مهاجرت و اقامت چین

مهاجرت به چین

مهاجرت به چین

کشور چین دارای رنکینگ جهانی در زمینه تحصیلات و حداقل هزینه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی می باشد که میتواند گزینه بسیار مناسبی برای تحصیلات و اخد اقامت باشد. مشاوران ما در موسسه حقوقی میرداماد آماده اند تا راهنمای شما در کلیه امور مهاجرتی و مهاجرت به چین باشند. در اینجا به بررسی شرایط و راه های مهاجرت به این کشور از طریق تحصیلی، سرمایه گذاری و همچنین ازدواج می پردازیم.

مزایای زندگی و مهاجرت به چین

چین کشوری بسیار بزرگ، پویا و متفاوت از سایر کشورهای دنیاست. زندگی کردن به عنوان یک مهاجر در چین، تجربه بسیار عالی خواهد بود، زیرا با فرصت های بی شمار و گردبادی از چالش ها مواجه خواهید شد. برخی از مهاجران سبک زندگی را به اندازه کافی خوب می بینند که در این کشور برای چندین سال زندگی کنند.

اقتصاد چین همچنان پررونق است و یافتن شغل خوب و با درامد بالا به طرز شگفت انگیزی ساده است. مشاغل بی شماری برای آموزگاران انگلیسی وجود دارد. برای کسانی که به تدریس علاقه ای ندارند، مشاغل بسیاری در زمینه های مختلف از جمله تجارت بین الملل، بازاریابی، موسیقی، هنر، معماری و غیره وجود دارد. شهرهایی مانند شانگهای و پکن بهشت غذا هستند. گزینه های غذای بی شماری در تمامی شهرها وجود دارد. انواع غذاها از سراسر جهان و تمامی مناطق چین در این کشور دیده می شود.

مردم چین با خارجی ها همانند مهمان برخورد می کنند. مردم با مهاجران بسیار خوش رفتار هستند. همواره افراد برای کمک به شما آماده می باشند. سیستم حمل و نقل عمومی در چین شگفت انگیز است. قطارهای سریع السیر در تمامی شهرها ایستگاه دارند، همچنین شهرهای اصلی دارای سیستم بزرگ مترو و اتوبوس هستند. در هر جا که آپارتمان سازی انجام شده باشد، مغازه های خوراکی و خواروبار فروشی های متعددی به چشم خورد. همچنین هزینه اجاره مسکن بسیار مقرون به صرفه می باشد.

مهاجرت به چین از طریق تحصیل

چین کشوری با تاریخ غنی است و تعادل بین راحتی فرهنگ غربی و سنت های شرقی را حفظ کرده است. کشور چین سومین منطقه بزرگ جهان از لحاظ مساحت و جمعیت است. مهاجرت به چین آسان نیست اما امکان پذیر است. بنابراین اگر مایل هستید به چین مهاجرت کنید و در این کشور زیبا اقامت داشته باشید این مقاله را مطالعه کنید.

مهاجرت به چین از طریق تحصیل

جهت تحصیل در چین تصمیم بگیرید و یک دانشگاه را برای درخواست و نامه پذیرش انتخاب کنید: اگر هنوز مطمئن نیستید که می خواهید در چین تحصیل کنید، می توانید قبل از اینکه پروسه درخواست ویزای دانشجویی را شروع کنید تصمیم بگیرید. بعد از پذیرش از یک دانشگاه چینی، برای درخواست ویزا به یک نامه پذیرش نیاز دارید.

