مشاوره تخصصی و تماس فوری

شما عزیزان جهت مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

کشور پادشاهی سوئد به دلایل فراوانی مورد توجه مهاجران قرار دارد. این کشور مرفه با بالاترین کیفیت و استاندارد زندگی همواره در فهرست مقاصد مهاجرت تحصیلی متقاضیان قرار داشته است. بر این اساس در این مقاله به بررسی چگونگی تحصیل در سوئد می پردازیم. در این مقاله می خوانید:

 • چرا تحصیل در سوئد؟
 • تحصیل در مدارس سوئد
 • شرایط تحصیل در سوئد
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سوئد
 • دانشگاه های برتر جهانی سوئد در سال ۲۰۲۰
 • تحصیل در مقطع کارشناسی سوئد
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سوئد
 • تحصیل در مقطع دکترا سوئد
 • دلایل تحصیل در سوئد
 • بورسیه های تحصیلی سوئد
 • تحصیل و کار دانشجویی در سوئد
 • اخذ ویزای کار پس از تحصیل در سوئد
 • اخذ اقامت سوئد از طریق تحصیل
 • هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد
 • مزایا و معایب تحصیل و زندگی در سوئد
 • سخن آخر
 • سوال های متداول در مورد تحصیل در سوئد

چرا تحصیل در سوئد؟

کشور سوئد که سومین کشور وسیع و پهناور اتحادیه اروپا می باشد، از گران ترین ترین کشورهای جهان است. این کشور پادشاهی به دلیل بالا بودن امنیت و رفاه اجتماعی و بالا بودن سطح درآمد و بالا بودن کیفیت زندگی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی محسوب می شود. علاوه بر این موارد وجود طبیعت بکر و دست نخورده، مکان های تاریخی قرون وسطایی وعدالت و برابری اجتماعی نیز موجب شده است تا متقاضیان بسیاری برای زندگی و تحصیل روانه این کشور شوند. زبان رسمی این کشور سوئدی است اما زبان تحصیل در برخی دانشگاه های سوئد انگلیسی می باشد.بالا بودن میزان حقوق ودستمزد دریافتی در این کشور که بالاترین میزان حقوق در کشورهای اروپایی است، یکی از مزیت های زندگی در این کشور می باشد. مکفی بودن سطح حقوق و درآمد در این کشور به گونه ای است که در واقع با مشغول به کار شدن یک عضو خانواده، هزینه های زندگی همه اعضا خانواده تامین می شود. بر طبق آمار کشورهای حوزه اسکاندیناوی و از جمله سوئد دارای بهترین شرایط برای زندگی از لحاظ پایین بودن جرم و جنایت و بالا بودن رفاه و امنیت اجتماعی و پایین بودن نرخ بیکاری می باشند.وجود دانشگاه های برتر جهانی، بالا بودن کیفیت آموزشی و امکان اخذ ویزای کار پس از فارغ تحصیلی از مهم ترین دلایل مهاجرت تحصیلی متقاضیان به کشور سوئد می باشد. متقاضیان با تحصیل در دانشگاه های معتبر با رنکینگ های جهانی و همکاری با محققان و پژوهشگران مطرح بین المللی و همچنین تدریس به زبان انگلیسی یک فرصت بی نظیر برای تحصیل و زندگی در یکی از برترین کشورهای جهان را در اختیار دارند. نظام آموزشی سوئد بیشتر متمرکز بر مطالعه گروهی و مستقل و کمتر متکی بر آموزش از طریق معلم ها و کتاب های درسی است. در واقع هدف اصلی آموزش از ابتدایی ترین دوره های تحصیلی تا دانشگاه متمرکز بر پرورش مهارت ها و استعدادهای فردی و مسولیت پذیری می باشد.

دانشجویان بین المللی می توانند با کار دانشجویی، میزان زیادی از هزینه های زندگی و تحصیل خود را تامین کنند. دانشجو می تواند پس از تمام شدن دوره تحصیلی خود با فرصت ۶ ماهه تا یک سالی که برای جست و جوی کار در اختیار دارد، در این کشور کار مناسب پیدا کند و ویزای کار را دریافت کند. مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل و زندگی و برخورداری از بورسیه های تحصیلی مختلف به همراه کار دانشجویی و اعتبار مدارک دانشگاهی و زبان تدریس انگلیسی از مهم ترین دلایل انتخاب کشور سوئد برای تحصیل می باشد.کشور سوئد از مهاجرپذیرترین کشورهای اروپایی است و حدود ۱۰۰.۰۰۰ مهاجر ایرانی در این کشور زندگی و کار می کنند. متقاضیان ایرانی همواره از مهاجران تحصیلی کشور سوئد محسوب می شود. بر این اساس مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد (توسعه گران عدالت و مهر) در این مقاله به بررسی تحصیل در کشور سوئد پرداخته اند. اگر قصد تحصیل در کشور سوئد را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

تحصیل در مدارس سوئد

کودکان در سوئد باید از ۷ سالگی به مدرسه بروند و از ۷ سالگی تا ۱۶ سالگی تحصیل در مدرسه برای کودکان سوئدی اجباری است. نظام آموزشی سوئد به سه دوره دبستان، دوره متوسطه اول و دوره متوسطه دوم تقسیم می شود. مدارس سوئد به دو گونه مدارس دولتی و خصوصی می باشند. دانش آموزان بین المللی باید در مدارس بین المللی ثبت نام کنند که تعداد این مدارس در کشور سوئد بسیار زیاد است. شهر استکهلم و مالمو و گوتنبرگ دارای مدارس بین المللی می باشند. هزینه تحصیل در مدارس بین المللی سالانه از حدود ۳۰۰۰ دلار شروع می شود.

شرایط تحصیل در سوئد

متقاضی با دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی ۵.۵ و بدون نیاز به مدرک مهارت زبان سوئدی می تواند از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرد. مدت تحصیل در مقطع کارشناسی سوئد در حدود ۳ سال می باشد. متقاضی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این کشور باید دارای مدرک مهارت زبان انگلیسی ۶.۵ باشد. مدت تحصیل در این مقطع در حدود ۲ سال می باشد.مقطع دکترا سوئد در حدود ۴ سال می باشد. دانشجویان در مقطع دکترا سوئد به تحقیق و پژوهش علمی می پردازند. دانشجویان مقطع دکترا در سوئد می توانند برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنند. متقاضیان با اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد می توانند برای همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود درخواست ویزای همراه کنند و در طول تحصیل آن ها را در سوئد همراه خود داشته باشند. هزینه تحصیل دانشگاهی در سوئد بسیار زیاد است. شهریه دانشگاه های این کشور هر ترم مبلغی در حدود ۴۰۰۰ یورو تا ۷۰۰۰ یورو است.مهم ترین شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در سوئد دارا بودن تمکن مالی ۱۱۲۵۰.۰۰ تومان در حدود ۸.۳۵۰ کرون سوئد و همچنین دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی یا سوئدی می باشد. متقاضیان تحصیل در سوئد می توانند با برخورداری از کمک هزینه های تحصیلی و بورسیه تحصیلی سوئد و فاندهای دولتی بخش زیادی از هزینه های تحصیل خود در این کشور را تامین کنند.

شرایط تحصیل در سوئد

شرایط تحصیل در سوئد

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سوئد

متقاضیانی که عضو کشورهای اتحادیه اروپا نمی باشند، باید برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد اقدام کنند. متقاضیان قبل از شروع تحصیل در کشور سوئد باید مجوز تحصیلی و مجوز اقامت در این کشور را اخذ کنند. متقاضی بر طبق دانشگاه منتخب باید مدارک لازم را برای اخذ ویزای تحصیلی ارائه دهد. از مهم ترین مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد موارد زیر را می توان ذکر کرد:

 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی سوئد
 • ارائه گواهی تمکن مالی مبنی بر توانایی تامین هزینه های تحصیل و زندگی در مدت تحصیل در سوئد
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس
 • ارائه گواهی ازدواج
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه سوئد
 • ارائه عکس
مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سوئد

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سوئد

دانشگاه های برتر جهانی سوئد در سال ۲۰۲۰

دانشگاه های کشور سوئد همواره در بالاترین فهرست برترین دانشگاه های جهان قرار دارد. این کشور به عنوان مهد جوایز جهانی نوبل تفاهم نامه های بسیاری را با کشورهای اروپایی در جهت همکاری های علمی و دانشگاهی منعقد کرده است. از جمله مزیت های همکاری های علمی و تحقیقی دانشگاه های سوئد با دانشگاه های کشورهای اروپایی این است که دانشجویان مشغول به تحصیل در سوئد می توانند بر اساس تبادل و یا انتقال دانشجو تحصیلات خود را در کشورهای دیگر اروپا ادامه دهند. در ادامه برخی از برترین دانشگاه های سوئد ارائه می شود که در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی دارای رتبه های برتر می باشند:

 • دانشگاه و موسسه کارولینسکا(Karolinska Institute) با رتبه و رنکینگ جهانی ۴۱
 • دانشگاه لوند (Lund University) با رتبه و رنکینگ جهانی ۹۶
 • دانشگاه آپ سالا ( Uppsala University) با رتبه و رنکینگ جهانی ۱۰۲
 • دانشگاه استکهلم (Stockholm University) با رتبه و رنکینگ جهانی ۱۷۵
 • دانشگاه گوتنبرگ (Gothenburg University) با رتبه و رنکینگ جهانی ۱۸۶

تحصیل در مقطع کارشناسی سوئد

متقاضی تحصیل در دوره های کارشناسی و لیسانس سوئد باید دارای مدرک دیپلم متوسطه باشد. متقاضی می تواند از طریق وب سایت دانشگاه های سوئد فرم درخواست پذیرش تحصیلی را از دانشگاه های این کشور تکمیل کند و به همراه مدارک مورد نیاز ارسال کند. دولت سوئد با اعطای بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های دانشجویی به دانشجویان بین المللی کمک زیادی به آن ها در تامین هزینه های زندگی و تحصیل در سوئد می کند.متقاضیان تحصیل در دوره کارشناسی و لیسانس سوئد باید سالانه در حدود ۷۵۰۰ تا ۲۵۰۰۰ یورو برای شهریه دانشگاه هزینه کنند. طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی سوئد در حدود ۳ سال می باشد و دانشجو باید در این مدت در حدود ۱۸۰ واحد درسی را بگذراند. شهریه دوره های تخصصی مانند مدیریت اجراییMBA سالانه تا ۳۰.۰۰۰ یورو نیز می رسد. بر اساس دانشگاه انتخابی متقاضی باید مدارک مهارت زبان انگلیسی و یا سوئدی را ارائه دهد. دانشجویان با اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی می توانند با کار و اشتغال ضمن تحصیل به تامین هزینه های زندگی و تحصیل خود کمک کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی سوئد

تحصیل در مقطع کارشناسی سوئد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سوئد

متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و فوق لیسانس سوئد باید دارای مدرک کارشناسی ۳ ساله سوئد و یا مدارک معتبر دیگر از دانشگاه معتبر و بین المللی باشد. متقاضی بر اساس نوع دانشگاه انتخابی باید مدرک مهارت زبان انگلیسی تافل و یا آیلتس را ارائه دهد. متقاضی تحصیل در مقطع فوق لیسانس سوئد می تواند تا ۴ رشته را برای اخذ پذیرش تحصیلی سوئد درخواست دهد. هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سوئد سالانه در حدود ۱۳.۰۰۰ یورو می باشد.دانشجویان می توانند در مقطع کارشناسی ارشد به دو صورت یک ساله و با گذراندن ۶۰ واحد درسی و یا دو ساله و با گذراندن ۱۲۰ واحددرسی مدرک کارشناسی ارشد خود را اخذ کنند. دانشجویان برای هر دو روش ذکر شده ملزم به ارائه پایان نامه می باشند. سیاست های دولت سوئد در ارائه مجوز کار دانشجویی تا ۴۰ ساعت در هفته موجب شده است تا دانشجویان بتوانند با درآمد کسب شده از این کارهای دانشجویی هزینه های زندگی و تحصیل خود در این کشور را تامین کنند.

تحصیل در مقطع دکترا سوئد

برنامه های آموزشی دانشگاهی مقطع دکترا سوئد با مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد متفاوت است. متقاضی برای اخذ پذیرش دکترا سوئد نیازمند مدرک کارشناسی ارشد معتبر و یا معادل آن از کشورهای دیگر می باشد. متقاضی تحصیل در مقطع دکترا سوئد باید بر اساس موضوع تحقیق و مطالعه خود استاد راهنما و سوپروایزر را انتخاب کند. دانشجوی دکترا در طول تحصیل خود به دو سوپروایزر نیاز دارد، یکی از سوپروایزرها مسول نظارت بر حوزه های علوم انسانی و اجتماعی می باشد و دیگری مسول پروژه های مهندسی و فنی است.طول مدت دوره دکترا سوئد ۴ سال می باشد و دانشجویان باید در این مدت در حدود ۲۴۰ واحد را بگذرانند. مهم ترین موضوع در مقطع دکترا پایان نامه می باشد که باید به صورت عمومی و برای برخی پایان نامه ها به صورت عملی اجرا شود. از آن جا که دانشجویان مقطع دکترا سوئد ماهانه حقوق دریافت می کنند، نیاز به پرداخت شهریه ندارند. متقاضی برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا سوئد باید دارای مدرک مهارت زبان انگلیسی باشد.

دلایل تحصیل در سوئد

کشور سوئد یا مهد جوایز جهانی نوبل یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل و زندگی محسوب می شود. متقاضیان تحصیل در این کشور برای انتخاب این کشور دلایل فراوانی را ذکر می کنند. یکی از مهم ترین این دلایل رواج زبان انگلیسی در این کشور است. از مهم ترین دلایل چرایی تحصیل در سوئد موارد زیر را می توان برشمرد:

آزادی بیان و رواج تفکر نقادانه و مستقل

اهمیت استقلال فکری و آزادی بیان نظرها و انتقادها به طور قطع از مهم ترین موارد موثر در نوآوری و خلاقیت محسوب می شود. دانشجو در فضای آزاد و بدون طبقه بندی این کشور می تواند نظر موافق و یا مخالف خود را بر اساس مطالعات و بررسی های دقیق ارائه دهد و وضعیت جامعه و مشکلات پیش رو را به چالش بکشد.

برابری و عدم تبعیض جنسیتی و نژادی

اهمیت کشور سوئد در برقراری برابری اجتماعی موجب شده است تا همه مردم در مواقع بحرانی در حل مشکلات به نوعی مداخله مثبت داشته باشند و بنا به عدم وجود تبعیض نژادی و جنسیتی همه مردم و مهاجران محترم شمرده شوند. حل مشکلات به صورت گروهی و با احترام به همه نظرهای موافق و مخالف موجب می شود تا افراد مهارت حل مسئله را فرا بگیرند.

کسب مهارت های عملی و کارآموزی

سیستم آموزشی سوئد بر اصل کسب مهارت و کارآموزی متمرکز است و بر این اساس متقاضیان تحصیل در این کشور باتحصیل به مهارت های عملی و کارورزی به منظور کسب تجربه برای اشتغال و کار آینده نائل می شوند. دانشجویان با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد می توانند ضمن تحصیل از تجربه عملی کلاس ها و کار ضمن تحصیل از کسب تجربه برخوردار شوند.

اهمیت به محیط زیست

کشور سوئد از کشورهای پیشگام در زمینه حل مشکلات زیست محیطی و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر است. این کشور با دارا بودن ۲۹ پارک ملی و ۴۰۰۰ ذخیره طبیعی فرصت های فراوانی را برای استفاده از محیط زیست تمیز برای ساکنانش فراهم می کند. پایداری و ثبات محیط زیست و استفاده از انرژی های تجدید پذیر این کشور را به پایدارترین کشور جهان تبدیل کرده است.

معتبرترین نظام آموزشی جهان

دانشگاه های کشور سوئد همواره در بالاترین فهرست برترین دانشگاه های جهان قرار دارد. اعتبار نظام آموزشی و تمرکز سیستم آموزشی بر تفکر انتقادانه و عقلانی و نه صرفا یادگیری طوطی وار و سطحی موجب شده است تا دانش و علم فراگرفته در دانشگاه های این کشور بتواند منشا تغییرات بنیادی در جامعه شود.

بورسیه های تحصیلی سوئد

دولت سوئد با اتخاذ سیاست های اعطای کمک هزینه های دانشجویی و بورسیه های تحصیلی و همچنین اعطای مجوز پاره وقت دانشجویی به دانشجویان بین المللی کمک می کند تا توانایی تامین هزینه های زندگی و تحصیل خود را داشته باشند. دانشجویان برای برخورداری از بورسیه های تحصیلی باید واجد شرایط خاصی باشند. از مهم ترین شرایط اخذ بورسیه های تحصیلی سوئد می توان موارد زیر را ذکر کرد.

 • دارا بودن مدرک مهارت زبان با نمره عالی
 • دارا بودن رزومه و سوابق تحصیلی عالی
 • دارا بودن مقاله های چاپ شده در ژورنال های علمی جهان
 • بالا بودن سطح علمی و نمره های دانشجو

بر این اساس دولت سوئد بورسیه های مختلفی را به دانشجویان ارائه می دهد. برخی از این بورسیه ها عبارت است از:

 • بورسیه های تحصیلی برنامه VISBY :این بورسیه تحصیلی به دانشجویانی اعطا می شود که در حوزه های نوآوری و مسولیت های اجتماعی و پایداری به تحقیق و پژوهش می پردازند. این بورسیه به واسطه مشارکت کشورهای شرق اتحادیه اروپا و روسیه به دانشجویان اعطا می شود.
 • بورسیه های مستقل دانشجویی :این بورسیه ها بر اساس نوع دانشگاه و موسسه عالی متفاوت می باشد و هر دانشگاه به طور مستقلانه در مورد میزان بورسیه، نوع و ملاک های اعطای آن تصمیم گیری می کند.
 • بورسیه های تحصیلی موسسه های عالی سوئد ;این بورسیه ها مختص دانشجویان بین المللی مشغول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا فوق لیسانس در دانشگاه های سوئد می باشد.
 • بورسیه های تحصیلی کشورهای خاص :این بورسیه ها مختص دانشجویان بین المللی از کشورهای خاصی است. دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی و سازمان های مختلف در کشور سوئد بودجه این بورسیه های تحصیلی را تامین می کنند.

تحصیل و کار دانشجویی در سوئد

دانشجویان در کشور سوئد در حین تحصیل می توانند با اخذ مجوز کار دانشجویی پاره وقت تا ۴۰ ساعت در هفته به کار و اشتغال بپردازند و علاوه بر کسب درآمد و تامین بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود در سوئد به کسب مهارت و تجربه کار در جهت اشتغال پس از فارغ تحصیلی نیز بپردازند. دانشجویان برای تعامل و ارتباط موثر با مردم سوئد و ورود به بازار کار این کشور ناچار به فراگیری زبان سوئدی می باشند. علاوه بر این کارفرماهای سوئدی دارا بودن مهارت زبان سوئدی را به عنوان یک امتیاز مثبت برای استخدام متقاضیان در نظر می گیرند. دانشجویان با انجام کارهای دانشجویی می توانند تا ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه درآمد داشته باشند.

تحصیل و کار دانشجویی در سوئد

تحصیل و کار دانشجویی در سوئد

اخذ ویزای همراه سوئد

کشور سوئد با اتخاذ سیاست های حمایت از بنیان خانواده و اتحاد و همراهی خانواده دانشجو زمینه لازم برای اخذ ویزای همراهان را برای دانشجویان فراهم کرده است. بر این اساس دانشجویان مشغول به تحصیل در این کشور می توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود درخواست اخذ ویزای همراه کنند و در مدت تحصیل در سوئد آن ها را در این کشور همراه داشته باشند. مجوز اقامت اعضا خانواده دانشجو به مدت زمان دوره تحصیل دانشجو بستگی دارد. در صورتی که مجوز اقامت دانشجو برای بیشتر از ۶ ماه باشد، همسر دانشجو می تواند با اخذ مجوز کار در این کشور به کار و فعالیت بپردازد.

اخذ ویزای کار پس از تحصیل در سوئد

متقاضیان تحصیل در سوئد می توانند پس از تمام شدن تحصیل با یافتن کار مناسب ویزای کار این کشور را اخذ کرده و در این کشور به کار و اشتغال بپردازند. دولت سوئد در راستای حمایت از فارغ تحصیلان و ارائه فرصت جست و جوی کار به آن ها،فرصت ۶ ماهه جست و جوی کار را در اختیار فارغ تحصیلان می گذارد تا با یافتن شغل و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار مقدمات اخذ اقامت دائم این کشور را فراهم کنند. متقاضیان می توانند با یافتن شغل و امضای قرارداد کاری با کارفرمای سوئدی ویزای کاری سوئد را دریافت کنند و پس از چند سال کار و اشتغال برای اخذ اقامت این کشور اقدام کنند.

اخذ اقامت سوئد از طریق تحصیل

متقاضیان فقط با تحصیل در کشور سوئد نمی توانند اقامت این کشور را اخذ کنند. در واقع تحصیل راه دریافت اقامت را راحت تر می کند، از این نظر که متقاضی با مهلت ۶ ماهه جست و جوی کار برای فارغ تحصیلان می تواند شغل مورد نظر خود را پیدا کرده و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کند. متقاضی با ۵ سال کار و اشتغال و اقامت در سوئد می تواند در صورتی که همه مالیات ها و بیمه را به طور منظم پرداخت کرده باشد، اقامت دائم سوئد را دریافت کند. پس از گذشت ۵ سال از اخذ اقامت دائم، در صورتی که متقاضی هنوز در کشور سوئد اقامت داشته باشد و واجد شرایط خاصی باشد، می تواند تابعیت سوئد و شهروندی این کشور را اخذ کند.از مهم ترین شرایط اخذ تابعیت سوئد، زندگی و اقامت به مدت ۵ سال در این کشور و پرداخت به موقع مالیات می باشد. متقاضیان برای اخذ شهروندی و تابعیت سوئد باید دارای مدرک مهارت زبان سوئدی باشند.متقاضی در صورت اخذ شهروندی و تابعیت سوئد به دلیل اعتبار پاسپورت سوئد در میان دیگر کشورهای جهان که دارای رتبه چهارم می باشد، می تواند بدون نیاز به اخذ ویزا به ۱۲۷ کشور جهان سفر کند. دانشجویان با تمام شدن دوره تحصیلی خود و یافتن کار و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری می توانند پس از ۵ سال کار و اشتغال تابعیت این کشور را دریافت کنند. متقاضیانی که از طریق ازدواج با تبعه سوئدی اقامت این کشور را اخذ کرده اند، پس از ۵ سال زندگی مشترک با همسر سوئدی می توانند برای تابعیت و شهروندی سوئد اقدام کنند.

هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد

متقاضیان تحصیل در سوئد که شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا می باشند، نیاز به پرداخت شهریه دانشگاه های سوئد ندارند. اما متقاضیان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا ملزم به پرداخت هزینه های تحصیل و شهریه می باشند. به طور کلی متوسط شهریه دانشگاه های سوئد در حدود ۸۵۰۰ یورو تا ۱۵.۰۰۰ یورو می باشد. شهریه رشته های علوم انسانی سالانه در حدود ۱۰.۰۰۰ یورو و رشته های علوم طبیعی سالانه در حدود ۱۵.۰۰۰ یورو است.هزینه های زندگی هر فرد در هر جای دنیا به سبک زندگی و الگوی مصرف وی بستگی دارد اما هزینه های زندگی در سوئد در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی کمی بالاتر است. متوسط هزینه های زندگی در سوئد ماهانه در حدود ۱۰۰۰ یورو می باشد. هزینه محل اقامت در سوئد در حدود ۴۰ درصد هزینه زندگی دانشجو می باشد. هزینه اجاره بهای محل اقامت یک دانشجو در این کشور ماهانه در حدود ۵۰۰ یورو می باشد. در شهرهای دانشجویی این میزان کمی متغیر است. به طور مثال در شهر گوتنبرگ و استکهلم ماهانه در حدود ۱۲۰۰ یورو، در شهر لوند و لینشوپینگ ماهانه در حدود ۱۰۰۰ یورو و شهر اوپسالا ماهانه در حدود ۹۵۰ یورو تا ۱۱۰۰ یورو می باشد.

هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد

هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد

مزایا و معایب تحصیل و زندگی در سوئد

متقاضی تحصیل در کشور سوئد می تواند از مزیت های فراوان زندگی در این کشور برخوردار شود. علاوه بر مزایا هر کشوری دارای معایبی نیز می باشد. از جمله مهم ترین مزیت ها و معایب تحصیل و زندگی در سوئد موارد زیر را می توان برشمرد:

 1. دارای اقتصاد قدرتمند و بالاترین میزان درآمد در بین کشورهای اروپایی
 2. بالا بودن امید به زندگی مردم سوئد، بر اساس آمار بانک جهانی میزان امید به زندگی زنان سوئدی ۸۳/۷ و مردان سوئدی ۸۰/۱ می باشد.
 3. فرهنگ برابری حقوق انسان ها یکی از ویژگی های فرهنگی مردم سوئد است
 4. خانواده در سوئد اهمیت فراوانی دارد.
 5. یکی از مزیت های زندگی در این کشور این است که پدر و مادر از زمان به دنیا آمدن کودک خود می توانند از ۱۸ماه مرخصی باحقوق خود استفاده کنند.
 6. همه مردم در سوئد به زبان انگلیسی مسلط می باشند.
 7. وجود حمل و نقل عمومی و شبکه گسترده حمل و نقل ریلی و جاده ای و هوایی
 8. عدم تبعیض و برابری مذهب در این کشور موجب شده است که دین اسلام یکی از بزرگترین مذهب های موجود در کشور سوئد باشد.
 9. مردم سوئد دارای نظم و ترتیب و دقت فراوانی در زندگی هستند.
 10. پایین بودن نرخ بیکاری و وجود تعطیلات طولانی مدت در تقویم این کشور
 11. امکان برخورداری از مزایای شهروندی کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شینگن
 12. بالا بودن امنیت اجتماعی و رفاه و بالا بودن استانداردهای زندگی
 13. عدم تبعیض نژادی و رعایت برابری و عدالت اجتماعی
 14. رواج زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم مردم
 15. امکان زندگی در کشوری پیشرفته با بالاترین سرعت اینترنت، دارای رتبه پنجم در جهان
 16. بالا بودن میانگین جهانی از لحاظ کیفیت محیط زیست
 17. وجود تعادل میان کار و زندگی و وجود ساعت های کاری انعطاف پذیر و دریافت حقوق در تعطیلات
 18. امکان برخورداری مهاجران از بیمه ها و خدمات اجتماعی
 19. زندگی در اجتماع مردم صلح طلب و ورزش دوست سوئد
 20. برابری و عدالت در محیط کار و عادت مردم به سفرهای تفریحی و کشتی سواری شبانه
 21. مرخصی برای والدین و مرخصی های با حقوق تا ۵ هفته در سال
 22. دارا بودن سیستم حمل و نقل منظم و دقیق
 23. وجود جاذبه های طبیعی بکر و فوق العاده

معایب تحصیل و زندگی در سوئد

 • سردی آب و هوا و همچنین سردی و عدم صمیمیت مردم سوئد
 • دشواری و سختی های فراگیری زبان سوئدی
 • زندگی در یکی از گران ترین کشورهای جهان و بالا بودن سطح مالیات
 • الزام به پرداخت شهریه و هزینه دانشگاه برای متقاضیان خارجی و رایگان نبودن تحصیل
 • بالا بودن شهریه دانشگاه ها و پایین بودن دستمزدها( هر یک ساعت حدود ۵ تا ۸ یورو)
 • کشور سوئد دارای زمستان های بسیار طولانی است و گاهی اوقات در هر شبانه روز فقط ۳ تا ۴ ساعت هوا روشن است.
 • در معامله های ملکی کشور سوئد فقط ساختمان و بنای خانه و ملک خرید و فروش می شود و زمین آن متعلق به دولت می باشد.

سخن آخر

در این مقاله تحصیل سوئد مورد بررسی قرار گرفت. از مجموع موارد شرح داده شده می توان نتیجه گرفت که تحصیل در سوئد از بهترین گزینه های مهاجرت تحصیلی در میان کشورهای اروپایی می باشد. کشور سوئد به دلیل بالا بودن امنیت و رفاه اجتماعی و بالا بودن سطح درآمد، بالا بودن کیفیت زندگی، وجود طبیعت بکر و دست نخورده، مکان های تاریخی و عدالت و برابری اجتماعی و مدنی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی می باشد.اعتبار مدارک دانشگاهی، رواج زبان انگلیسی، پایین بودن هزینه های تحصیل و امکان اخذ ویزای کار و اقامت پس از فارغ تحصیلی از مهم ترین دلایل مهاجران تحصیلی برای انتخاب این کشور می باشد.

اگر قصد تحصیل در کشور سوئد را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید، می توانید با مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد ( توسعه گران عدالت و مهر) تماس بگیرید. این موسسه در شعبه های تهران و شیراز با بهترین و مجرب ترین کارشناسان راهکارهای مفید و کاربردی در جهت اخذ اقامت تحصیلی سوئد به شما ارائه می دهند و از ابتدای تشکیل پرونده تا رسیدن به مقصد در کنار شما خواهند بود تا این مسیر سخت و ناهموار را سهل و هموار کنند.

سوالات متداول در مورد تحصیل در سوئد

1- هزینه تحصیل در دانشگاه های سوئد چقدر است؟

هر ترم ۴۰۰۰ یورو تا ۷۰۰۰ یورو می باشد.

2- آیا تحصیل در سوئد رایگان است؟

خیر. اما دانشجویان با دریافت بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های دانشجویی می توانند بخش زیادی از هزینه های تحصیل خود را تامین کنند.

3- آیا دارا بودن مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در سوئد الزامی است؟

دارا بودن مدرک زبان الزامی نمی باشد اما دارا بودن آن یک امتیاز مثبت برای اخذ ویزای تحصیلی می باشد.

4- شرایط اخذ بورسیه های تحصیلی سوئد چیست؟

دارا بودن مدرک مهارت زبان با نمره عالیدارا بودن رزومه و سوابق تحصیلی عالیدارا بودن مقاله های چاپ شده در ژورنال های علمی جهان و بالا بودن سطح علمی و نمره های دانشجو

5- آیا اخذ ویزای همراه سوئد برای همراهان متقاضی امکان پذیر است؟

بله. دانشجویان مشغول به تحصیل در این کشور می توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود درخواست اخذ ویزای همراه کنند.

6- هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی سوئد چقدر است؟

متقاضیان تحصیل در دوره کارشناسی و لیسانس سوئد باید سالانه در حدود ۷۵۰۰ تا ۲۵۰۰۰ یورو برای شهریه دانشگاه هزینه کنند.

7- اقامت سوئد از طریق ویزای تحصیلی چگونه است؟

دانشجو پس از فارغ تحصیلی با یافتن کار و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری می تواند پس از چند سال اقامت سوئد را اخذ کند.

8- هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سوئد چقدر است؟

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سوئد سالانه در حدود ۱۳.۰۰۰ یورو می باشد.

9- مهم ترین شرایط اخذ پذیرش تحصیلی سوئد چیست؟

دارا بودن تمکن مالی ۱۱۲۵۰.۰۰ تومان در حدود ۸.۳۵۰ کرون سوئد و همچنین دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی یا سوئدی می باشد.

10- معایب تحصیل و زندگی در سوئد چیست؟

سردی آب و هوا و عدم صمیمیت مردمدشواری فراگیری زبان سوئدیزندگی در گران ترین کشورهای جهان و بالا بودن سطح مالیاترایگان نبودن تحصیلبالا بودن شهریه دانشگاه ها

11- مزایای تحصیل و زندگی در سوئد چیست؟

اقتصاد قدرتمند و بالاترین میزان درآمد در بین کشورهای اروپاییپایین بودن نرخ بیکاری و وجود تعطیلات طولانی مدت در تقویم این کشوربرخورداری از مزایای شهروندی کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شینگن

20 دیدگاه برای “تحصیل در سوئد

 1. امیر گفت:

  سلام. سوالی داشتم در مورد ویزای تحصیلی و اقامت بعد از تحصیل در سوئد

  1. مشاور بخش تحصیل و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   بفرمایید، بنده پاسخگو هستم.
   البته مشاورین موسسه هم در این زمینه می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

 2. سارا گفت:

  سلام. آیا الان کسی پاسخگو هست؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام وقت بخیر

   تمامی روز های هفته بجز پنج شنبه ها: 9 صبح الی 20
   پنج شنبه ها 9 صبح الی 19
   جمعه ها تعطیل

 3. کیوان گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید مزاحم شدم میخاستم ببینم ویزای دانش آموزی برای چه کشور هایی صادر میکنید؟اروپایی
  مثلا سوئد میشه ؟ هزینه سالیانه چقدره

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام جهت دریافت ویزای دانش آموزی شما می توانید در خصوص کشور سوئد درخواست پذیرش با تسهیلات ویژه ی آموزشی دریافت نمایید. هزینه سالانه بستگی به دانشگاه مورد نظر شما دارد.

 4. حسینی گفت:

  سلام وقت بخیر ایا صحت داره که تحصیل در سوئد رایگانه؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام تحصیل در سوئد رایگان نمی باشد، اما تخفیف در شهریه دانشگاه های این کشور وجود دارد و فقط مخصوص بومی و شهروندان اتحادیه اروپا می باشد.

 5. زهرا رستمی گفت:

  سلام من 36 سالمه و لیسانس حسابداری دارم میخواستم بدونم میتونم برا مقطع ارشد کشور سوئد اقدام کنم؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام شما با ارائه مدرک آیلتس منطبق با مقطع درخواستی خود و گذراندن کورس زبان 1 یا دوسال در سوئد پذیرش از دانشگاه ها را در این کشور دریافت نمائید.

 6. فرزین گفت:

  سلام من لیسانس دبیری فیزیک دارم با معدل بالا دارم ایا کشورسوئد به من اقامت همیشگی و اقامت تحصیلی میدهد

  1. مشاور مهاجرتی گفت:

   سلام
   در صورتی که سوابق کاری و مدارک شما توجیحی مبنی بر توانایی کار شما باشد، می توانید درخواست ویزا بدهید.

 7. شادی گفت:

  با سلام، برای کار در رشته داروسازی یا پذیرش PhD در سوئد نیاز به معادلسازی مدرک هست؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام
   برای کار در سوئد نیاز به معادل سازی مدرک تحصیلی خود دارید.

 8. محمدحسن گفت:

  من امسال استخدام اموزش وپرورش شدم تو رشته ي زبان انگليسي ليسانسم رو از دانشگاه فرهنگيان ساري گرفتم و ١٠سال تعهد خدمت دارم يعني مدركم دست اموزش پرورشه تا ده سال
  فوق ليسانس شركت كردم امسال دانشگاه ازاد به علت نداشتن وقت مجبورشدم كه ثبت نام كنم دارم ميخونم ترم دو هستم
  بافوق ليسانسم ميتونم اقدام كنم؟براي دكتري؟كجااقدام كنم بهتره؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   در صورتیکه بتوانید دوره کارشناسی خود را با موفقیت به اتمام برسانید، امکان این اقدام وجود دارد.

 9. محمود گفت:

  سلام و وقت بخیر…

  ببخشید من فوق لیسانس شنوایی سنجی هستم و می خوام برای دکترا پذیرش بگیرم..خواستم ببینم دکترا می تونم بورسیه بگیرم از دانشگاه لوند؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و احترام
   شرایط دریافت پذیرش و فاند از دانشگاه های سوئد بسته به شرایط و رزومه شما دارد. متاسفانه اطلاعات شما جهت ارائه مشاوره کافی نمی باشد.

   1. محمود گفت:

    دوتا مقاله انگلیسی دارم..یکی در اسکوپوس نمایه شده و دیگری در مرحله ی داوری هست.
    لیسانس دانشگاه تهران بودم و ارشد از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
    ایلتس نمره 6/5 دارم..

    1. مهدی کیوانی گفت:

     سلام وقتتون بخیر
     متاسفانه اطلاعات شما مانند مدرک تحصیلی، سن، مدرک زبان و غیره ذکر نشده است و این اطلاعات برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. شما می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.