071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

کشور ایتالیا یکی از کشورهای برتر اروپا در حوزه گردشگری است. همچنین این کشور هشتمین اقتصاد برتر دنیا از نظر میزان تولید ناخالص داخلی شناخته می‌شود. این کشور در اروپای جنوبی و غربی قرار گرفته است و به واسطه ویژگی‌هایی که دارد، تحصیل در ایتالیا محبوبیت بسیار زیادی در بین ایرانیان پیدا کرده است. در این مطلب از سایت میرداماد قصد داریم تا شما را با مهم‌ترین مواردی که به‌منظور مهاجرت تحصیلی به ایتالیا باید به آن توجه کنید آشنا کرده و در این زمینه اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا

همه چیز درباره تحصیل در ایتالیا + بورسیه تحصیلی 2023

نکته مهمی که به‌منظور تحصیل در ایتالیا باید به آن توجه داشته باشید این است که این کشور پس از استرالیا و کانادا به‌عنوان سومین کشور برتر در زمینه پذیرش آسان دانشجو شناخته می‌شود. وجود امکان تحصیل رایگان در ایتالیا از طریق دریافت بورسیه‌های تحصیلی باعث شده تا بسیاری از دانشجویان ایران بتوانند تحصیلات رایگان در ایتالیا را تجربه کنند. همچنین یکی از ویژگی‌های مهمی که کشور ایتالیا دارد آن است که هزینه زندگی دانشجویی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مقرون‌به‌صرفه‌تر است و شما می‌توانید در طول دوره تحصیل خود، با کمترین هزینه دوره‌های مختلف مقاطع تحصیلی بالاتر را در رشته‌های مورد علاقه خود طی کنید.امکان تحصیل رایگان در ایتالیا از طریق بورسیه های تحصیلی وجود دارد

تحصیل در ایتالیا و مشاوره تحصیلی مؤسسه حقوقی میرداماد

در صورتی که قصد مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل را دارید، برای کاهش چالش‌های موجود پیشنهاد ما این است که از خدمات ما در مجموعه مؤسسه حقوقی میرداماد استفاده کنید. کارشناسان ما در مؤسسه حقوقی میرداماد در خدمت افرادی هستند که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند. تیم کارشناسان و وکلا ما به شما کمک می‌کنند تا بتوانید در رشته‌هایی که موقعیت شغلی بهتر و درآمد خوبی در ایتالیا دارند تحصیل‌کرده و از این طریق مراحل اخذ اپلای کشور ایتالیا را به بهترین شکل ممکن طی کنید. یکی از مهم‌ترین خدمات ما در مؤسسه حقوقی میرداماد کمک به جمع‌آوری و تنظیم دایکیومنت‌ها و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا است.

ویزاهای اخذ شده

تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

در صورتی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا را دارید، نیاز است تا پیش از آن حتماً مدرک دیپلم دوازده ساله را دریافت کرده باشید. تحصیل در مقطع کارشناسی ٣ تا ۴ سال طول می‌کشد. البته تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی در رشته پزشکی حداقل 6 سال و در رشته حقوق 5 سال طول می‌کشد. همچنین تحصیل در ایتالیا به زبان‌های ایتالیایی و انگلیسی انجام می‌شود. لازم به ذکر است که برای ورود به برخی از دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی، نیاز است تا آزمون ورودی یا مراحل مصاحبه را طی کنید. مقطع تحصیلی کارشناسی در ایتالیا با نام Laurea  نیز شناخته می‌شود. متناسب با نوع رشته شما نیاز است تا در این مقطع بین 180 تا 240 واحد تحصیلی را طی کنید.

به‌منظور بررسی مدارک مورد نیاز برای اپلای به دانشگاه ایتالیا در مقطع کارشناسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رزومه تحصیلی
 • اصل مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی به‌صورت ترجمه شده
 • نامه تأییدیه تحصیلی
 • گواهی ارزشیابی صادره از سفارت ایتالیا
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان انگلیسی در صورت تحصیل به زبان انگلیسی
 • مدرک زبان ایتالیایی اگر قصد تحصیل به زبان ایتالیایی دارید
 • گذرنامه
 • عکس پرسنلی مطابق با شرایط ویزا شنگن

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

اگر قصد دارید تا دوره‌های تحصیلات تکمیلی را در کشور ایتالیا طی کنید، اولین گام حضور در دوره کارشناسی ارشد یا فوق‌لیسانس در ایتالیا است. مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا بین 1 تا 2 سال طول می‌کشد و حداکثر 4 ترم آموزشی را شامل می‌شود. در انتها آخرین ترم، دانشجویان باید اقدام به دفاع از پایان‌نامه دانشجویی خود کنند.  مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به شرح زیر است:

 • ارائه مدارک تحصیلی به‌صورت ترجمه شده
 • توصیه‌نامه اساتید
 • گواهی بیمه درمانی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا
 • مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی با توجه به زبان تحصیل در دانشگاه مورد نظر

تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا

اگر قصد دارید تا در مقطع دکترا در ایتالیا تحصیل کنید، باید به این نکته توجه کنید که این مقطع در ایتالیا به نحوی است که در آن باید به‌صورت همکاری با اساتید اقدام به انجام پروژه‌های تحقیقاتی کنید. زبان تحصیل در مقطع دکترا در این کشور ایتالیایی است و به‌منظور تحصیل در این مقطع نیاز است تا مهارت‌های خود را در زبان ایتالیایی بالا ببرید.

تحصیل در مقطع دکترا در کشور ایتالیا بین ٣ تا ۴ سال است. همچنین شما باید مدارک زیر را برای پذیرش در مقطع دکترا ارائه دهید:

 • مدرک زبان ایتالیایی در سطح C1
 • پروپوزال تحقیقاتی
 • انگیزه نامه
 • رزومه علمی

موارد گفته شده، مدارک عمومی برای تحصیل در مقطع دکترا است. در این بین ممکن است برخی از دانشگاه‌ها مدارکی اضافه را درخواست کنند. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که قبل از ارسال مدارک، سایت دانشگاهی که قصد اپلای به آن را دارید چک و مدارک مورد نیاز را از این طریق بررسی کنید.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

از سال 2009 دولت ایتالیا در زمینه پذیرش دانشجویان بین‌المللی پزشکی اقدامات مختلفی را انجام داده است تا از سراسر دنیا، دانشجویان رشته‌های پزشکی بتوانند به‌سرعت در دانشگاه‌های این کشور اپلای کنند.

شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در رشته پزشکی

در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی ایتالیا در رشته پزشکی را دارید، نیاز است تا در گزینش تک‌مرحله‌ای IMAT شرکت کنید. سپس در صورت قبولی در این آزمون قادر خواهید بود تا برای تحصیل در رشته‌های پزشکی اقدام کنید. اگر بخواهیم شما را با برخی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا در رشته پزشکی آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه میلان بیکوکا

دانشگاه ساپینزای رم

دانشگاه پاویا

دانشگاه بولونیا

دانشگاه میلان

دانشگاه تورین

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

اگر قصد دارید تا اقدام به تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا کنید، نیاز است تا در آزمون IMAT  شرکت کنید. البته قبولی در این رشته آسان‌تر از رشته پزشکی است. همچنین اگر قصد دارید تا به زبان ایتالیایی در رشته دندانپزشکی تحصیل کنید، نیاز است تا برای دریافت مدرک زبان، در آزمون آلفا تست شرکت کنید. گرایش‌های تخصص دندانپزشکی در کشور ایتالیا که می‌توانید در آن تحصیل کنید، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • پروتزهای دندانی
 • بهداشت عمومی دندان
 • اندودنتیست
 • رادیولوژیست‌های دهان و فک و صورت
 • جراح دهان، فک و صورت
 • دندانپزشکی دهان و دندان
 • دندان‌پزشکی اطفال
 • ارتودنتیست

اگر قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا را دارید، باید به این نکته توجه کنید که هیچ شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا در این رشته وجود ندارد. از سوی دیگر، اگر مدرک تحصیلی قبلی شما انسانی و یا ریاضی باشد، باز هم می‌توانید با شرکت در آزمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی IMAT ایتالیا و دریافت نمره مناسب، وارد رشته دندانپزشکی شوید و در این رشته تحصیل کنید.

تحصیل داروسازی در ایتالیا

اگر قصد تحصیل داروسازی در ایتالیا را دارید، باید به این نکته توجه کنید که این رشته در سال 2023 تبدیل به یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها در کشور ایتالیا شده است. به دلیل آن که هزینه تحصیل در ایتالیا در دانشکده‌های داروسازی به نسبت سایر رشته‌ها کمتر است، به همین دلیل اکثر دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل دارند، به سراغ رشته داروسازی آمده و در این رشته تحصیل می‌کنند.

در صورتی که قصد دارید تا در رشته داروسازی تحصیل کنید، نیاز است تا در آزمونی که در دانشگاه‌های داروسازی ایتالیا برگزار می‌شود، شرکت کرده و نمره معیار را کسب کنید. یکی از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که به دلیل محدودیت تعداد دانشجویانی که می‌توانند در رشته داروسازی قبول شوند، قوانین مختلفی از سوی دانشگاه‌های ایتالیا برای جذب دانشجو در رشته داروسازی وضع شده است. به‌عنوان مثال اگر چند دانشجو نمره هم سطحی را در آزمون داروسازی کسب کنند، اولویت با افرادی است که سن کمتری دارند.

البته تنها روش تحصیل در رشته داروسازی تنها شرکت در آزمون این رشته نیست. به همین دلیل اگر نتوانستید در این آزمون قبول شوید، باز هم می‌توانید با شرکت در یک دوره آموزشی 6 تا ۹ماهه، اقدام به تحصیل در رشته داروسازی در کشور ایتالیا کنید. مدت زمان دوره تحصیل در رشته داروسازی حدود 5 سال بوده و این دوره به‌صورت پیوسته است. همچنین پس از اتمام دوره تحصیل در این رشته، شما باید یک سال کارآموزی را طی کنید. در نهایت می‌توانید مدرک خود را دریافت و وارد بازار کار شوید.

به‌منظور بررسی بهترین دانشگاه‌های ایتالیا در رشته داروسازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Scuola Normale Superiore di Pisa

University of Bologna

University of Padua

Vita-Salute San Raffaele University

Sapienza University of Rome

The University of Milan

University of Trento

University of Florence

University of Naples Federico II

University of Perugia

University of Pisa

University of Salerno

Free University of Bozen-Bolzano

University of Bari Aldo Moro

University of Ferrara

تحصیل پرستاری در ایتالیا

در صورتی که قصد تحصیل پزشکی در ایتالیا را دارید، می‌توانید به‌جای حضور در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و یا داروسازی در رشته پرستاری تحصیل کنید. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که تحصیل در رشته پرستاری در ایتالیا به زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی صورت می‌گیرد. به واسطه حقوق بالا پرستاران در کشور ایتالیا، این رشته محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. پرستاران در این کشور به طور متوسط سالانه ۶۰,۰۰۰ دلار دریافت می‌کنند.

برای اپلای در رشته پرستاری نیاز است تا مدرک لیسانس را دریافت کنید. از سوی دیگر ارائه مدرک آیلتس ۶ تا ۷ و یا تافل 78 به بالا برای اپلای لازم و ضروری است. همچنین اگر قصد تحصیل به زبان ایتالیایی را دارید، باید حداقل در سطح B2 باشید. دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته پرستاری در ایتالیا ۳ ساله بوده و برای طی کر