امروزه مهاجرت به کشورهای اروپایی در سراسر دنیا طرفداران بسیاری دارد. بلژیک یکی از کشورهای اروپایی می باشد که همه ساله افراد بسیاری از سراسر دنیا به آن مهاجرت می نمایند. بلژیک واقع در اروپای غربی و پایتخت آن شهر بروکسل می باشد و با کشورهای هلند، آلمان، لوکزامبورگ، فرانسه و دریای شمال همسایه می باشد. مساحت این کشور حدود 30528 کیلومتر مربع می باشد و یکی از کشورهای پرجمعیت با جمعیتی حدود 10392226 می باشد.

پرجمعیت ترین شهرهای بلژیک پایتخت این کشور یعنی شهر بروکسل و تعدادی از شهرهای اطراف بروکسل همچون آنتورب، خنت، موون، لیژف شارلوآ، مونز، بروژ و نامور می باشد. بلژیک همچنین یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد. این مقاله به بررسی شرایط مهاجرت به بلژیک می پردازد. آب و هوای این کشور معتدل و مرطوب می باشد و سرزمین پربارانی است که سه ناحیه جغرافیایی بسیار مهم دارد که عبارتند از:

 • دشت ساحلی که در شمال غربی بلژیک قرار دارد و از تپه های شنی و قسمت هایی از زمین های زیر دریا و یا نزدیک دریا که خشک شده اند تشکیل شده است.
 • فلات مرکزی که شامل زمین ها و دره های حاصلخیز می باشد و شامل تعدادی غار و تنگه های کوچک نیز می شود.
 • کوه های آردن که در جنوب شرقی بلژیک قرار دارد و دارای جنگل های انبوه و صخره ای می باشد. در این منطقه نمونه های مختلفی از حیات وحش نیز یافت می شود.
مهاجرت به بلژیک

مهاجرت به بلژیک

زبان مردم بلژیک: این کشور از جمله کشورهایی است که ساکنین آن به چند زبان مختلف صحبت می کنند به عبارتی می توان گفت بلژیک کشوری چند زبانه است. حدود 58% از ساکنین این کشور به زبان هلندی صحبت می کنند، حدود 41% مردم به زبان فرانسوی صحبت می کنند و حدود 1% از ساکنین این کشور به زبان آلمانی صحبت می کنند و ساکنین بروکسل به طور رسمی به دو زبان فرانسوی و هلندی صحبت می کنند البته لازم به ذکر است که برای آموزش و کار از زبان انگلیسی نیز استفاده می شود.

اقتصاد بلژیک: این کشور یک کشور اقتصادی می باشد. بیشترین صادرات این کشور شامل ماشیت آلات صنعتی، مواد شیمیایی و آهن آلات می باشد که به کشورهایی همچون آلمان، انگلستان، فرانسه، هلند، آمریکا و ایتالیا صادر می شود.

مذهب مردم بلژیک: دین اغلب ساکنین این کشور مسیحی کاتولیک می باشد که در حدود 47% از مردم را شامل می شود و حدود 4% مردم دین اسلام دارند و مابقی مردم از سایر ادیان پیروی می نمایند.

راه ها و روش های مهاجرت به بلژیک

در این قسمت به بررسی راه های اخذ شهروندی و تابعیت بلژیک می پردازیم:

مهاجرت به بلژیک به دلیل شرایط مناسب زندگی، شرایط کاری خوب، اقتصاد بالا، تحصیلات با کیفیت، امنیت اجتماعی بالا و … طرفداران بسیاری در سراسر دنیا دارد و متقاضیان مهاجرت به بلژیک از طرق مختلفی به این کشور مهاجرت نمایند که عبارتند از:

راه ها و روش های مهاجرت به بلژیک

راه ها و روش های مهاجرت به بلژیک

مهاجرت کاری به بلژیک

اخذ ویزای کاری این کشور حداقل 6 ماه به طول می انجامد که متقاضی اخذ ویزای کاری بلژیک میبایست ابتدا یک کارفرما پیدا کند سپس کارفرما درخواست خود را به سفارت بلژیک ارائه دهد و بعد از تایید درخواست کارفرما متقاضی میبایست دعوت نامه کاری خود را به سفارت این کشور تحویل دهد. البته لازم به ذکر است که اخذ ویزای کاری این کشور بسیار دشوار است و در اغلب موارد پروسه اخذ ویزای کاری این کشور بسیار طولانی می شود زیرا دولت بلژیک اولویت کار را برای ساکنین این کشور قرار می دهد.

مهاجرت تحصیلی به بلژیک

یکی دیگر از روش های پرطرفدار مهاجرت به بلژیک، مهاجرت از طریق تحصیل در این کشور می باشد. تحصیل در این کشور به دلیل دارا بودن دانشگاه های معتبر در سطح بین المللی، امکان تحصیل رایگان، سطح آموزش بسیار بالا و غیره طرفداران بسیاری در سراسر دنیا دارد. تحصیل در این کشور به سه زبان آلمانی، انگلیسی و فرانسوی امکان پذیر می باشد. متقاضیان مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل در این کشور میبایست حداقل مدرک دیپلم را داشته باشند.

تحصیل در این کشور در مقطع لیسانس 3 تا 4 سال به طول می انجامد، تحصیل در مقطع فوق لیسانس 1 الی 2 سال به طول می انجامد و طول مدت تحصیل در مقطع دکتری 3 تا 5 سال می باشد. تحصیل در این کشور اغلب به صورت رایگان و یا در برخی از رشته های خاص با هزینه هایی پایین در حدود 800 تا 3000 یورو در سال امکان پذیر می باشد. دانشجویان جهت تامین هزینه های خود می توانند تا 30 ساعت در هفته را مشغول کار شوند.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در بلژیک

این کشور از نظر شرایط مالی و سرمایه گذاری شرایط بسیار مطلوبی دارد و از نظر مالیاتی نیز شرایط بسیار مطلوبی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد. این کشور تنها کشور اروپایی می باشد که افراد پس از سرمایه گذاری در این کشور و 3 سال اقامت می توانند اقامت دائم این کشور را به دست آورند.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در بلژیک

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در بلژیک

مهاجرت به بلژیک از طریق ازدواج

 یکی از راه های مهاجرت به بلژیک و اخذ اقامت این کشور ازدواج با یکی از اتباع بلژیک می باشد. زیرا قوانین این کشور به این صورت است که در صورتی که یک فرد خارجی با یکی از اتباع بلژیکی ازدواج نماید ، حتما اقامت بلژیک را به دست می آورد.

مهاجرت به بلژیک از طریق ثبت شرکت

یکی دیگر از روش های آسان و سریع مهاجرت به بلژیک ، ثبت شرکت در این کشور می باشد. برای ثبت شرکت در این کشور ابتدا می بایست یک طرح به اداره بازرگانی ارائه دهید که طبق آن برنامه کاری خود را تا 3 سال توضیح داده باشید. متثاضیان مهاجرت به بلژیک از طریق ثبت شرکت می بایست سرمایه ای در حدود 61 هزار یورو داشته باشند. آن دسته از افرادی که موفق به ثبت شرکت در این کشور می شوند ، پس از 3 سال می توانند اقامت دائم این کشور را به دست آورند و حتی می توانند از برند های اروپایی نیز استفاده کنند و دسترسی کاملی به بازارهای اروپا نیز خواهند داشت.

هزینه های زندگی در بلژیک

با توجه به اینکه این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد هزینه های زندگی در این کشور تفاوت چندانی با سایرکشورهای اروپایی ندارد. هزینه ی اجاره ی منزلی یک خوابه در بلژیک حدود 600 تا 750 یورو می باشد و هزینه ی اجاره آپارتمانی 3 خوابه در محدوده شهر حدود 900 تا 1300 یورو می باشد. هزینه های آب، برق، وسایل گرمایشی و غیره در ماه حدود 100 تا 200 یورو می باشد. هزینه اینترنت پرسرعت در ماه حدود 25 تا 45 یورو می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر قوانین جدید مهاجرت به بلژیک می توانید با مشاورین موسسات حقوقی میرداماد در شهر های شیراز و تهران تماس حاصل فرمایید.

8 دیدگاه برای “مهاجرت به بلژیک

 1. Avatar رضا ذاکر گفت:

  سلام وقت بخیر بنده لیسانس برق دارم 30سالمه و ایلتس 6دارم میشه از اسکیل ورکر اقدام کنم؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام بله با بررسی سطح امتیاز بندی، شما می توانید در این خصوص اقدام نمایید.

 2. Avatar میترا گفت:

  سلام, اگر من برای کشور های اروپایی دکتری اقدام کنم و بگم فاند نمیخوام شانس پذیرشم بیشتر میشه؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام جهت دریافت پذیرش از دانشگاه بدون احتساب از اعلام خود در خصوص دریافت فاند، شما می بایست مدارک و رزومه ی جامع و منطبق با رشته ی مورد نظرتان را ارائه نمائید.

 3. Avatar هاشم گفت:

  سلام دوستان، برای اخذ بورسیه تحصیلی دولت بلژیک برای کشورهای در حال توسعه، اول باید استاد پیدا کرد در دانشگاه؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام بله با ارائه رزومه و مدارک مورد نظر ایستی استاد هم زمینه با رشته ی شما تاییدیه دریافت بورسیه را لحاظ نماید.

 4. Avatar عماد گفت:

  سلام
  من و همسرم هردو پزشک عمومی هستیم و برای کار و اقامت سوال داشتم. شرایط و ضوابط.هردو 29 ساله هستیم و جهت کار و اقامت راهنمایی میخواستیم.ممنونم

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام شما با گذراندن دوسال کورس زبان دانمارکی می توانید به راحتی در خصوص آفرهای کاری این کشور اقدام نمائید و اقامت را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *