مهاجرت و اقامت آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان

کشور آذربایجان که به عنوان پلی میان شرق و غرب محسوب می شود بنا به دلایل فراوانی به یکی از مقصدهای مهم مهاجرت افراد تبدیل شده است. از دلایل مهاجرت ایرانیان به این کشور غنی و نفت خیز جهان می توان به مجاورت و نزدیکی جغرافیایی، پایین بودن هزینه های زندگی، جاذبه های زیبای تاریخی و طبیعی و شباهت فرهنگ و آداب و رسوم و تا حدودی زبان مشترک با بخشی از کشور ایران اشاره کرد. اگر چه در کنار همه این دلایل مهم نمی توان از زیبایی مسحورکننده سواحل زیبای دریای خزر در شهر باکو به سادگی گذشت. در این مقاله به شرح این موضوعات خواهیم پرداخت:

 • مزایای زندگی و مهاجرت به آذربایجان
 • مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل
 • مهاجرت کاری به آذربایجان از طریق تخصص
 • مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به آذربایجان از طریق ازدواج

مزایای زندگی و مهاجرت به آذربایجان

در سال 2008، به گفته متخصصان مهاجرت، تعداد مهاجران ورودی به کشور آذربایجان از تعداد مهاجران خروجی از این کشور پیشی گرفت که این موضوع نشان دهنده شرایط مناسب مهاجرتی این کشور است. پس از بحران اقتصادی، آذربایجان با داشتن اقتصادی با ثبات تبدیل به یکی از مقاصد مهم برای افراد جویای کار شد. علاوه بر ثبات اقتصادی، این کشور همچنین به دلیل مهمان نوازی و ثباتش و همچنین شرایط کلی اقتصادی، جذابیت های خاص خود را داراست.

همچنین رشد اقتصادی سریع آذربایجان موجب شده است تا این کشور در در بخش های مختلف صنعتی نیاز به نیروی کار داشته باشد و نرخ پایین بیکاری 5.4 درصدی نشان از شرایط مناسب کاریابی این کشور دارد. به علاوه مهاجرانی که به صورت قانونی وارد کشور آذربایجان می شوند می توانند با پرداخت 1000 منات (در حدود 600 دلار) در سال به مدت پنج سال مشغول به کار شوند که عمدتا پرداخت این مالیات نیز بر عهده کارفرماست. این شرایط موجب شده است تا آذربایجان به عنوان مقصدی مهم برای مهاجران خارجی به شمار رود.

مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل

برای دریافت ویزای تحصیل در آذربایجان در ابتدا باید از دانشگاه مورد نظر پذیرش دریافت کنید. زمان پذیرش در دانشگاه های کشور آذربایجان برای سال 2020 از 25 آگوست 2020 شروع می شود و تا 30 سپتامبر 2020 ادامه خواهد داشت. برای این منظور پس از ورود به این کشور، متقاضی باید مدارک زیر را به اداره ارتباطات بین المللی ارائه دهد:

 1. ویزای دانشجویی – ویزای 60 یا 90 روزه که در سفارت جمهوری آذربایجان به کشور مربوطه اعطا می شود.
 2. مدارک شناسایی
 3. مدارک تحصیلی به علاوه کپی برابر با اصل آن ها
 4. ترجمه رسمی از مدارک
 5. شرحال زندگی
 6. انگیزه نامه ( نهایتا یک صفحه)
 7. گواهی سلامت صادر شده توسط مرکز پزشکی بین المللی در باکو
 8. تقاضانامه ارجاع به روئسای دانشگاه
 9. اصل و کپی رسید پرداخت شهریه دانشگاه
 10. کپی پاسپورت
 11. شش قطعه عکس 3 در 4 پرسنلی با زمینه قرمز
حتما بخوانید:  اعتبار و ارزش پاسپورت آذربایجان

توجه داشته باشید که مدارک تحصیلی متقاضی و ریزنمره ها باید دارای مهر تاییدِ (apostille) صادر شده توسط موسسه مربوطه در زادگاه وی باشند. در صورتی که دانشجوی خارجی در آزمون مهارت آذربایجانی و انگلیسی پذیرفته شود از دوره های آمادگی معاف می شود. این بستگی به دانشگاه هایی دارد که متقاضی انتخاب می کند. هزینه تحصیلات دانشگاهی سال 2020:

 • دوره های زبان 1000 دلار
 • آمادگی 800 $
 • دانشکده ترجمه و مطالعات فرهنگی 2200 دلار
 • دانشکده آموزش و پرورش 1800 دلار
 • دانشکده فلسفه و روزنامه نگاری 2200 دلار
 • دانشکده روابط بین الملل و مدیریت 2200 دلار
 • دوره های کارشناسی ارشد 2500 دلار
 • دوره های دکتری 1200 تا 2000 دلار
مهاجرت کاری به آذربایجان از طریق تخصص

مهاجرت کاری به آذربایجان از طریق تخصص

مهاجرت کاری به آذربایجان از طریق تخصص

متقاضیان می توانند با دریافت یک دعوتنامه کاری از یک کارفرما در آذربایجان وارد این کشور شوند و کار خود را شروع کنند. البته در مجوز کار باید مدت زمان مشخص کار قید شده باشد، در واقع کارفرما باید در دعوت نامه کاری خود یک مدت زمان مشخصی را برای کار در آذربایجان تعیین کند. شرایط لازم به منظور اخذ ویزای کار در آذربایجان عبارت است از:
 1. سن متقاضی باید بیشتر از ۱۸ سال باشد.
 2. نیروی کار مناسب برای اشتغال در آن موقعیت شغلی در جمهوری آذربایجان وجود نداشته باشد.
 3. شرکت ها باید فرم مربوط به استخدام اتباع خارجی را تکمیل کرده باشند این فرم شامل نام شخص حقوقی، آدرس محل کار و مجوز تایید صلاحیت حرفه ای شرکت باشد.
 4. کارفرما باید از اداره مهاجرت مجوز مربوطه را دریافت کند.
 5. در صورتی که مجوز کار متقاضی مفقود شود اجازه کار وی لغو خواهد شد.
 6. کپی سند تایید حق اقامت در جمهوری آذربایجان ارائه شود.
 7. گواهی سلامت ارائه شود.
 8. اصل پاسپورت متقاضی با حداقل شش ماه اعتبار ارائه شود.
 9. مالیات ماهانه پرداخت شود.
 10. متقاضی موظف است قبل از ورود به خاک جمهوری آذربایجان از اداره مهاجرت کشور خود مجوز خروج دریافت کند.
 11. گواهی پزشکی به منظور مجوز کار در جمهوری آذربایجان ارائه شود.

گواهی مدارک تحصیلی که از موسسه های خارجی صادر شده است باید به تایید دولت جمهوری آذربایجان برسد. در صورت ناقص یا جعلی بودن مدارک، اتباع خارجی از کشور اخراج می شوند. اتباع خارجی باید مدارکی را به وزارت کار ارائه دهند که ثابت کند در پنج سال گذشته در تخصص مربوطه فعالیت داشته اند.

مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری

جهت مهاجرت به کشور آذربایجان قدم اول دریافت مجوز اقامت موقت این کشور است. این مجوز می تواند از طرق مختلفی من جمله از طریق سرمایه گذاری به دست آید. مطابق قانون آذربایجان خارجی هایی که به صورت قانونی و حداقل به مدت دو سال در این کشور اقامت داشته اند می توانند درخواست اقامت دائم خود را به ثبت برسانند.

حتما بخوانید:  قوانین شهروندی در آذربایجان

ویزای سرمایه گذاری آذربایجان به دو شکل سرمایه گذاری در اقتصاد این کشور و یا سرمایه گذاری در بخش املاک و بانک ها تقسیم می شود. جهت اخذ ویزای سرمایه گذاری در اقصاد، فرد متقاضی می بایست حداقل 500000 منات آذربایجان (در حدود 294000 دلار آمریکا) را در اقتصاد این کشور سرمایه گذاری نماید.

در حالت دوم فرد متقاضی می تواند با در اختیار داشتن ملکی به ارزش حداقل 100000 منات (59000 دلار) و یا سپرده گذاری این مبلغ در بانک های آذربایجان، برای کسب مجوز اقامت موقت اقدام نماید. در این چنین مواردی قیمت ملک خریداری شده توسط آژانس های ارزیابی مستقل ارزیابی می شوند و قیمت قراردادی پرداخت شده به فروشنده ملاک نخواهد بود.

مهاجرت به آذربایجان از طریق ازدواج

متقاضی باید نامه ای به سفارت آذربایجان ارائه دهد که ثابت کند هدف از سفر به این کشورازدواج با تبعه آذربایجان است. مراسم ازدواج باید در کشور آذربایجان برگزار شود. در این صورت هر دو نفر مجوز ورود و خروج از آذربایجان را دارند. یکی از روش های مهاجرت به آذربایجان، ازدواج با یکی از تبعه این کشور می باشد. بدین منظور اثبات این که این ازدواج فقط برای اخذ اقامت و مهاجرت نیست، الزامی است. این امر باید با ارائه مدارک ثابت شود. در صورتی که این ازدواج مورد تایید اداره مهاجرت آذربایجان قرار گیرد، متقاضی می تواند پاسپورت این کشور را دریافت کند. بنابراین ازدواج با مرد یا زن اهل کشور آذربایجان دلیلی برای اعطای تابعیت به آن ها نمی باشد.

در صورتی که یکی از زوجین تابعیت خود را تغییر دهد، زوج دیگر در تغییر تابعیت خود آزاد است و می تواند تابعیت خود را حفظ کند. کار ثبت ازدواج با افراد خارجی باید در دفتر رسمی ازدواج (ZAGS) انجام شود و در دفاتر دیگر مورد قبول نیست. در صورتی که از همسر خود جدا شده اید و قصد ازدواج با شهروندی از کشور آذربایجان را دارید، باید مدارکی ارائه کنید که نشان دهد همسر سابق شما به طور کامل از شما جدا شده است، همچنین کپی برابر با اصل مدارک جدایی باید ارائه شود.

مهاجرت به آذربایجان از طریق ازدواج

مهاجرت به آذربایجان از طریق ازدواج

بعد از ازدواج در آذربایجان می توان برای اقامت دائم آذربایجان و یا ویزای دیدار با همسر اقدام کرد. اگر شخص آذربایجانی دارای فرزند باشد، این فرزند تاثیری بر روی ازدواج با اتباع بیگانه ایجاد نمی کند. دوره اقامت نامزدی در جمهوری آذربایجان به صورت شش ماهه بوده و بعد از 6 ماه باید برای ثبت ازدواج خود اقدام کنید. مدارک لازم برای صدور ویزا جهت اخذ تابعیت جمهوری آذربایجان از طریق ازدواج:

 • گذرنامه با اعتبار 6 ماهه
 • دو قطعه عکس

سوالات متداول مهاجرت به آذربایجان

 1. مزایای زندگی و مهاجرت به کشور آذربایجان چیست؟
  ثبات اقتصادی، پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل و مجاورت و نزدیکی جغرافیایی با ایران.
 2. مهم ترین مدرک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آذربایجان را نام ببرید؟
  ویزای دانشجویی و مدارک تحصیلی و سوابق کاری و گواهی سلامت صادر شده توسط مرکز پزشکی بین المللی در باکو به علاوه گواهی درخواست از دانشگاه و اصل و کپی رسید پرداخت شهریه دانشگاه.
 3. شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار در آذربایجان را نام ببرید؟
  سن بیشتر از ۱۸ سال، عدم وجود نیروی کار مناسب برای آن موقعیت شغلی درآذربایجان، مجوز اداره مهاجرت، کپی گواهی تایید حق اقامت، گواهی سلامت، اصل پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار،پرداخت مالیات ماهانه، ارائه مجوز خروج از کشور خود.
 4. حداقل بودجه برای اخذ ویزای سرمایه گذاری در اقتصاد کشور آذربایجان چقدر است؟
  حداقل 500000 منات آذربایجان یا در حدود 294000 دلار آمریکا.
 5. حداقل بودجه برای سرمایه گذاری در املاک و اخذ ویزای سرمایه گذاری کشور آذربایجان چقدر است؟
  حداقل 100000 منات یا 59000 دلار.
 6. اصلی ترین مدرک لازم به منظور صدور ویزای اقامت کشور آذربایجان از طریق ازدواج چیست؟
  گذرنامه با اعتبار 6 ماهه.
 7. مهاجران قانونی کشور آذربایجان تا چند سال و با پرداخت چه هزینه ای می توانند در این کشور کار کنند؟
  مهاجران قانونی می توانند با پرداخت سالانه 1000 منات یا در حدود 600 دلار تا پنج سال در این کشور مشغول به کار شوند.
 8. مهم ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای یک ساله تحصیلی دانشگاه های کشور آذربایجان چیست؟
  گواهی سلامت صادر شده توسط مرکز پزشکی بین المللی در باکو، مدارک رسمی و ترجمه شده اجاره محل اقامت و مدارک رسمی مجوز ثبت خانه اجاره شده.
 9. با داشتن ویزای کار در آذربایجان متقاضیان تا چه مدت می توانند در این کشور اقامت کنند؟
  با داشتن ویزای کار در این کشور متقاضیان ابتدا یک کارت اقامت 1 ساله دریافت می کنند که این کارت اقامت تا 5 سال قابل تمدید می باشد و شخص متقاضی می تواند تا 5 سال مجوز اقامت خود را تمدید کند.
 10. مهم ترین شرط لازم به منظور مهاجرت به کشور آذربایجان از طریق ازدواج چیست؟
  مهم ترین شرط ارائه گواهی به سفارت آذربایجان با این توضیح است که هدف ازدواج واقعی با تبعه آذربایجان می باشد و نه اخذ اقامت به منظور تابعیت و مهاجرت به این کشور.
 11. در چه صورتی متقاضی از شرکت در دوره های آمادگی زبانی دانشگاه های کشور آذربایجان معاف می شود؟
  در صورتی که دانشجو در آزمون مهارت آذربایجانی و انگلیسی قبول شود می تواند از دوره های آمادگی زبانی معاف شود.
حتما بخوانید:  قوانین شهروندی آذربایجان

مشاورین موسسه میرداماد در دفاتر تهران و شیراز با تمام وجود تلاش می کنند که مسیر درست تر را به شما عزیزان معرفی نمایند. ثبت شرکت در آذربایجان امکان پذیر است، اگر اطلاعاتی در این خصوص در دست ندارید در صورت تمایل می توانید با موسسه تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *