سرمایه گذاری در ترکیه | شرایط و نحوه دریافت اقامت

مشاوره تخصصی و تماس فوری

شما عزیزان جهت مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

کشور ترکیه با وضع قوانین مختلف امکان کار برای تمامی مهاجرین و اتباع خارجی را فراهم نموده است. اگر از کسانی هستید که به فکر سرمایه گذاری در ترکیه هستید باید ابتدا از بازار کار این کشور به خوبی مطلع شوید تا بتوانید متناسب با توانایی و مهارت خود کار مناسبی را به دست آورید. سرمایه گذاری یکی از روش‌های مهاجرت به ترکیه است، ترکیه رشد اقتصادی امیدوار کننده‌ای دارد؛ علاوه بر این ترکیه سرمایه گذاری مستقیم خارجی را تشویق می‌کند. در ادامه این مقاله نگاهی به اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری می‌اندازیم.

مطالعه بیشتر:

تحصیل رایگان در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه

طبق گزارشات سرمایه گذاری جهانی U.N.C.T.A.D 2018، کشور ترکیه بیشترین مقدار سرمایه گذاری مستقیم را توسط افراد خارجی در آسیای غربی دارد. این کشور برخی اصلاحات را به منظور آسان‌تر کردن پذیرش سرمایه گذاران خارجی در قانون خود ایجاد کرد، ایجاد آژانس پیش‌برد و حمایت از سرمایه گذاری در ترکیه (I.S.P.A.T) از نمونه تلاش‌های صورت گرفته برای جذب سرمایه گذاران خارجی در این کشور است. جریان‌های سرمایه گذاری مستقیم افراد خارجی (F.D.I) جهت کار در ترکیه، به سبب ایجاد امکان شراکت خصوصی و عمومی در پروژه‌های زیرساختی اساسی، تلاش‌های صورت گرفته برای ساده‌تر کردن روند‌های اداری این کار و قوی‌تر کردن سیستم محافظت از اموال غیر مادی پیشرفت زیادی کرده است.

نظارت بر روند F.D.I و تغییرات ساختاری انجام شده به عنوان جزئی از فرآیند نزدیک شدن به سیستم تجاری اروپایی در این کشور صورت گرفته است. علاوه بر آن، در سال‌های اخیر به لطف تغییرات صورت گرفته به خصوص در سیستم‌های مالیاتی و قضایی کشور ترکیه، محیط قانونی این کشور به شکل «دوست دار سرمایه گذاری» در آمده است. به این معنی که سرمایه گذاران می توانند به راحتی و بدون مشکل در این کشور به سرمایه گذاری بپردازند. موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه یکی دیگر از مزیت‌های این کشور برای سرمایه گذارانی محسوب می‌شود که قصد توسعه‌ی کار و فعالیت خود را در بخش های مختلف اروپا، خاورمیانه و کشور های C.I.S دارند.

شرایط اولیه سرمایه گذاری در ترکیه

از آنجایی که این کشور شباهت‌های زیادی به کشور‌های حوزه خلیج دارد، بسیاری از شرکت‌های جهانی به ترکیه به عنوان یکی از مراکز مهم و کاربردی نگاه می‌کنند و به همین علت فعالیت‌های خود را در این منطقه سازمان دهی و مدیریت می‌نمایند. علاوه بر آن، سیاست‌های آزادی خواهانه‌ی سرمایه گذاری در کشور ترکیه، که برخورد یکسان با سرمایه گذاران بومی و خارجی را متعهد می‌شود، به سرمایه گذاران خارجی اعتماد به نفس فعالیت و سرمایه گذاری در این منطقه را می‌دهد و منجر به افزایش مهاجرت به ترکیه شده است.

کشور ترکیه قرار دادهای دو جانبه و چند جانبه‌ی مختلفی را امضا کرده است که به واسطه‌ی قراردادهای آن، متعهد شده است محیط مطلوبی را برای سرمایه گذاری و شراکت اقتصادی ایجاد نماید. تعیین استانداردهای رفتاری با سرمایه گذاران و سرمایه آن‌ها و همچنین ارائه‌ی موقعیت‌های سرمایه گذاری منحصر به فرد به سرمایه گذاران از جمله مزایایی هستند که به لطف عضویت در اتحادیه گمرک از سال 1996 و امضای قراردادهای تجارت آزاد با 27 کشور مختلف دنیا، در کشور ترکیه وجود دارد.

سرمایه گذاران با توجه به محدوده‌ی سرمایه گذاری مد نظر خود، می‌توانند از تمهیدات سرمایه گذاری مختلفی استفاده کنند (مثل برنامه‌های سرمایه گذاری کلی، سرمایه گذاری‌های بزرگ مقیاس و سرمایه گذاری استراتژیک). هر کدام از این برنامه‌ها و طرح‌های سرمایه گذاری مزایای ارزشمندی را برای سرمایه گذاران خارجی به همراه خواهد داشت که از این میان می‌توان به معافیت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، معافیت از پرداخت عوارض گمرکی، کاهش مالیات، امنیت اجتماعی، مجوز معافیت از پرداخت مالیات درآمد، استفاده از نرخ‌های سودهی، تسهیم زمین و امکان استرداد مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد.

شرایط ثانویه سرمایه گذاری در ترکیه

جمهوری ترکیه با مقررات جدیدی، تابعیت این کشور را به اتباع خارجی می‌دهد:

 • سرمایه گذاری در املاک به میزان 250.000 $
 • خرید/تأسیس شرکت با 500.000 $ سرمایه
 • 500.000 $ سپرده در سند سرمایه گذاری دولتی یا بانک‌های دولتی که در ترکیه کار می‌کنند به شرطی که تا 3 سال این مبلغ را پس نگیرند.

ترکیه بر اساس گزارش سرمایه گذاری جهانی UNCTAD 2018 (آنکتاد)، دومین گیرنده بزرگ FDI (سرمایه گذاری خارجی) در آسیای غربی بعد از اسرائیل می‌باشد. این کشور مجموعه‌ای از اصلاحات قانونی را برای تسهیل پذیرش سرمایه گذاری در ترکیه برای خارجی‌ها تصویب کرده؛ از جمله ایجاد پشتیبانی سرمایه گذاری و آژانس تبلیغاتی ترکیه(ISPAT)، نمایشی از تلاش‌ها برای جذب مدیران خارجی صورت گرفت.

موقعیت جغرافیایی ترکیه مزیت مهمی برای سرمایه گذارانی محسوب می‌شود که به دنبال گسترش فعالیت‌های خود در اروپا، خاورمیانه و کشورهای CIS(کشورهای مستقل هم سود) می‌باشند. بسیاری از شرکت‌های جهانی همزمان با رشد شباهت‌ها در راستای کشورهای خلیج فارس نیز به ترکیه به عنوان مرکز اداره‌ای مهم نگاه می‌کنند و از این رو اعمال خود را از این ناحیه مدیریت می‌کنند. به علاوه سیاست سرمایه گذاری خارجی آزادی‌خواه ترکیه که رفتار برابر سرمایه گذاران محلی و خارجی را تضمین می‌کند موجب اطمینان سرمایه گذاران خارجی می‌شود.

شرایط اخذ اقامت و مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

در صورتی که تمامی مدارک شما آماده باشند معمولاً حدود 3 تا 6 ماه طول می‌کشد که برای خودتان و اعضای خانواده خود پاسپورت ترکیه یا همان TC را دریافت کنید. پس از اینکه سرمایه گذاری خود را در این کشور انجام دادید و کارهایی که پس از سرمایه گذاری باید انجام می‌دادید را به پایان رساندید، این مراحل را باید سپری نمایید. پس از ثبت درخواست ابتدایی، این فرایند باید طی شود:

 • فرم درخواست ابتدایی شما بررسی می‌شود و اگر کمبود و یا ایرادی در آن باشد برطرف می‌گردد.
 • مشخص می‌شود که آیا سرمایه گذاری شما شرایط ذکر شده در آیین و مقررات مربوط را دارد یا خیر.

شرایط اخذ اقامت و مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

برای شما فایل شهروندی تشکیل می‌شود که شامل مدارکی است که از قبل مشخص شده‌اند و باید آنها را تحویل داده باشید. این مدارک شامل فرم درخواست، پاسپورت یا هر مدرک دیگری که تابعیت فرد را نشان دهد و اگر فرد تابعیت ندارد مدرکی مبنی بر بی‌تابعیتی خود باید ارائه دهد. در صورتی که ازدواج کرده‌اید، سند ازدواج و در صورتی که طلاق گرفته‌اید، سند طلاق و یا در صورتی که همسر شما فوت کرده است، گواهی فوت همسر لازم است.

شناسنامه شامل اطلاعات فردی یا کپی کارت شناسایی. اگر شخص ازدواج کرده باشد کپی سند ازدواج نیز لازم است. اگر عضوی از خانواده متقاضی(درجه یک یا درجه دو ) شهروند کشور ترکیه باشد، کپی کارت شناسایی این شخص باید از مسئولین مربوطه دریافت شود. رسید بانکی واریز هزینه خدمات به حساب وزارت اقتصاد(هزینه این کار در سال 2018 برای هر فرد 15,00 لیر ترکیه معادل 2.8 دلار آمریکا بود). پس از اینکه مراحل مورد نیاز کامل شد، موافقت یا عدم موافقت با درخواست متقاضی از طریق سفارت و یا هیات مدیره به اطلاع وی می‌رسد.

حتما بخوانید:  تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک ۲۵۰۰۰۰ دلاری

مدارکی که باید به فرم درخواست ابتدایی خود پیوست نمایید :

 • کپی پاسپورت
 • کپی معتبر مجوز اقامت
 • کپی کارت فیروزه ای(Turquoise Card)
 • تاییدیه ثبت زمین و املاک غیر منقول
 • کپی مدارک حساب بانکی
 • مدرکی که نشانگر این باشد که اوراق بهادار را از بانک و یا از دفتر رابط خریداری کرده‌اید و بابت ضمانت حساب بانکی که به نام شخص متقاضی به ثبت رسانده‌اید.
 • رضایت نامه از دفتر اسناد رسمی
 • مدارک مربوط به اطلاعات شرکت

بهترین روش‌های سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه دارای منابع طبیعی فراوانی است. زغال سنگ، بور، آهن، روی، کروم، مس، نقره از جمله آن‌ها است. استخراج این منابع هنوز در دست توسعه است و فرصت‌های زیادی را فراهم می‌کند. این امر منجر به ایجاد فرصت‌های زیادی در صنایع با ارزش، شده است. علاوه بر این تعداد زیادی فرصت‌های شغلی برای کارهای مهندسی ایجاد می‌شود. همچنین بخش‌های کشاورزی و نساجی به دنبال تجهیزات هستند. بخش‌های کلیدی صنعت خودرو (مخصوصا بازار تجهیزات خودرو) و بخش سلامت، افزایش تقاضا پیدا کرده‌اند.

در حال حاضر کشور ترکیه شانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا و ششمین اقتصاد بزرگ اروپا محسوب می‌گردد. به همین علت مهاجرت به ترکیه به یکی از مقاصد محبوب برای سرمایه گذاران خارجی تبدیل شده است. صنعت توریست یکی از بخش‌های کلیدی کشور ترکیه است. پیش از این در استانبول، سواحل مدیترانه، مناطق دارای اهمیت و CUPPA بخش توریست توسعه یافته است. با این وجود بخش توریست هنوز هم از پتانسیل بالایی برخوردار است. موقعیت جغرافیایی ترکیه فرصت‌های خوبی در بخش‌های تدارکات، حمل و نقل و بیمه ایجاد کرده است. بخش هایی با ظرفیت‌های بالا:

 • شیمی- پلاسترژی
 • انرژی
 • مواد غذایی کشاورزی
 • بسته بندی
 • کارهای عمومی ساخت و ساز/ تاسیسات
 • مخابرات
 • سنگ آهن
 • خودرو
 • قراردادهای کاری صنعتی

 بهترین فرصت‌های سرمایه گذاری در کشور ترکیه عبارت‌اند از:

سرمایه گذاری در املاک و ساخت و ساز

در این نوع از سرمایه گذاری در کشور ترکیه می‌توانید با خرید یک ملک و یا ساخت و ساز در این کشور بیزینس خود را ارائه کنید. یکی از اصلی ترین زمینه‌های سرمایه گذاری خصوصی و عمومی در کشور ترکیه بخش ساخت و ساز است. اگر در زمینه‌ی مهندسی و یا ساختمان سازی پیش زمینه‌ای داشته باشید می‌توانید در کشور ترکیه به این کار مشغول شوید. حتی می‌توانید شرکتی احداث کنید که مواد خام لازم برای ساخت و ساز را تهیه می‌کند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها در این نوع سرمایه گذاری این است که شما می‌توانید افراد وابسته به خود، که شامل همسر و تمام فرزندان زیر 18 سال است را به همراه خود به کشور ترکیه بیاورید و برای آن‌ها اقامت دریافت کنید. در صورت سرمایه گذاری در کشور ترکیه می‌توانید ویزای این کشور را دریافت کنید که در ابتدا مهلت 2 ساله دارد و پس از آن در صورت انجام تجارت و یا مالکیت ملک، اقامت در کشور ترکیه به مدت حداقل 180 روز، پرداخت مالیات، درآمد کافی برای تمرین هزینه‌های زندگی خود و همراهان امکان تمدید ویزای سرمایه گذاری کشور ترکیه وجود دارد.

سرمایه گذاری از طریق خرید سهام

یکی از انواع راه‌های سرمایه گذاری در کشور ترکیه از طریق خرید سهام در این کشور امکان پذیر است. متقاضیان این نوع سرمایه گذاری می‌توانند با سرمایه گذاری 500 هزار دلار آمریکا در کشور ترکیه و خرید انواع سهام، برای خود و خانواده خود اقامت و تابعیت کشور ترکیه را فراهم کنند. در این روش نیز مانند سرمایه گذاری در املاک و ساخت و ساز متقاضی می‌تواند خانواده خود را همراه خود به کشور ترکیه ببرد در صورتی که تمکن مالی برای پرداختن هزینه‌های زندگی آن‌ها را داشته باشد. برای اینکه بتوانید در کشور ترکیه سرمایه گذاری کتید باید سرمایه شما توسط وزارت صنایع و فناوری ترکیه مورد تایید قرارا بگیرد و پس از خرید سهام نیز باید به مدت 3 سال آن‌ را نگه دارید. از مواردی که می‌توانید برای خرید سهام آن اقدام کنید شامل:

 • انرژی: بخش انرژی یکی از معدود بخش هاییست که دولت ترکیه از سرمایه گذاران ان بخش به شدت استقبال می‌کند. مجموع سرمایه لازم در این بخش 130 بیلیون دلار تا سال 2020 است.
 • محیط زیست: بحث محیط، اخیراً به یکی از اولویت‌های اقتصاد ترکیه تبدیل شده است. رشد جمعیت و صنعت، مشکلات محیط زیست را در پی دارد و دولت ترکیه به تنهایی از پس آن بر نمیاید و از سرمایه گذارانی که در بخش کنترل دور ریز کارخانه‌جات، فاضلاب و مشکلات آب مایل به فعالیت باشند استقبال می‌کند.
 • سنگ طبیعی: کشور ترکیه چهارمین تولید کننده سنگ‌های طبیعی در دنیا است. اما با کمبود نیروی متخصص در فرآوری و استخراج معادن رو به رو است.
 • فناوری اطلاعات: از آن‌ جایی که قوانین کشور ترکیه موانع بزرگ زیادی برای واردات دارد، اپراتور‌های مخابراتی در این کشور محدود هستند. از آن جایی که این بخش احتیاج زیادی به سرمایه اولیه دارد، ممکن است سرمایه گذاری در آن کار راحتی نباشد.

سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت

یکی از روش‌های سرمایه گذاری در کشور ترکیه کارآفرینی و ثبت شرکت در این کشور است. به دلیل اینکه ترخ بیکاری در کشور ترکیه بسیار بالا است در صورتی که بتوانید 50 نفر ترکیه‌ای را در شرکت خود مشغل به کار کنید می‌توانید به سرعت تابعیت کشور ترکیه را بدست آورید و از مزایای اقامت در کشور ترکیه استفاده کنید. برای اینکه بتوانید در کشور ترکیه شرکت ثبت کنید باید یک بیزینس پلن ارائه دهید و این بیزینس پلن مورد تایید وزارت کار و امور اجتماعی کشور ترکیه قرار گیرد.

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی یکی از کم هزینه‌ترین انواع سرمایه گذاری است و سرمایه اولیه شما می‌تواند بین 150 تا 250 هزار دلار آمریکا باشد. شما می‌توانید با ثبت کافه، رستوران، شرکت واردات، آرایشگاه و … اقامت کشور ترکیه را بدست آورید. برای اینکه بتوانید ار خود را شروع کنید باید مدارک مورد نیاز را به اداره مالیات کشور ترکیه ببرید و کد مالیاتی دریافت کنید. تعدادی از مواردی که سرمایه گذاری در آن می‌تواند بسیار پول ساز باشد را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 • فلزات و صنایع اتومبیل: هرچند که تنها 25 درصد از جمعیت ترکیه دارای ماشین شخصی هستند؛ اما تعداد افراد مصرف کننده از سال 2000 تا کنون در حال افزایش است و از طرفی صنایع اتومبیل سازی با کمبود قطعات اضافی خودرو مواجه است. اگر بتوانید تجارتی را راه‌اندازی کنید که قطعات خودرو و یا خودرو را شامل باشد می‌توانید درآمد زیادی از این راه کسب کنید.
 • فست فود بسته بندی شده: با افزایش نرخ اشتغال خانم‌ها نیاز به غذاهای فرآوری شده، غذاهای منجمد و اسنک ها افزایش پیدا کرده است.
 • منسوجات: یکی از مهم ترین صنایع ترکیه که بخش زیادی از درآمد این کشور را به خود اختصاص می‌دهد بخش منسوجات می‌باشد. اگر با سرمایه زیادی به کشور ترکیه مهاجرت می‌کنید می‌توانید آن را در تولید منسوجات به کار گیرید؛ چرا که بازار پارچه‌های ساخت ترکیه بسیار وسیع و پرتقاضاست و 10.8 درصد از درآمد خالص این کشور را شامل می‌شود.
 • سایر بخش‌هایی که می‌توان در آنها سرمایه گذاری کرد: زراعت و صدور فندق، برق و لوازم الکترونیکی، پتروشیمی، خدمات مشاوره مالی، صرافی، صنایع هوایی، شرکت رزرو خانه و آپارتمان برای تعطیلات، شرکت خدمات نظافتی می‌باشد.

مراحل مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری برای خرید ملک

درخواست برای اقامت شهروندی برای خرید ملک در دست اقدام به شرح زیر است:

 • فرم درخواست مقدماتی بررسی می‌شود و هر کمبودی تکمیل می‌شود.
 • تعیین می‌شود که آیا درخواست مطابق با الزامات مطابقت دارد یا خیر.
 • فرم درخواست
 • گذرنامه یا سند مشابه‌ای که نشان دهنده‌ی وضعیت شخص است.
 • اگر فردی بی‌خانمان است باید بی‌خانمان بودنش را اثبات کند.
 • گواهی وضعیت زناشویی و یا گواهی ازدواج یا طلاق؛ اگر فرد ازدواج کرده باشد یا طلاق گرفته باشد. گواهی مرگ همسر چنانچه فرد بیوه باشد.
 • مدارک تولد شامل اطلاعات شناسایی و هویت فرد. اگر فرد ازدواج کرده باشد یک کپی از روابط خانوادگی زن و شوهر و فرزندان که تضمین می‌کند یا یک سند مشابه.
 • اگر شخصی فامیل درجه یک یا درجه دو در ترکیه داشته باشد. مدارک ثبت نام هویت از سیستم توسط مقامات منتخب این افراد گرفته می‌شود.
 • دریافتی نشان می‌دهد که هزینه خدمات در دفتر پرداخت وزارت خزانه‌داری و دارایی سپرده شده است(هزینه خدمات برای هر نفر 1500 لیر در سال 2018 بوده است).
حتما بخوانید:  تاسیس رستوران در ترکیه

شرایط اخذ اقامت و مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

پس از اتمام مراحل مورد نیاز، نتایج پذیرش باید به اشخاص مربوطه توسط اداره استانی یا دفاتر نمایندگی خارجی ارسال شود. اسناد به فرم درخواست اولیه به شرح زیر است:

 • کپی پاسپورت
 • کپی مجوز اقامت اسناد رسمی
 • کپی مجوز ثبت زمین اموال غیر منقول
 • کپی از سند سپرده

سند نشان دهنده خرید اوراق بهادار از بانک یا شرکت کارگذاری و سند از بانک یا خانه کارگذاری که نشان می‌دهد رابطه‌ی تعهد و ضمانت در حساب‌ها به نام اداره مربوطه باز می‌شود. نامه رضایت از دفتر اسناد رسمی(رضایت را مشخص می‌کند) برای سپرده گذاری، ذخیره اوراق بهادار و پرونده‌های ثبت زمین، ثبت اسناد زمین و ثبت نام بین موسسات. معمولاً بین 3 تا 6 ماه طول می کشد تا پاسپورت تی سی و ترکیه برای شما و خانواده‌تان آماده شود. باقی مراحل پس از سرمایه گذاری انجام می‌شود.

حداقل سرمایه گذاری در ترکیه جهت اخذ اقامت

بر اساس تصمیم ریاست جمهوری ترکیه، خارجیانی که دارای هر یک از معیارهای زیر باشند صلاحیت اخذ شهروندی ترکیه را خواهند داشت:

 • حداقل مبلغ 500.000 دلار یا معادل ارز خارجی یا لیره ترکیه، به ارزش سهام صندوق سرمایه گذاری املاک و یا سهام صندوق سرمایه گذاری شده با این شرط که آنها نمی‌توانند این مبلغ را به مدت حداقل سه سال به فروش برسانند. همانطور که توسط هیئت مدیره‌ی بازار سرمایه‌ی ترکیه تایید شده است.
 • حداقل 500.000 دلار یا معادل ارز خارجی یا لیره ترکیه به ارزش اوراق قرضه‌ی دولتی با این شرط که نمی‌توانند به مدت حداقل سه سال به فروش برسند، همانطور که توسط وزارت خزانه داری و مالی تایید شده است.
 • حداقل سرمایه‌ی 500.000 دلار یا معادل ارز خارجی یا لیره ترکیه، که توسط وزارت صنایع و فناوری تایید شده است.
 • مالکیت ملکی به ارزش 250000 دلار آمریکا یا معادل آن به سایر ارزهای خارجی یا لیر ترکیه همراه با محدودیت فروشی که در سند قانونی ملک قید شده باشد، برای اینکه از عدم فروش ملک به مدت دست کم 3 سال اطمینان حاصل شود. این شرایط به امضای وزارت محیط زیست و شهرسازی ترکیه رسیده است.
 • به منظور تأمین مخارج حداقل 50 نفر، وزارت کار، خانواده، کار و خدمات اجتماعی تأسیس شده است.
 • حداقل 500000 دلار یا معادل ارز خارجی یا لیره‌ی ترکیه، در بانک‌های مستقر در ترکیه با این شرط که نمی‌توانند به مدت حداقل سه سال به فروش برسند، همانطور که توسط اداره‌ی تنظیم بانکداری تایید شده است.

سرمایه گذاری در ترکیهمزایا سرمایه گذاری در ترکیه

اقتصاد یکی از بزرگ‌ترین فاکتور‌ها برای افرادی است که قصد سرمایه گذاری در یک کشور را دارند. اقتصاد کشور ترکیه اقتصاد ثابت و پایداری است و چشم انداز خوبی دارد که انتظار می‌رود در سال‌های آینده پیشرفت زیادی کنند. با وجود اینکه اقتصاد خیلی از کشورها طی رکود اقتصادی جهانی دستخوش تغییراتی شد، اقتصاد ترکیه در سال 2010، 9.2 درصد و در سال 2011، 8.2 درصد رشد داشته است که به یکی از رو به رشدترین اقتصاد‌های جهان تبدیل کرده است. درآمد خالص خانواده‌ها طی یک دهه سه برابر شد.

موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه با قرارگیری بین اروپا و خاورمیانه، یکی از نقاط تجاری اصلی در این محدوده به شمار می‌رود. همچنین زیبایی‌های طبیعی این کشور بازدید کنندگانی را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند که موقعیت جغرافیایی این کشور در این امر بی‌تاثیر نبوده است. کشور ترکیه، کشور جوان و تحصیل کرده است و از لحاظ سیاسی بسیار با انگیزه است. همین جمعیت جوان هستند که باعث رشد اقتصادی این کشور شده‌اند و ترکیه را به یکی از کشور‌های شناخته شده و حائز اهمیت در آینده تبدیل خواهند کرد.

