تحصیل در آلمان | بررسی شرایط و مدارک مورد نیاز

تحصیل-در-آلمان

مشاوره تخصصی و تماس فوری

شما عزیزان جهت مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

تحصیل در آلمان، به دلیل رایگان بودن تحصیلات در اکثر دانشگاه‌های آلمان و امکان تحصیل به زبان انگلیسی ، مورد توجه بسیاری از مهاجرانی که برای ادامه تحصیل مهاجرت می‌کنند قرار گرفته است. عوامل دیگری مانند: با اعتبار بودن مدارک دانشگاه‌‌های آلمان در سرتاسر جهان، بالا بودن کیفیت آموزش و امکان اشتغال در آلمان پس از اتمام دوره تحصیل، باعث شده که کشور آلمان به یک مقصد محبوب برای ادامه تحصیل تبدیل شود. توجه داشته باشید که اگر متاهل هستید و قصد ادامه تحصیل در کشور المان را دارید، می‌توانید برای همسر و فرزندان خود درخواست ویزای همراه دهید و با خانواده خود تحصیلات خود را در آلمان تکمیل کنید. در حین تحصیل شما، افرادی که به عنوان همراه با شما به آلمان وارد می‌شوند، اجازه کار و فعالیت در کشور آلمان را خواهند داشت!

مطالب مرتبط:

مهاجرت به آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

شرایط کلی تحصیل در کشور آلمان

آلمان مقصد ایده آل تحصیل در خارج از کشور برای بیش از 350.000 دانش آموز از سراسر جهان است. عوامل اصلی این شهرت عبارتند از شهرت عالی دانشگاه های آلمان، استاندارد زندگی و اقتصاد، همراه با این واقعیت که بسیاری از دانشجویان قادر به تحصیل به صورت رایگان در این کشور هستند. تکمیل تحصیلات در کشور آلمان به دلیل بالا بودن سطح علمی و اعتبار دانشگاه‌های آلمان، ورود به بازار کار جهانی را برای شما راحت‌تر خواهد کرد. پس از اتمام دوره تحصیل شما می‌توانید درخواست اقامت بدهید و به مدت 10 الی 18 ماه در آلمان اقامت داشته و به دنبال شغل در این کشور باشید.

تحصیلات در آلمان

سیستم آموزشی آلمان بر اساس قوانین و مقررات قانون اساسی “Grundgesetz” عمل می کند. سیستم مدارس آلمان به 5 سطح تقسیم شده است:

 • آموزش اولیه کودکی
 • آموزش ابتدایی
 • آموزش متوسطه
 • آموزش دانشگاهی
 • ادامه تحصیل

آموزش اوایل دوران کودکی، آموزش و مراقبت اختیاری است که کودکان بین 0 تا 6 سال در قلمرو فدرال آلمان دریافت می کنند. از زمان رسیدن به سن 6 سالگی، تمام آلمانی ها و افرادی که در این کشور بودند، موظف به تحصیل در مقاطع ابتدایی و متوسطه هستند. تحصیل در دبیرستان های آلمان اجباری است و اگر افراد نتوانند در کلاس های تمام وقت در مدارس آموزش عمومی یا حرفه ای، در سطح متوسطه شرکت کنند، باید در کلاس های نیمه وقت حضور پیدا کنند. موضوعات بسیاری در مدارس این کشور ارائه می شوند که برخی از آن ها عبارتند از: زبان آلمانی، ریاضیات، مطالعات عمومی، زبان خارجی، هنر، صنایع دستی / طراحی پارچه، موسیقی ، ورزش و غیره.

دوره های لیسانس در آلمان

35٪ از کل دانشجویان بین المللی ثبت نام شده در دانشگاه های آلمان به دنبال مدرک لیسانس هستند. در حقیقت می توان گفت که برنامه های کارشناسی در روند ادامه تحصیل در آلمان، محبوبیت بسیار زیادی دارند. ابتدا باید تصمیم بگیرید که چه دوره کارشناسی برای شما ایده آل است و در کدام دانشگاه می خواهید تحصیل کنید. در آلمان ، دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که طیف گسترده ای از موضوعات را پوشش می دهند. تحصیل لیسانس در آلمان به زبان انگلیسی و آلمانی  برای دانشجویان امکان پذیر است. دوره های کارشناسی در این کشور سه تا ۴ ساله هستند.

دوره های لیسانس در آلمان

دوره های لیسانس در آلمان

کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیلات تکمیلی به زبان آلمانی از یک قالب مشترک اروپایی پیروی می کند که به عنوان بخشی از روند بولونیا تهیه شده است. تحصیل در مقطع ارشد در آلمان به طور معمول دو سال (یا دو تا چهار ترم تحصیل) طول می کشد. مدرک کامل شما 120 اعتبار ECTS خواهد داشت. بیشتر مدارک کارشناسی ارشد آلمان برنامه های متوالی هستند و نیاز به مدرک لیسانس مناسب دارند. تحصیل در آلمان به زبان آلمانی و انگلیسی برای دوره های کارشناسی ارشد امکان پذیر است. دانشگاه رفتن در آلمان برای دوره های کارشناسی ارشد همراه با بورسیه های تحصیلی هم خواهد بود.

دکتری در آلمان

ماهیت متنوع سیستم آموزش عالی آلمان به این معنی است که بهترین محققان در یک زمینه خاص اغلب در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی حضور دارند. از این رو می توان گفت تحصیل دکترا در آلمان همراه با مزایای بسیار زیادی است. برای دوره های دکتری در آلمان، می توانید برای اخذ بورسیه های تحصیلی هم اقدام نمایید. دوره های دکتری در این کشور، عموما به زبان انگلیسی امکان پذیر است. تحصیل در این دوره معمولا چهار سال به طول می انجامد. دانشجویان امکان کار در زمان تحصیل در این کشور را خواهند داشت.

رشته پزشکی در آلمان

دانشگاه های بسیاری در آلمان، در لیست بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا قرار دارند. از این رو می توان گفت، ادامه تحصیل در این کشور برای رشته های پزشکی همراه با مدارک معتبری می باشد. با بررسی راهنمای تحصیل‌در آلمان می فهمیم که پزشکی در این کشور ۶ ساله است و کاملا به زبان آلمانی می باشد. با این حال دوره هایی برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی هم موجود هستند. مراحل پزشکی در این کشور به چهار دوره پیش بالینی، بالینی، سال عملی و آزمون دولتی تقسیم می شوند. آخرین مرحله برای تکمیل مدرک پزشکی خود در آلمان قبولی در آزمون دولتی، یک آزمون استاندارد ملی است.

رشته پزشکی در آلمان

رشته پزشکی در آلمان

تحصیل رشته های غیرپزشکی در آلمان

رشته های غیرپزشکی در این کشور، در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر می باشد. تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی و زبان آلمانی برای این دوره ها امکان پذیر می باشد. دانشگاه رفتن در آلمان برای این دوره ها در دانشگاه های معتبر این کشور امکان پذیر می باشد. دانشجویان می توانند در این دوره ها مشغول به کار در زمان تحصیل شوند و یا از بورسیه تحصیلی آلمان استفاده می کنند.

ادامه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

تحصیل در برخی دانشگاه ها و مقاطع تحصیلی در آلمان، به زبان انگلیسی امکان پذیر است. برای تحصیل در کشور آلمان به زبان انگلیسی، ممکن است نیاز به پرداخت شهریه در یک دانشگاه خصوصی داشته باشید. دانشگاه های آلمان برنامه های انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی را ارائه می دهند. البته بیشتر برنامه های تحصیلی در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی هستند.

بورسیه های تحصیلی در آلمان

تعداد قابل توجهی بورس تحصیلی موجود است که به دانشجویان خارجی اجازه می دهد در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنند. از اکتبر 2014، تمام دانشگاه های آلمان هیچ هزینه شهریه ای برای تحصیلات دوره کارشناسی دریافت نمی کنند. برخلاف تحصیلات کارشناسی، بیشتر تحصیلات کارشناسی ارشد یا دکترا در آلمان مبتنی بر هزینه است. خوشبختانه تعداد زیادی بورس تحصیلی برای تحصیلات کارشناسی ارشد و دکترا در آلمان وجود دارد. مهم ترین بورسیه های تحصیلی در این کشور که برای دانشجویان ارائه می شوند، عبارتند از: برنامه بورس ملی DeutschlandStipendium ، برنامه های بورس تحصیلی DAAD، برنامه های بورس تحصیلی بنیادهای آلمان، بورس های تحصیلی بنیاد هاینریش بول، بورس تحصیلی بنیاد فردریش نائومن، بورسیه های Konrad-Adenauer-Stiftun، بورسیه های KAAD، بورس های تحصیلی Friedrich Ebert Stiftung، بورس های تحصیلی Stiftung، برنامه های بورس تحصیلی اراسموس در آلمان و غیره.

هزینه‌های تحصیلات در المان

اگر می خواهید در آلمان تحصیل کنید، خوشحال خواهید شد اگر بدانید که دانشگاه های دولتی برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه نمی گیرند. سیستم تحصیل رایگان آلمان برای همه دانشجویان خارجی، صرف نظر از کشور مبدا، در دسترس است. با این حال دانشگاه رفتن در آلمان شامل هزینه های خاصی است. دانشگاه های دولتی صرفا هزینه های مربوط به ثبت نام اولیه را دریافت می کنند و هزینه دانشگاه در آلمان معمولا بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ یورو می باشد. هزینه های موجود در راهنمای تحصیل در کشور آلمان، برای دانشگاه های خصوصی، بین ۲۶ هزار یورو تا ۴۰ هزار یورو در سال می باشند. البته دانشگاه های بدون هزینه هم وجود دارند. دانشگاه های رایگان آلمان عبارتند از:

 • دانشگاه اشتوتگارت
 • دانشگاه مانهایم
 • دانشگاه برمن
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه هامبورگ

هزینه های تحصیل در المان

شهریه دانشگاه های برتر آلمان

میانگین شهریه دانشگاه های برتر آلمان با بالاترین رتبه در رنکینگ جهانی عبارتند از:

 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ – متوسط ​​شهریه 258 یورو در سال
 • دانشگاه هایدلبرگ – متوسط ​​شهریه 20000 یورو در سال
 • دانشگاه فنی مونیخ – متوسط ​​شهریه 258 یورو در سال
 • دانشگاه هومبولت برلین – بدون شهریه

هزینه زندگی در آلمان برای دانشجویان

نه تنها می توانید در این کشور به صورت رایگان تحصیل کنید، بلکه کشوری کاملا مقرون به صرفه است. متوسط ​​هزینه زندگی دانشجویی در آلمان با احتساب محل اقامت بین 700 تا 1000 یورو در ماه است. در شهر های بزرگ تر آلمان مانند برلین، فرانکفورت و دولسدروف، کل هزینه های زندگی ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در ماه خواهند بود. هزینه های زندگی در شهر های کوچک تر مانند فرایبورگ، لایپزیگ و هانوفر بین ۷۵۰ تا ۱۱۰۰ یورو در ماه خواهند بود. وقتی صحبت از زندگی در آلمان می شود، مسکن بالاترین هزینه ماهانه شما خواهد بود. طبق یک تحقیق DAAD ، حدود 10٪ از کل بودجه ماهانه دانشجویان برای حمل و نقل هزینه می شود. در ادامه جدولی برای شما آورده شده که قیمت برخی از کالاهایی که ممکن است در آلمان نیازداشته باشید آورده شده است.

کالا قیمت در مونیخ(یورو) قیمت در برلین(یورو)
اجاره مسکن 1,094.30€ 795.90€
نان سفید (500 گرم) 1.43€ 1.27€
غذای رستوران 12.25€ 8.00€
شیر (1 لیتر) 0.84€ 0.79€
تخم مرغ (12) 1.71€ 1.77€
برنج (1 کیلوگرم، سفید) 2.14€ 1.79€
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 2.14€ 2.62€
سیب زمینی (1 کیلوگرم) 1.00€ 1.32€
آبجو (0.5 لیتر) 3.80€ 3.50€
تاکسی 1 کیلومتر 1.90€ 2.00€

تحصیل مجازی در آلمان

در بسیاری از دانشگاه های‌ آلمان امکان تحصیل به صورت مجازی و آنلاین وجود دارد. شما می‌توانید برای دریافت لیسانس ویا فوق لیسانس به صورت آنلاین در دانشگاه‌های کشور آلمان مشغول به تحصیل شوید. FernUniversität Hagen تنها دانشگاه دولتی رایگان است که دوره‌های آموزش از راه دور را منحصرا ارائه می دهد. این دانشگاه با حدود 76000 دانشجو، بزرگترین دانشگاه آلمان است. این دانشگاه ده دوره لیسانس و 15 دوره فوق لیسانس در رشته های‌ مختلف را ارائه می دهد. مطالب درسی و منابع دروس به صورت آنلاین در دسترس است؛ اما در صورت تمایل شما می‌توانید در خواست ارسال پستی منابع را به دانشگاه مقصد ارائه دهید.

حتما بخوانید:  شرایط پذیرش دانشگاه هایدلبرگ

یکی دیگر از ارائه دهندگان اصلی دوره های آموزش از راه دور، دانشگاه علوم کاربردی در ویسمار است که واحد آنلاین آن WINGS-Fernstudium نام دارد. این مرکز عمدتاً دوره های تحصیلی را برای بزرگسالان شاغل ارائه می دهد.

نحوه تحصیل مجازی در آلمان

دانش آموزان مطالب آموزشی برای مطالعات آنلاین را از طریق اینترنت یا پست دریافت می کنند. سخنرانی‌ها و سمینارها به‌صورت آنلاین، یا از طریق سخنرانی‌های زنده، کنفرانس‌های ویدئویی یا با کمک ویدیوها و پادکست‌هایی که در هر زمانی در وب‌سایت قابل دسترسی هستند، برگزار می‌شود. دانش آموزان آموزش از راه دور امتحانات خود را به صورت آنلاین ویا در مراکز امتحانی محلی می گذرانند.

اطلاعات مربوط به دوره های مختلف تحصیلی برای دانشجویان بین المللی نیز توسط سرویس تبادل علمی آلمان (DAAD) ارائه می شود. DAAD بزرگترین سازمان تامین مالی در جهان برای تبادل بین المللی دانش آموزان و دانشمندان است.

نکات مهم تحصیل در کشور آلمان

 • دانستن زبان آلمانی الزامی نیست! 
  تعداد زیادی دوره آموزشی بین المللی در دانشگاه های آلمان وجود دارد. در نتیجه برای تحصیل در این کشور نیازی به دانستن آلمانی ندارید.
 • دانش خود را به صورت آنلاین آزمایش کنید!
  اگر می خواهید در آلمان در رشته های فیزیک، مهندسی مکانیک یا زبان شناسی تحصیل کنید، چه چیزی باید بدانید؟ نمونه سوالات آزمون برای دانشجویان بین المللی را در وب سایت TestAS خواهید دید.
 • حمایت مالی پیدا کنید!
  سرویس تبادل علمی آلمان (DAAD) مهمترین سازمانی است که به دانشجویان بین المللی بورسیه اعطا می کند. بسیاری از دفاتر و مراکز اطلاعاتی DAAD در سرتاسر جهان به شما این امکان را می دهند تا زمانی که هنوز در کشور خود هستید، در مورد بورسیه ها و شرایط پذیرش مشاوره دریافت کنید.
 • محل اقامت کم هزینه پیدا کنید!
  بسیاری از دانشجویان بین المللی در آلمان در سالن های اقامت دانشجویی زندگی می کنند. تقریباً غیرممکن است که اقامتگاهی با هزینه کمتر پیدا کنید. هزینه اتاق یک نفره بین 160 تا 300 یورو است.
 • مراقب بسته های خدمات ویژه باشید!
  برنامه ریزی بسیاری از چیزها در کشور آلمان نسبت به کشور خودتان دشوارتر است. به همین دلیل است که خدمات دانشجویی در آلمان بسته های خدماتی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. این بسته‌ها شامل اسکان، غذا و بیمه درمانی می شوند. توجه داشته باشید که این بسته ها را می توان قبل از شروع دانشگاه رزرو کرد، اما تعداد محدودی وجود دارد.

کار دانشجویی در زمان تحصیل در کشور آلمان

دانشگاه رفتن در آلمان، همراه با هزینه هایی است و دانشجویان باید آن ها را پرداخت نمایند. برای پرداخت هزینه های ادامه تحصیل در این کشور، می توان مشغول به کار در این کشور شد. کار دانشجویی، برای دانشجویان در تمام دوره ها و مقاطع برقرار است. برای دانشجویان بین المللی، شرایط کار در زمان تحصیل به شیوه ای خاص است و برای زمان خاصی امکان پذیر می باشد. دانشجویان می توانند ۴۵۰ یورو در ماه بدون پرداخت مالیات درآمد داشته باشند.

"کار

کار پس از فارغ التحصیلی

دانشجویانی که تمایل به زندگی در آلمان دارند، می توانند برای کار پس از فارغ التحصیلی در این کشور اقدام نمایند. در واقع اقامت تحصیلی آلمان به خودی خود امکان پذیر نیست، ولی افراد با تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری می توانند برای اقامت دائم این کشور اقدام نمایند.

ویزای تحصیلی آلمان

دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در آلمان دارند، باید ابتدا از این سفارت درخواست نوبت مصاحبه کنند. این امر از طریق وب‌سایت سفارت و به صورت آنلاین میسر می‌شود. البته با توجه به حجم بالای درخواست ها باید برنامه ریزی درستی برای درخواست نوبت مصاحبه جهت حضور به موقع در سفارت انجام دهید. در صورت ارایه مدارک کامل، ابتدا یک ویزای 3 ماهه صادر می شود که متقاضی باید پس از حدود 2 ماه از اقامت خود جهت تمدید آن و در واقع اخذ اقامت یکساله اقدام نماید. اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان بین ۶ تا ۸ هفته طول می کشد مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا عبارتند از: مدارک هویتی، پاسپورت معتبر، گواهی عدم سوپیشینه، گواهی تمکن مالی، بیمه درمانی و غیره.

معرفی دانشگاه های برتر آلمان

معرفی دانشگاه های برتر آلمان

برای رفع مشکلات تحصیل در کشور آلمان و دانشگاه رفتن در آلمان، لازم است تا به بررسی دانشگاه های این کشور بپردازید. در این بخش ما به معرفی دانشگاه های آلمان می پردازیم. برخی از دانشگاه های این کشور عبارتند از:

 • دانشگاه RWTH Aachen
 • دانشگاه Augsburg
 • دانشگاه Bamberg
 • دانشگاه Bayreuth
 • دانشگاه هنر برلین
 • دانشگاه Berlin
 • دانشگاه Humboldt
 • دانشگاه Technical
 • دانشگاه Bielefeld
 • دانشگاه Ruhr

برترین دانشگاه‌های آلمان (رنکینگ جهانی)

نام دانشگاه رنکینگ جهانی
دانشگاه فنی مونیخ 50
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ 51
دانشگاه هایدلبرگ 57
دانشگاه هومبولت برلین 80
دانشگاه فرای برلین 130
انستیتوی فناوری کارلسروهه 131
دانشگاه آخن 201
دانشگاه فنی برلین 148
دانشگاه فنی درسدن 173
دانشگاه فرایبورگ 175

تحصیل در آلمان

دانشگاه های دولتی و بدون شهریه آلمان

 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانس مونیخ (LMU)
 • دانشگاه گوته فرانکفورت
 • دانشگاه آخن
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه روهر بوخوم
 • دانشگاه دویسبورگ-اسن
 • دانشگاه هامبورگ
 • FAU ارلانگن-نورنبرگ
 • دانشگاه فنی مونیخ (TUM)
 • دانشگاه وورتسبورگ

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت آلمان

دانشجویانی که دارای شرایط ادامه تحصیل‌در آلمان هستند و از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل می شوند، می توانند برای اخذ اقامت و تابعیت آلمان اقدام کنند. این افراد می توانند با تغییر ویزای دانشجویی به ویزای کاری این کشور و پرداخت مالیات های کاری خود برای اخذ اقامت دائم این کشور و در نهایت دریافت تابعیت آلمان اقدام نمایند.

تحصیل رایگان و بدون مدرک زبان در آلمان و ویزای همراه

متقاضی که بدون ارائه مدرک زبان و با شرکت در دوره های آمادگی زبان در کشور آلمان ویزای تحصیلی این کشور را اخذ می کند و تحصیل در دانشگاه های این کشور را شروع می کند، می تواند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود درخواست ویزای همراه دانشجویی کند.البته متقاضی برای اخذ ویزای همراه دانشجویی برای اعضا خانواده خود باید گواهی تمکن مالی کافی ارائه دهد و اثبات کند که توانایی تامین هزینه های زندگی همسر و فرزندان خود در مدت اقامت در آلمان را دارد. علاوه بر این متقاضی باید دارای محل اقامت مناسبی برای همسر و فرزندان خود در کشور آلمان باشد. همسر متقاضی نیز باید دارای مدرک مهارت زبان آلمانی A1 باشد.

تحصیل رایگان بدون مدرک زبان در آلمان ویزای همراه

مشکلات تحصیل در کشور آلمان

در زمان دانشگاه رفتن در آلمان، ممکن است با مشکلات تحصیل‌در آلمان مواجه شوید. حضور در این کشور همانند هر کشور دیگری دارای مزایا و معایبی می باشد. در واقع می توان گفت مانند هر روند مهاجرتی دیگری، روند مهاجرت تحصیلی به آلمان هم همراه با معایب و ریسک هایی می باشد. اصلی ترین مشکلات تحصیل در این کشور عبارتند از: دوره های تحصیلی سخت، امتحانات سخت و زیاد در طول دوره ها، یادگیری زبان آلمانی، بوروکراسی کشور آلمان و امکانات نا مناسب برخی دانشگاه های این کشور.

بهترین رشته های تحصیلی آلمان

برای افرادی که قصد تحصیل در کشور آلمان را دارند، دانستن این که کدام رشته های تحصیلی بهتر هستند و طرفدار بیشتری دارند از مهمترین موارد به شمار می رود و می تواند در تصمیم گیری آن ها اثر گذار باشد. دانشجویان با شناسایی بهترین رشته های تحصیلی در آلمان قادر خواهند بود، یک انتخاب رشته درست داشته باشند و به دنبال آن، شغل مناسبی اتخاذ کرده و در ادامه، موفق به دریافت اقامت و پاسپورت این کشور شوند. از آن جایی که آلمان کشوری صنعتی محسوب می شود، همواره به نیرو های فنی و مهندسی نیاز دارد. همچنین به دلیل اهمیت دادن کشور آلمان به حوزه سلامت، رشته های پزشکی و پیرا پزشکی نیز محبوبیت خاصی در این کشور دارند و جزو رشته های پر اهمیت محسوب می شوند. البته رشته های مورد نیاز در آلمان فقط معطوف به این دو رشته نمی شود و با توجه به نیاز های جدید، رشته های دیگری نیز در اهمیت بالایی قرار دارند که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت و همچنین رشته های نام برده را بیشتر بررسی می کنیم:

پزشکی

رشته پزشکی قطعا بهترین رشته تحصیلی در آلمان محسوب می شود که همواره متقاضیان زیادی داشته و فارغ التحصیلان این رشته از جایگاه اجتماعی بالا و درامد مکفی برخوردار خواهند بود. طبق گزارشاتی که داده شده میانگین درامد پزشکان در آلمان سالانه 80 هزار یورو می باشد. از آن جایی که میزان تولد در آلمان کاهش یافته و جمعیت آن رو به پیری می رود، فرصت های شغلی در حرفه پزشکی بیشتر شده و پیش بینی می شود تا سال 2029 رشد 15 درصدی خواهد داشت. متقاضیان برای تحصیل در رشته پزشکی باید به زبان آلمانی مسلط بوده و حداقل سطح B2 را در زبان آلمانی داشته باشند. در صورتی که دانشجویان تسلط کافی به این زبان ندارند می توانند در دوره های یک ساله زبان آلمانی که در کالج های کشور آلمان ارائه می شود، شرکت کنند و زبان خود را تقویت نمایند.

پیراپزشکی

رشته های پیرا پزشکی هم مانند رشته پزشکی، طرفداران زیادی دارند و در بهداشت و سلامت جامعه نقش مهمی ایفا می کنند. شرایط ورود به این رشته ها مانند رشته پزشکی بوده و دانشجویان پس از گذراندن آزمون ورودی و قبولی در آن، می توانند به صورت رایگان در دانشگاه تحصیل کنند. با توجه به استاندارد های بالای آلمان در زمینه بهداشت و سلامت، درامد رشته های پیرا پزشکی بالا می باشد و موقعیت شغلی خوبی به شمار می روند. به طور کلی رشته های پیرا پزشکی عبارتند از:

 • مامایی
 • پرستاری
 • کار درمانی
 • فیزیوتراپی
 • هوشبری
 • بینایی سنجی
 • شنوایی سنجی
 • علوم آزمایشگاهی
 • دامپزشکی

رشته های پزشکی و پیراپزشکی از محبوب ترین رشته ها در آلمان محسوب می شوند

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

کشور آلمان در زمینه پزشکی و سلامت عملکردی قوی دارد و رشته هایی همانند پزشکی و دندانپزشکی دارای بازار کار مناسب بوده و درامد بالایی دارند. آلمان برای پشتیبانی از دانشجویان بین المللی برنامه های آموزش دندانپزشکی ارائه می دهد. در حال حاضر به دلیل کمبود دندانپزشک این رشته آینده شغلی روشنی دارد و فارغ التحصیلان آن می توانند در تمامی بیمارستان های اروپا مشغول به کار شوند. بر اساس آمار های گزارش شده در حال حاضر حدودا نیمی از فارغ التحصیلان دندانپزشکی در بیمارستان ها مشغول به کار هستند.

برای اخذ ویزای تحصیل آلمان در رشته دندانپزشکی از دو طریق می توان عمل کرد. در روش اول متقاضی باید در یک کنکور ورودی که زبان آن نیز آلمانی است شرکت کند. بنابراین افراد باید دارای حداقل سطح B2 در زبان آلمانی باشند و این کنکور دو ماه قبل از شروع تحصیل دندانپزشکی در آلمان برگزار می شود. روش دوم این است که متقاضی در دوره های کالج شرکت کند، که این دوره یک ساله بوده و در طول دو ترم دروس زبان، زیست شناسی و شیمی آموزش داده می شود. دوره کالج رایگان بوده و لازم است متقاضی برای شرکت در آن مدرک زبان آلمانی ارائه کند.

بازه زمانی تحصیل در رشته دندانپزشکی حداقل 5 تا 6 سال یعنی 10 تا 12 ترم می باشد، که این مدت زمان در طی دو دوره برگزار می شود. دوره اول حدود 4 تا 5 ترم بوده و دروسی از جمله: دروس علوم طبیعی (فیزیک، شیمی، زیست شناسی و جانورشناسی) و مبانی پزشکی (بیوشیمی، فیزیولوژی و آناتومی) تدریس می شود. بعد از اتمام این دوره، دانشجو باید در یک آزمون دولتی شرکت کند و بعد از قبولی در آن وارد دوره اصلی که عملی می باشد خواهد شد، که این دوره شامل دروس آزمایشگاهی، سخنرانی ها و سمینار ها می شود. بعد از این دوره دانشجو بایستی یک دوره عملی در بیمارستان ها و کلینیک ها بگذراند و بعد از آن مجدد در آزمون شرکت کرده و دانشجو در صورت قبولی در آن می تواند تخصص خود را انتخاب کند. تخصص دندانپزشکی در آلمان شامل ارتودنسی، جراحی دهان و دندان و … می باشد.

حتما بخوانید:  دانشگاه های طراحی لباس در ترکیه | لیست دانشگاه ها + شرایط تحصیل

مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیل دندانپزشکی در آلمان

برای تحصیل در رشته دندانپزشکی، باید در یک آزمون ارزیابی شرکت کرد که دوره هایی برای آماده شدن برای این آزمون برگزار می شود. یکی از شرایط لازم برای ثبت نام، این است که متقاضی در یکی از دانشگاه های عمومی آلمان پذیرفته شود. پس از قبولی در آزمون ورودی لازم است دانشجو مدارک لازم برای تحصیل در آلمان را برای دانشگاه تهیه کند:

 • مدرک قبولی در آزمون
 • رزومه به زبان آلمانی
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه نوشته شده توسط دانشجو
 • ترجمه تمام مدارک اشاره شده در رزومه از جمله مدرک تحصیلی به زبان آلمانی
 • مدرک زبان C1 برای دانشگاه های دولتی و آیلتس 6.5 برای دانشگاه های خصوصی
 • ترجمه ریز نمرات مقطع دبیرستان به زبان آلمانی
 • هزینه بررسی مدارک ( application fee)

رشته دندانپزشکی به دلیل توسعه حوزه سلامت و اهمیت آن دارای درامد بالا و جایگاه مناسبی در آلمان می باشد

تحصیل داروسازی در آلمان

داروسازی در آلمان زیر مجموعه بهداشت و سلامت بوده و کاربرد وسیعی در آلمان دارد. به دلیل پایین بودن هزینه تحصیل یا حتی رایگان بودن، وجود آزمایشگاه های مجهز و داشتن کادر آموزشی مجرب، کشور آلمان یکی از مناسب ترین کشور ها برای تحصیل داروسازی می باشد. بازه زمانی تحصیل در رشته داروسازی بین 5 تا 6 سال می باشد و دروس فیزیولوژی، زیست شناسی، فیزیک، فارماکولوژی و داروسازی بالینی در این رشته تدریس می شود. تحصیل در این رشته شامل دو مرحله است که در مرحله اول، دانشجویان دروس فیزیک و اصول بنیادی زیست شناسی انسانی را فرا می گیرند و در مرحله دوم با اصول پزشکی و داروسازی آشنا می شوند. دانشجویان می توانند با هزینه خیلی کم و یا رایگان در رشته داروسازی آلمان تحصیل کنند.

دروس مشترک که در تمام کالج ها و دانشگاه های آلمان در رشته داروسازی تدریس می شود عبارتند از: فیزیک، ریاضی، زیست شناسی و شیمی. افراد خارجی ای که مدرک دیپلم خود را خارج از آلمان دریافت کرده باشند، باید مدرک دیپلم خود را ارزشیابی نمایند. بنابراین دانشجویان بین المللی لازم است قبل از ورود به دانشگاه در رشته داروسازی، در دوره های یک ساله کالج پیش پزشکی شرکت کرده و پس از گذراندن این دوره، در آزمون ورودی شرکت کنند تا بتوانند در این رشته تحصیل کنند.

یک راه حل برای معادل سازی مدرک دانشجویان خارجی وجود دارد که کشور آلمان برای این افراد در نظر گرفته است. مرجعی به نام Studienkolleg وجود دارد که افراد می توانند در دوره های آن شرکت کنند. گزارشات نشان داده افرادی که در این دوره ها شرکت می کنند، احتمال قبولیشان در رشته داروسازی بیشتر خواهد شد. Studienkolleg شامل چهار دوره می باشد که دانشجو باید بر اساس رشته خود، یکی از آن ها را انتخاب نماید.

نام دوره دروس مرتبط
T-Kurs ریاضی، کامپیوتر، شیمی، فیزیک و زبان آلمانی
M-Kurs فیزیک، شیمی، زیست شناسی، ریاضی و زبان آلمانی
W-Kurs اقتصاد، تجارت، ریاضی، جامعه شناسی و زبان آلمانی
G-Kurs جامعه شناسی، آمار، ادبیات آلمانی، تاریخ و زبان آلمانی

 

بهترین دانشگاه های داروسازی آلمان

دانشگاه برلین (FU Berlin) دانشگاه آخن (RWTH Aachen University)
دانشگاه بن (University of Bonn) دانشگاه گوتینگن (University of Gottingen)
دانشگاه هامبورگ (University of Hamburg) دانشگاه درسدن ( TU Dresden)
دانشگاه اسن ( University of Duisburg-Essen) دانشگاه نورنبرگ ( University of Erlangen-Nuremberg)
دانشگاه فرانکفورت ( Goethe University-Frankfurt) دانشگاه مونیخ ( TU Munchen)

در اینجا به 10 مورد از برترین دانشگاه های داروسازی در آلمان اشاره می کنیم:

مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیل داروسازی در کشور آلمان

تحصیل داروسازی در این کشور و مدارک و شرایط لازم برای ثبت نام در دانشگاه ها و کالج های مختلف، متفاوت می باشد ولی در حالت کلی برای اخذ پذیرش در رشته داروسازی آلمان مدارک زیر لازم است:

 • ترجمه ریز نمرات دبیرستان به زبان آلمانی
 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم به زبان آلمانی
 • فرم تکمیل شده پذیرش
 • مدرک زبان آلمانی سطح B2
 • نامه تمکن مالی و گواهی سلامت پزشکی
 • اصل و کپی مدارک شناسایی
 • اصل و کپی گذرنامه
 • گواهی عدم سوء پیشینه در آلمان و خارج از آن

 

داروسازی در آلمان همانند دیگر رشته های پزشکی بسیار پر کاربرد بوده و دارای جایگاه ویژه ای است

 

مهندسی

همان طور که در بالا اشاره شد آلمان یک کشور صنعتی بوده و در واقع قطب صنعت اروپا به حساب می آید. از این رو رشته مهندسی در این کشور جایگاه ویژه ای داشته و موقعیت شغلی مناسبی نیز خواهد داشت و در واقع می توان اذعان کرد که بهترین رشته تحصیلی در آلمان بعد از پزشکی، رشته مهندسی می باشد. در حال حاضر 25 درصد از دانشجویان بین المللی آلمان، در رشته های مهندسی مشغول به تحصیل هستند. بیشترین تقاضا در رشته های مهندسی، مربوط به رشته های الکترونیک و مکانیک می باشد. بهترین گرایش های رشته مهندسی به قرار زیر می باشند:

 • مهندسی برق
 • مهندسی الکترونیک
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی نانو
 • مهندسی هوا فضا
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی IT
 • مهندسی هسته ای
 • مهندسی عمران
 • مهندسی مکاترونیک
 • مهندسی داده

مدیریت

رشته مدیریت یکی از بهترین رشته های علوم انسانی می باشد که در همه جای دنیا کاربرد دارد و هر کشوری با توجه به سیاست های خود، ساز و کار ویژه ای برای آن مشخص می کند. مدیریت موجب نظم دادن و انسجام بخشیدن به یک مجموعه شده و کمک می کند تا آن مجموعه به هدف مشخصی برسد. این رشته دارای گرایش های مختلفی است که در اینجا آن ها را عنوان می کنیم:

 • مدیریت منابع انسانی
 • مدیریت مالی
 • مدیریت MBA
 • مدیریت پروژه
 • مدیریت بازار یابی بین المللی
 • مدیریت هتلداری و گردشگری
 • مدیریت استراتژیک

ریاضیات و کامپیوتر

علوم کامپیوتر نه تنها در آلمان بلکه در تمام کشور ها جزو بهترین رشته ها محسوب می شود و بازار کار خوبی هم دارد. ریاضیات و کامپیوتر یکی از پر طرفدارترین رشته ها در آلمان هستند که دانشجویان زیادی علاقمند به تحصیل در آن می باشند. این رشته ها علاوه بر زبان آلمانی به زبان انگلیسی هم در دانشگاه های دولتی تدریس می شوند و دانشجویان می توانند به صورت رایگان در این دانشگاه ها تحصیل کنند. کشور آلمان رتبه بالایی در فناوری و تکنولوژی داشته و بستر مناسبی برای تحصیل در رشته کامپیوتر و ریاضیات را فراهم می کند. دانشگاه هایی همچون دانشگاه فنی برلین، دانشگاه فنی مونیخ، موسسه کارلسروهه و هومبرت برلین که بهترین دانشگاه آلمان به شمار می روند، در این زمینه دانش بروزی در اختیار دانشجویان می گذارند. در ادامه به بهترین رشته های ریاضیات و کامپیوتر در آلمان اشاره می کنیم:

 • احتمال
 • محاسبات
 • تجزیه و تحلیل عددی
 • هندسه
 • جبر
 • ریاضیات مهندسی
 • سخت افزار
 • برنامه نویسی
 • علوم کامپیوتر
 • امنیت شبکه
 • فناوری اطلاعات

هنر

درست است که آلمان کشوری صنعتی محسوب می شود و در ارائه رشته های مهندسی و ریاضیات بسیار قوی عمل می کند، اما به همان اندازه نیز در رشته هنر موفق عمل کرده است. در دانشگاه های کشور آلمان، این رشته علاوه بر حالت تئوری، به صورت عملی نیز ارائه می شود و دانشجو این فرصت را خواهد داشت که کسب تجربه نماید و دوره های کار ورزی را بگذراند. در حال حاضر حدود 24 هزار دانشجوی بین المللی در آلمان تحصیل می کنند. بهترین گرایش های این رشته عبارتند از:

 • تئاتر
 • نقاشی
 • موسیقی
 • طراحی

علوم انسانی

از رشته های محبوب و پر طرفدار در رشته انسانی می توان به حقوق، روانشناسی، اقتصاد، جامعه شناسی و مدیریت اشاره کرد. این رشته ها در دانشگاه های آلمان به زبان انگلیسی نیز تدریس می شود و همین مسئله سبب شده تا رشته های علوم انسانی با استقبال دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا مواجه شود. رشته حقوق درامد بسیار بالایی در این کشور دارد و اگر شما در ایران تحصیل کرده باشید و تمایل داشته باشید در آلمان به عنوان وکیل کار کنید لازم است مدرک خود را معادل سازی کنید تا بتوانید مجوز کار بگیرید.

 

هنر، مدیریت، ریاضیات و کامپیوتر، مهندسی و علوم انسانی (حقوق و ...)، از پر کاربردترین رشته ها در آلمان به شمار می روند

شرایط سنی دانشجویان برای تحصیل در کشور آلمان

در رابطه با شهروندان آلمانی و اتحادیه اروپا شرایط سنی برای تمام متقاضیان یکسان است و افراد در هر سنی که باشند می توانند در یکی از دانشگاه های این کشور تحصیل کنند. در حالی که برای دانشجویان خارجی این گونه نمی باشد و متقاضیان مجبور هستند تا در بازه سنی خاصی در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند. شرایط سنی تحصیل در آلمان برای هر یک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری متفاوت است که در ادامه بررسی خواهیم کرد:

شرایط سنی تحصیل در مقطع کارشناسی

متقاضیان برای تحصیل در این مقطع بهتر است قبل از سن 21 سالگی اقدام نمایند تا در صورت دریافت پذیرش از بهترین دانشگاه آلمان، سفارت برای دادن ویزا درنگ نکند و دانشجو برای اخذ ویزا با  مشکلی مواجه نشود. بنابراین بهترین زمان  برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های این کشور برای مقطع کارشناسی، بلافاصله بعد از دیپلم می باشد.

شرایط سنی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان باید حداکثر 32 سال سن داشته باشند. البته این به این معنا نیست که اگر بالای 32 سال داشته باشید درخواست ویزای شما رد می شود، زیرا ممکن است شما سابقه تحصیلی درخشانی داشته و یا در زمینه تحصیلی خود کار کرده باشید و بتوانید نظر سفارت آلمان را جلب کنید. در این صورت می توانید ویزای تحصیلی دریافت کنید.

شرایط سنی تحصیل در مقطع دکتری

برای مقطع دکتری در آلمان شرایط سنی وجود ندارد و افراد با هر سنی می توانند با دریافت پذیرش از دانشگاه در این مقطع تحصیل کنند. البته برای دانشجویان بورسیه شرط سنی حداکثر 31 سال در نظر گرفته شده است و دلیل آن هم این است که دانشجویان نخبه و جوان بتوانند از بورسیه دکتری استفاده کنند. به دلیل رقابتی بودن دانشگاه ها در آلمان برای این مقطع، در صورت دریافت پذیرش از دانشگاه شانس بالایی برای اخذ ویزای تحصیل آلمان خواهید داشت.

بهترین رشته ها برای اپلای کردن در آلمان

آلمان سالانه مقصد تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل است که دلیل آن هم داشتن امکانات مناسب و ایده آل برای زندگی، دانشگاه های سطح بالا و داشتن بازار کار مناسب برای فارغ التحصیلان می باشد. در این قسمت می خواهیم بهترین رشته ها برای تحصیل در کشور آلمان را بررسی کنیم:

 

مهندسی شیمی

بهترین شیمی دان های جهان در آلمان هستند. این یعنی اینکه رشته مهندسی شیمی رتبه خوبی در دانشگاه های این کشور دارد. دانشجویان با اپلای در این رشته در دانشگاه های برتر آلمان می توانند بهترین فرصت های شغلی را به دست آورند.

حتما بخوانید:  دانشگاه هنر استانبول | شرایط پذیرش + شهریه ثبت نام

مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک پر طرفدارترین رشته مهندسی در آلمان می باشد. دانشجویان بین المللی زیادی به خاطر داشتن بازار کار مناسب این رشته در آلمان و ارائه آن در بهترین دانشگاه های آلمان از جمله دانشگاه فنی مونیخ  از سراسر دنیا جذب آن می شوند.

مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران،  بین دانشجویان بین المللی محبوبیت زیادی دارد و همانند دیگر رشته های مهندسی، با کیفیت بالایی در دانشگاه های این کشور ارائه شده و از بهترین رشته ها برای تحصیل در آلمان به شمار می رود.

مدیریت بازرگانی

بخش عمده و مهم قدرت اقتصادی آلمان را صنایع آن تشکیل می دهد و قطعا مدیریت این صنایع به مدیرانی احتیاج دارد که کارکشته و خبره باشند. رشته مدیریت بازرگانی بسیار کاربردی و پولساز می باشد و فارغ التحصیلان آن می توانند در صنایع آلمان مشغول شده و این صنایع را مدیریت کنند.

از دیگر رشته های مناسب برای اپلای آلمان می توان به رشته های هنری و علوم کامپیوتر و ریاضیات اشاره کرد.

تحصیل در کالج های آلمان

قبل از اینکه متقاضیان بخواهند در مقطع کارشناسی دانشگاه های کشور آلمان تحصیل کنند، بایستی سوابق تحصیلی آن ها مورد بررسی قرار گیرد. افراد برای ورود به مقطع کارشناسی باید مدرک تحصیلی معادل مدارک آلمانی (HZB) ارائه دهند و در صورتی که مدرک فارغ التحصیلی دانشجو با این استاندارد تطابق نداشته باشد، فرد باید قبل از ورود به دانشگاه، یک دوره مقدماتی یک ساله کالج (Studienkolleg) را بگذراند. دانشجویان پس از طی کردن این دوره در آزمون ورودی دانشگاه های کشور آلمان (Feststellungsprüfung) یا FSP شرکت کرده و در صورت قبولی در این آزمون می توانند به دانشگاه راه یابند.

انواع کالج ها در آلمان

کالج های کشور آلمان به دو دوسته دانشگاهی و علمی کاربردی تقسیم می شوند و بسته به اینکه انتخاب شما کدام یک از این دو نوع کالج باشد، مسیر های مختلفی پیش روی شما خواهد بود.

 • دانشگاه ها: موسساتی هستند که بیشتر بر پایه تحقیق و پژوهش بنا شده اند و به جای کاربرد های عملی، روی رویکرد های نظری تمرکز دارند که این موسسات تا مقطع دکتری را در بر می گیرند.
 • دانشگاه های علمی کاربردی UAS)): این موسسات بر عکس دانشگاه ها بیشتر روی مسائل عملی و کاربرد آن ها متمرکز هستند و در آن ها دوره های کاراموزی توسط متخصصان ارائه می شود. تعداد محدودی از موسسات علمی کاربردی تحصیلات تا مقطع دکتری را ارائه می دهند.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در کالج های آلمان

کالج ها در آلمان دو ترم تحصیلی دارند و بر این اساس نیز پذیرش دانشجو دو بار در سال انجام می شود. شرایط لازم برای پذیرش در این کالج ها به شرح زیر می باشد:

 • آزمون ورودی: برای ورود به کالج های این کشور از متقاضی آزمون زبان آلمانی گرفته می شود (حتی اگر متقاضی مدرک زبان آلمانی داشته باشد) و همچنین بسته به دوره ای که دانشجو قصد تحصیل در آن را دارد موارد مربوط به آن دوره، امتحان گرفته می شود. مثلا درس ریاضیات برای کالج مهندسی.
 • تحصیلات مدرسه: برای تحصیل در کالج های کشور آلمان داشتن گواهینامه اتمام دوره دبیرستان الزامی است.
 • مدرک زبان: متقاضیان باید مسلط به زبان آلمانی حداقل در سطح B2 باشند. هر یک از مدارک زبان گوته، TestDaF، DSH و یا TELC در صورت ارائه از طرف متقاضی مورد قبول خواهد بود.

در ادامه مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کالج های آلمان را نام می بریم:

 • نسخه ترجمه شده و محضری مدرک دیپلم
 • فرم پذیرش
 • کپی پاسپورت
 • چند قطعه عکس
 • وکالت نامه والدین (در صورتی که متقاضی زیر 18 سال باشد.)
 • رزومه تحصیلی از تمام سال های تحصیل مدرسه به زبان آلمانی
 • مدرک زبان آلمانی حداقل سطح B2

لیست کالج های آلمان

در این قسمت به معرفی کالج های کشور آلمان می پردازیم:

موسسه فناوری کارلسروهه دانشگاه فنی برلین کالج گلاوخاو
دانشگاه گرایفسوالد دانشگاه یوهانس گوتنبرگ مدرسه فناوری و اقتصاد
دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ دانشگاه آزاد بایرن کالج فنی دانشگاه درسدن
کالج هانوفر دانشگاه سارلند مدرسه کایزرسلاوترن
کالج زاکسن-آنهالت هاله دانشگاه هامبورگ کالج متینگن
کالج آزاد برلین کالج دانشگاه لایپزیگ دانشگاه ویسمار
دانشگاه علوم کاربردی نوردهاوزن مدرسه کیل دانشگاه ماربورگ
مدرسه تسیتا/گرلتیز کالج زاکسن-آنهالت کوتن کالج اقتصادی بوخوم
دانشگاه کاسل کالج فنی دارمشتات دانشگاه علوم کاربردی کنستانس
دانشگاه گوته فرانکفورت

 

 

کالج های آلمان به دو دسته دانشگاهی و علمی کاربردی تقسیم می شوند

شرط معدل برای تحصیل در کشور آلمان

یکی از شرایط مهم ورود به بهترین دانشگاه های آلمان، شرط معدل می باشد، به این معنی که افراد باید حداقل معدل لازم را برای اخذ پذیرش دانشگاه داشته باشند. بر این اساس متقاضیانی که دارای معدل بالاتر از 15 در دوره سه ساله دهم، یازدهم و دوازدهم دبیرستان باشند، قادر خواهند بود برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها اقدام کنند. البته ناگفته نماند که نمره معدل برای رشته های مختلف متفاوت است که این مسئله در مورد رشته های پزشکی و دندانپزشکی نیز صادق است.

تبدیل معدل به سیستم المانی

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور لازم است متقاضیان معدل خود را به سیستم آلمانی تبدیل کنند که در اینجا می خواهیم روش این کار را توضیح دهیم. در سیستم نمره دهی کشور آلمان، نمرات از 1 تا 6 طبقه بندی می شوند که در این سیستم، کمترین نمره 6 و بالاترین نمره 1 می باشد. حداقل نمره برای پاس کردن دروس 4 می باشد و اگر دانشجو نمره بین 4 تا 6 بگیرد مردود خواهد شد. ملاک بیشتر دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو، نمره 2.5 به پایین می باشد و دانشجویان با داشتن این معدل خواهند توانست در دانشگاه های این کشور ثبت نام نمایند.

فرمول تبدیل نمره به سیستم آلمانی در زیر آورده شده است که در آن A نمره سیستم آلمانی وB  معدل متقاضی در ایران می باشد.

A = 7 – (B X 0.3)

شرط معدل برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

حداقل معدل لازم برای پذیرش در دانشگاه در مقطع کارشناسی آلمان 15 می باشد. اگر متقاضی در کشور خود دانشجو باشد می تواند بدون گذراندن دوره کالج وارد دانشگاه شود. نکته قابل توجه این جاست که اگر معدل افراد متقاضی کمتر از 15 باشد، به راحتی نخواهند توانست پذیرش دانشگاه های این کشور را اخذ کنند و در صورت تمایل می توانند در دانشگاه های خصوصی این کشور به تحصیل مشغول شوند.

شرط معدل برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

برای اخذ ویزای تحصیل آلمان در مقطع کارشناسی ارشد، علاوه بر معدل مقطع کارشناسی، معدل دیپلم و پیش دانشگاهی نیز تاثیر گذار خواهد بود. شرط معدل برای تحصیل فوق لیسانس در آلمان، داشتن معدل بالاتر از 14 برای مقطع کارشناسی و معدل بالاتر از 15 برای مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی می باشد که البته به دلیل فضای رقابتی دانشگاه های این کشور در برخی رشته ها شرط معدل، بالاتر از 15 می باشد.

شرط معدل برای تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

داشتن معدل بالا در مقطع دکتری از اهمیت کمتری نسبت به دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برخوردار است. مقطع دکتری بیشتر پژوهش محور بوده و دانشجویان متقاضی باید رزومه قوی داشته باشند، که این رزومه شامل مقالات ISI، مقالات داخلی و پروپوزال خواهد بود. علاوه بر این موارد دانشجو باید مدرک زبان آیلتس با نمره 7 و همچنین توصیه نامه و یا همان تائید استاد راهنما را نیز ارائه دهد. با ارائه این مدارک، می توان کمبود معدل در مقطع دکتری را جبران نمود.

 شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان

برای اینکه دانشجویان بتوانند پذیرش دانشگاه های کشور آلمان را در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دریافت نموده و امکان تحصیل رایگان در این دانشگاه ها را داشته باشند، لازم است تا معدل آن ها بالای 18 باشد. علاوه بر شرط معدل، دانشجویان بایستی مدرک زبان با سطح حداقل B1 ارائه دهند.

شرط معدل برای تحصیل مهندسی در آلمان

شرط ورود به دانشگاه های مهندسی آلمان، داشتن حداقل معدل 15 می باشد و متقاضیان برای ورود به دانشگاه باید معدل بالای 15 داشته باشند. شرط معدل در برخی رشته های مهندسی مانند مهندسی برق، مهندسی IT و مهندسی مکانیک از اهمیت بالایی برخوردار است و برای ورود به دانشگاه های فنی مهندسی رایگان آلمان در این رشته ها دانشجو باید معدل بالایی داشته باشد.

دانشگاه های بدون شرط معدل در آلمان

اگر چه اغلب دانشگاه های این کشور برای پذیرش دانشجو به معدل اهمیت زیادی می دهند و افراد با معدل بالا را جذب می کنند، اما برخی دانشگاه ها نیز وجود دارند که بر اساس تجربه کاری مناسب، سوابق تحصیلی خوب، تسلط بالا به زبان آلمانی و داشتن مهارت و تخصص امکان پذیرش دانشجویان در دانشگاه را فراهم می کنند. برخی از دانشگاه های بدون شرط معدل را در ادامه عنوان می کنیم:

 

Ulm University Jacobs University Bermen TU Darmstadt
University of Greifswald Hannover Medical School Johannes Gutenberg University Mainz
University of Siegen University of Mannheim University of Magdeburg
University of Kaiserslautern FAU Erlangen-Nürnberg University of Kassel
University of Cologne University of Münster Goethe University Frankfurt
University of Stuttgart Universität zu Lübeck Ilmenau University of Technology
Friedrich Schiller University Jena University of Passau

 

 

سخن آخر

برای این که بتوانید به جهت مهاجرت تحصیلی به آلمان اقدام نمایید، لازم است تا با دانشگاه های این کشور و شرایط اخذ ویزا آشنا شوید. از این رو با مراجعه به متخصصان کارآزموده موسسه مهاجرتی میرداماد می توانید شرایط تحصیل‌ در آلمان را فراهم آورید.

سوالات متداول

آیا کشور آلمان برای تحصیلات و زندگی مناسب می باشد؟

بله آلمان به عنوان یکی از پرطرفدار ترین کشور ها برای دانشجویان محسوب می شود.

زبان تحصیل در کشور آلمان چیست؟

دوره های تحصیلی در این کشور به زبان های انگلیسی و آلمانی هستند.

آیا امکان تحصیل رایگان در المان می باشد؟

بله دانشجویان می توانند در دوره های دانشگاه های دولتی به رایگان تحصیل کنند.

آیا تحصیل در دانشگاه های آلمان معتبر می باشد؟

بله مدرک تحصیلی دانشگاه های این کشور دارای اعتبار بسیار بالایی می باشد.

پزشکی در دانشگاه های آلمان چند سال به طول می انجامد؟

طول دوره پزشکی در دانشگاه‌های آلمان ۶ سال می باشد.

دانشگاه های دولتی و بدون شهریه آلمان کدامند؟

بدانشگاه‌های دولتی و بدون شهریه در آلمان عبارتند از: دانشگاه کلن، دانشگاه آخن، دانشگاه ماکسیمیلیان، دانشگاه هامبورگ، دانشگاه فنی مونیخ و غیره.

آیا امکان کار در زمان تحصیل در آلمان می باشد؟

بله دانشجویان می توانند در هنگام تحصیل در این کشور به کار در آلمان نیز مشغول شوند.

آيا امکان اخذ بورسیه آلمان می باشد؟

بله بورسیه های تحصیلی متنوعی برای دوره های مختلف در این کشور موجود است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان چیست؟

برخی از این مدارک عبارتند از: پاسپورت، مدارک هویتی، گواهی عدم سو پیشینه، گواهی تمکن مالی و غیره.

برترین دانشگاه های آلمان کدامند؟

برخی از برترین دانشگاه های این کشور عبارتند از: دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه ماکسیمیلیان، دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه هومبولت و غیره.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی المان چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان به طور میانگین ۲۰ هزار یورو می باشد.

مطالب مرتبط

5 دیدگاه برای “تحصیل در آلمان | بررسی شرایط و مدارک مورد نیاز

 1. مجتبی زند گفت:

  بهترین راهنمای تحصیل در آلمان

 2. خلیل زاده گفت:

  من برای اپلای به داشنگاه حتما باید دوره کالج رو هم بگذرونم نمراتم بالای ۱۸ است!

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله، نیاز به گذراندن دوره های کالج در آلمان را دارید.

 3. شهریار گفت:

  سلام
  من دیپلم تجربی با معدل 18.9 و کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه تهران با معدل 19.24دارم، زبان آلمانی رو تا سطح ب 2 خوندم و قصد شرکت در آزمون تست داف رو دارم. میخواستم بدونم که برای تحصیل در مقطع کارشناسی روانشناسی بدون گذروندن کالج میتونم اقدام کنم و اگر تس آ اس بدم چقدر به شانسم اضافه میشه؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   با توجه به شرایط ذکر شده بهتر است از طریق کالج ها اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.