تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ

مشاوره تخصصی و تماس فوری

شما عزیزان جهت مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

تقریبا تمام دوره های کارشناسی تحصیل در نروژ نیاز به گذراندن دوره زبان نروژی در سطح دبیرستان دارند. در ادامه‌ مطلب به مزایا و شرایط تحصیل در این کشور خواهیم پرداخت. برای دانستن جزئیات بیشتر و راهنمایی‌ همدلانه در پیمودن هر لحظه‌ این مسیر، متخصصان مؤسسه‌ میرداماد در کنار شما هستند.

شرایط تحصیل در نروژ

تحصیل مطمئنا جاذبه  ای برای رفتن به نروژ  برای مدارس و دانشگاه ها ی دولتی هستند که رایگان هستند. مدارس دیگر به طور کلی “بین المللی” یا “فرهنگی” هستند که می توانید ثبت نام کنید. . موضوعاتی هستند  که نیاز به نروژی ندارند اما 99.9٪ از دوره های کارشناسی دارای موضوعات اصلی هستند که در نروژی تدریس می کنند و امتحان می دهند. این به این دلیل است که هر دوره حتی تحصیل پزشکی در نروژ نیاز به گذراندن فلسفه هسته ای دارد که موضوع زبان نروژی است. با این حال، شما به زبان نروژی برای برنامه های کارشناسی ارشد و دکتری نیاز ندارید – اگر چهدر برخی موضوعات محدودی خواهید شد.

تحصیل رایگان در نروژ

حتی اگر  تحصیل رایگان است، زندگی در نروژ قطعا هزینه دارد. اکثر دانش آموزان نروژی باید از دولت وام بگیرند تا هزینه های زندگی را پرداخت کنند، مگر اینکه هنوز هم با والدین خود زندگی می کنند. وام برابر با هزینه تحصیلات دانشگاهی است – و  این در نروژ بدهی بزرگی است! دست کم 80000 کرون در سال (17000 دلار آمریکا) آن هم زمانی که شما در نظر بگیرید که دستمزد در سطح فقر 15000 کرون است، آشکار است که خانواده ها هنگام تحصیل یک همسر بسیار تلاش می کنند. با این حال، بسیاری از “مهاجران تازه وارد” برای این حمایت ها واجد شرایط نیستند. اگر دوره را کامل کنید برخی از وام ها به کمک مالی تبدیل می شود.

تحصیل رایگان در نروژ

وام دانشجویی تحصیل در نروژ

 افرادی که می توانند برای وام های دانشجویی درخواست دهند عبارتند از: پناهندگان سیاسی، کسانی که با شهروند نروژی ازدواج کرده اند، دارنده اقامت خانواده، کودکان زیر 19 سال، کسانی که حداقل 24 ماه دارای اشتغال کامل هستند و کسانی که قبلا در نروژ  با منابع مالی خود حداقل برای سه سال تحصیل کرده اند. این به نظر  خوب می آید اما پس از آن شما مجبور به پرداخت وام با سود آن هستید.

اگر شما قصد دارید تا یک روز به کشور ارزانتری بروید (مانند استرالیا)، تقریبا تضمین می کنید که وام خود را تا زمان مرگ بپردازید. فقط کشورهای ثروتمند مانند نروژ، شما را قادر می سازند تا وام خود را در یک زمان مناسب بپردازید. شرایط مهاجرت به نروژ موقعیت هایی را برای شما فراهم می کند که بتوانید با کمال اطمینان خاطر مهاجرت کنید.

حتما بخوانید:  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

هزینه تحصیل در نروژ

هزینه تحصیل در نروژ رایگان است، این کشور به همراه فرانسه، آلمان و اتریش جز کشورهای رایگان برای تحصیل هستند. تحصیل در کشور نروژ دارای مزایای بسیاری است. دانشگاه های نروژ برنامه های تدریس زبان انگلیسی با کیفیت بالا را در کلیه سطوح ارائه می دهند. دانشجویان بایستی توجه داشته باشند که برخی از دانشگاه های دولتی و کالج های دانشگاهی ممکن است برای برخی از برنامه های تحصیلی هزینه تحصیل دریافت کنند.

اکثر دانشگاه های غیر دولتی برای ارائه دوره ها و برنامه های تحصیلی هزینه دریافت می کنند. اما این هزینه ها به طور قابل توجهی کمتر از تحصیل در کشورهای دیگر است. ضمنا دانشجویان خارجی نسبت به دانشجویان نروژی هزینه های تحصیلی بیشتری را پرداخت نمی کنند. با این حال، دانش آموزان مجبور هستند که هزینه ترم را از 300 تا 600 دلار (کرون) پرداخت کنند.

اغلب موسسات آموزشی خصوصی در کشور نروژ، هزینه یکسانی از دانشجویان بومی و غیر بومی دریافت می کنند. میانگین هزینه در موسسات آموزشی خصوصی بین 8000 تا 9500 یورو در سال است. در کشور نروژ برخی از دانشگاههای دولتی هزینه ای از دانشجو دریافت نمی کنند. لیست این دانشگاهها در زیر ارائه شده است:

 • Nord University
 • UIT the Arctic University of Norway
 • Oslo and Akershus University College of Applied Sciences
 • University College of Southeast Norway

ویزای تحصیلی نروژ

همه دانشجویان بین المللی که برای تحصیل در نروژ برنامه ریزی می کنند، باید اجازه اقامت نروژ دانشجویی دریافت کنند. بسیاری از دانشجویان بین المللی در دوره های تحصیلی در نروژ ثبت نام می کنند و از اقامت خود در کشور لذت می برند،با فرض اینکه شما در حال تحصیل در مقطع کارشناسی یا فارغ التحصیلی هستید، اقامت شما بیشتر از سه ماه طول می کشد، بنابراین به اجازه اقامت دانشجویی نیاز خواهید داشت. برای دانشجویان کشورهای عضو شهروندی اتحادیه اروپا هزینه تحصیل در نروژ رایگان می باشد.

ویزای تحصیلی نروژ

برخی از برنامه های تحصیلی دارای الزامات خاص پذیرش هستند، که معمولا مربوط به موضوعات تخصصی و یا رشته های تحصیلی از دبیرستان می باشد. برای دوره هایی که در آن زبان آموزش انگلیسی است. در فرم درخواست شما، باید یک کپی از گذرنامه، نامه پذیرش یا مدرک دیگری که قبلا توسط یک موسسه آموزشی مورد تایید پذیرفته شده است و اثبات اینکه شما پول کافی برای زندگی و ادامه تحصیل دارید. اداره مهاجرت نروژی ترجیح می دهد که پول در یک حساب بانکی نروژی سپرده شود که به نام شماست.

تحصیل دکترا در نروژ

تعهد به یادگیری مادام العمر و تفکر مستقل باعث می شود نروژ جایگاه خوبی برای تحصیل در زمینه دکترا باشد. نروژ به دانشجویان دکترا فرصتی برای انجام تحقیقات در محيطی با نظارت کارشناسان دانشگاهی که رهبران در زمینه های خود هستند، ارائه می دهد. تعداد زیادی از دوره های آموزش داده شده به زبان انگلیسی است و حدود 15000 دانشجوی خارجی که در دانشگاه های نروژی ثبت نام کرده اند. نروژ انواع مختلفی از موسسات آموزش عالی ارائه می دهد، تحقیق و آموزش را در زمینه های مختلف ارائه می دهد. اکثریت موسسات معتبر دولتی هستند، که هفت دانشگاه و 22 کالج دانشگاهی را پوشش می دهند که طیف وسیعی از موضوعات تحصیلی را پوشش می دهند.

حتما بخوانید:  تحصیل پزشکی در نروژ

تعداد کمی از موسسات خصوصی برنامه های PhD را ارائه می دهند، اما اکثر آموزش و تحقیقات دکترا در موسسات دولتی و معتبر موسسات دانشگاهی انجام می شود. این به این معنی است که به عنوان یک دانشجوی دکترا در نروژ، شما قادر خواهید بود تا در یکی از دانشگاه های کشور و چندین کالج دانشگاهی تحقیقاتی در زمینه دکترا انجام دهید. بررسی یک پایان نامه دکترای نروژی توسط کمیته حداقل سه کارشناس دانشگاهی انجام می شود، حداقل یکی از آنها از خارج از موسسه شما خواهد بود. پس از تصویب، شما از پایان نامه خود دفاع کنید.

تحصیل مقطع لیسانس و کارشناسی ارشد در نروژ

نروژ تجربه دانشجویی منحصر به فرد و موسسات نروژی پذیرای درخواست نامه ها ارسال شده توسط دانشجویان واجد شرایط از سراسر جهان هستند. تعدادی از دوره های تحصیلی در موسسات آموزشی نروژ به زبان انگلیسی تدریس می شوند. حوزه های های تحصیل برای برنامه های کارشناسی در دانشگاه های نروژی ، محدوده زمینه های پژوهشی علمی را شامل می شود، از جمله، زیست شناسی، مدیریت حمل و نقل، اقتصاد مدنی، بازاریابی، کارآفرینی، مدیریت، فیزیوتراپی، قانون، مطالعات بین المللی محیط زیست و توسعه و غیره.

تمام برنامه های کارشناسی ارشد در نروژ از بدون هزینه های تحصیل است که این امر شامل کشورهای خارج از اتحادیه اروپا نیز می شود و بسیاری از آنها به زبان انگلیسی ارائه می شوند. به همین علت است که این کشور در حال حاضر حدود 10،000 دانشجوی خارجی را در سطوح مختلف تحصیلی میزبانی می کند. دانشجویان در یک برنامه تحصیلی ارشد در نروژ می توانند در رشته هایی مانند کسب و کار، مدیریت، کارآفرینی، مهندسی، مدیریت انرژی، مطالعات توسعه، علوم سیاسی، رسانه ها و اطلاعات، دوره های آموزشی را دنبال کنند. با توجه به برنامه تحصیلی انتخابی و دانشگاه مورد نظر، کارشناسی ارشد در دوره های نروژ حداقل یک سال برای تکمیل تحصیلات تمام وقت انجام می شود.

برای مدرک لیسانس تکمیل آموزش متوسطه در سطح پیشرفته، معادل گذراندن امتحان در پایان دبیرستان نروژی، الزام کلی عمومی برای ورود به دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی نروژی است. متقاضیان برنامه های کارشناسی ارشد دارای مدرک لیسانس یا معادل حداقل 3 سال دوره تحصیلی می باشند. در نروژ، تمام درخواست نامه های برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی تدریس می شوند توسط خود موسسات پردازش می شوند. این بدان معنی است که هر دو شرایط دانشگاهی و زبان ممکن است بین موسسات و حتی بین برنامه های تحصیلی در همان موسسه متفاوت باشد.

حتما بخوانید:  مهندسی شیمی در نروژ

سوالات متداول درباره شرایط تحصیل در نروژ

دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت علوم و بهداشت در کشور نروژ کدام است؟

 • Nord University
 • UIT the Arctic University of Norway
 • Oslo and Akershus University College of Applied Sciences
 • University College of Southeast Norway

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور نروژ چگونه است؟

تحصیل در دانشگاههای نروژ بدون شهریه می باشد و افراد متقاضی می توانند در همه رشته های دانشگاهی به صورت کاملا رایگان تحصیل کنند.

آیا برای تحصیل در دانشگاه نروژ نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی می باشد؟

 • متقاضیان محترم برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدرک آیلتس با نمره حداقلی 5 و نیم را داشته باشند.
 • متقاضیان محترم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک آیلتس با نمره حداقلی 6 و نیم را داشته باشند.
 • متقاضیان محترم برای تحصیل در مقطع دکتری باید مدرک آیلتس با نمره حداقلی 7 را داشته باشند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی کشور نروژ چگونه است؟

میانگین هزینه در موسسات آموزشی خصوصی بین 8000 تا 9500 یورو در سال است.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی نروژ چقدر است؟

 هزینه صدور ویزای تحصیلی نروژ NOK 5300 (کرون نروژ) می باشد که در حال حاضر علاوه بر این مبلغ فرد باید 28€ (یورو) به عنوان خدمات VFS نیز پرداخت کند که کلیه این هزینه ها غیرقابل بازگشت می باشد.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی در کشور نروژ کدام است؟

 • مدرک هویتی مانند پاسپورت و شناسنامه
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده همراه با ریز نمرات
 • مدرک زبان
 • تمکن مالی (12000€) و پرینت مالی به لاتین
 • نامه پذیرش تحصیلی دانشگاه
 • انگیزه نامه تحصیلی (استادی پلن)
 • فرم های پر شده مصاحبه سفارت (فرم ویزا)
 • مبلغ 75€ (یورو) هزینه مصاحبه سفارت

هزینه زندگی دانشجویی در کشور نروژ چقدر است؟

هزینه زندگی در به صورت متوسط در مدت یک ماه 1000€ (یورو) تا 1600€ (یورو)‌ میباشد.

شرایط کار دانشجویی در کشور نروژ حین تحصیل چگونه است؟

به صورت قانونی دانشجویان در نروژ به صورت هفتگی 20 ساعت حق کار دارند.

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور نروژ چند سال است؟

طول دوره کارشناسی در دانشگاه های نروژ نیز 3 سال می باشد.

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ چند سال است؟

دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های نروژ بسته به رشته تحصیلی می تواند بین 1 تا 2 سال به طول انجامد.

مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در کشور نروژ چند سال است؟

طول دوره دکترا در نروژ معمولا بین 3 تا 5 سال می باشد.

اگر می خواهید تحصیل رایگان در نروژ را تجربه کنید، مشاورین موسسه میرداماد می توانند در این راستا شما را به صورت کامل راهنمایی کنند.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه برای “تحصیل در نروژ

 1. نیکی گفت:

  سلام شرایط اقامت درنروژبامدرک دیبلم حسابداری و کامپتربرای ادامه تحصیل درآن کشورباهزینه های کامل مرا راهنمای بفرماید تشکر ازشما

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل در نروژ باید از شرایط سنی مناسب و رزومه علمی خوبی برخوردار باشید. لطفا با ما در ارتباط باشید تا شما را به طور کامل راهنمایی نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.