مشاوره تخصصی و تماس فوری

شما عزیزان جهت مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

کشور ایتالیا در اروپای جنوبی و از قدرت های اقتصادی جهان محسوب می شود. این کشور زیبا با شکل چکمه مانندش در زمان امپراتوری روم مرکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب بوده است. شهرت و زیبائی های زادگاه هنرمندانی چون مارکوپولو، میکل آنژ و لئوناردو داوینچی به برج کج پیزا، شهر سوخته پمپئی، شهر ساحلی آمالفی و بستنی های خوشمزه و پیتزا خلاصه نمی شود.

شما میتوانید با مراجعه به لینک های زیر به اطلاعات مفیدی دست پیدا کنید:

 1. مهاجرت به ایتالیا
 2. مهاجرت تحصیلی به ایتالیا
 3. تحصیل پزشکی در ایتالیا
 4. تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا
 5. تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

دانشگاه های این کشور شگفت نیز در بالای فهرست رتبه بندی و رنکینگ های جهانی قرار دارند و از جمله برترین دانشگاه های جهان محسوب می شوند. به منظور آگاهی از شرایط و چگونگی تحصیل در دانشگاه های این کشور، مشاوران و کارشناسان برجسته موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد به تهیه این مقاله و شرح این موارد پرداخته اند:

 • شرایط ادامه تحصیل در ایتالیا
 • مقاطع تحصیلات آکادمیک در ایتالیا
 • دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا
 • شرایط سنی تحصیل در ایتالیا
 • تحصیل مقطع کارشناسی در ایتالیا
 • ادامه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد درایتالیا
 • تحصیل دکترا در ایتالیا
 • دانشگاه های پرطرفدار ایتالیا
 • بورسیه تحصیل در ایتالیا
 • تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان
 • ویزای تحصیلی کشور ایتالیا

شرایط ادامه تحصیل در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای توسعه یافته اتحادیه اروپا که عضو پیمان شینگن را نیز دارا می باشد در جنوب قاره اروپا واقع است. پایتخت این کشور شهر رم و دین اکثریت مردم آن مسیحی می باشد. آب و هوای مناسب در بیشتر مناطق این کشور و داشتن مردمانی خونگرم از شاخصه های این کشور است.

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

ایتالیا با داشتن دانشگاه هایی با رنک بالا در رنکینگ های جهانی جاذبه فراوانی برای دانشجویان دارد. دانشگاه پلی تکنیک میلان با داشتن رنک 178 از بهترین دانشگاه های ایتالیا و جهان در زمینه رشته های فنی مهندسی می باشد. از دیگر دانشگاه های برتر ایتالیا می توان به دانشگاه بولونیا، دانشگاه ساپینزای رم، دانشگاه پیزا، دانشگاه میلان، پادوا، تورورگاتای رم،فلورانس و دانشگاه پلی تکنیک تورین نام برد که همگی با داشتن رتبه کمتر از پانصد در رنکینگ جهانی، در زمره بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند.

مقاطع تحصیلات آکادمیک در ایتالیا

تحصیل مقطع کارشناسی در ایتالیا عموماً 4 ساله است. شرط پذیرش در این مقطع آن است که فرد دیپلم 12 ساله خود را اخذ کرده باشد. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی، زبان ایتالیایی می باشد اما برخی از دانشگاه ها این کشور در مقطع کارشناسی نیز رشته هایی را به زبان انگلیسی ارائه می نمایند مانند رشته های پزشکی، بیوتکنولوژی، داروسازی، مدیریت، اقتصاد، فلسفه و غیره لازم به ذکر است برای دریافت مدرک زبان ایتالیایی قابل قبول توسط دانشگاه های این کشور و سفارت ایتالیا فرد باید مدرک زبان خود را از مدرسه ایتالیایی ها اخذ نماید. آزمون اخذ این مدرک هرساله در بهمن ماه برگزار می گردد. متقاضی می تواند قبل از آن در کلاس های آموزشی این مدرسه نیز شرکت نماید.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا

مدرک زبان مورد نیاز برای مقطع کارشناسی رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شود برای دانشگاه های مختلف متفاوت است. اصولا برای رشته های پزشکی و داروسازی ( دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ) مدرک آیلتس 5.5 تا 6 و برای رشته های غیرپزشکی آیلتس 5 تا 5.5 مورد نیاز است. در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا مدرک زبان مورد نیاز متقاضی آیلتس 6 تا 6.5 با توجه به نظر دانشگاه می باشد.

لازم به ذکر است که برای برخی از دانشگاه ها فرد در مرحله اخذ پذیرش نیاز به ارائه مدرک زبان ندارد و در زمان اقدام برای اخذ ویزا باید مدرک زبان خود را ارائه نماید اما دانشگاه های مختلف برای ارائه بورسیه شرط ارائه مدرک زبان را نیز معمولا جزء شرایط لازم قرار می دهند و زمان خاصی را نیز برای تحویل این مدرک مشخص می نمایند که لازم است متقاضیان عزیز به این موارد توجه لازم را مبذول نمایند و با اخذ مدرک زبان لازم اقدامات خود را آغاز نمایند.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا

همچنین برای رشته هایی همچون مدیریت اقتصاد و بانکداری این امکان وجود دارد که برای فرد بدون نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی پذیرش را اخذ نمود اما در هر حال فرد برای اخذ ویزا و دریافت بورسیه های تحصیلی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیاز دارد. زبان تحصیل در ایتالیا بسته به دانشگاه محل تحصیل ایتالیایی یا انگلیسی می باشد.

دانشجویان در مقطع کارشناسی اجازه 10 ساعت کار در هفته را دارا می باشند که می تواند تا حدودی تامین کننده هزینه های زندگی آنها باشد.درآمد متوسط دانشجویان در این مقطع 8 تا 10 یورو در ساعت می باشد.

تحصیل مقطع کارشناسی در ایتالیا

در دوره کارشناسی تلاش بر این است که نوآوری، پژوهش و آموزش عملی دروس برای دانشجویان ارائه شود. شما میتوانید پیشنهادات دانشگاهی IED را در زمینه های طراحی، مد، هنرهای تجسمی و ارتباطات،مورد بررسی قرار دهید. پس از 3 سال گذراندن مسیر تحصیلی با موفقیت، دانشجویان می توانند مدرک لیسانس خود را تحت نظر آموزش و پرورش دانشگاهی به اعتبار دانشگاه وست مینستر اخذ کنند.برخی از رشته های کارشناسی IED عبارتند از: عکاسی، طراحی مد، طراحی صنعتی، طراحی جواهرات، طراحی دکوراسیون داخلی،مد و فشن و غیره.

اطلاعات کاربردی برای ورود به تمامی دانشگاه ها در ایتالیا:

اول از همه، شما باید با دانشگاه مورد علاقه خود تماس بگیرید و بررسی کنید که آیا شما واجد شرایط آن دانشگاه هستید یا خیر. پس از آن دانشگاه به شما اطلاع می دهد که آیا شما دارای تمامی استانداردها هستید. پس از آن، شما باید درخواست خود را در سفارت یا کنسولگری ایتالیا بفرستید تا آنها آن را کنترل کنند. در پایان ماه اوت دانشجویان لیستی از کاندیداهای پذیرفته شده در صفحه سفارت یا کنسولگری را خواهند دید. برخی از مدارک مورد نیاز:

 • شماره ملی؛
 • عکس گذرنامه؛
 • رونوشت های دانشگاهی؛
 • فرم درخواست دانشگاه؛
 • برنامه تحصیلی دقیق ساعت های دوره و یا فعالیت های آموزشی ؛
 • رزومه ؛
 • معرفی نامه؛
 • مدرک زبان (انگلیسی یا ایتالیایی)؛
 • نمونه کارهای خود، اگر شما درخواست برای رشته های معماری، برنامه ریزی شهری، و یا برنامه های طراحی داده اید.
 • نمرات رسمی SAT یا ACT.

ادامه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا

مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا عموما 2 ساله است. فرد این امکان را دارد که به زبان انگلیسی یا ایتالیایی تحصیل نماید. لازم به ذکر است ارائه مدرک زبان با توجه به زبان انتخابی فرد مورد لزوم است. اگر شما از جمله افرادی هستید که مایل به تحصیل به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا هستید باید بتوانید دانش زبان خود را با ارائه مدرک زبان اثبات نمایید. در حال حاضر با توجه به رشته و دانشگاه مورد پذیرش مدرک آیلتس با نمره 6 تا 6.5 و یا تافل 80 مورد نیاز است.

اجازه کار متقاضی در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته است و متوسط درآمد 8 تا 10 یورو در ساعت است.

مقطع دکتری در کشور ایتالیا بسته به رشته و دانشگاه فرد 4 تا 5 سال است. فرد متقاضی باید با داشتن مدارک تحصیلی مقاطع قبلی خود در کنار مدارکی چون مدرک زبان آیلتس نمره 6.5 به بالا و رزومه علمی پژوهشی برای تحصیل در این مقطع اقدام نماید. در مقطع دکتری این امکان وجود دارد که با داشتن رزومه قوی تر برای اخذ بورسیه های دانشگاهی با مبالغی بالا اقدانمود که علاوه بر پوشش هزینه های تحصیل کلیه هزینه های زندگی فرد را نیز پوشش دهد. اجازه کار در این مقطع نیز 25 ساعت در هفته می باشد.

شاید یکی از دلایل اقبال دانشجویان به تحصیل در ایتالیا را بتوان بورسیه های تحصیلی بسیار خوب این کشور دانست. ضمن اینکه هزینه های تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا در دانشگاه های دولتی از 300 تا 4000 یورو برای رشته ها و مقاطع مختلف می باشد که از جمله ارزانترین هزینه های تحصیل در اروپا محسوب می گردد وجود بورس های تحصیلی می تواند علاوه بر پوشش هزینه های تحصیل مبلغی را برای تامین هزینه های زندگی در اختیار دانشجو قرار دهد.

بورس های استانی کشور ایتالیا که به بورس ها DSU شهرت دارد عموما 3600 تا 5200 یورو می باشد. نحوه اخذ این بورس ها به این صورت است که متقاضی در ابتدا باید پذیرش خود را از دانشگاه مورد نظر اخذ نماید. پس از آن با ارائه مدارک مالی خود یا فردی که تامین هزینه های او را برعهده دارد همانند فیش حقوقی سرپرست خانوار، اجاره نامه محل سکونت و… شرایط لازم برای دریافت این بورس را کسب نماید. نکته مثبت این بورس ها آن است که فرد متقاضی تعهدی به بازپرداخت مبلغ دریافتی ندارد.

تحصیل دکترا در ایتالیا

تحصیل دکترا در ایتالیا

تحصیل دکترا در ایتالیا

فرصت های PhD در ایتالیا – با توجه به تاریخ غنی آن، آب و هوای زیبا و میراث هنری فوق العاده، بهترین گزینه برای زندگی و تحصیل می باشد. ایتالیا پنجمین کشور بازدید کننده در جهان است. تاریخچه برتری و سنت خود در حوزه آموزش عالی به آن امکان می دهد تا تعدادی از فرصت های دکترا در موسسات آموزشی عالی معتبر داشته باشد. برای گذران دکترا در خارج از کشور در سال جاری باید دکترای خود را در ایتالیا دنبال کنید.

دانشگاه های تاریخی ایتالیا دارای چندین موسسات آموزش عالی معتبر می باشند. ثروت فرهنگی و نفوذ ایتالیا نمایه تمدن غربی از طریق سنین، با مشارکت در معماری، هنر، موسیقی و علم و همچنین آثار علمای مشهور جهان و کاشفان مانند لئوناردو داوینچی، گالیله، کلمبوس و غیره، شکل گرفته است.

شرایط سنی تحصیل در ایتالیا

شرایط سنی در بسیاری از کشورها از معیارهای مهم پذیرش در مقاطع مختلف است. در ایتالیا به عنوان مثال، اگر فردی تمایل داشته باشد از دبیرستان تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهد بایستی حداقل 13 سال سن داشته باشد. برای شروع دوره لیسانس دانشجوی متقاضی می بایست دست کم 18 سال سن داشته باشد. در رابطه با دوره های فوق لیسانس و دکتری محدودیت سنی خاصی وجود ندارد، منتها متقاضیان باید بتوانند به دانشگاه مقصد این اطمینان خاطر را که وقفه تحصیلی ایجاد شده برای آنها دلایل موجهی نظیر کار در حوزه های مرتبط با رشته تحصیلی، خدمت سربازی با انجام پروژه های تحقیقاتی داشته است.

دانشگاه های پرطرفدار ایتالیا

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که شهر و استانی که قرار است در آن تحصیل کنید برایتان مهم نیست و تنها به رتبه دانشگاه تحصیل خود اهمیت می دهید در اینجا فهرستی از بهترین دانشگاه های ایتالیا را می توانید ببینید.

 • در میلان دانشگاه Università Cattolica del Sacro Cuore،
 • در بلزان-بزن دانشگاه Free University of Bozen-Bolzano،
 • در ونیز دانشگاه Ca’Foscari University
 • در میلان دانشگاه ( Istituto Europeo Di Design (IED
 • در میلان دانشگاه POLI.design،
 • در فلورانس دانشگاه European School of Economics.

بورسیه تحصیل در ایتالیا

اصولا تحصیل در کشوری خارجی مخارج بالایی دارد اما کشور ایتالیا فرصت های بسیاری در اختیار دانشجویان قرار می دهد تا با خیالی آسوده و راحت تر به تحصیل بپردازند. در این کشور بورسیه استانی معمولاً به همه ایرانی ها تعلق می گیرد که شامل هزینه های تحصیل و بعضا هزینه های زندگی نیز می شود، در ادامه به بررسی انواع بورسیه ها در کشور ایتالیا خواهیم پرداخت.

بورسیه دولتی ایتالیا به دانشجویان خارجی

دولت ایتالیا 15 کمک هزینه ماهیانه به ارزش 900 یورو ماهیانه برای کورس های زیر در نظر گرفته است:

 • مقطع تحصیلی کارشناسی
 • مقطع تحصیلی ارشد ترم یک و دو
 • مقطع تحصیلی دکتری
 • مدارس تخصصی
 • تحقیقات آکادمیک
 • تحصیلات عالی در زمینه هنر و موسیقی و رقص
 • دوره های پیشرفته به زبان ایتالیایی فرهنگی برای معلمین غیر ایتالیایی

بورسیه تحصیلی ایتالیا از نوع دولتی، به هر دو گروه دانشجویان داخلی و خارجی که مشغول تحصیل در ایتالیا هستند تعلق می گیرد.این نوع بورسیه به طور اختصاصی به دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی در رشته های هنر، موسیقی و رقص تعلق می گیرد.مبلغ این نوع بورسیه ها زیاد نمی باشد اما اغلب برای چند سال متوالی قابل تمدید میباشد و معمولا در اوایل آوریل ثبت نام اغاز می شود.

منظور از بورسیه که شاید زیاد درباره ایتالیا شنیده باشید، بورسیه DSU یا همان بورسیه سازمان ملل است که با ارائه مدارک مالی قابل حصول است، جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به این بورسیه ها می توانید با کارشناسان موسسه در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید.

 • بورسیه Bcconi برای برای دانشجویان بین المللی در ایتالیا

این نوع بورسیه به تمام دانشجویان بین المللی کارشناسی در فصل بهار یا تابستان تعلق می گیرد و مبلغ آن به اندازه یک سال تحصیلی و یا 11000 یورو (12000یورو برای برنامه های تحصیلی) می باشد.بورسیه بوکونی در کل دوران تحصیل قابل تمدید است.

 • کمک هزینه تحصیلی دانشگاه پاویا (Pavia) برای همکاری و تبادل اطلاعات

این نوع بورسیه به دانشجویانی تعلق می گیرد که کشورشان علاقمند به تبادل اطلاعات در برنامه یک ساله همکاری با دانشگاه پاویا می باشد و در لیست کشور های تایید شده می باشد.

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

دانشگاه های ایتالیا برنامه های درسی را به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی ارائه می دهند. اکثر برنامه های درسی به زبان انگلیسی برای سطوح بالاتر از جمله دوره های کارشناسی ارشد و دکترا در دسترس می باشند. در برخی دانشگاه های ایتالیا ممکن است این انتخاب را داشته باشید که در دروسی که به زبان ایتالیایی تدریس می شوند اما تکالیف و امتحانات آن ها به زبان انگلیسی است، شرکت کنید. اگر شما برای دروسی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند درخواست بدهید ملزم به ارائه مدرک تخصص زبان انگلیسی خواهید بود و برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیایی زبان هم تسلط خود به زبان ایتالیایی را به اثبات برسانید. این بدین معناست که تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان امکان پذیر نیست.

ویزای تحصیلی کشور ایتالیا

برای دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا فرد باید با پذیرش تحصیلی خود از دانشگاه مقصد، مدارک هویتی و تحصیلی و پرینت بانکی خود یا سرپرست خانوار اقدام نمایند. در حال حاضر برای سال تحصیلی 2015-2016 فرد باید برای هزینه های زندگی و تحصیل یک ساله خود، مبلغی معادل 15000 یورو در حساب بانکی خود یا سرپرست خانوار به مدت 3 ماه قرار دهد تا برای دریافت ویزای تحصیلی خود دچار مشکل نگردد.

هزینه زندگی در کشور ایتالیا چیزی در حدود 600 تا 700 یورو در ماه می باشد که البته به مقدار زیادی به سبک زندگی فرد وابسته است. البته دانشجویان در مقاطع مختلف با انجام کار دانشجویی می توانند مقداری از این هزینه را جبران نمایند.متوسط هزینه های مسکن دانشجویی در این کشور 200 تا 500 یورو هزینه ایاب و ذهاب 50 یورو در ماه و هزینه های خورد و خوراک و پوشاک و سایر هزینه ها 150 تا 200 یورو در ماه می باشد.

ذکر این نکته ضروری است که اصولا ویزای همراه برای همسر و فرزندان متقاضی ویزای تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا صادر نمی شود مگر در موارد استثنایی و عموما فرد باید پس از ورود به خاک ایتالیا برای الحاق همراهانش اقدام نماید، یا آنکه همزمان با خود برای همراهان درخواست ویزای توریستی نماید و بقیه پروسه را در خاک ایتالیا پیگیری کند.

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

هنگام صحبت درباره مخارج زندگی در ایتالیا، دانشجویان باید بین 700 تا 800 یورو در ماه هزینه کنند. در دیگر شهرهای ایتالیا مانند تورین، پادوا، پیزا یا بولونیا، دانشجویان بین 550 یورو در ماه تا 750 یورو در ماه هزینه می کنند.

 • غذاخوری دانشجویان= 2.50 – 7.00 یورو
 • اقامت در یک آپارتمان خصوصی (آپارتمان مشترک)= 250.00/ 350.00 یورو در هر ماه برای شخص
 • اقامت در یک آپارتمان خصوصی (غیر شریکی)= 400.00 / 600.00 یورو در هر ماه
 • کتاب های درسی= در حدود 300.00 – 400.00 یورو
 • بلیط حمل و نقل عمومی= 1.50 یورو (بلیط یک طرفه شهری که 90 دقیقه طول می کشد)
 • حمل و نقل: اگر شما زیر 26 سال سن دارید، می توانید “اشتراک ماهانه دانشجویی” را خریداری کنید که 21.00 یورو هزینه دارد. این بلیط یک ماه طول می کشد.
 • زندگی شبانه: بلیط سینما از 5.00 تا 10.00 یورو است. بلیط تئاتر به نمایش، تئاتر و صندلی بستگی دارد، اما معمولا از 15.00 یورو شروع می شود و می تواند هزینه ای بالغ بر 60.00 یورو داشته باشد.
 • شام در  “پیتزا فروشی ” 15.00 یورو برای یک پیتزا و نوشیدنی است.
 • با توجه به محل اقامت، غذا، تلفن، هزینه سفر داخلی و هزینه های تفریحی، باید بودجه ماهانه ای را به مبلغ 600.00 / 800.00 یورو در نظر بگیرید.
 • هزینه کلی زندگی در ایتالیا برای دانشجویان حدود 700 تا 1.000 یورو در ماه است، که شامل: مسکن، هزینه های غذا، حمل و نقل عمومی سفر داخلی و/ یا تفریحات می شود.

رم در مقایسه با دیگر شهرهای ایتالیا کمی گران تر است. متوسط هزینه ماهانه برای دانشجویان در دیگر شهرهای ایتالیا به قرار زیر است:

 • بولونیا: حدود 750 – 1.100 یورو در ماه
 • فلورنس: حدود 850 – 1.300 یورو در ماه
 • میلان و رم: بین 850 – 1.450 یورو در ماه

از کل هزینه های ماهانه دانشجویان عضو شهروندی اتحادیه اروپا، آنها چیزی حدود 35% برای مسکن، 9% برای حمل و نقل، و چیزی حدود 12% برای شهریه های تحصیلی می پردازند. میزان نرخ ها برای مسکن در ایتالیا در محدوده بین المللی 250 – 350 یورو در ماه است. به طور میانگین، نرخی که دانشجویان برای مسکن، با توجه به نوع مسکن، هزینه می کنند به قرار زیر است:

 • دانشجویانی که تنها زندگی می کنند: 400 یورو / ماه
 • دانشجویانی که در خوابگاه دانشجویی زندگی می کنند: 250 – 300 یورو / ماه
 • دانشجویانی که با شریک / فرزند (ان) می کنند: حدود 200 یورو / ماه

ارزانترین دانشگاه های ایتالیا

تمام دانشجویان از سراسر جهان تمایل دارند که تحصیل در خارج از کشور را تجربه کنند. با وجود فرهنگ و مکانی کاملا متفاوت، اما همچنان یادگیری و تحصیل در خارج از کشور اثرگذار می باشد. اما گاهی اوقات، شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی در کشوری دیگر، عاملی است که بسیاری از دانشجویان را از ادامه تحصیل در خارج از کشور باز می دارد. تحصیل در ایتالیا برای برخی از افراد هزینه بر است. دانشجویان باید هزینه مسکن، غذا ، خواروبار و هزینه های سفر را برآورد کنند. علاوه بر تمام این موارد، دانشجویان باید از شهریه و هزینه دانشگاه خود نیز مطلع باشند.

می توانید با کمی جستجو ، دانشگاه های کم هزینه ایتالیا را پیدا کنید. هزینه و شهریه برخی از  دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه می باشد. اگر توانایی پرداخت هزینه های گزاف تحصیل را نداشته باشید، با کمی جستجو، تحصیل در ایتالیا با هزینه مناسب ممکن خواهد شد. برای این کار دانشگاه های مورد نظر خود را انتخاب و هزینه و شهریه های تحصیل را بررسی کنید.

باید پیش از انتخاب دانشگاه مورد نظر، از هزینه های اضافه روزمره نیز آگاه باشید. دانشگاه های ایتالیا برای دانشجویان بین المللی، بورسیه های کامل و یا جزئی را فراهم کرده اند.  همچنین برخی از دانشگاه ها بورسیه، کمک هزینه تحصیلی و برنامه های تبادلی را فراهم کرده اند. اکثر این بورسیه ها بخشی از  هزینه های زندگی را نیز  پوشش می دهند. دانشگاه های کم هزینه در ایتالیا با احتساب شهریه سالیانه :

 • دانشگاه آزاد Bozen-Bolzano حدود 1500 دلار
 • دانشگاه پادوا (University of Padova) حدودا 3800 دلار
 • دانشگاه سیه نا (University of Sienna) شهریه تحصیل برای کشورهای مختلف متفاوت است.
 • دانشگاه تورینو (University of Torino) حدودا 3500 دلار

دانشگاه تورینو یکی از دانشگاه های قدیمی و معتبر است که در شمال غربی ایتالیا واقع شده است. این دانشگاه یکی از 250 دانشگاه برتر جهان محسوب می شود. در این دانشگاه 150 رشته در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود. دانشجویان می توانند در این رشته ها با هزینه کم و مناسب ادامه تحصیل دهند ، زیرا دانشگاه تورینو یکی از دانشگاه های ارزان ایتالیا به حساب می آید. سالیانه 70000 دانشجو از سراسر دنیا برای تحصیل در این دانشگاه ثبت نام می کنند. این دانشگاه برای دانشجویانی که تمایل دارند محیطی کاملا متفاوت را تجربه کند، بسیار مناسب می باشد.  دانشگاه تورینو بسیار بزرگ است و به همین دلیل ” شهر در شهر” نام مستعار آن می باشد.

ارزانترین دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه سیه نا در توسکانی یکی از ارزانترین دانشگاه های ایتالیا محسوب می شود. این دانشگاه مانند دانشگاه تورینو  غنی از تاریخ و فرهنگ  است. شهر توسکانی بسیار زیبا  و داری فرهنگی غنی است و دانشگاه های این شهر بسیار با کیفیت هستند . دانشگاه سیه نا جز 400 دانشگاه برتر جهان است و سالانه بیش از 20000 دانشجو پذیرش می شوند. اگر قصد ادامه تحصیل در رشته های علوم را داشته باشید، بدون شک سیه نا بهترین دانشگاه خواهد بود. این دانشگاه رشته های مختلف علوم را ارائه می دهد و دارای  بخش  تحقیقاتی شناخته شده در سراسر جهان است.

دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در رشته های علوم طبیعی، علوم زمین، کشاورزی و محیط زیست هستند، باید دانشگاه پادوا را در لیست خود قرار دهند. دانشگاه پادوا  رتبه 140 جهانی را کسب کرده است و بر ارائه خدمات مربوط به مطالعات زمین متمرکز است. این خدمات شامل تاسیس مزرعه آزمایشی داخلی و بیمارستان دامپزشکی  می باشد. همچنین دانشگاه تمام نیازهای دانشجویان را برآورده می سازد و بیمارستان اختصاصی خود را دارد. اگر کسب تجربه در حین یادگیری برای شما اهمیت دارد، این دانشگاه بسیار مناسب خواهد بود.

اگر برای گوناگونی فرهنگی ارزش قائل هستید، دانشگاه آزاد Bozen-Bolzano مقصد مناسبی برای شما خواهد بود. دلیل اصلی برای انتخاب این دانشگاه ، کسب تجربه منحصر به فرد می باشد، زیرا در این دانشگاه فرهنگ  کشورهای آلمان، ایتالیا و انگلیس را تجربه خواهید کرد. این دانشگاه نسبتا کوچک است و سالیانه 4100 دانشجو در این دانشگاه ادامه تحصیل می دهند. با این حال دانشگاه دارای امکانات عالی است و رتبه جهانی 301 را کسب کرده است. نکته قابل توجه این است که دانشگاه آزاد Bozen-Bolzano  یکی از ارزانترین دانشگاه های ایتالیا محسوب می شود، زیرا شهریه سالیانه آن حدود 2000 دلار در سال است.

میزان درآمد کار دانشجویی در ایتالیا

دانشجوبان باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • گواهی حمایت مالی کافی، از جمله مبلغ لازم برای بازگشت به کشور خود یا خرید بلیط برگشت معتبر
 • مدارک سلامتی
 • مسکن

دانشجویان غیر اروپایی در صورتی که مجوز کار بگیرند، می توانند در طول تحصیل خود کار کنند. زمان فرآیند در مناطق مختلف متفاوت است و به طور میانگین دو ماه زمان می برد. بنابراین بهتر است دانشجوها به گرفتن شغل تکیه نکنند، تا زمانی که وارد ایتالیا شوند. قوانین ایتالیا به دانشجو اجازه می دهد 4 ساعت در روز و حداکثر 20 ساعت در هفته کار کند. به طور کلی شرکت های ایتالیایی بدون در نظر گرفتن تجارب و مشخصات دانشجویان، آنها را به عنوان کارآموز استخدام می کنند و دستمزد آنها بین 1000-500 یورو خواهد بود.

سوال دوم: ویزای دانشجویی اجازه چند ساعت / هفته کاری را می دهد؟ دانشجوها با توجه به قوانین ایتالیا می توانند 4 ساعت در روز و 20 ساعت در هفته را کار کنند. به طور کلی شرکت های ایتالیایی بدون در نظر گرفتن تجارب و مشخصات دانشجویان، آنها را به عنوان کار آموز استخدام می کنند و دستمزد آنها بین 1000-500 یورو خواهد بود. پرداخت حقوق کارآموزی در موارد نادر امکان پذیر است.

آیا این محدودیت 20 ساعت/ هفته با توجه به برخی از گروه های خاص ویزای دانشجویی قابل اجرا است؟ خیر، در زمان ورود با این ویزا فقط می توانید permesso di soggiorno per motivi di studio (مجوز اقامت برای اهداف تحصیلی) دریافت کنید که به شما مجوز زندگی و تحصیل در ایتالیا را می دهد.

سؤال سوم: فرصت شغلی تمام وقت برای اقامت در ایتالیا چقدر است؟ فرصت های شغلی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مانند، فرانسه، آلمان و غیره بسیار کمتر است. شما باید تسلط خوبی بر زبان محلی ایتالیا و دانش عالی در زبان انگلیسی داشته باشید. کار بدون ” permesso di lavoro” (مجوز کار) در ایتالیا برای شهروندان غیر اروپایی غیر قانونی می باشد. درآمد مشاغل تمام وقت باز هم بسته به مشخصات و تجارب شما در ایتالیا، 1500-1300 یورور می باشد. درآمد برای 14 ماه  معمولاً 1300 یورو می باشد.

مشاغل پاره وقت در طول تحصیل چگونه هستند؟ احتمال یافتن شغل پاره وقت بسیار کم است؛ اما دلیل آن عدم توانایی  شما در یافتن شغل نمی باشد. یافتن شغل بدون برخورداری از مهارت خیلی خوب در صحبت به زبان ایتالیایی، غیر ممکن است. با ارتباط محلی آسیا مانند بنگلادش، پاکستان، هند و غیره می توانید در بار، رستوران یا توزیع روزنامه و بروشور شغل بیابید که باز هم به محل اقامت بستگی دارد.

سوالات متداول در مورد تحصیل در ایتالیا

آیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا نیاز به ارائه مدرکی مربوط به زبان می باشد؟

مدرک زبان مورد نیاز برای مقطع کارشناسی رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شود برای دانشگاه های مختلف متفاوت است. اصولا برای رشته های پزشکی و داروسازی ( دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ) مدرک آیلتس 5.5 تا 6 و برای رشته های غیرپزشکی آیلتس 5 تا 5.5 مورد نیاز است.

کالج ها و دانشگاههای معتبر ایتالیا کدامند؟

 در میلان دانشگاه Università Cattolica del Sacro Cuore،

در بلزان-بزن دانشگاه Free University of Bozen-Bolzano،

در ونیز دانشگاه Ca’Foscari University

در میلان دانشگاه ( Istituto Europeo Di Design (IED

در میلان دانشگاه POLI.design،

در فلورانس دانشگاه European School of Economics.

هزینه زندگی در ایتالیا چگونه است؟

هزینه زندگی در کشور ایتالیا ماهانه در حدود 600 تا 700 یورو می باشد.

در تحصیل در دانشگاه های ایتالیا دروس به چه زبانی ارائه می شوند؟

زبان تحصیل در ایتالیا بسته به دانشگاه محل تحصیل ایتالیایی یا انگلیسی می باشد.

آیا می توان در دانشگاه های ایتالیا بورسیه شد ؟

بله، دولت ایتالیا 15 کمک هزینه ماهیانه به ارزش 900 یورو ماهیانه برای کورس های زیر در نظر گرفته است:

 • مقطع تحصیلی کارشناسی
 • مقطع تحصیلی ارشد ترم یک و دو
 • مقطع تحصیلی دکتری
 • مدارس تخصصی
 • تحقیقات آکادمیک
 • تحصیلات عالی در زمینه هنر و موسیقی و رقص
 • دوره های پیشرفته به زبان ایتالیایی فرهنگی برای معلمین غیر ایتالیایی

مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه های ایتالیا چند سال است؟

تحصیل مقطع کارشناسی در ایتالیا عموماً 4 ساله است.

مدت زمان تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه های ایتالیا چند سال است؟

مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا عموما 2 ساله است.

مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های ایتالیا چند سال است؟

مقطع دکتری در کشور ایتالیا بسته به رشته و دانشگاه فرد 4 تا 5 سال است.

آیا برای تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا نیاز به ارائه مدرکی مربوط به زبان می باشد؟

بله، ا توجه به رشته و دانشگاه مورد پذیرش مدرک آیلتس با نمره 6 تا 6.5 و یا تافل 80 مورد نیاز است.

می توان در کنار تحصیل در دانشگاه های ایتالیا در مقطع فوق لیسانس، مشغول به کار هم شد؟

بله، اجازه کار متقاضی در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته است و متوسط درآمد 8 تا 10 یورو در ساعت است.

آیا برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا در مقطع لیسانس محدودیت سنی وجود دارد؟

بله، برای شروع دوره لیسانس دانشجوی متقاضی می بایست دست کم 18 سال سن داشته باشد.

آیا برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکتری و فوق لیسانس محدودیت سنی وجود دارد؟

در رابطه با دوره های فوق لیسانس و دکتری محدودیت سنی خاصی وجود ندارد.

در نهایت موسسه حقوقی و اعزام دانشجو میرداماد پاسخگوی شما دوست و هموطن عزیز در کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت ایتالیا از طریق تحصیل با گارانتی و تضمین کامل می باشد.

2 دیدگاه برای “تحصیل در ایتالیا

 1. Hassan گفت:

  ایا برای کارشناسی در دانشگاه های ایتالیا چه انگلیسی چه ایتالیایی فاند و هزینه زندگی وجود داره یا خیر؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   اکثر بورسیه دولتی کارشناسی کشور ایتالیا برای دانشگاه های دولتی ارائه می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.