071-91009294  | 021-88724227  |

روش های مهاجرت به روسیه | بررسی شرایط و قوانین اقامت در روسیه

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

کشور روسیه از گذشته های دور یکی از مقاصد مهاجرتی متقاضیان ایرانی بوده است. بر این اساس در این مقاله به بررسی روش های مهاجرت و اخذ اقامت این کشور سردسیر می پردازیم. مردم کشور روسیه از تحصیل کرده ترین و باسوادترین مردم جهان محسوب می شوند. درخشش این کشور در علوم هوا فضا و نانوتکنولوژی و قرار گرفتن در میان پیشرفته ترین کشورهای جهان، اعطای بورسیه های تحصیلی روسیه و برخورداری دانشجویان از تحصیل نسبتا رایگان و جایگاه علمی عالی در میان دیگر کشورهای جهان، موجب شده است تا متقاضیان از سرتاسر جهان به این کشور مهاجرت کنند.

تحصیل در روسیه

مهاجرت کاری به روسیه

مهاجرت تحصیلی به روسیه

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به روسیه

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در روسیه

هزینه های زندگی در روسیه

بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاهی، پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی، اعتبار مدارک دانشگاهی در همه کشورهای جهان و کیفیت بالای زندگی در این کشور موجب شده است تا متقاضیان فراوانی از سرتاسر جهان برای مهاجرت به این کشور اقدام کنند. در راستای آشنایی متقاضیان ایرانی که قصد مهاجرت به روسیه را دارند، مشاوران موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد ( توسعه گران عدالت و مهر ) این مقاله کامل و جامع را تهیه کرده اند تا روش های مهاجرت به روسیه را برای متقاضیان توضیح دهند. اگر قصد مهاجرت به روسیه را دارید، این مقاله را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

مهاجرت به کشور روسیه همان طور که اشاره شد از راه‌های متفاوتی امکان پذیر است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. هر کدام از راه‌ها و روش‌های مهاجرت به روسیه دارای قوانین، شرایط، محدودیت و مزایای مختلفی هستند و هر ساله قوانین آن‌ها تغییر می‌کند؛ به همین دلیل به روز رسانی اطلاعات می‌تواند در بهتر و سریع‌تر شدن روند مهاجرت شما تاثیر گذار باشد. با توجه به وجود ویروس کرونا در سطح جهانی، هر کشور شرایط و قوانین مخصوص به خود را برای مقابله با این ویروس دارد. شرایط کووید بر روی زمان و شرایط روش‌های مختلف مهاجرت به روسیه تاثیر گذاشته است. در ادامه به روز‌ترین اطلاعات را درمورد چگونگی شرایط کووید در کشور روسیه و مراحل ورود به این کشور را بررسی خواهیم کرد.

شرایط و قوانین ورود به کشور روسیه با توجه به کووید 19

اگر قصد سفر یا ورود به کشور روسیه را دارید به شما توصیه می‌شود به صورت روزانه توصیه‌ها و اطلاعات رسمی ارائه شده توسط مقامات این کشور را از طریق وب سایت سفارت روسیه در دوبلین و یا با آژانس مسافرتی و/یا شرکت هواپیمایی خود چک کنید. دولت روسیه تعدادی از اقدامات پیشگیرانه و محدودیت‌های سفر را برای محدود کردن شیوع COVID-19 در داخل مرزهای خود معرفی کرده است. این اقدامات به طور منظم به روز می‌شوند و در یک اطلاعیه کوتاه ممکن است تغییر کنند. توجه داشته باشید که در حال حاضر محدودیت‌های کووید-19 به صورت منطقه‌ای و شهری تصمیم‌گیری و اجرا می‌شوند و قوانین در سراسر کشور می‌تواند متفاوت باشد.

همه افراد خارجی که می‌خواهند به کشور روسیه وارد شوند(از جمله مسافران ترانزیتی) باید گواهی پزشکی ارائه دهند که نشان دهد در 72 ساعت گذشته آزمایش COVID-19 آنها منفی بوده است. آزمایش باید یک آزمایش (PCR) باشد و گواهی باید به زبان انگلیسی یا روسی ترجمه شده باشد و زمان و تاریخ آزمایش به وضوح مشخص باشد. اتباع خارجی همچنین ملزم به تکمیل فرم ویژه مسافر در طول پرواز خود هستند که یکی از شروط ورود به کشور روسیه است.

ویزاهای اخذ شده

رضایتمندی ایرانی‌ها از مهاجرت به روسیه

ایرانی ها از دیرباز توجه خاصی به مهاجرت به کشور روسیه داشته اند. به طور کلی بر اساس آمار کشور روسیه چهارمین کشور مناسب برای مهاجرت ایرانی ها محسوب می شود. از دلایل ایرانی ها در انتخاب کشور روسیه برای مهاجرت ،تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های مختلف از جمله تحصیل پزشکی در روسیه، وجود فرصت های شغلی و فرهنگ و سواد مردم روسیه می باشد. از دیگر عوامل مهم در مهاجرت ایرانی ها به این کشور می توان نزدیکی جغرافیایی این دو کشور، شباهت نسبی فرهنگ و آداب و رسوم، مناسب بودن هزینه های زندگی و وجود دانشگاه های برتر جهانی را و از همه مهم تر مورد تائید بودن دانشگاه های این کشور از لحاظ وزارت بهداشت و علوم ایران را نام برد.وجود دانشگاه های معتبر پزشکی و دندانپزشکی در روسیه به عنوان یک عامل قوی در جذب جوانان ایرانی مایوس از تحصیل در دانشگاه های پزشکی ایران می باشد. نیاز این کشور به افراد متخصص و ماهر حرفه ای موجب شده است تا جوانان زیادی از کشورهای مختلف برای کار و اشتغال به این کشور مهاجرت کنند.

جمعیت مهاجر ایرانی در سال‌های مختلف به خارج از کشور

در نمودار زیر می‌توانید با نگه داشتن ماوس روی رنگ هر سال، مقدار جمعیتی که در هر سال از ایران به خارج از کشور مهاجرت کرده اند را ببینید. این آمار علاوه بر مهاجرانی که به روسیه مهاجرت کرده اند شامل تمام مهاجرانی که از ایران به خارج از کشور مهاجرت کرده اند می‌شود.

کشور روسیه

روسیه از نظر وسعت به عنوان پهناور‌ترین کشور دتیا است. این کشور در شمال آسیا و همچنین قسمت شرقی اروپا واقع شده است. کشور روسیه با 14 کشور دارای مرز مشترک است. زبان اصلی مردم در ککشور روسیه زبان روسی است؛ اما مردم در این کشور برای معاملات، صادرات خارجی و همچنین در زمینه کسب و کار به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.

شرایط عمومی کشور روسیه

مورد مهمی که هنگام مهاجرت به تمام کشور‌ها باید به آن توجه کنید، شرایط آب و هوایی کشور مقصد است. با توجه به آب و هوای بسیار متفاوت کشور روسیه در نقاط مختلف آن، شما می‌توانید در قسمتی از روسیه زندگی کنید که مطابق با علاقه شما نسبت به آب و هوا باشد. دلایل این تفاوت زیاد هوا در روسیه بزرگی کشور روسیه است. شما در این کشور می‌توانید آب و هوای بسیار سرد و یا آب و هوای معتدل را تجربه کنید. شاید برای شما نیز جالب باشد که در برخی از مناطق کشور روسیه، اختلاف زمانی 9 ساعته وجود دارد. علاوه بر وسعت زیاد در کشور روسیه، جمعیت زیادی ننیز در آن ساکن هستند. جمعیت ساکنان روسیه 142 میلیون نفر می‌باشد. در نقشه زیر شما می‌توانید قبل از مهاجرت به روسیه، موقعیت جغرافیایی روسیه و پایتختش، مسکو را در نقشه جهان ببینید.

پایتخت کشور روسیه

مسکو، پایتخت کشور روسیه است. این شهر به عنوان بزرگ‌ترین شهر در قاره اروپا نیز شناخته می‌شود. جمعیت افراد ساکن در شهر مسکو بیش از 15 میلیون نفر است. آب و هوای بسیار خوب و همچنین امنیت زیاد در شهر مسکو، از جمله دلایل جذابیت این شهر هستند. جالب است بدانید که کشور روسیه به علت داشتن جاذبه‌های گردشگری زیاد به ویژه در شهر مسکو، مقصد بسیاری از سفر‌های توریستی است. همچنین طبیعت شهر مسکو در فصل بهار و تابستان نیز بسیار جذاب و فوق العاده است.
از جمله مناطق گردشگری در شهر مسکو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میدان سرخ
 • کلیسای سنت باسیل
 • موزه هنر پوشکین
 • عمارت کوسکوا
 • فستیوال‌ها و جشنواره‌های مختلف

مهاجرت به روسیه

ویدئو معرفی مکان‌های دیدنی در مسکو

با دیدن ویدئو زیر می‌توانید مکان های دیدنی در مسکو رابشناسید و پس از مهاجرت به روسیه از آن ها بازدید کنید !

هزینه زندگی در روسیه

هزینه‌های زندگی می‌توانند شامل هزینه‌های خورد و خوراک، هزینه‌های رفت و آمد، هزینه‌های خرید پوشاک و متعلقات آن، هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های درمان،‌ هزینه‌های مسکن و غیره باشند. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که تعداد اعضای خانواده هم بر هزینه‌ها تاثیر خواهد داشت. اگر تعداد اعضای خانواده بالا باشد، هزینه زندگی بیشتر خواهد بود. علاوه بر آن نوع و سبک زندگی هم بر هزینه‌ها تاثیر دارند. دقت داشته باشید که هزینه زندگی در روسیه 24/6 درصد کم‌تر از ایران می‌باشد. اجاره مسکن در این کشور نیز 48/30 درصد کم‌تر از ایران است. تمام هزینه‌هایی زندگی در روسیه را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

هزینه های زندگی در روسیه در مقایسه با دیگر کشورهای جهان کمتر می باشد. اما هزینه های زندگی در کشور روسیه نیز متفاوت است. در شهرهای بزرگ مانند سن پترزبورگ هزینه های زندگی به مراتب بسشتر می باشد. به طور کلی هزینه های زندگی در کشور روسیه جدا از اجاره بهای خانه ماهانه در حدود ۴۰۰ دلار می باشد. اجاره بهای یک آپارتمان یک طبقه در مرکز شهر روسیه در حدود ۲۳.۶۵۰.۷۰ روبل روسیه می باشد. هزینه یک پرس غذا در رستوران در روسیه در حدود ۵۰۰ روبل است.

نوع خدمات یا کالاقیمت
غذا در رستوران ارزان قیمت روسیه برای یک وعده غذاییبین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ روبل
سه وعده غذایی برای دو نفر در رستورانی ارزان قیمت در شهر‌های مختلف روسیه۱۴۵۰ تا ۴۰۰۰ روبل
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر‌های روسیهبین ۱۴۵۸۳ روبل تا ۶۴۸۹۰ روبل
اجاره ماهانه آپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر‌های روسیهبین ۹۵۰۰ تا ۳۵۱۹۱ روبل
تاکسی در ‌ترافیک نرمال۱۰۰ روبل
هزینه هر یک ساعت انتظار در ‌ترافیک نرمال۳۰۰ روبل
هر لیتر بنزین۴۵ روبل
مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل
مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

پایین بودن هزینه های تحصیل، بالابودن کیفیت آموزشی دانشگاه ها و همچنین وجود دانشگاه هایی با رتبه و رنکینگ های جهانی موجب شده است تا این کشور به عنوان یکی از مقاصد مهم مهاجرت برای تحصیل در روسیه محسوب شود. متقاضیان تحصیل پزشکی در کشور روسیه از این مزیت برخوردار می باشند که بدون کنکور و آزمون ورودی می توانند در این رشته تحصیل کنند.دانشگاه های این کشور در زمره برترین دانشگاه های جهان قرار دارد و خبر خوب این که بسیاری از دانشگاه های این کشور مورد تائید وزارت علوم و بهداشت ایران می باشد.

مدارک پزشکی صادر شده از دانشگاه های پزشکی روسیه مورد تائیدسازمان بهداشت جهانی(WHO) و سازمان یونسکو( UNESCO) و MCI و دیگر سازمان ها و نهادهای بین المللی می باشد. بیشتر رشته های تحصیلی در روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می شوند و عامل مهم در جذب افراد از کشورهای دیگر به دانشگاه های روسیه، عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی است.متقاضیان تحصیل در کشور روسیه در صورتی که فاقد تمکن مالی کافی به منظور تامین هزینه های تحصیل خود می باشند، می توانند با استفاده از بورسیه های تحصیلی گوناگون این کشور بخش زیادی از هزینه های تحصیلی خود در این کشور را تامین کنند. به طور کلی هزینه های تحصیل در این کشور سالانه در حدود ۶۰۰۰ دلار تا ۱۰.۰۰۰ دلار می باشد.

متقاضیان ایرانی در کشور خود با سد عظیمی به نام کنکور سراسری و یا هزینه های بالای کنکور دانشگاه های خصوصی و آزاد روبه رو می باشند که عملا تحقق آرزوی علاقمندان به این رشته را نقش بر آب می کند. در حالی که تحصیل پزشکی در کشور روسیه هیچ یک از این موانع و مشکلات را به همراه ندارد. عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی، پایین بودن هزینه های زندگی و هزینه تحصیل در روسیه، عدم نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان و عدم نیاز به ارائه گواهی تمکن مالی از مزیت های تحصیل پزشکی در کشور روسیه می باشد. ذکر این نکته ضروری است که صرف تحصیل در کشور روسیه موجب اخذ اقامت دائمی این کشور نمی شود، بلکه دانشجو پس از فارغ تحصیلی با جست و جوی کار و اشتغال و تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری و یا خرید ملک و ثبت شرکت می تواند پس از اخذ اقامت کاری مقدمات اخذ اقامت دائم روسیه را فراهم کند.

ویدیو مزایای تحصیل در روسیه

در ویدیو زیر مزایای تحصیل در روسیه نسبت به سایر کشورها مانند: هزینه کم تحصیل در روسیه و امکان دریافت سریع ویزای تحصیلی روسیه و … بیان شده است.

شرایط تحصیل رایگان در روسیه

دانشجویانی که می‌خواهنذ در کشور روسیه به تحصیل رایگان بپردازند می‌توانند از راه‌های موجود برای تحصیل رایگان و دریافت بورسیه استفاده کنند. به عنوان مثال، متقاضیان می توانند در المپیاد هایی که توسط دانشگاه های روسی برگزار می شود شرکت کنند و برندگان این مسابقات می توانند بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی در دانشگاه پذیرش بگیرند و واجد شرایط تحصیل رایگان و یا برخی دیگر از مزیت های تحصیلی می باشند. اتباع خارجی می توانند برای دریافت بورسیه دولتی روسیه نیز اقدام نمایند. برخی از افراد خارجی می توانند در صورت ایجاد شرایط مشابه برای روسها، در این کشور رایگان تحصیل کنند.

اما باید توجه داشته باشید که در بورسیه‌های تحصیلی کشور روسیه فقط هزینه تحصیل رایگان است . هزینه‌های مثلسفر به روسیه، بیمه پزشکی و سلامت، مسکن و مخارج روزانه خود را خودشان تامین کنند. 15000 دانشجوی خارجی می توانند از امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های کشور روسیه بهره مند شوند. مهاجرت تحصیلی به روسیه محبوب‌ترین روش مهاجرت به این کشور است.

براس آشنایی با شرایط تحصیل در روسیه و تحصیل رایگان در کشور روسیه به مقاله‌های مربوطه مراجعه کنید. در سایت مهاجرتی میرداماد درمورد رشته‌های مختلفی که می‌توانید در روسیه تحصیل کنید و دانشگاه‌‌های برتر کشور روسیه مقاله‌های متنوعی داریم. همچنین سعی کنید پیش از مراجعه به کشور روسیه برای تحصیل، از مزایا و معایب تحصیل در روسیه آگاه شوید. در جدول زیر تعدادی از دانشگاه های روسیه را می‌بینید که تحصیل در آن ها رایگان است و میتوانید برای تحصیل رایگان در روسیه از آن ها استفاده کنید!

ردیفنام دانشگاه رایگان
1دانشگاه هرزن
2دانشگاه ایالتی آلتایی
3دانشگاه فدرال جنوبی
4دانشگاه ایالتی کازان
5دانشگاه پلی تکنینک تامسک

دلایل مهاجرت تحصیلی به روسیه

متقاضیان تحصیل در روسیه از مزیت های فراوان این انتخاب خود بهره مند می شوند. مهم ترین دلیل تحصیل در کشور روسیه این است که دولت روسیه با درنظرگرفتن یارانه ۵۰ تا ۸۰ درصدی برای تامین شهریه رشته پزشکی کمک مالی فراوانی به متقاضیان در تامین هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور می کند. از مهم ترین دلایل تحصیل در روسیه موارد زیر را می توان ذکر کرد:

 • عدم نیاز به پرداخت همه هزینه های شهریه و استفاده از کمک هزینه دانشجویی، در صورتی که عملکرد تحصیلی دانشجو رضایت بخش باشد.
 • اشتغال و کار در روسیه بلافاصله پس از تمام شدن دوره تحصیلی
 • استفاده از وام های دانشجویی کم بهره و دریافت حقوق ماهانه دانشجویی
 • اخذ ویزای کار پس از تمام شدن دوره تحصیلی و ورود به بازار کار
 • اخذ ویزای تحصیلی به سهولت و سرعت و عدم نیاز به پذیرش در آزمون ورودی و کنکور پزشکی
 • بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاهی و پایین بودن هزینه های تحصیل و پایین بودن هزینه های زندگی
 • اعتبار بالای دانشگاه های دندانپزشکی و مدارک معتبر پزشکی مورد تائید سازمان های جهانی
 • برخورداری از امکانات دانشگاهی و آزمایشگاه های مجهز
 • ثبات و امنیت اجتماعی جامعه و نزدیکی جغرافیایی و رفت و آمد سریع و راحت به ایران
 • مورد تائید بودن دانشگاه های روسیه از نظر وازرت بهداشت و علوم ایران
 • عدم محدودیت سنی برای تحصیل
 • امکان برخورداری از بورسیه ها و کمک هزینه های دانشجویی
مهاجرت به روسیه
مهاجرت به روسیه

معرفی دانشگاه‌های برتر روسیه

کشور روسیه از جمله کشور‌هایی است که دانشگاه‌های زیادی با رتبه علمی بالا در سطح جهان دارد. به همین علت اقامت تحصیلی یکی از روش‌های پرطرفدار مهاجرت به این کشور است. دانشگاه‌های برتر روسیه شامل موراد زیر هستند:

     10 دانشگاه برتر روسیه          رتبه کشوری          رتبه جهانی
  دانشگاه دولتی مسکو(Moscow State University)          1          123
دانشکده عالی اقتصاد دانشگاه تحقیقات ملی          2          264
دانشگاه ایالتی سن‌پترزبورگ(Petersburg State University)          3          304
آکادمی اقتصاد ملی و اداره عمومی ریاست جمهوری روسیه          4          397
دانشگاه فدرال کازان(Kazan Federal University)          5          423
 دانشگاه فدرال اورال(Ural Federal University)          6          486
دانشگاه دولتی تومسک(Tomsk State University)          7          547
دانشگاه پلی‌تکنیک تومسک          8          615
دانشگاه ITMO (ITMO University)          9          679
دانشگاه فدرال سیبری          10

          736

دانشگاه لومونسوف

این دانشگاه دولتی رتبه 108 جهانی و رتبه 7 را در رتبه بندی QS دارد. دانشگاه لومونسوف از نظر وسعت بسیار بزرگ است. ساختمان دانشگاه دارای 5000 اتاق می‌باشد. دانشکده‌های موجود در دانشگاه لومونسوف عبارتنداز:

 • مکانیک و ریاضیات
 • فلسفه
 • جامعه شناسی
 • روانشناسی
 • علوم سیاسی
 • کسب و کار

در این دانشگاه، 38000 دانشجو مشغول به تحصیل هستند.

نووسیبریک

این دانشگاه دومین دانشگاه مطرح کشور روسیه است و برای تحصیل در رشته پزشکی بسیار مقرون به صرفه است. تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه نووسیبریک بیش از 72 هزار نفر است. در این دانشگاه، 15 گرایش مختلف ارائه می‌شود. همچنین این دانشگاه به 70 آزمایشگاه نیز مجهز است.

دانشگاه سن پتزربورگ

یکی از دانشگاه‌های بسیار پرطرفدار، مهم و بسیار افتخار آفرین دانشگاه سن پترزبورگ است. بیشتر رشته‌های فعال در این کشور رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی است. به همین علت سالیانه متقاضیان زیادی برای تحصیل به این دانشگاه مراجعه می‌کنند. دانشگاه سن پترزبورگ در رشته‌های علوم پزشکی افتخارات زیادی کسب کرده است.

مهاجرت تحصیلی به روسیهکازان

این دانشگاه، برترین دانشگاه فنی و مهندسی در کشور روسیه است. بیش از 30 هزار دانشجو در دانشگاه سن پتزربورگ مشغول به تحصیل هستند. برخی از رشته‌ها و همچنین موسسات تحقیقاتی همکار این دانشگاه را در ادامه برای شما شرح می‌دهیم:

 • هواپیماسازی
 • ابزار و الکترونیک ارتباطات و کنترل از راه دور
 • موسسه هواپیمایی، حمل و نقل زمینی و مهندسی نیرو
 • دانشگاه فیزیک و ریاضیات
 • موسسه مخصوص اتوماسیون و ابزار الکترونیکی
 • دانشکده فناوری‌های رایانه‌ای

دانشگاه باومان مسکو

مهم‌ترین و بهترین ویژگی دانشگاه باومان مسکو، داشتن اساتیدی برتر است. این دانشگاه همچنین به کتابخانه‌ای بسیار بزرگ با 100 کارمند و سه سالن مطالعه مجهز است. موسسه مهاجرتی میرداماد به صورت تخصصی در زمینه مهاجرت برای تحصیل در روسیه فعالیت می‌کند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع به شعب موسسه ما در نقاط مختلف کشور مراجعه نمایید.

مهاجرت به روسیه از طریق کار
مهاجرت به روسیه از طریق کار

مهاجرت به روسیه از طریق کار

کشور روسیه بنا به رشد و رونق سریع اقتصادی نیازمند نیروی کار متخصص و ماهر خارجی است تا چرخ های اقتصادی خود را به گردش درآورد و نرخ رشد توسعه را افزایش دهد. بر این اساس متقاضیان بامهارت و متخصص در زمینه حرفه و کار که قصد اشتغال در کشور روسیه را دارند، می توانند از طریق اخذ ویزای کار به کار و اشتغال در این کشور بپردازند. بدین منظور متقاضی باید یک پیشنهاد کار(Job Offer) از طرف کارفرمای روسی داشته باشد. به طور کلی هر فرصت شغلی خالی در وهله اول متعلق به ساکنان و شهروندان آن کشور است. کارفرمای روسی در ابتدا شغل مورد نظر را به مدت ۳ ماه در کشور روسیه آگهی می کند. اگر فرد مناسبی برای پر کردن این فرصت شغلی یافت نشد، کارفرما این شغل را برای بار دوم در کشورهای اتحادیه اروپا آگهی می کند، اگر این بار نیز فرد مناسب پیدا نشد، کارفرمای روسی با متقاضی خارجی قرارداد کاری امضا می کند.بدین منظور متقاضی باید سوابق کاری حرفه ای، مدرک تحصیلی کارشناسی مورد تائید، مجوز اقامت موقت روسیه و گواهی کار خود را به کارفرمای روسی ارائه دهد. ویزای کار روسیه تا ۳ ماه معتبر است. مجوز کار روسیه باید از طرف اداره مهاجرت روسیه صادر شود. در ادامه می‌توانید در صفحه کار در روسیه در این باره بیشتر بخوانید.

دریافت ویزای کاری روسیه 

پس از دریافت دعوتنامه کاری از یک کارفرما در روسیه باید برای دریافت ویزای کاری روسیه اقدام کنید. اگر مجوز کاری مخصوص نیروی متخصصان و کارکنان ماهر باشد، فرد متخصص می‌تواند سریعا با دریافت یک ویزای کاری مولتی با اعتبار 1 تا 3 ساله شروع به کار در کشور روسیه کند. مدت زمان ویزای کاری روسیه به شرایط شخص و نوع و زمان قرارداد کاری بستگی دارد. برای دریافت ویزای کاری روسیه نیاز به مدارکی دارید که شامل:

 • مدارک هویتی( شناسنامه، پاسپورت، دعوت‌نامه کاری و بیمه)
 • پرداخت هزینه ویزا
 • ارسال مدارک و درخواست به کنسولگری روسیه
 • دعوتنامه از طرف کارفرما روسیه‌ای
 • بیمه سلامت
 • شرح مختصری از زندگی نامه و رزومه کاری خود به زبان روسی