 • X1: برای دانشجویانی که تصمیم دارند بیش از 6 ماه در چین تحصیل کنند.
 • X2: برای دانشجویانی که می خواهند 6 ماه یا کمتر برای تحصیل در چین بمانند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای X1:

 • پاسپورت حقیقی به همراه یک کپی از صفحه اصلی
 • یک فرم درخواست ویزایV.2013
 • یک عکس از عکس گذرنامه اخیر
 • یک JWZ.1 یا JWZ.2 صادر شده توسط وزارت آموزش و وزارت امور خارجه چین
 • یک نامه پذیرش از موسسه انتخابی
 • فرم درخواست ویزای آنلاین
 • پرداخت هزینه های پردازش ویزا و خدمات حمل و نقل
 • موارد درخواست اضافی براساس اختیارات قانونی
 • موارد درخواست اضافی برای نسلهای چینی
حتما بخوانید:  بهترین شهر‌های چین برای تحصیل کدام هستند؟

در کشورهایی که دفاتر CVASC وجو ندارد، دانشجویان می توانند در سفارتخانه / کنسولگری چین درخواست دهند.برای درخواست برای ویزای تحصیلی چین باید تقریبا یک ماه قبل از شروع دوره اقدام کنید. البته توصیه میشود سه ماه زودتر اقدام شود. سفارتخانه های چین بسیار کار آمد هستند و زمان پردازش ویزا تنها یک هفته یا حتی کمتر زمان می برد. دانشجویان بین الملل برای واجد شرایط بودن برای ویزای تحصیلی چین نیازی نیست که زبان خاصی را بلد باشند.

با این وجود به دلیل اینکه اکثر دانشگاه ها دوره های خود را به زبان انگلیسی ارائه میدهند در طول پروسه درخواست برای دانشگاه به مهارت زبان انگلیسی نیاز دارید. در زمان مصاحبه در سفارتخانه یا کنسولگری چین باید به وسیله یکی از زبانهای بین المللی صحبت کنید که به احتمال زیاد ساده ترین و راحتترین ان زبان انگلیسی است. دانشجویان مجاز هستند که در طول مدت تحصیل در چین زندگی کنند.

اما معمولا زمانی که وارد چین می شوید برای 30 روز ویزای انها معتبر است، در مدت این 30 روز باید برای مجوز اقامت درخواست دهند که این ویزا جایگزین ویزای انها برای ورود و خروج می شود. کار در چین به عنوان دانشجوی بین الملل: دانشجویان بین الملل میتوانند تحت شرایطی که مجوز کار از دانشگاه میزبان و مقامات مهاجرتی چین دریافت کنند به صورت نیمه وقت در طول تحصیل کار کنند.

مهاجرت کاری به چین از طریق تخصص

ویزای کاری چین یا ویزای Z برای خارجیانی صادر می شود که قصد کار در چین را دارند. این ویزا به شما امکان اقامت در چین برای 30 روز را می دهد. در این مدت شما و کارفرمای خود باید برای مجوز اقامت موقت با توجه به زمان قرارداد درخواست دهید. مدت اعتبار مجوز اقامت موقت 90 روز الی پنج سال است. تمام متقاضیان 18 تا 60 ساله می توانند برای این ویزا درخواست دهند.(در برخی موارد استثنا نیز وجود دارد. ) مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری چین :

 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • فرم درخواست
 • یک قطعه عکس اخیر

متقاضیان باید یکی از مجوزهای کار دریافت شده زیر را از یک کارفرمای چینی ارائه دهند :

 • مجوز کار خارجیان_ صادر شده از طرف وزارت نیروی انسانی و امنیت اجتماعی PRC
 • گواهی ثبت نمایندگی شرکت های سرمایه گذاری کشورهای خارجی _ صادر شده از طرف اداره بازرگانی و صنعت چین
 • مدرک تایید شده برای فعالیت های بازرگانی _ صادر شده از طرف مقامات دولتی چین برای امور فرهنگی
 • دعوت نامه به خارجیان برای عملیات نفتی دریایی_ صادر شده از طرف شرکت نفت ملی

ممکن است مدارک اضافه از جمله گواهی پزشکی و یا گواهی عدم سوابق کیفری مورد نیاز باشد. شما می توانید شخصا به سفارت یا کنسولگری چین در کشور خود برای ویزای کار درخواست دهید. همچنین یکی از آشنایان و یا آژانس مسافرتی می توانند از طرف شما برای این ویزا درخواست دهند. درخواست از طریق ایمیل قابل قبول نیست. مدت زمان صدور ویزای کار معمولا 4 روز کاری می باشد.

حتما بخوانید:  مهاجرت تحصیلی به چین

مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاران خارجی می توانند در صورتیکه بتوانند بطور مستقیم به مدت 2 سال در PRC سرمایه گذاری نمایند درخواست مجوز اقامت این کشور را بدهند. سرمایه گذاران بدین منظور بایستی شرایط و مدارک زیر را داشته باشند:

 • بیش از 500000 دلار در بخش صنعت مطابق با کاتالوگ ارائه شده توسط دولت سرمایه گذاری نمایند.
 • میزان کل سرمایه آنها در بخش های غربی بیش از 500000 دلار امریکا باشد که این امر با هدف کاهش فقر در این مناطق برنامه ریزی شده است.
 • تکمیل فرم درخواست در PRC
 • 4 قطعه عکس رنگی با زمینه آبی( بدون داشتن کلاه)
 • گذرنامه معتبر
 • گواهی سلامت تایید شده توسط بازرس کشور چین و مقامات چینی
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • گواهی مبنی بر داشتن سرمایه کافی

مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری

اخیرا کشور چین به سرمایه گذاران خارجی که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند ویزا بلند مدت ارائه می کند. این طرح به منظور توسعه شرایط اقتصادی و اجرای اصلاحات در صدور ویزا می باشد. متقاضیانی که موفق به دریافت ویزای سرمایه گذاری شوند می توانند درخواست مجوز اقامت 5 ساله این کشور را جهت ادامه تحصیل یا کار در این کشور داشته باشند. این ویزا برای افرادی صادر می شود که درآمد آنها حداقل 6 برابر حقوق یک سال یک شهروند چینی باشد. این مبلغ معادل 92,477 یوان (14,270 دلار) در شهر بیجینگ است. 6 برابر حقوق سالیانه نیز بایستی مبلغی حدود 85,620 دلار باشد.

مهاجرت به چین از طریق ازدواج

ازدواج ملیت های بین المللی اخیرا رایج و افزایش یافته است, ازدواج میان شهروندان خارجی و شهروندان چینی نیز از این امر مستثنا نیست. با این حال شرایطی از قبیل شرایط سنی و… ممکن است محدودیت هایی برای افراد ایجاد کند. ضمنا لازم به ذکر است که بدون انجام مراحل ثبت مراحل ازدواج در کشور چین شهروند خارجی نمی تواند با شهروند چینی نمی تواند تابعیت این کشور را بدست آورد. با این حال, افرادی که از تاریخ 1 ژوئن 2010 با شهروند چینی ازدواج کرده اند می توانند اقدام به دریافت ویزا شهروندی این کشور کنند.

این روند توسط اداره امور شهری شهرداری مدیریت می شود . عموما افرادی که قصد ازدواج با شهروند چینی را دارند بایستی به این اداره مراجعه کرده و ازدواج خود با شهروند چینی را ثبت کنند. البته مدارکی وجود دارد که نشان می دهد زوجین می توانند در دفاتر محلی نزدیک به محل سکونت شهروند چینی نیز ازدواج خود را ثبت کنند.

افرادی که قصد ازدواج با این هدف را دارند بایستی دارای شرایطی را داشته باشند، برای مردان داشتن حداقل سن 22 سال و برای زنان داشتن حداقل سن 20 سال. در صورتی که افراد زیر این سن فصد ازدواج دارند بایستی گواهی اجازه والدین خود را داشته باشند. داشتن بیش از یک همسر در کشور چین غیر قانونی است.

مراحل درخواست و ازدواج همانند سایر کشورهای شرقی است اما کاملا مدیریت شده و بدون هیچگونه تشریفات. این مراسم معمولا یک ساعت و حداقل 15 دقیقه زمان می برد. شما بایستی یعنوان زوج فرم ها را دریافت و تکمیل نمائید. پس از انجام کلیه مراحل شما بعنوان شهروند این کشور محسوب می شوید. مدارک ذکر شده در زیر برای تکمیل درخواست ویزا شهروندی بایستی ارائه شوند:

 • برای هر دو نفر: گواهی وضعیت تاهل
 • برای هر دو نفر: گواهی تولد
 • عکس دو نفری زوجین با یکدیگر
 • پرداخت شهریه برای هر یک از زوجین
 • کتابچه ثبت خانوار(هکو) برای شهروند چینی
 • گذرنامه شهروند خارجی
 • ترجمه اسناد و مدارک به همراه اصل آن به زبان چینی ( به استثنا گذرنامه)
حتما بخوانید:  مشکلات زندگی در چین

هنگامی که کلیه این اسناد با موفقیت تکمیل و ارائه گردید, شما بعنوان زوج متاهل شناخته می شوید و سند ازدواج شما با شهروند چینی ظرف مدت چند روز صادر و ارائه می شود. مشاورین موسسه میرداماد در دفاتر تهران و شیراز می توانند شما عزیزان را از مزایا و مشکلات زندگی در چین آشنا کنند، با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول در مورد مهاجرت به چین

1- آیا برای مهاجرت تحصیلی به چین نیاز به ویزا هست؟

بعد از پذیرش از یک دانشگاه چینی، برای درخواست ویزا به یک نامه پذیرش نیاز دارید.

2- چه افرادی برای مهاجرت به چین از طریق تحصیل نیاز به ویزا X1 دارند؟

برای دانشجویانی که تصمیم دارند بیش از 6 ماه در چین تحصیل کنند.

3- چه افرادی برای مهاجرت به چین از طریق تحصیل نیاز به ویزا X2 دارند؟

برای دانشجویانی که می خواهند 6 ماه یا کمتر برای تحصیل در چین بمانند.

4- جهت مهاجرت تحصیلی به چین به کجا می توان درخواست ویزا داد؟

برای دانشجویانی که می خواهند 6 ماه یا کمتر برای تحصیل در چین بمانند.

5- آیا برای اخذ ویزا تحصیلی چین باید مهارت زبان چینی داشته باشم؟

دانشجویان بین الملل برای واجد شرایط بودن برای ویزای تحصیلی چین نیازی نیست که زبان خاصی را بلد باشند.

6- آیا برای مهاجرت به چین از طریق تحصیل نیاز به مهارت زبان انگلیسی هست؟

به دلیل اینکه اکثر دانشگاه ها دوره های خود را به زبان انگلیسی ارائه میدهند در طول پروسه درخواست برای دانشگاه به مهارت زبان انگلیسی نیاز دارید.

7- برای مهاجرت تحصیلی به چین در سفارتخانه به چه زبانی مصاحبه انجام می شود؟

در زمان مصاحبه در سفارتخانه یا کنسولگری چین باید به وسیله یکی از زبانهای بین المللی صحبت کنید که به احتمال زیاد ساده ترین و راحتترین ان زبان انگلیسی است.

8- ویزا تحصیلی چین چه مدت اعتبار دارد؟

معمولا زمانی که وارد چین می شوید برای 30 روز ویزای انها معتبر است

9- برای مهاجرت کاری به چین از طریق تخصص به چه نوع ویزا نیاز هست؟

ویزای کاری چین یا ویزای Z برای خارجیانی صادر می شود که قصد کار در چین را دارند.

10- اعتبار مجوز اقامت موقت جهت مهاجرت کاری چین چه مدت است؟

90 روز الی پنج سال است.

11- آیا مهاجرت کاری به چین از طریق تخصص محدودیت سنی دارد؟

تمام متقاضیان 18 تا 60 ساله می توانند برای این ویزا درخواست دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *