071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل در روسیه + شرایط مهاجرت تحصیلی به کشور روسیه

تحصیل در روسیه + شرایط مهاجرت تحصیلی به کشور روسیه

تحصیل-در-روسیه

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

روسیه را می توان از کشورهای فرهیخته در جهان به شمار آورد که از مهم ترین دلایل این ادعا، داشتن مدرک دانشگاهی نیمی از جمعیت این کشور است. روسیه دانشگاه های معتبری دارد که در سطح استانداردهای جهانی می باشند و دانشجویان با تحصیل در آن ها می توانند از داشتن یک آینده شغلی خوب، آسوده خاطر باشند. یکی از گزینه هایی که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت، مهاجرت تحصیلی به روسیه است. بدیهی است برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و آگاهی دقیق از چگونگی اقدام سریع و مؤثر، مشورت با صاحب‌ نظران و متخصصان ضروری است. وکلای مجرب موسسه میرداماد در دفاتر تهران و شیراز جهت راهنمایی دقیق مراحل تحصیل در روسیه و اخذ پذیرش دانشگاهی و یا مدارس، در کنار شما هستند.

ویدیو مزایای تحصیل در روسیه

در ویدیو زیر مزایای تحصیل در روسیه نسبت به سایر کشورها مانند: هزینه کم تحصیل در روسیه و امکان دریافت سریع ویزای تحصیلی روسیه و … بیان شده است.

شرایط تحصیل در روسیه

آموزش و پرورش در روسیه به خاطر دستاوردهای آن در زمینه علوم و تحقیقات در سطح پس از متوسطه مشهور است. نفوذ وسیع کشور در این نظریه اینقدر بزرگ است که تقریبا یک چهارم کل ادبیات علمی جهان به زبان روسی نوشته شده است. دانشگاه های روسی چندین نوع آموزش را ارائه می دهند. اولا حضور تمام وقت، زمانی که شما باید در کلاس های دانشگاه در طول روز حضور داشته باشید. در مرحله دوم، زمانی که در کلاس های روز هفته و روزهای آخر هفته شرکت می کنید، گزینه شبانه وجود دارد. سوم اینکه شما می توانید ثبت نام نیمه وقت را انتخاب کنید، جایی که دانشجویان به سخنرانی های مقدماتی گوش فرا می دهند و پس از آن در یک برنامه درسی خاص در منزل شرکت می کنند و سپس برای پذیرش در آزمون ها و امتحانات دانشگاه شرکت کنید.

سطوح مختلف تحصیلات عالی در روسیه وجود دارد: شما می توانید در برنامه تحصیلی که مدرک لیسانس، تخصصی، یا مدرک کارشناسی ارشد و همچنین برنامه آموزش حرفه ای یا برنامه شغلی را در اختیار شما قرار می دهد، تحصیل کنید. متقاضیان درخواست برای دانشگاه های مختلف در روسیه، رعایت این شرط بسیار مهم است که مدارک مورد نیاز که به درستی تهیه شده اند را به دانشگاه مورد نظر ارائه کنند. مشاوران ما می‌توانند درباره شرایط تحصیل در روسیه 2021 شما را به خوبی راهنمایی کنند.

هزینه تحصیل در روسیه
هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه

تحصیل در دانشگاه های روسیه هر چند که از لحاظ کیفیت نزدیک به اروپا است ولی از لحاظ هزینه، هزینه تحصیل در روسیه برای دانشجو های خارجی معمولا به نسبت اروپا کمتر است و با توجه به نوع رشته و دانشگاه سالانه از حدود 2000 دلار تا 10000 دلار متفاوت است. به عنوان مثال هزینه های رشته پزشکی (5 سال) به طور متوسط سالانه حدود 300000 روبل معادل تقریبا 5000 دلار، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی(4 سال) و کارشناسی ارشد (2 سال) سالانه حدود 200000 روبل معادل تقریبا 3000 دلار می باشد. شما باید فرم درخواست جهت تحصیل در کشور روسیه را پر کنید که شامل موارد زیر است:

 • نام کامل شما
 • شهروندی
 • تاریخ و محل تولد
 • جنسیت
 • شماره پاسپورت
 • تاریخ صدور پاسپورت
 • آدرس دائم
 • شماره تلفن، آدرس ایمیل
 • کپی رنگی گذرنامه شما
 • گواهی تحصیلات تکمیلی دبیرستان

هنگامی که دعوت نامه خود را دریافت کردید، باید با سفارت روسیه در کشور خود برای دریافت ویزای دانشجویی تماس بگیرید. قبل از ورود به قلمرو روسیه و پذیرش در دانشگاه مدارک زیر مورد نیاز است:

 • گذرنامه شما با حداقل مدت اعتبار 1 ساله
 • ویزای دانشجویی
 • کارت مهاجرت

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

اکثر دوره هایی که به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند در مقطع کارشناسی ارشد هستند، اما تعداد کمی هم درجه کارشناسی وجود دارد. الزامات دقیق پذیرش در برنامه تحصیلی انگلیسی در یک دانشگاه روسی با دانشگاه دیگر متفاوت خواهد بود، اما به طور کلی شما باید یک مدرک دیپلم یا گواهی مدرک قبلی، یک نامه همراه و مدارک زبان انگلیسی خود را (IELTS یا TOEFL) ارائه دهید. دانشگاه هایی مانند دانشگاه ایالتی اورال جنوبی، دانشگاه ملی علوم و فناوری MISiS و دانشگاه تکنولوژی Tyumen با دوره هایی مانند تجارت بین الملل، اقتصاد، فیزیک و مهندسی مکانیک ارائه دهنده دوره کارشناسی به زبان انگلیسی هستند.

هزینه‌های زندگی در روسیه

هزینه‌های زندگی در روسیه

قبل از مهاجرت به یک کشور باید از هزینه‌های زندگی و مسکن در آن کشور مطلع باشید. هزینه زندگی و مسکن در شهرهای مختلف آن می‌تواند متغییر باشند. در جدول زیر هزینه‌های زندگی در روسیه را به صورت میانگین مورد بررسی قرار داده ایم.

نوع خدمت یا کالا        هزینه به روبل             هزینه به دلار
           رستوران ارزان قیمت          500.00            6.84
           بطری آب          40.23            0.55
           1 کیلوگرم پیاز          32.85            0.45
           1 کیلوگرم پرتغال          98.42            1.35
           1 کیلوگرم مرغ          274.97            3.76
           12 عدد تخم مرغ          86.66            1.18
           1 لیتر شیر          64.68            0.88
           1 کیلوگرم برنج          81.98            1.12

با هزینه زندگی در پنج شهر برتر روسیه آشنا شوید.

انواع هزینه ها در شهرهای مختلف کشور روسیه به شرح زیر می باشد:

نام شهرهزینه زندگی
مسکواین شهر جذاب و پر مخاطب دارای پارک های شهری، تئاتر، موسیقی و کلاب های متعددی ست که دانشجویان می توانند برای گذراندن اوقات‌ فراغت خود به ان ها مراجعه کنند. ۱۵ تا ۲۰ هزار روبل در ماه، میانگین هزینه های زندگی دانشجویان در این شهر تخمین زده شده است. البته توجه داشتید که هزینه های مربوط به اجاره در این شهر از ۱۴ هزار روبل ماه شروع می شود.
سن پترزبورگاین شهر دارای موز های محلی، رودخانه های تماشایی و معماری چشم گیری ست که می تواند اوقات فراغت شما را به خوبی پوشش دهد. ۸۰ تا ۱۲۰ دلار در هفته هزینه زندگی دانشجویان و ۱۰ هزار روبل هزینه اجاره در این شهر تخمین زده شده است.
نووسیبریسککلیسای جامع الکساندر، پارک لافت و باغ گیاه شناسی از جمله مناطق تفریحی در این شهر به شمار می روند.
میانگین هزینه های زندگی در این شهر حدود ۴۸۰.۱۱ دلار در ماه و میانگین هزینه ی مربوط به اجاره حدود ۷ هزار روبل در ماه اعلام شده است.
کازانامکانات تفریحی مثل دریاچه کازان، مسجد کول شریف، مراکز فرهنگی متعدد و… شهر کازان را به عنوان یکی از مقاصد محبوب گردشگری تبدیل کرده است. برای زندگی در شهر کازان به طور ماهانه حدود ۴۷۵.۵۰ دلار نیاز دارید. این در حالی ست که باید حدود ۹ هزار روبل در ماه را برای مسکن خود کنار بگذارید.
تومسکباغ گیاه شناسی، ساحل دریاچه سفید و مراکز تاریخی متعدد، گزینه هایی ست که برا سپری کردن اوقات فراغت در این شهر پیش رو دارید. ۵۰.۳۴۰ روبل در ماه هزینه ی زندگی دانشجویی و ۷ هزار روبل در ماه هزینه ای ست که باید برای اجاره مسکن در نظر داشته باشید.

تجربه تحصیل در روسیه

عبدالقدیر کایس از سوریه؛ من دانشجوی دکترا در موسسه حقوق دانشگاه رودن مسکو روسیه هستم. در طول دوره تحصیلی در موسسه حقوق، من نه تنها به کسب دانش پرداختم بلکه تجربه یک زندگی دانشجویی بسیار جالب را داشتم، جایی که دوستی با دانشجویان از 150 کشور جهان داشتیم و ما به عنوان یک خانواده چند قومی وقت زیادی برای انجام فعالیت های مختلف و کشف مسکو صرف کردیم. در موسسه حقوق، ما استادان بسیار واجد شرایط داشتیم که تجربه خود را به ما انتقال دادند و نه تنها در موسسه حقوق، بلکه در پارلمان روسیه و در سازمان های بین المللی، شرکت های حقوقی همکاری می کردند.

تجربه تحصیل در روسیه
تجربه تحصیل در روسیه

مهم‌ترین مزایای تحصیل در روسیه چیست؟

مهاجرت تحصیلی به روسیه دارای مزیت‌های بسیار زیادی است، به همین علت افراد زیادی برای تحصیل در روسیه اقدام می‌کنند. کشور روسیه دارای جمعیتی تحصیل کرده است. در واقع بیش از نیمی از جمعیت این کشور دارای تحصیلات عالی هستند. همچنین درصد افراد مهاجر به این کشور برای تحصیل در روسیه بسیار زیاد است. بر اساس آمار‌های رسمی تقریبا جمعیتی بالغ بر 200000 نفر از سراسر جهان برای مهاجرت تحصیلی به روسیه به این کشور سفر می‌کنند. توصیه می‌شود پیش از هر گونه اقدامی درباره مزایا و معایب تحصیل در روسیه اطلاعاتی کسب کنید.

تحصیل در روسیه

رشته‌های پرطرفدار و موفق دانشگاهی در کشور روسیه

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در روسیه دست یافتن به دانش و تخصصی عمیق و ارزشمند در رشته تحصیلی مورد نظر است. افراد بسیار زیادی بر اساس رتبه‌های علمی بسیار بالای دانشگاه‌های روسیه به این کشور مهاجرت می‌کنند و یا قصد مهاجرت تحصیلی به روسیه را دارند. کشور روسیه در رشته‌های فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی دارای رتبه علمی بسیار بالا است. به همین علت در روسیه متخصصان بسیار زیادی به صورت زیر وجود دارد:

 • ریاضیدان
 • فیزیکدان
 • شیمیدان
 • زمین‌شناس
 • مهندس
 • برنامه نویس
 • پزشک
 • متخصص علوم انسانی

رتبه علمی دانشگاه‌های کشور روسیه

در روسیه حدودا 25 دانشگاه وجود دارند که رتبه علمی بسیار بالایی دارند. بنابراین در صورتی که قصد تحصیل در روسیه را دارید باید از رتبه علمی دانشگاه اطمینان کافی داشته باشید. بر اساس رتبه QS، 13 مورد از دانشگاه‌های کشور روسیه جزو دانشگاه‌هایی با رتبه علمی بسیار بالا هستند. در رتبه بندی دیگری که رقابت میان دانشگاه‌های اروپا و آسیای مرکزی است، 300 دانشگاه برتر وجود دارند. 95 دانشگاه روسیه نیز در این لیست و در بین این دانشگاه‌ها حضور دارند.

در ده سال گذشته دانشگاه‌های روسیه برای تحصیلات تکمیلی ارزش بسیار ویژه‌ای قائل بوده‌اند. به همین علت میزان سرمایه گذاری در سال‌های 2011 تا 2015 در دانشگاه‌های کشور روسیه مبلغی در حدود 390 میلیارد روبل(7.6 میلیارد دلار) بوده است. این هزینه صرف ارتقاء امکانات و تجهیزات دانشگاه شده است.

همچنین کشور روسیه در سال 2003 به عضویت فرایند بلونیا درآمده است. بر اساس این فرایند، نظام آموزشی کشور روسیه باید مطابق با نظام آموزشی در کشور‌های اروپایی باشد. در واقع شما می‌توانید تحصیل در روسیه را به دو صورت زیر پشت سر بگذارید:

 • تحصیلات لیسانس 4 ساله
 • دوره تخصصی 5 ساله

با توجه به این هزینه‌ها و پیشرفت‌های کشور روسیه، نظام آموزش عالی این کشور در رتبه 26 رتبه بندی QS قرار دارد. در جدول زیر می‌توانید برترین دانشگاه های کشور روسیه را ببینید!

     10 دانشگاه برتر روسیه          رتبه کشوری          رتبه جهانی
  دانشگاه دولتی مسکو(Moscow State University)          1          123
دانشکده عالی اقتصاد دانشگاه تحقیقات ملی          2          264
دانشگاه ایالتی سن‌پترزبورگ(Petersburg State University)          3          304
آکادمی اقتصاد ملی و اداره عمومی ریاست جمهوری روسیه          4          397
دانشگاه فدرال کازان(Kazan Federal University)          5          423
 دانشگاه فدرال اورال(Ural Federal University)          6          486
دانشگاه دولتی تومسک(Tomsk State University)          7          547
دانشگاه پلی‌تکنیک تومسک          8          615
دانشگاه ITMO (ITMO University)          9          679
دانشگاه فدرال سیبری          10          736

دانشگاه لومونسوف مسکو

این دانشگاه به عنوان یک موسسه عالی در کشور روسیه شناخته شده است که در رده بندی QS کشور روسیه در سه سال متوالی توانسته است رتبه 1 را کسب کند. تعداد دانشجویان دانشگاه دولتی لومونسوف مسکو 47000 نفر است. از این تعداد، 7000 نفر دانشجوی مقطع لیسانس و 4000 نفر به عنوان دانشجوی بین المللی هستند. این دانشگاه دارای رشته‌های دانشگاهی بسیار زیاد و همچنین ساختمان‌ها و فعالیت‌های بسیار گسترده است.

 • دپارتمان: 380 عدد
 • دانشکده: 39 عدد
 • موسسه تحقیقاتی: 15 عدد
 • موزه: 4 عدد
 • پردیس دانشگاهی: 6 عدد در داخل و خارج از روسیه

این دانشگاه به عنوان دانشگاهی برتر و پیشتاز در کشور روسیه به شمار می‌آید، که دارای یک پردیس دانشگاهی در داخل کشور است. این پردیس دانشگاهی از نظر فرهنگی بسیار شبیه به پایتخت کشور روسیه است. همچنین پردیس دانشگاهی مذکور به عنوان بزرگ‌ترین پردیس دانشگاهی است. به صورتی که ساختمان دانشگاه به عنوان مرتفع‌ترین ساختمان آموزشی در جهان به شمار می‌آید.

در ادامه ویدیو معرفی یکی از دانشگاه های روسیه را می‌توانید ببینید. در این ویدیو سعی شده نسبت به شایعاتی که در مورد تحصیل در روسیه وجود دارد و واقعیت ندارد پایان دهد.

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

قدمت دانشگاه دولتی نووسیبیرسک، کمتر از صد سال است. سال تاسیس این دانشگاه 1959 است، دانشگاه نووسیبیرسک توانسته است در رتبه بندی EECA، رتبه دوم را کسب کند. شاید عجیب به نظر برسد؛ اما این دانشگاه با وجود معروفیت بسیار زیاد در کشور روسیه جمعیت دانشجویی بسیار کمی دارد. تعداد دانشجویان این دانشگاه حدود 6000 نفر است. شهر ووسیبیرسک پس از شهر مسکو و سن پترز بورگ به عنوان سومین شهر بزرگ در کشور روسیه است. در واقع دانشگاه مذکور در نزدیکی یکی از مهم‌ترین شهر‌های کشور روسیه قرار دارد.

البته درصد شناخت افراد از شهر نووسیبیرسک نسبت به دو شهر مسکو و سن پترزبورگ بسیار کمتر است؛ اما این شهر جاذبه‌های زیادی برای افراد دارد. به عنوان مثال خیلی از افراد به ویژه دانشجویان به علت وجود صحنه‌های فرهنگی و گردشگری در شب در شهر نووسیبیرسک از تحصیل در روسیه بسیار لذت می‌برند.

دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ

این دانشگاه در رده قدیمی‌ترین و معتبر‌ترین دانشگاه‌های کشور روسیه قرار دارد. بر اساس رتبه بندی EEAC در سال 2018، دانشگاه سن پترزبورگ روسیه در جایگاه چهارم قرار دارد. موسس این دانشگاه پتر کبیر بوده که در سال 1724 این دانشگاه را تاسیس کرده است.

تعداد دانشجویان دانشگاه سنت پترزبورگ 30000 نفر است که از این جمعیت، تعداد 3000 نفر دانشجوی بین المللی هستند. تعداد ساختمان‌های دانشگاه سنت پترزبورگ روسیه، بیش از چهارصد ساختمان است که تعداد 25 دانشکده در آن وجود دارند. در این دانشگاه تعداد زیادی موزه، آثار تاریخی و آثار هنری وجود دارد.

تحصیل در روسیه
تحصیل در روسیه

معرفی دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران

در صورتی که قصد تحصیل در روسیه را دارید، لازم است که با دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران در کشور روسیه آشنا شوید. در ادامه نام این دانشگاه‌ها را ذکر می‌کنیم:

 • لومونوسوف
 • سن پترزبورگ
 • نووسیبیرسک
 • تومسک
 • باومان
 • مسکو
 • دانشگاه اقتصاد روسیه
 • رودن
 • دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ای
 • اورال

آیا تحصیل در روسیه محدودیت سنی دارد؟

بر اساس شرایط، قوانین و سیاست‌های کشور روسیه همه افراد می‌توانند در دانشگاه‌های این کشور به تحصیل بپزدازند. در واقع هیچ گونه محدودیت سنی برای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه وجود ندارد. بنابراین شما می‌توانید با هر سنی برای تحصیل در روسیه تقاضا دهید.