071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل در آلمان | بررسی شرایط و مدارک مورد نیاز

تحصیل در آلمان | بررسی شرایط و مدارک مورد نیاز

تحصیل-در-آلمان

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

تحصیل در آلمان، به دلیل رایگان بودن تحصیلات در اکثر دانشگاه‌های آلمان و امکان تحصیل به زبان انگلیسی ، مورد توجه بسیاری از مهاجرانی که برای ادامه تحصیل مهاجرت می‌کنند قرار گرفته است. عوامل دیگری مانند: با اعتبار بودن مدارک دانشگاه‌‌های آلمان در سرتاسر جهان، بالا بودن کیفیت آموزش و امکان اشتغال در آلمان پس از اتمام دوره تحصیل در آلمان، باعث شده که کشور آلمان به یک مقصد محبوب برای ادامه تحصیل تبدیل شود. توجه داشته باشید که اگر متاهل هستید و قصد ادامه تحصیل در المان را دارید، می‌توانید برای همسر و فرزندان خود درخواست ویزای همراه دهید و با خانواده خود تحصیلات خود را در آلمان تکمیل کنید. در حین تحصیل شما، افرادی که به عنوان همراه با شما به آلمان وارد می‌شوند، اجازه کار و فعالیت در کشور آلمان را خواهند داشت!

مطالب مرتبط:

مهاجرت به آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

بررسی کلی شرایط تحصیل در آلمان

آلمان مقصد ایده آل تحصیل در خارج از کشور برای بیش از 350.000 دانش آموز از سراسر جهان است. عوامل اصلی این شهرت عبارتند از شهرت عالی دانشگاه های آلمان، استاندارد زندگی و اقتصاد، همراه با این واقعیت که بسیاری از دانشجویان قادر به تحصیل رایگان در آلمان در این کشور هستند. تکمیل تحصیلات در کشور آلمان به دلیل بالا بودن سطح علمی و اعتبار دانشگاه‌های آلمان، ورود به بازار کار جهانی را برای شما راحت‌تر خواهد کرد. پس از اتمام دوره تحصیل شما می‌توانید درخواست اقامت بدهید و به مدت 10 الی 18 ماه در آلمان اقامت داشته و به دنبال شغل در این کشور باشید.

تحصیلات در آلمان

سیستم آموزشی آلمان بر اساس قوانین و مقررات قانون اساسی “Grundgesetz” عمل می کند. سیستم مدارس آلمان به 5 سطح تقسیم شده است:

 • آموزش اولیه کودکی
 • آموزش ابتدایی
 • آموزش متوسطه
 • آموزش دانشگاهی
 • ادامه تحصیل

آموزش اوایل دوران کودکی، آموزش و مراقبت اختیاری است که کودکان بین 0 تا 6 سال در قلمرو فدرال آلمان دریافت می کنند. از زمان رسیدن به سن 6 سالگی، تمام آلمانی ها و افرادی که در این کشور بودند، موظف به تحصیل در مقاطع ابتدایی و متوسطه هستند. تحصیل در دبیرستان های آلمان اجباری است و اگر افراد نتوانند در کلاس های تمام وقت در مدارس آموزش عمومی یا حرفه ای، در سطح متوسطه شرکت کنند، باید در کلاس های نیمه وقت حضور پیدا کنند. موضوعات بسیاری در مدارس این کشور ارائه می شوند که برخی از آن ها عبارتند از: زبان آلمانی، ریاضیات، مطالعات عمومی، زبان خارجی، هنر، صنایع دستی / طراحی پارچه، موسیقی ، ورزش و غیره.

دوره های لیسانس در آلمان

35٪ از کل دانشجویان بین المللی ثبت نام شده در دانشگاه های آلمان به دنبال مدرک لیسانس هستند. در حقیقت می توان گفت که برنامه های کارشناسی در روند ادامه تحصیل در آلمان، محبوبیت بسیار زیادی دارند. ابتدا باید تصمیم بگیرید که چه دوره کارشناسی برای شما ایده آل است و در کدام دانشگاه می خواهید تحصیل کنید. در آلمان ، دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که طیف گسترده ای از موضوعات را پوشش می دهند. تحصیل لیسانس در آلمان به زبان انگلیسی و آلمانی  برای دانشجویان امکان پذیر است. دوره های کارشناسی در این کشور سه تا ۴ ساله هستند.

دوره های لیسانس در آلمان
دوره های لیسانس در آلمان

کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیلات تکمیلی به زبان آلمانی از یک قالب مشترک اروپایی پیروی می کند که به عنوان بخشی از روند بولونیا تهیه شده است. تحصیل در مقطع ارشد در آلمان به طور معمول دو سال (یا دو تا چهار ترم تحصیل) طول می کشد. مدرک کامل شما 120 اعتبار ECTS خواهد داشت. بیشتر مدارک کارشناسی ارشد آلمان برنامه های متوالی هستند و نیاز به مدرک لیسانس مناسب دارند. تحصیل در آلمان به زبان آلمانی و انگلیسی برای دوره های کارشناسی ارشد امکان پذیر است. دانشگاه رفتن در آلمان برای دوره های کارشناسی ارشد همراه با بورسیه های تحصیلی هم خواهد بود.

دکتری در آلمان

ماهیت متنوع سیستم آموزش عالی آلمان به این معنی است که بهترین محققان در یک زمینه خاص اغلب در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی حضور دارند. از این رو می توان گفت تحصیل دکترا در آلمان همراه با مزایای بسیار زیادی است. برای دوره های دکتری در آلمان، می توانید برای اخذ بورسیه های تحصیلی هم اقدام نمایید. دوره های دکتری در این کشور، عموما به زبان انگلیسی امکان پذیر است. تحصیل در این دوره معمولا چهار سال به طول می انجامد. دانشجویان امکان کار در زمان تحصیل در این کشور را خواهند داشت.

تحصیل رشته پزشکی در آلمان

دانشگاه های بسیاری در آلمان، در لیست بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا قرار دارند. از این رو می توان گفت، ادامه تحصیل در این کشور برای رشته های پزشکی همراه با مدارک معتبری می باشد. با بررسی راهنمای تحصیل‌در آلمان می فهمیم که پزشکی در این کشور ۶ ساله است و کاملا به زبان آلمانی می باشد. با این حال دوره هایی برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی هم موجود هستند. مراحل پزشکی در این کشور به چهار دوره پیش بالینی، بالینی، سال عملی و آزمون دولتی تقسیم می شوند. آخرین مرحله برای تکمیل مدرک پزشکی خود در آلمان قبولی در آزمون دولتی، یک آزمون استاندارد ملی است.

رشته پزشکی در آلمان
تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل رشته های غیرپزشکی در آلمان

رشته های غیرپزشکی در این کشور، در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر می باشد. تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی و زبان آلمانی برای این دوره ها امکان پذیر می باشد. دانشگاه رفتن در آلمان برای این دوره ها در دانشگاه های معتبر این کشور امکان پذیر می باشد. دانشجویان می توانند در این دوره ها مشغول به کار در زمان تحصیل شوند و یا از بورسیه تحصیلی آلمان استفاده می کنند.

شرایط ادامه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

تحصیل در برخی دانشگاه ها و مقاطع تحصیلی در آلمان، به زبان انگلیسی امکان پذیر است. برای تحصیل در  آلمان به زبان انگلیسی، ممکن است نیاز به پرداخت شهریه در یک دانشگاه خصوصی داشته باشید. دانشگاه های آلمان برنامه های انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی را ارائه می دهند. البته بیشتر برنامه های تحصیلی در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی هستند.

بورسیه های تحصیلی در آلمان

تعداد قابل توجهی بورس تحصیلی موجود است که به دانشجویان خارجی اجازه می دهد تحصیل رایگان در المان کنند. از اکتبر 2014، تمام دانشگاه های آلمان هیچ هزینه شهریه ای برای تحصیلات دوره کارشناسی دریافت نمی کنند. برخلاف تحصیلات کارشناسی، بیشتر تحصیلات کارشناسی ارشد یا دکترا در آلمان مبتنی بر هزینه است. خوشبختانه تعداد زیادی بورس تحصیلی برای تحصیلات کارشناسی ارشد و دکترا در آلمان وجود دارد. مهم ترین بورسیه های تحصیلی در آلمان که برای دانشجویان ارائه می شوند، عبارتند از: برنامه بورس ملی DeutschlandStipendium ، برنامه های بورس تحصیلی DAAD، برنامه های بورس تحصیلی بنیادهای آلمان، بورس های تحصیلی بنیاد هاینریش بول، بورس تحصیلی بنیاد فردریش نائومن، بورسیه های Konrad-Adenauer-Stiftun، بورسیه های KAAD، بورس های تحصیلی Friedrich Ebert Stiftung، بورس های تحصیلی Stiftung، برنامه های بورس تحصیلی اراسموس در آلمان و غیره.

هزینه‌های تحصیلات در المان

اگر قصد تحصیل در آلمان داشته باشید، خوشحال خواهید شد اگر بدانید که دانشگاه های دولتی برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه نمی گیرند. سیستم تحصیل رایگان در المان برای همه دانشجویان خارجی، صرف نظر از کشور مبدا، در دسترس است. با این حال دانشگاه رفتن در آلمان شامل هزینه های خاصی است. دانشگاه های دولتی صرفا هزینه های مربوط به ثبت نام اولیه را دریافت می کنند و هزینه دانشگاه در آلمان معمولا بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ یورو می باشد. هزینه های موجود در راهنمای تحصیل در آلمان، برای دانشگاه های خصوصی، بین ۲۶ هزار یورو تا ۴۰ هزار یورو در سال می باشند. البته دانشگاه های بدون هزینه هم وجود دارند. دانشگاه های رایگان آلمان عبارتند از:

 • دانشگاه اشتوتگارت
 • دانشگاه مانهایم
 • دانشگاه برمن
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه هامبورگ

هزینه های تحصیل در المان

شهریه دانشگاه های برتر آلمان

میانگین شهریه دانشگاه های برتر آلمان با بالاترین رتبه در رنکینگ جهانی عبارتند از:

 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ – متوسط شهریه 258 یورو در سال
 • دانشگاه هایدلبرگ – متوسط شهریه 20000 یورو در سال
 • دانشگاه فنی مونیخ – متوسط شهریه 258 یورو در سال
 • دانشگاه هومبولت برلین – بدون شهریه

هزینه زندگی در آلمان برای دانشجویان

تحصیل رایگان در المان بسیار ساده است، آلمان کشوری کاملا مقرون به صرفه است. متوسط هزینه زندگی دانشجویی در آلمان با احتساب محل اقامت بین 700 تا 1000 یورو در ماه است. در شهر های بزرگ تر آلمان مانند برلین، فرانکفورت و دولسدروف، کل هزینه های زندگی ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در ماه خواهند بود. هزینه های زندگی در شهر های کوچک تر مانند فرایبورگ، لایپزیگ و هانوفر بین ۷۵۰ تا ۱۱۰۰ یورو در ماه خواهند بود. وقتی صحبت از زندگی در آلمان می شود، مسکن بالاترین هزینه ماهانه شما خواهد بود. طبق یک تحقیق DAAD ، حدود 10٪ از کل بودجه ماهانه دانشجویان برای حمل و نقل هزینه می شود. در ادامه جدولی برای شما آورده شده که قیمت برخی از کالاهایی که ممکن است در آلمان نیازداشته باشید آورده شده است.

کالاقیمت در مونیخ(یورو)قیمت در برلین(یورو)
اجاره مسکن1,094.30€795.90€
نان سفید (500 گرم)1.43€1.27€
غذای رستوران12.25€8.00€
شیر (1 لیتر)0.84€0.79€
تخم مرغ (12)1.71€1.77€
برنج (1 کیلوگرم، سفید)2.14€1.79€
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)2.14€2.62€
سیب زمینی (1 کیلوگرم)1.00€1.32€
آبجو (0.5 لیتر)3.80€3.50€
تاکسی 1 کیلومتر1.90€2.00€

تحصیل مجازی در آلمان

در بسیاری از دانشگاه های‌ آلمان امکان تحصیل در المان به صورت مجازی و آنلاین وجود دارد. شما می‌توانید برای دریافت لیسانس ویا فوق لیسانس به صورت آنلاین در دانشگاه‌های کشور آلمان مشغول به تحصیل شوید. FernUniversität Hagen تنها دانشگاه دولتی رایگان است که دوره‌های آموزش از راه دور را منحصرا ارائه می دهد. این دانشگاه با حدود 76000 دانشجو، بزرگترین دانشگاه آلمان است. این دانشگاه ده دوره لیسانس و 15 دوره فوق لیسانس در رشته های‌ مختلف را ارائه می دهد. مطالب درسی و منابع دروس به صورت آنلاین در دسترس است؛ اما در صورت تمایل شما می‌توانید در خواست ارسال پستی منابع را به دانشگاه مقصد ارائه دهید.

یکی دیگر از ارائه دهندگان اصلی دوره های آموزش از راه دور، دانشگاه علوم کاربردی در ویسمار است که واحد آنلاین آن WINGS-Fernstudium نام دارد. این مرکز عمدتاً دوره های تحصیلی را برای بزرگسالان شاغل ارائه می دهد.

نحوه تحصیل در آلمان به صورت مجازی

دانش آموزان مطالب آموزشی برای مطالعات آنلاین را از طریق اینترنت یا پست دریافت می کنند. سخنرانی‌ها و سمینارها به‌صورت آنلاین، یا از طریق سخنرانی‌های زنده، کنفرانس‌های ویدئویی یا با کمک ویدیوها و پادکست‌هایی که در هر زمانی در وب‌سایت قابل دسترسی هستند، برگزار می‌شود. دانش آموزان آموزش از راه دور امتحانات خود را به صورت آنلاین ویا در مراکز امتحانی محلی می گذرانند.

اطلاعات مربوط به دوره های مختلف تحصیلی برای دانشجویان بین المللی نیز توسط سرویس تبادل علمی آلمان (DAAD) ارائه می شود. DAAD بزرگترین سازمان تامین مالی در جهان برای تبادل بین المللی دانش آموزان و دانشمندان است.

نکات مهم تحصیل در کشور آلمان

 • دانستن زبان آلمانی الزامی نیست! 
  تعداد زیادی دوره آموزشی بین المللی در دانشگاه های آلمان وجود دارد. در نتیجه برای تحصیل در آلمان نیازی به دانستن زبان آلمانی ندارید.
 • دانش خود را به صورت آنلاین آزمایش کنید!
  اگر مایل به تحصیل در آلمان در رشته های فیزیک، مهندسی مکانیک یا زبان شناسی هستید، چه چیزی باید بدانید؟ نمونه سوالات آزمون برای دانشجویان بین المللی را در وب سایت TestAS خواهید دید.
 • حمایت مالی پیدا کنید!
  سرویس تبادل علمی آلمان (DAAD) مهمترین سازمانی است که به دانشجویان بین المللی بورسیه اعطا می کند. بسیاری از دفاتر و مراکز اطلاعاتی DAAD در سرتاسر جهان به شما این امکان را می دهند تا زمانی که هنوز در کشور خود هستید، در مورد بورسیه ها و شرایط پذیرش مشاوره دریافت کنید.
 • محل اقامت کم هزینه پیدا کنید!
  بسیاری از دانشجویان بین المللی که در حال تحصیل در آلمان هستند، در سالن های اقامت دانشجویی زندگی می کنند. تقریباً غیرممکن است که اقامتگاهی با هزینه کمتر پیدا کنید. هزینه اتاق یک نفره بین 160 تا 300 یورو است.
 • مراقب بسته های خدمات ویژه باشید!
  برنامه ریزی بسیاری از چیزها در کشور آلمان نسبت به کشور خودتان دشوارتر است. به همین دلیل است که خدمات دانشجویی در آلمان بسته های خدماتی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. این بسته‌ها شامل اسکان، غذا و بیمه درمانی می شوند. توجه داشته باشید که این بسته ها را می توان قبل از شروع دانشگاه رزرو کرد، اما تعداد محدودی وجود دارد.

کار دانشجویی در زمان تحصیل در کشور آلمان

دانشگاه رفتن در آلمان، همراه با هزینه هایی است و دانشجویان باید آن ها را پرداخت نمایند. برای پرداخت هزینه های ادامه تحصیل در آلمان، می توان مشغول به کار در این کشور شد. کار دانشجویی، برای دانشجویان در تمام دوره ها و مقاطع برقرار است. برای دانشجویان بین المللی، شرایط کار در زمان تحصیل به شیوه ای خاص است و برای زمان خاصی امکان پذیر می باشد. دانشجویان می توانند ۴۵۰ یورو در ماه بدون پرداخت مالیات درآمد داشته باشند.

"کار

کار پس از فارغ التحصیلی

دانشجویانی که تمایل به زندگی در آلمان دارند، می توانند برای کار پس از فارغ التحصیلی در این کشور اقدام نمایند. در واقع اقامت تحصیلی آلمان به خودی خود امکان پذیر نیست، ولی افراد با تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری می توانند برای اقامت دائم این کشور اقدام نمایند.

ویزای تحصیلی آلمان

دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در آلمان دارند، باید ابتدا از این سفارت درخواست نوبت مصاحبه کنند. این امر از طریق وب‌سایت سفارت و به صورت آنلاین میسر می‌شود. البته با توجه به حجم بالای درخواست ها باید برنامه ریزی درستی برای درخواست نوبت مصاحبه جهت حضور به موقع در سفارت انجام دهید. در صورت ارایه مدارک کامل، ابتدا یک ویزای 3 ماهه صادر می شود که متقاضی باید پس از حدود 2 ماه از اقامت خود جهت تمدید آن و در واقع اخذ اقامت یکساله اقدام نماید. اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان بین ۶ تا ۸ هفته طول می کشد مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا عبارتند از: مدارک هویتی، پاسپورت معتبر، گواهی عدم سوپیشینه، گواهی تمکن مالی، بیمه درمانی و غیره.

معرفی دانشگاه های برتر آلمان

معرفی دانشگاه های برتر آلمان

برای رفع مشکلات تحصیل در آلمان و دانشگاه رفتن در آلمان، لازم است تا به بررسی دانشگاه های این کشور بپردازید. در این بخش ما به معرفی دانشگاه های آلمان می پردازیم. برخی از دانشگاه های این کشور عبارتند از:

 • دانشگاه RWTH Aachen
 • دانشگاه Augsburg
 • دانشگاه Bamberg
 • دانشگاه Bayreuth
 • دانشگاه هنر برلین
 • دانشگاه Berlin
 • دانشگاه Humboldt
 • دانشگاه Technical
 • دانشگاه Bielefeld
 • دانشگاه Ruhr

برترین دانشگاه‌های آلمان (رنکینگ جهانی)

نام دانشگاهرنکینگ جهانی
دانشگاه فنی مونیخ50
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ51
دانشگاه هایدلبرگ57
دانشگاه هومبولت برلین80
دانشگاه فرای برلین130
انستیتوی فناوری کارلسروهه131
دانشگاه آخن201
دانشگاه فنی برلین148
دانشگاه فنی درسدن173
دانشگاه فرایبورگ175

تحصیل در آلمان

دانشگاه های دولتی و بدون شهریه آلمان

 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانس مونیخ (LMU)
 • دانشگاه گوته فرانکفورت
 • دانشگاه آخن
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه روهر بوخوم
 • دانشگاه دویسبورگ-اسن
 • دانشگاه هامبورگ
 • FAU ارلانگن-نورنبرگ
 • دانشگاه فنی مونیخ (TUM)
 • دانشگاه وورتسبورگ

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت آلمان

دانشجویانی که دارای شرایط ادامه تحصیل‌ در آلمان هستند و از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل می شوند، می توانند برای اخذ اقامت و تابعیت آلمان اقدام کنند. این افراد می توانند با تغییر ویزای دانشجویی به ویزای کاری این کشور و پرداخت مالیات های کاری خود برای اخذ اقامت دائم این کشور و در نهایت دریافت تابعیت آلمان اقدام نمایند.

تحصیل رایگان در المان بدون مدرک زبان و ویزای همراه

متقاضی که بدون ارائه مدرک زبان و با شرکت در دوره های آمادگی زبان در کشور آلمان ویزای تحصیلی این کشور را اخذ می کند و تحصیل در دانشگاه های این کشور را شروع می کند، می تواند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود درخواست ویزای همراه دانشجویی کند.البته متقاضی برای اخذ ویزای همراه دانشجویی برای اعضا خانواده خود باید گواهی تمکن مالی کافی ارائه دهد و اثبات کند که توانایی تامین هزینه های زندگی همسر و فرزندان خود در مدت اقامت در آلمان را دارد. علاوه بر این متقاضی باید دارای محل اقامت مناسبی برای همسر و فرزندان خود در کشور آلمان باشد. همسر متقاضی نیز باید دارای مدرک مهارت زبان آلمانی A1 باشد.

تحصیل رایگان بدون مدرک زبان در آلمان ویزای همراه

مشکلات تحصیل در آلمان

در زمان دانشگاه رفتن در آلمان، ممکن است با مشکلات تحصیل‌ در آلمان مواجه شوید. حضور در این کشور همانند هر کشور دیگری دارای مزایا و معایبی می باشد. در واقع می توان گفت مانند هر روند مهاجرتی دیگری، روند مهاجرت تحصیلی به آلمان هم همراه با معایب و ریسک هایی می باشد. اصلی ترین مشکلات تحصیل در این کشور عبارتند از: دوره های تحصیلی سخت، امتحانات سخت و زیاد در طول دوره ها، یادگیری زبان آلمانی، بوروکراسی کشور آلمان و امکانات نا مناسب برخی دانشگاه های این کشور.

بهترین رشته های تحصیلی آلمان

برای افرادی که قصد تحصیل در آلمان را دارند، دانستن این که کدام رشته های تحصیلی بهتر هستند و طرفدار بیشتری دارند از مهمترین موارد به شمار می رود و می تواند در تصمیم گیری آن ها اثر گذار باشد. دانشجویان با شناسایی بهترین رشته های تحصیلی در آلمان قادر خواهند بود، یک انتخاب رشته درست داشته باشند و به دنبال آن، شغل مناسبی اتخاذ کرده و در ادامه، موفق به دریافت اقامت و پاسپورت این کشور شوند. از آن جایی که آلمان کشوری صنعتی محسوب می شود، همواره به نیرو های فنی و مهندسی نیاز دارد. همچنین به دلیل اهمیت دادن کشور آلمان به حوزه سلامت، رشته های پزشکی و پیرا پزشکی نیز محبوبیت خاصی در این کشور دارند و جزو رشته های پر اهمیت محسوب می شوند. البته رشته های مورد نیاز در آلمان فقط معطوف به این دو رشته نمی شود و با توجه به نیاز های جدید، رشته های دیگری نیز در اهمیت بالایی قرار دارند که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت و همچنین رشته های نام برده را بیشتر بررسی می کنیم:

تحصیل پزشکی در آلمان

رشته پزشکی قطعا بهترین رشته تحصیلی در آلمان محسوب می شود که همواره متقاضیان زیادی داشته و فارغ التحصیلان این رشته از جایگاه اجتماعی بالا و درامد مکفی برخوردار خواهند بود. طبق گزارشاتی که داده شده میانگین درامد پزشکان در آلمان سالانه 80 هزار یورو می باشد. از آن جایی که میزان تولد در آلمان کاهش یافته و جمعیت آن رو به پیری می رود، فرصت های شغلی در حرفه پزشکی بیشتر شده و پیش بینی می شود تا سال 2029 رشد 15 درصدی خواهد داشت. متقاضیان برای تحصیل پزشکی در آلمان باید به زبان آلمانی مسلط بوده و حداقل سطح B2 را در زبان آلمانی داشته باشند. در صورتی که دانشجویان تسلط کافی به این زبان ندارند می توانند در دوره های یک ساله زبان آلمانی که در کالج های کشور آلمان ارائه می شود، شرکت کنند و زبان خود را تقویت نمایند.

تحصیل پیراپزشکی در کشور آلمان

رشته های پیرا پزشکی هم مانند رشته پزشکی، طرفداران زیادی دارند و در بهداشت و سلامت جامعه نقش مهمی ایفا می کنند. شرایط ورود به این رشته ها مانند رشته پزشکی بوده و دانشجویان پس از گذراندن آزمون ورودی و قبولی در آن، می توانند به صورت رایگان در دانشگاه تحصیل کنند. با توجه به استاندارد های بالای آلمان در زمینه بهداشت و سلامت، درامد رشته های پیرا پزشکی بالا می باشد و موقعیت شغلی خوبی به شمار می روند. به طور کلی رشته های پیرا پزشکی عبارتند از:

 • مامایی
 • پرستاری
 • کار درمانی
 • فیزیوتراپی
 • هوشبری
 • بینایی سنجی
 • شنوایی سنجی
 • علوم آزمایشگاهی
 • دامپزشکی

رشته های پزشکی و پیراپزشکی از محبوب ترین رشته ها در آلمان محسوب می شوند

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

کشور آلمان در زمینه پزشکی و سلامت عملکردی قوی دارد و رشته هایی همانند پزشکی و دندانپزشکی دارای بازار کار مناسب بوده و درامد بالایی دارند. آلمان برای پشتیبانی از دانشجویان بین المللی برنامه های آموزش دندانپزشکی ارائه می دهد. در حال حاضر به دلیل کمبود دندانپزشک این رشته آینده شغلی روشنی دارد و فارغ التحصیلان آن می توانند در تمامی بیمارستان های اروپا مشغول به کار شوند. بر اساس آمار های گزارش شده در حال حاضر حدودا نیمی از فارغ التحصیلان دندانپزشکی در بیمارستان ها مشغول به کار هستند.

برای اخذ ویزای تحصیل آلمان در رشته دندانپزشکی از دو طریق می توان عمل کرد. در روش اول متقاضی باید در یک کنکور ورودی که زبان آن نیز آلمانی است شرکت کند. بنابراین افراد باید دارای حداقل سطح B2 در زبان آلمانی باشند و این کنکور دو ماه قبل از شروع تحصیل دندانپزشکی در آلمان برگزار می شود. روش دوم این است که متقاضی در دوره های کالج شرکت کند، که این دوره یک ساله بوده و در طول دو ترم دروس زبان، زیست شناسی و شیمی آموزش داده می شود. دوره کالج رایگان بوده و لازم است متقاضی برای شرکت در آن مدرک زبان آلمانی ارائه کند.

بازه زمانی تحصیل در رشته دندانپزشکی حداقل 5 تا 6 سال یعنی 10 تا 12 ترم می باشد، که این مدت زمان در طی دو دوره برگزار می شود. دوره اول حدود 4 تا 5 ترم بوده و دروسی از جمله: دروس علوم طبیعی (فیزیک، شیمی، زیست شناسی و جانورشناسی) و مبانی پزشکی (بیوشیمی، فیزیولوژی و آناتومی) تدریس می شود. بعد از اتمام این دوره، دانشجو باید در یک آزمون دولتی شرکت کند و بعد از قبولی در آن وارد دوره اصلی که عملی می باشد خواهد شد، که این دوره شامل دروس آزمایشگاهی، سخنرانی ها و سمینار ها می شود. بعد از این دوره دانشجو بایستی یک دوره عملی در بیمارستان ها و کلینیک ها بگذراند و بعد از آن مجدد در آزمون شرکت کرده و دانشجو در صورت قبولی در آن می تواند تخصص خود را انتخاب کند. تخصص دندانپزشکی در آلمان شامل ارتودنسی، جراحی دهان و دندان و … می باشد.

مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیل دندانپزشکی در آلمان

برای تحصیل در رشته دندانپزشکی، باید در یک آزمون ارزیابی شرکت کرد که دوره هایی برای آماده شدن برای این آزمون برگزار می شود. یکی از شرایط لازم برای ثبت نام تحصیل در آلمان، این است که متقاضی در یکی از دانشگاه های عمومی آلمان پذیرفته شود. پس از قبولی در آزمون ورودی لازم است دانشجو مدارک لازم برای تحصیل در آلمان را برای دانشگاه تهیه کند:

 • مدرک قبولی در آزمون
 • رزومه به زبان آلمانی
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه نوشته شده توسط دانشجو
 • ترجمه تمام مدارک اشاره شده در رزومه از جمله مدرک تحصیلی به زبان آلمانی
 • مدرک زبان C1 برای دانشگاه های دولتی و آیلتس 6.5 برای دانشگاه های خصوصی
 • ترجمه ریز نمرات مقطع دبیرستان به زبان آلمانی
 • هزینه بررسی مدارک ( application fee)