آیا شما هم یکی از متقاضیان مهاجرت به کشورهای پیشرفته ی اروپایی هستید؟ آیا زندگی در کشورهایی با امنیت اجتماعی بالا برای شما حائز اهمیت می باشد؟ اگر جواب شما بله است ما به شما مهاجرت به لیتوانی را پیشنهاد می دهیم. این کشور واقع در شمال شرقی اروپا و با کشورهای لتونی، بلاروس، لهستان و روسیه همسایه می باشد همچنین دریای بالتیک در غرب لیتوانی قرار دارد. پایتخت لیتوانی شهر ویلنیوس نام دارد و واحد پول آن لیتاس می باشد که البته از سال 2015 به یورو تبدیل شده است. لیتوانی همچنین یکی از اعضای اتحادیه اروپا، ناتو و شینگن می باشد.

مزایای زندگی و مهاجرت به لیتوانی

همواره مهاجرت به یک مکان جدید کار بسیار سختی بوده است. به همین دلیل بسیار مهم است که افراد مقصد مورد نظر خود را با دقت و عاقلانه انتخاب کنند. علیرغم اینکه به ندرت کشور لیتوانی مقصد مهاجران قرار می گیرد ، اما دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است برای انتخاب کشور مورد نظر تجدید نظر کنند.

برخی از مزایای زندگی و مهاجرت به لیتوانی : 

 • مکانی امن برای زندگی
  لیتوانی یکی از امن ترین کشورهای جهان است ، جایی که می توانید با خیال آسوده به تنهایی در شب در خیابان ها قدم بزنید.
 • وجود غذاهای خوشمزه و لذیذ 
  غذاهای لیتوانی به شدت تاثیر گذارند و کمتر کسی است که غذاهای این کشور را دوست نداشته باشد.
 • هزینه های مقرون به صرفه زندگی
  لیتوانی یکی از ارزان ترین کشورهای اتحادیه اروپا می باشد. به عنوان مثال مهاجرانی که از غرب اروپا به شمال آن می آیند ، تفاوت قیمت ها و هزینه ها را به خوبی احساس می کنند. مطمئنا هزینه ها در کشور لیتوانی به ارزانی کشورهایی مانند مکزیک و یا تایلند نیست ، اما قیمت ها و هزینه ها بسیار مقرون به صرفه است .
 • طبیعت زیبا
  طبیعت لیتوانی بسیار منحصر به فرد است . با وجود اینکه در این کشور کوهستان وجود ندارد اما سایر مناظر طبیعی آن شگفت انگیز است ؛ از جنگل های بی انتها گرفته تا دریاچه هایی که تنها محلی ها از آنها باخبرند. همچنین پارک های فوق طبیعی و بکری در این کشور وجود دارد که طبیعت لیتوانی را دو چندان کرده است .
 • بلایای طبیعی در این کشور وجود ندارد
  هیچ گونه بلای طبیعی از جمله زمین لرزه، سونامی، طوفان و غیره در لیتوانی وجود ندارد . بنابراین نه تنها کشور لیتوانی به خاطر مردم آن امن است ، بلکه از بلاهای طبیعی نیز در امان است.
 • مردم خوب و صمیمی لیتوانی  
  مردم لیتوانی یکی از صمیمی ترین مردم دنیا هستند و اگر با آنها ارتباط برقرار کنید و طرح دوستی بریزید تا آخر عمر این دوستی برقرار خواهد بود و در مشکلات به شما کمک خواهند کرد.
 • جانوران و گیاهان بی آزار و بی خطر
  تمام جانوران و گیاهان موجود در لیتوانی بسیار بی آزار و بی خطر هستند. بنابراین می توانید در کمال آرامش از طبیعت لیتوانی لذت ببرید.
 • تحصیلات رایگان
  تحصیل دانش آموزان در لیتوانی تقریبا رایگان است. دانش آموزان با نمرات ممتاز نیز می توانند به طور رایگان در دانشگاه ها تحصیل کنند.
 • لیتوانی کشوری آرام
  مردم علیرغم سخت کوشی و کار زیاد ، از اوقات فراغت خود در آرامش و انجام کارهایی مانند رفتن به طبیعت بسیار لذت می برند.

راه ها و روش های مهاجرت به لیتوانی

در این قسمت به بررسی راه های اخذ تابعیت و اقامت کشور لیتوانی می پردازیم:

شرایط مهاجرت به لیتوانی

مهاجرت به لیتوانی از طریق تحصیل

متقاضیانی که قصد تحصیل در لیتوانی را دارند در ابتدا باید موسسه آموزشی و رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند. در صورتی که متقاضیان واجد شرایط پذیرش در موسسه آموزشی بودند می توانند برای مجوز اقامت موقت درخواست دهند.

مجوز اقامت موقت مدرکی است که به دارنده آن امکان اقامت در یک دوره مشخص در کشور لیتوانی را می دهد. با مجوز اقامت موقت می توان مکانی برای زندگی انتخاب کرد، از کشور خارج و یا مجددا وارد کشور شد. مجوز اقامت موقت در شرایطی صادر می شود که فرد خارجی شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباشد. معمولا مجوز اقامت موقت لیتوانی برای یک سال صادر می شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز اقامت موقت لیتوانی

 • تکمیل فرم درخواست
 • پاسپورت معتبر
 • ویزای معتبر _ در صورتی که فرد پس از ورود به لیتوانی برای مجوز اقامت درخواست دهد.
 • یک قطعه عکس 4*6 اخیر

اسناد و مدارک مبنی بر صدور مجوز اقامت موقت لیتوانی:

 1. گواهی پذیرش در موسسه آموزشی لیتوانی
 2. نامه واسطه ارائه شده توسط موسسه آموزش عالی
 • اگر متقاضی به سن قانونی نرسیده است ، رضایت نامه از طرف والدین و یا سرپرست قانونی متقاضی مورد نیاز است.
 • اثبات وجوه کافی مالی برای حمایت از خود در طول دوره اقامت
 • وجود مسکن مناسب در لیتوانی
 • بیمه درمانی

مدت زمان صدور مجوز اقامت موقت 2 الی 4 ماه می باشد.پس از ورود به لیتوانی و پیش از شروع سال تحصیلی باید مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای ملی D را ارسال کنید .
در صورتی که دانشجویان قصد ادامه تحصیل در لیتوانی را داشته باشند ، مجوز اقامت موقت مجددا تمدید خواهد شد.

مهاجرت کاری به لیتوانی از طریق تخصص

خارجیانی که قصد کار و اقامت در لیتوانی را دارند ، ابتدا باید یک شرکت در لیتوانی پیدا کنند . همچنین باید شرایط و مدارک لازم شغل مورد نظر از جمله تحصیلات مرتبط ، حداقل یک الی دو سال سابقه کار را داشته باشند .
مدارک دقیق مورد نیاز برای اخذ مجوز کار و اقامت لیتوانی به شغل انتخابی ، تحصیلات متقاضی ، حقوق توافقی و غیره بستگی دارد.
اگر فرد متقاضی به عنوان متخصص ماهر قصد کار در لیتوانی را داشته باشد ، به مدارک زیر نیاز داد :

 • مدارک تحصیلی ( مانند تحصیلات دانشگاهی ، مدارک فنی حرفه ای و غیره )
 • حداقل یک سال سابقه کار مرتبط در دو سال اخیر ( کپی سوابق کاری و یا گواهی صادر شده از طرف کارفرما )

در این شرایط ، برای متقاضیان مجوز کار به منظور نیاز به یک فرد خارجی برای بازار کار لیتوانی صادر می شود. شرکتی که قصد استخدام یک فرد خارجی را دارد باید پیش از ارسال مدارک مورد نیاز به اداره کار ، اعلامیه ای برای سایر متقاضیان آن شغل منتشر کند. (اعلامیه باید حداقل یک ماه تا پیش از ارسال مدارک معتبر باشد.) اگر فرد واجد شرایط دیگری یافت نشد ، فرد خارجی باید مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز کار و اقامت را به اداره کار ارسال کند.

زمانی که مجوز کار را دریافت کرد ، می تواند برای ویزای ملی D که حق کار و اقامت به مدت یک سال به او داده می شود، درخواست دهد.
پس از یک سال، مجوز اقامت برای او صادر می شود.
زمان صدور ویزای ملی D : حداکثر 15 روز
زمان صدور مجوز اقامت: 2 الی 4 ماه
مدرک تحصیلی فرد متقاضی متخصص و مجرب که حقوق توافقی او در لیتوانی کمتر از دو برابر درآمد ناخالص کارکنان بخش اقتصاد ملی نیست ، باید مدرک دانشگاهی باشد.

نحوه درخواست مجوز کار لیتوانی

 • تایید مدرک تحصیلی توسط اداره کار
 • یافتن یک کارفرمای لیتوانی
 • ارسال مدارک مورد نیاز به اداره کار
 • دریافت مجوز کار

مهاجرت به لیتوانی از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

در کشور لیتوانی برنامه اخذ شهروندی از طریق سرمایه گذاری به طور رسمی وجود ندارد ، اما از سال 2017 مقامات این کشور ویزای استارت آپی را ارائه داده اند که کارآفرینان از این طریق می توانند اقامت این کشور را اتخاذ نمایند. این ویزا یکساله و قابل تمدید می باشد و می توان با آن به کشورهای منطقه شنگن سفر کرد. همچنین می توان با این ویزا ، اقامت دائم این کشور را کسب کرد و یا تابعیت این کشور را بدست آورد.

پروسه درخواست برای انتخاب بیزنس های قابل اجرا، به ویژه در بخش تکنولوژی پیشرفته طراحی شده است و تمام پیشنهادات بیزنسی علاوه بر مقامات مهاجرتی دولتی ، با دقت توسط هیئت کارشناسان بیزنس سراسر دنیا مورد ارزیابی قرار می گیرد. برای این ویزا سرمایه خاصی در نظر گرفته نشده است . همچنین سرمایه گذاران می توانند با اعضای خانواده خود( همسر و فرزندان وابسته ) به این کشور سفر کنند.

ویزای استارت آپ لیتوانی در مقایسه با سایر برنامه های اروپایی برای کارآفرینان مهاجر، بهتر و یا برابر است.

نحوه درخواست ویزای استارآپ لیتوانی 

لیتوانی از یک پورتال درخواست آنلاین برای شروع درخواست ویزای استارآپ استفاده می کند. کارآفرینان به یک مصاحبه ویدئویی 30 _ 60 دقیقه ای با یک کارشناس بیزنس دعوت می شوند. کارشناسان عقیده دارند که نوع بیزنس بخش مهمی از پروسه درخواست است و تنها بیزنس های واقعی که توسط کارآفرینان ماهر قابل اجرا می باشند ، واجد شرایط دریافت ویزا هستند.

متقاضیانی که واجد شرایط نباشند می توانند برای ارتقا طرح پیشنهادی خود تلاش کنند و دفعات بعد درخواست دهند.
متقاضیانی که طرح پیشنهادی آنها مورد قبول واقع شد ، نامه ای برای حمایت طرح دریافت می کنند. با این نامه می توانند مجوز اقامت موقت را از کنسول گری لیتوانی در کشور خود و یا از اداره مهاجرت لیتوانی دریافت کنند.

این درخواست هزینه ای ندارد اما متقاضیان موفق باید 114 یا 228 یورو (با توجه به زمان پروسه) پرداخت کنند.متقاضیان باید طی 30 روز ورود خود به لیتوانی بیزنس مورد نظر را آغاز کنند.

فرد متقاضی متخصص و مجرب که حقوق توافقی او در لیتوانی کمتر از سه برابر درآمد ناخالص کارکنان بخش اقتصاد ملی نیست، می تواند برای بلو کارت طبق ساده سازی پروسه درخواست دهد. (زمانی که درخواست به اداره کار حذف می شود.) مدرک تحصیلی متقاضی در این شرایط باید مدارک دانشگاهی مورد تایید لیتوانی باشد.

مهاجرت به لیتوانی از طریق ازدواج

اگر یک شهروند خارجی با یک شهروند لیتوانی ازدواج کند ، می تواند برای شهروندی لیتوانی پس از 7 سال اقامت دائم در این کشور درخواست دهد.

در شرایط خاص ، افراد خارجی می توانند زودتر برای شهروندی لیتوانی درخواست دهند. به عنوان مثال افراد می توانند برای تابعیت لیتوانی پس از 5 سال درخواست دهند در صورتی که ازدواج آنها در شرایط اخراج از کشور ، زندانی سیاسی ثبت شده باشد و یا فرزندان این افراد در تبعید متولد شده باشند و یا اگر فرد خارجی به طور دائم مقیم لیتوانی بوده و همسر لیتوانی او حداقل یک سال قبل در گذشته باشد.

در صورتی اقامت دائمی فرد مورد قبول واقع میشود که بیش از 6 ماه در سال خارج از لیتوانی نباشد.

برای درخواست شهروندی لیتوانی علاوه بر سایر مدارک ، قبولی در آزمون زبان لیتوانی و قانون اساسی کشور الزامی است .

مدارک مورد نیاز برای اخذ تابعیت لیتوانی از طریق تابعیت همسر

 • تکمیل فرم درخواست
 • پاسپورت
 • پاسپورت همسر لیتوانی
 • سند ازدواج
 • گواهی اقامت دائم لیتوانی
 • مدارکی که نشان دهد که متقاضی به طور دائم با همسر لیتوانی در این کشور زندگی خواهد کرد.
 • مدارک قبولی در آزمون زبان و قانون اساسی لیتوانی
 • مدارکی که نشان دهد آن شخص پس از اخذ تابعیت لیتوانی از تابعیت کشور خود دست می کشد .
 • گواهی عدم سوابق کیفری

تمامی مدارک باید به زبان لیتوانی ترجمه شوند و به اداره پلیس در محل اقامت متقاضی ارسال شود. اداره مهاجرت مدارک متقاضی را برای کسب شهروندی لیتوانی طی سه ماه به انجمن شهروندی این کشور ارسال می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر قوانین جدید مهاجرت می توانید با مشاورین موسسه مهاجرتی معتبر تماس حاصل فرمایید.

6 دیدگاه برای “مهاجرت به لیتوانی

 1. Avatar نفیسه گفت:

  سلام خسته نباشید سرمایه گذاری با مبلغی امکان پذیره؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام با میزان 12 تا 15هزار می توانید ثبت شرکت را منطبق با فیلد مورد نظرتان درخواست کنید و میزان سرمایه اولیه از 300 میلیون به بالا بر اساس آیتم مورد نظرامکان پذیر خواهد بود.

 2. Avatar احمد گفت:

  سلام من حدود سیصد میلیون دارم خودم مهندس عمران و همسرم لیسانس بهداشت، امکان مهاجرت ب لیتوانی هست؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام در خصوص کشور ليتوانی از طريق ثبت شركت و سرمايه گذاری ميتوانيد اقدام نماييد.

 3. Avatar مجید گفت:

  سلام شما برا اقامت در شهر ویلنیوس چه برنامه ای دارید من 20ساله مکانیک هستم وضع مالیم هم خوبه

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام با سرمایه گذرای و ثبتشرکت در لهستان بهترین و آسان ترین اقامت را در خصوص اروپا دریفات می نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *