کشور ایتالیا در اروپای جنوبی و از قدرت های اقتصادی جهان محسوب می شود. این کشور زیبا با شکل چکمه مانندش در زمان امپراتوری روم مرکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب بوده است. شهرت و زیبائی های زادگاه هنرمندانی چون مارکوپولو، میکل آنژ و لئوناردو داوینچی به برج کج پیزا، شهر سوخته پمپئی، شهر ساحلی آمالفی و بستنی های خوشمزه و پیتزا خلاصه نمی شود.

دانشگاه های این کشور شگفت نیز در بالای فهرست رتبه بندی و رنکینگ های جهانی قرار دارند و از جمله برترین دانشگاه های جهان محسوب می شوند. به منظور آگاهی از شرایط و چگونگی تحصیل در دانشگاه های این کشور، مشاوران و کارشناسان برجسته موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد به تهیه این مقاله و شرح این موارد پرداخته اند:

 • شرایط ادامه تحصیل در ایتالیا
 • مقاطع تحصیلات آکادمیک در ایتالیا
 • دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا
 • شرایط سنی تحصیل در ایتالیا
 • تحصیل مقطع کارشناسی در ایتالیا
 • ادامه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد درایتالیا
 • تحصیل دکترا در ایتالیا
 • دانشگاه های پرطرفدار ایتالیا
 • بورسیه تحصیل در ایتالیا
 • تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان
 • ویزای تحصیلی کشور ایتالیا

شرایط ادامه تحصیل در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای توسعه یافته اتحادیه اروپا که عضو پیمان شینگن را نیز دارا می باشد در جنوب قاره اروپا واقع است. پایتخت این کشور شهر رم و دین اکثریت مردم آن مسیحی می باشد. آب و هوای مناسب در بیشتر مناطق این کشور و داشتن مردمانی خونگرم از شاخصه های این کشور است.

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

ایتالیا با داشتن دانشگاه هایی با رنک بالا در رنکینگ های جهانی جاذبه فراوانی برای دانشجویان دارد. دانشگاه پلی تکنیک میلان با داشتن رنک 178 از بهترین دانشگاه های ایتالیا و جهان در زمینه رشته های فنی مهندسی می باشد. از دیگر دانشگاه های برتر ایتالیا می توان به دانشگاه بولونیا، دانشگاه ساپینزای رم، دانشگاه پیزا، دانشگاه میلان، پادوا، تورورگاتای رم،فلورانس و دانشگاه پلی تکنیک تورین نام برد که همگی با داشتن رتبه کمتر از پانصد در رنکینگ جهانی، در زمره بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند.

مقاطع تحصیلات آکادمیک در ایتالیا

تحصیل مقطع کارشناسی در ایتالیا عموماً 4 ساله است. شرط پذیرش در این مقطع آن است که فرد دیپلم 12 ساله خود را اخذ کرده باشد. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی، زبان ایتالیایی می باشد اما برخی از دانشگاه ها این کشور در مقطع کارشناسی نیز رشته هایی را به زبان انگلیسی ارائه می نمایند مانند رشته های پزشکی، بیوتکنولوژی، داروسازی، مدیریت، اقتصاد، فلسفه و غیره لازم به ذکر است برای دریافت مدرک زبان ایتالیایی قابل قبول توسط دانشگاه های این کشور و سفارت ایتالیا فرد باید مدرک زبان خود را از مدرسه ایتالیایی ها اخذ نماید. آزمون اخذ این مدرک هرساله در بهمن ماه برگزار می گردد. متقاضی می تواند قبل از آن در کلاس های آموزشی این مدرسه نیز شرکت نماید.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا

مدرک زبان مورد نیاز برای مقطع کارشناسی رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شود برای دانشگاه های مختلف متفاوت است. اصولا برای رشته های پزشکی و داروسازی ( دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ) مدرک آیلتس 5.5 تا 6 و برای رشته های غیرپزشکی آیلتس 5 تا 5.5 مورد نیاز است. در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا مدرک زبان مورد نیاز متقاضی آیلتس 6 تا 6.5 با توجه به نظر دانشگاه می باشد.

لازم به ذکر است که برای برخی از دانشگاه ها فرد در مرحله اخذ پذیرش نیاز به ارائه مدرک زبان ندارد و در زمان اقدام برای اخذ ویزا باید مدرک زبان خود را ارائه نماید اما دانشگاه های مختلف برای ارائه بورسیه شرط ارائه مدرک زبان را نیز معمولا جزء شرایط لازم قرار می دهند و زمان خاصی را نیز برای تحویل این مدرک مشخص می نمایند که لازم است متقاضیان عزیز به این موارد توجه لازم را مبذول نمایند و با اخذ مدرک زبان لازم اقدامات خود را آغاز نمایند.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا

همچنین برای رشته هایی همچون مدیریت اقتصاد و بانکداری این امکان وجود دارد که برای فرد بدون نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی پذیرش را اخذ نمود اما در هر حال فرد برای اخذ ویزا و دریافت بورسیه های تحصیلی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیاز دارد. زبان تحصیل در ایتالیا بسته به دانشگاه محل تحصیل ایتالیایی یا انگلیسی می باشد.

دانشجویان در مقطع کارشناسی اجازه 10 ساعت کار در هفته را دارا می باشند که می تواند تا حدودی تامین کننده هزینه های زندگی آنها باشد.درآمد متوسط دانشجویان در این مقطع 8 تا 10 یورو در ساعت می باشد.

شرایط سنی تحصیل در ایتالیا

شرایط سنی در بسیاری از کشورها از معیارهای مهم پذیرش در مقاطع مختلف است. در ایتالیا به عنوان مثال، اگر فردی تمایل داشته باشد از دبیرستان تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهد بایستی حداقل 13 سال سن داشته باشد. برای شروع دوره لیسانس دانشجوی متقاضی می بایست دست کم 18 سال سن داشته باشد. در رابطه با دوره های فوق لیسانس و دکتری محدودیت سنی خاصی وجود ندارد، منتها متقاضیان باید بتوانند به دانشگاه مقصد این اطمینان خاطر را که وقفه تحصیلی ایجاد شده برای آنها دلایل موجهی نظیر کار در حوزه های مرتبط با رشته تحصیلی، خدمت سربازی با انجام پروژه های تحقیقاتی داشته است.

تحصیل مقطع کارشناسی در ایتالیا

در دوره کارشناسی تلاش بر این است که نوآوری، پژوهش و آموزش عملی دروس برای دانشجویان ارائه شود. شما میتوانید پیشنهادات دانشگاهی IED را در زمینه های طراحی، مد، هنرهای تجسمی و ارتباطات،مورد بررسی قرار دهید. پس از 3 سال گذراندن مسیر تحصیلی با موفقیت، دانشجویان می توانند مدرک لیسانس خود را تحت نظر آموزش و پرورش دانشگاهی به اعتبار دانشگاه وست مینستر اخذ کنند.برخی از رشته های کارشناسی IED عبارتند از: عکاسی، طراحی مد، طراحی صنعتی، طراحی جواهرات، طراحی دکوراسیون داخلی،مد و فشن و غیره.

اطلاعات کاربردی برای ورود به تمامی دانشگاه ها در ایتالیا:

اول از همه، شما باید با دانشگاه مورد علاقه خود تماس بگیرید و بررسی کنید که آیا شما واجد شرایط آن دانشگاه هستید یا خیر. پس از آن دانشگاه به شما اطلاع می دهد که آیا شما دارای تمامی استانداردها هستید. پس از آن، شما باید درخواست خود را در سفارت یا کنسولگری ایتالیا بفرستید تا آنها آن را کنترل کنند. در پایان ماه اوت دانشجویان لیستی از کاندیداهای پذیرفته شده در صفحه سفارت یا کنسولگری را خواهند دید. برخی از مدارک مورد نیاز:

 • شماره ملی؛
 • عکس گذرنامه؛
 • رونوشت های دانشگاهی؛
 • فرم درخواست دانشگاه؛
 • برنامه تحصیلی دقیق ساعت های دوره و یا فعالیت های آموزشی ؛
 • رزومه ؛
 • معرفی نامه؛
 • مدرک زبان (انگلیسی یا ایتالیایی)؛
 • نمونه کارهای خود، اگر شما درخواست برای رشته های معماری، برنامه ریزی شهری، و یا برنامه های طراحی داده اید.
 • نمرات رسمی SAT یا ACT.

