تحصیل در هنگ کنگ ؛ در دنیای امروز بسیاری از افراد و به خصوص جوانان تمایل به مهاجرت و ادامه تحصیل در کشورهای بسیار پیشرفته و مدرن دارند. یکی از ایده آل ترین کشورهای آسیایی برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، هنگ کنگ می باشد که جزء 10 کشور برتر دنیا جهت ادامه تحصیل می باشد. هنگ کنگ دارای چندین دانشگاه معتبر در سطح بین المللی می باشد از این رو همه ساله افراد بسیاری از سراسر جهان به این کشور زیبا و پیشرفته مهاجرت می نمایند. در این مقاله به بررسی برخی شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در هنگ کنگ پرداخته شده است.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در هنگ کنگ

مهاجرت به هنگ کنگ برای تحصیل و زندگی متقاضیان بسیاری از سراسر دنیا دارد به طوریکه هنگ کنگ مملوء از افراد با ملیت ها و فرهنگ های مختلف می باشد از این رو فرهنگ و میراث چیزی است که هنگ کنگ را از بقیه آسیا جدا می کند، در واقع هنگ کنگ تلفیقی منحصر به فرد از فرهنگ شرقی و غربی می باشد. تحصیل در هنگ کنگ برابر با تضمین آینده شغلی دانشجویان می باشد زیرا فرصت های شغلی فوق العاده ای در هنگ کنگ وجود دارد و فارغ التحصیلان دانشگاه هنگ کنگ فرصت و موقعیت فراهم سازی یک شغل و کسب و کار بسیار عالی در هنگ کنگ دارند.

تحصیل در هنگ کنگ در مقطع لیسانس 3 تا 4 سال به طول می انجامد و دانشجویان طیف گسترده ای از رشته های دانشگاهی را پیش رو دارند و می توانند در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل بدهند. جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های هنگ کنگ در مقطع لیسانس داشتن مدرک دیپلم متوسطه الزامی می باشد. دانشجویانی که مقطع لیسانس را در دانشگاه های هنگ کنگ سپری می کنند باید بتوانند توانایی خود را در مواردی همچون: ارائه کار کتبی و شفاهی به مخاطبان متنوع در هنگ کنگ، تجزیه و تحلیل مسائل علمی، ارزیابی اطلاعات متنوع، بیان نظرات آگاهانه در مورد مسائل علمی، حرفه ای و اجتماعی و نشان دادن درکی پیچیده از تاثیر منطقه ای و جهانی در هنگ کنگ.

تحصیل در هنگ کنگ در مقطع فوق لیسانس حدود 1 تا 2 سال به طول می انجامد. دانشگاه های هنگ کنگ برنامه های کارشناسی ارشد را به دو صورت ارائه می دهند که عبارتند از:

تحصیل در هنگ کنگ

 • کارشناسی ارشد بر اساس تدریس: اغلب دوره ها در برنامه کارشناسی ارشد بر پایه تدریس از طریق سخنرانی ها، سمینارها، آموزش و بحث گروهی ارائه می شود و برخی برنامه ها ممکن است نیاز به انجام پروژه های گروهی و ارائه مقالات و پایان نامه دارند. برای ارزیابی دانشجویان در این دوره امتحانات پایان دوره برگذار می شود.
 • کارشناسی ارشد بر پایه پژوهش: در برنامه کارشناسی ارشد بر پایه پژوهش بیشترین تمرکز بر روی انجام کارهای تحقیقاتی می باشد و متقاضیان این دوره میبایست یک پیش زمینه خوب در رابطه با کارهای پژوهشی و تحقیقی داشته باشند. دانشگاه های هنگ کنگ طیف گسترده ای از برنامه های کارشناسی ارشد بر پایه پژوهش را در هر دو زمینه مهندسی و علوم انسانی ارائه می دهد و دانشجویان تحقیقات خود را زیر نظر اساتید و دانشمندان برجسته در سطح جهانی انجام می دهند. دانشجویان ملزم به ارائه یک پایان نامه بر اساس تحقیقات خود و دفاع شفاهی از آن می باشند.

تحصیل در هنگ کنگ در مقطع دکترا 3 یا 4 سال به طول می انجامد. دانشجویانی که مدرک لیسانس با نمرات عالی و یا فوق لیسانس بر پایه تدریس را گذرانده اند برنامه دکترا را 4 ساله به پایان می رسانند و آن دسته از دانشجویانی که مدرک فوق لیسانس بر پایه تحقیقات را دارند مقطع دکترا را طی یک برنامه 3 ساله به پایان می رسانند.

بورسیه تحصیلی در هنگ کنگ

دولت هنگ کنگ جهت رفاه حال دانشجویان کمک هزینه های تحصیلی در نظر گرفته که تعدادی از بورس های تحصیلی برای دانشجویان غیر بومی می باشد که در موسسات آموزش عالی و سایر سازمان های دولتی یا خصوصی در حال تحصیل هستند و برخی از دیگر از بورس های تحصیلی بر اساس یک رقابت بین تمامی دانشجویان و بدون در نظر گرفتن ملیت، قومیت و… اهدا می شود به این صورت که دانشجویانی که سابقه تحصیلی بهتری داشته باند و از نظر مالی نیز مشکل داشته باشند می توانند از این بورسیه استفاده نمایند. از بین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی هنگ کنگ دانشگاه هنگ كنگ Hong Kong Universityمورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران می­ باشد.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در هنگ کنگ:

به طور کلی زبان مادری اغلب مردم در هنگ کنگ چینی می باشد اما شما می توانید به زبان انگلیسی نیز با مردم هنگ کنگ ارتباط برقرار کنید و منوی رستوران ها، تابلوهای خیابان ها و … 2 زبانه هستند و البته زبان تدرس در اغلب دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در هنگ کنگ انگلیسی می باشد از این رو تسلط کامل به زبان انگلیسی و داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل الزامی می باشد.

مهاجرت تحصیلی در هنگ کنگهزینه زندگی و شهریه و تحصیل در هنگ کنگ

اغلب افراد تصور می کنند زندگی در یک کلان شهر شلوغ همچون هنگ کنگ ارزان نیست اما این طور نیست زیرا هزینه های تحصیل، خوراک، پوشاک، حمل و نقل، بهداشت و درمان و سایر هزینه ها بسیار ارزان تر از کشورهای اروپایی و شمال آمریکا می باشد علاوه بر این به دانشجویان نیز کارت های تخفیفی نیز داده می شود که هزینه ها کاهش می دهد. هزینه هایی همچون: مواد غذایی، تفریح، حمل و نقل، پوشاک و…. در ماه مبلغی حدود 6500 دلار در بر دارد که این مبلغ با توجه نحوه زندگی هر فرد ممکن است کمتر یا بیشتر شود و هزینه اقامت نیز اگر دانشجویان خوابگاه های دانشگاه را برای اقامت انتخاب کنند میبایست در هر ترم مبلغی حدود 650 دلار پرداخت نمایند و اگر تمایل به اجاره منزلی مستقل داشته باشند در ماه مبلغی حدود 2000 دلار باید پرداخت نمایند که این هزینه با توجه به ساختمان و محله متفاوت می باشد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی هنگ کنگ عبارتند از:

 • کارت شناسایی
 • گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • معرفی یک حساب بانکی با موجودی برابر با هزینه یکسال اقامت در هنگ کنگ
 • گواهی پزشکی سلامت
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • تایید مدارک توسط سفارت

سوالات متداول درباره شرایط تحصیل در هنگ کنگ

دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت علوم و بهداشت در هنگ کنگ کدام است؟

 • City University of Hong Kong
 • The Hong Kong Polytechnic University 
 • The Hong Kong University of Science and Tech
 • The Chinese University of Hong Kong
 • The University of Hong Kong
 • Hong Kong Baptist University

هزینه تحصیل در مقطع دندانپزشکی در هنگ کنگ چقدر است؟

هزینه تحصیلی دندانپزشکی در هنگ کنگ به صورت سالانه 28.000 $ HK می باشد.

آیا برای تحصیل در دانشگاه هنگ کنگ نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی می باشد؟

متقاضیان تحصیل در هنگ کنگ باید مدرک IETS، TOFEL یا مدارکی از این قبیل ارائه کنند.

هزینه های تحصیلی بین المللی در هنگ کنگ چقدر است؟

هزینه های تحصیلی بین المللی برای بیشتر رشته ها بین ۹۰,۰۰۰ تا ۲۶۵,۰۰۰ دلار هنگ کنگ تخمین زده شده است.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در هنگ کنگ چقدر است؟

هزینه تحصیل دکتری به صورت سالانه بین مبالغ 11،478$ (دلار) و 33700$ (دلار) است.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی در هنگ کنگ کدام است؟

 • کارت شناسایی
 • گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • معرفی یک حساب بانکی با موجودی برابر با هزینه یکسال اقامت در هنگ کنگ
 • گواهی پزشکی سلامت
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • تایید مدارک توسط سفارت

هزینه زندگی دانشجویی در هنگ کنگ چقدر است؟

هزینه زندگی دانشجویی 9000 الی 13000 دلار کانادا می باشد.

شرایط کار دانشجویی در هنگ کنگ حین تحصیل چگونه است؟

افراد برای مقطع لیسانس در هنگ کنگ می توانند 10 ساعت کار کنند. برای دوره فوق لیسانس 20 ساعت و برای مقطع دکترا نیز بیش از 25 ساعت کار مجاز است.

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در هنگ کنگ چند سال است؟

تحصیل در هنگ کنگ در مقطع لیسانس 3 تا 4 سال به طول می انجامد.

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هنگ کنگ چند سال است؟

تحصیل در هنگ کنگ در مقطع فوق لیسانس حدود 1 تا 2 سال به طول می انجامد.

مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در هنگ کنگ چند سال است؟

تحصیل در هنگ کنگ در مقطع دکترا 3 یا 4 سال به طول می انجامد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *