مهاجرت تحصیلی به آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان

مشاوره تخصصی و تماس فوری

  فرم مشاوره تخصصی

  شما عزیزان جهت مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  و یا این فرم را تکمیل کنید تا مشاورین و کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

  مهاجرت تحصیلی به آلمان همواره مزایای بسیار زیادی را برای متقاضیان به همراه دارد. تعداد افراد خارجی که هر ساله آلمان را برای تحصیل در خارج از کشور انتخاب می کنند، به طور فزاینده ای در حال افزایش است. اکثر دانشجویان بین المللی قبل از ورود به آلمان برای تحصیل نیاز به اخذ ویزای دانشجویی آلمان دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان می توانید به موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد مراجعه نمایید.

  شرایط کلی تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف

  آلمان در مورد کیفیت آموزش عالی، زیرساخت های تحقیقاتی، روش تدریس، مطالعات کم هزینه و آینده شغلی مکانی بسیار مناسب است. اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید، اولین قدم اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان است. مهاجرت به آلمان تحصیلی جذاب را برای دانشجویان به همراه دارد. در این مقاله قصد داریم صفر تا صد مهاجرت تحصیلی به آلمان را برای شما عزیزان توضیح دهیم. تحصیل در کشور آلمان از مقاطع دبستان و دبیرستان شروع می شود و تا مقاطع دکتری و پسادکتری ادامه می یابد.

  تحصیل در مدارس آلمان

  دانش آموزان مهاجر می توانند برای تحصیل در مدارس این کشور اقدام نمایند. سیستم آموزشی آلمان بر اساس قوانین و مقررات قانون اساسی “Grundgesetz” عمل می کند. در کل سیستم آموزشی آلمان به 5 سطح تقسیم شده است:

  • آموزش کودکی در مقطع پیش دبستانی و مهدکودک
  • آموزش ابتدایی
  • آموزش متوسطه
  • آموزش دانشگاهی
  • ادامه تحصیل در مقاطع بالا تر
  تحصیل در مدارس آلمان

  تحصیل در مدارس آلمان

  تحصیل در مقاطع مختلف و سیستم آموزشی مدارس آلمان، از طریق یادگیری خود سازمان یافته، یادگیری خلاق و فعالیت های ساخت کار تیمی آموزش داده می شوند.

  تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های آلمان

  تحصیل در دانشگاه های آلمان همواره با مزایای بسیاری همراه بوده است. مهاجرت دانشجویی به آلمان برای تحصیل در دوره های کارشناسی، نیاز به زمانی عموما ۳ تا ۴ ساله و اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور دارد. این مدرک، اولین مدرک تحصیلات عالی در این کشور است. بسته به نوع موسسه آموزش عالی صادر کننده آموزش عالی، عناوین مختلف لیسانس وجود دارد که برخی از آن ها در رشته های هنر، علوم پایه، مهندسی، حقوق، موسیقی و غیره هستند.

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های آلمان

  دومین مدرک تحصیلات عالی در آلمان مدرک کارشناسی ارشد است. تکمیل تحصیلات در یک برنامه کارشناسی ارشد آلمان 2 تا 4 ترم طول می کشد. از مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان در این مقطع ارائه مدارک دوره های قبلی دانشجو می باشد که از طریق آن اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی می کند. در این مقطع دانشجویان می توانند برای اخذ بورسیه های تحصیلی دانشگاه های آلمان نیز اقدام نمایند.

  تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های آلمان

  سومین مدرک آموزش عالی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور، مدرک PHD است. این برنامه ای است که با واجد شرایط ترین دانشجویان پذیرفته می شود و در دانشگاه های آلمان یا موسسات تحقیقاتی غیر دانشگاهی این کشور ارائه می شود. تحصیل در مقطع دکتری به صورت تحقیقات مستقل و یا دفاع از تز ارائه می شود. چندین مسیر برای دریافت مدرک PHD در آلمان وجود دارد که عبارتند از:

  • دکتری انفرادی
  • دکتری ساختاری
  • دکتری تعاونی( ترکیبی بین دانشگاه ها و دانشگاه های علمی کاربردی)
  • دکتری بین المللی
  • دکتری ویژه

  عنوان دریافت شده با اتمام یک دوره تحصیلات دکترا در آلمان دکتر “Doktorgrad” است. مدت زمان تحصیل در این مقطع به شرایط و رشته تحصیلی بستگی دارد.

  تحصیل پزشکی در آلمان

  دانشگاه های پزشکی آلمان ارائه دهنده یکی از محبوب ترین دوره ها در بین دانشجویان آلمانی و بین المللی است. یک دوره مدرک پزشکی شش سال و سه ماه به طول می انجامد و با یک آزمون دولتی (Staatsexamen) به پایان می رسد، که با آن فرد مجوز کار به عنوان یک پزشک را می گیرد. آموزش پزشکی فقط به زبان آلمانی ارائه می شود. برای مهاجرت به آلمان جهت تحصیل در رشته پزشکی باید بدانید که ۴۳ دانشگاه پزشکی در این کشور وجود دارد که اکثر آن ها خصوصی هستند.

  رفتن به آلمان برای تحصیل پزشکی

  رفتن به آلمان برای رشته های غیر پزشکی

  همان طور که اشاره کردیم، مهاجرت به آلمان تحصیلی متمایز را به همراه دارد. از این رو دانشجویان می توانند در رشته های مختلف اقدام به تحصیل کنند. با توجه به صنعتی بودن کشور آلمان، تحصیل در رشته های مهندسی از اهمیت بالایی برخوردار است. مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان برای رشته های غیر پزشکی و مهندسی برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است. تحصیل در این مقاطع به زبان های آلمانی و انگلیسی امکان پذیر است.

  بورسیه تحصیلی کشور آلمان

  تحصیل در رشته های مختلف در آلمان می تواند همراه با اخذ انواع بورسیه های تحصیلی باشد. اخذ بورسیه های تحصیلی در آلمان می تواند به شرایط مالی دانشجویان کمک بسیار زیادی کند. از انواع مختلف کمک هزینه های تحصیلی در این کشور می توان به برنامه های بورسیه های   Deutschlandstipendium و DAAD اشاره نمود. علاوه بر این دو، بورس های تحصیلی بنیاد هاینریش بل و بورس تحصیلی بنیاد فردریش نائومن برای دانشجویان بین المللی نمونه ای از بورسیه های ارائه شده توسط بنیاد های سیاسی آلمان است.

  هزینه های تحصیل در آلمان

  یکی از مهم ترین نکات، هزینه های تحصیل در این کشور می باشد. دانشگاه های دولتی آلمان عموما تحصیلات را برای دانشجویان به صورت رایگان ارايه می کنند. اما عموما هر ترم هزینه های در حدود ۲۵۰ یورو بابت هزینه های ثبت نام و تاییدیه ها باید پرداخت شود. با این حال دقت داشته باشید که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی زیاد خواهد بود. هزینه برای تحصیل در دوره های کارشناسی بیش از ۲۰ هزار یورو در سال می باشد. هزینه های تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد بین مبالغ ۲۰ هزار یورو تا ۳۰ هزار یورو متغیر می باشد. دوره های تحصیلی دکتری در این کشور عموما همراه با بورسیه های تحصیلی می باشد.

  هزینه های تحصیل در آلمان

  هزینه زندگی در روند مهاجرت

   فرم مشاوره تخصصی

    فرم مشاوره تخصصی

    هزینه های مقرون به صرفه زندگی در آلمان، این کشور را گزینه جذابی برای متقاضیان تحصیل در این کشور کرده است. در حالی که بسیاری از دانشجویان می توانند در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنند، هزینه های زندگی اجتناب ناپذیر هستند. هزینه های زندگی در آلمان در برخی مناطق گران تر از مناطق دیگر است. به عنوان مثال مونیخ گران ترین شهر آلمان برای زندگی محسوب می شود. متوسط هزینه های زندگی در آلمان سالانه حدودا ۱۰۲۰۰ یورو می باشد. هزینه ها در روند مهاجرت تحصیلی آلمان به طور جزئی عبارتند از:

    • آپارتمان مشترک به طور میانگین ۲۸۰ یورو در ماه
    • سالن اقامت دانشجویی ۲۳۴ یورو در ماه
    • میانگین هزینه های خورد و خوراک ۱۶۸ یورو در ماه
    • هزینه های لباس و پوشاک ۴۲ یورو در ماه
    • هزینه برای حمل و نقل در یک ماه ۹۴ یورو
    • هزینه های مربوط به تلفن و اینترنت حدودا ۳۱ یورو در ماه
    • میانگین هزینه های مربوط به اوقات فراغت ۶۱ یورو در ماه
    • هزینه های متوسط برای شرایط مطالعاتی ۲۰ یورو در ماه

    مهاجرت به آلمان و کار در زمان تحصیل

    اگر تمایل دارید پس از مهاجرت به آلمان برای تامین هزینه های تحصیل خود مشغول به کار شوید، بسته به این که اهل چه کشوری هستید، شرایط متفاوتی خواهید داشت. دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA (و همچنین دانشجویان ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ یا سوئیس) همان حق دانشجویان آلمان و دسترسی آزاد به بازار کار آلمان را دارند. این دانشجویان می توانند تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA همچنین می توانند در کنار تحصیل، در آلمان برای 120 روز کامل یا 240 نیم روز در سال کار کنند.

    کار پس از تحصیل در آلمان

    اگر می خواهید پس از فارغ التحصیلی برای یافتن کار در آلمان بمانید، باید در حالی که هنوز دانشجو هستید برنامه ریزی را برای این کار شروع کنید. اقامت در آلمان از طریق تحصیل به تنهایی امکان پذیر نخواهد بود و دانشجو باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کند. داشتن مهارت در زبان آلمانی برای یافتن کار در آلمان بسیار مفید است، زیرا تعداد مشاغل آزاد بدون این کار بسیار محدود خواهد بود. دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا که مایل به کار در آلمان پس از فارغ التحصیلی هستند می توانند اجازه اقامت خود را برای یافتن کار مربوط به تحصیل تا 18 ماه تمدید کنند.

    معرفی دانشگاه های برتر آلمان

    برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل، لازم است تا در ارتباط با دانشگاه های این کشور نیز اطلاع داشته باشید. دانشگاه های آلمان نقش مهمی در سیستم آموزشی اروپا دارند. دلیل این امر رشد اقتصادی کشور در نیمه دوم قرن بیستم و فرهنگ توسعه یافته آموزش عالی است. سیستم دانشگاهی در آلمان در قرن پانزدهم پدیدار شد و تا به امروز یکی از مشهورترین و موثرترین سیستم ها است. یکی از ویژگی های بارز آموزش عالی آلمان در دهه گذشته، تأکید ویژه بر مهارت های عملی است.

    معرفی دانشگاه های برتر آلمان

    معرفی دانشگاه های برتر آلمان

    بهترین دانشگاه جهت تحصیل در کشور آلمان عبارتند از:

    • دانشگاه فنی مونیخ
    • دانشگاه هایدلبرگ
    • دانشگاه مونیخ
    • دانشگاه فرایبورگ
    • دانشگاه گوتیگن
    • موسسه فناوری کارلسروهه
    • دانشگاه فردریش بن
    • دانشگاه توبینگن
    • دانشگاه گوته
    • دانشگاه آخن

    اخذ ویزا برای مهاجرت تحصیلی کشور آلمان

    سه نوع ویزا برای افرادی که قصد فعالیت های آموزشی در آلمان را دارند وجود دارد که عبارتند از: ویزا برای یادگیری زبان، ویزای متقاضیان دانشجویی و ویزای دانشجویی آلمان. ویزای یادگیری زبان، برای فعالیت های آموزشی به مدت سه ماه تا 1 سال، به منظور شرکت در دوره های کوتاه مدت زبان آلمانی است. ویزای متقاضی دانشجویی برای دانشجویانی است که قصد مهاجرت به آلمان برای تحصیل دارند اما هنوز در حال یافتن برنامه مناسب خود هستند. ویزای دانشجویی هم برای متقاضیانی است که در یکی از دانشگاه های آلمان پذیرفته شده اند.

    مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا

    مدارکی که برای دریافت ویزای آلمان مورد نیاز است، عبارتند از:

    • دو عدد فرم کامل درخواست ویزا
    • گذرنامه معتبر
    • گذرنامه های قبلی در صورت مقدور بودن
    • دو قطعه عکس که اخیرا گرفته شده است
    • مدرک حضور در یک برنامه تحصیلی (هر یک از موارد زیر را بفرستید کافی است)
    • مدرک شرکت در یک برنامه تحصیلی
    • نامه ثبت نام دانشگاه یا Zulassungsbescheinigung
    • نامه شرکت در درس ها پیش نیاز
    • نامه شرکت در درس زبان آلمانی مقدماتی
    • گواهی تایید شده تحصیل دوره دیپلم

    اخذ ویزای همراه دانشجویی آلمان

    با مهاجرت به کشور آلمان برای تحصیل، دانشجویان بین المللی می تواند برای اخذ ویزای همراه اقدام نموده و همسر و فرزندان خود را وارد این کشور کنند. برای اخذ ویزای همراه فرد باید تمکن مالی مناسب داشته و مکان زندگی را مهیا نماید. عموما برای اخذ ویزای همراه و حضور فرزندان سن آن ها باید زیر ۱۶ سال باشد. برای سنین بالای ۱۶ سال نیاز به شروط خاصی می باشد.

    اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در کشور آلمان

    پس از گذراندن مراحل مهاجرت تحصیلی به آلمان و فارغ التحصیلی در دانشگاه های این کشور، ممکن است فرد برای اخذ اقامت و تابعیت اقدام نماید. به منظور بهره بردن از فرصت های مختلف برای کار بعد از تحصیل در این کشور، دانشجویان نیاز دارند که قبل از به پایان رسیدن مجوز اقامت دوره تحصیلی برای اقامت درخواست دهند. کسب مجوز اقامت آلمان برای کار بعد از تحصیلات اساسا یک پروسه دو مرحله ای است که مرحله اول آن شامل اقامت موقت آلمان برای مدت زمانی است که به دنبال یافتن کار هستید. مرحله دوم شامل مجوز اقامت آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپاست که بعد از اینکه متقاضی در آلمان شغلی به دست آورد صادر میشود.

    ریسک ها و خطرات احتمالی مهاجرت دانشجویی

    هر اقدامی با تغییرات بسیار می تواند ریسک ها و خطرات مربوط به خود را داشته باشد. مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان هم از این قاعده خارج نیست. با این حال برای تحصیل در این کشور ریسک ها، خطرات و معایبی وجود دارد.

    ریسک ها و خطرات احتمالی مهاجرت دانشجویی به آلمان

    از جمله معایبی که می توان برای تحصیل در آلمان و مهاجرت دانشجویی به این کشور در نظر داشت عبارتند از:

    • کلیشه ای بودن قانون ثابت آلمان و بوروکراسی آلمان
    • امکانات دانشجویی ویژه ای در دانشگاه ها و خصوصا دانشگاه های دولتی این کشور موجود نیست.
    • یادگیری زبان آلمانی حتی اگر زبان مورد نیاز تحصیلی شما، زبان انگلیسی باشد.
    • بسته به سیستمی که تحصیل می کنید، سیستم رتبه بندی آلمان و سیستم امتحانات آلمان می تواند کاملا گیج کننده و عصبی کننده باشد. این سیستم عموما با امتحانات بسیار سختی همراه است.

    سخن آخر

    مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان، شرایط ویژه ای دارد و همراه با مزایای بسیار زیادی می باشد. لازمه رفتن به آلمان برای تحصیل، اخذ پذیرش و پس از آن اخذ ویزای تحصیلی می باشد. جهت کسب اطلاعات دقیق تر و دریافت مشاوره مهاجرت تحصیلی به آلمان، می توانید به موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد مراجعه نمایید.

    سوالات متداول

    1. مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان برای چه مقاطعی امکان پذیر است؟

     تحصیل در کشور آلمان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر می باشد.

    2. آیا دانشگاه های آلمان برای تحصیل در این کشور معتبر می باشند؟

     بله دانشگاه های این کشور از اعتبار بسیار زیادی برخوردار هستند.

    3. آیا  تحصیل پزشکی در آلمان، همراه با شرایط مناسبی است؟

     بله دانشگاه ها و دوره های پزشکی در آلمان معتبر ترین مدارک را ارائه می دهند.

    4. آیا با مهاجرت دانشجویی به آلمان، امکان کار در زمان تحصیل موجود است؟

     بله دانشجویان می توانند مشغول به کار دانشجویی در آلمان شوند.

    5. آیا هزینه تحصیل در کشور آلمان مقرون به صرفه است؟

     بله تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان و در دانشگاه های خصوصی با هزینه های مناسبی نسبت به برخی کشور ها می باشد.

    6. آیا امکان اخذ بورسیه های تحصیلی آلمان موجود است؟

     بله دانشجویان می توانند برای اخذ انواع بورسیه های تحصیلی آلمان اقدام کنند.

    7. آیا امکان اخذ ویزای همراه دانشجویی آلمان موجود است؟

     بله دانشجویان می توانند برای دریافت ویزای همسر و فرزندان خود اقدام کنند.

    8. بهترین دانشگاه ها برای مهاجرت تحصیلی کدامند؟

     بهترین دانشگاه ها عبارتند از: دانشگاه مونیخ، دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه آخن، موسسه فناوری کارلسروهه و غیره.

    9. آیا امکان اخذ اقامت از طریق مهاجرت تحصیلی موجود است؟

     خیر این کار به طور مستقیم ممکن نیست. دانشجویان برای اخذ اقامت باید ویزای دانشجویی را به ویزای کاری آلمان تبدیل کنند.

    10. مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان کدامند؟

     این مدارک عبارتند از: گذرنامه معتبر، مدارک هویتی، نامه پذیرش از دانشگاه، مدرک حضور در برنامه تحصیلی و غیره.

    11. هزینه یک سال زندگی دانشجویی در آلمان حدودا چقدر می باشد؟

     هزینه ها برای یک سال زندگی دانشجویی در حدود ۱۰ هزار یورو می باشد.

     فرم مشاوره تخصصی

      فرم مشاوره تخصصی

      حتما بخوانید:  مشاغل پزشکی موجود در آلمان برای فارغ التحصیلان رشته پزشکی

      مطالب مرتبط

      دیدگاهتان را بنویسید

      نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.