071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل در فرانسه 2023 | بررسی شرایط، دوره‌ها و هزینه‌ها

تحصیل در فرانسه 2023 | بررسی شرایط، دوره‌ها و هزینه‌ها

تحصیل در فرانسه

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

کشور فرانسه برای تحصیل بسیار ایده آل است، از این رو دانشجویان زیادی از سراسر دنیا مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل را انتخاب می کنند. اگر شما خواهان تحصیل در فرانسه هستید همکاران و وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی میرداماد از معتبرترین موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور راهنمای شما عزیزان می باشند. در ادامه مقاله به شرایط تحصیل در فرانسه و همچنین هزینه های تحصیل در این کشور اشاره شده است.

مطالعه بیشتر:

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

شرایط تحصیل در فرانسه

رشته های تحصیلی بسیاری به زبان فرانسوی و انگلیسی در دانشگاه های فرانسه ارائه شده اند. پس از انتخاب برنامه تحصیلی مورد نظرتان در یکی از دانشگاه های فرانسه، می توانید فرآیند درخواست را شروع کنید. شما فرم درخواستی را از وب سایت موسسه انتخابی خود دریافت می کنید و می توانید برای حداکثر سه موسسه درخواست کنید. در فرم درخواست نامه، شما باید اطلاعات شخصی خود را پر کنید و رونویسی از دیپلم های قبلی و نتایج را ارائه دهید. گاهی اوقات آزمون های استاندارد شده مانند GRE، GMAT یا LSAT برای پذیرش لازم است. البته باید شرایط سنی تحصیل در فرانسه را هم باید بررسی کنیم که در مقاله‌ای دیگر به طور مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت.

شرایط تحصیل در فرانسه

هر موسسه آموزش عالی در فرانسه دارای معیارهای خاص خود برای درخواست است. دانشجویان غیر شهروندی اتحادیه اروپا باید در آزمون اجباری پذیرش مقدماتی (DAP) قبول شوند. برای DAP در سرویس فرهنگی و همکاری سفارت فرانسه در کشورتان درخواست دهید. متقاضیان با توجه به نتایج به دست آمده در آزمون های ورودی بسیار رقابتی که در پایان یک برنامه آماده سازی دو ساله به نام (کلاس های آمادگی برای گراند اکولز- CPGE) برگزار می شود، انتخاب می شوند. اکثر مدارک تحصیلی توسط دانشگاه های فرانسه به زبان فرانسه تدریس می شوند، اما امکان تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی نیز وجود دارد و چندین برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی، مخصوصا برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه شه اند.

 • برای فرانسه: DELF ،DALF ،TCF
 • برای انگلیسی: TOEIC ،TOEFL ،IELTS

البته راهی که موسسه برای شما پیشنهاد می دهد این است که دوره زبان خود را در فرانسه بگذرانید و پس از آن وارد دانشگاه شوید، موسسه حقوقی میرداماد دوره های زبان با قیمت های مناسبی را برای ورود به شما ارائه می دهد، مشاورین موسسه در دفاتر تهران و شیراز آماده مشاوره تحصیل در فرانسه و پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه هستند.

قوانین و شرایط پذیرش از دانشگاه های فرانسه

 • آماده شدن برای ثبت نام
 • برای بعضی از دانشگاه ها، می توانید مستقیما در وب سایت خود اعمال کنید.
 • شرایط ورود به دقت را بررسی کنید: آزمون های استاندارد شده مانند GRE، GMAT، یا LSAT برای پذیرش در بیشتر دوره های کارشناسی و فارغ التحصیل مورد نیاز است.
 • برای افزایش شانس اپلای فرانسه به حداقل سه موسسه مختلف تقاضا کنید.
 • دانشجویان غیر اتحادیه اروپا خواهان پذیرش پذیرش مقدماتی (“demande d’admission préalable” – DAP) هستند. درخواست DAP در خدمات فرهنگی و همکاری سفارت فرانسه در کشور شما.
 • تمدید از DAP
 • کودکان دیپلمات های فرانسه که درحال حاضر در فرانسه زندگی می کنند.
 • افرادی که از یک دانشگاه شریک با یک توافق نامه همکاری می آیند (روش های ویژه ای)
 • دانشجویان با کمک مالی از دولت فرانسه یا یک سازمان فرانسوی
 • داوطلبان دارای مدرک کارشناسی ارشد فرانسه، بین المللی، اروپایی، فرانسه-آلمانی، فرانسوی-ایتالیایی یا فرانسه-اسپانیایی

دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اروپا می توانند به سادگی به طور مستقل در دانشگاه به شرایط مشابه با دانشجویان فرانسوی ثبتنام کنند. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا / EEA باید از طریق یک سیستم درخواست آنلاین که قبلا به عنوان CEF شناخته شده است و در حال حاضر به نام “روش مطالعه در فرانسه” درخواست می شود. از طریق این سیستم، شما همچنین می توانید برای ویزای تحصیلی فرانسه درخواست آنلاین بدهید و درخواست خود را به صورت آنلاین پیگیری کنید.

اگر شما در حال حاضر در اروپا زندگی می کنید اما شما دارای تابعیت اروپایی نیستید، باید از طریق سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور اروپایی که در آن اقامت دارید درخواست کنید. اکثر دوره های ارائه شده توسط دانشگاه های فرانسه به زبان فرانسه تدریس می شود، اما تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر می باشد و شما چندین برنامه تحصیلی را به زبان انگلیسی، به ویژه برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، خواهید آموخت. آزمون های زبان زیر برای اثبات مهارت زبان در دانشگاه های فرانسه پذیرفته می شود:

 • برای فرانسه: DELF، DALF، TCF
 • برای انگلیسی: TOEIC، TOEFL، IELTS

درخواست برای دانشگاه های فرانسه دو بار در سال در دسترس است:

 • پذیرش پاییز از تاریخ 1 فوریه و 1 آوریل (در بعضی موارد، پس از این تاریخ همچنین بر اساس فضاهای موجود)
 • پذیرش بهار تا 15 سپتامبر و بعد از این تاریخ، بر اساس فضاهای موجود
 • برنامه های Post-Bac (Parcoursup): از 22 ژانویه تا 13 مارس
 • برنامه های TCF در طول پروسه DAP: از نوامبر تا 22 ژانویه

پذیرش تحصیلی فرانسه

روش درخواست در واقع بسته به کشوری که شما از آن می آیید، متفاوت است.
1. دانشجویان اتحادیه ی اروپا و آمریكا می توانند به سادگی به طور مستقل در دانشگاه تحت شرایط مشابه با دانشجویان فرانسوی درخواست دهند.
2. دانشجویان غیر اتحادیه ی اروپا و   EEA باید از طریق یک سیستم درخواست آنلاین به نام CEF درخواست دهند. از طریق سیستم CEF، شما همچنین می توانید برای ویزای خود درخواست آنلاین داشته باشید و پیشرفت درخواست خود را پیگیری کنید.
3. اگر شما قبلا در اروپا زندگی می کردید اما دارای تابعیت اروپایی نیستید، باید از طریق سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور اروپایی که در آن اقامت دارید، درخواست کنید.

پذیرش تحصیلی فرانسه

روند درخواست تحصیل در فرانسه

درخواست های مختلف در دانشگاه های فنی، Grandes Écoles و دیگر مدارس تخصصی از طریق یک سیستم آنلاین برای پذیرش اولیه در Post-Bac (APB) درخواست دهید.
متقاضیان با توجه به نتایج به دست آمده در آزمون های ورودی بسیار رقابتی که در پایان یک برنامه ی آماده سازی دو ساله به نام “Classes préparatoires aux grandes écoles” –  ( CPGE – کلاس های آمادگی برای Grandes Écoles ) برگزار می شود، انتخاب می شوند.
شما همچنین باید مصاحبه ی شخصی انجام دهید.

ملزومات تحصیل در فرانسه

الزامات زبان برای تحصیل در دانشگاه ها و دانشکده ها در فرانسه
اکثر دوره های ارائه شده توسط دانشگاه های فرانسه به زبان فرانسه تدریس می شوند، اما تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه نیز امکان پذیر خواهد بود. به طوری که شما چندین برنامه ی تحصیلی را به زبان انگلیسی، مخصوصا برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترای پیدا خواهید کرد.
تست های زبان زیر برای اثبات مهارت زبان توسط دانشگاه های فرانسه پذیرفته شده است:
برای زبان فرانسوی

 • DELF
 • DALF
 • TCF

مهارت های زبان فرانسوی در فرانسه

از موارد ضروری برای نشان دادن مهارت در زبان فرانسوی:
داشتن مدرک لیسانس فرانسوی، مدرک لیسانس بین المللی یا اروپایی و مدرک لیسانس فرانکو و آلمانی دریافت کنندگان بین المللی بورس تحصیلی از دولت فرانسه، سازمان های بین المللی یا دولت های خارجی که کمک های مالی آن توسط یک نهاد معتبر فرانسوی اداره می شود. ملیتهای ایالتی که زبان رسمی فرانسه هستند

مشاهده ی 741 مدرک کارشناسی ارشد در فرانسه دانش آموزانی که از برنامه های دو زبانه فارغ التحصیل شدند که در آن فرانسوی یکی از زبان ها بوده است.
برای انگلیسی

 • TOEIC
 • TOEFL
 • IELTS

اسناد درخواستی مورد نیاز پذیرش تحصیل در فرانسه

 • پذیرش قبلي يا  گواهی پيش ثبت نام توسط دانشگاه
 • مجوز پردیس فرانسه
 • پاسپورت یا کارت شناسایی ( معتبر برای مدت اقامت شما )
 • نوع عکس های شناسه / گذرنامه

مقاطع تحصیلی در فرانسه

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل یکی از بهترین گزینه های دانشجویان بین المللی می باشد. در کشور فرانسه دانشجویان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند. در ادامه به بررسی این سه مقطع می پردازیم:

تحصیل مقطع کارشناسی و فوق لیسانس در فرانسه

برنامه های تحصیل کارشناسی در فرانسه را می توان در بسیاری از کالج ها و دانشگاه ها پیدا کرد. بسیاری از افرادی به کالج راه پیدا می کنند در این دوره شرکت می نمایند. برای شرکت در یک دوره کارشناسی در فرانسه، باید دیپلم دبیرستان یا معادل آن را داشته باشید و همچنین واجد بقیه شرایط نیز باشید. سال تحصیلی در کالج فرانسوی از اواسط سپتامبر تا پایان ژوئن سال بعد به طول می انجامد. ممکن است بعضی موسسات در طول سال تحصیلی هم ثبت نام کنند. اگر مایل به شرکت در دانشگاه های فرانسه هستید باید مدارک لازم را قبل از زمان مشخص شده آماده و حداقل دو ماه قبل از تاریخ شروع دوره ی مورد نظر به ان دانشگاه درخواست دهید.

شما برای اینکه از شرایط تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم آگاه شوید میتوانید با مشاوران موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید تا از جزئیات این موضوع با خبر شوید.

دانشجویان می توانند مدرک لیسانس را در هر یک از رشته های تحصیلی در فرانسه از جمله پزشکی، جغرافیا، داروشناسی، تاریخ هنر، زبانشناسی، جامعه شناسی، فرهنگ اروپایی و مدیترانه، فن اوری ارتباطات، فناوری اطلاعات، مطالعات فرانسوی، مدیریت بازرگانی بین المللی، مطالعات فیلم، ارتباطات جهانی، هنر های تجسمی، دارایی، سرمایه گذاری، امور مالی بین المللی، مطالعات ادبی، روانشناسی، اقتصاد بین المللی، سیاست های فراگیر و بین المللی اتخاذ کنند.

رشته های دانشگاهی دیگری نیز وجود دارد که می توان در آنها ادامه تحصیل داد اما موارد مذکور بهترین رشته های تحصیلی در فرانسه در میان دانشجویان بین المللی است. این کشور شهرت خوبی برای برنامه های فوق العاده تحصیلات تکمیلی خود دارد که یکی از مزایای تحصیل در فرانسه به شمار می رود. کسانی که می خواهند در اروپا تحصیلات تکمیلی خود را ادامه دهند ،اغلب به فرانسه می اندیشند. برنامه های تحصیلات تکمیلی ارائه شده در فرانسه واقعا بهترین هستند. همه موسسات در فرانسه در آموزش از رتبه بندی بالایی برخوردارند. و کسانی که در چنین برنامه های تکمیلی شرکت می کنند در تلاش های آینده خود یقینا موفق عمل می کنند. برنامه های تحصیلات تکمیلی در فرانسه به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

 • کارشناسی ارشد آموزشی (MAs / MScs / MEng)
 • کارشناسی ارشد تحقیقاتی (MRes / MA توسط تحقیقات)
 • دکترا

کارشناسی ارشد اموزشی دوره های تحصیلات تکمیلی است که با الگوی مشابه کارشناسی همراه با سخنرانی ها، سمینارها و کلاس های فشرده می باشد. انتظار میرود که دانشجویان به تحقیق در موضوع اختصاصی خود بپردازند. کارشناسی ارشد تحقیقاتی اغلب به عنوان پیش نیازهای ورود به مقطع دکترا می باشد. دانش جویان در این مقطع باید تحقیقات خود را بریک موضوع خاص اغاز کنند و تمرکز خود را بر مهارت های تحقیقاتی نوشتن پایان نامه قرار دهند. اخذ مدرک کارشناسی ارشد در هر دانشگاه فرانسه متفاوت است. عمدتا مدرک کارشناسی ارشد را می توان در مدت چهار سال ویا یک دوره یک تا دو ساله اتخاذ کرد. با این حال، اخذ مدرک وابسته به حوزه تحصیلی انتخابی شماست.

تحصیل دکترا در فرانسه

در فرانسه، گرچه محدودیت زمانی قانونی وجود ندارد اما بسته به رشته تحصیلی، سه تا شش سال طول می کشد تا مدرک دکترای خود را اتخاذ کنید. در علوم طبیعی و تکنولوژی (ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، مهندسی و غیره)، معمولا سه سال طول می کشد و می توان تا یک سال دیگر تحصیل خود را تمدید کرد. در علوم اجتماعی و انسانی (قانون، مدیریت، جامعه شناسی، تاریخ و غیره)، معمولا چهار تا پنج سال طول می کشد.

تحصیل دکترا در فرانسه

در طی سه سال اول، ثبت نام مجدد در ابتدای هر سال تحصیلی به طور خودکار انجام می شود. بعد از آن، هر سال باید پرونده خود را برای اطمینان به دانشگاه دکترایی که می خواهید پایان نامه خود را در یک بازه زمانی مشخص به پایان برسانید، ارائه دهید. دکترا در فرانسه با تاکید بر آموزش محققان حرفه ای با دکترای سایر کشورها کمی متفاوت است. به طور معمول دانشجویان برای تکمیل مدرک تحصیلی و اخذ صلاحیت علاوه بر کار بر روی پایان نامه باید در چندین بخش دیگر فعالیت داشته باشند؛ البته این روند برای هر دانشگاه متفاوت خواهد بود.

در طول تحصیل پزشکی در فرانسه شما باید در دوره های تحقیقاتی که شامل جلسات آموزشی و سمینارهای مربوط به پروژه تان می باشد، شرکت کنید. این واحد های 150 ساعته را می بایست در طول دوره دکترای خود بگذرانید. علاوه بر این، شما ممکن است مجبور به شرکت در چند جلسه آموزشی در چارچوب دانشگاه دکترای خود باشید. در کنار همه این ها شما باید به تحقیقات خود برای اتمام پایا ن نامه تان ادامه دهید. بسیاری از دانشگاه های دكترا به دانشجویان در جهت پیش بردن برنامه های مربوط به پروژه و پایان نامه شان یاری میرسانند.

تحصیل رایگان در فرانسه

فرانسه دارای دانشگاه های معتبر و شناخته شده در سطح جهان می باشد، به گونه ای که دانشجویان بین المللی زیادی آرزئی تحصیل در این کشور را دارند. علت اصلی انتخاب دانشگاه های این کشور برای تحصیل، علاوه بر اعتبار جهانی، تحصیل رایگان در فرانسه می باشد. برای تحصیل در این کشور به صورت رایگان دانشجویان باید به زبان فرانسوی تحصیل کنند، بنابراین لازمه تحصیل رایگان در فرانسه تسلط به زبان فرانسه می باشد. از این رو افراد با ارائه مدرک زبان فرانسوی در هر یک از دانشگاه های این کشور می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند. افرادی که تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه را دارند، باید در دانشگاه های خصوصی ثبت نام کنند و شهریه بپردازند.

متقاضیان برای تحصیل رایگان در فرانسه برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد لازم است، معدل بالای 14داشته باشند و مدرک زبان فرانسوی در سطح B2 ارائه دهند.  همچنین در مقطع دکتری نیز ارائه مدرک زبان فرانسه در سطح C1 و یا آیلتس 7 الزامی است و دانشجویان باید دوره تحقیقاتی و پژوهشی 3 تا 6 ساله طی کرده باشند. علاوه بر این دانشجویان دکتری برای پذیرش در دانشگاه نیاز به یک استاد راهنما دارند.

هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه های تحصیل در فرانسه نسبت به بقیه اروپا بسیار کم است طوری که بسیاری هزینه تحصیل در فرانسه رایگان می دانند. بیشتر موسسات آموزش عالی در فرانسه از سوی دولت تامین می شود، بنابراین معمولا هزینه اسمی بسته به سطح تحصیل وجود دارد. میانگین دانشگاه عمومی در فرانسه 189 یورو (167 پوند) در سال برای مدرک لیسانس، 259 یورو (230 پوند) برای مدرک کارشناسی ارشد، 393 یورو (348 پوند) برای دکترا و 611 یورو (541 پوند) اگر در یک مدرسه مهندسی شرکت کنید.

هزینه های اداری در دانشگاه های مشهور کشور فرانسه بسیار پایین تر از سایر کشورها مانند انگلستان است. برای تحصیل در یکی از مراکز خصوصی فرانسه، می توانید بین 500 تا 600 یورو (443- 532 پوند) در هر سال پرداخت کنید، اما برخی از هزینه ها تا 10،000 یورو (8،864 پوند) در سال است. یک مؤسسه خصوصی که به آموزش مهندسی، مدیریت یا کسب و کار می پردازد، می تواند تا 30 هزار یورو (26592 پوند) در سال هزینه داشته باشد. متوسط مدرک لیسانس سه تا چهار ساله است، بنابراین دانشجویان باید انتظار داشته باشند که هزینه 567 یورو (503 پوند) یا مدرک کارشناسی ارشد دو ساله، 518 یورو (459 پوند) داشته باشند.

ویزای تحصیلی فرانسه

اسان ترین راه برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه این است که از طریق CampusFrance اقدام کنید. کمپوس فرانسه یک ازانس ملی فرانسوی است که با با آموزش عالی و دانشجویان بین المللی همکاری می کند. زمانی که از یک کشور خارجی برای ادامه تحصیل در فرانسه اقدام می کنید تنها از این طریق می توانید ویزا بگیرید. همچنین ممکن است بتوانید پس از انکه برای پذیرش در رشته ی دانشگاهیتان در فرانسه در خواست پذیرش کردید، از طریق کنسولگری یا سفارت فرانسه در کشورتان ویزا بگیرید. انچه که برای دریافت ویزای دانش آموزی فرانسه لازم دارید:

 • ارائه نامه ی ثبت نام یا پذیرش رسمی از موسسه ی تحصیلات عالی مورد نظرتان که تاریخ شروع و پایان دوره را مشخص کرده باشد.
 • ارائه ی تمکن مالی برای تحصیل در فرانسه برای مثال صورت حساب بانکی و یا ضمانت نامه
 • تهیه ی بلیت برگشت هواپیما یا هرچیزی که گواه بر ترک کشورفرانسه پس از اتمام تحصیل باشد.
 • ارائه ی بیمه نامه ی پزشکی که حداقل پرداخت 3000 یورو را تضمین نماید.
 • ارائه مدرکی مبنی بر داشتن محلی جهت اقامت در پاریس. این مدرک می تواند اجاره نامه اپارتمانتان نیز باشد. (این یکی از مدارک مورد نیاز برای تحصیل در پاریس است)

لازم است پس از مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل با اداره ی مهاجرت فرانسه (OFII) تماس برقرار کنید و فرمی را که توسط کنسولگری فرانسه در کشورتان صادر شده است را برایشان ارسال نمایید یا مسقیما به دستشان برسانید. همچنین ممکن است که از شما بخواهند تمبر مالیاتی بخرید و تست سلامت بدهید.

بورسیه تحصیلی فرانسه

هر سال، ENS گزینشی در میان 30 دانشجوی بین المللی برتر در رشته های انسانی و علوم طبیعی ترتیب میدهد تا آنان بتوانند 2 الی 3 سال تحصیلی خود را در ENS بگذرانند. آن ها طی این سال ها، هر ماه در حدود 1000 یورو حقوق ماهیانه دریافت می نمایند. هر ساله در حدود 30 دانشجو جهت تحصیل در این دانشگاه گزینش می شوند. متقاضیان باید قبل از ددلاین دانشگاه های فرانسه، اقدام به اخذ بورسیه نمایند.

ENS دانشگاه لیون و شرکای آن، به دانشجویان بین المللی برتر بورسیه هایی جهت ثبت نام در مقطع فوق لیسانس در علوم طبیعی، هنر، انسان شناسی و جامعه شناسی ( به جز فوق لیسانس در تدریس ) تحت عنوان بورسیه برتری پیشنهاد می دهد. این بورسیه 1000 یورویی که در ماه به دانشجویان تعلق می گیرد، تمامی هزینه های 12 ماه سال آنان را پوشش می دهد و تحت هر شرایط جدیدی تمدید می گردد.

از بورسیه تحصیلی فرانسه می توان به بورسیه امیلی بوتمی اشاره کرد. بورسیه امیلی بوتمی در دانشگاه علوم PO، این دانشگاه، بورسیه امیلی بوتمی را پس از پایه گذاری دانشگاه ترتیب داد تا دانشجویان برتر بین المللی خارج از اتحادیه اروپا که از پیش جهت ورود به دانشگاه PO اقدام فرموده اند، جذب نماید. این بورسیه می تواند از 5000 یورو تا 10000 یورو در 2 سال فارغ التحصیلی و 3000 الی 12300 یورو برای 3 سال تحصیل به دانشجویان تعلق گیرد.

بورسیه مقطع فوق لیسانس بین المللی دانشگاه پاریس ساکلای، این دانشگاه مایل است تا برنامه تحصیلی مقاطع فوق لیسانس خود را به دانشجویان بین المللی ارائه نماید. بورسیه 10000 یورو در سال می باشد و مبلغی بالغ بر 1000 یورو نیز جهت پرداخت هزینه سفر و ویزای دانشجویان به آنان پرداخت می گردد.

بورسیه موسسه تکنولوژی گرنوبل، موسسه تکنولوژی گرونبل برای دانشجویان بین امللی بورسیه ای ترتیب داده است تا مقطع فوق لیسانس خود را در Grenoble INP بگذرانند. این مبلغ در حدود 5000 یورو در هر ترم تحصیلی می باشد.

بورسیه INSEAD MBA، این بورسیه ها محدود هستند و دانشجویان را در رقابت سنگینی قرار می دهند. همچنین این بورسیه تحت شاخص های متفاوتی به دانشجویان تعلق می گیرد و در دو دسته اصلی جای دارد: بر اساس نیاز و بر اساس عدم نیاز. ( همچنین به شایستگی، ملیت، جنسیت، زمینه حرفه ای، توانایی رهبری و زمیته تحصیلات پیشین نیز بستگی دارد.) ارزش این بورسیه 5000 دلار الی 25000 دلار می باشد. بودجه INSEAD Syngenta جهت رهبری کشور نیز در بعضی موارد مصرف می شود.

بورسیه  HEC Paris MBA، این بورسیه به دانشجویان بین المللی از کشور های مختلف تعلق می گیرد و در دسته های مختلفی جای دارد: بر اساس شایستگی، بر اساس نیاز و یا بر اساس شاخص های خاص. حدود بورسیه از 6000 یورو الی 24000 یورو متفاوت است.

شرایط تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان را مشاورین موسسه میرداماد در اختیار شما عزیزان قرار خواهند داد، کافیست که با ما در ارتباط باشید تا در این راستا شما را راهنمایی کنیم و راهنمای تحصیل در فرانسه را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

سوالات متداول درباره شرایط تحصیل در فرانسه

 • Paris Sciences et Lettres Research University
 • Ecole Polytechnique ParisTech
 • Sorbonne University
 • CentraleSupélec
 • École Normale Supérieure de Lyon
 • Sciences Po
 • Université Paris-Sud
 • École des Ponts ParisTech
 • Université Grenoble-Alpes
 • Université Paris Diderot

میانگین دانشگاه عمومی در فرانسه 189 یورو (167 پوند) در سال برای مدرک لیسانس می باشد.

باید حداقل سطح متوسطی از فرانسوی را بلد باشید. بسیاری از دانشگاه ها نیاز به گواهی B2 (متوسط) در Diplôme d’Études en Langue Française (DELF) یا گاهی اوقات C1(پیشرفته) گواهینامه Diplôme Approfondie Langue Française یا DALF بسته به دوره تحصیلی دارند.

میانگین دانشگاه عمومی در فرانسه 259 یورو (230 پوند) برای مدرک کارشناسی ارشد می باشد.

میانگین دانشگاه عمومی در فرانسه 393 یورو (348 پوند) برای دکترا می باشد.

 • فرم درخواست ویزا
 • دو نوع عکس گذرنامه
 • گذرنامه معتبر و نسخه های ویزای قبلی شما
 • نامه رسمی ثبت نام یا پذیرش از دانشگاه
 • مدارک مالی (حدود 615 یورو در ماه) برای پوشش تمام هزینه های تحصیل در طول دوره مطالع