در دنیای امروزی اغلب افراد از سراسر دنیا متقاضی ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی و دانشگاه های معتبر در سطح جهانی می باشند.کشور سوئد یکی از بهترین و پرطرفدارترین کشورهای اروپایی جهت ادامه تحصیل می باشد زیرا برترین دانشگاه های اروپا در این کشور قرار دارد. دانشگاه های سوئد بعد از آمریکا برترین و معتبرترین دانشگاه ها در زمینه تحصیل ،اقامت تحصیلی و زندگی در جهان می باشد. کشور سوئد یکی از امن ترین و با ثبات ترین کشورهای جهان می باشد. راه های مهاجرت به سوئد از طریق اخذ ویزای کار درسوئد ، سرمایه گذاری و تحصیل در سوئد می باشد، بنابراین اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری ،کار و تحصیل صورت می پذیرد.اگر شما هم خواهان مهاجرت تحصیلی به سوئد هستید می توانید ضمن مراجعه به موسسات اعزام دانشجو یا موسسات معتبر مهاجرتی نسبت به بررسی شرایط تحصیل در سوئد اطلاعات کسب کنید.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در سوئد

کشور سوئد دارای برترین دانشگاه ها و پیشرفته ترین امکانات آموزشی می باشد و تقریبا تمامی رشته های تحصیلی در دانشگاه های سوئد ارائه می شود. تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی و سوئدی صورت می گیرد. متقاضیان ادامه تحصیل در سوئد میبایست شرایط اخذ پذیرش در این دانشگاه ها را داشته باشند یکی از این شرایط داشتن مدرک دیپلم متوسطه جهت ورود به دانشگاه های سوئد است که اجباری می باشد.

تحصیل در سوئد

شرایط تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی سوئد

تحصیل در سوئد در مقطع لیسانس حدود 3 تا 4 سال به طول می انجامد و دانشجویان در مدت تحصیل خود میبایست 180 واحد درسی را پاس کنند. اغلب دروس در مقطع لیسانس به زبان سوئدی ارائه میشود اما رشته هایی نیز وجود دارد که به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند بنابراین زبان تحصیل در این کشور سوئدی و انگلیسی میباشد. هزینه تحصیل در سوئد در مقطع لیسانس حدود 10000 تا 12000 یورو در سال است لذا شهریه دانشگاه در این کشور در حد متعادل است البته دانشجویان در این مقطع جهت تامین بخشی از هزینه های تحصیل خود می توانند 10 ساعت در هفته را کار کنند و به ازای هر 10 ساعت کار در هفته مبلغی حدود 80 تا 100 یورو حقوق دریافت نمایند.

شرایط تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد سوئد

تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه های سوئد 1 تا 2 سال به طول می انجامد البته لازم به ذکر است که کشور سوئد تنها کشوری است که میتوان در آن مقطع فوق لیسانس را 1 ساله به پایان رساند. دانشجویان در مقطع فوق لیسانس میبایست 160 واحد درسی را پاس کنند و دروس به زبان سوئدی و انگلیسی ارائه می شوند.

هزینه تحصیل در سوئد در مقطع فوق لیسانس سالانه حدود 10000 تا 12000 یورو می باشد. البته دانشجویان در این مقطع می توانند از بورسیه تحصیلی نیز استفاده نمایند. آن دسته از دانشجویانی که معدل تحصیلی بالا، مدارک تحصیلی از دانشگاه های معتبر و مقالات بین المللی داشته باشند از شانس بالاتری جهت اخذ بورسیه تحصیلی سوئد برخوردارند. دانشجویان در مقطع فوق لیسانس مجوز 20 ساعت کار در هفته را دارند و حقوقی حدود 140 تا 160 یورو در هفته دریافت میکنند که این مبلغ بخشی از هزینه زندگی دانشجویی و تحصیل دانشجو را پوشش می دهد.

آن دسته از دانشجویانی که متقاضی ادامه تحصیل در سوئد در مقطع فوق لیسانس هستند میبایست مدرک زبان آیلتس حداقل 6 و 2 توصیه نامه از اساتید مقطع تحصیلی لیسانس خود به همراه گواهی معتبر بانکی جهت اثبات پشتوانه مالی را با مدارک شناسایی خود را به وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی میرداماد واقع در شهر شیراز تحویل دهند تا در مدت زمانی کوتاه ویزای تحصیلی خود را دریافت نمایند البته آن دسته از متقاضیانی که مدرک زبان انگلیسی ندارند می توانند با شرکت در کلاس های آموزشی موسسه حقوقی میرداماد در مدت زمانی کوتاه و به صورت تضمینی مدرک زبان خود را دریافت نمایند.

تحصیل در سوئد در مقطع دکترا حدود 3 سال به طول می انجامد و تدریس در این مقطع به زبان انگلیسی می باشد. دانشجویان در مقطع دکترای دانشگاه های سوئد می توانند از بورسیه های تحصیلی نیز استفاده کنند. آن دسته از دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکترای دانشگاه های سوئد می شوند میتوانند از شرایط تحصیل رایگان نیز بهره مند گردند و در ماه مبلغی حدود 2000 دلار دریافت می کنند، از این رو رقابت جهت اخذ بورسیه تحصیلی بسیار زیاد است.

قابل ذکر است که آن دسته از دانشجویانی که مدارک لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشگاه های معتبر دریافت کرده اند، مدرک زبان آیلتس 6.5 و مقالات بین المللی یا تالیف کتاب دارند از شانس بالاتری جهت اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکترای دانشگاه سوئد برخوردارند. دانشجویان در مقطع دکترا در کشور سوئد می توانند 30 ساعت در هفته کار کنند و مبلغی حدود 240 تا 300 یورو به ازی هر هفته دریافت نمایند که این مبلغ بخش زیادی از هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می دهد.

دانشگاه های پزشکی در سوئد از معتبرترین و پرطرفدارترین دانشگاه ها در سطح جهان است و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی به راحتی میتوانند در تمامی کشورهای جهان مشغول به کار شوند یا تحصیل پزشکی ودندانپزشکی خود را در دوره های تخصصی تکمیل نمایند.

اعزام دانشجو به سوئد

اخذ تابعیت در سوئد از طریق خون می باشد، هر چند در بسیاری از کشورها تولد در آن کشور عامل اصلی اخذ تابعیت نیست ولیکن از موارد تاثیر گذار محسوب می شود. نکته قابل توجه این است که اگر شما یک فرد خارجی باشید و فرزند شما در سوئد به دنیا بیاید شما مقیم دائم سوئد محسوب نمی شوید و اقامت از طریق تولد فرزند دائم نمی باشد.

دانشگاه های معتبر سوئد

دانشگاه لوند : یکی از معتبرتربن و بزرگ ترین دانشگاه های سوئد دانشگاه لوند است. دانشگاه لوند یکی از برترین دانشگاه های دنیا و به صورت کاملا دولتی می باشد که در سال 1666 تاسیس شده است. دانشگاه لوند از 8 دانشکده فلسفه، علوم انسانی، حقوق، داروسازی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مدیریت و مهندسی تشکیل شده است.

دانشگاه اوپسالا : دانشگاه اوپسالا یکی از برترین دانشگاه ها در اروپا می باشد. دانشگاه اوپسالا از 4 دانشکده تشکیل شده که عبارتند از: دانشکده علوم انسانی، دانشکده داروسازی، دانشکده علم و تکنولوژی و دانشکده علوم.

دانشگاه اومئو : دانشگاه اومئو یکی از دانشگاه های دولتی بسیار معتبر واقع در شهر اومئو می باشد. دانشگاه اومئو از 4 دانشکده تشکیل شده که عبارتند از: دانشکده داروسازی، دانشکده هنر، دانشکده علوم پایه و دانشکده مدیریت و علوم اجتماعی.

دانشگاه صنعتی چالمرز: یکی از معتبرترین دانشگاه های خصوصی کشور سوئد دانشگاه صنعتی چالمرز است که بیش از 150 سال قدمت دارد و شعار آن ” پیشرفت” می باشد.

دانشگاه سلطنتی KTH : از برترین دانشگاه های دولتی سوئد می توان به دانشگاه سلطنتی KTH اشاره کرد. این دانشگاه با بیش از 160 سال قدمت در شهر استکهلم واقع شده و شعار آن ” علم و هنر” می باشد. دانشگاه سلطنتی KTH یکی از برترین دانشگاه ها در رشته های فنی و مهندسی در سوئد می باشد. دانشگاه سلطنتی KTH یکی از برترین دانشگاه های ارائه دهنده رشته های فنی در سوئد می باشد.

دانشگاه گوتنبرگ : یکی از اصلی ترین دانشگاه های کشور سوئد دانشگاه گوتنبرگ است که از نظر رشته های ارائه دهنده از گسترده ترین دانشگاه های کشور سوئد می باشد. دانشگاه گوتنبرگ با دانشگاه چالمرز همکاری مستقیم و نزدیک دارد.

هزینه خوابگاه دانشجویی در سوئد با توجه به امکانات خوابگاه و فاصله خوابگاه تا دانشگاه متفاوت است به طور مثال یک اتاق از یک خوابگاه دانشجویی در حومه شهر البته با فاصله کمی تا مرکز شهر حدود 300 تا 400 یورو در ماه می باشد البته دانشجویان می توانند آپارتمان هایی با یک یا دو اتاق نیز اجاره کنند که اجاره ی آن ها با توجه به تعداد اتاق ها و امکانات از 350 یورو تا 750 یورو در ماه متغیر می باشد.

دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود در سوئد می توانند با پیدا کردن شغل مناسب ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند و بعد از 3 تا 5 سال کار کردن در سوئد درخواست اقامت سوئد را بدهند.

مدارک مورد نیاز جهت ارائه درخواست ویزای تحصیلی سوئد :

 • دو قطعه عکس 4*6 بدون روتوش
 • اصل و کپی پاسپورت
 • گواهی بانکی تایید شده جهت اثبات پشتوانه مالی
 • گذرنامه با حداقل 1سال اعتبار
 • مدرک زبان

سوالات متداول درباره شرایط تحصیل در سوئد

دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت علوم و بهداشت در کشور سوئد کدام است؟

 • دانشگاه اوپسالا 
 • دانشگاه اومئو 
 • دانشگاه صنعتی چالمرز
 • دانشگاه سلطنتی KTH 
 • دانشگاه گوتنبرگ

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور سوئد چقدر است؟

هزینه تحصیل در سوئد در مقطع لیسانس حدود 10000 تا 12000 یورو در سال است.

آیا برای تحصیل در دانشگاه سوئد نیاز به ارائه مدرک زبان می باشد؟

خیر، برای تحصیل در دانشگاه های سوئد نیازی به ارائه مدرک زبان نمی باشد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد چقدر است؟

هزینه تحصیل در سوئد در مقطع فوق لیسانس سالانه حدود 10000 تا 12000 یورو می باشد.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در کشور سوئد چگونه است؟

تحصیل در مقطع دکتری در کشور سوئد کاملاً رایگان است و دانشجویان نیاز به پرداخت شهریه ندارند. با این وجود، دانشجویان می بایست هزینه های اقامت و زندگی خود را تامین نمایند.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی در کشور سوئد کدام است؟

 • دو قطعه عکس 4*6 بدون روتوش
 • اصل و کپی پاسپورت
 • گواهی بانکی تایید شده جهت اثبات پشتوانه مالی
 • گذرنامه با حداقل 1 سال اعتبار
 • مدرک زبان ( در صورت تمایل به بورسیه شدن).

هزینه زندگی دانشجویی در کشور سوئد چقدر است؟

به طور میانگین هزینه زندگی در سوئد بین 800 یورو تا 1000 یورو در ماه می باشد.

شرایط کار دانشجویی در کشور سوئد حین تحصیل چگونه است؟

 • دانشجویان در مقطع لیسانس می توانند 10 ساعت در هفته را کار کنند و به ازای هر 10 ساعت کار در هفته مبلغی حدود 80 تا 100 یورو حقوق دریافت نمایند.
 • دانشجویان در مقطع فوق لیسانس مجوز 20 ساعت کار در هفته را دارند و حقوقی حدود 140 تا 160 یورو در هفته دریافت میکنند.
 • دانشجویان در مقطع دکترا در کشور سوئد می توانند 30 ساعت در هفته کار کنند و مبلغی حدود 240 تا 300 یورو به ازی هر هفته دریافت نمایند.

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور سوئد چند سال است؟

تحصیل در سوئد در مقطع لیسانس حدود 3 تا 4 سال به طول می انجامد.

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد چند سال است؟

تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه های سوئد 1 تا 2 سال به طول می انجامد.

مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در کشور سوئد چند سال است؟

تحصیل در سوئد در مقطع دکترا حدود 3 سال به طول می انجامد.

14 دیدگاه برای “تحصیل در سوئد

 1. Avatar امیر گفت:

  سلام. سوالی داشتم در مورد ویزای تحصیلی و اقامت بعد از تحصیل در سوئد

  1. Avatar مشاور بخش تحصیل و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   بفرمایید، بنده پاسخگو هستم.
   البته مشاورین موسسه هم در این زمینه می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

 2. Avatar سارا گفت:

  سلام. آیا الان کسی پاسخگو هست؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام وقت بخیر

   تمامی روز های هفته بجز پنج شنبه ها: 9 صبح الی 20
   پنج شنبه ها 9 صبح الی 19
   جمعه ها تعطیل

 3. Avatar کیوان گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید مزاحم شدم میخاستم ببینم ویزای دانش آموزی برای چه کشور هایی صادر میکنید؟اروپایی
  مثلا سوئد میشه ؟ هزینه سالیانه چقدره

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام جهت دریافت ویزای دانش آموزی شما می توانید در خصوص کشور سوئد درخواست پذیرش با تسهیلات ویژه ی آموزشی دریافت نمایید. هزینه سالانه بستگی به دانشگاه مورد نظر شما دارد.

 4. Avatar حسینی گفت:

  سلام وقت بخیر ایا صحت داره که تحصیل در سوئد رایگانه؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام تحصیل در سوئد رایگان نمی باشد، اما تخفیف در شهریه دانشگاه های این کشور وجود دارد و فقط مخصوص بومی و شهروندان اتحادیه اروپا می باشد.

 5. Avatar زهرا رستمی گفت:

  سلام من 36 سالمه و لیسانس حسابداری دارم میخواستم بدونم میتونم برا مقطع ارشد کشور سوئد اقدام کنم؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام شما با ارائه مدرک آیلتس منطبق با مقطع درخواستی خود و گذراندن کورس زبان 1 یا دوسال در سوئد پذیرش از دانشگاه ها را در این کشور دریافت نمائید.

 6. Avatar فرزین گفت:

  سلام من لیسانس دبیری فیزیک دارم با معدل بالا دارم ایا کشورسوئد به من اقامت همیشگی و اقامت تحصیلی میدهد

  1. Avatar مشاور مهاجرتی گفت:

   سلام
   در صورتی که سوابق کاری و مدارک شما توجیحی مبنی بر توانایی کار شما باشد، می توانید درخواست ویزا بدهید.

 7. Avatar شادی گفت:

  با سلام، برای کار در رشته داروسازی یا پذیرش PhD در سوئد نیاز به معادلسازی مدرک هست؟

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   سلام
   برای کار در سوئد نیاز به معادل سازی مدرک تحصیلی خود دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *