کشور تاجیکستان واقع در آسیای میانه و با افغانستان، ازبکستان و چین همسایه می باشد. زبان رسمی مردم تاجیکستان، فارسی تاجیکی است. شرایط علمی و تحصیلی در این کشور در چند سال اخیر پیشرفت های بسیاری داشته و افراد بسیاری از سراسر جهان جهت ادامه تحصیل در تاجیکستان به این کشور زیبا مهاجرت کرده اند. اغلب دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند و به دلیل فرهنگ نزدیک تاجیکستان به ایران و البته هزینه های تحصیل و زندگی پایین دانشجویان ایرانی بسیاری به تاجیکستان مهاجرت کرده اند و در دانشگاه های معتبر به تحصیلات خود ادامه می دهند.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در تاجیکستان

تحصیل در تاجیکستان به دلیل ارائه مدارک معتبر در جهان، هزینه های پایین تحصیل و زندگی، دانشگاه های معتبر و دارای استانداردهای جهانی و امنیت بالای اجتماعی، طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان دارد. اغلب دانشگاه های تاجیکستان مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات ایران می باشند که همگی در پایتخت تاجیکستان یعنی شهر دوشنبه قرار دارند که شرایط تحصیلی بسیار مطلوبی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند. آموزش عالی در تاجیکستان عمدتا توسط دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش ارائه می شود. زبان تحصیل و تدریس در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تاجیکستان عموعا روسی و تاجیک می باشد. البته برای دانشجویان خارجی که با زبان های روسی و تاجیک آشنایی ندارند جای نگرانی نیست زیرا دانشگاه های تاجیکستان برای دانشجویان خارجی دوره های آموزشی زبان برگذار می کنند.

تحصیل در تاجیکستان

راه­ های مهاجرت به تاجیکستان

یکی از راه­ های مهاجرت به تاجیکستان اقدام از طریق اقامت تحصیلی است. این روش در کنار روش­های دیگر اعزام مثل سرمایه­ گذاری و اخذ ویزای کار تاجیکستان می­باشد. در همه روش­های فوق شخص پس از مهاجرت به تاجیکستان باید نسبت به اخذ اقامت و نهایتا تابعیت یا شهروندی تاجیکستان اقدام نماید.

تحصیل در تاجیکستان در مقطع لیسانس

تحصیل در این مقطع 4 سال به طول می انجامد. برای تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه های تاجیکستان دانشجویان میبایست مدرک دیپلم دبیرستان را داشته باشند و در امتحان ورودی دانشگاه مربوطه نیز نمره قبولی را کسب نمایند. در حال حاضر 24 موسسه آموزش عالی در تاجیکستان ارائه دهنده مقطع لیسانس در 130 رشته تخصصی وجود دارد. دولت تاجیکستان در حال حاضر با کمبود نیروی متخصص در زمینه راه آهن، حمل و نقل هوایی و صنعت مواجه می باشد از این رو پذیرش دانشجو در رشته های فوق بیشتر می باشد اما اغلب متقاضیان تحصیل در تاجیکستان خواهان تحصیل در رشته های اقتصاد، مدیریت، کسب و کار، زبان های خارجی و تجارت می باشند. اما هیچکدام از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی این کشور مورد تایید وزارت علوم ایران نمی­باشد.

تحصیل در تاجیکستان در مقطع فوق لیسانس

معمولا 2 سال به طول می انجامد. مقطع فوق لیسانس در تاجیکستان در 6 دانشگاه و 8 موسسه تحقیقاتی ارائه می شود که ارائه دهنده 114 رشته تخصصی می باشند. در اغلب دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تاجیکستان مقطع فوق لیسانس به صورت آنلاین نیز ارائه می شود. دروس در دانشگاه های تاجیکستان و موسسات آموزش عالی تاجیکستان در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می شوند از این رو متقاضیان تحصیل در تاجیکستان در مقطع فوق لیسانس میبایست مدرک زبان آیلتس حداقل 6 را داشته باشند البته برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان انگلیسی ندارند جای نگرانی نیست زیرا دانشگاه های تاجیکستان برای دانشجویانی که مدرک زبان انگلیسی ندارند دوره های آموزشی زبان انگلیسی نیز برگزار می کنند. دانشجویان پس از اتمام مقطع تحصیلی فوق لیسانس یا می توانند وارد بازار کار شوند و یا در مقطع دکترا به تحصیلات خود ادامه دهند.

تحصیل در تاجیکستان در مقطع دکترا

بیشتر جنبه پژوهشی و تحقیقاتی دارد و دانشجویان علاوه بر شرکت در کلاس های درسی موظف به نوشتن پایان نامه می باشند و میبایست در پایان دوره تحصیلی از پایان نامه خود دفاع کنند سپس موفق به اخذ مدرک دکترا می شوند. تحصیل در مقطع دکترا به دانشجویان فرصتی جهت بهبود مهارت های ارتباطی بین فرهنگ های متفاوت می باشدکه در دنیای در حال جهانی شدن امروز بسیار حائز اهمیت می باشد. تحصیل دکترا در دانشگاه های معتبر تاجیکستان برای دانشجویان آینده شغلی بسیار مناسبی را پیش رو دارد. دانشجویان مقطع دکترادر تاجیکستان می توانند این مقطع تحصیلی را نیز به صورت آنلاین سپری نمایند.

بورسیه تحصیلی در تاجیکستان

دولت تاجیکستان برای آن دسته از دانشجویان خارجی که توانایی پرداخت هزینه های تحصیل را ندارند و با توجه به شرایط تحصیلی دانشجو، کمک هزینه های تحصیلی تا سقف 5000 دلار اعطا می کند. دانشجویان مقطع دکترا که یک برنامه تحقیقاتی معتبر و کار آمد برای نکمیل پایان نامه خود ارائه می دهند می توانند از کمک هزینه های تحصیلی تا سقف 10000 دلار نیز استفاده نمایند.

مهاجرت تحصیلی به تاجیکستان

هزینه های تحصیل و زندگی در تاجیکستان

 هزینه تحصیل در دانشگاه های تاجیکستان حدود 2000 تا 3000 دلار در سال می باشد که البته با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل متفاوت می باشد. هزینه زندگی دانشجویی در تاجیکستان تقریبا همانند ایران می باشد. هزینه اجاره منزلی 2 خوابه با تمامی امکانات از جمله: مبل، تخت خواب، اینترنت، تلوزیون و… تقریبا از 300 دلار به بالا می باشد. هزینه شهریه دانشگاه در تاجیکستان در مقطع لیسانس از 1500 دلار تا 2500 دلار در سال و برای مقطع فوق لیسانس 2500 دلار و برای دکترا 2500 تا 3000 دلار در سال می­باشد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی تاجیکستان

 • ارائه اصل پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • 2 قطعه عکس 4*6 رنگی زمینه سفید
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • معرفی یک حساب بانکی معتبر جهت اثبات پشتوانه مالی
 • تایید مدارک توسط سفارت تاجیکستان

سوالات متداول درباره تحصیل در تاجیکستان

زبان تحصیل و تدریس در کشور تاجیکستان چیست؟

زبان تحصیل و تدریس در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تاجیکستان عموعا روسی و تاجیک می باشد.

مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه های تاجیکستان چند سال است؟

معمولا 2 سال به طول می انجامد.

مدت زمان تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه های تاجیکستان چند سال است؟

تحصیل در این مقطع 4 سال به طول می انجامد.

شرایط قبولی در مقطع لیسانس دانشگاه های تاجیکستان چیست؟

برای تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه های تاجیکستان دانشجویان می بایست مدرک دیپلم دبیرستان را داشته باشند و در امتحان ورودی دانشگاه مربوطه نیز نمره قبولی را کسب نمایند.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه های تاجیکستان چگونه است؟

دروس در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تاجیکستان در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می شوند از این رو متقاضیان تحصیل در تاجیکستان در مقطع فوق لیسانس می بایست مدرک زبان آیلتس حداقل 6 را داشته باشند البته برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان انگلیسی ندارند جای نگرانی نیست زیرا دانشگاه های تاجیکستان برای دانشجویانی که مدرک زبان انگلیسی ندارند دوره های آموزشی زبان انگلیسی نیز برگزار می کنند.

آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی در کشور تاجیکستان وجود دارد؟

بله، دولت تاجیکستان برای آن دسته از دانشجویان خارجی که توانایی پرداخت هزینه های تحصیل را ندارند و با توجه به شرایط تحصیلی دانشجو، کمک هزینه های تحصیلی تا سقف 5000 دلار اعطا می کند.

آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی در کشور تاجیکستان در مقطع دکتری وجود دارد؟

بله، دانشجویان مقطع دکترا که یک برنامه تحقیقاتی معتبر و کارآمد برای تکمیل پایان نامه خود ارائه می دهند می توانند از کمک هزینه های تحصیلی تا سقف 10000 دلار نیز استفاده نمایند.

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس کشور تاجیکستان چگونه است؟ 

هزینه شهریه دانشگاه در تاجیکستان در مقطع لیسانس از 1500 دلار تا 2500  در سال می باشد. 

هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس کشور تاجیکستان چگونه است؟

هزینه شهریه دانشگاه در تاجیکستان برای مقطع فوق لیسانس 2500 دلار در سال می باشد.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری کشور تاجیکستان چگونه است؟

هزینه شهریه دانشگاه در تاجیکستان برای مقطع دکتری 2500  تا 3000 دلار در سال می باشد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی در کشور تاجیکستان چیست؟

 • ارائه اصل پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • 2 قطعه عکس 4*6 رنگی زمینه سفید
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • معرفی یک حساب بانکی معتبر جهت اثبات پشتوانه مالی
 • تایید مدارک توسط سفارت تاجیکستان

اگر شما هم متقاضی تحصیل در تاجیکستان هستید می توانید با مراجعه به موسسات حقوقی معتبر و موسسات اعزام دانشجو در کوتاه ترین زمان و به صورت تضمینی ویزای تحصیلی تاجیکستان را دریافت نمایید و در دانشگاه های معتبر این کشور زیبا به تحصیلات خود ادامه دهید.

20 دیدگاه برای “تحصیل در تاجیکستان

 1. Avatar رامین گفت:

  سپاس ازمقاله مفیدتان

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   سلام و عرض ادب
   ممنون از لطف شما

 2. Avatar مژده گفت:

  با سلام من فوق لیسانس دارم ومیخام درمقطع دکترا شرکت کنم ومعلم ابتدایی هستم میخام طوری تحصیل کنم که لطمه‌ای به شغلم واردنشه وبتونم ازحقوقم استفاده کنم لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای کار در تاجیکستان شما می توانید در ابتدا کارفرما و یا پیشنهاد شغلی مورد نظر خود را پیدا کرده و سپس اقدام نمایید.

 3. Avatar مجید گفت:

  سلام….من فوق لیسانس جامعه شناسی هستم و می خواستم برای دکترای جامعه شناسی تاجیکستان اقدام کنم…به چه مدارکی نیاز دارم…و هزینه موسسه شما چقدر است

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل در مقطع دکترای تاجیکستان باید رزومه علمی و پژوهشی شما مورد ارزیابی قرار بگیرد.

 4. Avatar مسیحا گفت:

  سلام ممنون از توضیحات تون درباره تحصیلات در تاجیکستان،
  هزینه اجاره منزل را فرمودین ۳۰۰ دلار، ماهیانه؟ یا سالانه؟
  و لطفا راهنمایی کنید از چه طریق میتونم لیست رشته های مقطع لیسانس و مقطع فوق لیسانس تاجیکستان را داشته باشم،سپاس

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و احترام
   هزینه ها ماهانه است. با مراجعه به سایت هر دانشگاه می توانید رشته های ارائه شده را مشاهده نمایید.

 5. Avatar فایزه گفت:

  سلام
  من میخواستم در رشته کشاورزی در تاجیکستان در مقطع دکترا ادامه تحصیل بدم چطور میتونم با یکی از اساتید رشته خودم صحبت کنم
  میشه کمکم کنین

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و احترام
   ما شما را می توانیم در صورتیکه از شرایط مورد نیاز برخوردار باشید، راهنمایی نماییم.

 6. Avatar حامد گفت:

  ادامه تحصیل در مقطع دکترا زیست شناسی

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   برای تحصیل دکترا در تاجیکستان باید رزومه علمی خوب و مدرک زبان ارائه دهید.

 7. Avatar صنم گفت:

  لطفا راجب آزمون ورودی دانشگاه های تاجیکستان به توضیحی بدین.ممنون

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   در صورتیکه شرایط لازم را داشته باشید، مستقیم وارد کورس اصلی می شوید.

 8. Avatar حسن گفت:

  سلام،اگر میشه در مورد دانشگاه بو علی سینا تاجیکستان قسمت هنر و معماری اطلاعات بیشتری بزارید لیسانس و فوق لیسانس هنر و چه. رشته های هنری دارند و هزینه

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   بله، حتما انجام می دهیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر نیز با ما در ارتباط باشید.

 9. Avatar دانيال تركماني گفت:

  سلام برا تحصيل دكتري حقوق در تاجيكستان با شما قرارداد ببندم ممنون

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   ممنون از اعتماد شما

 10. سلام
  پذیرش دکترا در رشته توریسم و گردشگری میخوام.

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل دکترا باید رزومه علمی و پژوهشی قوی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *