ایتالیا همواره به عنوان یکی از بزرگترین مقاصد دانشجویان بین الملی در جهان شناخته می شود. علت علاقه مندی دانشجویان به تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا را شاید بتوان در دانشگاه های معتبر این کشور هزینه های مناسب تحصیل در ایتالیا و ارائه بورسیه تحصیلی، امکانات رفاهی، آموزشی و تفریحی و عواملی از این دست جستجو کرد. آیا شما نیز مایل به تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا هستید؟ آیا می دانید چگونه باید ویزای تحصیلی این کشور را اخذ نمایید؟

شرایط ادامه تحصیل در ایتالیا

در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا پرداخته ایم؛

ادامه تحصیل در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای توسعه یافته اتحادیه اروپا که عضویت پیمان شینگن را نیز دارا می باشد در جنوب قاره اروپا واقع است. پایتخت این کشور شهر رم و دین اکثریت مردم آن مسیحی می باشد. آب و هوای مناسب در بیشتر مناطق این کشور و داشتن مردمانی خونگرم از شاخصه های این کشور است.

ایتالیا با داشتن دانشگاه هایی با رنک بالا در رنکینگ های جهانیجاذبه فراوانی برای دانشجویان دارد. دانشگاه پلی تکنیک میلان با داشتن رنک 178 از بهترین دانشگاه های ایتالیا و جهان در زمینه رشته های فنی مهندسی می باشد. از دیگر دانشگاه های برتر ایتالیا می توان به دانشگاه بولونیا, دانشگاه ساپینزای رم, دانشگاه پیزا, دانشگاه میلان, پادووا, توروگاتای رم,فلورانس و دانشگاه پلی تکنیک تورین نام برد که همگی با داشتن رتبه کمتر از پانصد در رنک بندی های جهانی, در زمره بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند.

مقاطع تحصیلات آکادمیک در ایتالیا

تحصیل مقطع کارشناسی در ایتالیا عموماً 4 ساله است. شرط پذیرش در این مقطع آن است که فرد دیپلم 12 ساله خود را اخذ کرده باشد. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی, زبان ایتالیایی می باشد اما برخی از دانشگاه ها ی این کشور در مقطع کارشناسی نیز رشته هایی را به زبان انگلیسی ارائه می نمایند مانند رشته های پزشکی , بیتکنولوژی , دارو سازی , مدیریت , اقتصاد, فلسفه و غیره لازم به ذکر است برای دریافت مدرک زبان ایتالیایی قابل قبول توسط دانشگاه های این کشور و سفارت ایتالیا فرد باید مدرک زبان خود را از مدرسه ایتالیایی ها اخذ نماید. آزمون اخذ این مدرک هرساله در بهمن ماه برگزار می گردد. متقاضی می تواند قبل از آن در کلاس های آموزشی این مدرسه نیز شرکت نماید.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا

مدرک زبان مورد نیاز برای مقطع کارشناسی رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شود برای دانشگاه های مختلف متفاوت است. اصولا برای رشته های پزشکی و داروسازی ( دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ) مدرک آیلس 5.5 تا 6و برای رشته های غیر پزشکی آیلس 5 تا 5.5 مورد نیاز است. در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا مدرک زبان مورد نیاز متقاضی آیلس 6 تا 6.5 با توجه به نظر دانشگاه می باشد.

لازم به ذکر است که برای برخی از دانشگاه ها فرد در مرحله اخذ پذیرش نیاز به ارائه مدرک زبان ندارد و در زمان اقدام برای اخذ ویزا باید مدرک زبان خود را ارائه نماید اما دانشگاه های مختلف برای ارائه بورسیه شرط ارائه مدرک زبان را نیز معمولا جزء شرایط لازم قرار می دهند و زمان خاصی را نیز برای تحویل این مدرک مشخص می نمایند که لازم است متقاضیان عزیز به این موارد توجه لازم را مبذول نمایند و با اخذ مدرک زبان لازم اقدامات خود را آغاز نمایند.

همچنین برای رشته هایی همچون مدیریت اقتصاد و بانکداری این امکان وجود دارد که برای فرد بدون نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی پذیرش را اخذ نمود اما در هر حال فرد برای اخذ ویزا و دریافت بورسیه های تحصیلی به ارائه مدرک زبان انگیسی نیاز دارد. زبان تحصیل در ایتالیا بسته به دانشگاه محل تحصیل ایتالیایی یا انگلیسی می باشد.

دانشجویان در مقطع کارشناسی اجازه 10 ساعت کار در هفته را دارا می باشند که می تواند تا حدودی تامین کننده هزینه های زندگی آنها باشد.درآمد متوسط دانشجویان در این مقطع 8 تا 10یورو در ساعت می باشد.

شرایط سنی تحصیل در ایتالیا

شرایط سنی در بسیاری از کشورها از معیارهای مهم پذیرش در مقاطع مختلف است. در ایتالیا به عنوان مثال، اگر فردی تمایل داشته باشد از دبیرستان تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهد بایستی حداقل 13 سال سن داشته باشد. برای شروع دوره ی لیسانس دانشجوی متقاضی می بایست دست کم 18 سال سن داشته باشد. در رابطه با دوره های فوق لیسانس و دکتری محدودیت سنی خاصی وجود ندارد، منتها متقاضیان باید بتوانند به دانشگاه مقصد این اطمینان خاطر را که وقفه ی تحصیلی ایجاد شده برای آنها دلایل موجهی نظیر کار در حوزه های مرتبط با رشته ی تحصیلی، خدمت سربازی یا انجام پروژه های تحقیقاتی داشته است.

تحصیل مقطع کارشناسی در ایتالیا

در دوره کارشناسی تلاش بر این است که نوآوری، پژوهش و آموزش عملی دروس برای دانشجویان ارائه شود. شما میتوانید پیشنهادات دانشگاهی IED را در زمینه های طراحی، مد، هنرهای تجسمی و ارتباطات ،مورد بررسی قرار دهید. پس از 3 سال گذراندن مسیر تحصیلی با موفقیت، دانشجویان می توانند مدرک لیسانس خود را تحت نظر آموزش و پرورش دانشگاهی به اعتبار دانشگاه وست مینستر اخذ کنند.برخی از رشته های کارشناسی IED عبارتند از: عکاسی، طراحی مد، طراحی صنعتی، طراحی جواهرات، طراحی دکوراسیون داخلی،مد و فشن و غیره.

اطلاعات کاربردی برای ورود به تمامی دانشگاه ها در ایتالیا:

اول از همه، شما باید با دانشگاه مورد علاقه خود تماس بگیرید و بررسی کنید که آیا شما واجد شرایط آن دانشگاه هستید یا خیر. پس از آن دانشگاه به شما اطلاع می دهد که آیا شما دارای تمامی استانداردها هستید. پس از آن، شما باید درخواست خود را در سفارت یا کنسولگری ایتالیا بفرستید تا آنها آن را کنترل کنند. در پایان ماه اوت دانشجویان لیستی از کاندیدهای پذیرفته شده در صفحه سفارت یا کنسولگری را خواهند دید. برخی از مدارک مورد نیاز:

 • شماره ملی؛
 • عکس گذرنامه؛
 • رونوشت های دانشگاهی؛
 • فرم درخواست دانشگاه؛
 • برنامه تحصیلی دقیق ساعت های دوره و یا فعالیت های آموزشی ؛
 • رزومه ؛
 • معرفی نامه؛
 • مدرک زبان (انگلیسی یا ایتالیایی)؛
 • نمونه کارهای خود، اگر شما درخواست برای رشته های معماری، برنامه ریزی شهری، و یا برنامه های طراحی داده اید.
 • نمرات رسمی SAT یا ACT.

ادامه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا

مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا عموما 2 ساله است. فرد این امکان را دارد که به زبان انگلیسی یا ایتالیایی تحصیل نماید. لازم به ذکر است ارائه مدرک زبان با توجه به زبان انتخابی فرد مورد لزوم است. اگر شما از جمله افرادی هستید که مایل به تحصیل به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا هستید باید بتوانید دانش زبان خود را با ارائه مدرک زبان اثبات نمایید. در حال حاظر با توجه به رشته و دانشگاه مورد پذیرش مدرک آیلس با نمره 6 تا 6.5 و یا تافل 80 مورد نیاز است.

اجازه کار متقاضی در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته است و متوسط در آمد 8 تا10 یورو در ساعت است.

مقطع دکتری در کشور ایتالیا بسته به رشته و دانشگاه فرد 4 تا 5 سال است. فرد متقاضی باید با داشتن مدارک تحصیلی مقاطع قبلی خود در کنار مدارکی چون مدرک زبان آیلس نمره 6.5 به بالا و رزومه علمی پژوهشی برای تحصیل در این مقطع اقدام نماید. در مقطع دکتری این امکان وجود دارد که با داشتن رزومه قویتر برای اخذ بورسیه های دانشگاهی با مبالغی بالا اقدانمود که علاوه بر پوشش هزینه های تحصیل کلیه هزینه های زندگی فرد را نیز پوشش دهد. اجازه کار در این مقطع نیز 25 ساعت در هفته می باشد.

شاید یکی از دلایل اقبال دانشجویان به تحصیل در ایتالیا را بتوان بورسیه های تحصیلی بسیار خوب این کشور دانست. ضمن اینکه هزینه های تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا در دانشگاه های دولتی از 300 تا 4000 یورو برای رشته ها و مقاطع مختلف می باشد که از جمله ارزانترین هزینه های تحصیل در اروپا محسوب می گردد وجود بورس های تحصیلی می تواند علاوه بر پوشش هزینه های تحصیل مبالغی را برای تامین هزینه های زندگی در اختیار دانشجو قرار دهد.

بورس های استانی کشور ایتالیا که به بورس ها DSU شهرت دارد عموما 3600 تا 5200 یورو می باشد. نحوه اخذ این بورس ها به این صورت است که متقاضی در ابتدا باید پذیرش خود را از دانشگاه مورد نظر اخذ نماید. پس از آن با ارائه مدارک مالی خود یا فردی که تامین هزینه های او را برعهده دارد همانند فیش حقوقی سرپرست خانوار, اجاره نامه محل سکونت و … شرایط لازم برای دریافت این بورس را کسب نماید. نکته مثبت این بورس ها آن است که فرد متقاضی تعهدی به بازپرداخت مبلغ دریافتی ندارد.

تحصیل دکترا در ایتالیا

فرصت های PhD در ایتالیا – با توجه به تاریخ غنی آن، آب و هوای زیبا و میراث هنری فوق العاده، بهترین گزینه برای زندگی و تحصیل می باشد. ایتالیا پنجمین کشور بازدید کننده در جهان است. تاریخچه برتری و سنت خود در حوزه آموزش عالی به آن امکان می دهد تا تعدادی از فرصت های دکترا در مؤسسات آموزشی عالی معتبر داشته باشد. برای گذران دکترا در خارج از کشور در سال جاری باید دکترای خود را در ایتالیا دنبال کنید.

دانشگاه های تاریخی اایتالیا دارای چندین موسسات آموزش عالی معتبرمی باشند. ثروت فرهنگی و نفوذ ایتالیا نمایه تمدن غربی از طریق سنین، با مشارکت در معماری، هنر، موسیقی و علم و همچنین آثار علمای مشهور جهان و کاشفان مانند لئوناردو داوینچی، گالیله، کلمبوس و غیره، شکل گرفته است.

دانشگاه های پرطرفدار ایتالیا

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که شهر و استانی که قرار است در ان تحصیل کنید برایتان مهم نیست و تنها به رتبه ی دانشگاه تحصیل خود اهمیت می دهید در اینجا فهرستی از بهترین دانشگاه های ایتالیا را می توانید ببینید.

 • در میلان دانشگاه Università Cattolica del Sacro Cuore,
 • در بلزان-بزن دانشگاه Free University of Bozen-Bolzano,
 • در ونیز دانشگاه Ca’Foscari Universit
 • در میلان دانشگاه ( Istituto Europeo Di Design (IED
 • در میلان دانشگاه POLI.design,
 • در فلورانس دانشگاه European School of Economics.

بورسیه تحصیل در ایتالیا

اصولا تحصیل در کشوری خارجی مخارج بالایی دارد اما کشور ایتالیا فرصت های بسیاری در اختیار دانشجویان قرار می دهد تا با خیالی اسوده و راحت تر به تحصیل بپردازند. در این کشور بورسیه استانی معمولاً به همه ایرانی ها تعلق می گیرد که شمل هزینه های تحصیل و بعضا هزینه های زندگی نیز می شود، در ادامه به بررسی انواع بورسیه ها در کشور ایتالیا خواهیم پرداخت.

بورسیه دولتی ایتالیا به دانشجویان خارجی

دولت ایتالیا 15 کمک هزینه ی ماهیانه به ارزش 900 یورو ماهیانه برای کورس های زیر در نظر گرفته است:

 • مقطع تحصیلی کارشناسی
 • مقطح تحصیلی ارشد ترم یک و دو
 • مقطع تحصیلی دکتری
 • مدارس تخصصی
 • تحقیقات آکادمیک
 • تحصیلات عالی در زمینه ی هنر و موسیقی و رقص
 • دوره های پیشرفته به زبان ایتالیایی فرهنگی برای معلمین غیر ایتالیایی

بورسیه تحصیلی ایتالیا از نوع دولتی، به هر دو گروه دانشجویان داخلی و خارجی که مشغول تحصیل در ایتالیا هستند تعلق می گیرد.این نوع بورسیه به طور اختصاصی به دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی در رشته های هنر ، موسیقی و رقص تعلق می گیرد .مبلغ این نوع بورسیه ها زیاد نمی باشد اما اغلب برای چند سال متوالی قابل تمدید می باشند و معمولا در اوایل اپریل ثبت نام اغاز می شود .

منظور از بورسیه که شاید زیاد درباره ایتالیا شنیده باشید، بورسیه DSU یا همان بورسیه سازمان ملل است که با ارائه مدارک مالی قابل حصول است، جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به این بورسیه ها می توانید با کارشناسان موسسه در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید.

 • بورسیه Bcconi برای برای دانشجویان بین المللی در ایتالیا

این نوع بورسیه به تمام دانشجویان بین المللی کارشناسی در فصل بهار یا تابستان تعلق می گیرد و مبلغ ان به اندازه ی یک سال تحصیلی و یا 11000 یورو (12000یورو برای برنامه های تحصیلی) می باشد.بورسیه ی بوکونی در کل دوران تحصیل قابل تمدید است.

 • کمک هزینه ی تحصیلی دانشگاه پاویا (Pavia) برای همکاری و تبادل اطلاعات

این نوع بورسیه به دانشجویانی تعلق می گیرد که کشورشان علاقمند به تبادل اطلاعات در برنامه ی یک ساله همکاری با دانشگاه پاویا می باشد و در لیست کشور های تایید شده می باشد.

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

دانشگاه های ایتالیا برنامه های درسی را به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی ارائه می دهند. اکثر برنامه های درسی به زبان انگلیسی برای سطوح بالاتر از جمله دوره های کارشناسی ارشد و دکترا در دسترس می باشند. در برخی دانشگاه های ایتالیا ممکن است این انتخاب را داشته باشید که در دروسی که به زبان ایتالیایی تدریس می شوند اما تکالیف و امتحانات آن ها به زبان انگلیسی است، شرکت کنید. اگر شما برای دروسی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند درخواست بدهید ملزم به ارائه مدرک تخصص زبان انگلیسی خواهید بود و برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیایی زبان هم تسلط خود به زبان ایتالیایی را به اثبات برسانید. این بدین معناست که تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان امکان پذیر نیست.

ویزای تحصیلی کشور ایتالیا

برای دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا فرد باید با پذیرش تحصیلی خود از دانشگاه مقصد, مدارک هویتی و تحصیلی و پرینت بانکی خود یا سرپرست خانوار اقدام نمایند. در حال حاضر برای سال تحصیلی 2015-2016 فرد باید برای هزینه های زندگی و تحصیل یک ساله خود, مبلغی معادل 15000 یورو در حساب بانکی خود یا سرپرست خانوار به مدت 3 ماه قرار دهد تا برای دریافت ویزای تحصیلی خود دچار مشکل نگردد.

هزینه زندگی در کشور ایتالیا چیزی در حدود 600 تا 700 یورو در ماه می باشد که البته به مقدار زیادی به سبک زندگی فرد وابسته است. البته دانشجویان در مقاطع مختلف با انجام کار دانشجویی می توانند مقداری از این هزینه را جبران نمایند.متوسط هزینه های مسکن دانشجویی در این کشور 200 تا 500 یورو هزینه ایاب و ذهاب 50 یورو در ماه و هزینه های خورد وخوراک و پوشاک و سایر هزینه ها 150 تا 200 یورو در ماه می باشد.

ذکر این نکته ضروری است که اصولا ویزای همراه برای همسر و فرزندان متقاضی ویزای تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا صادر نمی شود مگر در موارد استثنایی و عموما فرد باید پس از ورود به خاک ایتالیا برای الحاق همراهانش اقدام نماید، یا آنکه همزمان با خود برای همراهان درخواست ویزای توریستی نماید و بقیه پروسه را در خاک ایتالیا پیگیری کند.

در نهایت موسسات حقوقی و اعزام دانشجو به ایتالیا پاسخگوی شما دوست و هموطن عزیز و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *