مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

مشاوره تخصصی و تماس فوری

  فرم مشاوره تخصصی

  شما عزیزان جهت مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  و یا این فرم را تکمیل کنید تا مشاورین و کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

  کشور ایتالیا به دلیل بی نظیر بودن در میان کشورهای اروپایی هر ساله درخواست های زیادی برای مهاجرت به ایتالیا را مورد بررسی قرار می دهد. فرهنگ غنی، سطح بالای زندگی و تحصیلات و عوامل بسیار دیگر باعث شده که افراد زیادی رویای زندگی در این کشور را در سر بپرورانند. در این مقاله به بررسی روش های مهاجرت به این کشور می پردازیم و امیدواریم که با مطالعه موارد زیر بتوانید به اطلاعات موردنیاز خود دست یابید.

  مزایای ایتالیا برای مهاجرت

  مزایای اصلی مهاجرت به ایتالیا این است که، شما علاوه بر کار، اقامت و تحصیل در ایتالیا، می توانید در 27 کشور عضو شهروندی اتحادیه اروپا (اتریش، فرانسه، آلمان، هلند و غیره) بدون نیاز به ویزا به زندگی، تحصیل و یا کار بپردازید. بسیاری از مشاغل و فرصت های حرفه ای برای اولین بار در اختیار شهروندان اتحادیه اروپا قرار می گیرد. طبق ماده 20 بند 1 پیمان كنوانسی، “هر كسی كه دارای ملیتی از یک كشور عضو اتحادیه باشد، شهروند اتحادیه خواهد بود.”

  کسی که شهروندی کشور ایتالیا را بگیرد همانند تمام اتباع اروپایی ، حقوق اساسی برای زندگی، كار و حق رأی به دست خواهد آورد. همچنین از سال 2008 اکثر کشورهای اروپایی عضو کنوانسیون شنگن هستند. شهروندانی که تابعیت ایتالیا دارند هنگام سفر به خارج از کشور احساس امنیت می کنند، محدودیت های خاصی ندارند و از حمایت مقامات دیپلماتیک و کنسولی هر کشور عضو در شرایط مشابه با اتباع این ایالت برخوردار هستند.

  شما از حقوق، مزایا و امتیازات ارائه شده توسط کشور ایتالیا در اتحادیه اروپا بهره مند می شوید. این مزایا شامل بهداشت، آموزش، برنامه های بیکاری و حقوق بازنشستگی است. برخی از مزایای پاسپورت ایتالیایی:

  • به راحتی می توانید وارد هر کشور اروپایی که می خواهید، شوید.
  • دسترسی و ارتباط (سفر، کسب و کار و غیره) به کشورهای خارجی عضو اتحادیه اروپا راحت است.
  • گذرنامه ایتالیایی به سرمایه گذاران ، این امکان را می دهد تا اوراق بهادار خارجی را بدون محدودیت، از جمله یوروباندز، اعتماد واحد، صندوق های سرمایه گذاری و املاک و مستغلات خریداری کنند.

  مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

  اگر شما قصد ادامه تحصیل در کشور ایتالیا را دارید و از اتباع کشور غیر اروپایی هستید ابتدا نیاز به اخذ ویزا دارید. چه نوع ویزایی نیاز دارید؟ با توجه به مدت زمانی که قصد اقامت در کشور ایتالیا را دارید و رشته تحصیلی خود، بایستی یکی از ویزاهای ارائه شده در زیر را درخواست کنید:

  • ویزا کوتاه مدت، نوع C : اگر شما برای یک دوره آموزش زبان 90 روزه قصد مهاجرت دارید باید از این ویزا استفاده کنید.
  • ویزای اقامت بلند مدت (ملی) – نوع D: برای اهداف تحصیلی – برای هر مقطع تحصیلی که حداقل 20 ساعت در هفته (یا 80 ساعت در ماه) آموزش نیاز دارد باید درخواست این ویزا را داشته باشید.

  شرایط مورد نیاز برای درخواست ویزا:

  • بایستی دارای گذرنامه معتبر با حداقل دو صفحه روادید سفید باشید.
  • بایستی یک نسخه از برنامه پرواز خود را ارائه دهید.
  • نباید سابقه جنایی (سوء پیشینه) داشته باشید.
  • نبایستی ورود شما قبلا توسط ایتالیا رد شده باشد.

  مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

  درخواست ویزای خود را به سفارت و کنسولگری ایتالیا در کشور خودتان ارائه دهید. زمان بندی یک مصاحبه ویزا حدودا 4 تا 6 هفته به طول می انجامد.حداقل سه ماه قبل از سفر به ایتالیا درخواست ویزای خود را ارسال کنید. فرایند درخواست و پاسخ حدودا 1 تا 3 هفته زمان نیاز دارد. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی:

  • فرم درخواست ویزای دانشجویی
  • عکس جدید گذرنامه
  • سند معتبر مسافرت
  • اثبات محل اقامت خود در کشور ایتالیا
  • اثبات سرمایه مالی کافی برای پرداخت هزینه های تحصیل در کشور ایتالیا (900 یورو در ماه)
  • پرداخت هزینه بیمه

  مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا ایتالیا:

  • عکس گذرنامه جدید
  • مدارک سفر معتبر (تاریخ انقضا گذرنامه باید سه ماه بیشتر از درخواست ویزا باشد)
  • اثبات مکان اقامت در ایتالیا در طول دوره تحصیل (برای کل دوره تحصیلات خود)
  • اثبات منبع مالی معتبر جهت تامین هزینه تحصیل هستي(900 یورو در ماه)
  • بیمه درمانی 150 یورو برای اولین سال تحصیل
  • کپی از مدرک دیپلم تحصیلی
  • نامه پذیرش از دانشگاه ایتالیا
  • رسید پرداخت درخواست ویزا (50 یورو)

   فرم مشاوره تخصصی

    فرم مشاوره تخصصی

    مهاجرت به ایتالیا برای کار

    شهروندان اتحادیه اروپا (EU) نیازی به اجازه کار برای کار قانونی در ایتالیا ندارند، زیرا آن ها حق دارند در کشورهای عضو شهروندی اتحادیه اروپا بدون مجوز کار کنند. این مهاجران فقط پس از ورود به کشور، باید برای یک کارت اقامت ایتالیا درخواست کنند. مهاجران خارج از اتحادیه اروپا، با این حال، باید برای مهاجرت به ایتالیا برای کار و همچنین اجازه اقامت کاری درخواست دهند. خارجیانی که قصد دارند بیش از سه ماه در ایتالیا بمانند باید برای مجوز اقامت درخواست کنند. این ویزا اجازه می دهد که خارجی ها در شرایط خاص تحت شرایط اقامت در ایتالیا بمانند. آن ها باید ظرف هشت روز پس از ورود به ایتالیا به مرکز مهاجرت محلی ورودشان را گزارش دهند.

    مجوز اقامت در ایستگاه پلیس محلی جدید دریافت می شود. این امر مستلزم تکمیل فرم درخواست و مشخص کردن نوع مجوز مورد نیاز است و مدارک شناسایی، اثر انگشت و عکس باید ارائه شود. انواع مجوزها ممكن است متفاوت باشند. مجوز اقامت یک کارت هوشمند الکترونیکی برای محافظت در مقابل تقلب است. مدت اقامت و مجوز کار در ایتالیا تا زمانی که ویزای ورودی متقاضی معتبر است ، قابل استفاده است. دارندگان مجوز اقامت به خدمات دولتی و مزایا دسترسی دارند.

    هر استان ایتالیا دارای اداره ای است که یک مأمور مهاجرتی را در اختیار دارد (Sportello Unico per l’Immigrazione). این ادارات مسئول کل روند استخدام کارگران خارجی در ایتالیا هستند. قبل از درخواست اجازه اقامت، کارفرمای ایتالیایی مهاجر باید ابتدا برای ترخیص (nulla osta al lavoro) در نزدیکترین مرکز مهاجرت خود درخواست کند. کارفرما مسئولیت بسیاری از درخواست ها را بر عهده دارد.

    پس از اینکه کارفرما اجازه برای استخدام یک کارگر خارجی را دریافت کرد، کارمند مهاجر می تواند برای ویزای کار ایتالیایی در کنسولگری دیپلماتیک محلی ایتالیا درخواست دهد. هنگامی که ویزای کار برای شخص در ایتالیا صادر شد، مهاجرین ویزای ورودی خود را در کنسولگری محلی ایتالیا دریافت می کنند که حاوی کد مالیاتی است که برای فرآیندهای اداری دیگر لازم است.

    مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

    مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری نیز امکان پذیر است. دولت ایتالیا ویزای سرمایه گذاری را معرفی کرده است که یکی از جالب ترین ویزا ها برای اقامت ها توسط برنامه های سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا و در جهان است. ما همچنین راهکارهای متفاوتی را برای مدیران شرکت های بین المللی (مهاجران) ارائه می دهیم که باعث می شود شما با این سرمایه گذاری اقامت ایتالیا که کشوری عضو اتحادیه اروپا است را بگیرید. شخص سرمایه گذاری که این ویزا را دریافت می کند، می تواند برای خانواده خود درخواست ویزا کند. خانواده وی شامل :

    • همسری که به طور قانونی با شخص سرمایه گذار ازدواج کرده باشد یعنی از هم جدا نشده باشند.
    • کودکان زیر 18 سال
    • کودکانی که بیش از 18 سال سن دارند، اما قادر به حمایت از خود به خاطر وضعیت سلامتی خود نیستند.
    • پدر و مادر وابسته اگر فرزند دیگری ندارند.
    • والدینی که بیش از 65 سال سن دارند.
    • می توان از طریق خرید ملک یا از طریق سرمایه گذاری، اجازه اقامت را بدست آورد.

    مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

    ویزای اقامت برای شهروندان کشورهای ثالث (شهروندان غیر از اتحادیه اروپا) که پول کافی برای اقامت و زندگی در ایتالیا دارند، در دسترس است. در این صورت بودجه کافی را می توان با درآمد سالانه، حقوق بازنشستگی، مالکیت املاک و مستغلات، مالکیت تجاری و غیره اثبات کنید.

    این ویزا را می توان در ابتدا برای دو سال کسب کرد این ویزا نیز برای مدت مشابه تجدید می شود. پس از پنج سال از گذشتن اقامت موقت، شخص سرمایه گذار می تواند اجازه اقامت دائم را دریافت کند. اعضای خانواده وی می توانند ویزای مشابه برای پیوستن به متقاضی اصلی را درخواست کنند. دارنده ویزای اقامت می تواند هر نوع فعالیت تجاری در ایتالیا را انجام دهد. در صورت خرید املاک و مستغلات برای کسب اجازه اقامت، مقدار سرمایه مورد نیاز در حدود 300،000 یورو است.

    مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

    یک زن خارجی که با یک شهروند مرد ایتالیایی ازدواج کند، به طور خودکار شهروندی ایتالیایی را به دست می آورد. (قانون شماره 555/1912 از طریق ازدواج فقط به زنان، شهروندی ایتالیایی داده می شود). درخواست ازدواج یک خانم، با یک کپی پاسپورت و گواهینامه رانندگی امکان پذیر است. برای مردانی که در سالیان متمادی با زنان ایتالیایی ازدواج کرده اند (یعنی با چند زن ایتالیایی ازدواج کرده اند) باید درخواست خود را برای ازدواج سوم و یا بیشتر به وزیر دفاع ایتالیا، در رم تحویل دهند. برای درخواست ازدواج باید مدارک زیر ارائه شود :

    • اگر متقاضی در ایالات متحده متولد شده باشد، باید “کپی گواهی تولد” یا “فرم کامل” را ارائه دهد.
    • درخواست کننده باید محل اقامت خود را ثابت کند. در صورتی که شخص ملیت ایالات متحده را داشته باشد، متقاضی بایستی مدرک اقامت (گواهینامه رانندگی، پروانه بهره برداری یا صورت حساب) را نشان دهد برای سایر ملیت ها، متقاضی باید نشان دهد اقامت قانونی در ایالات متحده را دارد (کارت سبز، VISA و یا دیگر).
    • شهادت شهروندی ایتالیایی (این مجوز توسط کنسول محل اقامت در زمان درخواست صادر می شود).
    • “CERTIFICATO DI STATO DI FAMIGLIA” توسط تالار شهر (Comune) در ایتالیا صادر می شود. این درخواست تنها زمانی لازم است که کودکان زیر 18 سال داشته باشید.
    • “گواهی سوابق کیفری” که توسط اداره مرکزی هر کشور صادر می شود نیز باید ارائه شود این مدارک باید اصل و به زبان ایتالیایی ارائه شود.

    شهروندی نشان دهنده ارتباط بین یک فرد و دولت است که در آن فرد به وفاداری به دولت متعهد است و به نوبه خود حق حفاظت از آن را دارد. شهروندی معمولا به دلیل تولد در یک قلمرو خاص ، ازدواج با یک شهروند، به طور معمول دریافت می شود. از زمانی که اتحادیه اروپا تاسیس شده است، شهروندان کشورهای عضو به صورت خودکار شهروندان اتحادیه اروپا می شوند. اطلاعات بیشتر در زمینه های گفته شده را از مشاورین موسسه میرداماد در دفاتر تهران و شیراز بخواهید.

    شما میتوانید با مراجعه به لینک های زیر به اطلاعات مفیدی دست پیدا کنید:

    مهاجرت به ایتالیا
    مهاجرت تحصیلی به ایتالیا
    تحصیل در ایتالیا
    تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

     فرم مشاوره تخصصی

      فرم مشاوره تخصصی

      حتما بخوانید:  زندگی در تورین ایتالیا

      مطالب مرتبط

      دیدگاهتان را بنویسید

      نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.