مهاجرت به ترکیه | شرایط و راه های مهاجرت به کشور ترکیه

مشاوره تخصصی و تماس فوری

شما عزیزان جهت مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مهاجرت به ترکیه به دلایلی مانند مشکلات اقتصادی و سیاسی کشور ایران بسیار مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است. این کشور مهاجران زیادی از نقاط مختلف جهان مانند خاورمیانه، اروپا و کشورهای آفریقایی دارد. کشور ترکیه با پیشرفت در مسائل آموزشی (برخورداری از دانشگاه‌هایی با رتبه‌های برتر جهانی)،  فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و بهداشتی مهاجر پذیری خود را افزایش داده است به طوری که در سال 2022 نزدیک به 4 میلیون مهاجر در این کشور زندگی می‌کنند. کشور ترکیه تابعیت مضاعف را قبول دارد و این یکی از دلایل مهم و برتر ایرانیان برای مهاجرت به کشور ترکیه است. هزینه‌های خرید ملک در کشور ترکیه نسبت به ایران بسیار پایین‌تر است و یکی از آسان‌ترین راه‌های دریافت اقامت کشور ترکیه خرید ملک با سرمایه مشخص در این کشور است.

مهاجرت به کشور ترکیه می‌تواند از روش‌های مختلفی مانند مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و مهاجرت سرمایه گذاری اتفاق بیوفتد. کشور ترکیه در آسیا واقع شده است؛ اما قسمتی از این کشور در اروپا قرار گرفته است و کسب اقامت این کشور نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی آسان‌تر است به همین دلیل بسیار محبوب شده است. یکی دیگر از مزایای مهاجرت به کشور ترکیه برای ایرانیان نیاز نداشتن به ویزای این کشور است. در این مقاله به بررسی کلی شرایط مهاجرت به ترکیه خواهیم پرداخت و هوشمندانه به تشریح شرایط حضور در جامعه ترک زبان و کار و زندگی پرداخته ایم. برای دانستن بیشتر درباره این شیوه، پس از مطالعه مقاله زیر در مورد چارچوب زندگی و اقامت در ترکیه و جامعه اجتماعی آن با متخصصان این امر مشورت نمایید. متخصصان موسسه حقوقی میرداماد راهنمای گام به گام شما در این مسیر می باشد.

مطالعه بیشتر:

تحصیل رایگان در ترکیه

شرایط مهاجرت به ترکیه

ترکیه از کشورهایی است که از سال هاست مورد استقبال ایرانی‌ها بوده است، این کشور از طرفی گزینه‌ای مناسب است ولی برای افرادی که از نظر کاری و تخصصی و یا از جهت سرمایه گذاری مشکلی ندارند، کشورهای دیگر می‌تواند گزینه‌های بهتری باشد. کشور ترکیه با کشورهای ارمنستان، آذربایجان، ایران، عراق، سوریه، یونان، و بلغارستان همسایه است. شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه است و بزرگترین شهر این کشور، شهر استانبول است. همان طور که گفته شد قسمتی از کشور ترکیه در اروپا واقع شده است و دارای 82 میلیون جمعیت است.

ترکیه کشور مهاجر پذیری است و تا کنون نزدیک به 4 میلیون نفر به کشور ترکیه مهاجرت کرده‌اند؛ که از این تعداد بیش از 90 درصد آن مهاجران سوری هستند که به دلیل جنگ موجود در کشور ترکیه به این کشور مهاجرت کرده‌اند. یکی از بهترین راه‌های مهاجرت به کشور ترکیه مهاجرت تحصیلی است. به دلیل وجود دانشگاه‌های معتبر در این کشور و تحصیل در رشته‌های پزشکی بدون نیاز به شرکت در آزمون‌های قبولی دانشجویان ایرانی زیادی برای تحصیل این کشور را انتخاب می‌کنند. در ادامه راه‌های مختلف مهاجرت به این کشور را بررسی خواهیم کرد.

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

هر فرد خارجی ای که قصد کار در ترکیه را داشته باشد نیازمند یک مجوز کاری معتبر است. این مجوزها توسط وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه صادر می شوند. اکثر خارجی ها باید همزمان با ویزا برای مجوز کاری هم اقدام کنند و ضمن اینکه مدارک موردنیاز برای صدور ویزا را به کنسولگری یا سفارت های ترکیه در کشور متبوع ارائه می کنند، کارفرما هم باید مدارک مورد نیاز برای مجوز کار را به وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه ارائه کند.

