مهاجرت به هلند

مهاجرت به هلند

مشاوره تخصصی و تماس فوری

شما عزیزان جهت مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

امروزه زندگی در کشورهای اروپایی بخصوص کشورهایی همچون هلند که دارای اقتصاد قوی، کمپانی های شناخته شده، دانشگاه های پیشرفته در میان همسایگان خود است، مورد توجه مهاجران قرار گرفته و افراد، علاقمند به دانستن روش های مختلف مهاجرتی به این کشور هستند.

برای مهاجرت به کشور هلند قطعا سوالاتی برای افراد پیش می آید، از قبیل راه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و تاسیس شرکت، تحصیل در دانشگاه های معتبر کشور هلند و کار همزمان با تحصیل، یافتن کار و مهاجرت از طریق داشتن کارفرمای هلندی و مهاجرت از طریق ازدواج. این مقاله برای پاسخ به سوالات شما به کوشش موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد؛ ارائه دهنده خدمات مشاوره حقوقی پیرامون مهاجرت، اخذ اقامت و تحصیل در خارج از کشور نوشته شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با راه های مهاجرتی به هلند و همچنین شرایط زندگی در این کشور میتوانید به شعب این موسسه در شهرهای تهران، شیراز، مشهد، اصفهان و تبریز به صورت تلفنی ویا حضوری مراجعه کنید. مشاورین با تجربه موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد، شما را در رسیدن به اهداف مهاجرتی تان همراهی میکنند.

مزایای زندگی و مهاجرت به هلند

دولت هلند برای شهروندان و افرادی که اقامت هلند را دارند مزایای مالی زیادی را در نظر گرفته است. بیشتر این هزینه ها از طریق دفتر مالیات هلند تامین می شوند. سیستمی به نام “سیستم مزایا” در هلند وجود دارد که با کمک به رفع نیاز های اولیه زندگی مانند مراقبت های پزشکی، اجاره، مراقبت و پرورش کودک، زندگی را برای هلندی ها راحت تر می کند. ساکنین هلند باید تحت پوشش بیمه ی سلامت هلند باشند اما از آنجایی که این بیمه می تواند هزینه بر باشد، دولت کمک هزینه ی بیمه سلامت به افرادی که نیاز داشته باشند می دهد.

بسته به اینکه در کدام نقطه شهر زندگی می کنید، اجاره کردن یک خانه در هلند می تواند اندکی گران باشد. اما اگر پولتان به اجاره خانه نرسد می توانید درخواست کمک هزینه اجاره دهید. “سیستم مزایا” ی کودکان در هلند شامل چند مورد می شود: کمک هزینه بزرگ کردن کودک، کمک هزینه مخارج آن؛ مثل غذا، پوشاک، مخارج مدرسه، و مزایای مراقبتی کودک: اگر شاغل هستید و وقت مراقبت از فرزند خود را ندارید می توانید از این مزایای مراقبتی استفاده کنید و بخشی از هزینه های آن را پرداخت کنید.

آیا از 36 هفته گذشته حداقل 26 هفته آن را در هلند کار کرده اید و به زودی قرار است بیکار شوید؟ در این صورت می توانید از کمک هزینه ها و مزایای بیکاری هلند استفاده کنید. اگر نیاز مالی داشته باشید می توانید درخواست کم شدن مالیات هایتان را بدهید. هم چنین به تمام نیرو های کار هلند، اعتبار مالیاتی کار پرداخت می شود.

مهاجرت به هلند از طریق تحصیل

تحصیلات دانشگاهی در هلند به خاطر رویکرد های بین المللی و کیفیت بالای آن مشهورند. کشور هلند یکی از بیشترین تعداد دانشگاه های انگلیسی زبان را در قاره ی اروپا دارد که این موضوع باعث می شود هلند برای دانشجویان بین المللی جذابیت داشته باشد. شرایط گرفتن مجوز اقامت چیست؟ روند درخواست چگونه است؟ برای این کار شرایط خاصی وجود دارد که شامل همه افراد می شود:

 • باید در یک دانشگاه معتبر و یا دانشگاه علمی کاربردی به عنوان دانشجو پذیرش گرفته باشید.
 • باید درآمد کافی داشته باشید. این درآمد می بایست بلند مدت و مستقل باشد
 • اگر قصد دارید در دانشگاهی بین المللی درس بخوانید باید در ازمون آیلتس شرکت کنید و حداقل نمره 6 کسب کنید. برخی دیگر از مدارک زبان مشابه مثل تافل هم مورد قبول واقع می شوند.
 • مدارک ارسالیتان باید به یکی از زبان های آلمانی، فرانسوی، انگلیسی و یا هلندی باشند.
 • آموزشگاه ها چک لیستی از مدارکی که باید ارائه دهید به شما خواهند داد.
حتما بخوانید:  اقامت هلند

اگر یک دانشجوی ایرانی هستید، برای تحصیل در هلند احتیاج به اخذ ویزای بلند مدت و مجوز اقامت دارید. این ویزا مخصوص دانشجویانی مثل شماست که آماده ی شروع یک ماجراجویی در هلند هستند. مراحلی که دانشجویان ایرانی برای گرفتن ویزای دانشجویی باید طی کنند به این صورت است، بعد از قبولی در یکی از دانشگاهای هلند، دانشگاه به نیابت از شما درخواست ویزا و مجوز اقامت و زندگی در هلند می دهد. اگر با درخواست شما موافقت شود، باید به سفارت مراجعه کنید و مجوز اقامت خودتان را دریافت و اقدامات لازم را انجام دهید.

طی فرآیند درخواست ویزا، باید در یک مصاحبه ی ویزا شرکت کنید. ویزای اقامت بلند مدت هلند به مدت 3 ماه اعتبار دارد. بنابراین برای اتمام دوره ی تحصیلی خود باید هر سال ویزای خود را تمدید کنید. اگر بعد از گرفتن مدرک تحصیلی تمایل داشتید در هلند بمانید باید نوع دیگری از ویزا را درخواست بدهید یا، از طریق دفتر مهاجرت ویزای خود را تمدید کنید.

مهاجرت کاری به هلند از طریق تخصص

مهاجرت کاری به هلند از طریق تخصص

مهاجرت کاری به هلند از طریق تخصص

اگر می خواهید در هلند کار کنید، احتیاج به مجوز اقامت خواهید داشت. کارفرمایتان، به نیابت از شما، هم زمان برای مجوز کار و مجوز اقامت درخواست خواهد داد. بعد از بررسی درخواست، مسوولین مربوط نامه ای برای کارفرمایتان ارسال می کنند و جزییات مراحلی که باید طی کنید، هزینه ای که باید بپردازید در آن مشخص می کند. اگر با درخواستتان موافقت شود می توانید مدارک خود را از سفارت تحویل بگیرید.

برنامه مهاجرت از طریق تخصص به کارفرمایانی که در این برنامه ثبت نام کرده اند ، این اجازه را میدهد که برای استخدام نیروهای کاری مورد نیازشان از افراد خارجی استفاده کنند. استخدام می بایست برای مدت بیش از 3 ماه باشد. کارفرما باید اول از هرچیز در شرکت خدمات مهاجرت و اقامت، برای برنامه ی جذب نیروی متخصص مهاجر ثبت نام کرده باشد. بعد از ثبت نام، درخواست نیروی کار در شرکت ثبت می شود.

دستمزد کار پیشنهادی باید با حداقل مقدار درامد مجاز سالیانه هم خوانی داشته باشد یا از آن بیشتر باشد. در ژانویه سال 2018 حداقل دستمزد ماهیانه ی مصوب به این صورت بود، 3.299 یورو برای کارمندان زیر 30 سال و 4.404 برای کارمندان 30 ساله یا بزرگتر. یکی از مزایای برنامه ی جذب نیروی متخصص مهاجر این است که با استفاده از آن ، کارفرما به درخواست مجوز کار جداگانه احتیاجی نخواهد داشت

روند درخواست به این طریق است که کارفرما قرار داد کاری ای که در آن عنوان شغل، دست مزد و مدت زمان قرارداد ذکر شده باشد را ارائه می دهد، این قرار داد مشخص می کند که مجوز اقامتی که برای کارمند صادر می شود چقدر اعتبار داشته باشد. حداکثر مدت زمان اعتبار مجوز اقامت 5 سال است. پس از ورود به کشور هلند، فرد مهاجری که با استفاده از تخصص خود وارد این کشور شده است باید شهر یا روستای محل اقامت خود را ثبت کند. فارغ التحصیلان دانشگاه های هلند نیز می توانند برای برنامه ی نیروی متخصص مهاجر درخواست دهند.

حتما بخوانید:  جاذبه‌های گردشگری هلند

مهاجرت به هلند از طریق سرمایه گذاری

اگر قصد سرمایه گذاری و زندگی در هلند دارید، به مجوز اقامت احتیاج خواهید داشت. حداقل مقدار مبلغ بابت سرمایه گذاری در هلند 1250000 یورو می باشد. این مقدار را باید در یکی از شرکت های هلندی به کار برده شود و سرمایه گذاری در ملک برای استفاده شخصی مورد قبول نمی باشد.

مبلغ پولی که می خواهید سرمایه گذاری کنید را به حساب بانکی یک بانک در هلند یا یکی از شعبه های بانک های عضو کشورهای شهروندی اتحادیه اروپا که در هلند شعبه دارد واریز می کنید. سرمایه ی شما برای اقتصاد هلند، دارای ارزش افزوده خواهد بود. این مقدار توسط آژانس سرمایه گذاری هلند تعیین می گردد. اگر سرمایه گذاری شما 2 مورد از معیارهای زیر را داشته باشد شامل ارزش افزوده خواهد شد:

 • در طی 5 سال، حداقل 10 شغل ایجاد خواهد کرد.
 • در راستای افزایش نوآوری در یکی از شرکت های هلندی باشد.
 • یک ارزش غیر مادی –مانند یک دانش به خصوص، شبکه، مشارکت فعال سرمایه گذار یا غیره داشته باشد.
 • مبلغ سرمایه گذاری از راه غیر قانونی به دست نیامده باشد. باید این اجازه را بدهید که در مورد منبع مالیتان تحقیق به عمل آورند.
 • در درخواست های قبلی تان برای مجوز اقامت اطلاعات نامربوط یا اشتباه به مقامات نداده باشید.
 • قبلا به شکل غیر قانونی در هلند نبوده باشید.
 • صدور درخواست 2137 دلار هزینه خواهد داشت.
 • تمامی مدارک ارسالی تان باید به یکی از زبان های هلندی، انگلیسی، فرانسوی و یا آلمانی باشند.

با مراجعه به سفارت هلند درخواست مجوز اقامت خود را ثبت می کنید. سفارت بعد از بررسی های لازم مدارک شما را برای اداره ی مهاجرت و اقامت ارسال می کند. شما هزینه ای پرداخت می کنید و رسید آن را دریافت می نمایید. اگر تمامی شرایط لازم را داشته باشید با درخواست شما موافقت خواهد شد. این درخواست طی مدت 90 روز به اطلاع شما خواهد رسید.

مهاجرت به هلند از طریق ازدواج

مهاجرت به هلند از طریق ازدواج

مهاجرت به هلند از طریق ازدواج

شرایط مهاجرت به هلند از طریق ازدواج، با هم ازدواج کرده اید یا طرف مقابل به طور رسمی نامزد شما محسوب می گردد و یا رابطه طولانی مدت با یکدیگر داشته باشید و شامل یکی از موارد زیر شوید:

 • همسر یا نامزد شما یک شهروند و تبعه هلند است.
 • همسر شما در هلند زندگی می کند و مجوز اقامت غیر موقت دارد.
 • همسر شما در حال حاضر حداقل یک سال با مجوز اقامت معتبر در هلند زندگی کرده است. در این موارد این شرط صدق نمی کند: شما و همسرتان خارج از کشور زندگی می کنید و با هم به هلند سفر کرده اید، همسر شما به هر دلیلی مجوز اقامت موقت هلند را دارد.
 • هر دوی شما باید حداقل 21 سال سن داشته باشید.
 • همسر شما منبع درآمد کافی، مستقل و بلند مدت دارد. مگر اینکه همسرتان کهولت سن داشته باش، یا به دلیلی هرگز توان کار کردن ندارد و شرایط لازم برای حضور در بازار کار را ندارد.
 • شما و همسرتان باید در یک مکان زندگی کنید.
 • همسر شما باید اعلام کند که اسپانسر شماست.
 • این درخواست 240 یورو هزینه خواهد داشت.

اگر در حال حاضر مجوز اقامت کشور هلند را دارید اما می خواهید نوع مجوزتان را به همسر یا نامزد تغییر بدهید می توانید آنلاین اقدام کنید. برای درخواست مجوز اقامتتان دو راه دارید:

 • همسرتان به اداره ی مهاجرت و اقامت هلند درخواست ارسال کند.
 • شما با مراجعه به سفارت درخواستتان را ثبت می کنید.
حتما بخوانید:  زندگی در هلند

مدارک و شرایط شما بررسی می گردد و در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد با آن موافقت می شود و ظرف مدت 90 روز مجوز اقامتتان صادر می گردد.

سوالات متداول در زمینه مهاجرت به هلند

 1. چه مدت می توانید با اجازه اقامت معتبر خود در خارج از هلند بمانید؟
  شما میتوانید به وسیله اجازه اقامت معتبر خود حداکثر شش ماه در بازه زمانی سه ساله را خارج از این کشور بگذرانید.
 2. مدت زمان لازم برای دریافت اقامت دائم در هلند چقدر است؟
  شما میتوانید پس از پنج سال اقامت معتبر و بدون فاصله زمانی برای اقامت دائم درخواست دهید.
 3. شماره V هلندی چیست؟
  شماره V در واقع شماره مشخصه شما به عنوان یک تبعه خارجی (vreemdeling) است. به محض شروع درخواست اجازه اقامت، شماره ای را دریافت می کنید. این شماره را به عنوان مرجع با حروف IND و پشت کارت اقامت خود پیدا خواهید کرد.
 4. آیا می توانید هنگام تحصیل در هلند کار کنید؟
  بله، دانشجویان در هلند بسته به ملیت خود قادر به کار کردن در هنگام تحصیل هستند. تعداد ساعت های کار برای دانشجویان دارای ملیت غیر اروپایی 20 ساعت در هفته یا 80 ساعت در ماه است. البته در تعطیلات رسمی و تابستان امکان انجام کار تمام وقت برای دانشجویان وجود دارد.
 5. اعتبار MVV(ویزای بلند مدت) چقدر است؟
  پس از دریافت ویزای بلند مدت، می توانید حداکثر 90 روز در یک بازه 180 روزه در هلند (و سایر کشورهای شنگن) رفت و آمد کنید. در این مدت کارت اقامت هلندی شما باید در دسترستان باشد.
 6. آیا هلند دانشگاه رایگان دارد؟
  شهریه و هزینه های آموزش عالی در هلند رایگان نیست، با این حال دولت دانشجویان مستعد را تحت پوشش مالی خود قرار می دهد.
 7. چگونه می توان برای کار به هلند مهاجرت کرد؟
  برای دریافت اجازه اقامت کاری، شما باید حداقل چهار ماه با کارفرمایی که توسط مقامات مهاجرتی هلند به رسمیت شناخته شده است، یک قرارداد کاری (یا توافق کتبی) داشته باشید و درآمد مشخص شده شما باید بیشتر از یک میزان معین باشد.
 8. میزان درآمد متوسط در هلند به چه میزان است؟
  طبق اعلام سازمان Centraal Planbureau، در سال 2019 درآمد ناخالص متوسط برای شخصی که در هلند کار می کند، سالانه 36.000 یورو یا 2.778 یورو ناخالص در ماه است. حقوق و دستمزد شما می تواند بسیار متفاوت از درآمد متوسط باشد، زیرا دستمزدتان تحت تأثیر سن، تجربه حرفه ای و ساعات کار قرار دارد.
 9. چگونه میتوان برای همسر یا همراه دارای ملیت غیر اروپایی، ویزای همراه گرفت؟
  شهروندان دارای ملیت غیر اروپایی باید شخصاً درخواست مجوز اقامت به IND را دهند. هنگامی که IND نسبت به رابطه جدی شما با یک شخص مطمئن شود، همراهتان که دارای ملیت غیر اروپایی هست میتواند درخواست اقامت ویزای همراه را دهد و شما به عنوان اسپانسر باید توانایی مالی خود را اثبات کنید.
 10. پس از مهاجرت به هلند در چه صورت نیاز به بیمه درمانی دارید؟
  پس از ورود به هلند از طریق ویزای کاری یا ویزای تحصیلی در بازه چهار ماهه شما باید اقدام به دریافت بیمه درمانی کنید.
 11. آیا شخصی که دارای ویزای همراه کشور هلند است میتواند کار کند؟
  بله، افراد دارای ویزای همراه در کشور هلند میتوانند همچون شهروندان عادی و طبق قوانین رسمی کشور هلند کار کنند.

هزینه های زندگی در هلند را بهتر است که از مشاورین موسسه میرداماد بخواهید، مشاورین ما می توانند اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.