کشور روسیه از گذشته های دور یکی از مقاصد مهاجرتی متقاضیان ایرانی بوده است. بر این اساس در این مقاله به بررسی روش های مهاجرت و اخذ اقامت این کشور سردسیر می پردازیم. در این مقاله می خوانید:

 • چرا مهاجرت به روسیه؟
 • رضایتمندی ایرانی ها از مهاجرت به روسیه
 • مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل
 • دلایل مهاجرت تحصیلی به روسیه
 • مهاجرت به روسیه از طریق کار
 • مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج
 • مهاجرت به روسیه از طریق تولد
 • مهاجرت به روسیه از طریق شرایط خاص
 • مهاجرت به روسیه از طریق ویزای همراه
 • مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی
 • اخذ تابعیت و شهروندی روسیه از طریق مهاجرت
 • اخذ پاسپورت روسیه از طریق مهاجرت
 • هزینه های زندگی در روسیه
 • مزایای مهاجرت به روسیه
 • معایب مهاجرت به روسیه
 • سخن آخر
 • سوال های متداول در مورد مهاجرت به روسیه

چرا مهاجرت به روسیه؟

مردم کشور روسیه از تحصیل کرده ترین و باسوادترین مردم جهان محسوب می شوند. درخشش این کشور در علوم هوا فضا و نانوتکنولوژی و قرار گرفتن در میان پیشرفته ترین کشورهای جهان، اعطای بورسیه های تحصیلی روسیه و برخورداری دانشجویان از تحصیل نسبتا رایگان و جایگاه علمی عالی در میان دیگر کشورهای جهان، موجب شده است تا متقاضیان از سرتاسر جهان به این کشور مهاجرت کنند.بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاهی، پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی، اعتبار مدارک دانشگاهی در همه کشورهای جهان و کیفیت بالای زندگی در این کشور موجب شده است تا متقاضیان فراوانی از سرتاسر جهان برای مهاجرت به این کشور اقدام کنند.

در راستای آشنایی متقاضیان ایرانی که قصد مهاجرت به روسیه را دارند، مشاوران موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد ( توسعه گران عدالت و مهر ) این مقاله کامل و جامع را تهیه کرده اند تا روش های مهاجرت به روسیه را برای متقاضیان توضیح دهند. اگر قصد مهاجرت به روسیه را دارید، این مقاله را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

رضایتمندی ایرانی ها از مهاجرت به روسیه

ایرانی ها از دیرباز توجه خاصی به مهاجرت به کشور روسیه داشته اند. به طور کلی بر اساس آمار کشور روسیه چهارمین کشور مناسب برای مهاجرت ایرانی ها محسوب می شود. از دلایل ایرانی ها در انتخاب کشور روسیه برای مهاجرت ،تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های مختلف از جمله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه، وجود فرصت های شغلی و فرهنگ و سواد مردم روسیه می باشد. از دیگر عوامل مهم در مهاجرت ایرانی ها به این کشور می توان نزدیکی جغرافیایی این دو کشور، شباهت نسبی فرهنگ و آداب و رسوم، مناسب بودن هزینه های زندگی و وجود دانشگاه های برتر جهانی را و از همه مهم تر مورد تائید بودن دانشگاه های این کشور از لحاظ وزارت بهداشت و علوم ایران را نام برد.وجود دانشگاه های معتبر پزشکی و دندانپزشکی در روسیه به عنوان یک عامل قوی در جذب جوانان ایرانی مایوس از تحصیل در دانشگاه های پزشکی ایران می باشد. نیاز این کشور به افراد متخصص و ماهر حرفه ای موجب شده است تا جوانان زیادی از کشورهای مختلف برای کار و اشتغال به این کشور مهاجرت کنند.

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

پایین بودن هزینه های تحصیل، بالابودن کیفیت آموزشی دانشگاه ها و همچنین وجود دانشگاه هایی با رتبه و رنکینگ های جهانی موجب شده است تا این کشور به عنوان یکی از مقاصد مهم مهاجرت تحصیلی به روسیه محسوب شود. متقاضیان تحصیل پزشکی در کشور روسیه از این مزیت برخوردار می باشند که بدون کنکور و آزمون ورودی می توانند در این رشته تحصیل کنند.دانشگاه های این کشور در زمره برترین دانشگاه های جهان قرار دارد و خبر خوب این که بسیاری از دانشگاه های این کشور مورد تائید وزارت علوم و بهداشت ایران می باشد. مدارک پزشکی صادر شده از دانشگاه های پزشکی روسیه مورد تائیدسازمان بهداشت جهانی(WHO) و سازمان یونسکو( UNESCO) و MCI و دیگر سازمان ها و نهادهای بین المللی می باشد. بیشتر رشته های تحصیلی در روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می شوند و عامل مهم در جذب افراد از کشورهای دیگر به دانشگاه های روسیه، عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی است.متقاضیان تحصیل در کشور روسیه در صورتی که فاقد تمکن مالی کافی به منظور تامین هزینه های تحصیل خود می باشند، می توانند با استفاده از بورسیه های تحصیلی گوناگون این کشور بخش زیادی از هزینه های تحصیلی خود در این کشور را تامین کنند. به طور کلی هزینه های تحصیل در این کشور سالانه در حدود ۶۰۰۰ دلار تا ۱۰.۰۰۰ دلار می باشد.

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

متقاضیان ایرانی در کشور خود با سد عظیمی به نام کنکور سراسری و یا هزینه های بالای کنکور دانشگاه های خصوصی و آزاد روبه رو می باشند که عملا تحقق آرزوی علاقمندان به این رشته را نقش بر آب می کند. در حالی که تحصیل پزشکی در کشور روسیه هیچ یک از این موانع و مشکلات را به همراه ندارد. عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی، پایین بودن هزینه های زندگی و هزینه تحصیل در روسیه، عدم نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان و عدم نیاز به ارائه گواهی تمکن مالی از مزیت های تحصیل پزشکی در کشور روسیه می باشد. ذکر این نکته ضروری است که صرف تحصیل در کشور روسیه موجب اخذ اقامت دائمی این کشور نمی شود، بلکه دانشجو پس از فارغ تحصیلی با جست و جوی کار و اشتغال و تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری و یا خرید ملک و ثبت شرکت می تواند پس از اخذ اقامت کاری مقدمات اخذ اقامت دائم روسیه را فراهم کند.

دلایل مهاجرت تحصیلی به روسیه

متقاضیان تحصیل در روسیه از مزیت های فراوان این انتخاب خود بهره مند می شوند. مهم ترین دلیل تحصیل در کشور روسیه این است که دولت روسیه با درنظرگرفتن یارانه ۵۰ تا ۸۰ درصدی برای تامین شهریه رشته پزشکی کمک مالی فراوانی به متقاضیان در تامین هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور می کند. از مهم ترین دلایل تحصیل در روسیه موارد زیر را می توان ذکر کرد:

 1. عدم نیاز به پرداخت همه هزینه های شهریه و استفاده از کمک هزینه دانشجویی، در صورتی که عملکرد تحصیلی دانشجو رضایت بخش باشد.
 2. اشتغال و کار در روسیه بلافاصله پس از تمام شدن دوره تحصیلی
 3. استفاده از وام های دانشجویی کم بهره و دریافت حقوق ماهانه دانشجویی
 4. اخذ ویزای کار پس از تمام شدن دوره تحصیلی و ورود به بازار کار
 5. اخذ ویزای تحصیلی به سهولت و سرعت و عدم نیاز به پذیرش در آزمون ورودی و کنکور پزشکی
 6. بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاهی و پایین بودن هزینه های تحصیل و پایین بودن هزینه های زندگی
 7. اعتبار بالای دانشگاه های دندانپزشکی و مدارک معتبر پزشکی مورد تائید سازمان های جهانی
 8. برخورداری از امکانات دانشگاهی و آزمایشگاه های مجهز
 9. ثبات و امنیت اجتماعی جامعه و نزدیکی جغرافیایی و رفت و آمد سریع و راحت به ایران
 10. مورد تائید بودن دانشگاه های روسیه از نظر وازرت بهداشت و علوم ایران
 11. عدم محدودیت سنی برای تحصیل
 12. امکان برخورداری از بورسیه ها و کمک هزینه های دانشجویی

مهاجرت به روسیه از طریق کار

کشور روسیه بنا به رشد و رونق سریع اقتصادی نیازمند نیروی کار متخصص و ماهر خارجی است تا چرخ های اقتصادی خود را به گردش درآورد و نرخ رشد توسعه را افزایش دهد. بر این اساس متقاضیان بامهارت و متخصص در زمینه حرفه و کار که قصد اشتغال در کشور روسیه را دارند، می توانند از طریق اخذ ویزای کار به کار و اشتغال در این کشور بپردازند.بدین منظور متقاضی باید یک پیشنهاد کار(Job Offer) از طرف کارفرمای روسی داشته باشد. به طور کلی هر فرصت شغلی خالی در وهله اول متعلق به ساکنان و شهروندان آن کشور است. کارفرمای روسی در ابتدا شغل مورد نظر را به مدت ۳ ماه در کشور روسیه آگهی می کند. اگر فرد مناسبی برای پر کردن این فرصت شغلی یافت نشد، کارفرما این شغل را برای بار دوم در کشورهای اتحادیه اروپا آگهی می کند، اگر این بار نیز فرد مناسب پیدا نشد، کارفرمای روسی با متقاضی خارجی قرارداد کاری امضا می کند.بدین منظور متقاضی باید سوابق کاری حرفه ای، مدرک تحصیلی کارشناسی مورد تائید، مجوز اقامت موقت روسیه و گواهی کار خود را به کارفرمای روسی ارائه دهد. ویزای کار روسیه تا ۳ ماه معتبر است. مجوز کار روسیه باید از طرف اداره مهاجرت روسیه صادر شود.

مهاجرت به روسیه از طریق کار

مهاجرت به روسیه از طریق کار

مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری

کشور روسیه با ایجاد فضای سرمایه گذاری امن و حمایت از سرمایه گذاران و با وجود زیرساخت های توسعه یافته زمینه لازم در جهت سرمایه گذاری خارجی را برای متقاضیان سرمایه گذاری در این کشور فراهم کرده است. سرمایه گذاران می توانند در حوزه های نفت و گاز، انرژی، دارو، نساجی، معادن و فلزات، فناوری اطلاعات، تحقیقات و مواد خوراکی سرمایه گذاری های خرد و کلان انجام دهند. مدت اعتبار ویزای سرمایه گذاری روسیه از یک تا ۵ سال می باشد و پس از ۳ سال اقامت و کار در این کشور متقاضی می تواند اقامت دائم روسیه را اخذ کند.متقاضی با دارا بودن مهارت زبان روسی پس از ۵ سال می تواند تابعیت و شهروندی روسیه را دریافت کند. کشور روسیه دارای کمترین نرخ مالیات در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی می باشد. مالیات شرکت ها ۲۰ درصد و مالیات اشخاص در حدود ۱۳ درصد می باشد.متقاضیان سرمایه گذاری در این کشور می توانند با سرمایه گذاری ۱۲۸.۰۰۰ دلار در روش های گوناگون سرمایه گذاری در این کشور اقامت دائم روسیه را اخذ کنند و پس از ۳ سال تابعیت این کشور را نیز دریافت کنند. سرمایه گذاری در کشور روسیه به روش های زیر انجام می شود:

سرمایه گذاری در خرید خانه و ملک

متقاضیان سرمایه گذاری در کشور روسیه می توانند با خرید خانه اقامت دائم این کشور را اخذ کنند. مناسب بودن قیمت خرید خانه و ملک و رشد و رونق بازار املاک در روسیه موجب ترغیب سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در خرید املاک و مستغلات این کشور می شود.سرمایه گذاری در املاک به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن و سودآور در روسیه محسوب می شود. بدین منظور متقاضی می تواند با هزینه بالغ بر ۱۵ میلیون روبل اقدام به خرید خانه در این کشور کند. متقاضی با سرمایه گذاری این مبلغ و خرید خانه واجد شرایط اخذ ویزای اقامت ۳ تا ۵ ساله می شود. متقاضی از طریق این ویزا می تواند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز درخواست اقامت کند. از طریق خرید خانه و ملک در روسیه متقاضی می تواند در عرض ۲ تا ۳ ماه پاسپورت این کشور را دریافت کند.

سرمایه گذاری در ثبت شرکت

متقاضی سرمایه گذاری در روسیه می تواند از طریق سرمایه گذاری در ثبت شرکت به این کشور مهاجرت کند. اگر متقاضی ایرانی دارای شرکت تجاری در ایران می باشد، می تواند با انتقال این شرکت به روسیه این شرکت را ثبت کند. به منظور ثبت شرکت در روسیه الزامی برای شراکت با شهروند روسی وجود ندارد اما متقاضی ایرانی نمی تواند تا سه ماه اول شروع به کار شرکت تجاری به عنوان مدیر عامل این شرکت مشغول به کار باشد. متقاضی باید برای ۳ ماه اول کار شرکت از کمک مدیرعامل روسی بهره گیرد و پس از گذشت ۳ ماه به عنوان مدیر شرکت مشغول کار و فعالیت شود.

سرمایه گذاری در ثبت شرکت در روسیه

سرمایه گذاری در ثبت شرکت در روسیه

سرمایه گذاری در خرید سهام

متقاضی مهاجرت به کشور روسیه می تواند از طریق خرید سهام اقامت این کشور را اخذ کند. بدین منظور متقاضی می تواند ۱۰ درصد از ۱۰۰ درصد سهام شرکت تجاری را خریداری کند و با سرمایه گذاری ۱۰ میلیون روبل یا حدود ۱۶۰.۰۰۰ دلار آمریکا، مالک ۱۰ درصد سهام این شرکت شود. در این نوع سرمایه گذاری در ابتدا متقاضی می تواند ویزای طولانی مدت تجاری را اخذ کند که در حدود ۲ سال اعتبار دارد.

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

متقاضی مهاجرت به کشور روسیه از طریق ازدواج با تبعه و شهروند روسی می تواند اقامت این کشور را اخذ کند. متقاضی به منظور ازدواج با تبعه روسی باید واجد شرایطی باشد. از جمله شرایط مهم ازدواج با تبعه روسی این است که متقاضی باید از سلامت جسمی و روحی برخوردار باشد و با ارائه مدارکی واقعی بودن این ازدواج را ثابت کند. علاوه بر این متقاضی باید گواهی تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و همسر خود در مدت زندگی در روسیه را ارائه دهد. متقاضی برای ثبت ازدواج خود نیازمند مجوز اقامت روسیه و ویزا می باشد.متقاضی باید اثبات کند که این ازدواج صرفا به منظور اخذ تابعیت و اقامت دائم کشور روسیه انجام نشده است و بر اساس علاقه و تعهد متقابل شکل گرفته است. پس از گذشت ۳ سال از ازدواج در صورتی که متقاضی واجد شرایط باشد، می تواند برای اخذ تابعیت و اقامت دائم کشور روسیه اقدام کند.

مهاجرت به روسیه از طریق تولد

به طور کلی همه کشورهای جهان در اعطای حق تابعیت و شهروندی به متقاضیان بر اساس دو قانون عمل می کنند، قانون خون و قانون خاک. بر اساس قانون خون اگر کودکی که در خاک یک کشور مشخص متولد می شود، دارای پدر و مادری باشد که تابعیت و شهروندی آن کشور مشخص را داشته باشند، این کودک بر طبق تابعیت پدر و مادرش تابعیت آن کشور مشخص را دریافت خواهد کرد. بر اساس قانون خاک اگر کودکی در خاک یک کشور مشخص متولد شود، صرف نظر از تابعیت و شهروندی پدر و مادرش تابعیت آن کشور را دریافت خواهد کرد.کشور روسیه از این نظر بر اساس قانون خون عمل می کند. اگر کودکی در این کشور از پدر و مادری با تابعیت و شهروندی روسیه متولد شود، این کودک نیز تبعه و شهروند روسیه خواهد شد. تولد در خاک این کشور نیز به طریقی موجب اخذ تابعیت این کشور می شود. اگر یکی از والدین و یا هر دو والد تبعه خارجی باشند و کودک آن ها در خاک روسیه متولد شود، در صورتی که کشور والدین به کودک تابعیت اعطا نکند، کودک می تواند تابعیت روسیه را دریافت کند.

مهاجرت به روسیه از طریق تولد

مهاجرت به روسیه از طریق تولد

مهاجرت به روسیه از طریق شرایط خاص

به طور کلی اگر متقاضی قصد شرکت در مسابقه های ورزشی، فرهنگی و هنری را در روسیه داشته باشد، می تواند از طریق ویزای شرایط خاص به این کشور سفر کند. متقاضیانی که دارای طرح های کارآفرینی و اشتغال زایی می باشند نیز می توانند از طریق ویزای شرایط خاص به این کشور سفر کنند. شرایط لازم به منظور اخذ ویزای کارآفرینی دارا بودن توجیه اقتصادی طرح کارآفرینی و ایجاد فرصت های شغلی برای مردم بومی روسیه الزامی می باشد. دولت روسیه برای اعطای ویزای کارآفرینی و ویزای شرایط خاص سخت گیری های کمتری را اعمال می کند و این ویزا سریع تر و ارزان تر از سایر ویزاها صادر می شود.

مهاجرت به روسیه از طریق شرایط خاص

مهاجرت به روسیه از طریق شرایط خاص

مهاجرت به روسیه از طریق ویزای همراه

متقاضی مهاجرت به کشور روسیه می تواند با روش های سرمایه گذاری، کار و تحصیل برای همسر و فرزندان خود ویزای همراه در کشور روسیه را اخذ کند. در روش مهاجرت به روسیه از طریق کار متقاضی می تواند پس از ۶ ماه همسر و فرزندان خود را در روسیه همراه داشته باشد. همسر متقاضی تا زمان مشخص از طرف دولت روسیه مجوز کار در روسیه را ندارد اما فرزندان متقاضی می توانند در این کشور تحصیل کنند. در روش مهاجرت تحصیلی متقاضی می تواند برای یکی از اعضا خانواده خود ویزای همراه تهیه کند. به طور کلی روند اخذ ویزای همراه روسیه در مقایسه با دیگر ویزاها سخت گیری های کمتری دارد.

مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی

به طور کلی موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد ( توسعه گران عدالت و مهر ) به هیچ عنوان گزینه اخذ اقامت کشورهای جهان از طریق پناهندگی را پیشنهاد نمی دهد و ذکر این مطلب در این مقاله صرفا به منظور آگاهی و اطلاع متقاضیان از انواع روش های اخذ تابعیت و شهروندی کشور روسیه می باشد. پناهنده بر اساس کنوانسیون ژنو فردی است که در صورت بازگشت به کشور خود به دلیل داشتن نظر و عقیده سیاسی، مذهبی و اجتماعی متفاوت مورد آزار و اذیت و تهدید و یا حتی مرگ قرار می گیرد. به منظور ارائه درخواست پناهندگی متقاضی باید در کشور روسیه حضور داشته باشد. در صورتی که با درخواست متقاضی موافقت نشود، باید کشور روسیه را ترک کند و در صورت حضور در خاک روسیه دستگیر و به کشور خود برگردانده می شود.

اخذ تابعیت و شهروندی روسیه از طریق مهاجرت

به طور کلی متقاضی می تواند از روش های ذکر شده مانند ازدواج با تبعه روسیه، سرمایه گذاری در خرید ملک و خانه و ثبت شرکت و یا تحصیل در این کشور اقامت دائم این کشور را دریافت کند. به طور کلی دانشجویان پس از فارغ تحصیلی و یافتن شغل مناسب و پرداخت مالیات می توانند پس از ۵ سال اقامت دائم روسیه را دریافت کنند. سرمایه گذاران با سرمایه گذاری در ثبت شرکت و خرید خانه و سرمایه گذاری در صنایع و طرح های تجاری درصورتی که طرح آن ها به سوددهی مناسبی برسد و از گردش مالی خوبی برخوردار باشد، پس از ۳ تا ۵ سال می توانند اقامت دائم روسیه را اخذ کنند.پس از اخذ اقامت دائم روسیه و گذشت چند سال متقاضی واجد شرایط می تواند برای اخذ تابعیت و شهروندی این کشور اقدام کند. مهم ترین شرایط اخذ تابعیت کشور روسیه این است که متقاضی به زبان روسی تسلط کامل داشته باشد و بتواند به خوبی با اجتماع مردم روس سازگاری پیدا کند و از قوانین و مقررات کشور روسیه تبعیت کند. متقاضی با اخذ تابعیت و شهروندی روسیه می تواند بدون مجوز کار در روسیه به کار و اشتغال بپردازد. علاوه بر این متقاضی می تواند بدون نیاز به اخذ ویزا به کشور روسیه رفت و آمد کند. دستریس داشتن به خدمات اجتماعی روسیه و حق رای در انتخابات محلی و رفراندم ها از دیگر حقوق شهروندی است که متقاضی با اخذ تابعیت روسیه از آن برخوردار می شود.

اخذ پاسپورت روسیه از طریق مهاجرت

متقاضیان مهاجرت به کشور روسیه که از روش های گوناگون مجوز اقامت این کشور را اخذ کرده اند، می توانند برای اخذ پاسپورت روسیه اقدام کنند. پاسپورت روسیه از لحاظ قدرتمندی در رتبه ۴۰ پاسپورت های جهان قرار دارد. متقاضی با اخذ اقامت دائم و سپس شهروندی روسیه می تواند پاسپورت این کشور را نیز دریافت کند. متقاضی برای اخذ پاسپورت روسیه باید با ارائه اسناد و مدارک مالی تمکن مالی خود در تامین هزینه های زندگی خود و خانواده خود در کشور روسیه را اثبات کند. علاوه بر این دارا بودن مهارت زبان روسی و آشنایی با قوانین و مقررات این کشور و همچنین شناخت تاریخ روسیه الزامی می باشد. گواهی پزشکی مبنی بر سلامتی جسمی و روحی متقاضی و ارائه آدرس محل اقامت در روسیه نیز از دیگر مدارک لازم در جهت اخذ پاسپورت روسیه می باشد.

هزینه های زندگی در روسیه

هزینه های زندگی در روسیه در مقایسه با دیگر کشورهای جهان کمتر می باشد. اما هزینه های زندگی در کشور روسیه نیز متفاوت است. در شهرهای بزرگ مانند سن پترزبورگ هزینه های زندگی به مراتب بسشتر می باشد. به طور کلی هزینه های زندگی در کشور روسیه جدا از اجاره بهای خانه ماهانه در حدود ۴۰۰ دلار می باشد. اجاره بهای یک آپارتمان یک طبقه در مرکز شهر روسیه در حدود ۲۳.۶۵۰.۷۰ روبل روسیه می باشد. هزینه یک پرس غذا در رستوران در روسیه در حدود ۵۰۰ روبل است.

مزایای مهاجرت به روسیه

متقاضی با مهاجرت به روسیه از روش های گوناگون و اخذ اقامت این کشور از مزایای فراوانی برخوردار می شود. به هنگام بررسی معایب و مزایای مهاجرت به روسیه، کفه مزایای آن سنگین تر از معایب آن می باشد. از مهم ترین مزیت های مهاجرت و اخذ اقامت روسیه موارد زیر را می توان نام برد:

 • پایین بودن هزینه های تحصیل در مقایسه با کشورهای اروپایی
 • رعایت نظم و قانون در جامعه
 • روند سهل و راحت اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش دانشگاه ها
 • رابطه علمی نزدیک دانشگاه های روسیه با دیگر دانشگاه های برتر جهان
 • ارائه رشته های مختلف تحصیلی در دانشگاه ها و بالا بودن کیفیت آموزشی
 • مدارک دانشگاهی معتبر و پیروی دانشگاه ها از نظام بولونیا
 • اعطای مدرک روسی از دانشگاه روسیه و مدرک اروپایی از دانشگاه اروپایی به دانشجویان
 • قرابت و نزدیکی جغرافیایی با ایران
 • دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت و علوم ایران
مزایای مهاجرت به روسیه

مزایای مهاجرت به روسیه

معایب مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه مانند هر کشور دیگری سختی ها و دشواری های خود را دارد. از جمله مهم ترین معایب اقامت و زندگی در این کشور می توان به آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم سخت و دشوار مردم روس، طبیعت سرد مردم روسیه و عدم صمیمیت آن ها، بالا بودن قیمت مواد غذایی و سختی یادگیری زبان روسی را نام برد. علاوه بر این موارد سردی آب و هوا در بیشتر روزهای سال و شرکت در دوره آمادگی زبان روسی برای تحصیل در دانشگاه های زبان روسی را نیز می توان به عنوان دشواری های زندگی در کشور روسیه به شمار آورد.

سخن آخر

در این مقاله روش های مهاجرت به کشور روسیه مورد بررسی قرار گرفت. از مجموع موارد شرح داده شده می توان نتیجه گیری کرد که به طور کلی متقاضی با روش های گوناگون سرمایه گذاری، تحصیل، کار و اشتغال و ازدواج می تواند زمینه لازم در جهت مهاجرت و اخذ اقامت کشور روسیه را فراهم کند.

اگر قصد مهاجرت به روسیه را دارید، می توانید از مشاوره های مهاجرتی مشاوران موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد (توسعه گران عدالت و مهر) برخوردار شوید. وکلا و کارشناسان برجسته موسسه ما در شعبه های تهران و شیراز با سابقه صدها پرونده مهاجرت تحصیلی و شغلی بهترین گزینه مهاجرتی را بر اساس شرایط زندگی، سن، تحصیلات و بودجه به شما ارائه می دهند.در این مقاله به بررسی روش های مهاجرت به روسیه پرداختیم. با مهاجرت به روسیه می توانید اقامت دائم و سپس تابعیت و شهروندی روسیه را اخذ کنید. رابطه علمی نزدیک دانشگاه های روسیه با دیگر دانشگاه های برتر جهان و بالا بودن کیفیت آموزشی از مهم ترین دلایل مهاجرت تحصیلی به روسیه محسوب می شود. از مزیت های مهاجرت به روسیه می توان بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاهی، پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی، اعتبار مدارک دانشگاهی در همه کشورهای جهان و کیفیت بالای زندگی در این کشور را نام برد.رعایت نظم و قانون در جامعه، قرابت و نزدیکی جغرافیایی با ایران و دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت و علوم ایران از جمله مهم ترین دلایل متقاضیان ایرانی برای مهاجرت به روسیه می باشد. اگر برای سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی و کانادا و استرالیا نیاز به مشاوره با متخصصان مهاجرت دارید، می توانید از خدمات مشاوره ای موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد (توسعه گران عدالت و مهر) برخوردار شوید.

سوالات متداول در مورد مهاجرت به روسیه

1- دلایل ایرانی ها برای مهاجرت به روسیه چیست؟

تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های مختلف از جمله پزشکی و دندانپزشکی، وجود فرصت های شغلی و فرهنگ و سواد مردم روسیه

2- مزایای مهاجرت به روسیه چیست؟

بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاهی، پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی، اعتبار مدارک دانشگاهی در همه کشورهای جهان و کیفیت بالای زندگی

3- شرایط مهاجرت به روسیه از طریق کار چیست؟

متقاضی باید یک پیشنهاد کار(Job Offer) از طرف کارفرمای روسی داشته باشد.

4- تمکن مالی برای مهاجرت سرمایه گذاری در روسیه چقدر است؟

سرمایه گذاری ۱۲۸.۰۰۰ دلار

5- روش های اخذ ویزای مهاجرت سرمایه گذاری برای مهاجرت به روسیه چیست؟

خرید خانهثبت شرکتخرید سهام تجاری

6- تمکن مالی سرمایه گذاری در خرید ملک و خانه در روسیه چقدر است؟

هزینه بالغ بر ۱۵ میلیون روبل روسیه

7- شرایط سرمایه گذاری در خرید سهام در روسیه چگونه است؟

متقاضی می تواند ۱۰ درصد از ۱۰۰ درصد سهام شرکت تجاری را خریداری کند و با سرمایه گذاری ۱۰ میلیون روبل یا حدود ۱۶۰.۰۰۰ دلار آمریکا، مالک ۱۰ درصد سهام این شرکت شود.

8- شرایط مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج چیست؟

از جمله شرایط مهم ازدواج با تبعه روسی این است که متقاضی باید از سلامت جسمی و روحی برخوردار باشد و با ارائه مدارکی واقعی بودن این ازدواج را ثابت کند.

9- مهم ترین معایب مهاجرت به روسیه چیست؟

آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم سخت و دشوار مردم روس، طبیعت سرد مردم روسیه و عدم صمیمیت آن ها، هزینه زیاد مواد غذایی و سختی یادگیری زبان روسی

10- قانون اعطای تابعیت روسیه بر اساس قانون خون است یا خاک؟

بر اساس قانون خون

11- آیا با تحصیل می توان به روسیه مهاجرت کرد؟

صرفا تحصیل در روسیه موجب اخذ اقامت نمی شود، دانشجو پس از فارغ تحصیلی با پیدا کردن کار و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار می تواند مقدمات اخذ اقامت این کشور را فراهم کند.

32 دیدگاه برای “مهاجرت به روسیه

 1. حسین علی زاده گفت:

  سلام وقت بخیر ایا از طریق تحصیل میشه اقامت روسیه رو گرفت؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام اگر در خصوص تحصیل می خواهید اقامت کشور مد نظر را دریافت نمایید، شرایط خاص و متفاوتی را به دنبال خواهد داشت. شما می توانید از طریق خرید ملک یا سرمایه گذاری اقامت این کشور را دریافت کنید.

 2. اسدی گفت:

  سلام ببخشید اگر من پی اچ دی تو روسیه بخونم بعدش میتونم اقامت بگیرم؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام با گذراندن دوره پی اچ دی با دریافت آفر کاری و توجیه و ارائه ی عدم سو پیشینه امکان اقامت را خواهید داشت.

 3. روشنا گفت:

  سلام وقت بخیر سرمایه گذاری در روسیه به چه نحویه؟ حداقل چه هزینه ای باید بزاریم؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام از طریق خرید ملک ب میزان 256 هزار دلار دریافت اقامت ممکن خواهد بود ضمنا مدارکی همچون عدم سو پیشینه نیز بایستی ارائه گردد.

 4. بهروز جعفر آقایی گفت:

  سلام وقت بخیر من پسرم دو ترم مونده لیسانس بگیره در دانشگاه ازاد پردیس رشته مهندسی عمران در س میخونده و زبان هم داره میخونه ولی مدرک نداره ایا امیدی برای ادامه تحصیل در روسیه دارد لطفا راهنمایی فرنایید ممنون میشم

  1. مشاور مهاجرتی گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   بله در صورتی که بتوانید رزومه تحصیلی خوبی را از ایشان برای دانشگاه هدف بفرستید، موفق به اخذ مجوز پذیرش خواهید شد.

 5. سحر گفت:

  سلام اگر برم به روسیه امکانش هست بتونم پناهندگی بگیرم ؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   متاسفانه اطلاعاتی در رابطه با قوانین پناهندگی نداریم.

 6. حسینی گفت:

  سلام شما از طریق ازدواج اقامت روسیه رو میگیرید؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   در صورتیکه مدارک ازدواج شما آماده و حقیقی باشد، برای شما می توانیم اقدام نمایید.

 7. اکبری میلاد گفت:

  سلام و عرض ادب هزینه ثبت شرکت در روسیه چقدره؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و احترام
   بستخ بخ نوع شرکت هزینه نیز متغییر است. شرکت های متفاوتی وجود دارد که شما می توانید انتخاب نمایید.

 8. نریمانی گفت:

  سلام روز بخیر من ارشد حقوق دارم خانومم ارشد شیمی 28 سالمونه برا پی اچ دی روسیه میتونید پذیرش بگیرید بدون هزینه تحصیل ؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و احترام
   اخذ پذیرش دکترا در دانشگاه های روسیه بسته به رزومه علمی و پژوهشی شما دارد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 9. محمدرضا گفت:

  سلام ، من برای پناهندگی روسیه از سفارت روسیه در تهران هم میتونم اقدام کنم ؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و احترام
   متاسفانه ما اطلاعی در رابطه با پناهندگی نداریم.

 10. احسان گفت:

  سلام خسته نباشید اخوی بنده در روسیه مشغول به کار هست و اقامت موقت داره
  میخواستم ببینم میشه از طریق ایشون برا من کاری کرد که بتونم اقامت روسیه رو بگیرم ؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   متاسفانه روسیه ویزای همراه ارائه نمی دهدو برای مهاجرت شما به روسیه یا باید از طریق تحصیلی اقدام نمایید و یا کاری.

 11. باغانی گفت:

  سلام روز بخیر ببخشید شما میتونید برا من و همسرم مالتی روسیه بگیرید ؟ ده ساله هزینه و شرایط رو لطف بفرمایید ممنون

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و خسته نباشید
   برای ارائه مشاوره بیشتر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر است. لطفا با ما در تماس باشید.

 12. ahmad گفت:

  سلام خسته نباشید همسر بنده در روسیه مشغول تحصیله میخواستم بدونم ایا از این طریق میشه اقامت گرفت ؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   متاسفانه از طریق ویزای تحصیلی نمی توان اقامت دائم روسیه را دریافت کرد.

 13. محمد گفت:

  با سلام من با یک شهروند روسی میخواهم ازدواج کنم آیا شما وکیل در مسکو جهت گرفتن اقامت و مشاوره دارید؟
  ممنونم.

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   در صورتیکه تمامی مدارک مورد نیاز سفارت از جمله سند ازدواج، مدارک هویتی و غیره را داشته باشید می توانیم برای دریافت ویزای ازدواج روسیه به شما کمک کنیم.

 14. rahim.a گفت:

  سلام وروز بخير
  لطفاً در صورت امکان هزینه اقامت از طریق ثبت شرکت در روسیه و مدت زمان دریافت اقامت را جهت خودم و دو نفر همراهم که یک خانواده هستیم جمعاً سه نفر را اعلام نمایید ؟
  با تشکر

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دریافت اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت لطفا با ما در تماس باشید.

 15. Mohsen گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من 19سالمه و قصد دارم تا 10سال دیگه از طریق ازدواج به روسیه مهاجرت کنم. میخواستم بدونم برای دریافت اقامت دائم باید در ایران خدمت سربازی رو گذرونده باشیم؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای خروج از کشور نیاز به مشخص شدن وضعیت سربازی خود دارید.

   1. Mohsen گفت:

    با عرض سلام مجدد
    راهی وجود داره بدون اینکه سربازی رو بگذرونم اقامت دائم روسیه بگیرم؟

    1. مهدی کیوانی گفت:

     خیر، برای خروج از کشور نیاز به ارائه پاسپورت و مشخص شدن نظام وظیفه خود دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *