071-91009294  | 021-88724227  |

مهاجرت به لتونی

مهاجرت به لتونی

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

لتونی یک کشور جذاب است نه فقط برای نظام آموزش و پرورش آن، بلکه برای شیوه زندگی و هزینه های زندگی مقرون به صرفه آن. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط و راه های مهاجرت به لتونی از دیگر مطالب موجود بر روی وب سایت موسسه حقوقی میرداماد بهره ببرید. در این مقاله به راه های مهاجرت مانند، تحصیلی، سرمایه گذاری، ازدواج و غیره اشاره شده است.

مزایای زندگی و مهاجرت به لتونی

برخی از مزایای زندگی و مهاجرت به لتونی:

 • لتونی یکی از ارزان ترین کشورهای اروپایی است.
 • در حالی که این کشور کوچک است و تنها دو میلیون نفر جمعیت دارد، اما طبیعت لتونی بسیار زیبا و منحصر به فرد است. لتونی دارای 4 پارک بین المللی می باشد. چیزی که زیبایی لتونی را دو چندان کرده، طبیعت بکر می باشد.
 • هزینه مسکن و غذا در لتونی بسیار مقرون به صرفه است.
 • زبان رسمی این کشور لاتویایی است، اما مردم در اکثر مکان های تجاری و گردشگری به زبان انگلیسی صحبت می کنند. روسی و آلمانی نیز به خوبی در لتونی صحبت می شود.
 • هنر و فرهنگ این کشور بسیار غنی است و تحت تاثیر جامعه بزرگ و تاریخی جیپسی ها (gypsy) است.

تحصیل در لتونی

مهاجرت کاری به لتونی

مهاجرت تحصیلی به لتونی

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به لتونی

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در لتونی

مجموع مالیات در لتونی که شامل تمام مالیات ها از جمله مالیات بر بیمه اجتماعی می باشد فقط 30.5٪ از تولید ناخالص داخلی است. این یکی از پایین ترین شاخص ها در بین 27 کشور اتحادیه اروپا است. میانگین وزنی مالیات در اروپا 39.8٪ از تولید ناخالص داخلی است. اکثر کالاها و خدمات با 21٪ مالیات می باشند اما استثنائاتی نیز وجود دارد و برخی کالاها و خدمات خاص با مالیات بر ارزش افزوده 10٪ محاسبه می شوند.

مالیات بر درآمد شخصی 23٪ از درآمد خصوصی است. مالیات بر درآمد شرکت 15٪ است. لتونی در سال 2004 عضو اتحادیه اروپا شد و از 21 دسامبر 2007 لتونی بخشی از منطقه شنگن است. این بدان معنی است که پس از مهاجرت به لتونی، شما ویزای شنگن را دریافت خواهید کرد و می توانید به تمام کشور های اروپایی (کشورهای عضو شنگن) بدون ویزا سفر کنید.

بیش از 20 بانک در لتونی وجود دارد که مطابق قانون لتونی عمل می کنند. اغلب آنها تحت کنترل سوئد، نروژ، آلمان و دانمارک هستند. آنها نظام مالی کشور را پایدار نگه می دارند و اجازه می دهند شما پول خود را در حساب نگهداری کنید بدون اینکه از دزدیده شدن آن بترسند. لتونی، رسما جمهوری لتونی یکی از سه کشور بالتیک در شمال اروپا در منطقه بالتیک است. این منطقه از سمت شمال با استالین بالتیک استونی، جنوب به وسیله ی کشور لیتوانی بالتیک و به سوی شرق، توسط بلاروس و فدراسیون روسیه، هم مرز است.

مهاجرت به لتونی از طریق تحصیل

آموزش عالی در لتونی به دو بخش متمایز تقسیم شده‌ است، که بطور گسترده توسط کارشناسی های ارشد تحقیقاتی و حرفه‌ ای از هم جدا شده ‌است:

 • برنامه‌های دانشگاهی – این رشته های کارشناسی ارشد بر روی توسعه تحقیق و دانش تمرکز دارند.
 • آموزش عالی حرفه‌ ای – این رشته های کارشناسی ارشد بر روی موضوعات حرفه ‌ای متمرکز شده اند.

هفت دانشگاه در لتونی وجود دارد که در آن می‌ توانید در یک برنامه فارغ‌ التحصیلی و همچنین چندین موسسه دیگر که برنامه‌ های فارغ ‌التحصیلی را ارائه می‌دهند، تحصیل کنید. طول دوره تحصیلی کارشناسی ارشد در لتونی به طور معمول دو سال طول خواهد بود و مدرک دکتری حدود پنج سال طول خواهد کشید تا تکمیل شود.

ویزاهای اخذ شده

دروس به زبان لتونی تدریس می‌شوند، بنابراین بهتر است مهارت‌های زبانی خود را افزایش دهید. برای مهاجرت و تحصیل در لتونی، دانشجویان غیر عضو شهروندی اتحادیه اروپا نیاز به درخواست برای مجوز ورود کوتاه ‌مدت یا اجازه اقامت دانشجو بسته به طول دوره فوق ‌لیسانس دارند. اجازه ورود کوتاه ‌مدت به شما این امکان را می‌دهد که سه ماه در لتونی بمانید و پس از آن باید اجازه اقامت دانشجو را دریافت کنید.

مهاجرت به لتونی از طریق تحصیل

اگر چه لتونی یک کشور کوچک است، اما دانشجویان بین المللی تمایل زیادی برای تحصیل در لتونی دارند. بیش از 200 برنامه تحصیلی انگلیسی در دانشگاه های لتونی در اختیار شما قرار می گیرند. اما بسیاری از آنها تنها در سطح لیسانس موجود است. ریگا پایتخت و بزرگترین شهر لتونی است و در این شهر شما اکثریت دانشگاه ها را پیدا خواهید کرد، بزرگترین دانشگاه این کشور، دانشگاه لتونی است.

تاریخ این دانشگاه تقریبا 100 ساله است و چندین دوره به زبان انگلیسی، از جمله پزشکی و دندانپزشکی، در آن وجود دارد. دانشگاه ریگا استادینس دارای بزرگترین گروه دانشجویان بین المللی در لتونی است. 25 درصد از کل دانش آموزان را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند و از 50 کشور مختلف هستند. جهت مهاجرت تحصیلی به لتونی باید بدانید که سال تحصیلی در اکثر مؤسسات آموزشی این کشور در ماه سپتامبر شروع می شود و شامل 40 هفته است و به 2 ترم تقسیم می شود.

هزینه مطالعات بستگی به موسسه و برنامه ای دارد که در آن ثبت نام کردید. این هزینه کمتر از 1600 یورو در سال در برخی برنامه های کارشناسی (3-4 ساله تحصیلی) تا 15000 یورو در سال می باشد. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی (5 ساله) تا 25،600 یورو برای مدرک MBA است. آژانس توسعه مزالعات و تحصیلات، بورسیه دولتی تحصیلی برای دانشجویان خارجی، کار تحقیقاتی و مشارکت در مدارس تابستانی در لتونی ارائه می دهد. هزینه زندگی دانشجویی در ریگ، پایتخت لتونی بسیار پایین است، به خصوص وقتی در مقایسه با دیگر پایتخت های کشورهای اروپایی، با این حال، اگر شما در یکی از شهرهای بزرگ سراسر لتونی تحصیل می کنید، هزینه های دانشجویی حتی کمتر خواهد بود.

مهاجرت کاری به لتونی از طریق تخصص

داشتن مجوز کار برای شهروندان خارجی که قصد کار در لتونی را دارند، ضروری می باشد. مجوز کار باید پیش از شروع کار اتخاذ شده باشد. متقاضیان برای تایید مجوز کار، باید شرایط زیر را داشته باشند :

 • متقاضی باید اصل قرارداد کاری خود را با فرم درخواست ضمیمه کند.
 • قرار داد کار باید از طرف یک بیزنس ثبت شده لاتویایی باشد.
 • قرارداد کاری ممکن است مجوز اقامت را نیز شامل شود.

افراد زیر از اخذ مجوز کار معاف هستند :

 • مدیر نمایندگی شرکت های خارجی برای انجام فعالیت های تجاری در لتونی
 • سهام داران شرکت های ثبت شده لتونی
 • دارندگان مجوز اقامت دائم لتونی

مجوز اقامت به دارندگان این امکان را می دهد که در لتونی اقامت داشته باشند و به جست و جوی کار بپردازند. این مجوز کار برای افراد خارجی مورد نیاز است که قصد اقامت بیش از 90 روز در این کشور را دارند. کارآفرینان برای راه انداز یک بیزنس و یا کاسبانی که قصد مدیریت یک بیزنس در لتونی را دارند باید برای مجوز اقامت درخواست دهند. مدارک لازم برای درخواست مجوز اقامت لتونی :

 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس در سایز عکس پاسپورت
 • دو فرم تکمیل شده درخواست مجوز کار
 • گواهی پزشکی نشان دهنده سلامت متقاضی
 • وجوه کافی مالی
 • بیمه درمانی
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا
 • سند ازدواج و شناسنامه همسر و وابستگان (در صورت وجود)
 • قرار داد کار از طرف اسپانسر
 • نامه ای از هدف اسپانسر برای استخدام متقاضی

مهاجرت کاری به لتونی از طریق تخصص

در صورتیکه فردی متقاضی کار از طریق تخصص خود در کشور لتونی باشد بایستی ابتدا دعوتنامه شخص کارفرما که مورد تایید قانون بیمه تامین اجتماعی این کشور است را داشته باشد و بایستی با فرد متقاضی قرارداد کاری بسته شود و به امضا برسد. فرد متقاضی خارجی باید برای کار کردن در این کشور ویزا و مجوز کار دریافت کند.

بدین منظور فرد باید در اداره کاریابی ثبت نام شود. این فرایند باید حداقل یک ماه قبل از پذیرش دعوتنامه یا اسپانسرشیپ برای ویزا کار صورت پذیرد. این ویزا به متقاضیان ماهر اجازه اقامت بیش از 90 روز تا 6 ماه در کشور لتونی را می دهد. در صورت ادامه فعالیت و داشتن شرایط مورد نیاز فرد می تواند ویزا خود را تمدید کند. در صورتیکه فرد متقاضی قصد فعالیت با بیش از یک کارفرما یا در چندین موقعیت را دارد باید بصورت جداگانه مجوز کار دریافت کند. اسناد مورد نیاز جهت صدور ویزا نیز به شرح زیر است:

 • داشتن سند مسافرتی معتبر
 • داشتن منبع مالی معتبر جهت اقامت در کشور لیتونی
 • داشتن اسناد مربوط به هدف از ورود به کشور و اقامت و مکان اقامت و داشتن دعوتنامه
 • داشتن پوشش بیمه سلامت

ضمنا افراد متخصصی که درخواست کارت آبی اقامت این کشور را می دهند بایستی دارای میانگین دستمزد مورد نظر باشند.

مهاجرت به لتونی از طریق سرمایه گذاری

در حال حاضر در کشور لتونی برنامه ای برای اخذ شهروندی از طریق سرمایه گذاری وجود ندارد، اما یک برنامه شبیه به آن موجود است: برنامه ویزای طلایی. کشور لتونی برنامه ویزای طلایی را در سال 2010 به سرمایه گذاران غیر اروپایی معرفی کرده است. با سرمایه گذاری به مبلغ حداقل 250 هزار یورو می توان اقامت موقت 5 ساله این کشور را کسب کرد.

سرمایه گذاران پس از اتمام این دوره پنج ساله می توانند برای اقامت دائم و پس از آن برای شهروندی لتونی درخواست دهند. با ویزای طلایی، اعضای خانوداه سرمایه گذاران می توانند اقامت این کشور را بدون پرداخت هزینه اضافی کسب کنند. همچنین دارندگان مجوز اقامت لتونی می توانند بدون ویزا به کشورهای منطقه شنگن سفر کنند. سه گزینه سرمایه گذاری برای برنامه ویزای طلایی وجود دارد:

 • سپرده بانکی : سرمایه گذاران می توانند یک حساب بانکی به مبلغ 300 هزار یورو در یکی از بانک های لتونی افتتاح کنند. این حساب تا 5 سال اقامت موقت بلوکه و پس از پنج سال این مبلغ به طور کامل به سرمایه گذار بازگردانده خواهد شد.
 • سرمایه گذاری در املاک و مستغلات : سرمایه گذار باید مبلغ حداقل 250 هزار یورو در املاک و مستغلات کشور لتونی سرمایه گذاری و آن ملک را برای پنج سال حفظ کند.
 • راه اندازی بیزنس :سرمایه گذاران می توانند یک کنسرسیوم از شرکای تجاری ایجاد کنند و هر کدام از آنها باید حداقل مبلغ 200 هزار یورو در یک بیزنس تایید شده توسط دولت لتونی سرمایه گذاری کنند. این کسب و کار و بیزنس باید حداقل 5 سال حفظ شود.

سرمایه گذاران می توانند مجوز اقامت 5 ساله خود را با سرمایه گذاری حداقل 250،000 یورو حتی در املاک دریافت کنند. سرمایه گذاری در برخی زمینه ها به سرمایه حداقل 500،000 یورو نیاز دارد. علاوه بر این هزینه سرمایه گذار بایستی هزینه پردازش دولتی 25000 یورو یا 5٪ ارزش ملک را پرداخت نماید. حقایق کلیدی در رابطه با مهاجرت به لتونی از طریق سرمایه گذاری:

 • حداقل مبلغ سرمایه گذاری € 250،000 یورو
 • اخذ اقامت برای کل خانواده
 • قابل تجدید پس از 5 سال
 • سفر اتحادیه اروپا ویزای شینگن

مهاجرت به لتونی از طریق سرمایه گذاری

لتونی بخشی از منطقه یورو است و همچنین این کشور منطقه یوزن شنگن است. از این رو اقامت در لتونی سرمایه گذاران را قادر می سازد در سراسر اتحادیه اروپا ویزای شنگن سفر کنند. متقاضیان می توانند پس از پنج سال اقامت دائم خود را درخواست کنند. پایتخت لتونی ریگا فقط 90 دقیقه با مسکو فاصله دارد. اکثر ساکنان لتونی به زبان روسی صحبت می کنند و لتونی یک مقصد محبوب برای روس هایی که به دنبال ویزای سرمایه گذاری هستند می باشد، آنها می توانند با این کار اقامت و شهروندی اروپا را به دست آورند.

متقاضیان می توانند پس از گذراندن حداقل 5 سال در این کشور برای اقامت دائم در لتونی تقاضا کنند. آنها باید حداقل 4 سال در این کشور اقامت داشته باشند، باید از زبان، تاریخ و سرود ملی مطلع باشند. متقاضیان می توانند پس از 10 سال اقامت در لتونی برای شهروندی این کشور درخواست نمایند.

مهاجرت به لتونی از طریق ازدواج

راه های متعددی برای اخذ اقامت قانونی لتونی وجود دارد که مردم می توانند از آن استفاده کننده نظیر پیدا کردن کار در این کشور، پیوستن به یک صومعه یا سرمایه گذاری در اقتصاد لتونی، یکی از راه های دیگر آن ازدواج با یک شهروند لتونی می باشد. مدارک برای ازدواج با فردی ازلتونی و اخذ اقامت از طریق ازدواج، کپی پاسپورت هر دو نفر، سند از دفاتر رسمی کشور مبدا که نشان دهد از قبل مجرد بوده اید (در صورت ازدواج پیشین، سند طلاق).

این سند باید توسط وزارت امور خارجه لتونی تأیید شود، سپس به زبان لاتین ترجمه و توسط دفتر اسناد رسمی تایید گردد. به خاطر داشته باشید که در زمان ثبت نام شما به عنوان یک فرد خارجی به حساب می آیید و برای ورود به لتونی بایستی ویزای معتبر داشته باشید (و یا طبق قوانین Shengen). هزینه درخواست ثبت نام برای مهاجرت از طریق ازدواج (هزینه حدود 5Ls).

هر کشوری قانون خاص خود را برای مهاجرت و شهروند آن کشور شدن دارد .اگر شما کشور لتونی را برای مهاجرت انتخاب می کنید برای اینکه بطور قانونی وارد کشور شده و تقاضای اقامت کنید باید از طریق ویزای خاصی اقدام کنید. از نمونه ویزایی که میتوانید استفاده کنید ویزای ازدواج با شهروندی از جمهوری لتونی می باشد. برای این کار شخص لتونی باید شناسنامه ی محل تولد، مجرد بودن و سن قانونی خود (18 سال به بالا) برای ازدواج را به دولت ارائه دهد.

پس از ازدواج با در دست داشتن سند ازدواج و شناسنامه ی هردو طرف می توانید برای مهاجرت به کشور لتونی ویزای ازدواج بگیرید. با این نوع ازدواج می توانید پس از چند سال زندگی در کشور، تقاضای تابعیت کنید ولی شرایط خاصی دارد. هنگامیکه با شخصی که شهروند جمهوری لتونی است ازدواج می کنید باید گواهی ضمانت حمایت مالی از همسر خود طی مدت زمان اقامتش در لتونی و پاسپورت هر دو نفر را آماده کرده و به سفارت لتونی در کشور خود تحویل دهید.

نامزد شما باید علت مهاجرت خود و ازدواج را با دلیل به دولت لتونی توضیح دهد. مدت زمان اعتبار ویزای ازدواج کشور لتونی 6 ماه می باشد و پس از اتمام این تاریخ باید برای 5 سال تقاضای اقامت کنید. شرط ویزای ازدواج و مهاجرت به کشور لتونی، یادگیری زبان کشور و انجام کار پاره وقت یا تمام وقت است ( درآمد ثابت داشته و برای اقتصاد کشور سودمند باشید). درصورتی که بتوانید به زبان این کشور صحبت کنید راحت تر می توانید اقدامات مهاجرت را انجام دهید.

باید با همسرتان 5 سال زندگی کنید و در این مدت تمامی ضوابط و قوانین کشور لتونی را رعایت کنید تا در صورت لازم گواهی عدم سوپیشینه به دولت ارائه دهید. در این 5 سال، باید مکان اقامت خود را به شهرداری گزارش دهید. اگر خواستید کار کنید و یا به تحصیل بپردازید مدارک لازم را به دولت تحویل دهید تا مجوز بگیرید و پس از گذشت 5 سال، مدارک لازم جهت اخذ تابعیت تهیه نموده و به سفارت لتونی تحویل دهید و منتظر اقامت دائم خود باشید.اقامت لیتونی یا لاتویا از طریق ثبت شرکت نیز امکان پذیر است، برای دریافت اطلاعات به روز در این خصوص با مشاورین موسسه حقوقی میرداماد در ارتباط باشید.

سوالات متداول درباره مهاجرت به لتونی

به طور معمول دو سال طول خواهد بود

مدرک دکتری حدود پنج سال طول خواهد کشید تا تکمیل شود.

دروس به زبان لتونی تدریس می‌شوند، بنابراین بهتر است مهارت‌های زبانی خود را افزایش دهید.

برای مهاجرت و تحصیل در لتونی، دانشجویان غیر عضو شهروندی اتحادیه اروپا نیاز به درخواست برای مجوز ورود کوتاه ‌مدت یا اجازه اقامت دانشجو بسته به طول دوره فوق ‌لیسانس دارند.

اجازه ورود کوتاه ‌مدت به شما این امکان را می‌دهد که سه ماه در لتونی بمانید و پس از آن باید اجازه اقامت دانشجو را دریافت کنید.

دانشگاه ریگا استادینس دارای بزرگترین گروه دانشجویان بین المللی در لتونی است. 25 درصد از کل دانش آموزان را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند و از 50 کشور مختلف هستند.

در اکثر مؤسسات آموزشی این کشور در ماه سپتامبر شروع می شود و شامل 40 هفته است و به 2 ترم تقسیم می شود.

این هزینه کمتر از 1600 یورو در سال در برخی برنامه های کارشناسی (3-4 ساله تحصیلی) تا 15000 یورو در سال می باشد.

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی (5 ساله) تا 25،600 یورو برای مدرک MBA است.

 • متقاضی باید اصل قرارداد کاری خود را با فرم درخواست ضمیمه کند.
 • قرار داد کار باید از طرف یک بیزنس ثبت شده لاتویایی باشد.
 • قرارداد کاری ممکن است مجوز اقامت را نیز شامل شود.
 • مدیر نمایندگی شرکت های خارجی برای انجام فعالیت های تجاری در لتونی
 • سهام داران شرکت های ثبت شده لتونی
 • دارندگان مجوز اقامت دائم لتونی

اخبار های مرتبط