ادامه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا

مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا عموما 2 ساله است. فرد این امکان را دارد که به زبان انگلیسی یا ایتالیایی تحصیل نماید. لازم به ذکر است ارائه مدرک زبان با توجه به زبان انتخابی فرد مورد لزوم است. اگر شما از جمله افرادی هستید که مایل به تحصیل به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا هستید باید بتوانید دانش زبان خود را با ارائه مدرک زبان اثبات نمایید. در حال حاضر با توجه به رشته و دانشگاه مورد پذیرش مدرک آیلتس با نمره 6 تا 6.5 و یا تافل 80 مورد نیاز است.

اجازه کار متقاضی در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته است و متوسط درآمد 8 تا 10 یورو در ساعت است.

مقطع دکتری در کشور ایتالیا بسته به رشته و دانشگاه فرد 4 تا 5 سال است. فرد متقاضی باید با داشتن مدارک تحصیلی مقاطع قبلی خود در کنار مدارکی چون مدرک زبان آیلتس نمره 6.5 به بالا و رزومه علمی پژوهشی برای تحصیل در این مقطع اقدام نماید. در مقطع دکتری این امکان وجود دارد که با داشتن رزومه قوی تر برای اخذ بورسیه های دانشگاهی با مبالغی بالا اقدانمود که علاوه بر پوشش هزینه های تحصیل کلیه هزینه های زندگی فرد را نیز پوشش دهد. اجازه کار در این مقطع نیز 25 ساعت در هفته می باشد.

شاید یکی از دلایل اقبال دانشجویان به تحصیل در ایتالیا را بتوان بورسیه های تحصیلی بسیار خوب این کشور دانست. ضمن اینکه هزینه های تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا در دانشگاه های دولتی از 300 تا 4000 یورو برای رشته ها و مقاطع مختلف می باشد که از جمله ارزانترین هزینه های تحصیل در اروپا محسوب می گردد وجود بورس های تحصیلی می تواند علاوه بر پوشش هزینه های تحصیل مبلغی را برای تامین هزینه های زندگی در اختیار دانشجو قرار دهد.

بورس های استانی کشور ایتالیا که به بورس ها DSU شهرت دارد عموما 3600 تا 5200 یورو می باشد. نحوه اخذ این بورس ها به این صورت است که متقاضی در ابتدا باید پذیرش خود را از دانشگاه مورد نظر اخذ نماید. پس از آن با ارائه مدارک مالی خود یا فردی که تامین هزینه های او را برعهده دارد همانند فیش حقوقی سرپرست خانوار، اجاره نامه محل سکونت و… شرایط لازم برای دریافت این بورس را کسب نماید. نکته مثبت این بورس ها آن است که فرد متقاضی تعهدی به بازپرداخت مبلغ دریافتی ندارد.

تحصیل دکترا در ایتالیا

تحصیل دکترا در ایتالیا

تحصیل دکترا در ایتالیا

فرصت های PhD در ایتالیا – با توجه به تاریخ غنی آن، آب و هوای زیبا و میراث هنری فوق العاده، بهترین گزینه برای زندگی و تحصیل می باشد. ایتالیا پنجمین کشور بازدید کننده در جهان است. تاریخچه برتری و سنت خود در حوزه آموزش عالی به آن امکان می دهد تا تعدادی از فرصت های دکترا در موسسات آموزشی عالی معتبر داشته باشد. برای گذران دکترا در خارج از کشور در سال جاری باید دکترای خود را در ایتالیا دنبال کنید.

دانشگاه های تاریخی ایتالیا دارای چندین موسسات آموزش عالی معتبر می باشند. ثروت فرهنگی و نفوذ ایتالیا نمایه تمدن غربی از طریق سنین، با مشارکت در معماری، هنر، موسیقی و علم و همچنین آثار علمای مشهور جهان و کاشفان مانند لئوناردو داوینچی، گالیله، کلمبوس و غیره، شکل گرفته است.

دانشگاه های پرطرفدار ایتالیا

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که شهر و استانی که قرار است در آن تحصیل کنید برایتان مهم نیست و تنها به رتبه دانشگاه تحصیل خود اهمیت می دهید در اینجا فهرستی از بهترین دانشگاه های ایتالیا را می توانید ببینید.

 • در میلان دانشگاه Università Cattolica del Sacro Cuore،
 • در بلزان-بزن دانشگاه Free University of Bozen-Bolzano،
 • در ونیز دانشگاه Ca’Foscari University
 • در میلان دانشگاه ( Istituto Europeo Di Design (IED
 • در میلان دانشگاه POLI.design،
 • در فلورانس دانشگاه European School of Economics.

بورسیه تحصیل در ایتالیا

اصولا تحصیل در کشوری خارجی مخارج بالایی دارد اما کشور ایتالیا فرصت های بسیاری در اختیار دانشجویان قرار می دهد تا با خیالی آسوده و راحت تر به تحصیل بپردازند. در این کشور بورسیه استانی معمولاً به همه ایرانی ها تعلق می گیرد که شامل هزینه های تحصیل و بعضا هزینه های زندگی نیز می شود، در ادامه به بررسی انواع بورسیه ها در کشور ایتالیا خواهیم پرداخت.

بورسیه دولتی ایتالیا به دانشجویان خارجی

دولت ایتالیا 15 کمک هزینه ماهیانه به ارزش 900 یورو ماهیانه برای کورس های زیر در نظر گرفته است:

 • مقطع تحصیلی کارشناسی
 • مقطع تحصیلی ارشد ترم یک و دو
 • مقطع تحصیلی دکتری
 • مدارس تخصصی
 • تحقیقات آکادمیک
 • تحصیلات عالی در زمینه هنر و موسیقی و رقص
 • دوره های پیشرفته به زبان ایتالیایی فرهنگی برای معلمین غیر ایتالیایی

بورسیه تحصیلی ایتالیا از نوع دولتی، به هر دو گروه دانشجویان داخلی و خارجی که مشغول تحصیل در ایتالیا هستند تعلق می گیرد.این نوع بورسیه به طور اختصاصی به دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی در رشته های هنر، موسیقی و رقص تعلق می گیرد.مبلغ این نوع بورسیه ها زیاد نمی باشد اما اغلب برای چند سال متوالی قابل تمدید میباشد و معمولا در اوایل آوریل ثبت نام اغاز می شود.

منظور از بورسیه که شاید زیاد درباره ایتالیا شنیده باشید، بورسیه DSU یا همان بورسیه سازمان ملل است که با ارائه مدارک مالی قابل حصول است، جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به این بورسیه ها می توانید با کارشناسان موسسه در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید.

 • بورسیه Bcconi برای برای دانشجویان بین المللی در ایتالیا

این نوع بورسیه به تمام دانشجویان بین المللی کارشناسی در فصل بهار یا تابستان تعلق می گیرد و مبلغ آن به اندازه یک سال تحصیلی و یا 11000 یورو (12000یورو برای برنامه های تحصیلی) می باشد.بورسیه بوکونی در کل دوران تحصیل قابل تمدید است.

 • کمک هزینه تحصیلی دانشگاه پاویا (Pavia) برای همکاری و تبادل اطلاعات

این نوع بورسیه به دانشجویانی تعلق می گیرد که کشورشان علاقمند به تبادل اطلاعات در برنامه یک ساله همکاری با دانشگاه پاویا می باشد و در لیست کشور های تایید شده می باشد.

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

دانشگاه های ایتالیا برنامه های درسی را به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی ارائه می دهند. اکثر برنامه های درسی به زبان انگلیسی برای سطوح بالاتر از جمله دوره های کارشناسی ارشد و دکترا در دسترس می باشند. در برخی دانشگاه های ایتالیا ممکن است این انتخاب را داشته باشید که در دروسی که به زبان ایتالیایی تدریس می شوند اما تکالیف و امتحانات آن ها به زبان انگلیسی است، شرکت کنید. اگر شما برای دروسی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند درخواست بدهید ملزم به ارائه مدرک تخصص زبان انگلیسی خواهید بود و برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیایی زبان هم تسلط خود به زبان ایتالیایی را به اثبات برسانید. این بدین معناست که تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان امکان پذیر نیست.

ویزای تحصیلی کشور ایتالیا

برای دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا فرد باید با پذیرش تحصیلی خود از دانشگاه مقصد، مدارک هویتی و تحصیلی و پرینت بانکی خود یا سرپرست خانوار اقدام نمایند. در حال حاضر برای سال تحصیلی 2015-2016 فرد باید برای هزینه های زندگی و تحصیل یک ساله خود، مبلغی معادل 15000 یورو در حساب بانکی خود یا سرپرست خانوار به مدت 3 ماه قرار دهد تا برای دریافت ویزای تحصیلی خود دچار مشکل نگردد.

هزینه زندگی در کشور ایتالیا چیزی در حدود 600 تا 700 یورو در ماه می باشد که البته به مقدار زیادی به سبک زندگی فرد وابسته است. البته دانشجویان در مقاطع مختلف با انجام کار دانشجویی می توانند مقداری از این هزینه را جبران نمایند.متوسط هزینه های مسکن دانشجویی در این کشور 200 تا 500 یورو هزینه ایاب و ذهاب 50 یورو در ماه و هزینه های خورد و خوراک و پوشاک و سایر هزینه ها 150 تا 200 یورو در ماه می باشد.

ذکر این نکته ضروری است که اصولا ویزای همراه برای همسر و فرزندان متقاضی ویزای تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا صادر نمی شود مگر در موارد استثنایی و عموما فرد باید پس از ورود به خاک ایتالیا برای الحاق همراهانش اقدام نماید، یا آنکه همزمان با خود برای همراهان درخواست ویزای توریستی نماید و بقیه پروسه را در خاک ایتالیا پیگیری کند.

سوالات متداول در مورد تحصیل در ایتالیا

آیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا نیاز به ارائه مدرکی مربوط به زبان می باشد؟

مدرک زبان مورد نیاز برای مقطع کارشناسی رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شود برای دانشگاه های مختلف متفاوت است. اصولا برای رشته های پزشکی و داروسازی ( دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ) مدرک آیلتس 5.5 تا 6 و برای رشته های غیرپزشکی آیلتس 5 تا 5.5 مورد نیاز است.

کالج ها و دانشگاههای معتبر ایتالیا کدامند؟

 در میلان دانشگاه Università Cattolica del Sacro Cuore،

در بلزان-بزن دانشگاه Free University of Bozen-Bolzano،

در ونیز دانشگاه Ca’Foscari University

در میلان دانشگاه ( Istituto Europeo Di Design (IED

در میلان دانشگاه POLI.design،

در فلورانس دانشگاه European School of Economics.

هزینه زندگی در ایتالیا چگونه است؟

هزینه زندگی در کشور ایتالیا ماهانه در حدود 600 تا 700 یورو می باشد.

در تحصیل در دانشگاه های ایتالیا دروس به چه زبانی ارائه می شوند؟

زبان تحصیل در ایتالیا بسته به دانشگاه محل تحصیل ایتالیایی یا انگلیسی می باشد.

آیا می توان در دانشگاه های ایتالیا بورسیه شد ؟

بله، دولت ایتالیا 15 کمک هزینه ماهیانه به ارزش 900 یورو ماهیانه برای کورس های زیر در نظر گرفته است:

 • مقطع تحصیلی کارشناسی
 • مقطع تحصیلی ارشد ترم یک و دو
 • مقطع تحصیلی دکتری
 • مدارس تخصصی
 • تحقیقات آکادمیک
 • تحصیلات عالی در زمینه هنر و موسیقی و رقص
 • دوره های پیشرفته به زبان ایتالیایی فرهنگی برای معلمین غیر ایتالیایی

مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه های ایتالیا چند سال است؟

تحصیل مقطع کارشناسی در ایتالیا عموماً 4 ساله است.

مدت زمان تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه های ایتالیا چند سال است؟

مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا عموما 2 ساله است.

مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های ایتالیا چند سال است؟

مقطع دکتری در کشور ایتالیا بسته به رشته و دانشگاه فرد 4 تا 5 سال است.

آیا برای تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا نیاز به ارائه مدرکی مربوط به زبان می باشد؟

بله، ا توجه به رشته و دانشگاه مورد پذیرش مدرک آیلتس با نمره 6 تا 6.5 و یا تافل 80 مورد نیاز است.

می توان در کنار تحصیل در دانشگاه های ایتالیا در مقطع فوق لیسانس، مشغول به کار هم شد؟

بله، اجازه کار متقاضی در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته است و متوسط درآمد 8 تا 10 یورو در ساعت است.

آیا برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا در مقطع لیسانس محدودیت سنی وجود دارد؟

بله، برای شروع دوره لیسانس دانشجوی متقاضی می بایست دست کم 18 سال سن داشته باشد.

آیا برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکتری و فوق لیسانس محدودیت سنی وجود دارد؟

در رابطه با دوره های فوق لیسانس و دکتری محدودیت سنی خاصی وجود ندارد.

در نهایت موسسه حقوقی و اعزام دانشجو میرداماد پاسخگوی شما دوست و هموطن عزیز در کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت ایتالیا از طریق تحصیل با گارانتی و تضمین کامل می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *