071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور چک

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

چک در زمینه آموزشی توسعه فراوانی داشته و توانایی آموزش نخبگان خود را به دست آورده است. به همین دلیل یکی از گزینه‌های مناسب برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور محسوب می‌شود و دارای یکی از بهترین دوره‌های آموزشی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور چک، با مشاورین موسسه حقوقی میرداماد در دفاتر تهران و شیراز در تماس باشید.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی‌ در چک

مهلت زمانی جهت درخواست‌نامه تحصیل در چک بر اساس دانشگاه‌ها متفاوت است، آخرین مهلت پایان ماه می است. اکثر دانشکده‌های پزشکی ابتدا درخواست را به صورت آنلاین انجام می‌دهند و پس از پیش تایید و پرداخت هزینه پردازش فایل، نسخه چاپی را می‌فرستند.

تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز (Charles University) توسط 5 دانشکده پزشکی برنامه ریزی شده است: اولین، دومین، سومین دانشکده پزشکی در پراگ (Prague)، دانشکده‌های پزشکی در Hradec Králové و Pilsen.  این پنج دانشکده، دارای برنامه‌های تحصیلی (پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی و غیره) به زبان انگلیسی و چک هستند، که هر ساله هزاران دانشجوی بین‌المللی را جذب می‌کنند.

هزینه دانشگاه‌های پزشکی جمهوری چک

هزینه برای دانشجویان شهروندی اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه برابر است و همچنین دانشکده هیچ بورسیه تحصیلی برای هزینه ارائه نمی‌کند. دانشکده حق افزایش شهریه به میزان 10% از سال سوم را دارد. برنامه دندانپزشکی شامل آموزش پزشکی عمومی‌با آموزش ویژه نظری و عملی در دندانپزشکی می‌باشد، مانند دندانپزشکی پیش بالینی، پروتز دندان، فن آوری، دندانپزشکی پیشگیرانه، دهان، فک و جراحی صورت. تحصیلات دندانپزشکی در ترم دهم (5 سال) با آزمون‌های دولتی در دندانپزشکی جراحی، ارتودنسی و جراحی دهان پایان می‌یابند.

هزینه دانشگاه های پزشکی جمهوری چک

 

زبان در دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی چک

تمام دوره‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، هرچند یک مطالعه پایه زبان چک ضروری است، به طوری که دانشجویان بتوانند در طول سال‌های بالینی با بیماران ارتباط برقرار کنند. دوره‌ها شامل سخنرانی‌ها، سمینارها و تمرین‌های عملی هستند.هزینه سالانه اولین دانشکده پزشکی پراگ:

 • پزشک عمومی: 10000 یورو
 • دندانپزشکی: 11800 یورو

دانشگاه‌های پزشکی جمهوری چک

دانشگاه چارلز جمهوری چک به دانشگاه کارلف هم مشهور می‌باشد. اولین دانشگاه از لیست دانشگاه‌های برتر جمهوری چک دانشگاه چارلز است. این دانشگاه قدیمی‌ترین مرکز آموزش عالی در جمهوری چک است که در سال ۱۳۴۸ میلادی توسط امپراطور چارلز چهارم تاسیس شد. این دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه‌های برتر دنیا (QS) دارای رتبه ۳۱۴ است. همچنین در رتبه‌بندی EECA دارای رتبه چهارم است. دانشگاه چارلز با ۱۷ دانشکده و ۵۳,۰۰۰ دانشجو بزرگترین دانشگاه جمهوری چک است.

محل دانشگاه چارلز در شهر زیبای پراگ، پایتخت جمهوری چک، است. این دانشگاه دارای رشته‌های متنوع در زمینه‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف است. بسیاری از برنامه‌های آموزشی در این دانشگاه علاوه بر زبان چک به زبان انگلیسی و دیگر زبان‌های خارجی تدریس می‌شود. در دانشکده پزشکی‌هاردک کارلوف دانشگاه چارلز رشته‌های دندانپزشکی، پزشکی، تخصص‌های پزشکی و جراحی و پرستاری به زبان انگلیسی و چکی ارائه می‌شود.

دانشگاه علوم پزشکی ماساریک Masaryk دومین دانشگاه بزرگ ملی در جمهوری چک و مهم ترین دانشگاه در موراویا است. در حال حاضر 9 دانشکده و بیش از 200 دپارتمان، موسسه و کلینیک دارد. دانشگاه ماساریک Masaryk یکی از مهم ترین مراکز آموزشی و تحقیقی در جمهوری چک و اروپای مرکزی است، این دانشگاه در سال 1919 تاسیس شد. دانشگاه سهم بسزایی در زندگی اجتماعی و فرهنگی منطقه موراویان جنوبی دارد.

دانشجویان متقاضی تحصیل در کشور چک می‌توانند در کلیه‌های رشته‌های پزشکی، تحصیل در چک رشته پزشکی، تحصیل در چک رشته دندانپزشکی، تحصیل داروسازی دانشگاه چارلز، تحصیل در چک رشته پرستاری اقدام کنند. از زمان تاسیس این دانشگاه در سال ۱۹۱۹ این مرکز به عنوان یکی از مهمترین موسسات آموزشی و تحقیقاتی در جمهوری چک و اروپا شناخته شده است.

دانشگاه پزشکی پالاکی اولوموک دومین دانشگاه قدیمی‌در بوهمیا، مراویا و سیلسیا است. دانشگاه پزشکی پالاکی اولوموک رسماً در سال 1947 افتتاح شد. در حال حاضر هفت دانشکده پزشکی و دندان پزشکی، دانشگاه پزشکی پالاکی اولوموک در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، تخصص دندانپزشکی به زبان‌های انگلیسی و چکی دارد.

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در چک

در لیست وزارت بهداشت دانشگاه‌های زیر مورد تایید قرار گرفته اند، دانشگاه چارلز چک یکی از برترین دانشگاه‌های اروپا در این لیست می‌باشد.

 • Charles University
 • Palaky University in Olomouc
 • Masaryk University Brno

ویزای تحصیلی چک

شرایط اخذ ویزا تحصیلی جمهوری چک برای دانشجویان غیر اتباع اتحادیه اروپا، این دانشجویان باید با سفارت جمهوری چک در کشور خود تماس بگیرند تا اطلاعات کامل در اختیار آنها قرار بگید. بطور کلی، دانشجویان نیاز به ویزا دارند. در صورتی که دانشجو نیاز به امتحان ورودی داشته باشد، باید با او ویزا کوتاه مدت (توریستی) به این کشور وارد شود که این نوع ویزا دارای شرایط زیر می‌باشد:

 • این ویزا حداکثر 90 روز اعتبار دارد.
 • در صورتیکه دانشجو از اتباع شهروندی اتحادیه اروپا یا EEA باشد به این نوع ویزا نیاز ندارد.
 • ویزا کوتاه مدت می‌تواند ظرف مدت 3 ماه از زمان برنامه ریزی برای سفر ارسال شود و پیشنهاد می‌شود قبل از 15 روز مانده به شروع سفر اقدام نفرمائید.

ویزای تحصیلی چک

برای تحصیل (بیشتر از 3 ماه) شما نیاز به ویزا بلند مدت و مجوز ویزا بلند مدت دارید. اعتبار این ویزا 90 روز تا 6 ماه می‌باشد و شما ویزا شنگن دریافت می‌کنید. مراحل درخواست و اخذ ویزا توسط سفارت جمهوری چک شش ماه به طول می‌انجامد. با توجه به تابعیت فرد اقدام کننده، سفارت ممکن است از شما درخواست ملاقات بصورت تلفنی یا از طرق ایمیل داشته باشد. در برخی کشورها ملاقات بصورت آنلاین انجام می‌شود.

شرایط تحصیل رشته پزشکی در چک

افزایش هزینه‌های تحصیل و مشکلات پذیرش در کشورهایی مانند ایالت متحده امریکا، موانعی برای دانش آموزانی که رویای تبدیل شدن به یک پزشک در محیط آموزشی سطح بالا را دارند ایجاد کرده است. از این رو کشور جمهوری چک بستر مناسبی را برای دانشجویانی که به تحصیل در رشته پزشکی علاقه مند هستند ایجاد کرده است. دانشگاه‌های پزشکی جمهوری چک یکی از بهترین گزینه‌ها برای تمام دانشجویانی است که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند.

تحصیل در این کشور فرصتی برای کشف کل اروپا به شما میدهد.اگر چه دانشگاه‌های این کشور قدیمی‌هستند اما از تجربه‌های زیادی برخوردار اند و از سیستم‌های آموزش عالی با استاندارد‌های بالا در مقایسه با سایر کشورها بهره مند هستند. در جمهوری چک بسیاری از دانشگاه‌های معتبر پزشکی قرار دارند که برنامه‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند و تمام مدارک ارائه شده توسط این دانشگاه‌ها در سطح اروپا و جهان معتبر است.

دوره‌های پزشکی در یک محیط فرهنگی تاریخی با استفاده از اتاق‌های مدرن و مجهز ارائه میشود.امکانات فراهم شده رشته‌های پزشکی جمهوری چک به عنوان بهترین‌های دوره‌های آموزشی در اروپا شناخته می‌شود.اکثر دانشگاه‌های پزشکی دوره‌های خود را در 6 سال تحصیلی ارائه میدهند و دانشجویان از کشورهای مختلف مانند ایالت متحده امریکا، کانادا، انگلستان، نروژ، سوئد، المان ، مالزی، نیجریه برای تحصیل پزشکی به جمهوری چک می‌ایند.

دانشگاه چالز به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های پزشکی اروپا به طور کلی دوره‌های پزشکی خود را به زبان انگلیسی ارایه میدهد و همچنین دانشگاه ماساریک در برنو از زبان انگلیسی به عنوان زبان تدریس استفاده می‌کند. دانشجویان در یک دوره تحصیلی هیجان انگیز رویای خود برای پزشک شدن را تحقق می‌بخشند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در چک

اکثر دانشگاه‌های جمهوری چک دوره 5 ساله دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه میدهند.دانشگاه چالز در پراگ که بزگترین دانشکده جمهوری چک است دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه میدهد.این دانشگاه دوره‌های دندانپزشکی را با هدف آموزش در زمینه‌های پیشگیری، درمان و تخصص ارائه میدهد.دانشجویان در این دانشگاه مهارت‌های لازم در زمینه ناهنجاری‌ها و بیماری‌های دهان، فک، لثه را کسب می‌کنند.

دانشکده دندانپزشکی ماساریک در برنو دومین شهر بزرگ جمهوری چک قرار دارد و به عنوان یکی از بهترین دانشکده‌های دندانپزشکی در سراسر جهان شناخته می‌شود. برای دانشجویان خارجی آموزش به زبان انگلیسی است. دانشگاه ماساریک یکی از مدرنترین دانشگاه‌های دندانپزشکی اروپا است. دو سال اول دندانپزشکی در این دانشگاه شامل دوره‌های پیش بالینی، تکنولوژی پروتز همراه با دوره‌های تئوری فیزیک، زیست شناسی، شیمی، بیوشیمی، اناتومی، بافت شناسی، فیولوژی و غیره است. آموزش از طریق سمینار‌ها، تمرین‌ها و سخنرانی‌ها انجام می‌شود.

از سال سوم به بعد دوره‌های بالینی پزشکی عمومی، پزشکی داخلی و جراحی، آسیب شناسی در این دانشگاه تدریس می‌شود. دانشکده دندانپزشکی palacyکه در olomouc واقع شده است دارای اعتبار بین‌المللی بالایی است. دوره‌های دندانپزشکی در این دانشگاه به دو بخش موضوعات تئوری (اناتومی، فیزیولوژی، بافت شناسی و جنین شناسی، شیمی، بیوشیمی، بیوفیزیک) و موضوعات بالینی(میکروب شناسی، فارماکولوژی، پاتالوژیک، جراحی داخلی، روانپزشکی) تقسیم می‌شود. این دانشگاه برای موضوعاتی مانند تکنولوژی پیوند، ارتودنسی، جراحی دهان مطالعات و تمرین‌های عملی اختصاص داده است. دوره‌های مطالعاتی این دانشگاه همچنین شامل دوره‌های مدیریت اخلاق و جنبه‌های اجتماعی نیز میشود.

مدارک و شرایط اخذ پذیرش رشته پزشکی و دندانپزشکی در چک

پذیرش دانشگاه‌های پزشکی جمهوری چک بر اساس دیپلم دوره دبیرستان (باید نمره‌های خوبی در بخش زیست شناسب، شیمی‌و فیزیک کسب کرده باشید)و مهارت زبان(ممکن است لازم باشد توسط scype نشان دهید) است. در بسیاری از موارد، اما نه همه دانشگاه‌ها آزمون ورودی و بعد از آن مصاحبه لازم است. امتحان ورودی در دانشگاه و به وسیله بعضی از دفاتر نمایندگان در خارج از کشور انجام می‌شود.

مهلت درخواست به دانشگاه بستگی دارد. معمولا آخرین مهلت درخواست در آخر ماه می است. اکثر دانشگاه‌های پزشکی درخواست ابتدایی پذیرش را به صورت آنلاین انجام می‌دهند و پس از تایید اولیه و پرداخت هزینه‌های پردارش مدارک اصلی را ارسال می‌کنند. برای پذیرش در دانشکده‌های دندان پزشکی آزمون‌های ورودی لازم است و دارای سوالاتی در زمینه‌های شیمی، زیست شناسی و ریاضیات است. برای اطلاع از زمان آزمون و نحوه آن باید صفحه رسمی‌دانشگاه مورد نظر خود را مطالعه کنید. شما علاوه بر شرایط تحصیل می‌توانید با مشاورین متخصص ما در موسسه حقوقی میرداماد گفت و گو کرده و از هزینه تحصیل در چک نیز باخبر شوید.

سوالات متداول درباره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در جمهوری چک

هزینه تحصیل در رشته پزشک عمومی10000 یورو می‌باشد.

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی11800 یورو می‌باشد.

دروس در کشور چک به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

برای ورود به رشته‌های پزشکی در دانشگاههای کشور جمهوری چک، متقاصیان می‌بایست دوره پیش پزشکی یا فاندیشن ( Foundation ) را بگذرانند. دوره پیش پزشکی در جمهوری چک بین ۶ تا ۹ ماه زمان خواهد برد.

مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی 6 سال می‌باشد.

مدت زمان تحصیل در رشته دندانپزشکی 5 سال می‌باشد.

دانشجویان هنگام تحصیل پزشکی در جمهوری چک می‌توانند به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند، البته مهمترین لازمه پیدا نمودن شغل در جمهوری چک ، تسلط دانشجویان به زبان چکی می‌باشد.

متوسط هزینه‌های زندگی دانشجویان در جمهوری چک از ۳۵۰ تا ۷۵۰ یورو در هر ماه است.

بهتر است افرادی که سن آنها پایین تر از ۳۰ سال می‌باشد برای دریافت ویزای تحصیلی برای مقطع پزشکی اقدام نمایند تا ریسک دریافت ویزا برای آنها پایین تر باشد.

 • تکمیل فرم ویزای دانشجویی
 • پرداخت هزینه ویزا
 • نامه پذیرش رسمی‌و معتبر از کالج یا دانشگاه چک
 • اصل شناسنامه به همراه ترجمه به زبان چکی
 • اصل گذرنامه که حداقل سه ماه پس از مهلت ویزا اعتبار داشته باشد
 • 6 قطعه عکس ۳*۴
 • ارائه مدارک لازم برای محل اقامت دانشجو در حین تحصیل در چک
 • ارائه نامه تمکن مالی به ارزش ۱۲ هزار یورو
 • ترجمه مدارک تحصیلی متقاضی شامل دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات
 • بلیط هواپیما

اخبار مرتبط

تحصیل پرستاری در چک

تحصیل پرستاری در چک

جمهوری چک یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است که سالانه دانشجویان خارجی به خصوص ایرانی به تحصیل در موسسات آن

مشاهده