071-91009294  | 021-88724227  |

مهاجرت به چین | شرایط و راه های مهاجرت به کشور چین

مهاجرت به چین

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

چین کشوری بسیار بزرگ، پویا و متفاوت از سایر کشورهای دنیاست. زندگی کردن به عنوان یک مهاجر در چین، تجربه بسیار عالی خواهد بود، زیرا با فرصت های بی شمار و گردبادی از چالش ها مواجه خواهید شد. کشور چین به خاطر اقتصاد پویا، درآمد بالا و هزینه زندگی پایین نسبت به کشورهای اروپایی به یکی از مقاصد محبوب برای مهاجران تبدیل شده است. تحصیلات در کشور چین از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین خاطر دانشگاه‌های کشور چین با به دست آوردن رتبه‌های برتر در رنکینگ ‌های جهانی سعی در افزایش سطح علمی خود دارند. روش‌های زیادی مانند: مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق ازدواج و سرمایه‌گذاری برای مهاجرت به این کشور وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به وضعیت خود یکی از این روش‌ها را برای مهاجرت به چین انتخاب کنید. در ادامه قصد داریم هریک از این روش‌ها را به طور مفصل و تخصصی بررسی کنیم. 

بیشتر بخوانید:

تحصیل در چین

مهاجرت کاری به چین

مهاجرت تحصیلی به چین

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به چین

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در چین

هزینه های زندگی در چین

مزایای زندگی و مهاجرت به چین

کشور چین، کشوری با اقتصاد پرهیجان و پررونق است و پیدا کردن و یافتن یک شغل خوب با درآمد بالا به طور شگفت انگیزی ساده و راحت است. موقعیت های بسیاری برای افرادی که برانگلیسی تسلط دارند و یا از قبل انگلیسی تدریس می‌کردند، برای تدریس زبان انگلیسی در چین وجود دارد. اما اگر به تدریس زبان انگلیسی علاقه‌ای ندارید اصلا نگران نباشید! در چین فرصت‌های شغلی بسیاری در زمینه‌های تجارت بین‌المللی،بازاریابی، موسیقی، هنر، معماری و غیره وجود دارد.

 • یکی از مزایای زندگی و مهاجرت به چین این است که شما در چین بخاطر وجود حجم زیادی از مهاجران خارجی مخصوصا در شهرهایی مانند شانگهای و پکن می‌توانید غذا‌های متنوع و بسیاری زیادی را از سراسر جهان و تمامی مناطق چین در این شهر‌ها ببینید.
 • مردم چین بسیار مهمان‌نواز هستند وبا مهاجران خارجی همانند مهمان رفتار‌ میکنند. اگر در چین به مشکلی برخورد کردید که برآمدن از پس این مشکل، سخت به نظر می‌رسید اصلا نگران نباشید، همواره افراد برای کمک به شما آماده می باشند.
 •  سیستم حمل و نقل عمومی در چین شگفت انگیز است. قطارهای سریع السیر در تمامی شهرها ایستگاه دارند، همچنین شهرهای اصلی دارای سیستم بزرگ مترو و اتوبوس هستند.
 • در چین هر جا که آپارتمان سازی انجام شده باشد، مغازه های خوراکی و خواروبار فروشی های متعددی به چشم خورد. همچنین هزینه اجاره مسکن در کشور چین بسیار مقرون به صرفه می باشد.
 • کشور چین دارای دانشگاه‌ها و موسسات عالی فراوانی است که دارای رتبه‌های برتر در سطح جهانی هستند. تنوع زیاد در ارائه رشته‌های تحصیلی، هزینه پایین نسبت به دیگر کشورهای برتر جهان برای زندگی و تحصیل، علم بالا در رشته‌های مختلف به ویژه رشته پزشکی باعث شده کشور چین یکی از برترین مقصدهای دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور باشد.
 • این کشور وسیع دارای آب و هوای متفاوتی است و شما بنا بر سلیقه شخصی‌تان می‌توانید منطقه محل زندگی خود را انتخاب کنید.
 • نرخ ثبات اقتصادی و نرخ بیکاری در کشور چین مناسب است به همین دلیل سرمایه گذاری در این کشور با ریسک بالایی مواجه نیست.
 • جمعیت بالای کشور چین ایجاب می‌کند تا نیروی کار بسیار زیادی در آن مشغول به فعالیت باشند، بنابراین اقدام برای مهاجرت به چین از طریق کار با شانس بالایی مواجه است.
مهاجرت به چین
مهاجرت به چین

شرایط عمومی کشور چین

نام رسمی کشور چین، جمهوری خلق چین است. این کشور یک کشور مستقل در بخش شرقی قاره آسیا است. با توجه به اینکه کشور چین جمعیتی بالغ بر 1.407 میلیارد نفر دارد به عنوان پر جمعیت‌ترین کشور جهان به شمار می‌آید. مساحت 9.596.961 میلیون کیلومتر مربعی چین، این کشور را به سومین کشور پهناور جهان تبدیل کرده است. کشور چین به عنوان یک کشور تک حزبی نیز شناخته می‌شود.

ویزاهای اخذ شده

حزب اصلی و حاکم در کشور چین حزب کمونیست است. با وجود اینکه شهر شانگهای بزرگ‌ترین شهر در کشور چین است؛ اما پایتخت کشور چین شهر پکن است. کشور چین از تمامی جهت‌های جغرافیایی با برخی از کشور‌ها همسایه است. در ادامه می‌توانید لیست همسایه‌های مختلف کشور چین را مشاهده نمایید.

 • همسایه شمالی: کشور روسیه، قزاقستان و مغولستان
 • کشور‌ کره شمالی: به عنوان همسایه شرقی چین به شمار می‌آید
 • همسایه‌های شرقی: تاجیکستان، قرقیزستان، افغانستان و پاکستان همسایه‌های شرقی کشور چین هستند
 • کشور‌های نپال، هند، بوتان، لائوس، میانمار و ویتنام از جمله همسایه‌های جنوبی کشور چین به شمار می‌آیند

با تماشای ویدیو زیر می‌توانید با کشور چین بیش‌تر آشنا شوید، اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید بهتر است در ابتدا با روش‌های مختلف، قوانین، مدارک مورد نیاز و شرایط مهاجرت به چین آشنا شوید. بنابراین توصیه می‌شود در ادامه با ما همراه باشید و بدون شناخت و اطلاعات دقیق نسبت به مهاجرت اقدام نکنید.

 

مهاجرت به چین از طریق تحصیل

اگر تصمیم خود را برای مهاجرت به چین و ادامه تحصیل در این کشور گرفته‌اید بد نیست که بدانید اولین قدم برای مهاجرت چین از طریق تحصیل، دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه‌های چین است. برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های چین، مانند سایر کشورها شما باید در ابتدا نامه درخواست پذیرش را پر کرده و برای دانشگاه مقصد در چین ارسال کنید. پس از قبول شدن از طرف دانشگاه مقصد نامه‌ای مبنی بر موافقت دانشگاه مقصد با ادامه تحصبل شما برای شما ارسال می‌شود، برای دریافت ویزای تحصیلی در چین شما به این نامه نیاز‌خواهید داشت. به طور کلی برای تحصیل در چین، برای دانشجویان خارجی و مهاجر دو نوع ویزای X1 و X2 صادر می‌شود. در ادامه به بررسی شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو نوع ویزا خواهیم پرداخت.

نوع ویزامورد استفاده
X1برای دانشجویانی که تصمیم دارند بیش از 6 ماه در چین تحصیل کنند.
X2برای دانشجویانی که می خواهند 6 ماه یا کمتر برای تحصیل در چین بمانند.

مهاجرت به چین

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای X1:

 • پاسپورت حقیقی به همراه یک کپی از صفحه اصلی
 • یک فرم درخواست ویزایV.2013
 • یک عکس از گذرنامه اخیر
 • یک JWZ.1 یا JWZ.2 صادر شده توسط وزارت آموزش و وزارت امور خارجه چین
 • یک نامه پذیرش از موسسه انتخابی
 • فرم درخواست ویزای آنلاین
 • پرداخت هزینه های پردازش ویزا و خدمات حمل و نقل
 • موارد درخواست اضافی براساس اختیارات قانونی
 • موارد درخواست اضافی برای نسل‌های چینی

در کشورهایی که دفاتر CVASC وجو ندارد، دانشجویان می توانند در سفارتخانه / کنسولگری چین درخواست دهند.برای درخواست برای ویزای تحصیلی چین باید تقریبا یک ماه قبل از شروع دوره اقدام کنید. البته توصیه میشود سه ماه زودتر اقدام شود. سفارتخانه های چین بسیار کار آمد هستند و زمان پردازش ویزا تنها یک هفته یا حتی کمتر زمان می‌برد. دانشجویان بین الملل برای واجد شرایط بودن برای ویزای تحصیلی چین نیازی نیست که زبان خاصی را بلد باشند.

با این وجود به دلیل اینکه اکثر دانشگاه ها دوره های خود را به زبان انگلیسی ارائه میدهند در طول پروسه درخواست برای دانشگاه به مهارت زبان انگلیسی نیاز دارید. در زمان مصاحبه در سفارتخانه یا کنسولگری چین باید به وسیله یکی از زبانهای بین المللی صحبت کنید که به احتمال زیاد ساده ترین و راحت‌ترین ان زبان انگلیسی است. دانشجویان مجاز هستند که در طول مدت تحصیل در کشور چین زندگی کنند.

اما معمولا زمانی که وارد چین می شوید برای 30 روز ویزای انها معتبر است، در مدت این 30 روز باید برای مجوز اقامت درخواست دهند که این ویزا جایگزین ویزای انها برای ورود و خروج می شود. کار در چین به عنوان دانشجوی بین الملل: دانشجویان بین الملل میتوانند تحت شرایطی که مجوز کار از دانشگاه میزبان و مقامات مهاجرتی چین دریافت کنند به صورت نیمه وقت در طول تحصیل کار کنند. بنابراین بد نیست اطلاعاتی درباره بهترین شهر‌ها برای تحصیل در این کشور کسب کنید.

هزینه تحصیل در چین

اگر هدف شما از مهاجرت به این کشور، مهاجرت به چین از طریق تحصیل است باید پیش از مهاجرت به این کشور در این زمینه اطلاعاتی کسب کنید. هزینه تحصیل در چین در مقاطع مختلف آن متفاوت و به صورت زیر است:

مقطعهزینه
کارشناسی1100 الی 5260 یورو(معادل 1366 الی 5644 دلار)
فوق لیسانس1210 الی 5000 یورو(معادل 1366 الی 5644 دلار)
دکتری110 الی 4220 یورو(124.182 الی 4.764 دلار)

بهترین شهرهای کشور چین برای تحصیل 

در کشور چین شهرها و دانشگاه مختلفی برای تحصیل وجود دارد که هر کدام ویژگی‌ها و شرایط خاص خود را دارند؛ شما با شناسایی بیشتر این دانشگاه‌ها می‌توانید بهترین گزینه را برای تحصیل خود انتخاب کنید. شهر پکن پایتخت و یکی از بهترین شهرهای چین برای تحصیل است زیرا دارای بیش از 70 دانشگاه و موسسه آموزش عالی می‌باشد که سالانه نظر دانشجویان زیادی را جهت تحصیل به خود جلب می‌کند. دانشگاه‌ پزشکی کپیتال یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در چین است و در ادامه، دانشگاه چینهوا، دانشگاه طب چین پکن و دانشگاه پکینگ از دانشگاه‌های برتر موجود در شهر پکن است که دانشجویان زیادی را از سراسر جهان برای تحصیل به ویژه تحصیل در رشته‌ای پزشکی به سمت خود جذب می‌کند.

شانگهای یکی دیگر از شهرهای برتر کشور چین است که در زمینه تحصیل دانشگاه‌ها و موسسات فراوانی را دارا است. دانشگاه مالی و اقتصادی شانگهای، دانشگاه علوم و فناوری شانگهای و دانشگاه علوم سیاسی و حقوق چین شرقی از جمله دانشکده‌های برتر کشور چین به شمار می‌روند. یکی دیگر از بهترین شهرهای چین برای تحصیل شهر هنگ کنگ است؛ شما با تحصیل در این کشور در کنار مردم تحصیل کرده و فرهیخته زندگی خواهید کرد. دانشگاه هنگ کنگ، دانشگاه لینگان و دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ از بهترین موسسات آموزشی کشور چین واقع در شهر هنگ کنگ هستند.

مهاجرت کاری به چین از طریق تخصص

ویزای کاری چین یا ویزای Z برای خارجیانی صادر می شود که قصد کار در چین را دارند. این ویزا به شما امکان اقامت در چین برای 30 روز را می دهد. در این مدت شما و کارفرمای خود باید برای مجوز اقامت موقت با توجه به زمان قرارداد درخواست دهید. مدت اعتبار مجوز اقامت موقت 90 روز الی پنج سال است. تمام متقاضیان 18 تا 60 ساله می توانند برای این ویزا درخواست دهند.(در برخی موارد استثنا نیز وجود دارد. ) مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری چین :

 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • فرم درخواست
 • یک قطعه عکس اخیر

در مهاجرت کاری به چین متقاضیان باید یکی از مجوزهای کار دریافت شده زیر را از یک کارفرمای چینی ارائه دهند :

 • مجوز کار خارجیان_ صادر شده از طرف وزارت نیروی انسانی و امنیت اجتماعی PRC
 • گواهی ثبت نمایندگی شرکت های سرمایه گذاری کشورهای خارجی _ صادر شده از طرف اداره بازرگانی و صنعت چین
 • مدرک تایید شده برای فعالیت های بازرگانی _ صادر شده از طرف مقامات دولتی چین برای امور فرهنگی
 • دعوت نامه به خارجیان برای عملیات نفتی دریایی_ صادر شده از طرف شرکت نفت ملی

ممکن است مدارک اضافه از جمله گواهی پزشکی و یا گواهی عدم سوابق کیفری مورد نیاز باشد. شما می توانید شخصا به سفارت یا کنسولگری چین در کشور خود برای ویزای کار درخواست دهید. همچنین یکی از آشنایان و یا آژانس مسافرتی می توانند از طرف شما برای این ویزا درخواست دهند. درخواست از طریق ایمیل قابل قبول نیست. در مهاجرت کاری به چین مدت زمان صدور ویزای کار معمولا 4 روز کاری می باشد. مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد می‌توانند در زمینه اخذ ویزای کار چین، شما را راهنمایی کنند.

چگونگی درخواست برای ویزای کاری چین

شما می توانید به صورت شخصی برای درخواست نامه به سفارتخانه، کنسولگری ها یا دیگر هیئت های دیپلماتیک چینی مراجعه کنید. یک دوست، یک آژانس مسافرتی یا آژانس ویزا همچنین می تواند از طرف شما اقدام کند. نیازی به قرار ملاقات وجود ندارد. درخواست نامه های ایمیل شده قابل قبول نیستند. اگر مراکز درخواست ویزای چین (CVASC) در کشور شما وجود دارند، می توانید به آنجا مراجعه کنید تا درخواست خود را ارسال کنید؛ درخواست نامه های ایمیل شده در برخی از CVASC ها پذیرفته می شود.

فرآیند پردازش ویزا معمولا 4 روز کاری طول می کشد. به عنوان مثال، درخواست خود را در روز دوشنبه ارائه می دهید و سپس می توانید در پنجشنبه، ویزای خود را دریافت کنید. 30 دلار آمریکا اضافی برای پردازش یک روز کاری و 20 دلار برای 2-3 روز کاری شارژ می شود.

کدام ویزا برای اعضای خانواده همراه متقاضیان ویزا Z اعطا می شود؟

اعضای خانواده همراه باید با ارائه دعوت نامه از خویشاوندی با ویزای کاری Z در چین و اثبات رابطه خانوادگی؛ یعنی گواهی ازدواج برای همسر یا گواهی تولد برای یک کودک، برای ویزای S درخواست کنند.

هزینه ویزای استخدامی در چین

هزینه مشابه با دیگر انواع ویزاهای چینی است. به طور کلی، سفارت یا کنسولگری چینی فقط ویزای سینگل اینتری Z را برای بیگانگان صادر می کنند، برای شهروندان کشورهای دیگر، هزینه آن از 30 تا 90 دلار است. این هزینه معمولا در مجموعه ویزا پرداخت می شود، اما در بعضی از مناطق، هزینه هنگام درخواست شما باید پرداخت شود.

مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاران خارجی می توانند در صورتیکه بتوانند بطور مستقیم به مدت 2 سال در PRC سرمایه گذاری نمایند درخواست مجوز اقامت این کشور را بدهند. سرمایه گذاری در چین مستلزم ارائه مدارک زیر است:

 • بیش از 500000 دلار در بخش صنعت مطابق با کاتالوگ ارائه شده توسط دولت سرمایه گذاری نمایند.
 • میزان کل سرمایه آنها در بخش های غربی بیش از 500000 دلار امریکا باشد که این امر با هدف کاهش فقر در این مناطق برنامه ریزی شده است.
 • تکمیل فرم درخواست در PRC
 • 4 قطعه عکس رنگی با زمینه آبی( بدون داشتن کلاه)
 • گذرنامه معتبر
 • گواهی سلامت تایید شده توسط بازرس کشور چین و مقامات چینی
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • گواهی مبنی بر داشتن سرمایه کافی

مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری

اخیرا کشور چین به سرمایه گذاران خارجی که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند ویزا بلند مدت ارائه می کند. این طرح به منظور توسعه شرایط اقتصادی و اجرای اصلاحات در صدور ویزا می باشد. متقاضیانی که موفق به دریافت ویزای سرمایه گذاری شوند می توانند درخواست مجوز اقامت 5 ساله این کشور را جهت ادامه تحصیل یا کار در این کشور داشته باشند. این ویزا برای افرادی صادر می شود که درآمد آنها حداقل 6 برابر حقوق یک سال یک شهروند چینی باشد. این مبلغ معادل 92,477 یوان (14,270 دلار) در شهر بیجینگ است. 6 برابر حقوق سالیانه نیز بایستی مبلغی حدود 85,620 دلار باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جزئیات سرمایه گذاری در چین می‌توانید به موسسه مهاجرتی میرداماد مراجعه نمایید.

شرایط مهاجرت هنرمندان و افراد موفق برای مهاجرت به چین

افرادی که به عنوان استعداد درخشان، موفق و یا هنرمند به شمار می‌آیند می‌توانند از این طریق به کشور چین مهاجرت کنند. اولین امکانی که کشور چین برای اینگونه افراد فراهم می‌نماید، ارئه R Visa به اینگونه افراد است. افراد با استفاده از ویزای مذکور می‌توانند چندین بار به کشور چین وارد شوند. مدت اعتبار این ویزا 5 الی 10 سال است که به خانواده فرد مورد نظر نیز ارائه می‌شود. البته خانواده آن شخص امکانات و محدویت‌هایی در ویزای خود دارند.

ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که چه فردی به عنوان هنرمند، فرد موفق و استعداد درخشان در کشور چین شناخته می‌شود؟ افرادی که دارای شرایط زیر باشند به عنوان فردی موفق در کشور چین به شمار می‌آیند:

 • داشتن تخصص و مهارتی ویژه و خاص
 • افراد مفید و مورد نیاز از نظر کشور چین
 • شخصی که در حوزه و تخصص خود به موفقیت‌های بین المللی دست یافته باشد
 • افرادی که در جایگاه دانشجوی موفق، استاد و عضو هیئت علمی از دانشگاه‌های کشور چین بورسیه اخذ کرده باشند
 • اشخاص فعال در زمینه‌های تحصیلی و علمی

اینگونه افراد باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • گذرنامه: دارای حداقل 6 ماه اعتبار و ارائه یک رونوشت از آن
 • فرم درخواست ویزا: این فرم باید توسط خود شخص و یا وکیل قانونی وی تکمیل شود
 • عکس پرتره: این عکس باید دارای ابعاد 48 در 33 میلی متر و زمینه خاکستری، سفید و آبی روشن باشد
 • ارائه نامه تائیدیه جهت اثبات استعداد و تخصص فرد

مهاجرت به چین از طریق ازدواج

ازدواج ملیت های بین المللی اخیرا رایج و افزایش یافته است, ازدواج میان شهروندان خارجی و شهروندان چینی نیز از این امر مستثنا نیست. با این حال شرایطی از قبیل شرایط سنی و… ممکن است محدودیت هایی برای افراد ایجاد کند. ضمنا لازم به ذکر است که بدون انجام مراحل ثبت مراحل ازدواج در کشور چین شهروند خارجی نمی تواند با شهروند چینی نمی تواند تابعیت این کشور را بدست آورد. با این حال, افرادی که از تاریخ 1 ژوئن 2010 با شهروند چینی ازدواج کرده اند می توانند اقدام به دریافت ویزا شهروندی این کشور کنند.

این روند توسط اداره امور شهری شهرداری مدیریت می شود . عموما افرادی که قصد ازدواج با شهروند چینی را دارند بایستی به این اداره مراجعه کرده و ازدواج خود با شهروند چینی را ثبت کنند. البته مدارکی وجود دارد که نشان می دهد زوجین می توانند در دفاتر محلی نزدیک به محل سکونت شهروند چینی نیز ازدواج خود را ثبت کنند.

افرادی که قصد ازدواج با این هدف را دارند بایستی دارای شرایطی را داشته باشند، برای مردان داشتن حداقل سن 22 سال و برای زنان داشتن حداقل سن 20 سال. در صورتی که افراد زیر این سن فصد ازدواج دارند بایستی گواهی اجازه والدین خود را داشته باشند. داشتن بیش از یک همسر در کشور چین غیر قانونی است.

مراحل درخواست و ازدواج همانند سایر کشورهای شرقی است اما کاملا مدیریت شده و بدون هیچگونه تشریفات. این مراسم معمولا یک ساعت و حداقل 15 دقیقه زمان می برد. شما بایستی یعنوان زوج فرم ها را دریافت و تکمیل نمائید. پس از انجام کلیه مراحل شما بعنوان شهروند این کشور محسوب می شوید. شما برای اخذ اقامت چین از طریق ازدواج و همچنین اخذ شهروندی این کشور باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • برای هر دو نفر: گواهی وضعیت تاهل
 • برای هر دو نفر: گواهی تولد
 • عکس دو نفری زوجین با یکدیگر
 • پرداخت شهریه برای هر یک از زوجین
 • کتابچه ثبت خانوار(هکو) برای شهروند چینی
 • گذرنامه شهروند خارجی
 • ترجمه اسناد و مدارک به همراه اصل آن به زبان چینی ( به استثنا گذرنامه)

هنگامی که کلیه این اسناد با موفقیت تکمیل و ارائه گردید, شما بعنوان زوج متاهل شناخته می شوید و سند ازدواج شما با شهروند چینی ظرف مدت چند روز صادر و ارائه می شود.

مهاجرت به چین از طریق تولد

یکی از روش‌های اخذ تابعیت و اقامت کشور چین، تولد فرزند در این کشور است. اخذ تابعیت این کشور، از قانون خون پیروی می‌کند. بر اساس این قانون، فرزندی که دارای پدر و یا مادری چینی باشد می‌تواند تابعیت این کشور را کسب کند.

اقامت چین از طریق خرید ملک

چین اجازه اقامت را برای سرمایه گذاران ارائه می کند، نه خریداران ملک. خارجیانی که حداقل یک سال در چین تحصیل یا کار کرده اند مجاز به خرید ملک می باشند. با این حال، شرایط در هر منطقه متفاوت است. به عنوان مثال در شانگهای، یک خارجی باید برای 12 ماه از 24 ماه گذشته رسیدهای مالیاتی خود را به مقامات محلی ارائه کند و برای خرید یک خانه باید مزدوج باشد. در پکن باید به عنوان یک خارجی حداقل 5 سال قبل از اینکه دولت اجازه خرید یک خانه را به شما بدهد، بیمه های اجتماعی و مالیاتی را پرداخت کنید.

متاسفانه، یک خارجی تنها می تواند صاحب یک ملک باشد و این ملک باید مسکونی باشد. همچنین، خارجی ها اجازه اجاره دادن ملک را ندارند، زیرا شما باید از آن برای اهداف مسکونی استفاده کنید. اگر قصد خرید یک ملک تجاری را در چین دارید، باید اول یک شرکت را در چین به ثبت برسانید. به منظور ثبت شرکت در چین و آغاز روند مهاجرت و اخذ اقامت، می توانید با مشاورین و کارشناسان موسسه حقوقی میرداماد در ارتباط باشید تا اطلاعات کامل را در اختیارتان قرار دهند.

مهاجرت به چین از طریق پناهندگی

پناهندگی نیز روش دیگری برای اخذ تابعیت چین است. این راه، آخرین و اشتباه‌ترین روش مهاجرت به چین است. پناهندگی روشی بسیار خطرناک و ناامن است که وکیل مهاجرت به چین به هیچ عنوان آن را توصیه نمی‌کند. موسسه مهاجرتی میرداماد نیز در این زمینه فعالیتی ندارد.

در جهان کنوانسیونی تحت عنوان کنوانسیون پناهندگان وجود دارد که کشور چین در سال 1982 به عضویت این کنوانسیون درآمده است. با این وجود، هنوز قوانین قطعی و ثابتی در کشور چین، برای حمایت از حقوق پناهندگان تصویب نشده است و این قوانین دائما در حال تغییر هستند.

در صورتی که شما از طریق پناهندگی وارد خاک چین شده‌اید تا زمان تایید قطعی پناهدگی شما، سازمان ملل از حقوق شما دفاع خواهد کرد. در این مدت، حداقل امکانات کشور چین در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

مهاجرت به چین
مهاجرت به چین

شرایط لازم برای اخذ اقامت دائم چین

دو قانون اصلی و کلی برای همه متقاضیان اخذ اقامت چین از نوع دائم آن وجود دارد. در صورتی که شما پس از مهاجرت به چین، قصد اخذ اقامت دائم این کشور را داشته باشید، ارائه کارت گواهی سلامت و همچنین نداشتن سو پیشینه در کشور چین الزامی است. سایر شرایطی اخذ اقامت دائم که شما باید حداقل یک مورد از  آن‌ها را داشته باشید به صورت زیر است:

 • سرمایه گذاری متقاضی در کشور چین، حداقل زمان برای این سرمایه گذاری سه سال است. شما برای دریافت اقامت دائم چین از این طریق باید طی این سه سال دارای درآمد و سوددهی بسیار خوب از سرمایه گذاری خود باشید.
 • ازدواج با یک فرد دارای تابعیت این کشور نیز از جمله روش‌های مهاجرت به چین است. عمر این ازدواج باید حداقل سال باشد.
 • شما با فعالیت در برخی از مشاغل نیز می‌توانید اقامت دائم چین را کسب کنید. این مشاغل شامل دستیار، مدیر شرکت، مدیر کارخانه، استادیار و دانشیار است. حداقل زمان لازم برای اخذ اقامت دائم با این روش، بیش از 4 سال فعالیت در این مشاغل است. همچنین شما باید مدت 3 سال در این کشور زندگی کرده و درآمد بسیار خوبی نیز داشته باشید.
 • داشتن مشارکت عالی و مفید برای کشور چین و همچنین رفع نیاز‌های خاص دولت این کشور نیز از جمله روش‌های اخذ اقامت چین است.
 • افرادی که دارای کمتر از 18 سال سن و مجرد هستند، در صورت داشتن والدین دارای تابعیت چین می‌توانند اقامت دائم چین را دریافت کنند.
 • اقامت دائم چین به افراد بالای چین دارای برخی شرایط نیز اعطا می‌شود. این افراد باید هر سال حداقل 9 ماه در کشور چین زندگی کنند. همچنین این افراد نباید در خارج از کشور چین اقوامی داشته باشند. ارتباطات فامیلی و رفت و آمد با اقوامی که در چین حضور دارند نیز از جمله الزامات برای اخذ اقامت دائم این کشور است.

شما پس از اخذ اقامت دائم چین، می‌توانید گرین کارت این کشور را دریافت کنید.

مهاجرت به چین
مهاجرت به چین

هزینه های اقامت دائم چین

مقامات امنیت عمومی بایستی طی 6 ماه از تاریخ دریافت درخواست تصمیم بگیرند که آیا فرم درخواست اقامت دائم اتباع خارجی قابل تأیید هست یا خیر.

1،500 RMB هزینه درخواست برای هر فرد و 300 RMB برای مجوز اقامت دائم هر خارجی (یوان، واحد پول چین، هر 1$ = 6/866 یوان)

هزینه های اقامت دائم چین

مدارک لازم برای اخذ گرین کارت چین چیست؟

اولین و مهم‌ترین اصل برای دریافت این کارت، داشتن صداقت کافی هنگام پر کردن فرم درخواست است. شما باید در فرم درخواست کلیه اطلاعات فردی به ویژه اطلاعات ملی، گواهی سلامت و همچینن عدم سو پیشینه را ارائه دهید. سایر مدارک لازم برای اخذ گرین کارت چین شامل موارد زیر است:

 • گذرنامه و پاسپورت معتبر
 • ارائه گواهی سلامت: این گواهی در صورتی معتبر است که از طرف سازمان بهداشت چین، سازمان بهداشت جهانی و یا کنسولگری کشور خودتان صادر و تایید شده باشد
 • 4 قطعه عکس رنگی جدید
 • ارائه گواهی عدم سو پیشینه

گرین کارت نسبت به سن افراد دارای مدت اعتبار متفاوتی است. در صورتی که شما بالای 18 سال سن داشته باشید اعتبار گرین کارت شما بالای 10 سال است. اعتبار این کارت برای افراد زیر 18 سال، پنج سال می‌باشد.

هزینه اخذ گرین کارت چین

شما برای اخذ گرین کارت چین باید هزینه‌های زیر را پرداخت کنید:

پرداخت 1500 یوآن چین(معادل 220 دلار)شما برای درخواست گرین کارت چین برای هر فرد باید این مبلغ را پرداخت کنید.
هزینه لازم برای اخذ اقامت دائم چیندر صورتی که درخواست شما برای گرین کارت این کشور تایید شود، باید علاوه بر هزینه بالا، 300 یوآن(معادل 46.960 دلار) نیز بابت اخذ اقامت دائم چین پرداخت کنید.

در واقع شما برای اخذ کرین کارت چین باید در مجموع مبلغ 1800 یوآن(معادل 281.261 دلار) هزینه پرداخت کنید.

2 روش قطعی برای اخذ تابعیت چین

کشور چین بسیار پرجمعیت و البته پرمتقاضی برای مهاجرت و اقامت دائم است. همه ساله افراد زیادی به قصد تحصیل، سرمایه گذاری و یا کار به کشور چین مهاجرت می‌کنند. با توجه به جمعیت بسیار زیاد کشور چین، شما با مهاجرت از طریق سه روش مذکور شانس زیادی برای اخذ تابعیت کشور چین ندارید.

در صورتی که قصد اخذ تابعیت این کشور را دارید باید یکی از طریق یکی از دو روش زیر اقدام نمایید:

تولد در چیندر صورتی که فرزندی دارای پدر و یا مادری با تابعیت چین در این کشور متولد شود، می‌تواند تابعیت کشور چین را دریافت نماید. همچنین در کشور چین، به کودکانی که هویت و ملیت والدین آن‌ها نامشخص است نیز تابعیت این کشور اعطا می‌شود.
اخذ تابعیت چین از طریق ازدواجافرادی که با یک فرد دارای تابعیت چینی ازدواج می‌کنند می‌توانند تابعیت این کشور را دریافت کنند.

اخذ تابعیت مضاعف چین چگونه است؟

ابتدا باید تابعت مضاعف را تعریف کنیم و سپس به بیان شرایط اخذ تابعیت مضاعف چین بپردازیم. تابعیت مضاعف چیست؟ در صورتی که کودکی در چین متولد شود و یکی از والدین وی تابعیت چینی و دیگری تابعیت غیر چینی داشته باشد به کودک تابعیت مضاعف ارائه می‌شود. همچنین کودکی که یکی از والدین وی دارای تابعیت چینی و دیگری دارای تابعیت از کشوری به غیر از چین است نیز دارای شرایط لازم برای اخذ تابعیت مضاعف چین می‌باشد.

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که در کشور چین، اعطای تابعیت مضاعف به هیچ شخصی امکان ندارد، مگر در شرایط خاص! کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد می‌توانند شما را در جریان جزئیات کامل تابعیت مضاعف چین قرار دهند.

تابعیت مضاعف خیلی در کشور چین مرسوم نیست؛ اما در برخی شرایط خاص به افراد تابعیت مضاعف داده می‌شود. این شرایط عبارتنداز:

 • در صورتی که فرزندی در کشور چین متولد شود که فقط یکی از والدین وی دارای تابعیت چینی است، به کودک تابعیت مضاعف داده می‌شود. در واقع به آن فرزند، تابعیت چین و کشوری دیگر که والدین غیر چینی وی اهل آنجا است اعطا می‌شود.
 • اگر کودکی در کشوری دیگر متولد شود و یکی از والدین وی فردی چینی باشد، به کودک تابعیت مضاعف چین و کشوری که کودک در آن متولد شده داده می‌شود.

بررسی هزینه زندگی در کشور چین

دانستن هزینه مهاجرت به چین که شامل هزینه‌های زندگی و تحصیل در کشور مقصد است، برای افرادی که قصد مهاجرت به هر کشوری را داشته باشند الزامی است. هزینه‌های زندگی در کشور چین برای یک خانواده به صورت میانگین بین 500 تا 1000 دلار است. یکی از ویژگی‌های مهاجرت به کشور چین هزینه‌های پایین زندگی در این کشور نسبت به کشورهای آمریکایی و اروپایی است. هزینه‌های زندگی شامل هزینه خورد و خوراک، مسکنف حمل و نقل، اوقات فراغت و بهداشت و تحصیل و … می‌شود. هزینه خورد و خوراک و غذا در کشور چین بستگی به نوع رژیم غذایی هر فرد دارد. کشور چین دارای انواع مختلفی غذا در رنج‌های قیمتی متفاوت است به همین دلیل شما می‌توانید غذاهای مختلف با هزینه پایین را انتخاب کنید. در جدول زیر به بررسی برخی اقلام و موارد ضروری و روزانه می‌پردازیم.

اقلام و موارد ضروریهزینه به نرخ یوآن چینهزینه به نرخ دلار
یک بطری آب معدنی2.110.33
خوراک در رستوران ارزان قیمت203.13
نوشیدنی کاپوچینو97.254.07
یک لیتر شیر13.302.08
برنج یک کیلوگرم6.751.06
دوازده عدد تخم مرغ12.581.97
گوشت گاو یک کیلوگرم80.6712.64
یک کیلوگرم گوجه فرنگی8.131.27
سیب زمینی یک کیلوگرم5.68