فارغ از اینکه از خارج یا داخل ترکیه برای مجوز کاری اقدام می کنید، بایستی قرارداد یا پیشنهاد کاری از سوی کارفرما داشته باشید. پس از ارسال مدارک مورد نیاز، فرایند صدور مجوز در حدود 90 روز طول می کشد. در صورت تایید درخواست باید شخصا به سفارت ترکیه مراجعه کنید تا مجوز و ویزای کار در پاسپورت شما ثبت شود. پس از ورود به ترکیه 30 روز فرصت دارید تا برای دریافت مجوز اقامت اقدام نمایید. پیش از دریافت ویزای کار، مجوز کار در ترکیه را نخواهید داشت.

مجوز کاری در ابتدا برای دوره ای یکساله صادر می شود. در صورت نیاز به تمدید این مجوز باید دو و نیم ماه پیش از پایان مهلت مجوز فعلی اقدام نمایید. پس از تمدید مجوز دیگری با دو سال اعتبار برایتان صادر می شود و در صورتی که بار دیگر این مجوز را تمدید نمایید اعتبار آن سه ساله خواهد بود. در صورتی که 8 سال متوالی در ترکیه کارکرده باشید می توانید برای دریافت مجوزز کار دائم اقدام کنید. اگر به مدت 5 سال بدون وقفه در ترکیه کار کرده باشید واجد شرایط دریافت مجوز کار مستقل خواهید بود. با داشتن این مجوز می توانید به صورت خویش فرما در ترکیه فعالیت اقتصادی داشته باشید.

مشاغل مورد نیاز در ترکیه

کار در ترکیه برای ایرانیان شامل مشاغل مهندسی، IT، مشاغل مالی، فروش و مدیریت از جمله مشاغل پرمتقاضی محسوب می‌شوند. در کشور ترکیه یافتن شغل به مهارت شما در زبان انگلیسی یا ترکی و همینطور جنسیت شما بستگی دارد. بله جنسیت بر روی مشاغل در کشور ترکیه تاثیر گذار است و برخی از شغل‌ها فقط برای آقایان امکان پذیر است.

مشاغل موجود برای آقایان شامل مشاغل بیمه، حوزه مهندسی، نجاری، کارگری، جوشکاری، فروشنده، خیاط، کفاش، کار در آشپزخانه، مشاغل ساختمانی، تورلیدری می‌شود. در شغل تورلیدی دانستن زان‌های انگلیسی، فارسی و ترکی از اهمیت بالایی برخوردار است. شغل‌های بسته بندی پوشاک، خیاطی، منشی، بازیگری، گارسون رستوران، رزرویشن هتل، مهماندار کشتی، آرایشگر، تورلیدر و حسابدار نیز برای خانم‌ها موجود است.

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

دانشجویانی که مدت اقامت آنها در ترکیه بیش از 90 روز است، باید برای اجازه اقامت درخواست دهند. انواع اجازه اقامت:

 • اجازه اقامت تحصیلی
 • اجازه اقامت کوتاه مدت
 • اجازه اقامت طولانی مدت
 • اجازه اقامت خانوادگی
 • اجازه اقامت بشردوستانه

دانشجویان باید ظرف مدت یک ماه پس از ورود به ترکیه برای دریافت اجازه اقامت با مقامات محلی (در صورتی که دانشجو در ترکیه هستند) درخواست دهند. مدارک زیر باید به “اداره روابط خارجی” در ستاد پلیس محلی ارسال شود:

 • هزینه و فرم درخواست
 • مدارک سفر: ویزای تحصیلی همراه با دو کپی
 • 4 عکس در اندازه پاسپورت
 • نامه یا مدرکی از موسسه: این نامه باید توسط دانشگاه میزبان صادر شود و در آن تاریخ شروع و پایان تحصیل در ترکیه قید شده باشد.

دانشجویانی که در یک دوره تحصیلی در هر موسسه آموزش عالی در ترکیه پذیرفته می شوند، اجازه اقامت دائمی برای یک سال را دارند. برای تمدید اجازه اقامت : 60 روز قبل از پایان اجازه اقامت خود به ادارات محلی مراجعه کنید. فرم تمدید درخواست را پر و ارسال کنید تا مجوز شما صادر شود.

تحصیل در ترکیهشهریه لازم برای تحصیل در کشور ترکیه

مهاجرت تحصیلی به ترکیه یکی از روش‌های برتر مهاجرت به این کشور است. موضوع بسیار مهم درباره تفاوت دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این است که شهر و دانشگاه تحصیل در این دانشکده‌ها با یکدیگر متفاوت است. بر همین اساس شهریه‌های تحصیلی نیز متفاوت است. به عنوان مثال شما برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و سایر رشته‌های مربوط به علوم پزشکی باید هزینه‌های بسیار بیشتری نسبت به سایر رشته‌ها پرداخت کنید. شهریه دانشگاه‌ها به نوع دانشگاه، رشته و زبان تحصیل بستگی دارد. هزینه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی بالاتر از هزینه تحصیل به زبان ترکی است.

حتما بخوانید:  شرایط اخذ ویزای ترکیه

شما برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی رشته پزشکی موظف به پرداخت مبلغ 15000 دلار الی 22000 دلار سالیانه هستید. در صورتی که شما می‌توانید با پرداخت مبلغ 4000 الی 6000 دلار سالیانه می‌توانید در سایر رشته‌ها در دانشکده‌های دولتی و خصوصی این کشور به تحصیل بپردازید. مانند همه کشور‌ها، تحصیل در دانشکده‌های دولتی کشور ترکیه نسبت به دانشکده‌های خصوصی این کشور نیازمند پرداخت هزینه‌های بسیار کمتر است. به صورتی که شما برای تحصیل در برخی از رشته‌ها به غیر از رشته‌های پزشکی تقریبا به صورت رایگان به تحصیل می‌پردازید!

تحصیل رایگان در ترکیه

ترکیه کشور بسیار محبوبی برای خیلی از افراد است. افراد زیادی نیز تمایل دارند که برای تحصیل در کشوری دیگر بورسیه تحصیلی دریافت کنند. شما می‌توانید با اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه، با هزینه‌ای بسیار کمتر و یا بدون هزینه در دانشگاه‌های ترکیه مشغول به تحصیل شوید. مهم‌ترین شرط و معیار برای تحصیل رایگان دانشجویان ایرانی در کشور ترکیه، نمرات بسیار خوب و رزومه علمی قوی است. به دانشجویانی که دارای رتبه اول تا سوم در دانشگاه‌های ترکیه هستند می‌توانند از تخفیف 25، 50 و حتی 100 درصدی برخوردار شوند.

شما برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه می‌توانید پس از اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی این کشور و حضور در دانشگاه، به ثبت نام در ترم مورد نظر پرداخته و سپس شهریه خود را پرداخت نمایید. شما می‌توانید از روش پرداخت قسطی نیز برای پرداخت شهریه خود استفاده کنید. بنابراین هنگام مراجعه به موسسه میرداماد می‌توانید از مشاوران ما درخواست کنید شما را درباره تحصیل رایگان دانشجویان ایرانی در کشور ترکیه راهنمایی کنند. یکی از مهم‌ترین دلایلی که دانشجویان را به کشور ترکیه جذب می‌کند دانشگاه‌های برتر این کشور است؛ که دارای رتبه‌های برتر در سایت QS هستند. دانشگاهی مانند دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه کوچ و دانشگاه سابانچی از دانشگاه‌های برتر کشور ترکیه هستند.

مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه

برنامه ی اخذ حق شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری توسط دولت این کشور از سال 2017 اجرایی شد. مطابق این طرح، دولت آنکارا به افراد خارجی ای که در ترکیه ملکی به ارزش حداقل یک میلیون دلار را خریداری کنند حق شهروندی اعطا می کند. متنها ملک خریداری شده بایستی حداقل به مدت سه سال فروش نرفته باشد. با خرید یک ملک با حداقل ارزش یک میلیون دلار در هر قسمت ترکیه، سرمایه گذار خارجی می تواند برای خود و خانواده اش حق شهروندی ترکیه بگیرد.

مطابق با ضوابط اجرایی قانون شهروندی ترکیه، خارجیانی که شرایط زیر را داشته باشند می تواند بر اساس تبصره ی b بند اول ماده ی 12 قانون شهروندی، شهروند ترکیه تلقی شوند. برای دریافت حق شهروندی ترکیه بایستی یکی از شرایط زیر برقرار باشد:

 • خرید یک ملک غیر قابل انتقال به ارزش حداقل 1 میلیون دلار آمریکا با محدودیت سند معامله نشده برای حداق سه سال (این سرمایه گذاری بایستی به تایید وزارت محیط زیست و شهرداری برسد).
 • سرمایه گذاری به ارزش حداقل 2 میلیون دلار آمریکا به شکل سرمایه گذاری ثابت (این سرمایه گذاری باید مورد تایید وزارت اقتصاد باشد).
 • سرمایه گذاری به ارزش حداقل 3 میلیون دلار در بانک های فعال ترکیه به شرط عدم برداشت به مدت حداقل سه سال (این سرمایه گذاری باید به تایید آژانس نظارت و مقررات بانکی برسد).
 • خرید اوراق قرضه ی دولتی به ارزش حداقل سه میلیون دلار و به شرط عدم فروش به مدت سه سال (این مورد باید به تایید دبیرخانه ی خرانه داری برسد).

بدین ترتیب برای سرمایه گذاران بین المللی موقعیتی فراهم است تا با سرمایه گذاری مستقیم به مبلغ حداقل 1 میلیون دلار حق شهروندی ترکیه را دریافت نمایند.

روش‌های مختلف سرمایه گذاری در کشور ترکیه

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه روش‌های زیادی دارد که یکی از آن‌ها خرید ملک در ترکیه است. سایر راه های مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری عبارتنداز:

 • کارآفرینی و ثبت شرکت در ترکیه
 • سپرده گذاری در بانک‌های کشور ترکیه
 • خرید اوراق قرضه در کشور ترکیه
 • خرید سهام

کارآفرینی و ثبت شرکت در کشور ترکیه

یکی از راه های مهاجرت به ترکیه که می‌توان از طریق آن اقامت ترکیه را کسب کرد ثبت شرکت و کارآفرینی است. کارآفرینی به عنوان یک روش سرمایه گذاری به شمار می‌آید. شرکت‌های قابل ثبت توسط افراد خارجی مانند شهروندان بومی کشور ترکیه شامل شرکت سهامی(JSC)، شرکت با مسئولیت محدود(LLC)، شرکت تعاونی، شرکت جمعی و شرکت فرماندهی(Commandite) است.

شما برای ثبت شرکت‌های مختلف در کشور ترکیه باید هزینه‌های متفاوتی پرداخت کنید. هزینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کشور ترکیه در حدود صد هزار لیر ترکیه است. افراد می‌توانند پس از ثبت شرکت در ترکیه ابتدا اقامت موقت ترکیه را اخذ کنند. امکان اخذ اقامت دائم کشور ترکیه پس از گذشت هشت سال وجود دارد.

افتتاح حساب بانکی در کشور ترکیه

سرمایه گذاری، یکی از راه های مهاجرت به ترکیه است که افراد زیادی ممکن است آن را انتخاب کنند. افتتاح حساب در بانک‌های ترکیه و سپرده گذاری در بانک‌های این کشور می‌تواند راه اخذ اقامت ترکیه را برای شما هموار‌تر سازد. به همین منظور شما باید مبلغ 500000 دلار آمریکا یا معادل لیر آن را در ترکیه سرمایه گذاری کنید. البته مبلغ مذکور باید به مدت سه سال در حساب فرد ثابت بماند.

خرید اوراق قرضه در کشور ترکیه

شرایط خرید اوراق قرضه در ترکیه کاملا مشابه افتتاح حساب بانکی است. با این تفاوت که شما سرمایه‌ای در بانک سپرده گذاری نمی‌کنید و سرمایه شما صرف خرید اوراق قرضه در کشور ترکیه می‌شود. در واقع شما باید با همان مبلغ 500000 دلار آمریکا یا لیر ترکیه، اوراق قرضه کشور ترکیه را خریداری کنید. امکان فروش و یا استفاده از این اوراق به مدت سه سال وجود ندارد.

خرید سهام در کشور ترکیه

خرید سهام، اوراق قرضه و همچنین افتتاح حساب بانکی در کشور ترکیه دارای شرایط کاملا یکسانی با یکدیگر هستند. در روش خرید سهام شما علاوه بر فروش، اجازه انتقال سهام مورد نظر را نیز ندارند.

مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه

مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید خانه

خریداران خارجی با خرید خانه می توانند اقامت یک ساله در ترکیه را اتخاذ می کنند. دولت به جهت ایجاد انگیزه برای خریداران خارجی خانه، به برداشتن باری بزرگ از دوششان می اندیشد. با توجه به اعلامیه ” دفتر روزنامه رسمی”، اجازه اقامت به خارجیانی که ملکی در ترکیه خریداری می کنند از سه ماه به یک سال افزایش یافته است. خارجیانی که املاک و مستغلات را در ترکیه خریداری می کنند، طبق قوانین جدید “حقوق خارجیان و حفاظت بین المللی”، اجازه اقامت تا حداکثر یک سال را دریافت می کنند.

اخذ اجازه اقامت برای خریداران خارجی که قصد خرید ملک در ترکیه را داشته اند، مانع اصلی بوده است. طبق قوانین قبلی، خارجی ها می توانسته اند حداکثر سه ماه در کشور با ویزای توریستی اقامت داشته باشند، پس از آن باید کشور را برای سه ماه ترک کنند.روند اخذ اجازه اقامت می توانست بسیار طولانی باشد. ترکیه پس از تصویب یک لایحه، شاهد افزایش مالکیت مستغلات خارجی بوده است که شرایط متقابل را لغو و محدودیت های فروش زمین و املاک به شهروندان و شرکت های خارجی را کاهش داده است. قانون متقابل به این معنا بود که یک شهروند یا شرکت خارجی فقط حق داشتن یک ملک را در کشور دارد و شهروندان یاشرکت های آن کشور می توانند همان کار را در کشور خریدار انجام دهند.

حتما بخوانید:  اقامت ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

ازدواج یکی از راه ‌های مهاجرت به ترکیه است که خیلی از افراد آن را انتخاب می‌کنند. شما می‌توانید از طریق ازدواج با یک تبعه ترکیه‌ای تابعیت این کشور را کسب کنید. البته اخذ تابعیت این کشور بلافاصله پس از ازدواج به دست نمی‌آید. بنابراین در صورتی که قصد دارید پس از مهاجرت به ترکیه تابعیت این کشور را کسب کنید باید شرایط زیر را رعایت کنید:

 • ازدواج با یک تبعه ترکیه‌ای به مدت حداقل سه سال و بادوام بودن ازدواج آن‌ها
 • زوجین باید پس از ازدواج با یکدیگر در یک خانواده زندگی کنند
 • اجتناب و دوری از اعمال مخالف وحدت زندگی و ازدواج
 • عدم تهدید تبعه خارجی برای امنیت کشور ترکیه
 • در صورتی که همسر فرد متقاضی پس از تقاضای اولیه فرد فوت کند، تبعه خارجی ملزم به رعایت شرط اولی نیست

شرایط مذکور، از جمله شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج هستند که همه افراد باید آن‌ها را رعایت کنند. با این وجود ممکن است وزارت امور داخلی کشور ترکیه و یا کمیسیون مربوط به ازدواج در کشور ترکیه با اخذ تابعیت فرد از طریق ازدواج موافقت نکنند. زیرا کمیسیون ازدواج در کشور ترکیه نسبت به مسئله واقعی و یا غیر واقعی بودن ازدواج زوجین حساسیت بسیار زیادی دارد.

دولت قصد دارد با حمایت از قانون متقابل و افزایش مدت اقامت در ترکیه با ویزای توریستی و نیز تسهیل پروسه اجازه اقامت، سرمایه گذاری در ترکیه برای خارجی ها را در بخش املاک افزایش دهد. شهروندی ترکیه با برنامه سرمایه گذاری توسط دولت در تاریخ 12 ژانویه 2017 معرفی شده است. در این طرح، خارجیانی که املاک و مستغلات را در ترکیه به ارزش حداقل 1 میلیون دلار خریداری می کنند (تحت شرایطی که ملک را نمی توان تا حداقل سه سال فروخت) می توانند شهروند انکارا شوند.

یک سرمایه گذار خارجی با خرید یک ملک به ارزش حداقل 1 میلیون دلار در هر قسمتی از ترکیه، قادر خواهد بود شهروندی ترکیه را برای خود و خانواده اش دریافت کند. اگر از شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان مطلع نیستید می توانید با مشاورین ما در موسسه میرداماد همراه باشید تا شما را به صورت کامل راهنمایی کنند.

مهاجرت پناهندگی به ترکیه

یکی از راه های مهاجرت به ترکیه، پناهندگی به این کشور است. تعداد زیادی از افراد برای مهاجرت به ترکیه، روش پناهندگی را انتخاب می‌کنند. کشور ترکیه عضو کنوانسیون پناهندگان 1951 و همچنین پروتکل 1967 است. بر همین اساس این کشور، از افرادی که برای مهاجرت به ترکیه روش پناهندگی را انتخاب می‌کنند به صورت ویژه حمایت خواهد کرد. البته با توجه به خطرات بسیار زیادی که مهاجرت پناهندگی به کشور ترکیه دارد این روش خیلی توصیه نمی‌شود.

کشور ترکیه مانند سایر کشور‌ها افراد پناهنده را به راحتی پذیرش نمی‌کند. از نظر کنوانسیون پناهندگی فقط افرادی می‌توانند به عنوان پناهنده به کشوری دیگر مهاجرت کنند که خطرات جانی، مالی، سیاسی، عقیدتی و سایر موارد در کشور خودشان آن‌ها را تهدید کند. شما برای اثبات این خطرات باید مدارکی جهت اثبات به کشور ترکیه ارائه دهید.

در صورت تایید مدارک و شرایط شما به عنوان پناهنده می‌توانید به عنوان پناهنده و با حقوق و قوانین آن‌ها در کشور ترکیه زندگی کنید. کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد هیچ گونه خدماتی در زمینه پناهندگی افراد ارائه نمی‌دهند و به هیچ وجه این روش را توصیه نمی‌کنند.

دریافت تابعیت کشور ترکیهدریافت تابعیت کشور ترکیه

دریافت تابعیت کشور ترکیه در صورتی که به سن قانونی رسیده باشید و به مدت 5 سال در کشور ترکیه بدون وقفه 6 ماه زندگی کرده باشید با توجه به شایطی می‌توانید برای دریافت تابعیت این کشور اقدام کنید. اگر در این مدت با یک شهروند ترکی ازدواج کنید و یا در خاک ترکیه به دنیا آمده باشید می‌توانید با گذشت زمان کمتری مثلا 3 سال برای دریافت تابعیت این کشور اقدام کنید. کشور ترکیه قانون تابعیت دو گانه را قبول دارد و این به این معناست که شما می‌توانید تابعیت کشور اصلی خود را حفظ کنید و در کنار آن تابعیت کشور ترکیه را نیز به دست آورید.

برای اینکه بتوانید تابعیت کشور ترکیه را بدست آورید باید درخواست خود را به همراه مدارک مورد نیاز به ادارات محلی در کشور ترکیه تحویل دهید. برای اینکه بتوانید تابعیت را دریافت کنید مسلط بودن به زبان ترکی و فرهنگ و جغرافیای این کشور ضروری است؛ همین طور برخورداری از سلامت فیزیکی و ذهنی و پایبندی به قوانین این کشور و نداشتن سابقه جنایی از ملزومات دیگر محسوب می‌شود. یکی از مدارکی که باید برای دریافت تابعیت تحویل دهید گواهی است که ثابت می‌کند شما می‌توانید هزینه زندگی خود و همراهان خود مانند همسر و فرزندان را تامین کنید.

هزینه اقامت در ترکیه

هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه مانند تمام کشورهای دیگر جهان به سبک زندگی فرد بستگی دارد و هزینه زندگی در شهرهای کوچک پایین‌تر هزینه زندگی در شهرهای بزرگ و پایتخت است مانند شهرهای آنکارا، ازمیر و استانبول در ترکیه که از شهرهای برتر این کشور محسوب می‌شوند. یکی از مهم‌ترین مسائلی که افراد هنگام مهاجرت به ترکیه مورد بررسی قرار می‌دهند این است که هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه نسبت به هزینه‌های زندگی در ایران بالاتر است یا پایین‌تر.

برخلاف تصورات عموم و طبق تحقیقات و آمارهای موجود هزینه‌های زندگی در ترکیه حدود 30 درصد پایین‌تر از هزینه‌های زندگی در کشور ایران است. البته این هزینه‌ها با تغییر عواملی مانند شهر، محل زندگی و کیفیت زندگی می‌تواند تغییر کند. هزینه اجاره مسکن در کشور ترکیه نسبت به ایران بسیار کم‌تر است و نزدیک به 70 درصد می‌رسد. در صورتی که هدف مهاجرت به ترکیه و اقامت در این کشور را دارید باید از هزینه‌های معمول زندگی در این کشور اطلاعاتی کسب کنید. هزینه‌های زندگی در ترکیه به عنوان یکی از شرایط مهاجرت به ترکیه به شمار می‌آید. به همین علت شما می‌توانید در جدول زیر با رایج‌ترین هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه آشنا شوید.

کالا یا خدمت هزینه بر اساس لیر ترکیه هزینه بر اساس دلار آمریکا
کاپوچینو 14.65 1.67
شیر 5.69 0.65
گوشت مرغ یک کیلوگرم 26.83 3.06
یک کیلوگرم گوشت گاو 78.91 9.01
بطری آب معدنی 1.90 0.22
هزینه خرید یک پرس غذا در رستوران ارزان قیمت 35 4
نان تازه (500 گرم) 2.33 0.26
برنج (1 کیلوگرم) 8.53 0.95
تخم مرغ (12 عدد) 9.51 1
پنیر محلی (1 کیلوگرم) 31 3.2
یک دست لباس تابستانی 222.27 25.38

هزینه اجاره مسکن و حمل و نقل

    هزینه اجاره مسکن و حمل و نقل             هزینه بر اساس لیر ترکیه                هزینه بر اساس دلار آمریکا
    بلیط یک طرفه مترو                              4                              0.4
    تاکسی هر یک کیلومتر                              4                              0.4
    تاکسی هز یک ساعت                             32                              3.2
    بلیت ماهانه                            230                              23
    اجاره آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر                            2300                              230
    اجاره آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز                            1440                              144
    آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر                            4000                              400
    آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز                            2500                              250
حتما بخوانید:  مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

معرفی مهم‌ترین شهر‌های ترکیه

با وجود اینکه کشور ترکیه دارای 81 استان بسیار مهم است؛ اما برخی از استان‌ها و شهر‌های ترکیه از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار هستند. به همین علت خیلی از افراد برای کار و زندگی این شهر‌ها را انتخاب می‌کنند. از جمله شهر‌های مهم کشور ترکیه می‌توان به شهر‌های زیر اشاره کرد:

 • استانبول
 • آنتالیا
 • بورسا
 • ازمیر
 • وان
 • آنکارا
 • آلانیا
 • مارماریس
 • ترابزون

مزایای مهاجرت به کشور ترکیه

به نظر شما چرا تعداد زیادی از افراد تمایل دارند به کشورترکیه مهاجرت کنند؟ زندگی در کشور ترکیه می‌تواند امکانات رفاهی و مالی بسیار زیاد و سایر موارد را در اختیار افراد قرار دهد. به همین علت بسیاری از افراد برای مهاجرت به یک کشور خارجی و اقامت در آن کشور ترکیه را انتخاب می‌کنند. شما می‌توانید با مهاجرت به ترکیه از مزایای زیر برخوردار شوید:

 • زندگی در کشوری با جاذبه‌های توریستی بسیار زیاد و دارای آب و هوایی بسیار خوب
 • هزینه‌های زندگی بسیار کم در مقایسه با زندگی در کشور‌های مشابه به ترکیه
 • امکان اخذ تابعیت مضاعف و دوگانه کشور ترکیه همزمان با استفاده از تابعیت کشوری که اهل آن هستید
 • وجود سیستم تحصیلی بسیار مناسب در کشور ترکیه
 • مجهز بودن به خدمات بهداشتی و درمانی فوق العاده پیشرفته
 • امکان دریافت گذرنامه کشور ترکیه

مهاجرت به ترکیه

مدارک لازم برای مهاجرت به ترکیه

شما برای مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت این کشور باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • ارائه پاسپورت و یا گذرنامه دارای حداقل 2 ماه اعتبار
 • دو قطعه عکس مخصوص پاسپورت
 • ارائه و تکمیل فرم‌های مخصوص مهاجرت بر اساس اطلاعات شخصی و خانوادگی
 • برخورداری از بیمه درمانی
 • اخذ پیشنهاد کاری و یا جاب آفر در صورتی که قصد شما از مهاجرت به ترکیه اشتغال در این کشور باشد
 • ارائه بلیت رفت و برگشت جهت اثبات توانایی مالی برای زندگی در کشور ترکیه
 • اثبات توانگری مالی برای زندگی در کشور ترکیه با ارائه مدارک لازم

سوالات متداول در مورد مهاجرت به ترکیه

1- شرایط دریافت اقامت دائم ترکیه چیست؟

اگر می خواهید برای اجازه اقامت طولانی مدت ترکیه اقدام کنید، باید شرایط زیر را رعایت کنید: 8 سال اقامت مداوم در ترکیه، در 3 سال گذشته کمک های اجتماعی دریافت نکرده باشید و درآمد کافی و با ثبات برای خود و خانواده داشته باشید.

2- روش های مهاجرت به ترکیه کدامند؟

روش های مهاجرت به ترکیه عبارتند از: تحصیلی، کاری، خرید ملک و سرمایه گذاری.

3- کم هزینه ترین روش مهاجرت به ترکیه چیست؟

کم هزینه ترین روش مهاجرت به ترکیه اقامت کاری این کشور است.

4- هزینه مهاجرت به ترکیه چقدر است؟

هزینه مهاجرت به ترکیه بسته به روش انتخابی شما دارد.

5- پس از چه مدت می توانم برای اقامت دائم ترکیه اقدام نمایم؟

متقاضی می تواند پس از 8 سال اقامت موقت در ترکیه برای اقامت دائم این کشور اقدام نماید.

6- شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل چگونه است؟

برای مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل باید در ابتدا حتما پذیرش از یکی از دانشگاه های ترکیه داشته باشید.

7- با خرید ملک در ترکیه چه اقامتی دریافت می کنم؟

با خرید ملک در ترکیه اقامت یکساله را دریافت خواهید کرد.

8- آیا خارجی ها می توانند خانه در ترکیه بخرند؟

طبق تابعیت برای خرید یک برنامه خانه در ترکیه، اتباع بیگانه برای خرید ملک در هر جای ترکیه به جز مناطق نظامی آزاد هستند.

9- در چه صورتی می توان از طریق خرید ملک به ترکیه مهاجرت کرد؟

اتباع خارجی که 250 میلیون دلار املاک و مستغلات در ترکیه خریداری می کنند، می توانند بلافاصله شهروند ترکیه شوند و به ترکیه مهاجرت کنند.

10- مهاجرت به ترکیه از طریق کار چگونه است؟

برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار در ابتدا باید از طریق کارفرما اقدام نمایید. ویزای کاری ترکیه در ابتدا به شما اقامت یکساله می دهد که قابل تمدید نیز می باشد.

11- متداول ترین روش مهاجرت به ترکیه کدام است؟

متداول ترین و بیشترین روش مهاجرت به ترکیه، روش تحصیلی است.

12- زمان دریافت مجوز کاری پس از ارسال مدارک چقدر است؟

پس از ارسال مدارک مورد نیاز، فرایند صدور مجوز در حدود 90 روز طول می کشد.

13- مدارک لازم برای مهاجرت به ترکیه فارغ از راه مهاجرت شامل چه مدارکی می‌شود؟

 • ارائه پاسپورت و یا گذرنامه دارای حداقل 2 ماه اعتبار
 • دو قطعه عکس مخصوص پاسپورت
 • ارائه و تکمیل فرم‌های مخصوص مهاجرت بر اساس اطلاعات شخصی و خانوادگی
 • برخورداری از بیمه درمانی
 • اخذ پیشنهاد کاری و یا جاب آفر در صورتی که قصد شما از مهاجرت به ترکیه اشتغال در این کشور باشد
 • ارائه بلیت رفت و برگشت جهت اثبات توانایی مالی برای زندگی در کشور ترکیه
 • اثبات توانگری مالی برای زندگی در کشور ترکیه با ارائه مدارک لازم

14- مجوز کار در ترکیه چند ساله است؟ بعد از گذشت چه زمانی می‌توان مجوز کاری دائم کشور ترکیه را دریافت کنید؟

مجوز کاری در کشور ترکیه برای اولین بار به مدت یک سال صادر می‌شود؛ پس از اتمام آن می‌توانید مجوز کاری دیگری با اعتبار دو سال دریافت کنید. درصورت 8 سال کار متوالی در کشور ترکیه می‌توانید مجوز کار دائم این کشور را دریافت کنید.

15- انواع شرکت‌های قابل ثبت در ترکیه شامل کدام شرکت‌ها می‌شوند؟

شامل شرکت سهامی(JSC)، شرکت با مسئولیت محدود(LLC)، شرکت تعاونی، شرکت جمعی و شرکت فرماندهی(Commandite) است.

16- سرمایه گذاری در ترکیه شامل کدام روش‌ها می‌شود؟

 • کارآفرینی و ثبت شرکت در ترکیه
 • سپرده گذاری در بانک‌های کشور ترکیه
 • خرید اوراق قرضه در کشور ترکیه
 • خرید سهام

17- هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه نسبت به کشور ایران چگونه است؟

برخلاف تصورات عموم و طبق تحقیقات و آمارهای موجود هزینه‌های زندگی در ترکیه حدود 30 درصد پایین‌تر از هزینه‌های زندگی در کشور ایران است. هزینه اجاره مسکن نیز در کشور ترکیه نسبت به ایران بسیار کم‌تر است و نزدیک به 70 درصد می‌رسد.

18- هزینه‌های زندگی در ترکیه به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه مانند تمام کشورهای دیگر جهان به سبک زندگی فرد بستگی دارد و هزینه زندگی در شهرهای کوچک پایین‌تر هزینه زندگی در شهرهای بزرگ و پایتخت است مانند شهرهای آنکارا، ازمیر و استانبول در ترکیه که از شهرهای برتر این کشور محسوب می‌شوند.

19- کدام شغل‌ها در ترکیه پرمتقاضی هستند؟

در کشور ترکیه مشاغلی مانند مهندسی، IT، مشاغل مالی، فروش و مدیریت از جمله مشاغل پرمتقاضی محسوب می‌شوند.

20- چه شرایطی بر روی یافتن شغل در ترکیه تاثیر گذار است؟

در کشور ترکیه یافتن شغل به مهارت شما در زبان انگلیسی یا ترکی و همینطور جنسیت شما بستگی دارد. بله جنسیت بر روی مشاغل در کشور ترکیه تاثیر گذار است و برخی از شغل‌ها فقط برای آقایان امکان پذیر است.

21- کدام شغل‌ها برای خانم‌ها در ترکیه موجود است؟

شغل‌های بسته بندی پوشاک، خیاطی، منشی، بازیگری، گارسون رستوران، رزرویشن هتل، مهماندار کشتی، آرایشگر، تورلیدر و حسابدار نیز برای خانم‌ها موجود است.

22- تحصیل در ترکیه به چه زبانی امکان پذیر است؟

تحصیل در ترکیه به زبان‌های انگلیسی و ترکی استانبولی است.

23- هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه چه مقدار می‌باشد؟

هزینه تحصیل بسته به دانشگاه‌ها بین ۲ هزار تا ۵ هزار یورو می‌باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.