بر خلاف سایر کشور‌های حوزه دریای مدیترانه، شما می‌توانید در کشور ترکیه به راحتی، با قیمت مناسب خانه‌ای خریداری کنید! یک خانه سه یا چهارخوابه نزدیک دریا حدود 120000 یورو قیمت دارد. قیمت‌ها در این کشور در مقایسه با کشورهایی نظیر فرانسه، اسپانیا بسیار کمتر است. پیشرفت در مسائل آموزشی باعث شده افراد زیادی کشور ترکیه را برای تحصیل انتخاب کنند. تحصیل در ترکیه یکی از برترین راه‌های مهاجرت به این کشور است و به دلیل رتبه‌های برتر دانشگاه‌های این کشور و امکان تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی دانشجویان زیادی تحصیل در این کشور را انتخاب می‌کنند.

 • تلاش‌های بسیار دولت ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا باعث شده که به معیارهای اروپایی و استانداردهای تجاری نزدیک شود.
 • دولت ترکیه در تلاش برای جذب سرمایه گذاری مستقیم بر تکنولوژی، منسوجات، خدمات(درمانی، آموزش، حمل و نقل عمومی)، ارتباطات از راه دور، کشتی سازی، الکترونیک و تکنولوژی‌های زیستی می‌باشد.
 • کشور ترکیه با رشد قشر جوان طبقه متوسط مواجه است که باعث می‌شود قدرت خرید و جهت‌گیری به سمت مصرف گرایی افزایش یابد.
 • هزینه نسبتا کم نیروی انسانی
 • کشور ترکیه دارای یک موقعیت جغرافیایی استراتژیک می‌باشد که آن را به یک قطب تجاری بین اروپا ، آسیا و منطقه اقتصادی MEAN تبدیل کرده است.
 • ترکیه دارای بازار 70 میلیون مشتری و مصرف کننده می‌باشد.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در ترکیه

معایب سرمایه گذاری در ترکیه 

مشکلات مرزی: حمله‌های داعش در کبانی، جنگ را تا مرزهای سوریه با ترکیه پیش آورد. هرچند که این حمله‌ها سرکوب شدند اما کشور سوریه همچنان در آماده باش به سر می‌برد. ترکیه کشوری وسیع است که با 8 کشور اروپایی و خاورمیانه هم مرز است.

جمعیت جوان: همان جمعیت جوانی که باعث پویایی اقتصادی این کشور شده‌اند خواستار تغییرات اساسی در قوانین مستبدانه این کشور هستند که باعث شده است اعتراضات زیادی در این کشور صورت بگیرد.

محدودیت زبانی: زبان ترکی، زبان راحتی برای یادگیری نیست. در بخش‌های اصلی، مثل بانک، هتل، رستوران‌ها، افرادی که باید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید به زبان انگلیسی مسلط می‌باشند؛ اما اگر بخواهید به شهرهای کوچکتر سفر کنید، ارتباط برقرار کردن با مردم بومی برای شما مشکل ساز خواهد شد مگر اینکه با زبان ترکی و استفاده از زبان بدن آشنایی داشته باشید.

 • وجود دیوان سالاری حاکم بر کشور که ممکن است ایجاد دشواری کند.
 • تغییرات پی در پی، در سیستم قانونی و نظارتی کشور
 • وابستگی شدید به صادرات و واردات هیدروکربن
 • در حال حاضر سرعت اصلاحات اقتصادی و سیاسی در این کشور بسیار کم است.
 • عدم ثبات نرخ ارز در بازار. همچنین بدهی های دولتی مدام در حال افزایش است.
 • نزدیکی به درگیری های سوریه و عراق که باعث کاهش امنیت می‌شود.
 • افزایش ناآرامی‌ها و درگیری‌های سیاسی
 • سقوط ارز ترکیه و افزایش تورم در کشور

شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان را می‌توانید از مشاورین موسسه میرداماد در دفاتر تهران و شیراز بخواهید، مشاورین ما در این زمینه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

سوالات متداول در مورد سرمایه گذاری در ترکیه

1- مدت زمان اخذ اقامت در کشور ترکیه از طریق سرمایه گزاری چند ماه است؟

در صورتی که تمامی مدارک شما آماده باشند، معمولاً حدود 3 تا 6 ماه طول می‌کشد که برای خودتان و اعضای خانواده خود پاسپورت ترکیه یا همان TC را دریافت کنید.

2- برای اخذ اقامت کشور ترکیه از طریق سرمایه گذاری چه مراحلی را باید سپری نمود؟

پس از ثبت درخواست ابتدایی، این فرایند باید طی شود:

 • فرم درخواست ابتدایی شما بررسی می‌شود و اگر کمبود و یا ایرادی در آن باشد برطرف می‌گردد.
 • مشخص می‌گردد که آیا سرمایه گذاری شما شرایط ذکر شده در آیین و مقررات مربوط را دارد یا خیر.
حتما بخوانید:  تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک ۲۵۰۰۰۰ دلاری

3- چه مدارکی برای اخذ اقامت در کشور ترکیه از طریق سرمایه گذاری نیاز می باشد؟

مدارکی که باید به فرم درخواست ابتدایی خود پیوست نمایید :

 • کپی پاسپورت
 • کپی معتبر مجوز اقامت
 • کپی کارت فیروزه‌ای(Turquoise Card)
 • تاییدیه‌ی ثبت زمین و املاک غیر منقول
 • کپی مدارک حساب بانکی
 • مدرکی که نشانگر این باشد که اوراق بهادار را از بانک و یا از دفتر رابط خریداری کرده‌اید و بابت ضمانت حساب بانکی به نام شخص متقاضی به ثبت رسانده‌اید.
 • رضایت نامه از دفتر اسناد رسمی
 • مدارک مربوط به اطلاعات شرکت

4- میزان سرمایه گذاری در کشور ترکیه چه مبلغی ست؟

باید فرد حداقل به میزان 500000 دلار آمریکا یا معادل آن به سایر ارزهای خارجی یا لیر ترکیه در این کشور سرمایه گذاری کند.

5- ترکیه چگونه کشوری ست؟

کشور ترکیه دارای یک موقعیت جغرافیایی استراتژیک می‌باشد که آن را به یک قطب تجاری بین اروپا، آسیا و منطقه اقتصادی MEAN تبدیل کرده است.

6- فرصت های سرمایه گذاری در کشور ترکیه کدامند؟

ترکیه دارای منابع طبیعی فراوانی است. زغال سنگ، بور، آهن، روی، کروم، مس، نقره ازجمله این موارد است. علاوه بر این تعداد زیادی فرصت‌های شغلی برای کارهای مهندسی وجود دارد. همچنین بخش‌های کشاورزی و نساجی به دنبال تجهیزات هستند. بخش‌های کلیدی صنعت خودرو و بخش سلامت افزایش تقاضا پیدا کرده‌اند. همینطور صنعت توریست یکی از بخش‌های کلیدی کشور ترکیه است. بهتر است بدانید که بهترین فرصت سرمایه گذاری در کشور ترکیه ساخت و ساز می‌باشد.

7- آیا از طریق سرمایه گذاری در کشور ترکیه امکان اخذ اقامت برای پدر و مادر وجود دارد؟

خیر, اگر ازدواج کرده باشید خانواده درجه یک شما شامل همسرتان و فرزندان زیر ۱۸ سال می‌باشد. پدر مادر شما بایستی به صورت مستقل، خودشان اقدام نمایند.

8- حداقل میزان سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در کشور ترکیه چه مبلغی ست؟

مالکیت ملکی به ارزش 250000 دلار آمریکا یا معادل آن به سایر ارزهای خارجی یا لیر ترکیه نیاز می‌باشد.

9- اگر ملک مورد نظر به صورت اقساطی خریده داری شود آیا میتوان نسبت به اخذ اقامت در کشور ترکیه اقدام نمود؟

خیر، برای اخذ تابعیت کشور ترکیه از طریق خرید ملک شما بایستی تمام مبلغ ملک را که ارزش آن حداقل ۲۵۰ هزار دلار و یا معادل لیر ترک آن می‌باشد، پرداخت کرده و با فروشنده تسویه حساب کرده باشید و اسناد مربوطه را نشان دهید.

10- آیا بعد از خرید ملک در کشور ترکیه جهت اخذ اقامت, امکان فروش ملک وجود دارد؟

خیر, یکی از شروط سرمایه گذاری در بخش املاک نگهداری این ملک به مدت حداقل ۳ سال است.

11- جهت اخذ اقامت و تابعیت کشور ترکیه از طریق سرمایه گزاری چه مدت باید در آن کشور زندگی نمود؟

افراد باید در ترکیه به مدت 5 سال زندگی کنند.

12- بهترین روش سرمایه گذاری در ترکیه چیست؟

بهترین روش‌های سرمایه گذاری در ترکیه ثبت شرکت و خرید ملک در ترکیه است.

13- آیا می توانم شعبه شرکت خود را در ترکیه تاسیس نمایم؟

با توجه به نوع شرکت و برآورده کردن الزامات می‌توانید برای ثبت شرکت در ترکیه اقدام نمایید.

14- آیا با خرید ملک در ترکیه می توانم اقامت این کشور را دریافت نمایم؟

بسته به ارزش ملک خود در صورتیکه بالای 250 هزار دلار باشد می توانید اقامت ترکیه را دریافت نمایید.

15- آیا تابعیت ترکیه با سرمایه گذاری برای یک عمر طولانی اعطا می شود؟

تابعیت ترکیه برای یک عمر اعطا می‌شود و به شما حق می‌دهد همانطور که در مورد شهروندان ترکیه است، برای شما نیز به همان شکل اعمال شود.

16- آیا بعد از انجام سرمایه گذاری در ترکیه باید 3 سال صبر کنم تا اجازه اقدام برای تابعیت ترکیه را داشته باشم؟

شما نمی‌توانید به مدت سه سال ملک را بفروشید یا مبلغ واریز شده 500.000 تومان را پس بگیرید. با این حال، شما واجد شرایط درخواست تابعیت ترکیه بلافاصله پس از نهایی شدن درخواستتان هستید.

17- آیا من باید به زبان ترکی صحبت کنم تا براساس سرمایه گذاری واجد شرایط شهروندی ترکیه باشم؟

برای بهره مندی از شهروندی ترکیه توسط برنامه سرمایه گذاری، هیچ گونه الزامی در مورد دانش زبان ترکی وجود ندارد.

18- آیا نیاز دارم که برای مدت زمانی خاص در ترکیه بمانم تا بتوانم از طریق سرمایه گذاری درخواست تابعیت ترکیه را بدهم؟

اقامت در ترکیه برای مدت زمانی خاص قبل یا بعد از اخذ تابعیت ترکیه توسط سرمایه گذاری الزامی نیست.

19- از تاریخ خرید ملک تا زمان دریافت پاسپورت ترکیه چقدر زمان طول می کشد؟

به محض دریافت عنوان دارایی خریداری شده و پرونده کامل، درخواست به مقامات مرتبط تحویل داده می‌شود، مراحل ارزیابی از 45 روز تا 4 ماه به طول می‌انجامد.

20- آیا مالکیت ملک نامحدود است؟

بعد از خرید و کسب عنوانی به نام خود، شما صاحب یک ملک با توجه به همان حقوق صاحبان دارایی ترکیه می شوید. شما نمی‌توانید به مدت 3 سال ملک را مانند برنامه تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری بفروشید؛ اما بعد از این مدت شما حق نگهداری یا فروش ملک را دارید و هیچ محدودیتی در این مورد وجود ندارد.

21- آیا می توانم برای همسر و فرزندانم درخواست تقاضای تابعیت ترکیه را از طریق سرمایه گذاری بدهم؟

همسر و فرزندان شما که کمتر از 18 سال سن دارند اجازه دارند همزمان با شما درخواستی برای تابعیت ترکیه ارائه دهند تا براساس سرمایه گذاری شما انجام شود.

22- آیا می توان بیش از یک نفر به عنوان مالک یک ملک ذکر شده باشد؟

فقط یک نفر می تواند مالکیت یک ملک در ترکیه باشد تا بتواند با درخواست سرمایه گذاری از شهروندی ترکیه برخوردار شود. اگر بیش از یک مالک وجود داشته باشد، هیچ یک از آن‌ها مجاز نیستند در این برنامه درخواست تابعیت ترکیه دهند.

23- بعد از اینکه شهروندی ترکیه را بر اساس سرمایه گذاری به دست آوردم، آیا مجاز به کار در ترکیه هستم؟

بعد از اینکه تابعیت ترکیه بر اساس سرمایه گذاری به شما اعطا می‌شود، شما می‌توانید بدون نیاز به اخذ مجوز در ترکیه کار کنید.

24- شرایط اخذ اقامت و مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری چگونه است ؟

درخواست برای اقامت شهروندی برای خرید ملک در دست اقدام به شرح زیر است :

 • فرم درخواست مقدماتی بررسی می‌شود و هر کمبودی تکمیل می‌شود.
 • تعیین می‌شود که آیا درخواست مطابق با الزامات مطابقت است.
 • فرم درخواست
 • گذرنامه یا سند مشابه‌ای که نشان دهنده‌ی وضعیت شخص است.
 • اگر فردی بی‌خانمان است باید بی‌خانمان بودنش را اثبات کند.
 • گواهی وضعیت زناشویی و یا گواهی ازدواج یا طلاق اگر فرد ازدواج کرده باشد یا طلاق گرفته باشد. گواهی مرگ همسر چنانچه فرد بیوه باشد.
 • مدارک تولد شامل اطلاعات شناسایی فرد و هویت فرد. اگر فرد ازدواج کرده باشد یک کپی از روابط خانوادگی زن و شوهر و فرزندان که تضمین می‌کند یا یک سند مشابه.
 • اگر شخصی فامیل درجه یک یا درجه دو در ترکیه داشته باشد. مدارک ثبت نام هویت از سیستم توسط مقامات منتخب این افراد گرفته می‌شود.
 • مبلغ دریافتی نشان می‌دهد که هزینه خدمات در دفتر پرداخت وزارت خزانه داری و دارایی سپرده شده است.(هزینه خدمات برای هر نفر1500 لیر در سال 2018 بوده است)

مطالب مرتبط

2 دیدگاه برای “سرمایه گذاری در ترکیه | شرایط و نحوه دریافت اقامت

 1. صبا گفت:

  سلام . روزتون بخیر.
  دانشجو کرج پزشکی هستم . 2 میلیارد سرمایه دارم . تخصصمو نمیگیرم ..
  :با این مقدار هزینه 2 میلیارد فعلا تا اتمام درسم گرجستان سرمایه گزاری کنم سودی داشته باشم بعد ترکیه بتونم اگه بشه ازمایشگاه باز کنم به نطرتون چکار کنم ؟ یا در کشور سوئد یا عمان سرمایه گزاری کنم که سودش بیشتر باشه ..؟ چون هر کجا که سرمایه گزاری میکنم بعدا میام ترکیه مربوط به رشتم کار که نمیدن ترکیه کلینیک یا آزمایشگاه میزنم مرسی از پاسختون ..🌹

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلا روزتون بخیر
   برای کسب اطلاعات تخصصی تر در رابطه با سرمایه گذاری لطفا با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.