071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل در ارمنستان

تحصیل در ارمنستان

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

در این مقاله درباره ی ارمنستان و شرایط تحصیل در ارمنستان صحبت خواهیم کرد و شما می توانید جهت هر گونه سوال یا خدمات به ما در موسسه حقوقی میرداماد در دفاتر تهران و شیراز مراجعه کرده و از تمام مراحل کار مطلع شوید. کارشناسان ما در موسسه با بررسی تمام راه های ممکن بهترین شرایط در روش های قانونی مهاجرت به این کشور را به شما ارائه خواهند داد.

تحصیل پزشکی در ارمنستان

شرایط تحصیل در ارمنستان و اعزام دانشجو

در حال حاضر بیش از 7000 دانشجوی بین المللی از 40 کشور مختلف دنیا در ارمنستان مشغول به تحصیل اند و حدود 50 دانشگاه عمومی و خصوصی در ارمنستان وجود دارد. از بین شناخته شده ترین و معتبر ترین دانشگاه های کشور ارمنستان می توان به دانشگاه یوران، دانشگاه آمریکایی ارمنستان، دانشگاه روسی – ارمنی، دانشگاه فرانسوی ارمنستان و دانشگاه بین المللی اوراسیا اشاره کرد.

نحوه ی پذیرش و مدارکی که می بایست تحویل دهید از دانشگاه به دانشگاهی دیگر متفاوت است. اما در کل میتاون گفت که شرط مشترک پذیرش دانشجو در ارمنستان ارائه پاسپورت معتبر و مدرک اتمام تحصیلات دبیرستان یا هر مدرک معتبر دیگری که معادل مدرک دیپلم دبیرستان باشد، است.

بیشتر رشته های تحصیلی در ارمنستان به زبان ارمنی ارائه می شوند. اما در هر صورت، کلاس های آمادگی ای برای دانشجویان بین المللی برگزار می گردند که به یادگیری زبان آنها کمک می کنند. خیلی از رشته های تحصیلی به زبان های انگلیسی و روسی و حتی فرانسوی هم ارائه می شوند ولی دانستن زبان ارمنی و تسلط بر آن ، برای اکثر دانشگاه ها یکی از ضروریات است.

آیا برای اخذ پذیرش لازم است در آزمون خاصی شرکت کنیم؟ برای اخذ پذیرش در دانشگاه های ارمنستان معمولا نیازی به شرکت در آزمون به خصوصی ندارید اما برخی از رشته ها و دانشگاه ها آزمون های مختص به خودشان را دارند مثل آزمون زبان یا آزمون مربوط به رشته تخصصیتان. هم چنین برای مقاطع بالاتر مثل کارشناسی ارشد و یا دکتری برخی از دانشگاه ها آزمون ورودی و مصاحبه ای را برای متقاضیان ترتیب می دهند.

ویزاهای اخذ شده

مدارک مورد نیاز پذیرش از دانشگاه های ارمنستان

مدارکی که برای پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه های ارمنستان مورد نیاز است شامل مدارک زیر می شود:

 • اظهار نامه درخواست پذیرش: این نامه باید برای وزارت آموزش و علوم کشور ارمنستان صادر شود. در آن باید نام رشته تحصیلیتان را ذکر نمایید. این فرم در خود وزارت به شما داده می شود.
 • باید فرم درخواستی پر کنید و تحویل دهید. نمونه این فرم در وزارت علوم و آموزش ارمنستان موجود است
 • گواهی سلامت کلی: این مدرک را می توانید به موسسات درمانی و پزشکی ارمنستان تحویل دهید. اگر می خواهید برای مجوز اقامت دانشجویی نیز درخواست دهید، دو نسخه از آن تهیه نمایید
 • کپی تمامی صفحات پاسپورت و شناسنامه (توسط سفارت و یا کنسولگری کشور ارمنستان مورد تایید واقع شده باشد (اگر متقاضی کارت اقامت کشور ارمنستان هم هستید، دو نسخه از این مدرکتان تهیه کنید)
 • کپی تمامی مدارک و سوابق تحصیلی و ریز نمرات (باید توسط سفارت و یا کنسولگری ارمنستان تایید گردد.)
 • چهار قطعه عکس 3 * 4
 • رزومه و یا اتوبیوگرافی. این مدرک باید به یکی از زبانهای ارمنی، روسی و یا انگلیسی نوشته شده باشد.
 • برای دانشجویان مقطع دکتری ارائه پایان نامه و تز پایان نامه الزامی است. می بایست آن را به یکی از زبان های ارمنی، انگلیسی و یا روسی ترجمه نمایید.

بعد از تحویل مدارکتان به وزارت اطلاعات بیشتر در دپارتمان دانشجویان خارجی دانشگاه به شما داده می شود. برای مقطع کارشناسی ارشد مصاحبه در مورد رشته تخصصی اتان و برای تحصیل در مقطع دکتری مصاحبه و آزمون زبان انگلیسی ضروری است.

مدارک مورد نیاز پذیرش از دانشگاه های ارمنستان

شرایط پذیرش و تحصیل در ارمنستان لیسانس و کارشناسی ارشد

دانشگاه ایروان ارمنستان که یکی از دانشگاه های دولتی ارمنستان می باشد، در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش دانشجو دارد. مقطع کارشناسی دوره های 4 ساله دارد. برای پذیرش در این مقطع لازم است که دانشجویان در امتحان های ورودی مربوط به رشته خود شرکت نمایند و نمره قبولی بیاورند. به عنوان مثال برای دانشجویان خارجی دانشکده اقتصاد و مدیریت، 3 نوع آزمون ورودی در نظر گرفته شده است: آزمون کتبی زبان ارمنی، آزمون زبان انگلیسی و آزمون ریاضی.

دانشجویان می بایست در هر سه امتحان مربوط نمره قبولی کسب کنند یا برای تحصیل در رشته روابط بین الملل می بایست غیر از آزمون زبان ارمنی و انگلیسی در آزمون تاریخ ارمنستان و جهان نیز شرکت کنند. تحصیلات در ارمنستان به زبان ارمنی است. دانشجویان خارجی باید حداقل از 20 نمره 8 نمره کسب کنند تا بدون رقابت وارد دانشگاه شوند. مقطع کارشناسی ارشد دوره ی دو ساله دارد. برای پذیرش در این مقطع، متقاضی می بایست ابتدا در یک مصاحبه مربوط به رشته خود شرکت نماید . دورس این مقطع نیز به زبان ارمنی ارائه می شوند.

کلاس های آمادگی برای دانشجویان خارجی : لازم به ذکر است که دانشجویان متقاضی مقاطع مختلق تحصیلی میتوانند در کلاس های آمادگی شرکت کنند. هدف از برگزاری این کلاس ها آماده سازی دانشجویان خارجی برای حضور در کلاسهاست. این کلاس های به تقویت دانش زبان ارمنی ، ادبیات ارمنی ، تاریخ آن و زبان های خارجی و موضوعات تخصصی هر رشته می پردازد. مدت زمان در نظر گرفته شده برای این کلاس ها یک سال است.

شرکت در این کلاس ها می تواند شانس شما را برای ورود به دانشگاه افزایش دهد چرا که این کلاس ها به دانشجویان کمک می کنند که راحت تر در آزمون های ورودی نمره قبولی کسب کنند. برای شرکت در آنها می توانید مدارک لازم را به وزارت علوم ارمنستان تحویل دهید و بدون نیاز به آزمون ورودی در این کلاس ها شرکت کنید.

پذیرش و تحصیل در ارمنستان دکتری

دروس مقطع دکتری در راستای تعلیم دانشمندان و محققانی عالی مقام و با سواد طراحی و مدیریت می شوند. تحصیل در مقطع دکتری در کشور ارمنستان حداقل سه سال به طول می انجامد. برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری در دانشگاه های ارمنستان، فرد متقاضی می بایست پس از جمع آوری و تحویل مدارک لازم به وزارت علوم و آموزش پرورش کشور ارمنستان، ابتدا در یک مصاحبه مربوط به رشته تخصصی خود شرکت نماید و در آن قبول شود. همچنین شرکت در آزمون زبان انگلیسی و کسب نمره قبولی در آن الزامی و بسیار حائز اهمیت است.

دروس در مقطع دکتری، بر خلاف دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد که تنها به زبان ارمنی ارائه می شدند، به زبان های انگلیسی، روسی و ارمنی نیز ارائه می شوند و دانشجویان می توانند هرکدام از آنها انتخاب و در آن شرکت نمایند. تمامی رشته های مقطع دکتری دارای پایان نامه می باشند و دانشجو باید از پایان نامه خود در پایان دوره دفاع به عمل بیاورد.

12 استاد مشاور متخصص برای تز های دکتری و دفاع از پایان نامه ها در دانشگاه حضور دارند و متقاضیان می توانند در زمینه رشته های زیر پایان نامه تهیه نمایند و در جلسه دفاع از آنها دفاع کنند. : ریاضیات، ریاضیات سیبرنتیک، فیزیک، بیوفیزیک، اقتصاد، فلسفه و جامعه شناسی، ادبیات و مطالعات زبانی، زبان های خارجی، حقوق، زمین شناسی، الهیات و دین شناسی ، علوم تربیتی و آموزشی.

کالج ها و دانشگاه های معتبر و برتر ارمنستان

 • دانشگاه های دولتی یاراوان
 • دانشگاه آمریکایی ارمنستان
 • دانشگاه دولتی روسی – ارمنی
 • دانشگاه پزشکی دولتی یاراوان
 • دانشگاه علوم آموزشی دولتی ارمنستان
 • دانشگاه دولتی زبان و علوم اجتماعی یاراوان
 • دانشگاه دولتی اقتصاد ارمنستان
 • دانشگاه پلی تکنیک ملی ارمنستان
 • دانشگاه دولتی ملی وانادزور
 • دانشگاه دولتی شیراک
 • دانشگاه ملی معماری و ساخت و ساز ارمنستان
 • آکادمی دولتی هنرهای زیبا یاراوان
 • دانشگاه گالیک
 • دانشگاه USE
 • طب سنتی
 • دانشگاه شمالی یاراوان
 • دانشگاه اروپایی ارمنستان
 • موسسه پزشکی ارمنستان
 • دانشگاه روابط اقتصادی بین المللی
 • دانشگاه پزشکی سنت ترزا یاراوان
 • دانشگاه کشاورزی ملی ارمنستان
 • دانشگاه دولتی گاوار

هزینه تحصیل در ارمنستان

طبق تحقیقات انجام شده توسط HSBC در مورد تحصیلات در خارج از کشور، میانگین شهریه های دانشگاه های ارمنی 852 دلار می باشد. این درحالی است که هزینه های زندگی یک دانشجوی بین المللی در ارمنستان حدود 3400 دلار در سال است. برنامه ریزی تحصیلی روند قابل پیش بینی ایست. چرا که نیاز تحصیلی هر فرد با توجه به سن و سال او قابل تشخیص است. هزینه های سالیانه زندگی در کشور های مختلف می توانند نیز متفاوت باشند.

هزینه تحصیل در ارمنستان

در هنگام برنامه ریزی تحصیلی یک فرد نه تنها باید هزینه های تحصیل و شهریه های او را در نظر بگیرد بلکه باید به موارد مختلفی مثل هزینه های زندگی، نرخ تورم و هزینه های سفر و رفت و آمد و غیره را نیز توجه نمود. ارمنستان یکی از ارزان ترین کشور های اروپاست. قیمت خدمات و کالاها یک چهارم سایر کشور های اروپایی است که باعث می شود برای دانشجویان بین المللی بسیار ارزان و قابل دسترسی باشد.

بورسیه تحصیل در ارمنستان

بورسیه تحصیلی ارمنستان هماهنگ با علایق و اهداف متقاضیان برنامه ریزی می شوند و برای دانشجویانی که برنامه های تحصیلی مشخصی دارند طراحی شده اند تا به تجربه تحصیلی منحصر به فردی در کشور ارمنستان دست یابند… انواع بورسیه های این کشور عبارت اند از، بورسیه های دولتی: این بورسیه ها برای دانشجویانی در نظر گرفته شده اند که میخواهند برای یک سال در کشوری غیر سنتی، مثل ارمنستان درست بخوانند. با توجه به ماهیت رقابتی این بورسیه از میان هزاران متقاضی تنها تعداد کمی از آنها پذیرفته می شوند.

این بدان معناست که سوابق تحصیلی شما می بایست بسیار درخشان باشند و هرچه عملکرد شما خلاقانه تر و نوآورانه تر باشد، از شانس بیشتری برای دریافت این نوع بورسیه برخوردارید. اگر به جنبه ی « امنیت ملی » این نوع بورسیه علاقه داشته باشید شانس شما برای دریافت بورسیه کامل ، بالاتر می رود. یعنی اینکه شما دولت شما را به طور کامل بورسیه می کند اما بعد از فارغ التحصیلی باید برای مدتی برای آن کار کنید.

