ترکیه

مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه

در این مقاله به بررسی کلی شرایط مهاجرت به ترکیه خواهیم پرداخت و هوشمندانه به تشریح شرایط حضور در جامعه ترک زبان و کار و زندگی پرداخته ایم. برای دانستن بیشتر درباره این شیوه، پس از مطالعه مقاله زیر در مورد چارچوب زندگی و اقامت در ترکیه و جامعه اجتماعی آن با متخصصان این امر مشورت نمایید. متخصصان موسسه حقوقی میرداماد راهنمای گام به گام شما در این مسیر می باشد.

شرایط مهاجرت به ترکیه

ترکیه از کشورهایی است که از سال هاست مورد استقبال ایرانی ها بوده است، این کشور از طرفی گزینه ای مناسب است ولی برای افرادی که از نظر کاری و تخصصی و یا از جهت سرمایه گذاری مشکلی ندارند، کشورهای دیگر می تواند گزینه های بهتری باشد. در این مقاله به بررسی شرایط مهاجرت به ترکیه پرداخته ایم، جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه در دفاتر تهران و شیراز تماس بگیرید.

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

هر فرد خارجی ای که قصد کار در ترکیه 2018 را داشته باشد نیازمند یک مجوز کاری معتبر است. این مجوزها توسط وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه صادر می شوند. اکثر خارجی ها باید همزمان با ویزا برای مجوز کاری هم اقدام کنند و ضمن اینکه مدارک موردنیاز برای صدور ویزا را به کنسولگری یا سفارت های ترکیه در کشور متبوع ارائه می کنند، کارفرما هم باید مدارک مورد نیاز برای مجوز کار را به وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه ارائه کند.

فارغ از اینکه از خارج یا داخل ترکیه برای مجوز کاری اقدام می کنید، بایستی قراردا یا پیشنهاد کاری از سوی کارفرما داشته باشید. پس از ارسال مدارک مورد نیاز، فرایند صدور مجوز در حدود 90 روز طول می کشد. در صورت تایید درخواست باید شخصا به سفارت ترکیه مراجعه کنید تا مجوز و ویزای کار در پاسپورت شما ثبت شود. پس از ورود به ترکیه 30 روز رصت دارید تا برای دریافت مجوز اقامت اقدام نمایید. پیش از دریافت ویزای کار، مجوز کار در ترکیه را نخواهید داشت.

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

مجوز کاری در ابتدا برای دوره ای یکساله صادر می شود. در صورت نیاز به تمدید این مجوز باید دو و نیم ماه پیش از پایان مهلت مجوز فعلی اقدام نمایید. پس از تمدید مجوز دیگری با دو سال اعتبار برایتان صادر می شود و در صورتی که بار دیگر این مجوز را تمدید نمایید اعتبار آن سه ساله خواهد بود. در صورتی که 8 سال متوالی در ترکیه کارکرده باشید می توانید برای دریافت مجوزز کار دائم اقدام کنید. اگر به مدت 5 سال بدون وقفه در ترکیه کار کرده باشید واجد شرایط دریافت مجوز کار مستقل خواهید بود. با داشتن این مجوز می توانید به صورت خویش فرما در ترکیه فعالیت اقتصادی داشته باشید.

حتما بخوانید:  مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

دانشجویانی که مدت اقامت آنها در ترکیه بیش از 90 روز است، باید برای اجازه اقامت درخواست دهند. انواع اجازه اقامت:

 • اجازه اقامت تحصیلی
 • اجازه اقامت کوتاه مدت
 • اجازه اقامت طولانی مدت
 • اجازه اقامت خانوادگی
 • اجازه اقامت بشردوستانه

دانشجویان باید ظرف مدت یک ماه پس از ورود به ترکیه برای دریافت اجازه اقامت با مقامات محلی (در صورتی که دانشجو در ترکیه هستند) درخواست دهند. مدارک زیر باید به “اداره روابط خارجی” در ستاد پلیس محلی ارسال شود:

 • هزینه و فرم درخواست
 • مدارک سفر: ویزای تحصیلی همراه با دو کپی
 • 4 عکس در اندازه پاسپورت
 • نامه یا مدرکی از موسسه: این نامه باید توسط دانشگاه میزبان صادر شود و در آن تاریخ شروع و پایان تحصیل در ترکیه قید شده باشد.

دانشجویانی که در یک دوره تحصیلی در هر موسسه آموزش عالی در ترکیه پذیرفته می شوند، اجازه اقامت دائمی برای یک سال را دارند. برای تمدید اجازه اقامت : 60 روز قبل از پایان اجازه اقامت خود به ادارات محلی مراجعه کنید. فرم تمدید درخواست را پر و ارسال کنید تا مجوز شما صادر شود.

مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه

برنامه ی اخذ حق شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری توسط دولت این کشور از سال 2017 اجرایی شد. مطابق این طرح، دولت آنکارا به افراد خارجی ای که در ترکیه ملکی به ارزش حداقل یک میلیون دلار را خریداری کنند حق شهروندی اعطا می کند. متنها ملک خریداری شده بایستی حداقل به مدت سه سال فروش نرفته باشد. با خرید یک ملک با حداقل ارزش یک میلیون دلار در هر قسمت ترکیه، سرمایه گذار خارجی می تواند برای خود و خانواده اش حق شهروندی ترکیه بگیرد.

مطابق با ضوابط اجرایی قانون شهروندی ترکیه، خارجیانی که شرایط زیر را داشته باشند می تواند بر اساس تبصره ی b بند اول ماده ی 12 قانون شهروندی، شهروند ترکیه تلقی شوند. برای دریافت حق شهروندی ترکیه بایستی یکی از شرایط زیر برقرار باشد:

 • خرید یک ملک غیر قابل انتقال به ارزش حداقل 1 میلیون دلار آمریکا با محدودیت سند معامله نشده برای حداق سه سال (این سرمایه گذاری بایستی به تایید وزارت محیط زیست و شهرداری برسد).
 • سرمایه گذاری به ارزش حداقل 2 میلیون دلار آمریکا به شکل سرمایه گذاری ثابت (این سرمایه گذاری باید مورد تایید وزارت اقتصاد باشد).
 • سرمایه گذاری به ارزش حداقل 3 میلیون دلار در بانک های فعال ترکیه به شرط عدم برداشت به مدت حداقل سه سال (این سرمایه گذاری باید به تایید آژانس نظارت و مقررات بانکی برسد).
 • خرید اوراق قرضه ی دولتی به ارزش حداقل سه میلیون دلار و به شرط عدم فروش به مدت سه سال (این مورد باید به تایید دبیرخانه ی خرانه داری برسد).
حتما بخوانید:  امن ترین شهرهای ترکیه

بدین ترتیب برای سرمایه گذاران بین المللی موقعیتی فراهم است تا با سرمایه گذاری مستقیم به مبلغ حداقل 1 میلیون دلار حق شهروندی ترکیه را دریافت نمایند.

مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه

مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید خانه

خریداران خارجی با خرید خانه می توانند اقامت یک ساله در ترکیه را اتخاذ می کنند. دولت به جهت ایجاد انگیزه برای خریداران خارجی خانه، به برداشتن باری بزرگ از دوششان می اندیشد. با توجه به اعلامیه ” دفتر روزنامه رسمی”، اجازه اقامت به خارجیانی که ملکی در ترکیه خریداری می کنند از سه ماه به یک سال افزایش یافته است. خارجیانی که املاک و مستغلات را در ترکیه خریداری می کنند، طبق قوانین جدید “حقوق خارجیان و حفاظت بین المللی”، اجازه اقامت تا حداکثر یک سال را دریافت می کنند.

اخذ اجازه اقامت برای خریداران خارجی که قصد خرید ملک در ترکیه را داشته اند، مانع اصلی بوده است. طبق قوانین قبلی، خارجی ها می توانسته اند حداکثر سه ماه در کشور با ویزای توریستی اقامت داشته باشند، پس از آن باید کشور را برای سه ماه ترک کنند.روند اخذ اجازه اقامت می توانست بسیار طولانی باشد. ترکیه پس از تصویب یک لایحه، شاهد افزایش مالکیت مستغلات خارجی بوده است که شرایط متقابل را لغو و محدودیت های فروش زمین و املاک به شهروندان و شرکت های خارجی را کاهش داده است. قانون متقابل به این معنا بود که یک شهروند یا شرکت خارجی فقط حق داشتن یک ملک را در کشور دارد و شهروندان یاشرکت های آن کشور می توانند همان کار را در کشور خریدار انجام دهند.

دولت قصد دارد با حمایت از قانون متقابل و افزایش مدت اقامت در ترکیه با ویزای توریستی و نیز تسهیل پروسه اجازه اقامت، سرمایه گذاری در ترکیه برای خارجی ها را در بخش املاک افزایش دهد. شهروندی ترکیه با برنامه سرمایه گذاری توسط دولت در تاریخ 12 ژانویه 2017 معرفی شده است. در این طرح، خارجیانی که املاک و مستغلات را در ترکیه به ارزش حداقل 1 میلیون دلار خریداری می کنند (تحت شرایطی که ملک را نمی توان تا حداقل سه سال فروخت) می توانند شهروند انکارا شوند.

حتما بخوانید:  اخذ اقامت ترکیه 2020

یک سرمایه گذار خارجی با خرید یک ملک به ارزش حداقل 1 میلیون دلار در هر قسمتی از ترکیه، قادر خواهد بود شهروندی ترکیه را برای خود و خانواده اش دریافت کند. اگر از شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان مطلع نیستید می توانید با مشاورین ما در موسسه میرداماد همراه باشید تا شما را به صورت کامل راهنمایی کنند.

سوالات متداول در مورد مهاجرت به ترکیه

1- شرایط دریافت اقامت دائم ترکیه چیست؟

اگر می خواهید برای اجازه اقامت طولانی مدت ترکیه اقدام کنید، باید شرایط زیر را رعایت کنید: 8 سال اقامت مداوم در ترکیه، در 3 سال گذشته کمک های اجتماعی دریافت نکرده باشید و درآمد کافی و با ثبات برای خود و خانواده داشته باشید.

2- روش های مهاجرت به ترکیه کدامند؟

روش های مهاجرت به ترکیه عبارتند از: تحصیلی، کاری، خرید ملک و سرمایه گذاری.

3- کم هزینه ترین روش مهاجرت به ترکیه چیست؟

کم هزینه ترین روش مهاجرت به ترکیه اقامت کاری این کشور است.

4- هزینه مهاجرت به ترکیه چقدر است؟

هزینه مهاجرت به ترکیه بسته به روش انتخابی شما دارد.

5- پس از چه مدت می توانم برای اقامت دائم ترکیه اقدام نمایم؟

متقاضی می تواند پس از 8 سال اقامت موقت در ترکیه برای اقامت دائم این کشور اقدام نماید.

6- شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل چگونه است؟

برای مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل باید در ابتدا حتما پذیرش از یکی از دانشگاه های ترکیه داشته باشید.

7- با خرید ملک در ترکیه چه اقامتی دریافت می کنم؟

با خرید ملک در ترکیه اقامت یکساله را دریافت خواهید کرد.

8- آیا خارجی ها می توانند خانه در ترکیه بخرند؟

طبق تابعیت برای خرید یک برنامه خانه در ترکیه، اتباع بیگانه برای خرید ملک در هر جای ترکیه به جز مناطق نظامی آزاد هستند.

9- در چه صورتی می توان از طریق خرید ملک به ترکیه مهاجرت کرد؟

اتباع خارجی که 250 میلیون دلار املاک و مستغلات در ترکیه خریداری می کنند، می توانند بلافاصله شهروند ترکیه شوند و به ترکیه مهاجرت کنند.

10- مهاجرت به ترکیه از طریق کار چگونه است؟

برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار در ابتدا باید از طریق کارفرما اقدام نمایید. ویزای کاری ترکیه در ابتدا به شما اقامت یکساله می دهد که قابل تمدید نیز می باشد.

11- متداول ترین روش مهاجرت به ترکیه کدام است؟

متداول ترین و بیشترین روش مهاجرت به ترکیه، روش تحصیلی است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *