تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

روسیه را می توان از کشورهای فرهیخته در جهان به شمار آورد که از مهم ترین دلایل این ادعا، داشتن مدرک دانشگاهی نیمی از جمعیت این کشور است. روسیه دانشگاه های معتبری دارد که در سطح استانداردهای جهانی می باشند و دانشجویان با تحصیل در آن ها می توانند از داشتن یک آینده شغلی خوب، آسوده خاطر باشند. در این مقاله که توسط کارشناسان مجرب موسسه حقوقی مهاجرتی میرداماد نگارش شده شده است، عناوین زیر که آگاهی از آن ها جهت تحصیل در روسیه لازم می باشد، به طور کامل توضیح داده شده اند:

 • شرایط تحصیل در روسیه
 • هزینه تحصیل در روسیه
 • تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی
 • تجربه تحصیل در روسیه
 • تحصیل دکترا در روسیه
 • تحصیل پزشکی در روسیه

یکی از گزینه هایی که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت، مهاجرت تحصیلی به روسیه است. بدیهی است برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و آگاهی دقیق از چگونگی اقدام سریع و مؤثر، مشورت با صاحب‌ نظران و متخصصان ضروری است. وکلای مجرب موسسه میرداماد در دفاتر تهران و شیراز جهت راهنمایی دقیق مراحل تحصیل در روسیه و اخذ پذیرش دانشگاهی و یا مدارس، در کنار شما هستند.

شرایط تحصیل در روسیه

آموزش و پرورش در روسیه به خاطر دستاوردهای آن در زمینه علوم و تحقیقات در سطح پس از متوسطه مشهور است. نفوذ وسیع کشور در این نظریه اینقدر بزرگ است که تقریبا یک چهارم کل ادبیات علمی جهان به زبان روسی نوشته شده است. دانشگاه های روسی چندین نوع آموزش را ارائه می دهند. اولا حضور تمام وقت، زمانی که شما باید در کلاس های دانشگاه در طول روز حضور داشته باشید.

در مرحله دوم، زمانی که در کلاس های روز هفته و روزهای آخر هفته شرکت می کنید، گزینه شبانه وجود دارد. سوم اینکه شما می توانید ثبت نام نیمه وقت را انتخاب کنید، جایی که دانشجویان به سخنرانی های مقدماتی گوش فرا می دهند و پس از آن در یک برنامه درسی خاص در منزل شرکت می کنند و سپس برای پذیرش در آزمون ها و امتحانات دانشگاه شرکت کنید.

سطوح مختلف تحصیلات عالی در روسیه وجود دارد: شما می توانید در برنامه تحصیلی که مدرک لیسانس، تخصصی، یا مدرک کارشناسی ارشد و همچنین برنامه آموزش حرفه ای یا برنامه شغلی را در اختیار شما قرار می دهد، تحصیل کنید. متقاضیان درخواست برای دانشگاه های مختلف در روسیه، رعایت این شرط بسیار مهم است که مدارک مورد نیاز که به درستی تهیه شده اند را به دانشگاه مورد نظر ارائه کنند.

حتما بخوانید:  پردیس یلابوگا دانشگاه کازان

هزینه تحصیل در روسیه

تحصیل در دانشگاه های روسیه هر چند که از لحاظ کیفیت نزدیک به اروپا است ولی از لحاظ هزینه، هزینه تحصیل در روسیه برای دانشجو های خارجی معمولا به نسبت اروپا کمتر است و با توجه به نوع رشته و دانشگاه سالانه از حدود 2000 دلار تا 10000 دلار متفاوت است.

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه

به عنوان مثال هزینه های رشته پزشکی (5 سال) به طور متوسط سالانه حدود 300000 روبل معادل تقریبا 5000 دلار، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی(4 سال) و کارشناسی ارشد (2 سال) سالانه حدود 200000 روبل معادل تقریبا 3000 دلار می باشد. شما باید فرم درخواست جهت تحصیل در کشور روسیه را پر کنید که شامل موارد زیر است:

 • نام کامل شما
 • شهروندی
 • تاریخ و محل تولد
 • جنسیت
 • شماره پاسپورت
 • تاریخ صدور پاسپورت
 • آدرس دائم
 • شماره تلفن، آدرس ایمیل
 • کپی رنگی گذرنامه شما
 • گواهی تحصیلات تکمیلی دبیرستان

هنگامی که دعوت نامه خود را دریافت کردید، باید با سفارت روسیه در کشور خود برای دریافت ویزای دانشجویی تماس بگیرید. قبل از ورود به قلمرو روسیه و پذیرش در دانشگاه مدارک زیر مورد نیاز است:

 • گذرنامه شما با حداقل مدت اعتبار 1 ساله
 • ویزای دانشجویی
 • کارت مهاجرت

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

اکثر دوره هایی که به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند در مقطع کارشناسی ارشد هستند، اما تعداد کمی هم درجه کارشناسی وجود دارد. الزامات دقیق پذیرش در برنامه تحصیلی انگلیسی در یک دانشگاه روسی با دانشگاه دیگر متفاوت خواهد بود، اما به طور کلی شما باید یک مدرک دیپلم یا گواهی مدرک قبلی، یک نامه همراه و مدارک زبان انگلیسی خود را (IELTS یا TOEFL) ارائه دهید. دانشگاه هایی مانند دانشگاه ایالتی اورال جنوبی، دانشگاه ملی علوم و فناوری MISiS و دانشگاه تکنولوژی Tyumen با دوره هایی مانند تجارت بین الملل، اقتصاد، فیزیک و مهندسی مکانیک ارائه دهنده دوره کارشناسی به زبان انگلیسی هستند.

تجربه تحصیل در روسیه

عبدالقدیر کایس از سوریه؛ من دانشجوی دکترا در موسسه حقوق دانشگاه رودن مسکو روسیه هستم. در طول دوره تحصیلی در موسسه حقوق، من نه تنها به کسب دانش پرداختم بلکه تجربه یک زندگی دانشجویی بسیار جالب را داشتم، جایی که دوستی با دانشجویان از 150 کشور جهان داشتیم و ما به عنوان یک خانواده چند قومی وقت زیادی برای انجام فعالیت های مختلف و کشف مسکو صرف کردیم. در موسسه حقوق، ما استادان بسیار واجد شرایط داشتیم که تجربه خود را به ما انتقال دادند و نه تنها در موسسه حقوق، بلکه در پارلمان روسیه و در سازمان های بین المللی، شرکت های حقوقی همکاری می کردند.

تجربه تحصیل در روسیه

تجربه تحصیل در روسیه

تحصیل دکترا در روسیه

متقاضیان تحصیل مقطع دکترا در روسیه با داشتن مدرک کارشناسی ارشد می توانند وارد این مقطع تحصیلی شوند. البته استثناء هایی نیز وجود دارد که با داشتن مدارک افتخاری نیز بتوان از مقطع کارشناسی هم به مقطع دکترا وارد شد. این مقطع در کشور روسیه در دوره های تمام وقت سه سال و در دوره های پاره وقت چهار سال به طول می انجامد.

حتما بخوانید:  بورسیه تحصیلی روسیه

مقطع دکترا در روسیه به زبان روسی ارائه می شود و دانشجویان می بایست به این زبان تسلط کافی داشته باشند. البته جهت متقاضیانی که با زبان روسی آشنایی ندارند، دوره های یک ساله پادفک در نظر گرفته شده است تا در طول این دوره به آن ها زبان روسی آموزش داده شود.

هزینه تحصیل مقطع دکترا در روسیه به طور میانگین 200,000 تا 220,000 روبل، معادل 3,440 تا 3,800 دلار آمریکا می باشد. در این مقطع حداقل هزینه 72,000 و حداکثر هزینه 250,000 روبل عنوان شده است.(معادل 1,240 و 4,300 دلار آمریکا)
در ادامه به دانشگاه های برتر جهت تحصیل مقطع دکترا در سال 2020 اشاره شده است:

 • دانشگاه ایالتی لومونوسف مسکو
 • موسسه فیزیک و فناوری مسکو
 • دانشکده عالی اقتصاد
 • دانشگاه ITMO
 • دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPhI
 • دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک
 • دانشگاه پلی تکنیک پیتر بزرگ سنت پترزبورگ
 • دانشگاه ایالتی تامسک
 • دانشگاه فدرال کازان
 • دانشگاه ملی علوم و فناوری (MISiS)

تحصیل پزشکی در روسیه

در روسیه دانش آموزان پس از اتمام دوره ی مدرسه می توانند وارد دانشگاه پزشکی شوند و در آنجا به زبان روسی یا انگلیسی ادامه تحصیل بدهند زیرا در دانشگاه ها برنامه های درسی به این دو زبان برگزار می شود. اگر شما به زبان روسی تسلط ندارید می توانید در یک دوره پیش دانشگاهی آن را یاد بگیرید یا با شرکت در دوره زبان در دانشگاه های پزشکی زبان روسی را فراگیرید.

سوالات متداول در زمینه تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه

دوره پادفک، جهت تحصیل در روسیه، چیست؟
دوره ای است یک ساله که دانشجویانی که قصد دارند در روسیه به زبان روسی تحصیل کنند، موظف به گذراندن آن می باشند. این دوره متشکل از دو ترم است که در ترم دوم دروس پایه مربوط به رشته تحصیلی مورد نظر آموزش داده می شود که جهت رشته های پزشکی، این دروس شامل ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی می باشد.  

 1. بهترین زمان جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه چه زمانی است؟
  بهترین زمان اردیبهشت ماه تا اواسط تیر ماه می باشد.
 2. مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه چیست؟
  صفحات مربوط به مشخصات شناسنامه
  صفحات مربوط به مشخصات پاسپورت
  ارائه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات
  آخرین مدرک دانشگاهی اخذ شده همراه با ریز نمرات
 3. جهت تحصیل در روسیه، داشتن تمکن مالی لازم است؟
  خیر
 4. زبان تحصیل در روسیه چیست؟
  روسی و انگلیسی که با توجه به دانشگاه، رشته و مقطع مورد نظر متفاوت است.
 5. هزینه های زندگی دانشجویی در روسیه چقدر است؟
  به طور میانگین تا 600 دلار در ماه می باشد که شامل هزینه های مربوط به محل اقامت، رفت و آمد و خورد و خوراک می باشد.
 6. آیا روسیه به وابستگان دانشجویان بین المللی در این کشور، ویزای همراه ارائه می دهد؟
  در مورد همسر و فرزندان متقاضی، این امکان وجود دارد و در صورت وجود بعضی محدودیت ها، امکان اخذ ویزای توریستی جهت متقاضیان وجود دارد. 
 7. آیا دانشگاه های روسیه آزمون ورودی دارند؟
  خیر
 8. آیا دانشگاه های روسیه به متقاضیان، بورسیه تحصیلی ارائه می دهند؟
  بله، البته در صورتی که فرد متقاضی، در آن دانشگاه، یک مقطع تحصیلی را سپری کرده باشد. 
 9. آیا دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران میباشد؟
  بله

قابل ذکر است که به جز یادگیری زبان روسی گروه های آموزشی، دانش آموزان بین المللی را در زمینه های دیگر آموزش می دهند، تا آن ها بتوانند برای مطالعه بهتر در آینده آماده شوند. امید است که اطلاعات لازم را کسب کرده باشید با این حال می توانید برای اطلاع دقیق تر از تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه با مشاورین ما در موسسه حقوقی میرداماد صحبت کنید.

حتما بخوانید:  دانشگاه دولتی پتروزاودسک

مطالب مرتبط

12 دیدگاه برای “تحصیل در روسیه

 1. ژن برتر گفت:

  سلام
  شرط معدل ندارد؟!
  من مدرک پیش دانشگاهی دارم
  و میخواهم در رشته پزشکی در یکی از دانشگاه های خارجی به تحصیل بپردازم
  زبانم هم خوب نیست
  راهی دارم یا نه!؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   در خصوص تحصیل در دانشگاه های روسیه شرط معدل و همچنین سن فرد در بعضی از دانشگاه ها ملاک نمی باشد.

 2. shadman گفت:

  درضمن هزینه ثبت نام در داشگاه روسیه به طور متوسط چقدره!؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   هزینه های تحصیل بسته به دانشگاه انتخابی شما متغیر می باشد.

 3. با سلام میخواستم بدونم برای کسی که میخواد یه مدت بمونه در روسیه برای تحصیل و بعد برای ادامه تحصیل میخواد بیاد ایران چه مدت باید اونجا بمونه تا بتونه برگرده ایران؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   متاسفانه در حال حاضر امکان انتقال دانشجویان از کشور های دیگر به ایران وجود ندارد.

 4. هستی گفت:

  سلام .من کارشناسی شیمی خوندم دانشگاه دولتی، ترم ۶هستم و سال اینده درسم تموم میشه،ولی میخوام برای ارشد مدیریت mbaبخونم توی دانشگاه های روسیه،و همچنین کار تو رشته ای ک خوندم در دوران تحصیلم؟؟؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   شما می توانید برای تحصیل رشته mba در روسیه اقدام نمایید و همچنین با دریافت مجوز مربوطه کار نیز انجام دهید.

 5. علی گفت:

  سلام
  برای تحصیل در رشته رادیولوژی در روسیه به زبان روسی میشه بدون آزمون ورودی یا همون کنکور هم تحصیل کرد؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   با توجه به دانشگاه انتخابی می توانید بدون آزمون ورودی برای تحصیل رشته رادیولوژی روسیه اقدام نمایید.

 6. فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر من 19 سال دارم و معدل دیپلم تجربی 19/36 هست می خواستم ببینم می تونم بورسیه پزشکی دانشگاه لومونوسف رو بگیرم؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   متاسفانه امسال شانس دریاف بورسیه تحصیلی روسیه بسیار کمتر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *