071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل در پرتغال

تحصیل در پرتغال

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

شرایط تحصیل در کشور پرتغال در دوره ها و رده های متفاوت سنی امکان پذیر است. ما در این مقاله روش های تحصیل در پرتغال و همچنین ویزا تحصیلی را به صورت مختصر شرح می دهیم. علاقه مندان به تحصیل در این کشور می توانند با مراجعه به موسسه میرداماد در کوتاه ترین زمان پذیرش و ویزای تحصیلی را دریافت نمایند.

 
تحصیل پزشکی در پرتغال

شرایط تحصیل در پرتغال

برای دانشجویان بین‌المللی‌ که قصد تحصیل در اروپا را دارند پرتغال یکی از مقاصد جذاب به شمار می‌رود. تحصیلات عالی در پرتغال در دانشگاه‌ها و مؤسسات دولتی و خصوصی ارائه می‌شوند و تمرکز اصلی آن‌ها بر روی دروس تئوری و پژوهش است. مجموعه‌ی وسیعی از رشته‌ها در پرتغال به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و دانشگاه‌های لیسبون، پورتو و موسسه‌ی پلی‌تکنیک براگنس ازجمله دانشگاه‌های برتر این کشور به شمار می‌روند.

هزینه‌ تحصیل در پرتغال

پرتغال یکی از ارزان‌ترین کشورهای اتحادیه‌ی اروپا به شمار می‌رود همچنین عموماً دانشگاه‌های دولتی نسبت به دانشگاه‌های خصوصی هزینه‌ی پایین‌تری دارند منتها برخی دانشگاه‌های خصوصی، بسته به نمرات ارزشیابی دانشجویان، تا 100% تخفیف شهریه را نیز شامل می‌شوند. اغلب دانشگاه‌های پرتغال از دانشجویان خارج اتحادیه‌ی اروپا هزینه بیشتری دریافت می‌کنند. به‌طور متوسط هزینه‌ی سالانه‌ی شهریه در این کشور برای دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بین 950 تا 1250 یورو و برای مقطع دکترا 2500 تا 3000 یورو برآورد می‌شود. این رقم برای دانشگاه‌های خصوصی بین 3323 تا 3872 یورو است.

هزینه‌ تحصیل در پرتغال

مخارج روزمره‌ جهت مهاجرت به پرتغال و زندگی در این کشور ماهانه بین 500 تا 800 یورو متغیر است. این هزینه‌ها شامل هزینه‌ی اقامت، مواد غذایی و حمل‌ونقل می‌شود. هزینه‌های مربوط به اجاره‌ بها تا حدود زیادی با میانگین جهانی برابری می‌کند. بنابراین، در استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی متحمل هزینه‌ی زیادی نخواهید شد. هزینه‌ی اجاره‌ی یک اتاق در خوابگاه ماهانه بین 165 تا 300 یورو و هزینه‌ی اجاره‌ی آپارتمان یک‌خوابه بین 350 تا 530 یورو در ماه خواهد بود. همچنین با هزینه‌ای در حدود 500 یورو در ماه می‌توانید اقامتگاه‌هایی اجاره کنید که شامل صبحانه هم می‌شوند. هزینه‌های مربوط به نوشیدنی و غذا در سراسر پرتغال چندان متفاوت نیستند. به‌طور میانگین در ماه در حدود 200 دلار هزینه‌ی خرید مواد غذایی خواهید داشت. در صورت استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی ماهانه متحمل هزینه‌ای در حدود 36 دلار خواهید شد که البته برای دانشجویان تخفیف‌های مختلفی نیز در نظر گرفته می‌شود.

ویزاهای اخذ شده

تحصیل مقاطع کارشناسی و ارشد در پرتغال

همانند بسیاری از کشورها، در پرتغال مجموعه‌ی وسیعی از رشته‌های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. که برای تحصیل ابتدا بایستی با توجه به سطح تحصیلات، دوره‌های آموزشی را جستجو کرده و همواره به زبان آموزش توجه داشته باشید. در این کشور برخی درس‌ها به زبان انگلیسی و برخی به زبان پرتغالی ارائه می‌شوند. جهت ثبت‌نام در دوره‌ی کارشناسی مدارک تحصیلی دوره‌ی دبیرستان شما بایستی به تأیید سفارت یا کنسولگری پرتغال در کشور مبدأ رسیده باشند. سپس بایستی در وب‌سایت رسمی تحصیلات تکمیلی پرتغال ثبت‌نام کنید. در این سایت شما می‌توانید تا 6 دانشگاه و برنامه‌ی تحصیلی را به ترتیب اولویت انتخاب نمایید.

سیستم پذیرش در پرتغال شامل آزمون‌های ورودی‌ای است که می‌توانند بسته به کشور مبدأ، جداگانه برگزار شوند. دانشجویانی که از خارج از اتحادیه‌ی اروپا قصد پذیرش در دانشگاه‌های این کشور را دارند تحت عنوان «دانشجویان بین‌المللی» شناخته می‌شوند و این امکان را دارند تا در سفارت پرتغال در کشورشان در این آزمون‌ها شرکت نمایند. برای تحصیل در مقاطع بالاتر بایستی درخواست ثبت‌نام خود را بر روی وب‌سایت دانشگاه‌های انتخابی ثبت کنید. برای این منظور ممکن است در صورت درخواست دانشگاه نیاز به ارائه‌ مدارک ترجمه‌ شده داشته باشید. در پرتغال معمولاً مدارک زبان بین‌المللی زیر از سوی دانشگاه‌ها پذیرفته می‌شوند:

 • IELTS
 • TOEFL iBT
 • C1 Advanced/ C2 Proficiency
 • PTE A

با این‌ وجود مدارک مورد نیاز زبان انگلیسی حتماً بایستی با نیازمندی‌های دانشگاه مبدأ تطبیق داده شوند و این امکان وجود دارد که برخی از دروس به زبان پرتغالی ارائه شوند که در این صورت به مهارت‌های زبان پرتغالی نیاز خواهید داشت. برای دانشجویانی که پرتغال را به‌عنوان یک کشور خارجی برای تحصیل انتخاب کرده‌اند معمولاً سه فصل ثبت‌نام وجود دارد و دوره‌های درسی در بهار یا پاییز شروع می‌شوند. در درجه‌ی اول مهلت ثبت‌نام دانشگاه باید با وب‌سایت دانشگاه مبدأ تطبیق داده شود اما عموماً مهلت ثبت‌نام دانشگاه‌ها به شرح زیر است:

 • دوره‌ی اول: آوریل تا می
 • دوره‌ی دوم: ژوئن تا جولای
 • دوره‌ی سوم: آگوست تا سپتامبر

به خاطر داشته باشید که این مهلت‌ها بین مؤسسات و دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است و دوره‌های مختلف در یک دانشگاه نیز ممکن است مهلت‌های متفاوتی داشته باشند. یک تا دو ماه پس از ثبت‌نام در این بازه‌های زمانی، پاسخ رسمی دانشگاه در موردپذیرشتان را دریافت خواهید کرد. پس از دریافت نامه‌ی پذیرش به ترتیب باید برای موارد زیر اقدام نمایید:

 • تعیین وضعیت بیمه‌ی درمانی
 • ثبت‌نام برای دریافت ویزای پرتغال
 • پس از رسیدن به پرتغال، درخواست مجوز اقامت از شورای محلی شهر
 • ثبت‌نام رسمی در دانشگاه پیش از شروع کلاس‌ها

تحصیل دکترا در پرتغال

برای ورود به مقطع دکتری باید مقطع ارشد را با موفقیت پشت سر گذاشته باشید و در سایر کشور ها مدرک معادل ان را که محور آموزشی پژوهشی دارد، دریافت کرده باشید .پروپوزال تحقیقاتی شما باید به همراه باقی مدارک رسمی فرستاده شود. دوره های دکتری شامل پاره وقت و تمام وقت می باشند. در کشور پرتغال برا تحصیل در مقاطع بالا دو شیوه گسترده وجود دارد.

دانشگاه ها و موسسات پژوهش محور و دانشگاه های پلی تکنیک که تاکیدشان بر دانش کاربردی و آموزش حرفه ای و تخصصی می باشد که هر دو شیوه از جایگاه بالایی در اجتماع برخوردارند ولی برای تحصیل در مقطع دکتری شما تنها میتوانید در دانشگاه های پژوهش محور تحصیل کنید و در صورت تحصیل در دانشگاه های پلی تکنیک در پایان دوره به شما مدرک دکتری تعلق نمی گیرد. دانشگاه های پرتغال هم دولتی هستند و هم خصوصی و تفاوت عمده ی ان ها در هزینه ی تحصیل و تعداد دانشجویان است. پردیس های بین المللی نیز تاسیس شده اند.

تحصیل دکترا در پرتغال

تاییدیه اولیه دوره ها توسط آژانس های مستقل برای ارزیابی و اعتبار سنجی آموزش عالی (A3ES9) قبل از پذیرش رسمی توسط اداره آموزش عالی (DGES) که شاخه ای از وزارت علوم و تکنولوژی و تحصیلات عالی در کشور پرتغال می باشد. این دو مرحله در پرتغال بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا که به گونه ای بی طرفانه تحصیلات عالی را ارزش گذاری می نماید و این قابلیت را دارد که در باره کیفیت و موفقیت ان قضاوت کند.

اگرچه هزینه زندگی در پرتغال به طور کلی کم می باشد ولی شهریه ی نسبتا گرانی دارد. حداقل هزینه ی یک دوره در دانشگاه دولتی پژوهش محور که توسط دولت پرتغال تعییین شده است با حداقل دستمزد هم خوانی دارد.این به این معناست که شهریه از دانشگاهی تا دانشگاهی دیگر در پرتغال ممکن است متفاوت باشد ولی به طور کلی باید انتظار چیزی بین دو تا سه هزار یورو سالیانه برای تحصیل تمام وقت را داشته باشید و پرداخت مبالغ اضافه نیز ممکن است به دانشجویان بین المللی غیر اروپایی تعلق گیرد.

تحصیل رایگان در پرتغال

کشور پرتغال از کشورهایی در اروپا نیست که امکان تحصیل رایگان در آن وجود داشته باشد، بنابراین اگر تصمیم به تحصیل رایگان در این کشور را دارید باید بتوانید از بورسیه های این کشور استفاده کنید که ما در اینجا به برخی از شرایط این بورسیه ها می پردازیم. پرتغال در مقایسه با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند فرانسه یا آلمان، به دانشجویان اتحادیه اروپا یا دانشجویان بین المللی کمک هزینه تحصیلی دولتی زیادی را ارائه نمی دهد. هزینه بورس تحصیلی عمدتا از طریق ireção-Geral do Ensino Superior یا برای دانشجویان خارجی از طریق Instituto Português de Apoioao Desenvolvimento یا Instituto Camões تامین می شود.

پرتغال عضو دائمی اتحادیه اروپا است، بنابراین در تمام بورس های تحصیلی EU، مانند برنامه Erasmus Mundus، شرکت می کند. به دلیل این که قوانین اتحادیه اروپا، پرتغال را تامین هزینه های مختلف دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا منع و یا از دادن بورس به آنها سر باز می زند، پرتغال ممکن است افرادی که قبلا در پرتغال زندگی نکرده اند را حمایت مالی نکند. از اکثر بورسیه های تحصیلی که موسسات خارج از کشور، دولتی یا خصوصی برای تحصیلات خارجی ارائه می دهند، می توان برای تحصیل در پرتغال استفاده کرد. همچنین تعدادی موسسه خصوصی و نیمه خصوصی وجود دارد که کمک هزینه تحصیلی برای تحصیل در علوم، فن آوری، زبان و فرهنگ پرتغالی ارائه می دهند.

انواع بورس تحصیلی پرتغال

DGES بورس تحصیلی را براساس شایستگی و استحقاق برای تمام سطوح تحصیلی در همه برنامه ها از طریق بودجه دولتی ارائه می دهد. همچنین بورس تحصیلی برای تحصیلات تکمیلی دانشجویان بین المللی موجود است، اما بسیاری از آنها به تحصیل در رشته های مربوط زبان و فرهنگ پرتغالی محدود می شوند. بعضی از رشته ها بسیار تخصصی هستند، برای مثال برای تحصیل در رشته ترجمه و تفسیر کنفرانس و سخنرانی ها. هزینه این بورس تحصیلی توسط موسسه آموزشی Instituto Camões برای وزارت امور خارجه تامین می شود.

با توجه به برنامه ای که برای تقویت دانشگاه های پرتغالی در زمینه های حمل و نقل، مهندسی زیست محیطی، انرژی پایدار و طراحی مهندسی و تولیدات پیشرفته تولید طراحی شده است، دولت باهمکاری با دانشگاه های خارج از کشور ، بورس تحصیلی رابرای تحصیلات تکمیلی در این رشته ها ارائه دهد. علاوه بر این، Fundação par Ciência e Tecnologia حدود 1000 بورس تحصیلی در سال برای تحصیلات تکمیلی دررشته علم و فناوری ارائه می دهد. این هزینه ها بین 750 تا 2500 یورو در سال با توجه به سطح تحصیل و سایر عوامل پرداخت می شود.

شرایط لازم برای دریافت بورس تحصیلی پرتغال

شرایط دریافت بورس تحصیلی با توجه به سطح مدرک و سازمان اعطا کننده متفاوت است. برای تحصیل در یک دانشگاه پرتغالی، دانشجویان شهروندی اتحادیه اروپا نیازی به ویزا ندارند، اما ممکن است نیاز به اقامت در یک دوره زمانی (حداکثر تا 5 سال) داشته باشند. دانشجویان بین المللی معمولا به ویزا نیاز دارند، که درسفارت پرتغالی کشور خود در خواست می دهند. دانشجویان بین المللی نیز باید شرایط و مدارک تحصیلی کافی برای ورود به رشته مورد نظرخود را ارائه دهند. یکی از شرایط دیگر دریافت بورس داشتن بیمه است؛ دانشجویان اتحادیه اروپا از” کارت بهداشت اروپا ” که توسط کشور خود پرداخت می شود، استفاده می کنند.

دانشجویان بین المللی به بیمه خصوصی نیاز دارند، اگر چه برای کشورهای در حال توسعه ممکن است بورس تحصیلی شامل هزینه های بیمه هم بشود. DGES هزینه بورس تحصیلی را براساس شایستگی و استحقاق برای تحصیلات عمومی تامین می کند. بورس تحصیلی در طول 10 ماه از سال به مبلغ 2415 یورو پرداخت می شود. درخواست برای این کمک هزینه تحصیلی به طور مستقیم در موسسه تحصیلی، از طریق دفاتر پردیس Serviços de Ação Social یا Gabinete de Ação Social صورت می گیرد.

هزینه دانشگاه های دولتی و خصوصی در پرتغال

به طور کلی، دانشگاه های دولتی کم هزینه تر هستند، اما برخی از دانشگاه های خصوصی تا 100٪ تخفیف کنفرانس های درسی بر اساس نمرات ارزیابی دانشجویان ارائه می کنند. یکی از چیزهایی که باید به یاد داشته باشید این است که اگر شما در یک دانشگاه دولتی درس بخوانید، هزینه ها را می توان سالانه پرداخت کرد اما در اکثر دانشگاه های خصوصی شما مجبور خواهید بود که ماهیانه بخشی از کل دوره تحصیل را پرداخت کنید. هزینه تحصیل در بیشتر دانشگاه های پرتغال نسبت به دانشگاه های غیر شهروندی اتحادیه اروپا بیشتر است.

علاوه بر این، دانشگاه های دولتی هزینه های تحصیلی را خود تعیین می کنند، که در برخی موارد بالاتر از حداقل هزینه پیشنهادی است. میانگین هزینه های تحصیل در دانشگاه دولتی، خصوصی و ممتاز:

 • دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد: بین 950 تا 1250 یورو در سال
 • دوره های دکترا: بین 2500 تا 3000 یورو در سال
 • به استثنای شهر کویمبرا که هزینه تحصیل آن حدود 700 یورو در سال است.
 • به طور کلی، هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی از 3،323 و 3،872 یورو در سال متغیر است.
 • هزینه ثبت نام هر دانشجو حدود 25 تا 35 یورو است.
 • دانشگاه ممتاز آویوور، میانگین هزینه تحصیل 5000 یورو در سال
 • دانشگاه ممتاز کویمبرا، میانگین هزینه تحصیل 1500 – 1800 یورو در سال
 • دانشگاه ممتاز لیسبون، میانگین هزینه تحصیل 2500 یورو در سال
 • دانشگاه ممتاز پورتو، میانگین هزینه تحصیل 3000 – 4500 یورو در سال

معایب تحصیل در پرتغال

در بخش قبل این مقاله به مزایای تحصیل در کشور پرتغال (شهر لیسبون) پرداخته شد، حال در این مقاله به معایب تحصیل در این کشور پرداخته می شود. این مقاله در مورد ناهنجاری های موجود در این کشور ارائه شده است تا دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند، آگاهی لازم بدست آورند. برخی موقعیت ها برای افراد خاصی قابل قبول و برای برخی دیگر غیر قابل قبول می باشد. تصور بر این است که پذیرش موقعیت ها و موانع بستگی فراوانی به فرهنگ هر فرد دارد. این ها مواردی هستند که من آرزو داشتم قبل از مهاجرت به لیسبون، اطلاعات کافی در مورد آنها داشتم.

حمل و نقل عمومی معمولا با اعتصاب روبرو می شود و بصورت دقیق انجام نمی شود. نمی توان گفت که سیستم حمل و نقل عمومی شهر لیسبون نامناسب است، اما شرکت حمل و نقل عمومی با نام Carris که در اواخر سالهای 2016 تا 2017 تاسیس گردیده است، به دلیل درخواست کارکنان برای پرداخت حقوق و شرایط کاری بهتر گاهی دچار اعتصاب می شود. زمانی که من لیسبون را در سپتامبر ترک کردم، آنها اعتصاب کرده بودند و ناهنجاری بزرگی اتفاق افتاده بود، زیرا بسیاری از دانشجویان و افراد دیگر نتوانستند به دانشگاه یا محل کار خود بروند. این روند برای دانشجویانی که به دنبال پیدا کردن مسکن مناسب و پرداخت هزینه حمل و نقل کمتر می باشند بسیار مهم است.

مردم دقیق و با نظم نیستند، این ویژگی است که حتی جزئی از وجود من نیز می باشد. اکثر مردم پرتغال نگران دیر رسیدن به مقصد نیستند، زیرا 10 تا 15 دقیقه دیر رسیدن برای آنها تاخیر محسوب نمی شود. در پرتغال طبیعی است که دانشجویان چند دقیقه منتظر استاد و شروع کلاس باشند. این روند طبیعی است، شاید به این دلیل که آنها مردم خونسردی هستند، اما برای ما قابل قبول نیست. برخی از شهرها به حمل و نقل عمومی دسترسی ندارند، اگر چه پایتخت پرتغال دارای سیستم حمل و نقل عمومی است، اما برخی از شهرها و مناطقی که در تپه ها یا مناطق تاریخی واقع شده اند دارای سیستم حمل و نقل نمی باشند.

اگر چه شهر لیسبون پایتخت امریکا می باشد، اما از بقیه اروپا جدا است. در مقایسه با شهرهای اروپایی دیگر لیسبون بسیار کوچک است اما شهر پر انرژی می باشد و معمولا هر اقلیتی را می پذیرد. این شهر از لحاظ موقعیت جغرافیایی جدا از اروپا است، اگرچه جزئی از اروپا می باشد. وضعیت مسکونی شهر در موقعیت ضعیفی قرار دارد، لیسبون شهر تپه ها می باشد. تنها منطقه صاف و یکدست آن بایکسا است، که در سال 1755 با وقع زلزله خراب شد. خیابان های این شهر بسیار باریک هستند.

تقریبا همه کلاسها بصورت نظری برگزار می شوند. در مقایسه با کشورهای دیگر، تدریس در این کشور بیشتر بصورت شفاهی و نظری صورت می گیرد. اگرچه بیشتر دروس بصورت تئوری و نظری می باشند اما به عقیده من دسترسی به ابزار عملی و شیوه های تدریس عملی نیز بسار مهم می باشند. در ساعات شلوغی شهر دچار هرج و مرج می شود، همانطور که قبلا اشاره کردم در کشور پرتغال وقت شناسی مردم و سیستم حمل و نقل عمومی دچار مشکل است و این دو در ساعت 8 صبح باعث ایجاد ترافیک و هرج و مرج می شود. شما نباید بین ساعت 8 تا 9.30 صبح و اخر هفته ها بین ساعات 5 تا 6.30 عصر صبح برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.

صحبت نکردن به زبان پرتغالی می تواند هزینه آور باشد، برای زندگی کردن در لیسبون نیازی نیست که به زبان پرتغالی صحبت کنید زیرا اکثر مردم به زبان انگلیسی محاوره می کنند. با این وجود صحبت کردن به زبان پرتغالی می تواند یک نقطه مثبت در خرید و تخفیف گرفتن باشد. پیشنهاد میکنم که برای انجام معامله در زمینه مسکن و خرید از فروشگاه به زبان پرتغالی صحبت کنید. در این کشور بروکراسی وجود دارد، برای تهیه یک سند در این کشور شما باید از صبح تا بعد از ظهر خود را زمان بگذارید تا بتوانید مراحل کار خود را به اتمام برسانید.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی پرتغال

پس از قبولی در یکی از دانشگاه‌های پرتغال نامه‌ی قبولی موردنیاز برای اخذ ویزای پرتغال را دریافت خواهید نمود. برای تحصیل شما به یکی از ویزاهای زیر نیاز خواهید داشت:

ویزای اقامت شنگن کوتاه‌مدت و ترانزیت (ویزای C) برای دانشجویانی که قصد تحصیل کوتاه‌مدت یا طی دوره‌های زبانی‌ای را دارند که حداکثر شش ماه طول خواهد کشید. این ویزا امکان دو یا چند بار ورود به کشور را به فرد می‌دهد. ویزای اقامت طولانی ملی شنگن (نوع D) برای دانشجویانی که برای دریافت مدارک دانشگاهی اقدام می‌کنند. در سفارت‌خانه‌ها یا کنسولگری‌های پرتغال در کشور مبدأ می‌توانید درخواست ویزای خود را ثبت کنید اما به خاطر داشته باشید که در اولین فرصت برای این مهم اقدام کنید زیرا صدور ویزا ممکن است به 2 تا 3 ماه زمان نیاز داشته باشد.

 • فرم ثبت نامی تکمیل‌شده
 • یک قطعه عکس رنگی برای پاسپورت
 • یک پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار سه ماه پس از بازگشت به کشور و دارای حداقل یک صفحه‌ی ویزای خالی
 • مدرکی دال بر قبولی در آزمون ورودی (اغلب برای دوره‌ی کارشناسی)
 • مدرک معتبر پایان تحصیلات دوره‌ی دبیرستان/کارشناسی
 • سوابق تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • سند پرداخت هزینه‌ی ثبت‌نام (50 تا 170یورو)
 • مدرکی تمکن مالی برای پشتیبانی شما در طول تحصیل در پرتغال
 • مدرک پوشش بیمه‌ی سلامت
 • مدارک مربوط به دوره‌های تحصیلی پیشین شما باید هم به شکل نسخه‌ی اصلی و هم نسخه‌ی ترجمه‌ شده ارائه شوند.
 • بلیت معتبر یا رزرواسیون تأییدشده
 • محل اقامت تأییدشده
 • سوء پیشینه

اقامت پس از تحصیل در پرتغال

ممکن است این سوال در ذهن بسیاری از ما به وجود بیاید که آیا پس از پایان تحصیل، آیا امکان اخذ اقامت و تابعیت پرتغال وجود دارد؟ پاسخ این سوال مثبت است. اگر شما بتوانید قبل از منقضی شدن ویزا تحصیلی خود، ویزا کار بگیرید این امر امکان پذیر است. مجوز ویزا کار کشور پرتغال بسیار مشابه ویزا اقامت است. بنابراین برای سهولت کار دو دسته بندی از ویزا وجود دارد: ویزا موقت اقامت و ویزا دائم. هر دو نوع ویزا به فرد اجازه کار کردن در کشور را می دهند.

اقامت پس از تحصیل در پرتغال

ملیت سوم – اجازه و نحوه درخواست، هر دو گروه از ویزاهای گفته شده دارای اصول و نیازمندی های مشابه هستند. اما هر رده شغلی در کشور پرتغال مجوز ارائه ویزا ملیت سوم را نمی دهد (کشورهای خارج از EEA و کشورهایی که قرارداد جابجایی آزاد فرد را ندارند از این قاعده مستثنی هستند). دولت پرتغال یک سهمیه سالیانه در اختیار افرادی قرار می دهد که ساکن کشور EEA نمی باشند. اگر شما یک پیشنهاد شغلی پیدا کردید، به کارفرما درخواست خود را ارسال می کنید. اگر همه موارد بخوبی انجام شد، شما بایستی یک قرارداد کاری همراه با صورت وضعیتی از IEFP (مبنی بر اینکه این موقعیت کاری جزء سهمیه های مهاجرت می باشد) دریافت نمائید. ویزا اقامت موقت و ویزا اقامت دائم، الزامات دیگری نیز دارند. برای درخواست شما بایستی موارد زیر را تهیه کنید:

 • مدرک مبنی بر قابلیت تامین معیشت
 • مدرک بیمه مسافرتی
 • سند معتبر سفر
 • بلیط به منظور تعیین زمان برگشت
 • سند قرارداد کاری حقیقی یا وعده داده شده

توجه داشته باشید که ویزا موقت کاری برای مدت سه ماه یا تا پایان موعد اتمام قرارداد کاری شما می باشد. همچنین پرتغال ویزا جابجایی درون شرکتی دارد و این گزینه برای مهاجرانی است که نیاز به اجرای یک پروژه کوتاه مدت در کشور پرتغال را دارند. فرایند این ویزا همانند ویزا موقت کار است. با این وجود این نوع ویزا مختص به مدیران اجرایی، و متخصصان فنی می باشد.

از سوی دیگر اخذ ویزای اقامت، به آن دشواری که تصور می شود نیست. با مجوز اقامت و ویزا شما می توانید بیش از 4 ماه در کشور پرتغال سکونت داشته باشید، در این صورت شما باید مجوز اقامت خود را از Serviço de Estrangeiros e Fronteiras درخواست نمائید. مدت انتظار برای این درخواست 60 روز است. لازم به ذکر است که با داشتن این ویزا، شما هنوز مقیم این کشور محسوب نمی شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر جهت مهاجرت تحصیلی به پرتغال با مشاورین موسسه میرداماد در دفاتر شیراز و تهران تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول درباره تحصیل در پرتغال

مجموعه‌ی وسیعی از رشته‌ها در پرتغال به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

هزینه‌ی سالانه‌ی شهریه در این کشور برای دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بین 950 تا 1250 یورو می باشد.

هزینه‌ی سالانه‌ی شهریه در این کشور برای دانشجویان مقطع دکتری 2500 تا 3000 یورو برآورد می‌شود.

مخارج روزمره‌ جهت زندگی در این کشور ماهانه بین 500 تا 800 یورو متغیر است.

هزینه‌ی اجاره‌ی یک اتاق در خوابگاه ماهانه بین 165 تا 300 یورو می باشد.

خیر، ممکن است برخی از دروس به زبان پرتغالی ارائه شوند که در این صورت به مهارت‌های زبان پرتغالی نیاز است.

 • تعیین وضعیت بیمه‌ی درمانی
 • ثبت‌نام برای دریافت ویزای پرتغال
 • پس از رسیدن به پرتغال، درخواست مجوز اقامت از شورای محلی شهر
 • ثبت‌نام رسمی در دانشگاه پیش از شروع کلاس‌ها
 • فرم ثبت نامی تکمیل‌شده
 • یک قطعه عکس رنگی برای پاسپورت

یک پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار سه ماه پس از بازگشت به کشور و دارای حداقل یک صفحه‌ی ویزای خالی

 • مدرکی دال بر قبولی در آزمون ورودی (اغلب برای دوره‌ی کارشناسی)
 • مدرک معتبر پایان تحصیلات دوره‌ی دبیرستان/کارشناسی
 • سوابق تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • سند پرداخت هزینه‌ی ثبت‌نام (50 تا 170 یورو)
 • مدرکی تمکن مالی برای پشتیبانی شما در طول تحصیل در پرتغال
 • مدرک پوشش بیمه‌ی سلامت

و مدارک مربوط به دوره‌های تحصیلی پیشین شما باید هم به شکل نسخه‌ی اصلی و هم نسخه‌ی ترجمه‌ شده ارائه شوند.

 • بلیط معتبر یا رزرواسیون تایید شده
 • محل اقامت تأییدشده
 • سوء پیشینه

بله، اگر تصمیم به تحصیل رایگان در این کشور را دارید باید بتوانید از بورسیه های این کشور استفاده کنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی پرتغال حدود ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پرتغال حدود دو سال به طول می انجامد.

اخبار های مرتبط