تحصیل و اعزام دانشجو به فرانسه

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

اگر شما خواهان تحصیل در فرانسه هستید همکاران و وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی میرداماد از معتبرترین موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور راهنمای شما عزیزان می باشند. در ادامه مقاله به شرایط تحصیل در فرانسه و همچنین هزینه های تحصیل در این کشور اشاره شده است.

شرایط تحصیل در فرانسه

رشته های تحصیلی بسیاری به زبان فرانسوی و انگلیسی در دانشگاه های فرانسه ارائه شده اند. پس از انتخاب برنامه تحصیلی مورد نظرتان در یکی از دانشگاه های فرانسه، می توانید فرآیند درخواست را شروع کنید. شما فرم درخواستی را از وب سایت موسسه انتخابی خود دریافت می کنید و می توانید برای حداکثر سه موسسه درخواست کنید. در فرم درخواست نامه، شما باید اطلاعات شخصی خود را پر کنید و رونویسی از دیپلم های قبلی و نتایج را ارائه دهید. گاهی اوقات آزمون های استاندارد شده مانند GRE، GMAT یا LSAT برای پذیرش لازم است.

شرایط تحصیل در فرانسه

هر موسسه آموزش عالی در فرانسه دارای معیارهای خاص خود برای درخواست است. دانشجویان غیر شهروندی اتحادیه اروپا باید در آزمون اجباری پذیرش مقدماتی (DAP) قبول شوند. برای DAP در سرویس فرهنگی و همکاری سفارت فرانسه در کشورتان درخواست دهید. متقاضیان با توجه به نتایج به دست آمده در آزمون های ورودی بسیار رقابتی که در پایان یک برنامه آماده سازی دو ساله به نام (کلاس های آمادگی برای گراند اکولز- CPGE) برگزار می شود، انتخاب می شوند. اکثر مدارک تحصیلی توسط دانشگاه های فرانسه به زبان فرانسه تدریس می شوند، اما چندین برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی، مخصوصا برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه شه اند.

 • برای فرانسه: DELF ،DALF ،TCF
 • برای انگلیسی: TOEIC ،TOEFL ،IELTS

البته راهی که موسسه برای شما پیشنهاد می دهد این است که دوره زبان خود را در فرانسه بگذرانید و پس از آن وارد دانشگاه شوید، موسسه حقوقی میرداماد دوره های زبان با قیمت های مناسبی را برای ورود به شما ارائه می دهد، مشاورین موسسه در دفاتر تهران و شیراز آماده پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه هستند.

تحصیل مقطع کارشناسی و فوق لیسانس در فرانسه

برنامه های تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه را می توان در بسیاری از کالج ها و دانشگاه ها پیدا کرد. بسیاری از افرادی به کالج راه پیدا می کنند در این دوره شرکت می نمایند. برای شرکت در یک دوره کارشناسی در فرانسه، باید دیپلم دبیرستان یا معادل آن را داشته باشید و همچنین واجد بقیه شرایط نیز باشید. سال تحصیلی در کالج فرانسوی از اواسط سپتامبر تا پایان ژوئن سال بعد به طول می انجامد. ممکن است بعضی موسسات در طول سال تحصیلی هم ثبت نام کنند. اگر مایل به شرکت در دانشگاه های فرانسه هستید باید مدارک لازم را قبل از زمان مشخص شده آماده و حداقل دو ماه قبل از تاریخ شروع دوره ی مورد نظر به ان دانشگاه درخواست دهید.

دانشجویان می توانند مدرک لیسانس را در دانشگاه های فرانسه در هر یک از رشته های پزشکی، جغرافیا، داروشناسی، تاریخ هنر، زبانشناسی، جامعه شناسی، فرهنگ اروپایی و مدیترانه، فن اوری ارتباطات، فناوری اطلاعات، مطالعات فرانسوی، مدیریت بازرگانی بین المللی، مطالعات فیلم، ارتباطات جهانی، هنر های تجسمی، دارایی، سرمایه گذاری، امور مالی بین المللی، مطالعات ادبی، روانشناسی، اقتصاد بین المللی، سیاست های فراگیر و بین المللی اتخاذ کنند.

حتما بخوانید:  پذیرش تحصیلی فرانسه

رشته های دانشگاهی دیگری نیز وجود دارد که می توان در آنها ادامه تحصیل داد اما موارد مذکور محبوب ترین رشته های دانشجویان بین المللی است. فرانسه شهرت خوبی برای برنامه های فوق العاده تحصیلات تکمیلی خود دارد. کسانی که می خواهند در اروپا تحصیلات تکمیلی خود را ادامه دهند ،اغلب به فرانسه می اندیشند. برنامه های تحصیلات تکمیلی ارائه شده در فرانسه واقعا بهترین هستند. همه موسسات در فرانسه در آموزش از رتبه بندی بالایی برخوردارند. و کسانی که در چنین برنامه های تکمیلی شرکت می کنند در تلاش های آینده خود یقینا موفق عمل می کنند. برنامه های تحصیلات تکمیلی در فرانسه به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

 • کارشناسی ارشد آموزشی (MAs / MScs / MEng)
 • کارشناسی ارشد تحقیقاتی (MRes / MA توسط تحقیقات)
 • دکترا

کارشناسی ارشد اموزشی دوره های تحصیلات تکمیلی است که با الگوی مشابه کارشناسی همراه با سخنرانی ها، سمینارها و کلاس های فشرده می باشد. انتظار میرود که دانشجویان به تحقیق در موضوع اختصاصی خود بپردازند. کارشناسی ارشد تحقیقاتی اغلب به عنوان پیش نیازهای ورود به مقطع دکترا می باشد. دانش جویان در این مقطع باید تحقیقات خود را بریک موضوع خاص اغاز کنند و تمرکز خود را بر مهارت های تحقیقاتی نوشتن پایان نامه قرار دهند. اخذ مدرک کارشناسی ارشد در هر دانشگاه فرانسه متفاوت است. عمدتا مدرک کارشناسی ارشد را می توان در مدت چهار سال ویا یک دوره یک تا دو ساله اتخاذ کرد. با این حال، اخذ مدرک وابسته به حوزه تحصیلی انتخابی شماست.

تحصیل دکترا در فرانسه

در فرانسه، گرچه محدودیت زمانی قانونی وجود ندارد اما بسته به رشته تحصیلی، سه تا شش سال طول می کشد تا مدرک دکترای خود را اتخاذ کنید. در علوم طبیعی و تکنولوژی (ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، مهندسی و غیره)، معمولا سه سال طول می کشد و می توان تا یک سال دیگر تحصیل خود را تمدید کرد. در علوم اجتماعی و انسانی (قانون، مدیریت، جامعه شناسی، تاریخ و غیره)، معمولا چهار تا پنج سال طول می کشد.

تحصیل دکترا در فرانسه

در طی سه سال اول، ثبت نام مجدد در ابتدای هر سال تحصیلی به طور خودکار انجام می شود. بعد از آن، هر سال باید پرونده خود را برای اطمینان به دانشگاه دکترایی که می خواهید پایان نامه خود را در یک بازه زمانی مشخص به پایان برسانید، ارائه دهید. دکترا در فرانسه با تاکید بر آموزش محققان حرفه ای با دکترای سایر کشورها کمی متفاوت است. به طور معمول دانشجویان برای تکمیل مدرک تحصیلی و اخذ صلاحیت علاوه بر کار بر روی پایان نامه باید در چندین بخش دیگر فعالیت داشته باشند؛ البته این روند برای هر دانشگاه متفاوت خواهد بود.

در طول تحصیل پزشکی در فرانسه شما باید در دوره های تحقیقاتی که شامل جلسات آموزشی و سمینارهای مربوط به پروژه تان می باشد، شرکت کنید. این واحد های 150 ساعته را می بایست در طول دوره دکترای خود بگذرانید. علاوه بر این، شما ممکن است مجبور به شرکت در چند جلسه آموزشی در چارچوب دانشگاه دکترای خود باشید. در کنار همه این ها شما باید به تحقیقات خود برای اتمام پایا ن نامه تان ادامه دهید. بسیاری از دانشگاه های دكترا به دانشجویان در جهت پیش بردن برنامه های مربوط به پروژه و پایان نامه شان یاری میرسانند.

حتما بخوانید:  تحصیل در دبیرستان های فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه های تحصیل در فرانسه نسبت به بقیه اروپا بسیار کم است طوری که بسیاری هزینه تحصیل در فرانسه رایگان می دانند. بیشتر موسسات آموزش عالی در فرانسه از سوی دولت تامین می شود، بنابراین معمولا هزینه اسمی بسته به سطح تحصیل وجود دارد. میانگین دانشگاه عمومی در فرانسه 189 یورو (167 پوند) در سال برای مدرک لیسانس، 259 یورو (230 پوند) برای مدرک کارشناسی ارشد، 393 یورو (348 پوند) برای دکترا و 611 یورو (541 پوند) اگر در یک مدرسه مهندسی شرکت کنید.

هزینه های اداری در دانشگاه های مشهور کشور فرانسه بسیار پایین تر از سایر کشورها مانند انگلستان است. برای تحصیل در یکی از مراکز خصوصی فرانسه، می توانید بین 500 تا 600 یورو (443- 532 پوند) در هر سال پرداخت کنید، اما برخی از هزینه ها تا 10،000 یورو (8،864 پوند) در سال است. یک مؤسسه خصوصی که به آموزش مهندسی، مدیریت یا کسب و کار می پردازد، می تواند تا 30 هزار یورو (26592 پوند) در سال هزینه داشته باشد. متوسط مدرک لیسانس سه تا چهار ساله است، بنابراین دانشجویان باید انتظار داشته باشند که هزینه 567 یورو (503 پوند) یا مدرک کارشناسی ارشد دو ساله، 518 یورو (459 پوند) داشته باشند.

ویزای تحصیلی فرانسه

اسان ترین راه برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه این است که از طریق CampusFrance اقدام کنید. کمپوس فرانسه یک ازانس ملی فرانسوی است که با با آموزش عالی و دانشجویان بین المللی همکاری می کند. زمانی که از یک کشور خارجی برای تحصیل در فرانسه اقدام می کنید تنها از این طریق می توانید ویزا بگیرید. همچنین ممکن است بتوانید پس از انکه برای پذیرش در رشته ی دانشگاهیتان در فرانسه در خواست پذیرش کردید، از طریق کنسولگری یا سفارت فرانسه در کشورتان ویزا بگیرید. انچه که برای دریافت ویزای دانش آموزی فرانسه لازم دارید:

 • ارائه نامه ی ثبت نام یا پذیرش رسمی از موسسه ی تحصیلات عالی مورد نظرتان که تاریخ شروع و پایان دوره را مشخص کرده باشد.
 • ارائه ی مدرکی که تمکن مالی شما را اثبات نماید برای مثال صورت حساب بانکی و یا ضمانت نامه
 • تهیه ی بلیت برگشت هواپیما یا هرچیزی که گواه بر ترک کشورفرانسه پس از اتمام تحصیل باشد.
 • ارائه ی بیمه نامه ی پزشکی که حداقل پرداخت 3000 یورو را تضمین نماید.
 • ارائه مدرکی مبنی بر داشتن محلی جهت اقامت در پاریس. این مدرک می تواند اجاره نامه اپارتمانتان نیز باشد.

لازم است پس از انکه جهت ادامه تحصیل به کشور فرانسه وارد شدید با اداره ی مهاجرت فرانسه (OFII) تماس برقرار کنید و فرمی را که توسط کنسولگری فرانسه در کشورتان صادر شده است را برایشان ارسال نمایید یا مسقیما به دستشان برسانید. همچنین ممکن است که از شما بخواهند تمبر مالیاتی بخرید و تست سلامت بدهید.

دانشگاه های معتبر فرانسه

لیست زیر فهرست 10 دانشگاه اول معتبر فرانسه در دنیا می باشد، که به دلیل اینکه اسامی خاص هستند و به زبان فرانسه نوشته شده اند نمی توانند به زبان فارسی ترجمه شوند.

 • Paris Sciences et Lettres Research University
 • Ecole Polytechnique ParisTech
 • Sorbonne University
 • CentraleSupélec
 • École Normale Supérieure de Lyon
 • Sciences Po
 • Université Paris-Sud
 • École des Ponts ParisTech
 • Université Grenoble-Alpes
 • Université Paris Diderot
حتما بخوانید:  دانشگاه لیون ۳ ژان مولن

سوالات متداول درباره شرایط تحصیل در فرانسه

دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت علوم و بهداشت در کشور فرانسه کدام است؟

 • Paris Sciences et Lettres Research University
 • Ecole Polytechnique ParisTech
 • Sorbonne University
 • CentraleSupélec
 • École Normale Supérieure de Lyon
 • Sciences Po
 • Université Paris-Sud
 • École des Ponts ParisTech
 • Université Grenoble-Alpes
 • Université Paris Diderot

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور فرانسه چقدر است؟

میانگین دانشگاه عمومی در فرانسه 189 یورو (167 پوند) در سال برای مدرک لیسانس می باشد.

آیا برای تحصیل در دانشگاه فرانسه نیاز به ارائه مدرک زبان می باشد؟

باید حداقل سطح متوسطی از فرانسوی را بلد باشید. بسیاری از دانشگاه ها نیاز به گواهی B2 (متوسط) در Diplôme d’Études en Langue Française (DELF) یا گاهی اوقات C1(پیشرفته) گواهینامه Diplôme Approfondie Langue Française یا DALF بسته به دوره تحصیلی دارند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور فرانسه چقدر است؟

میانگین دانشگاه عمومی در فرانسه 259 یورو (230 پوند) برای مدرک کارشناسی ارشد می باشد.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در کشور فرانسه چقدر است؟

میانگین دانشگاه عمومی در فرانسه 393 یورو (348 پوند) برای دکترا می باشد.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی در کشور فرانسه کدام است؟

 • فرم درخواست ویزا
 • دو نوع عکس گذرنامه
 • گذرنامه معتبر و نسخه های ویزای قبلی شما
 • نامه رسمی ثبت نام یا پذیرش از دانشگاه
 • مدارک مالی (حدود 615 یورو در ماه) برای پوشش تمام هزینه های تحصیل در طول دوره مطالعه
 • بلیط پرواز / رزرو نشان دادن تاریخ عزیمت
 • بیمه درمانی که ممکن است بین 311 تا 714 یورو در سال باشد.
 • اسناد و مدارک ارائه شده در مورد تحصیلات خود
 • گواهی مهارت زبان فرانسه (اگر شما در یک دوره آموزش فرانسه تمرین کرده اید)
 • اثبات پرداخت ویزا (99 یورو).
 • اثبات وضعیت مدنی (در صورت لزوم)

هزینه زندگی دانشجویی در کشور فرانسه چقدر است؟

هزینه زندگی دانشجویی در کشور فرانسه 400 تا 900 یورو در ماه است.

شرایط کار دانشجویی در کشور فرانسه حین تحصیل چگونه است؟

دانشجویان کارشناسی ۱۰ ساعت، دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و دانشجویان دکترا ۳۰ ساعت در هفته حق کار دانشجویی برخوردار می باشند.

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور فرانسه چند سال است؟

مدت زمان تحصیل در این مقطع در کشور فرانسه بین ۳ تا ۴ سال است.

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور فرانسه چند سال است؟

مدت زمان تحصیل در این مقطع در کشور فرانسه بین ۱ تا ۲ سال است.

مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در کشور فرانسه چند سال است؟

دوره های دکتری ۳ تا ۴ سال هستند.

شرایط تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان را مشاورین موسسه میرداماد در اختیار شما عزیزان قرار خواهند داد، کافیست که با ما در ارتباط باشید تا در این راستا شما را راهنمایی کنیم.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه برای “تحصیل در فرانسه

 1. mani گفت:

  سلام با گرفتن دیپلم تجربی میتوان در فرانسه تحصیل کرد در رشته پزشکی؟؟دانشگاه پزشکی رایگان است و هزینه های زندگی چقدر است.؟در مقایسه با المان کدام گزینه مناسب تری است از لحاظ مالی و گرفتن پذیرش؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   مقایسه دانشگاه های فرانسه و آلمان بسته به شرایط شما دارد. تحصیل در دانشگاه های فرانسه به طور کلی رایگان است و پزشکی به زبان فرانسوی ارائه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.