنان واجد شرایط را از کشورهای دیگر استخدام کند. همچنین دولت آلمان به هزاران مهاجر جوان اجازه دسترسی به آموزش عالی با کیفیت در موسسه های آموزش عالی در آلمان را می دهد. این امر برای افراد حرفه ای خارجی که به دنبال تحصیلات تکمیلی هستند، بسیار مفید است.

روش ها و راه های مهاجرت به آلمان

انواع مجوز اقامت آلمان به قرار زیر می باشد:

 1. آموزش، دانشگاه و تحصیلات تکمیلی: این مجوز برای افرادی است که مایل به تحصیل در آلمان در سطح تحصیلات تکمیلی و یا دوره های کارشناسی هستند.
 2. دانشجوی متقاضی: فقط برای دانشجویانی است که هنوز در هیچ موسسه آلمانی پذیرفته نشده اند.
 3. خود اشتغالی و مشاغل آزاد: برای اقامت تا حداکثر 3 سال صادر می شود. که تحت شرایط خاص قابل تمدید است.
 4. تحقیقات: این مجوز حداکثر تا یک سال یا در طول دوره پروژه تحقیقاتی صادر می شود و باید زیر نظر یک موسسه پژوهشی خاص یا دانشگاه باشد.
 5. کارآموزی یا آموزش حرفه ای: فقط می تواند تا پیدا کردن کار به مدت یک سال تمدید شود.
 6. بلو کارت اتحادیه اروپا: از سال 2012، برای استخدام افراد واجد شرایط و کارامد و دارای تحصیلات دانشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.
 7. استخدام متخصص: همانند بلو کارت است با این تفاوت که استخدام در زمینه های تجاری انجام می شود.
 8. جستجوی شغلی: امکان اقامت به مدت شش ماه برای کاریابی فراهم می شود.
 9. پیوست به خانواده: برای اعضای خانواده که می خواهند به فردی که در آلمان زندگی می کند، بپیوندند. (همسر، فرزندان و والدین)
 10. اقامت برای خارجیان با تحصیلات تکمیلی: اقامت دائم نامحدود. معمولا برای افرادی که دارای بلو کارت آبی باشند.
 11. اقامت دائم: این مجوز اقامت دائم و نامحدود است که اکثر مهاجران برای اخذ آن در تلاشند و معمولا پس از 5 سال اقامت می توان آن را دریافت کرد.
 12. SoFA: پرسنل نظامی آمریكا، مقامات دولتی و خانواده های آنها در آلمان تحت شرایط ویژه می توانند در آلمان اقامت داشته باشند.
حتما بخوانید:  هزینه زندگی دانشجویی در آلمان
روش ها و راه های مهاجرت به آلمان

روش ها و راه های مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

یکی از راه های پرطرفدار مهاجرت، مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل است. آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست و یکی از مقاصد اصلی مهاجرت های تحصیلی محسوب می شود، طی این روش مهاجرتی شما ابتدا بایستی از دانشگاه های آلمان و پذیرش و بعد نسبت به اخذ ویزا اقدام فرمایید. داشتن ویزا برای دانشجویان غیرآلمانی برای ورود به خاک آلمان به منظور تحصیل ضروری می باشد. بنابراین افراد غیر بومی که شرایط زیر را داشته باشند می توانند از ویزا کشور آلمان برای تحصیل استفاده نمایند :

 • کسانی که از دانشگاه های آلمان پذیرش داشته باشند.
 • منتظر دریافت پاسخ از دانشگاه مورد نظر در کشور آلمان باشد.
 • متقاضی باید قبل از پذیرش دانشگاه در دوره آمورشی خاصی ثبت نام شود.
 • نیاز به دوره آموزشی برای آمادگی در آزمون Feststellungsprüfung داشته باشد.
 • نیاز به تکمیل مقطع دکتری داشته باشد.
 • متقاضی بخواهد که در یک پروژه تحقیقاتی و پژوهشی شرکت کند.

کدام نوع ویزا برای اخذ پذیرش تحصیلی مورد نیاز می باشند؟ همانطور که قبلا توضیح داده شد،زمانی که قصد مهاجرت به منظور تحصیل در کشور آلمان را داشته باشید، بایستی برای اخذ ویزا مناسب با درخواست خود اقدام کنید. سه نوع ویزا برای افرادی که قصد مهاجرت به منظور تحصیل در آلمان را دارند وجود دارد:

 • ویزا دوره های آموزشی زبان- برای فعالیت های آموزشی که 3 تا 1 سال طول می کشد و به منظور شرکت در دوره های آموزش زبان آلمانی است.
 • ویزای درخواست دهنده دانشجویی – اگر قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را دارید و تلاش می کنید تا برنامه تحصیلی مورد نظر خود را پیدا کنید یا هنوز از دانشگاه مورد نظر خود تاییدیه دریافت نکرده اید می توانید از این ویزا استفاده کنید.
 • ویزای دانشجویی – اگر شما توسط دانشگاه آلمان پذیرفته شده اید می توانید از این ویزا استفاده کنید.

پس از آن با سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود تماس بگیرید و برای گرفتن ویزا وقت ملاقات بگیرید. در روز مصاحبه شما بایستی کلیه مدارک مربوط به درخواست ویزا را ارائه دهید. ضمنا به سوالاتی که توسط مشاور سفارت پرسیده می شود پاسخ صحیح بدهید. متقاضیان بایستی هزینه ویزا خود را بواسطه انتقال بانکی پرداخت کنند. هزینه ویزای دانشجویی طبق سال 2008، برابر با 60 یورو می باشد. واریزی بایستی به حساب کنسولگری کشور خودتان باشد و بیشتر از 2 ماه از تاریخ واریز آن نگذشته باشد.

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

آلمان یک کشور دارای اقتصاد قوی، تاریخ فرهنگی غنی و کیفیت بالای زندگی است. به همین دلیل است که این کشور دومین مقصد محبوب مهاجرت در جهان است. گرچه آلمان یک کشور بسیار محبوب برای مهاجرت است، ولی راه های محدودی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد. کسب مجوز کار یک گزینه برای ساکنان غیر اتحادیه اروپا برای مهاجرت به آلمان، است. این راه ساده ای برای مهاجرت به آلمان نیست این راه نیاز به یک قرارداد کاری معتبر و مجوز توسط آژانس اشتغال فدرال دارد. برای به دست آوردن این مجوز، شرکت باید ثابت کند که کارکنان مناسب در تمام کشورهای عضو شهروندی اتحادیه اروپا یا EFTA برای پر کردن جای خالی وجود ندارد.

خوشبختانه راه دیگری برای مهاجرت به آلمان وجود دارد که منجر به اقامت شخص و خانواده اش می شود. سرمایه گذارانی که در زمینه کسب و کار خود سرمایه گذاری می کنند و تاثیر مثبتی بر اقتصاد آلمان داشته اند، راهی برای اقامت دارند. حداقل سرمایه ثابت یک شرکت25،000 یورو است. راه اندازی یک کسب و کار در آلمان یک فرآیند گام به گام است و باید تمام مراحل آن انجام شود و مدارک ارائه شده و پرونده های زیادی در اختیار مقامات مربوطه قرار گیرد. هنگام درخواست اجازه اقامت از طریق سرمایه گذاری، مستندات بیشتری لازم است. الزامات و مدارک مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری شامل:

 • فعالیت تجاری باید منافع اقتصادی یا نیاز منطقه ای را برآورده کند.
 • فعالیت تجاری باید تاثیر مثبت بر اقتصاد آلمان داشته باشد.
 • کسب و کار باید تامین مالی داشته باشد.
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • گذرنامه معتبر
 • یک طرح کسب و کار
 • اثبات بیمه درمانی
 • قرارداد کار فعلی برای محققان و دانشگاهیان
حتما بخوانید:  اقامت آلمان

اخذ اقامت آلمان از طریق ویزای کار

یافتن شغلی در المان به شما این امکتن را می دهد که اجازه ی اقامت موقت در کشور المان را بگیرید. شما می توانید از همان ابتدا از کشور خودتان برای یافتن شغلی در المان اقدام کنید و یا ویزای متعلق به جویندگان کار بگیرید و به المان بروید سپس به دنبال کار بگردید. در هر صورت پس از انکه پیشنهاد شغلی ای دریافت کردید می توانید برای رخواست اجازه نامه موقت بدهید. توجه داشته باشید پیش از انکه اجازه ی اقامت گرفتید نمی توانید در شغل خود مشغولبه کار شوید. پیش از انکه اجازه داشته باشید توسط اجازه ی اقامت در المان کار کنید، چندین مورد وجود دارد که باید به آن رسیدگی کنید.

 • داشتن دانش زبان المانی
 • شما و کارفرمایتان باید ثابت کنند که هیچ ف شهروند المانی تبار یا اروپایی و یا فردی که در الویت است نمی تواند. جایگاهتان را در شغل مورد نیاز بگیرد و به دانش و توانمندی شما احتیاج باشد.
 • افرادی که در الویت هستند عبارتند از کسانی که برای مدت طولانی تری در المان اقامت داشته اند.
 • همچنین شما باید از آژانس استخدامی فدرال یا Bundesagentur fur Arbeit تأییدیه بگیرید.

پس از ان که پذیرش گرفتید و مدارک و پیش زمینه های لازم را محیا کردید می توانید برای اجازه ی اقامت اقدام کنید. مدت اعتبار اجازه نامه ی شما توسط قراردادتان با کارفرمایتان مشخص می شود. اگر قرارداد تدوساله باشد اجازه ی اقامت شما نیز تنها 2 سال می باشد. اگرچه اگر به حضور شما همچنان احتیاج باشد می توان این مدت زمان را تمدید کرد.

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

حق اساسی پناهندگی دارای اولویت بالایی است و از تمایل آلمان برای اهداف بشردوستانه خود برای پذیرش پناهندگان اقدام به عمل می آید. پناهجویان به منظور اقدام برای پناهندگی، به نزدیکترین مرکز پذیرش دولت مربوطه منتقل می شوند. روند پناهندگی در آلمان بعد از درخواست پناهندگی آنها برای بررسی و تصمیم گیری به شعبه مسئول دفتر فدرال مهاجرت و پناهندگان ارسال می شود.

پناهجویان گواهینامه ای برای اجازه اقامت دریافت می کنند که به طور قانونی برای اقامت در جمهوری فدرال آلمان در طول پرونده پناهندگی به طور قانونی اعطا می شود. کارکنان شخصا به دنبال دلایل پناهجویان با کمک یک مترجم در خصوص آزار و شکنجه وارد شده به آنها می پردازند. در صورت تقاضای پناهجویان زن ممکن است توسط یک کارمند زن متخصص آموزش دیده مورد سوال و تحقیق قرار گیرند. مصاحبه به صورت کتبی ثبت می شود و به زبان پناهجویان به همراه پناهندگی داده می شود. تصمیم گیری در مورد درخواست پناهندگی بر اساس مصاحبه و هر گونه تحقیق بیشتر تا زمانی که مورد نیاز باشد انجام می پذیرد.

اگر درخواست پناهندگی پذیرفته شود، به اشخاصی که شرایط پناهندگی دریافت می کنند، اجازه اقامت موقت می دهند و به همان میزان در آلمان سیستم های بیمه اجتماعی دارای وضعیت مشابهی هستند که شامل مواردی چون حق رفاه اجتماعی، مزایای کودک، مزایای فرزند پروری، کمک هزینه های ادغام و همچنین دوره های زبان و سایر اشکال کمک های ادغام را در بر می گیرد. پناهجویانی که درخواست هایشان رد شده است باید کشور را ترک کنند.

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج

ازدواج با یک شهروند آلمانی یا فردی که اجازه اقامت دائم در آلمان را دارد، اجازه می دهد تا در این کشور اقامت داشته باشید، اما شما هم چنان به مجوز اقامت نیاز دارید. مجوز اقامت آلمان از طریق ازدواج وجود ندارد، اما این به این معنی است که شما مجوز تحصیل در کشور را برای اهداف اتحادیه خانوادگی خواهید گرفت. الزامات شامل درک صحیح زبان آلمانی در سطح B1 است . الزامات این نوع اقامت مشابه الزامات سایر مجوز های اقامت هستند که در زیر آمده است. با ازدواج اجازه اقامت موقت را خواهید گرفت، اما پس از چند سال ازدواج (معمولا 2 سال) و مدت زمان صرف شده در آلمان (3 سال)، همسر واجد شرایط دریافت اقامت دائم می شود.

حتما بخوانید:  مشکلات زندگی در آلمان

در طول این زمان، همسر می تواند برای مجوز هایی که برای اهداف شغلی یا تحصیلی هستند، درخواست دهد. هرکسی که در آلمان ازدواج کرده است، ابتدا باید به صورت فیزیکی در مراسم شهادت در ایستگاه صلح ظاهر شود. هزینه عروسی Standesamt (و پردازش سند) می تواند از 65 تا 200 یورو باشد و مراسم معمولا به زبان آلمانی انجام می شود، بنابراین توصیه می شود مترجم در مراسم حضور داشته باشد به ویژه اگر هم شرکا و هم شاهدان به زبان آلمانی مسلط نباشند. مقررات و اسناد:

 • گذرنامه معتبر
 • گواهی رسمی
 • اثبات حداقل 21 روز اقامت دائم در آلمان
 • گواهی تولد فرزندان (اگر وجود داشته باشد)
 • درخواست و پرسشنامه مورد نیاز از Standesamt
 • گواهی بدون مانع (CNI) (Befreiung vom Ehefähigkeitszeugnis)
 • گواهی ازدواج از ازدواج های قبلی
 • بیانیه مالی

سوالات متداول در مورد مهاجرت به آلمان و شرایط اقامت این کشور

 1. مهم ترین مزیت کشور آلمان برای مهاجران و یافتن فرصت های شغلی چیست؟
  یکی از مهم ترین مزیت های کشور آلمان برای مهاجران بالا بودن تعداد افراد مسن و سالخورده در این کشور و نیاز به افراد جوان و بامهارت از کشورهای دیگراست.
 2. کاربرد بلوکارت اتحادیه اروپا چیست؟
  این کارت مهم برای استخدام افراد واجد شرایط و ماهر و دارای تحصیلات دانشگاهی در فرصت های شغلی کشور آلمان استفاده می شود.
 3. پرطرفدارترین روش مهاجرت به آلمان چیست؟
  مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل.
 4. حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در آلمان چقدر است؟
  در حدود 25.000 یورو.
 5. مزیت های روش پناهندگی برای مهاجرت به آلمان چیست؟
  اگر درخواست پناهندگی پذیرفته شود، به اشخاصی که شرایط پناهندگی دریافت می کنند، اجازه اقامت موقت داده می شود و از امتیازهایی چون حق رفاه اجتماعی، مزایای کودک، مزایای فرزند پروری، کمک هزینه های ادغام و همچنین دوره های زبان برخوردار می شوند.
 6. آیا با ازدواج با یک شهروند آلمانی، متقاضی به مجوز اقامت این کشور نیاز ندارد؟
  ازدواج با یک شهروند آلمانی یا فردی که مجوز اقامت دائم آلمان را دارد، اجازه می دهد تا متقاضی در این کشور اقامت داشته باشد، اما هم چنان به مجوز اقامت نیاز دارد. مجوز اقامت آلمان از طریق ازدواج وجود ندارد.
 7. مدت زمان مجوز اقامت کشور آلمان بر اساس برنامه خوداشتغالی و مشاغل آزاد چه مدت است؟
  این مجوز تا حداکثر 3 سال صادر می شود و در شرایط خاص قابل تمدید است.
 8. مهم ترین شرط اخذ اقامت آلمان از طریق ویزای کار چیست؟
  متقاضی و کارفرما باید ثابت کنند که هیچ شهروند آلمانی تبار یا اروپایی و یا فردی که در اولویت است نمی تواند جایگاه متقاضی را در شغل مورد نیاز پر کند و آن شغل نیازمند دانش و توانمندی متقاضی است.
 9. شرط لازم برای اخذ مجوز کار از طریق آژانس های کاریابی به منظور مهاجرت به آلمان چیست؟
  شرکت ها و آژانس های کاریابی باید ثابت کنند که کارکنان مناسب در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی و تجارت اروپا برای پر کردن این شغل وجود ندارد.
 10. آیا کشور آلمان برای دوره های آموزشی زبان به متقاضیان ویزا می دهد؟
  بله. ویزا دوره های آموزشی زبان برای فعالیت های آموزشی به مدت 3 تا 1 سال و به منظور شرکت در دوره های آموزش زبان آلمانی است.
 11. چه افرادی می توانند ویزای تحصیلی کشور آلمان را دریافت کنند؟
  کسانی که از دانشگاه های آلمان پذیرش داشته باشند یا منتظر دریافت پاسخ از دانشگاه مورد نظر در کشور آلمان باشند و یا این که بخواهند در دوره دکترا یا پروژه تحقیقاتی و پژوهشی شرکت کنند.

افرادی که قبلا ازدواج کرده اند باید گواهی مرگ برای همسر سابق خود را ارائه دهند یا مدرکی مبنی بر اینکه ازدواج دائمی با طلاق حل شده است. شما عزیزان با مراجعه به موسسه میرداماد و گفت و گو با مشاورین این موسسه می توانید به بررسی شرایط مهاجرت به آلمان بپردازید.

مطالب مرتبط

10 دیدگاه برای “مهاجرت به آلمان

 1. ابوالفضل گفت:

  سلام بنده ۲۷ سالمه متاهل دارای ۱۳ سال سابقه کاری درزمینه آشپزی ازپایه تا حرفه ای بامدرک بین المللی(شف) چطوری میشه اقدام کرد برای اقامت کاری آلمان

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   .سلام وقت بخیر از طریق ویزای جستجوی کار می توانید با آفر کاری اقامت خود را با توجیه اقتصادی دریافت نمائید.

 2. کاظم گفت:

  سلام بنده مهندس برق هستم و 17 سال سابقه کار بیمه ایی نیز دارم و تصمیم دارم که به آلمان مهاجرت نمایم لطفا راهنمایی بفرمایید که به چه طریقی می توانم و چه مدارکی را باید تهیه کنم

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام و عرض ادب
   با توجه به شرایط سنی شما می توان برای دریافت ویزای جاب سیکر و تحصیلی آلمان اقدام کرد.

 3. ایلیا گفت:

  بنده به همراه خانواده قصد مهاجرت به کشور آلمان از طریق سرمایه گذاری داریم… با مبلغ 4 میلیارد آیا میتوان 4 نفره رفت یا نه؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و احترام
   روش های سرمایه گذاری متفاوت هستند که بسته به روش هزینه ها نیز متغییر است. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 4. ستاره گفت:

  سلام من دانش آموز هستم. آیا من هم میتوانم ویزای تحصیلی بگیرم و در یکی از مدارس اونجا تحصیل کنم؟ اگر میتوانم، همراه با والیدنم می توانم بروم یا باید تنها بروم؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و احترام
   شما می تونید برای تحصیل در مدارس اقدام نمایید و دریافت ویزای گاردین بسته به سن شما دارد.

  2. سحر گفت:

   سلام من میخواهم بهمراه دو فرزندم به آلمان مهاجرت کنم ولی نمیدانم از چه راهی و چطوری لطفاً مرا راهنمایی کنید

   1. مهدی کیوانی گفت:

    با سلام و احترام
    متاسفانه اطلاعات شما جهت مشاوره کافی نمی باشد. شما می توانید با شماره های ذکر شده در سایت تماس حاصل نمایید تا اطلاعات کامل تری را در اختیار شما قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.