این نوع بورسیه برای تمامی مقاطع تحصیلی موجود است و تا 25000 دلار را پوشش میدهد. اگر به دنبال تجربه ی کار در کنار تحصیل هستید، می تواند برای شما گزینه خوبی باشد. شورای آمریکایی تحصیلات بین المللی: یک سازمان خصوصی است که بیشتر برای خدمات آموزشی در حوزه های زیر بورسیه می کند:

 • بورسیه تحقیقاتی : برای افرادی که در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد تحصیل می کنند و علاقمند به تحقیق در مورد کشورهای شرق اروپا مثل ارمنستان هستند.
 • برنامه تحصیلات زبان های محلی اورآسیا: به دانشجویانی تعلق میگیرد که علاقمند به تحصیل در رشته زبان ارمنی و سایر زبان های حوزه اورآسیا هستند.
 • AGBU: این نوع برای ترم تابستان در نظر گرفته شده و یک برنامه 4 هفته ای برای رشته های مختلف شامل می شود.

علاوه بر بورسیه های دولتی و خصوصی کشور ارمنستان، اکثر دانشگاه ها به طور جداگانه برنامه بورسیه جداگانه دارند.

شرایط تحصیل دوره زبان در ارمنستان را از مشاورین حقوقی موسسه میرداماد بخواهید.

سوالات متداول درباره تحصیل در ارمنستان

دانشگاه های دولتی یاراوان
دانشگاه آمریکایی ارمنستان
دانشگاه دولتی روسی – ارمنی
دانشگاه پزشکی دولتی یاراوان
دانشگاه علوم آموزشی دولتی ارمنستان
دانشگاه دولتی زبان و علوم اجتماعی یاراوان
دانشگاه دولتی اقتصاد ارمنستان
دانشگاه پلی تکنیک ملی ارمنستان
دانشگاه دولتی ملی وانادزور
دانشگاه دولتی شیراک
دانشگاه ملی معماری و ساخت و ساز ارمنستان
آکادمی دولتی هنرهای زیبا یاراوان
دانشگاه گالیک
USE دانشگاه
طب سنتی
دانشگاه شمالی یاراوان
دانشگاه اروپایی ارمنستان
موسسه پزشکی ارمنستان
دانشگاه روابط اقتصادی بین المللی
دانشگاه پزشکی سنت ترزا یاراوان
دانشگاه کشاورزی ملی ارمنستان
دانشگاه دولتی گاوار

از آنجایی که بیشتر رشته های تحصیلی در ارمنستان به زبان ارمنی ارائه می شوند پس دانستن زبان ارمنی لازم می باشد ولی به داشتن مدرکی خاص در زبان مربوطه احتیاجی نیست. همچنین کلاس های آمادگی ای برای دانشجویان بین المللی برگزار می شود که به یادگیری زبان آنها کمک می کند. بسیاری از رشته های تحصیلی به زبان های انگلیسی و روسی و حتی فرانسوی هم ارائه می گردد ولی دانستن زبان ارمنی و تسلط بر آن سودمند خواهد بود.

برای اخذ پذیرش در دانشگاه های ارمنستان معمولا نیازی به شرکت در آزمون به خصوصی نیست اما برخی از رشته ها و دانشگاه ها آزمون های مختص به خودشان را دارند مثل آزمون زبان یا آزمون مربوط به رشته تخصصی شما. هم چنین برای مقاطع بالاتر مثل کارشناسی ارشد و یا دکتری برخی از دانشگاه ها آزمون ورودی و مصاحبه ای را برای متقاضیان ترتیب می دهند.

_ اظهار نامه درخواست پذیرش: این نامه باید برای وزارت آموزش و علوم کشور ارمنستان صادر شود. در آن باید نام رشته تحصیلیتان را ذکر نمایید. این فرم در خود وزارت به شما داده می شود.
باید فرم درخواستی پر کنید و تحویل دهید. نمونه این فرم در وزارت علوم و آموزش ارمنستان موجود است.
_ گواهی سلامت کلی: این مدرک را می توانید به موسسات درمانی و پزشکی ارمنستان تحویل دهید. اگر می خواهید برای مجوز اقامت دانشجویی نیز درخواست دهید، دو نسخه از آن تهیه نمایید.
_ کپی تمامی صفحات پاسپورت و شناسنامه (توسط سفارت و یا کنسولگری کشور ارمنستان مورد تایید واقع شده باشد و اگر متقاضی کارت اقامت کشور ارمنستان هم هستید، دو نسخه از این مدرکتان تهیه کنید).
_ کپی تمامی مدارک و سوابق تحصیلی و ریز نمرات (باید توسط سفارت و یا کنسولگری ارمنستان تایید گردد).
_ چهار قطعه عکس 3 * 4
_ رزومه و یا اتوبیوگرافی. این مدرک باید به یکی از زبانهای ارمنی، روسی و یا انگلیسی نوشته شده باشد.
برای دانشجویان مقطع دکتری ارائه پایان نامه و تز پایان نامه الزامی است. می بایست آن را به یکی از زبان های ارمنی، انگلیسی و یا روسی ترجمه نمایید.

بله، برای پذیرش در این مقطع لازم است که دانشجویان در امتحان های ورودی مربوط به رشته خود شرکت نمایند و نمره قبولی بیاورند.

بله، برای پذیرش در این مقطع، متقاضی می بایست ابتدا در یک مصاحبه مربوط به رشته خود شرکت نمایید.

بله، دانشجویان متقاضی مقاطع مختلف تحصیلی میتوانند در کلاس های آمادگی شرکت کنند. هدف از برگزاری این کلاس ها آماده سازی دانشجویان خارجی برای حضور در کلاسهاست. این کلاس ها به تقویت دانش زبان ارمنی ، ادبیات ارمنی ، تاریخ آن و زبان های خارجی و موضوعات تخصصی هر رشته می پردازد. مدت زمان در نظر گرفته شده برای این کلاس ها یک سال است. شرکت در این کلاس ها به شما کمک می کند تا راحت تر در آزمون های ورودی نمره قبولی کسب نمائید.

برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری در دانشگاه های ارمنستان، فرد متقاضی می بایست پس از جمع آوری و تحویل مدارک لازم به وزارت علوم و آموزش پرورش کشور ارمنستان، ابتدا در یک مصاحبه مربوط به رشته تخصصی خود شرکت نماید و در آن قبول شود. همچنین شرکت در آزمون زبان انگلیسی و کسب نمره قبولی در آن الزامی و بسیار حائز اهمیت است.

خیر، دروس در مقطع دکتری، بر خلاف دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد که تنها به زبان ارمنی ارائه می شدند، به زبان های انگلیسی، روسی و ارمنی نیز ارائه می شوند و دانشجویان می توانند هرکدام از آنها انتخاب و در آن شرکت نمایند. تمامی رشته های مقطع دکتری دارای پایان نامه می باشند و دانشجو باید از پایان نامه خود در پایان دوره دفاع به عمل بیاورد.

میانگین شهریه های دانشگاه های ارمنی 852 دلار می باشد.

هزینه های زندگی یک دانشجوی بین المللی در ارمنستان حدود 3400 دلار در سال است.

بله، نواع بورسیه های این کشور عبارت اند از، بورسیه های دولتی: این بورسیه ها برای دانشجویانی در نظر گرفته شده اند که میخواهند برای یک سال در کشوری غیر سنتی، مثل ارمنستان درس بخوانند. با توجه به ماهیت رقابتی این بورسیه از میان هزاران متقاضی تنها تعداد کمی از آنها پذیرفته می شوند.
این بدان معناست که سوابق تحصیلی شما می بایست بسیار درخشان باشد و هرچه عملکرد شما خلاقانه تر و نوآورانه تر باشد، از شانس بیشتری برای دریافت این نوع بورسیه برخوردارید.
اگر به جنبه « امنیت ملی » این نوع بورسیه علاقه داشته باشید شانس شما برای دریافت بورسیه کامل ، بالاتر می رود. یعنی اینکه دولت شما را به طور کامل بورسیه می کند اما بعد از فارغ التحصیلی باید برای مدتی برای آنها کار کنید.
این نوع بورسیه برای تمامی مقاطع تحصیلی موجود است و تا 25000 دلار را پوشش میدهد. اگر به دنبال تجربه کار در کنار تحصیل هستید، می تواند برای شما گزینه خوبی باشد. شورای آمریکایی تحصیلات بین المللی، یک سازمان خصوصی است که بیشتر برای خدمات آموزشی در حوزه های زیر بورسیه می کند:
بورسیه تحقیقاتی : برای افرادی که در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد تحصیل می کنند و علاقمند به تحقیق در مورد کشورهای شرق اروپا مثل ارمنستان هستند.
برنامه تحصیلات زبان های محلی اورآسیا: به دانشجویانی تعلق میگیرد که علاقمند به تحصیل در رشته زبان ارمنی و سایر زبان های حوزه اورآسیا هستند.
این نوع برای ترم تابستان در نظر گرفته شده و یک برنامه 4 هفته ای برای رشته های مختلف: AGBU شامل می شود.
علاوه بر بورسیه های دولتی و خصوصی کشور ارمنستان، اکثر دانشگاه ها به طور جداگانه برنامه بورسیه خود را دارند.