مهاجرت و اقامت آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان | شرایط اقامت در آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان

آذربایجان یکی از کشورهای واقع در قاره آسیا و همسایه ایران است که به دلیل فرهنگ و مذهب مشترک با ایران یک گزینه بسیار مناسب برای مهاجرت ایرانیان به حساب می‌آید. برای مهاجرت به آذربایجان در ابتدا باید با روش‌های مختلف مهاجرت به این کشور که شامل مهاجرت تحصیلی به آذربایجان، مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق ازدواج و تولد می‌شود. هر کدام از روش‌های نام برده شده دارای قوانین و شرایط خاصی هستند که شما می‌توانید با دریافت اطلاعات و قوانین هر کدام از روش‌ها از طریق تماس با مشاروان ما در موسسه مهاجرتی پارسی مایگریشن بهترین روش مناسب خود را انتخاب کنید.

در این مقاله می‌خواهیم سئوال‌هایی شامل شرایط عمومی کشور آذربایجان، شرایط مهاجرت به این کشور، برای اخذ اقامت آذربایجان با سرمایه گذاری از چه راه‌هایی می‌توان اقدام نمود؟ اخذ پاسپورت و تابعیت آذربایجان از چه طریقی امکان پذیر است؟ مزابای زندگی و مهاجرت به آذربایجان چیست؟ و سئوالات مهم دیگری در زمینه مهاجرت به آذربایجان را بررسی خواهیم کرد.

در این مقاله به شرح این موضوعات خواهیم پرداخت:

 • مزایای زندگی و مهاجرت به کشور آذربایجان
 • مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل
 • مهاجرت کاری به آذربایجان از طریق تخصص
 • مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به آذربایجان از طریق ازدواج

شرایط عمومی کشور آذربایجان

کشور آذربایجان که به عنوان پلی میان شرق و غرب محسوب می‌شود بنا به دلایل فراوانی به یکی از مقصدهای مهم مهاجرت افراد تبدیل شده است. از دلایل مهاجرت ایرانیان به این کشور غنی و نفت خیز جهان می‌توان به مجاورت و نزدیکی جغرافیایی، پایین بودن هزینه‌های زندگی، جاذبه‌های زیبای تاریخی و طبیعی و شباهت فرهنگ و آداب و رسوم و تا حدودی زبان مشترک با بخشی از کشور ایران اشاره کرد. اگر چه در کنار همه این دلایل مهم نمی توان از زیبایی مسحورکننده سواحل زیبای دریای خزر در شهر باکو به سادگی گذشت.

جمهوری آذربایجان دارای 9.6 میلیون جمعیت است و مساحتی حدود 86.60 کیلومتر مربع دارد که یکی از همسایه‌های شمالی کشور ایران است. کشور آذربایجان در قاره آسیا و در منطقه قفقاز واقع شده است و با کشورهای روسیه، گرجستان و ارمنستان همسایه است. پایتخت جمهوری آذربایجان شهر زیبا باکو و زبان مردم این کشور ترکی است؛ البته به زبان‌های آذری و روسی نیز در این کشور صحبت می‌شود. واحد پول کشور آذربایجان منات و حدود 89 درصد از مردم این کشور مسلمان‌اند.

مزایای زندگی و مهاجرت به آذربایجان

در سال 2008، به گفته متخصصان مهاجرت، تعداد مهاجران ورودی به کشور آذربایجان از تعداد مهاجران خروجی از این کشور پیشی گرفت که این موضوع نشان دهنده شرایط مناسب مهاجرتی این کشور است. پس از بحران اقتصادی، آذربایجان با داشتن اقتصادی با ثبات تبدیل به یکی از مقاصد مهم برای افراد جویای کار شد. علاوه بر ثبات اقتصادی، این کشور همچنین به دلیل مهمان نوازی و ثباتش و همچنین شرایط کلی اقتصادی، جذابیت های خاص خود را داراست.

همچنین رشد اقتصادی سریع آذربایجان موجب شده است تا این کشور در در بخش های مختلف صنعتی نیاز به نیروی کار داشته باشد و نرخ پایین بیکاری 5.4 درصدی نشان از شرایط مناسب کاریابی این کشور دارد. به علاوه مهاجرانی که به صورت قانونی وارد کشور آذربایجان می شوند می توانند با پرداخت 1000 منات (در حدود 600 دلار) در سال به مدت پنج سال مشغول به کار شوند که عمدتا پرداخت این مالیات نیز بر عهده کارفرماست. این شرایط موجب شده است تا آذربایجان به عنوان مقصدی مهم برای مهاجران خارجی به شمار رود.

مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل

برای دریافت ویزای تحصیل در آذربایجان و تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در آذربایجان در ابتدا باید از دانشگاه مورد نظر پذیرش دریافت کنید. زمان پذیرش در دانشگاه های کشور آذربایجان برای سال 2020 از 25 آگوست 2020 شروع می شود و تا 30 سپتامبر 2020 ادامه خواهد داشت. برای این منظور پس از ورود به این کشور، متقاضی باید مدارک زیر را به اداره ارتباطات بین المللی ارائه دهد:

 1. ویزای دانشجویی – ویزای 60 یا 90 روزه که در سفارت جمهوری آذربایجان به کشور مربوطه اعطا می شود.
 2. مدارک شناسایی
 3. مدارک تحصیلی به علاوه کپی برابر با اصل آن ها
 4. ترجمه رسمی از مدارک
 5. شرحال زندگی
 6. انگیزه نامه ( نهایتا یک صفحه)
 7. گواهی سلامت صادر شده توسط مرکز پزشکی بین المللی در باکو
 8. تقاضانامه ارجاع به روئسای دانشگاه
 9. اصل و کپی رسید پرداخت شهریه دانشگاه
 10. کپی پاسپورت
 11. شش قطعه عکس 3 در 4 پرسنلی با زمینه قرمز

مهاجرت از طریق تحصیل به آذربایجانتوجه داشته باشید که مدارک تحصیلی متقاضی و ریزنمره ها باید دارای مهر تاییدِ (apostille) صادر شده توسط موسسه مربوطه در زادگاه وی باشند. در صورتی که دانشجوی خارجی در آزمون مهارت آذربایجانی و انگلیسی پذیرفته شود از دوره های آمادگی معاف می شود. این بستگی به دانشگاه هایی دارد که متقاضی انتخاب می کند. هزینه تحصیلات دانشگاهی سال 2020:

نام دوره هزینه
دوره های زبان 1000 دلار
آمادگی 800 دلار
دانشکده ترجمه و مطالعات فرهنگی 2200 دلار
دانشکده آموزش و پرورش 1800 دلار
دانشکده فلسفه و روزنامه نگاری 2200 دلار
دانشکده روابط بین الملل و مدیریت 2200 دلار
دوره های کارشناسی ارشد 2500 دلار
دوره های دکتری 1200 تا 2000 دلار

 

 

 

تحصیل در مدارس بین المللی آذربایجان و تحصیل در دانشگاه‌های آذربایجان از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت به خارج از کشور است. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان، تحصیل داروسازی در آذربایجان و تحصیل مهندسی در آذربایجان بسیار در آذربایجان محبوب است. اعزام دانشجو به آذربایجان شرایط متفاوتی دارد برای آشنایی با آن به مقاله مراجعه کنید.

مهاجرت کاری به آذربایجان از طریق تخصص

مهاجرت کاری به آذربایجان از طریق تخصص

مهاجرت کاری به آذربایجان از طریق تخصص

متقاضیان می توانند با دریافت یک دعوتنامه کاری از یک کارفرما در آذربایجان وارد این کشور شوند و کار خود را شروع کنند. البته در مجوز کار باید مدت زمان مشخص کار قید شده باشد، در واقع کارفرما باید در دعوت نامه کاری خود یک مدت زمان مشخصی را برای کار در آذربایجان تعیین کند. شرایط لازم به منظور اخذ ویزای کار در آذربایجان عبارت است از:

حتما بخوانید:  مزایا و معایب زندگی در آذربایجان
 • سن متقاضی باید بیشتر از ۱۸ سال باشد.
 • نیروی کار مناسب برای اشتغال در آن موقعیت شغلی در جمهوری آذربایجان وجود نداشته باشد.
 • شرکت ها باید فرم مربوط به استخدام اتباع خارجی را تکمیل کرده باشند این فرم شامل نام شخص حقوقی، آدرس محل کار و مجوز تایید صلاحیت حرفه ای شرکت باشد.
 • کارفرما باید از اداره مهاجرت مجوز مربوطه را دریافت کند.
 • در صورتی که مجوز کار متقاضی مفقود شود اجازه کار وی لغو خواهد شد.
 • کپی سند تایید حق اقامت در جمهوری آذربایجان ارائه شود.
 • گواهی سلامت ارائه شود.
 • اصل پاسپورت متقاضی با حداقل شش ماه اعتبار ارائه شود.
 • مالیات ماهانه پرداخت شود.
 • متقاضی موظف است قبل از ورود به خاک جمهوری آذربایجان از اداره مهاجرت کشور خود مجوز خروج دریافت کند.
 • گواهی پزشکی به منظور مجوز کار در جمهوری آذربایجان ارائه شود.

گواهی مدارک تحصیلی که از موسسه های خارجی صادر شده است باید به تایید دولت جمهوری آذربایجان برسد. در صورت ناقص یا جعلی بودن مدارک، اتباع خارجی از کشور اخراج می شوند. اتباع خارجی باید مدارکی را به وزارت کار ارائه دهند که ثابت کند در پنج سال گذشته در تخصص مربوطه فعالیت داشته اند.

اخذ تابعیت آذربایجان از طریق تولد

کشور آذربایجان نیز مانند همه کشور‌ها برای اخذ تابعیت از قانون خون و خاک استفاده می‌کند. در قانون خاک، کودک پس از تولد در هر کشوری می‌تواند اقامت آن کشور را کسب کند. بیشتر کشور‌ها نظیر کشور آذربایجان پیرو قانون خون هستند. طبق این قانون، کودک باید دارای پدر و مادری با تابعیت آذربایجانی باشد که موفق به کسب اقامت این کشور شود.

ایران نیز در زمینه اعطای تابعیت به کودک تازه متولد شده مانند بسیاری از کشور‌ها از قانون خون پیروی می‌کند؛ اما دارای یک تفاوت اساسی با سایر کشور‌ها می‌باشد. در کشور ایران، تنها در صورتی که پدر دارای تابعیت ایرانی باشد به فرزند نیز تابعیت این کشور ارائه می‌شود. در سایر کشور‌ها، در صورتی که مادر کودک نیز تابعیت کشوری را داشته باشد کودک نیز تبعه همان کشور محسوب می‌شود.

شما برای کسب تابعیت از طریق تولد و قانون خون باید دارای شرایط زیر باشید:

 • کودک تازه متولد شده در آذربایجان، باید دارای حداقل یک والدین تابع کشور آذربایجان باشد. در این صورت می‌تواند بر اساس قانون خون تابعیت این کشور را دریافت کند.
 • در صورتی که هویت والدین کودک نامعلوم باشد و یا والدین وی در کشور آذربایجان پناهنده باشند، تابعیت آذربایجان به راحتی به کودک داده می‌شود.
 • والدینی که تابعیت آذربایجان را کسب کرده باشند می‌توانند برای کودکان زیر 14 سال خود نیز تابعیت این کشور را کسب کنند.

مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری

جهت مهاجرت به کشور آذربایجان قدم اول دریافت مجوز اقامت موقت این کشور است. این مجوز می تواند از طرق مختلفی من جمله از طریق سرمایه گذاری به دست آید. اقامت آذربایجان با خرید ملک یکی از مورد استقبال‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور توسط ایرانیان است. مطابق قانون آذربایجان خارجی هایی که به صورت قانونی و حداقل به مدت دو سال در این کشور اقامت داشته اند می توانند درخواست اقامت دائم خود را به ثبت برسانند.

ویزای سرمایه گذاری آذربایجان به دو شکل سرمایه گذاری در اقتصاد این کشور و یا سرمایه گذاری در بخش املاک و بانک ها تقسیم می شود. جهت اخذ ویزای سرمایه گذاری در اقصاد، فرد متقاضی می بایست حداقل 500000 منات آذربایجان (در حدود 294000 دلار آمریکا) را در اقتصاد این کشور سرمایه گذاری نماید. در حالت دوم فرد متقاضی می تواند با در اختیار داشتن ملکی به ارزش حداقل 100000 منات (59000 دلار) و یا سپرده گذاری این مبلغ در بانک های آذربایجان، برای کسب مجوز اقامت موقت اقدام نماید. در این چنین مواردی قیمت ملک خریداری شده توسط آژانس های ارزیابی مستقل ارزیابی می شوند و قیمت قراردادی پرداخت شده به فروشنده ملاک نخواهد بود.

اقامت آذربایجان با خرید ملک

اگر شما یک فرد خارجی هستید و می‌خواهید در کشور آذربایجان ملک خریداری کنید و از این طریق می‌خواهید اقامت آذربایجان با خرید ملک را دریافت کنید. می‌توانید خانه، ویلا، آپارتمان، املاک تجاری و سایر املاک را به استثنای زمین خریداری کنید. اما اگر قصد خریداری زمین در این کشور را دارید باید حتما اقامت این کشور را داشته باشید. البته در صورت ازدواج با یک فرد تبعه آذربایجان هر زمینی که در زمان ازدواج خریداری شود نصف نصف است و 50 درصد آن برای فرد خارجی است. لازم به ذکر است در صورتی که از هم جدا شوند هیچ زمینی به فرد خارجی تعلق نمی‌گیرد.

 قیمت ملک در باکو آذربایجان جهت اجاره      قیمت به دلار آمریکا
 آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر     505.77
 آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر     1.050.00
 آپارتمان 1 خوابه در اطراف شهر     273.10
 آپارتمان 3 خوابه در اطراف شهر     526.92

مدارک مورد نیاز برای خرید ملک

 • کارت شناسایی(پاسپورت، کارت ملی و یا مجوز اقامت موقت)
 • مدارک ملکی که قصد خرید آن را دارید مانند سند خرید یا رسید بانکی.
 • همچنین یک اظهارنامه از جانب اشخاصی که در آپارتمان زندگی می‌کنند.
 • رضایت نامه کتبی از تمامی افرادی که همراه با مالک در خانه مذکور زندگی می‌کند.
 • هزینه ثبت و عقد قرارداد خرید ملک در آذربایجان: ثبت و انجام امضای قرارداد ملک خریداری شده در آذربایجان 80 منات یا 102 دلار آمریکا هزینه دارد. این هزینه در شهر باکو 200 منات یا 254 دلار است.
 • داشتن بیمه و سایر شرایط خرید و فروش ملک در آذربایجان: داشتن بیمه در کشور آذربایجان یکی از ضروریات است و 50 منات یا 64 دلار آمریکا در سال هزینه دارد. پرداخت هزینه‌های مذکور و پرداخت هزینه خرید ملک را می‌بایست از طریق انتقال بانکی انجام دهید و با پول نقد امکان پذیر نیست.
 • مالیات خرید و فروش ملک در آذربایجان: طبق قوانین کشور آذربایجان اگر یک فرد از اتباع خارجی قصد خرید ملک داشته باشد نیازی به پرداخت مالیات ندارد با این وجود اگر پس از خرید ملک در آن سکونت نداشته باشد باید مالیات ملک خود را بپردازد.
 • کمیسیون مشاورین املاک در آذربایجان: میزان حق کمیسیون مشاوران املاک در جمهوری آذربایجان معمولا از حداقل 2 تا حداکثر 4 درصد ارزش کل ملک متغیر است. اتباع خارجی در جمهوری آذربایجان ممکن است برای خرید ملک مجبور باشند تا یک تفاهم‌نامه مشترک شامل یک قرارداد شرایط خرید و فروش و یک قرارداد مربوط به آژانس املاک تنظیم کنند.
حتما بخوانید:  تابعیت جمهوری آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان از طریق ازدواج

مهاجرت به آذربایجان از طریق ازدواج

متقاضی باید نامه ای به سفارت آذربایجان ارائه دهد که ثابت کند هدف از سفر به این کشورازدواج با تبعه آذربایجان است. مراسم ازدواج باید در کشور آذربایجان برگزار شود. در این صورت هر دو نفر مجوز ورود و خروج از آذربایجان را دارند. یکی از روش های مهاجرت به آذربایجان، ازدواج با یکی از تبعه این کشور می باشد. بدین منظور اثبات این که این ازدواج فقط برای اخذ اقامت و مهاجرت نیست، الزامی است. این امر باید با ارائه مدارک ثابت شود. در صورتی که این ازدواج مورد تایید اداره مهاجرت آذربایجان قرار گیرد، متقاضی می تواند پاسپورت این کشور را دریافت کند. بنابراین ازدواج با مرد یا زن اهل کشور آذربایجان دلیلی برای اعطای تابعیت به آن ها نمی باشد

در صورتی که یکی از زوجین تابعیت خود را تغییر دهد، زوج دیگر در تغییر تابعیت خود آزاد است و می تواند تابعیت خود را حفظ کند. کار ثبت ازدواج با افراد خارجی باید در دفتر رسمی ازدواج (ZAGS) انجام شود و در دفاتر دیگر مورد قبول نیست. در صورتی که از همسر خود جدا شده اید و قصد ازدواج با شهروندی از کشور آذربایجان را دارید، باید مدارکی ارائه کنید که نشان دهد همسر سابق شما به طور کامل از شما جدا شده است، همچنین کپی برابر با اصل مدارک جدایی باید ارائه شود.

بعد از ازدواج در آذربایجان می توان برای اقامت دائم آذربایجان و یا ویزای دیدار با همسر اقدام کرد. اگر شخص آذربایجانی دارای فرزند باشد، این فرزند تاثیری بر روی ازدواج با اتباع بیگانه ایجاد نمی کند. دوره اقامت نامزدی در جمهوری آذربایجان به صورت شش ماهه بوده و بعد از 6 ماه باید برای ثبت ازدواج خود اقدام کنید. مدارک لازم برای صدور ویزا جهت اخذ تابعیت جمهوری آذربایجان از طریق ازدواج:

 • گذرنامه با اعتبار 6 ماهه
 • دو قطعه عکس

مهاجرت به آذربایجان از طریق پناهندگی

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به آذربایجان مهاجرت به آذربایجان از طریق پناهندگی است که در سال ۱۹۵۱ میلادی کنوانسیون ژنو قاعده‌ای را تصویب کرد که طبق آن اشخاصی که بنابر دلایلی مثل جنگ، آزار و اذیت و عدم امنیت کشور محل زندگی خود به کشورهای عضو ژنو پناه می‌آورند، باید مورد حمایت قرار گیرند. از آنجا که کشور آذربایجان عضو کنوانسیون ژنو می‌باشد، از این قاعده تبعیت کرده و افراد با شرایط نام برده شده را مورد حمایت قرار می‌دهد.

هزینه زندگی در آذربایجان

مخارج و هزینه‌های زندگی در این کشور یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید پیش از مهاجرت به آذربایجان به آن توجه کنید. هزینه‌های زندگی در این کشور، به سبک و روش زندگی شما بستگی دارد. کشور آذربایجان از کشور‌های ارزان قیمت برای زندگی است. شما می‌توانید هزینه‌های لازم برای زندگی در کشور آذربایجان را در ادامه مطالعه نمایید:

نوع خدمت و یا کالا هزینه
غذای یک نفر در رستوران ارزان قیمت 10 دلار
هزینه رستوران دو نفر در رستوران‌های متوسط 40 دلار
نوشابه 0.33 لیتری 0.76 دلار
آب معدنی 0.33 لیتری 0.47 دلار
بطری شیر یک لیتری 1.54 دلار
یک کیلوگرم برنج 2.36 دلار
دوازده عدد تخم مرغ 2.05 دلار
یک کیلوگرم پنیر 5.96 دلار
گوشت قرمز یک کیلوگرم 11.64 دلار
هزینه حمل و نقل محلی 0.30 دلار
یک کیلومتر تاکسی 0.60 دلار
بنزین یک لیتر 0.93 دلار
هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 500 دلار
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه در خارج از شهر 271 دلار

مهاجرت به آذربایجان

شرایط لازم برای اخذ تابعیت جمهوری آذربایجان چیست؟

راه‌ها و روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کشور آذربایجان وجود دارد. بنابراین شما با هر روشی که به کشور آذربایجان مهاجرت کنید، در صورت داشتن شرایط لازم برای اخذ اقامت آذربایجان می‌توانید در این کشور اقامت داشته باشید. انتخاب بهترین روش برای مهاجرت باید بر اساس شرایط شما و همچنین تشخیص وکیل مهاجرتی انجام شود.

نکته بسیار مهم درباره اقامت در کشور آذربایجان این است که شما با هر روشی که به آذربایجان مهاجرت کنید، نمی‌توانید سریعا اقامت این کشور را اخذ کنید. شما برای اخذ اقامت این کشور باید ابتدا چند سال در این کشور زندگی کرده و سپس برای اخذ ویزا و پاسپورت اقدام نمایید.

همه افراد پس از 5 سال اقامت، اشتغال و پرداخت مالیات در کشور آذربایجان می‌توانند اقامت این کشور را دریافت کنند. شما همچنین برای اخذ ویزا و پاسپورت این کشور، باید 7 الی 8 سال در آذربایجان اقامت داشته باشید. در صورتی که شما با فردی آذربایجانی ازدواج کنید، در مدت زمان کمتری می‌توانید اقامت این کشور را کسب کنید.

شرایط لازم برای اخذ اقامت آذربایجان به شرح زیر است:

 • تسلط کامل و کافی به زبان آذربایجانی
 • زندگی و اقامت مداوم در کشور آذربایجان به مدت 7 سال
 • باطل کردن تابعیت قبلی
 • اثبات توانگری مالی برای تامین هزینه‌های همه افراد خانواده
 • عدم سو پیشینه در کشور آذربایجان

مزیت‌های مهاجرت از طریق پناهندگی

مهم‌ترین مزیت دریافت پناهندگی کشور آذربایجان این است که شما پس از آنکه به عنوان یک پناهنده در این کشور پذیرفته شدید، به هیچ وجه به کشوری که جان، آزادی و حقوق اولیه انسانی شما را به خطر بیندازد بازگردانده نخواهید شد.

حتما بخوانید:  تحصیل مهندسی در آذربایجان

کشور آذربایجان تا سه ماه به پناهندگان اقامتگاه رایگان داده ولی پس از آن اعلام می‌کند که پناهندگان موظف هستند برای پیدا کردن اقامتگاه و شغل مناسب اقدام‌ کنند.

شما پس از دریافت پناهندگی کشور آذربایجان، از حق استفاده وسایل عمومی، حمل و نقل و درمان رایگان، تحصیل در آذربایجان بهره‌مند خواهید شد.

چنانچه شخص پناهنده کودک یا نوجوان باشد، می‌تواند طبق قانون کشور آذربایجان از نظام آموزشی آن بهره‌مند شود.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی که به پناهندگان کشور آذربایجان تعلق می‌گیرد، حق طرح دعوا در دادگاه‌های این کشور می‌باشد. بدین ترتیب چنانچه پناه جو مورد آزار و اذیت فردی قرار بگیرد می‌تواند به طور رسمی و قانونی از او شکایت کند.

شخص پناهنده می‌توانند در این کشور به اشتغال و کسب در آمد بپردازند و به جاذبه‌ های گردشگری جمهوری آذربایجان سفر کند.

چنانچه شخص پناهنده بخواهد ثبت اسناد انجام دهد از پرداخت مالیات و عوارض مربوط به املاک معاف خواهد بود.

با دریافت کارت پناهندگی کشور آذربایجان امکان سفر به تمام نقاط دنیا را خواهید داشت.

شخص پناهنده از پرداخت هرگونه مالیات و عوارض معاف خواهد بود.

حق ارتباط با مسئول پناهندگان سازمان ملل برای شخص پناهنده وجود دارد. در صورتی که فرد در کشور آذربایجان از جانب دولت و یا حکومت مورد آزار قرار گیرد، می‌تواند به سازمان ملل شکایت کند.

سوالات متداول مهاجرت به آذربایجان

مزایای زندگی و مهاجرت به کشور آذربایجان چیست؟

ثبات اقتصادی، پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل و مجاورت و نزدیکی جغرافیایی با ایران.

مهم ترین مدرک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آذربایجان را نام ببرید؟

ویزای دانشجویی و مدارک تحصیلی و سوابق کاری و گواهی سلامت صادر شده توسط مرکز پزشکی بین المللی در باکو به علاوه گواهی درخواست از دانشگاه و اصل و کپی رسید پرداخت شهریه دانشگاه.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار در آذربایجان چیست؟

سن بیشتر از ۱۸ سال، عدم وجود نیروی کار مناسب برای آن موقعیت شغلی درآذربایجان، مجوز اداره مهاجرت، کپی گواهی تایید حق اقامت، گواهی سلامت، اصل پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار،پرداخت مالیات ماهانه، ارائه مجوز خروج از کشور خود.

حداقل بودجه برای اخذ ویزای سرمایه گذاری در اقتصاد کشور آذربایجان چقدر است؟

حداقل 500000 منات آذربایجان یا در حدود 294000 دلار آمریکا.

حداقل بودجه برای سرمایه گذاری در املاک و اخذ ویزای سرمایه گذاری کشور آذربایجان چقدر است؟

حداقل 100000 منات یا 59000 دلار.

اصلی ترین مدرک لازم به منظور صدور ویزای اقامت کشور آذربایجان از طریق ازدواج چیست؟

گذرنامه با اعتبار 6 ماهه.

مهاجران قانونی کشور آذربایجان تا چند سال و با پرداخت چه هزینه ای می توانند در این کشور کار کنند؟

مهاجران قانونی می توانند با پرداخت سالانه 1000 منات یا در حدود 600 دلار تا پنج سال در این کشور مشغول به کار شوند.

مهم ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای یک ساله تحصیلی دانشگاه های کشور آذربایجان چیست؟

گواهی سلامت صادر شده توسط مرکز پزشکی بین المللی در باکو، مدارک رسمی و ترجمه شده اجاره محل اقامت و مدارک رسمی مجوز ثبت خانه اجاره شده.

با داشتن ویزای کار در آذربایجان متقاضیان تا چه مدت می توانند در این کشور اقامت کنند؟

با داشتن ویزای کار در این کشور متقاضیان ابتدا یک کارت اقامت 1 ساله دریافت می کنند که این کارت اقامت تا 5 سال قابل تمدید می باشد و شخص متقاضی می تواند تا 5 سال مجوز اقامت خود را تمدید کند.

مهم ترین شرط لازم به منظور مهاجرت به کشور آذربایجان از طریق ازدواج چیست؟

مهم ترین شرط ارائه گواهی به سفارت آذربایجان با این توضیح است که هدف ازدواج واقعی با تبعه آذربایجان می باشد و نه اخذ اقامت به منظور تابعیت و مهاجرت به این کشور.

در چه صورتی متقاضی از شرکت در دوره های آمادگی زبانی دانشگاه های کشور آذربایجان معاف می شود؟

در صورتی که دانشجو در آزمون مهارت آذربایجانی و انگلیسی قبول شود می تواند از دوره های آمادگی زبانی معاف شود.

 شرایط دریافت ویزای همراه در آذربایجان چیست ؟

جهت مهاجرت به آذربایجان اگر می خواهید همراه خود را بیاورید با توجه به مدت زمانی که مجوز اقامت دارید می توانید برای همراه خود ویزای همراه بگیرید و توجه داشته باشید که ویزای همراه نیز همانند ویزای تحصیلی در این کشور سالانه تمدید میشود بنابراین اگر مدت زمان کمی از تاریخ انقضای ویزایتان مانده، ابتدا آنرا تمدید کرده سپس تقاضای ویزای همراه کنید. نوع رابطه ی شما و شخص همراه را حتما در فرم تقاضای ویزا بنویسید و حتما باید با شخص همراه در یک خانه زندگی کنید و از مدت زمان آشنایی شما 1 سال گذشته باشد.

 هزینه های اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان چقدر میباشد ؟

دانشجویان باید در سفارت آذربایجان در کشور خود درخواست ویزا دهند. هزینه ویزای کوتاه مدت در آذربایجان حدود ۱۰۰ دلار و ویزای دانشجویی بلند مدت در حدود ۲۰۰ دلار خواهد بود.

 ساعات کاری در آذربایجان چگونه است و مبنا بر چه پایه حقوقی است؟

افراد 5 روز در هفته و روزانه 8 ساعت فعالیت میکنند و در تمامی مشاغل حقوق به صورت ساعتی AZN19 پرداخته میشود .

در آمد مشاغل مهندس کامپیوتر و مهندس فنی در کشور آذربایجان چقدر است؟

مهندس کامپیوتر 10000AZN و مهندس فنی 45000AZN میباشد .

بزرگترین صنعت قابل سرمایه گذاری در کشور آذربایجان چیست؟

بزرگترین صنعت کشور آذربایجان در حال حاضر صنعت نفت و گاز می باشد.

آیا بازار املاک برای سرمایه گذاری در آذربایجان مناسب است؟

این بازار هیچگاه رشد منفی نداشته و اغلب مشتریان با خرید مسکن پس از مدتی به سود رسیده اند.

آیا با اخذ اقامت آذربایجان از طریق سرمایه گذاری می توان خانواده را همراه کرد؟

بله در صورت میزان سرمایه گذاری مناسب شما می توانید اقامتی برای خانواده خود نیز اخذ کنید. مشاورین موسسه میرداماد در دفاتر تهران و شیراز با تمام وجود تلاش می کنند که مسیر درست تر را به شما عزیزان معرفی نمایند. ثبت شرکت در آذربایجان امکان پذیر است، اگر اطلاعاتی در این خصوص در دست ندارید در صورت تمایل می توانید با موسسه تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

8 دیدگاه برای “مهاجرت به آذربایجان | شرایط اقامت در آذربایجان

 1. افسانه گفت:

  برای مهاجرت به آذربایجان چه مدارکی لازمه؟

  1. رضا الطافی گفت:

   بسته به نوع و روشی که قصد دارید به از آن طریق به آذربایجان مهاجرت کنید، مدارکی که برای مهاجرت به آذربایجان نیاز خواهید داشت تفاوت دارد اما به طور کلی شما برای مهاجرت به آذربایجان به پاسپورت ویزا و اجازه اقامتنیاز دارید ! توجه کنید که در بحث مهاجرت به آذربایجان، باید بدانید که قوانین مهاجرت به آذربایجان در سال 2022 نسبت به قوانین مهاجرت به آذربایجان در سال 2021 تغییر چندانی نکرده است. و شما میتوانید برای مهاجرت به آذربایجان طبق قوانین پارسال اقدام کنید.

 2. افسانه گفت:

  برای مهاجرت به آذربایجان چه مدارکی لازمه؟

  1. رضا الطافی گفت:

   بسته به نوع و روشی که قصد دارید به از آن طریق به آذربایجان مهاجرت کنید، مدارکی که برای مهاجرت به آذربایجان نیاز خواهید داشت تفاوت دارد اما به طور کلی شما برای مهاجرت به آذربایجان به پاسپورت ویزا و اجازه اقامتنیاز دارید ! توجه کنید که در بحث مهاجرت به آذربایجان، باید بدانید که قوانین مهاجرت به آذربایجان در سال 2022 نسبت به قوانین مهاجرت به آذربایجان در سال 2021 تغییر چندانی نکرده است. و شما میتوانید برای مهاجرت به آذربایجان طبق قوانین پارسال اقدام کنید.

 3. علی گفت:

  راحت ترین راه مهاجرت به آذربایجان چیست؟

  1. رضا الطافی گفت:

   راحت ترین راه مهاجرت به آذربایجان و زندگی در آذربایجان، مهاجرت از طریق تحصیل به آذربایجان است

 4. رضا گفت:

  پارسال میخواستم به آذربایجان برم نشد. سال 2022 نمیدونم مهاجرت به آذربایجان چجوریه. لطفا راهنمایی کنید قوانین مهاجرتش امسال عوض شده یا نه؟

  1. رضا الطافی گفت:

   سلام وقت بخیر قوانین مهاجرت به آذربایجان در سال 2022 نسبت به قوانین مهاجرت به آذربایجان در سال 2021 تغییر چندانی نکرده است. و شما میتوانید برای مهاجرت به آذربایجان طبق قوانین پارسال اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.