071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل در آلمان | شرایط + هزینه ها (راهنمای کامل) 2023

تحصیل در آلمان

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

تحصیل در آلمان، به دلیل رایگان بودن تحصیلات در اکثر دانشگاه‌های آلمان و امکان تحصیل به زبان انگلیسی ، مورد توجه بسیاری از مهاجرانی که برای ادامه تحصیل مهاجرت می‌کنند قرار گرفته است. عوامل دیگری مانند: با اعتبار بودن مدارک دانشگاه‌‌های آلمان در سرتاسر جهان، بالا بودن کیفیت آموزش و امکان اشتغال در آلمان پس از اتمام دوره تحصیل در آلمان، باعث شده که کشور آلمان به یک مقصد محبوب برای ادامه تحصیل تبدیل شود. توجه داشته باشید که اگر متاهل هستید و قصد ادامه تحصیل در المان را دارید، می‌توانید برای همسر و فرزندان خود درخواست ویزای همراه دهید و با خانواده خود تحصیلات خود را در آلمان تکمیل کنید. در حین تحصیل شما، افرادی که به عنوان همراه با شما به آلمان وارد می‌شوند، اجازه کار و فعالیت در کشور آلمان را خواهند داشت! 

تحصیل پزشکی در آلمان

دلایل تحصیل در آلمان

تحصیل در این کشور یک فرصت استثنایی برای زندگی و پیشرفت تحصیلی و شغلی در یک کشور پیشرفته صنعتی محسوب می‌شود. آلمان در زمینه‌های مختلف از قبیل آموزش، فرهنگ، تاریخ و چشم‌اندازهای بی‌نظیر طبیعی، فوق‌العاده است. در این کشور از مزایای فوق العاده‌ای نظیر کیفیت زندگی و همچنین رفاه اجتماعی بالا برخوردار خواهید بود. از دلایل  تحصیل در این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان دریافت معتبرترین مدارک دانشگاهی جهان
  • برخورداری از تنوع رشته نظیر تحصیل پزشکی در آلمان
  • امکان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی
  • شهریه رایگان یا بسیار ناچیز دانشگاه‌های آلمان
  • هزینه‌های زندگی بسیار مقرون به صرفه
  • امکان دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی
  • زندگی در یک کشور امن

شرایط تحصیل در آلمان

با تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کشور آلمان، مسیر مناسب خود را برای ورود به بازار کار بین المللی باز خواهید کرد. امکان اشتغال به کار در کنار تحصیل آلمان از جمله مزایای سیستم آموزشی این کشور محسوب می‌شود. دانشجویان بین المللی پس از پایان دوران تحصیلات خود در این کشور قادر خواهند بود که برای پیدا کردن شغل و اقامت در این کشور، 18 ماه دیگر نیز در خاک آلمان بمانند.

شرایط تحصیل در المان از نظر سنی محدودیت خاصی دارد. به عنوان مثال برای تحصیل در دوره کارشناسی باید حداکثر 23 سال داشته باشید. در غیر این صورت سفارت ممکن است برای صدور ویزای شما درنگ کند. این محدودیت سنی در دوره کارشناسی ارشد حداکثر 28 سال بوده و در دوره دکتری 35 سال است.

ویزاهای اخذ شده

تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف تحصیلی

 تحصیل در کشور آلمان در مقاطع مختلف امکان پذیر است. به همین جهت در هر شرایط سنی که باشید، می‌توانید برای ادامه تحصیلات خود در مقاطع بالاتر به کشور آلمان مهاجرت کنید. این تنوع به خاطر برخورداری آلمان از یک نظام آموزشی پیشرفته است. مقاطع مختلف تحصیلی در کشور آلمان به شرح زیر است:

مقطع کارشناسی

Bachelor

دوره کارشناسی ارشد

Master

دوره دکتری

PhD

دوره‌های آوسبیلدونگ

Ausbildung

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

ادامه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی در کشور آلمان مزایایی از جمله رایگان بودن شهریه، تعداد ویزای صادر شده بالا، رنکینگ بالای دانشگاه‌ها و کیفیت بالای آموزشی به همراه خواهد داشت. مدت زمان دوره کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان بسته به رشته تحصیلی حدود 6 تا 8 ترم زمان خواهد برد. بیشتر برنامه‌های تحصیلی این مقطع به زبان آلمانی یا ترکیب آلمانی و انگلیسی ارائه می‌شود.

تنوع برنامه‌های تحصیلی برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی بسیار زیاد است. به همین خاطر در صورتی که دانشجویان قصد داشته باشند پس از اتمام دوره کارشناسی، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند، باید از ابتدا در انتخاب رشته تحصیلی و بازار کار آن در آلمان توجه کافی داشته باشند. در شرایطی که رشته متقاضی در میان مشاغل مورد نیاز نیروی کار متخصص آلمان باشد، پیدا کردن شغل در آینده و در ادامه دریافت ویزای آلمان برای او ساده‌تر خواهد بود.

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

دارا بودن مدرک کارشناسی مناسب، شرط اصلی پذیرش در دوره کارشناسی ارشد برای تحصیل در آلمان است. البته الزامی نیست که این مدرک در آلمان دریافت شده باشد، اما باید مدرک شما توسط دانشگاه آلمانی که به آن درخواست داده‌اید، به رسمیت شناخته شده و معادل همین مدارک در کشور آلمان باشد.

بسیاری از دانشگاه‌های آلمان، دوره‌های کارشناسی ‌ارشد خود را به زبان انگلیسی نیز برگزار می‌کنند. ناگفته نماد که تحصیل در آلمان مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان رایگان است. این دو مزیت بزرگ سبب شده است که متقاضیان زیادی تصمیم به مهاجرت تحصیلی به این کشور را داشته باشند.

دوره کارشناسی ارشد

 در این