تحصیل در کانادا | بررسی شرایط، دوره ها و هزینه ها

مشاوره تخصصی و تماس فوری

شما عزیزان جهت مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اگر برای ادامه تحصیل ، تحصیل در کانادا را انتخاب کنید، این فرصت را خواهید داشت که با تجارب فرهنگی و طبیعی بسیار متفاوت روبرو شوید. کانادا به یکی از مقاصد محبوب دانشجویان ایرانی برای مهاجرت و ادامه تحصیل تبدیل شده است. کم بودن هزینه زندگی در کشور کانادا نسبت آمریکا و انگلیس، کیفیت مطلوب تحصیلات و زندگی در این کشور از جمله دلایلیست که دانشجویان بین المللی به این کشو علاقه دارند. علاوه بر این پذیرش دانشجویان بین المللی از کشورهای مختلف یکی از اهذاف دولت این کشور است. تنوع دانشجویان بین المللی در اولویت دولت کانادا است. اگر شرایط تحصیل در کانادا را دارید می توانید از طریق موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد اقدام نمایید.

مطالب مرتبط:

مهاجرت به کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

در این مطلب میخوانید

شرایط کلی تحصیل در کانادا

برای کسانی که می خواهند در یک دانشگاه نخبه در یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان تحصیل کنند، درخواست تحصیل در کانادا می تواند یک گزینه جذاب باشد. دانشگاه های بسیاری در کانادا با قدرت پیش می روند و شما را در روند مهاجرت تحصیلی به کانادا به کانادا یاری می کنند. شرایط کلی تحصیل در کانادا شامل موارد مختلفی است. از انتخاب رشته و دوره های تحصیلی شروع می شود و در نهایت شما را با شرایط اخذ ویزای تحصیلی پیش می برد.

مدارس در کانادا

آموزش یکی از بالاترین اولویت های دولت کانادا است. کانادا کشوری زیبا با ارزشهای قوی درباره آموزش است و به همه فرصتهای برابر را می دهد. پیش دبستانی یا “مهد کودک” اولین مرحله آموزش در کانادا است و قبل از شروع مدرسه ابتدایی به کودکان بین چهار تا پنج سال ارائه می شود. تحصیلات ابتدایی یا مقطع ابتدایی کانادا برای کودکان اجباری است، از کلاس 1 شروع می شود، به طور کلی در سنین 6 یا 7 سالگی، و تا کلاس 6 در سن 11 تا 12 سالگی ادامه دارد. تحصیلات متوسطه در کانادا دارای دو سطح است: متوسطه اول و دبیرستان. دبیرستان یا تحصیلات متوسطه بلافاصله پس از اتمام دوره ابتدایی دنبال می شود. این یک مرحله دو ساله از آموزش است که شامل پایه های 7 و 8 است.

دوره های کارشناسی در کانادا

دوره های کارشناسی در کانادا بسته به دانشگاه، می تواند سه یا چهار سال طول بکشد. از آنجا که دانشگاه های کانادا توسط دولت های استانی اداره می شوند، می بینید که در نحوه انجام آموزش تفاوت های جزئی وجود خواهد داشت. تحصیل در دوره های کارشناسی در کانادا، به زبان های انگلیسی و فرانسوی امکان پذیر است. دانشگاه های بسیاری در این کشور به ارائه دوره های کارشناسی می پردازند.

دوره های کارشناسی ارشد در کانادا

برنامه های تحصیل در کانادا برای کارشناسی ارشد معمولاً بین یک تا دو سال به طول می انجامد (ممکن است دوره های کارآموزی یا جایگزینی دیگری نیز وجود داشته باشد.) . همراه با سخنرانی ها و آموزش های سنتی، برنامه شما شامل آموزش تعاملی مانند بازدید از سایت، پروژه ها و کارهای گروهی است. اکثر دوره های کارشناسی ارشد همراه با پایان نامه هم هستند. البته بسته به حوزه شما می تواند با یک پروژه مشاوره ای هم جایگزین شود. دوره های کارشناسی در سال تحصیلی عموما در ماه سپتامبر شروع می شوند. اما برخی از دانشگاه ها چندین تاریخ شروع برای دوره های کارشناسی ارشد خود دارند. عموما شرایط سنی برای تحصیل در کانادا در دوره های کارشناسی ارشد موجود نیست.

شرایط تحصیل در کانادا برای دوره های دکتری

شرایط درس خواندن در کانادا برای دوره های دکتری نیز خاص و متفاوت می باشد. بیشتر دوره ها حداقل به سه سال مطالعه تمام وقت و تحقیق نیاز دارند، اما برخی از دانشجویان مدت زمان بیشتری را می خوانند و حداکثر ثبت نام معمول آن ها شش سال است. دوره ها اغلب بر مهارت های کلیدی مانند تکنیک های تحقیق عملی و اصول روش شناختی یا آموزش های اضافی مفید در زمینه هایی مانند آموزش، ارائه یا انتشار تمرکز دارند.

برخی از برنامه های دکترا همچنین دوره های کارآموزی و جایگزینی حرفه ای را ترتیب می دهند. تحصیل دکتری در این کشور عموما به زبان انگلیسی است. مگر در برخی از استان ها که تحصیلات به زبان فرانسه می باشد. دانشجویان در این دوران برای کسب خرج تحصیل در کانادا، می توانند مشغول به کار در این کشور شوند. البته امکان اخذ بورسیه های تحصیلی نیز فراهم می باشد.

رشته های پزشکی در کانادا

رقابت برای ورود به دانشکده پزشکی در کانادا بسیار شدید است بنابراین مهم است که متقاضیان اطمینان حاصل کنند که شرایط ورود هر دانشکده پزشکی را که درخواست می دهند به طور کامل برآورده می کنند. دوره پزشکی در کانادا 3 تا 5 ساله است، بسته به دانشگاه و سابقه هر دانشجو. برای برنامه 5 ساله تحصیل پزشکی در کانادا، سال اول سال مقدماتی است و برای دانشجویان بدون مدرک لیسانس در علوم مناسب طراحی شده است.

رشته های پزشکی در کانادا

رشته های پزشکی در کانادا

برای ورود به برنامه پزشکی 4 ساله، دانشجو باید دارای مدرک لیسانس در رشته زیست شناسی یا سایر رشته های مناسب باشد. دوره های دامپزشکی برنامه ای ۶ ساله است. دوره های دندانپزشکی و داروسازی به ترتیب برنامه هایی ۵ تا ۶ ساله هستند. حتی اگر کانادا 17 دانشگاه پزشکی داشته باشد که برنامه های پزشکی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و غیره) را به زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می دهند، تحصیل پزشکی در کانادا همچنان یکی از رقابتی ترین در جهان است. از این رو باید شرایط درس خواندن در کانادا را داشته باشید.

شرایط تحصیل در کانادا برای رشته های غیرپزشکی

رشته های تحصیلی بسیاری در این کشور برای دانشجویان در دسترس است. شرایط درس خواندن در کانادا برای رشته های غیرپزشکی هم گزینه های خاص خود را دارد. این رشته ها که شامل گروه مهندسی هم هستند،‌ در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر هستند. تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور به زبان های انگلیسی و فرانسوی می باشد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های کانادا

بورسیه های تحصیلی بسیاری برای دانشجویان ارائه می شوند. بورسیه ها هم از طرف دولت ارائه می شوند و هم از جانب دانشگاه ها و موسسات خصوصی در این کشور. هر بورسیه تحصیلی برای مقطع خاصی است و شرایط ویژه ای برای خود دارد. مهم ترین بورسیه ها برای تحصیل در کانادا عبارتند از:

 • بورس تحصیلی پس از دکتری Banting
 • بورسیه های تحصیلات تکمیلی کانادا
 • جوایز تحقیقاتی IDRC
 • بورسیه های تحصیلات تکمیلی NSERC
 • برنامه بورس تحصیلی سازمان کشورهای آمریکایی (OAS)
 • صندوق اکولوژیکی آن واللی
 • بورس تحصیلی یادبود کانادا
 • بورس های تحصیلی ترودو
 • جوایز دانشگاه کارلتون برای دانشجویان بین المللی
 • جوایز بین المللی کارشناسی دانشگاه کنکوردیا
 • بورس تحصیلی Fairleigh Dickinson برای دانشجویان بین المللی

برای بهبود در شرایط خرج تحصیل در کانادا می توانید از طریق این بورسیه ها اقدام کنید.

هزینه تحصیل در کانادا

طبق آمار کانادا، متوسط ​​شهریه دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی در کانادا ۲۲۵۰۰ دلار در سال است. دوره های علوم انسانی ارزان تر است (به طور متوسط ​​5542 دلار)، در حالی که رشته هایی مانند مهندسی و پزشکی گران تر هستند ( به طور متوسط ۱۶۴۴۶ دلار). اگر می خواهید در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل کنید، هزینه های تحصیل به طور کلی پایین تر است و بسته به برنامه شما دوباره متفاوت است. هزینه تحصیل در کانادا برای دوره های کارشناسی ارشد تقریبا ۱۳۴۳۷ دلار می باشد. برای دوره های دکتری هزینه نسبت به شرایط متفاوت است.

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

میانگین هزینه تحصیل در کانادا مقطع لیسانس

طبق گفته ی اداره ی آمار،شهریه دانشگاه های کانادا،میانگین برای دانشجویان خارجی در سال تحصیلی 2017-2018 ، 25180 دلار کانادا (معادل 20540 دلار آمریکا) در سال است. رشته های هنر و علوم انسانی اغلب ارزان ترند در حالی که رشته هایی مثل مهندسی و پزشکی از رشته های گران قیمت محسوب می شوند (میانگین شهریه برای این رشته ها 28625 دلار کانادا در سال، معادل 23340 دلار آمریکا است). شهریه برای رشته های مدیریت و تجارت کم تر از میانگین ملی و حدد 24683 دلار کانادا در سال (معادل 20120 دلار آمریکا) است.

شرح هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس

 در چه برنامه ای در حال تحصیل هستید، اینکه شما دانشجوی بین الملل یا بومی هستید، و اینکه شما در مقطع لیسانس تحصیل می کنید یا فوق لیسانس. بر اساس گزارش اخیر از آمار کانادا، در حال حاضر هزینه های تحصیل در ایالت انتاریو بیشترین مقدار را دارند. اگر شما یک شهروند کانادایی در حال تحصیل در کانادا هستید، می توانید انتظار پرداخت متوسط 6000 دلار کانادا (4534 دلار آمریکا) در سال برای درس های هر دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس را داشته باشید.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس

هزینه های تحصیل فوق لیسانس و دکترا در کانادا

اگر می خواهید در مقطع فوق لیسانس تحصیل کنید، معمولا هزینه های تحصیل بالاتر است، و بازهم براساس برنامه تحصیلی شما تغییر می کند. همانطور که در همه دنیا رایج است، برنامه های فوق لیسانس مدیریت بازرگانی اجرایی معمولا گرانترین برنامه ها هستند، متوسط حدود 42000 دلار کانادا (تقریبا 32000 دلار آمریکا).

هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی در کانادا

در مقایسه با بیشتر کشورها، هزینه تحصیل در کانادا بسیار مقرون به صرفه است. احتمالا سالانه بین 20000 دلار و 30000 دلار کانادا برای پوشش هزینه های تحصیل و زندگی نیاز دارید. اما، این محدوده هزینه فقط یک میانگین است و براساس موسسه و برنامه تحصیلی که در آن عضو هستید، محل زندگی و هزینه های زندگی تان تغییر خواهد کرد.

شهریه

هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی استان به استان و برنامه به برنامه با توجه به روند مهاجرت به کانادا تغییر می کند. جدول زیر میانگین هزینه های تحصیلی وزن دهی شده را (به دلار کانادا) برای دانشجویان تمام مدت خارجی براساس زمینه تحصیلی نشان می دهد.

شهریه های تحصیل بین المللی برای تحصیل تمام مدت در سال 2016-2017

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

*میانگین وزن دهی شده شهریه براساس زمینه تحصیلی (به دلار کانادا)

منبع: آمار کانادا

به خاطر داشته باشید که هزینه های مربوط به حضور در دانشگاه بیشتر از شهریه می شود. همچنین باید برای مواردی مانند کتاب، هزینه های زندگی و خانه نیز بودجه ای در نظر بگیرید.

شهروندی و مهاجرت کانادا ایجاب می کند که شما ثابت کنید که شما پول کافی برای برطرف کردن نیاز های مالی خود را در حین تحصیل در کانادا، قبل از شروع دارید. بنابراین مهم است که شروع به مرتب کردن مسائل مالیتان کنید- و در مورد احتمال دریافت یک کمک هزینه برای کمک به هزینه های آموزشتان جستجو کنید.

شهریه مقاطع فوق لیسانس و دکترا

شهریه متوسط: 7000 دلار کانادا در سال

مثال هایی از برنامه های تحصیلی پرهزینه:

 • کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (27500 دلار کانادا در سال)
 • مهندسی (37000 دلار کانادا در سال)

مثال هایی از برنامه های تحصیلی قابل پرداخت:

 • طراحی (2000 دلار کانادا در سال)
 • علوم انسانی (1800 دلار کانادا در سال)

 برنامه تحصیل در کانادا و شرایط و راه های مهاجرت به کانادا را به کمک مشاورین و وکلای حقوقی موسسه میرداماد برای خود تسهیل کنید. و همچنین از فرصت مشاوره رایگان مشاورین تلفنی ما استفاده کنید.

هزینه زندگی

یکی از مواردی که لازم است تا در روند مهاجرت تحصیلی به کانادا مورد بررسی قرار گیرد، هزینه زندگی می باشد. در حقیقت در کنار بررسی شرایط درس خواندن در کانادا، باید به بررسی هزینه زندگی در این کشور هم پرداخت. به طور کلی تخمین زده شده است که هزینه زندگی دانشجویی در کانادا در مجموع ۱۴۷۰۰ دلار در سال می باشد. تورنتو گران ترین شهر در کانادا می باشد و پس از آن ونکوور قرار دارد. برخی از هزینه ها به شهر زیر است:

 • صرف غذا در رستوران ۱۲ دلار
 • بلیط یک طرفه حمل و نقل عمومی ۲.۲۷ دلار
 • قرص نان ۲.۱۷ دلار
 • هزینه سالانه سالن ورزشی ۳۶.۵۴ دلار

هنگام تحصیل در کانادا باید بیمه درمانی اجباری خریداری کنید. این هزینه در حدود ۶۰۰ دلار می باشد.

کار دانشجویی در کانادا

اگر دوست دارید در حین تحصیل در کانادا برای تأمین هزینه های خود شغل نیمه وقت بگیرید، می توانید در طول ترم های دانشگاه تا 20 ساعت در وقت خارج از دانشگاه و در تعطیلات مانند تعطیلات زمستانی یا تابستانی در خارج از دانشگاه کار کنید. این مسئله بدون نیاز به اجازه کار می باشد. برای واجد شرایط بودن، باید:

 • مجوز تحصیل معتبر داشته باشید.
 • دانشجوی تمام وقت باشید.
 • در یک موسسه یادگیری تعیین شده در سطح تحصیلات متوسطه ثبت نام کنید.
 • در یک برنامه آموزش آکادمیک یا حرفه ای تحصیل کنید که حداقل ۶ ماه طول بکشد.

برای کار در کانادا یا دریافت مزایا و خدمات از برنامه های دولتی به شماره بیمه اجتماعی (SIN) از سرویس کانادا نیز نیاز خواهید داشت.

حتما بخوانید:  دانشگاه های استانبول، بهترین ها در رده بندی جهانی

ویزای همراه دانشجویی کانادا

دانشجویان دارای شرایط درس خواندن در کانادا می توانند همسر و فرزندان خود را وارد این کشور کنند. همسر این فرد می تواند در کانادا مشغول به کار شود. کلیه کودکان خردسال حق تحصیل در مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی یا متوسطه را دارند به شرط اینکه یکی از والدین آنها مجاز به کار یا تحصیل در کانادا باشد. در حقیقت شرایط سنی برای تحصیل در کانادا مطرح نیست.

درخواست مجوز تحصیل در کانادا

برای این که بتوانید مشغول به تحصیل در کانادا شوید، می توانید به صورت آنلاین و یا با برنامه های کاغذی اقدام نمایید. این کار ها را می توانید از طریق وب سایت Citizenship and Immigration Canada (CIC) انجام دهید. نکته ای که باید مد نظر داشته باشید این است که برنامه های کاغذی مهاجرت به کانادا از طریق ویزای تحصیلی معمولا حدودا دو برابر بیشتر طول خواهد کشید. از این رو بهترین کار این است که زمان پردازش را به خوبی در نظر داشته باشید.

نحوه گرفتن ویزای تحصیلی کانادا به صورت آنلاین یا کاغذی

برای درخواست آنلاین، باید در وب سایت رسمی مهاجرت و شهروندی کانادا (CIC)، در صفحه مهاجرت، یک حساب کاربری ایجاد کنید. نسخه های دیجیتالی اسناد خود را با کمک دوربین و اسکنر تهیه کنید، همچنین به یک کارت اعتباری یا کارت دبیت معتبر نیاز خواهید داشت. درخواست کاغذی بصورت آفلاین انجام می شود و زمان پروسه های آن بیشتر طول می کشد.

اصلی ترین مراحل برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا

برای این که بتوانید شرایط ویزای تحصیلی کانادا را داشته باشید لازم است تا مراحلی را طی کنید.

اصلی ترین مراحل برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا

اصلی ترین مراحل برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا

اصلی ترین مراحل برای دریافت این ویزای دانشجویی عبارتند از:

 • قبل از ورود به کانادا، برای ویزای دانشجویی کانادا به صورت آنلاین، در وب سایت Citizenship and Immigration Canada (CIC) اقدام کنید.
 • اگر اتصال اینترنتی محدودی دارید یا نمی توانید اسناد را بصورت آنلاین ارائه دهید، اسناد درخواست ویزا را از طریق پست ارسال کنید.
 • در نحوه گرفتن ویزای تحصیلی کانادا باید یک نامه پذیرش از یک موسسه یادگیری تعیین شده (دانشگاهی که توسط دولت کانادا شناخته شده است) ارائه دهید.
 • اثبات منابع مالی کافی برای پشتیبانی از تحصیل در کانادا (هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی) ارائه دهید.
 • گواهی ارائه شده مبنی بر عدم سو پیشینه کیفری تان را ارائه نمایید.
 • سوابق بالینی را ارائه دهید که بیانگر سلامت شما هستند. در صورت لزوم معاینات پزشکی کامل را ارائه دهید.

بر طبق آخرین قوانین مربوط به دریافت ویزای تحصیلی کانادا، اگر یکی از اعضای خانواده شما مشغول به کار در کانادا یا متقاضی مجوز کار در این کشور باشد، درخواست مجوز تحصیل در کانادا شما در طول دو هفته بررسی می شود.

مدارک لازم جهت ویزای تحصیلی کانادا

برای این که بتوانید به جهت مهاجرت تحصیلی کانادا اقدام کنید، لازم است تا مدارک لازم را برای اخذ ویزای دانشجویی ارائه نمایید. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا عبارتند از:

 • فرم درخواست مجوز دانشجویی
 • اصل نامه پذیرش از دانشگاه
 • یک گذرنامه معتبر / سند سفر، که به شما امکان بازگشت به کشور خود را نیز می دهد.
 • دو عکس در اندازه های گذرنامه با مشخصات نوشته شده در پشت آن( نام و تاریخ تولد)
 • اثبات حمایت مالی در طول برنامه تحصیلی شما. این به این معنی است که شما برای زندگی در این کشور سالانه 10 هزار تا 11000 دلار کانادا را نیاز دارید.
 • انگیزه نامه
 • اگر قصد تحصیل در کبک را دارید، همچنین به یک گواهی نامه پذیرش کبک، انگلیسی و فرانسوی سند خود، بیانیه ای از مترجم و یک کپی معتبر از اصل اسناد نیاز دارید.
 • اثبات پرداخت هزینه مجوز تحصیل به مبلغ ۱۵۰ دلار کانادا

با این حال باید دقت داشته باشید که مهاجرت به کانادا از طریق ویزای تحصیلی نیاز به موارد مهم دیگری هم دارد.

شرایط زبان برای تحصیل در کانادا

در نحوه گرفتن ویزای تحصیلی کانادا لازم است تا موارد بسیاری را بررسی نمایید. یکی از اصلی ترین این گزینه ها بررسی شرایط زبان می باشد. برای این که بتوانید مشغول به تحصیل در دانشگاه های کانادا شوید لازم است تا مهارت های زبان انگلیسی را به اثبات برسانید. مگر این که از کشوری انگلیسی زبان وارد کانادا شده باشید. آزمون هایی که برای داشتن شرایط ویزای تحصیلی کانادا مورد پذیرش هستند عبارتند از:

 • آیلتس آکادمیک
 • TOEFL iBT
 • PTE Academic
 • C1 پیشرفته

قرار ملاقات و مصاحبه بیومتریک برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

یکی از مواردی که باید در مهاجرت به کانادا از طریق ویزای تحصیلی در نظر داشته باشید، مصاحبه بیومتریک است. در اکثر موارد، شما باید اثر انگشت و عکس بیومتریک خود را بعد از درخواست ارائه دهید. باید بدانید که در کجای پروسه درخواست، ارائه مشخصات بیومتریک نیاز است. اگر در کانادا هستید و برای مجوز کار یا ویزای تحصیل اولیه درخواست داده اید و یک نامه دستورالعمل بیومتریک دریافت کرده اید، ممکن است نیاز باشد برای ارائه مشخصات بیومتریک کانادا را ترک کنید.

هزینه مربوط به اقدامات بیومتریک در نحوه گرفتن ویزای تحصیلی کانادا ۸۵ دلار کانادایی می باشد. این هزینه علاوه بر هزینه عادی درخواست ویزا است. برخی از کشورها از این شرایط بیومتریک معاف هستند، بنابراین شهروندان آنها اصلاً نیازی به مراجعه به یک مرکز برنامه ندارند. در این میان باید توجه داشته باشید که دانشجویان ایرانی برای ویزای کانادا نیازی به دریافت بیمه درمانی ندارند. البته دقت کنید که باید هزینه سفر برای سفر خود به مرکز درخواست ویزا در ترکیه یا مقصد دیگر خارج از کشور را پرداخت کنید.

در طی مراحل درخواست باید در مصاحبه ویزا شرکت کنید.

اجازه تحصیل از کانادا تا مدت دوره + 3 ماه معتبر است. برای اینکه بتوانید در کل دوره تحصیل خود بمانید، ممکن است لازم باشد هر ساله ویزا خود را تمدید کنید. اگر می خواهید پس از اتمام مدرک خود در کانادا بمانید، باید از طریق دفتر مهاجرت برای ویزای متفاوت یا تمدید ویزا اقدام کنید. پس ممکن است نیاز باشد که در مصاحبه ویزا شرکت نمایید.

دریافت مجوز تحصیل در کانادا چقدر طول می کشد؟

یکی از سوالاتی که عموما افراد را درگیر می کند این است که اخذ ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول می کشد؟ پس از درخواست مجوز تحصیل در کانادا، ممکن است زمان پردازش 90 روز طول بکشد، اما معمولاً سریعتر است. با این حال این به وضعیت محل و کشوری که در آن قرار دارید هم بستگی دارد. اما بهترین کار این است که حتماً وقت اضافی را برای درخواست ویزا اختصاص دهید. بلافاصله پس از پذیرش و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود، می توانید از قبل درخواست مجوز تحصیل در کانادا را شروع کنید. شما باید حداقل 4-6 ماه قبل از شروع برنامه تحصیلات دانشگاهی خود اقدام کنید.

دریافت مجوز تحصیل در کانادا چقدر طول می کشد؟

دریافت مجوز تحصیل در کانادا چقدر طول می کشد؟

در چه صورت می توانید برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا در خواست دهید؟

در صورتی می توانید در کانادا تحصیل کنید که:

 • در یک موسسه آموزشی تعیین شده ثبت نام کرده باشید ( DLI ).
 • اثبات داشتن پول کافی برای پرداخت هزینه شهریه، توانایی پرداخت هزینه ی زندگی خود و هر کدام از اعضای خانواده که همراه شما به کانادا می آید و تهیه بلیط برگشت برای خود و هر کدام از اعضای خانواده که با شما به کانادا می آید
 • پیروی از قانون، نداشتن سابقه ی کیفری و گرفتن گواهی نامه از پلیس ( در صورت نیاز )
 • داشتن وضعیت سلامتی خوب و مطلوب و دادن امتحان پزشکی ( در صورت نیاز )
 • ثابت کنید زمانی که اجازه تحصیل تان منقضی می شود، کانادا را ترک خواهید کرد
 • اجازه تحصیل خود را سریع تر از طریق جریان مستقیم دانشجویی ( Student Direct Stream ) درخواست کنید.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا پس از فارغ التحصیلی

دانشجویانی که پس از اتمام تحصیلات خود نیز مایل به کار در آن جا هستند، بر اساس توانمندی خود شغل خوبی را به عهده می گیرند. برای این کار، آن ها به یک مجوز کار بعد از فارغ تحصیلی نیاز دارند که به آن ها امکان می دهد تجربه کاری کانادا را کسب نمایند. اجازه کار پس از فارغ التحصیلی به مدت سه سال ارائه می شود. برخی از دانشجویان بین المللی در طول استراحت های تعیین شده، بدون مجوز کار می کنند. اخذ ویزای اقامت دائم (PR) پس از اتمام تحصیلات نیز در کانادا آسان می باشد.

مزایای مهاجرت به کانادا از طریق ویزای تحصیلی برای دانشجویان ایرانی

زمانی که به بررسی نحوه گرفتن ویزای تحصیلی برای کانادا می پردازید، با مزایایی مواجه می شوید. این مزایا برای دانشجویان ایرانی بسیار مفید هستند.

 • در ابتدا این که دانشجویان ایرانی برای تحصیل در دانشگاه های بین المللی در کانادا مجبور نیستند ثابت کنند که آنها به اندازه کافی انگلیسی صحبت می کنند. این مهارت های زبانی تضمین می کند که می توانید در کلاس های خود موفق شوید و راه خود را در کانادا مدیریت کنید.
 • دانشجویان ایرانی قبل از ورود به کانادا نیازی به انجام تست پزشکی ندارند.
 • دانشجویان ایرانی نیازی به تنظیم حساب بانکی خاصی ندارند. این نوع حساب بانکی مبلغی را که می توانید ماهانه برداشت کنید محدود می کند و فقط به شما امکان دسترسی به آن را هنگام ورود به کانادا می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با شرایط ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان ایرانی می توانید به موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد مراجعه نمایید.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

یکی از مهم ترین مواردی که در بخش های قبل به صورت خلاصه به آن ها هم اشاره داشتیم، هزینه ویزای تحصیلی کانادا است. اولین هزینه ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که هزینه مجوز تحصیل در کانادا ۱۵۰ دلار کانادایی می باشد. با این حال مبالغ دیگری هم باید در این مسیر پرداخت شوند.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

در اکثر موارد، باید هزینه بیومتریک را در زمان ارسال درخواست پرداخت کنید. در غیر این صورت، ممکن است با تاخیر مواجه شوید. هزینه بیومتریک شامل هزینه اثر انگشت و عکس دیجیتال می شود. این هزینه معمولا ۸۵ دلار کانادایی می باشد.

سایر موارد در روند هزینه ویزای تحصیلی کانادا عبارتند از: آزمایش های پزشکی، گواهی پلیس، آزمون زبان، خدمات مرکز تقاضای ویزا، رفت و آمد به کشور های همسایه ایران مانند ترکیه برای حضور در سفارت کانادا و غیره.

ویزای تحصیلی کانادا برای کودکان

علاوه بر تحصیل در دانشگاه های کانادا می تواند ویزا را برای کودکان هم در نظر داشت. در واقع والدین می توانند به جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای کودکان اقدام نمایند. این در صورتی است که فرزندان بخواهند در مدارس کانادا مشغول به تحصیل شوند.

معرفی دانشگاه های برتر کانادا

برای تحصیل در کانادا، لازم است تا به بررسی دانشگاه های این کشور پرداخت. دانشگاه های کانادا اعتبار بسیار بالایی در رنکینگ جهانی دارند. برترین و محبوب ترین دانشگاه ها در کانادا عبارتند از:

ردیف نام دانشگاه
1 دانشگاه تورنتو
2 دانشگاه بریتیش کلمبیا
3 دانشگاه سیمون فرازر
4 دانشگاه مک گیل
5 دانشگاه واترلو
6 دانشگاه یورک
7 دانشگاه آلبرتا
8 دانشگاه کویینگر
9 دانشگاه کلگری
10 دانشگاه مک مستر

این دانشگاه ها در رنکینگ جهانی هم رتبه های بالایی دارند.

معرفی دانشگاه های برتر کانادا

معرفی دانشگاه های برتر کانادا

پذیرش تحصیلی دانشگاه های کانادا

یکی از شرایط درس خواندن در کانادا و اصلی ترین آن پذیرش تحصیلی می باشد. پذیرش تحصیلی دانشگاه های کانادا اهمیت زیادی دارد. مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا نیز بر مبنای تحصیل زبان انگلیسی یا فرانسوی می باشد. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش عبارتند از:

 • مدارک هویتی
 • پاسپورت معتبر
 • مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا
 • ریزنمرات تحصیلی
 • گواهی تحصیلی دوره های قبل
 • انگیزه نامه
 • معرفی نامه

اخذ ویزای تحصیلی کانادا

یکی از شرایط تحصیل در کانادا، اخذ ویزای تحصیلی می باشد. مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا هم اهمیت بسیاری دارد. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی هم عبارتند از:

 • مدارک هویتی: شما و هر یک از اعضای خانواده که با شما به کانادا می آید باید مدارک زیر را داشته باشد.
 • گذرنامه معتبر یا مدارک سفر: به شما اجازه میدهد برای مدت معین صادر شده به کشور خود بازگردید.
 • دو عکس به اندازه عکس گذرنامه ، نام و تاریخ تولد باید پشت عکس نوشته شود.
 • اثبات حمایت مالی:شما باید ثابت کنید که می توانید از خود و اعضای خانوده تان که با شما همراه هستند در زمانی که در کانادا هستید حمایت کنید.
 • شما می توانید دارایی های خود را از طریق زیر ثابت کنید.
 • مدارک حساب بانکی کانادا با نام شما( اگر که پولهایتان را به کانادا منتقل کرده اید)
 • گواهی سرمایه گذاری ضمانت شده (GIC) از موسسه مالی کانادایی که در آن شرکت کرده اید.
 • مدارک وام تحصیلی/ دانشجویی از بانک
 • ابلاغیه های بانکی چهار ماه گذشته
 • حواله بانکی که شما می توانید به دلار کانادا تبدیل کنید.
 • مدارکی در مورد پرداخت شهریه و هزینه های مسکن
 • نامه ای از شخص یا مدرسه که شما پول پرداخت کرده اید.
 • مدرک در مورد تامین وجه که در کانادا انجام شده است.(اگر شما از بورسیه های تحصیلی یا وجه تحصیلی در کانادا برخوردار شده اید)

وضعیت اقامت و تابعیت پس از تحصیل در کانادا

اگر تمایل دارید پس از تحصیل در این کشور، زندگی خود را در کانادا ادامه دهید، می بایست برای اخذ اقامت و تابعیت اقدام کنید. اقامت و تابعیت کانادا از روش ها و مسیر های بسیاری امکان پذیر است. دانشجویان می توانند ویزای تحصیلی را به ویزای کاری هم تبدیل کنند. در عین حال مسیر های دیگری هم وجود دارد مانند اکسپرس اینتری که می تواند گزینه هایی برای اخذ اقامت و تابعیت کانادا باشد.

وضعیت اقامت و تابعیت پس از تحصیل در کانادا

وضعیت اقامت و تابعیت پس از تحصیل در کانادا

مزایای تحصیل در کانادا

کانادا دارای برترین دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی شناخته شده در سراسر جهان است. این امر به این دلیل است که سیستم آموزشی در اینجا بر اساس مطالعات متقابل انسانی، همراه با آموزش مهارت های قابل انتقال و امکانات عالی است. کیفیت آموزش در کانادا یکی از عوامل مهم در جذب دانشجویان خارجی به این کشور است. استانداردهای آکادمیک و کنترل کیفیت دقیق، منعکس کننده آموزش عالی با کیفیت است که به موفقیت در آینده کمک می کند و در بلند مدت به نفع حرفه شما است.

حتما بخوانید:  اعتبار مدرک فنی حرفه ای در کانادا

مزیت منحصر به فرد تحصیل در کانادا این است که در حالیکه کشور غربی توسعه یافته ای است، آموزش و پرورش را با هزینه نسبتا ارزان تر از همتایان غربی خود ارائه می دهد. اگرچه هزینه های آموزش و پرورش ممکن است بر اساس دوره ها متفاوت باشد، اما برای اکثر دوره های عمومی هزینه های تحصیل کمتر از سایر کشورهای بزرگ است. پرداخت هزینه ها برای دانشجویان تبدیل به یک معضل نمی شود. دیپلم، گواهینامه یا مدارک تحصیلی کانادا در سطح جهانی معادل مدارک تحصیلی است که از کشورهای ایالات متحده و کشورهای مشترک المنافع بدست آمده است. دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل مونترال کانادا، دانشگاه واترلو همه جز 50 مرکز برتر مهندسی و فن آوری در جهان قرار دارند.

مزایای عمده درازمدت برای تحصیل در کانادا وجود دارد، یکی از این مزیت ها این است که با فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های کانادایی، فرد می تواند برای اقامت دائم کانادا امتیازی دریافت کند. کانادا که زبان های انگلیسی و فرانسوی را به عنوان زبان اصلی ارائه می دهد تقریبا برای همه گروه های قومی جهان امکاناتی فراهم می کند. مشاوران دانشجویان بین المللی در دانشگاه به دانشجویان کمک می کنند تا همراه با تحصیلات با باشگاه ها و گروه های قومی مختلف ارتباط برقرار کنند.

در سال های اخیر، تجارت خارجی، تخصص بازاریابی، تجاری و مالی کانادا، به شدت به کار خود ادامه می دهد. صنعت خدمات مالی یک ستون مهم از اقتصاد کانادا است که 550،000 کارمند دارد. از نظر شغل برای اکثر دانشجویان، کانادا یک پلت فرم وسیع را فراهم می کند. در مقایسه با سایر کشورها، بیمه درمانی در کانادا ارزان می باشد، در حالیکه خدماتی که بیمارستان های کانادا ارائه می دهند، در میان پیشرفته ترین و قابل دسترس ترین در جهان هستند.

معایب تحصیل در کشور کانادا

تحصیل در هر کشوری مزایا و معایب خاص خود را دارد، اما با توجه به طرز فکر شما این معایب می توانند بدترین حالت ممکن باشند یا می توانند به آسانی برطرف شوند. بنابراین اجازه ندهید که معایب تحصیل در خارج از کشور، تصمیم مهم زندگی شما را عوض کند چون مزایای تحصیل در خارج از کشور بیشتر از معایب آن است. دانشگاه ها و کالج های خصوصی نسبت به مدارس عمومی کاملا متفاوت هستند. دانشگاه ها و کالج های خصوصی اغلب کوچکتر و ساکت تر هستند. انتخاب مناسب دانشگاه برای تحصیلات عالی، می تواند بسیاری از معایب را از بین ببرد.

معایب تحصیل در کشور کانادا

مطالعه و زندگی دور از خانه می تواند به اندازه کافی سخت و طاقت فرسا باشد. شما می توانید با درس خواندن و گذراندن وقت خود با دوستانتان این دوری کمی برای خود کمرنگ تر کنید. در اغلب موارد هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی بالاتر است. علاوه بر این، شما ممکن است نتوانید از وام های دانشجویی استفاده کنید. پس از تصمیم گیری برای تحصیل در خارج از کشور، باید به فکر هزینه های آن باشید. مدارس خصوصی نسبت به دانشگاه های دولتی گران تر هستند. به گفته مرکز ملی آمار آموزش و پرورش، هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی می تواند دو برابر یا بیشتر از یک دانشگاه عمومی باشد.

گرفتن مسکن پردیس در دانشگاه های کانادا به صورت دولتی ممکن است محدود یا غیرممکن باشد. مدارس خصوصی این هزینه ها را با ارائه بسته های کمک مالی ممتاز و بورس تحصیلی که به نیاز مالی وابسته نیست، جبران می کنند. در حالی که تحصیل در خارج از کشور یک فرصت عالی برای یادگیری زبان جدید است، ولی در ابتدا یادگیری زبان و صحبت کردن برایتان سخت است، چون شما در آن زمان نیاز به افتتاح حساب بانکی و پیدا کردن محل اقامت هستید. همچنین ممکن است که شما با موانع فرهنگی با دین، نقش جنسیتی یا تفاوت های ارتباطی مواجه شوید.

تحصیل در خارج از کشور به ناچار نیازمند زمان سفر بیشتر است. یک سفر خسته کننده و وقت گیر می تواند به چیزی که شما نگران آن هستید تبدیل شود. دوره ها و رشته های تحصیلی در دانشگاه های خصوصی کمتر است، دانش آموزان انتخاب های محدودی را برای دوره تحصیلی خود دارند و حتی ممکن است در یک ترم هیچ برنامه ای برای تحصیلات تکمیلی وجود نداشته باشد. بسیاری از دانشگاه های خصوصی در چندین رشته تحصیلات تکمیلی را ارائه می دهند. هزینه تحصیل در کانادا را می توانید از مشاورین موسسه میرداماد در دفاتر تهران و شیراز بخواهید، مشاورین ما به صورت کامل شما را راهنمایی خواهند کرد.

شرایط اخذ پذیرش و تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

گرچه روند پذیرش و مدارک مورد نیاز از دانشگاه به دانشگاه در کانادا متفاوت است ما در این مقاله  به کلی ترین روشها و مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه ها و یا کالج های کانادا اشاره خواهیم کرد. به طور کلی مهم ترین اصل پذیرش در دانشگاه های کانادا اخذ اقامت است. اخذ اقامت در طول دوره ی دانشجویی به عنوان یک ویزای دانشجویی عمل می کند. با این حال اگر دوره ی تحصیلی شما 6 ماه یا کمتر از آن باشد نیازی به اخذ مجوز تحصیلی کانادا ندارید.

بستگی به نوع موسسه ای دارد که انتخاب می کنید و معمولا در غالب پیش نیاز ها و ارزیابی هایی است که دوره های مربوط به یک دانشگاه یا کالج خاص را ارائه می دهند بسته به اینکه دانشجو خارجی باشد یا اقامت دائم داشته باشد متفاوت است. برای پذیرش در سطح کارشناسی دانشجو ابتدا باید 12 سال تحصیلی را با موفقیت پشت سر بگذراند اما برای سطح فوق لیسانس باید 16 سال تحصیلی را با موفقیت به اتمام برساند. مدارک مورد نیاز برای مقاطع کارشناسی در اکثر موسسات تربیتی کانادا در ادامه ذکر شده اند:

 • تکمیل فرم درخواست داده شده
 • نسخه رسمی دبیرستان(یا کپی)در صورتی که قابل ترجمه باشد.
 • نسخه های رسمی از تمام موسسات پس از دبستان(در صورت وجود داشتن)
 • خلاصه ای از رزومه تجارب کاری در زمینه های مشارکتی و دستاوردهای آموزشی و سایر تجربه های مرتبط
 • نامه ای که به وضوح بیانگر این باشد که چرا متقاضی درخواست پذیرش دانشگاه را داده و اهداف تحصیلی دانشجو را مشخص میکند.
 • متقاضیانی که تحصیلات دبیرستان را در خارج از کشور به پایان رسانده اند نیز باید این مدارک را ارائه دهند
 • مدارک تایید فارغ التحصیلی از دبیرستان را در صورتیکه قبلا  در رو نوشت  رسمی  و اثبات مهارت زبان انگلیسی مشخص نشده باشد را باید ارائه دهند .

و در آخر مهم است که بدانید زبانهای عمده ای که در کانادا صحبت می شوند انگلیسی و فرانسه هستند, اما اکثر دانشگاه های دوره های زبان انگلیسی را ارائه میدهند بنابراین شما نیاز به نشان دادن توانایی خود با استفاده از زبان انگلیسی هستید. آیلتس به طور گسترده ای در آزمون زبان انگلیسی در کانادا شناخته شده است,برخی از دانشگااه ها و کالج ها نیز تافل را قبول می کنند. نمره ای که برای قبولی در این آزمونهای زبان باید به دست آورید از دانشگاه به دانشگاه دیگر و دوره ی تحصیل متفاوت است.

برخی دانشگاه ها حتی برای ارزشیابی آزمون زبان انگلیسی مدارک آیلتس یا تافل را میخواهند برای دانشجویان بازرگانی ممکن است قبل از پذیرش 2 سال سابقه ی کاری درخواست شود متقاضیان  باید رزومه ی کاری 2 سال خود را ارائه دهند, در بیشتر موارد  آزمون ارزیابی(سنجش توانایی)  مدیریت برای  دانشجویان  مدیریت بازرگانی اجباری است. برای اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

دانشگاه هایی که در کانادا بدون مدرک زبان پذیرش می دهند

دانشجویان ملزم به اثبات تخصص زبان انگلیسی یا زبان فرانسه هستند در غیر این صورت باید این مدارک را با کسب نمره ی معین به دست آورند. دانشجویانی که در دوره ی مقدماتی زبان فرانسه قبول نمیشوند با توجه به مدرک دبیرستان خود پس از پذیرش در دانشگاه کانادا دوره های آموزش و تسلط به زبان فرانسه را باید بگذراند. دانشجویانی که توانایی کافی برای یادگیری زبان را ندارند نیاز به گذراندن دوره های غیر عمومی در زمینه ی آمادگی برای ورود به کالج را دارندکه عبارتند از:

 • مدارس آماده سازی برای ورود به کالج در کلمبیا بریتانیا
 • مدارس آماده سازی برای ورود به کالج در مانیتوبا
 • مدارس آماده سازی برای ورود به کالج در نیو برانزویک
 • مدارس آماده سازی برای ورود به کالج در نوا اسکوشیا
 • مدارس آماده سازی برای ورود به کالج در انتاریو
 • مدارس آماده سازی برای ورود به کالج در کبک
 • سایر دانشگاه ها نیز می توانند دوره های آمادگی را ارائه دهند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

تا زمانی که از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش نگرفته اید می توانید برای در خواست اخذ ویزا بدون مدرک زبان اقدام کنید. اگر قصد تحصیل در یک موسسه آموزشی  درکانادا را دارید باید برای مجوز تحصیلی درخواست دهید. اکثر اتباع خارجی برای مجوز تحصیلی در خواست می دهند. مجوز تحصیلی یکبار صادر می شود و اجازه می دهند تا یک مهاجر خارجی برای ادامه تحصیل در کانادا در مدت زمان مشخص اقامت داشته باشد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

مجوز دانشجویی به دانشجو این اجازه را میدهد به عنوان دانشجوی تمام وقت در یک دانشگاه معتبر یا هر موسسه دیگری ثبت نام کند. به منظور واجد شرایط بودن برای مجوز ویزای دانشجویی یک دانشجو باید در یک برنامه ی تحصیلی ثبت نام کند و دیپلم بگیرد گواهینامه و موسسه باید در فهرست موسسات آموزشی تعیین شده ( DLI) که توسط (IRCC) مجاز است فهرست شوند. مجموعه ی کلی اسناد و مدارک مورد نیاز برای درخواست تحصیلی شما شامل:

 • پاسپورت
 • عکسهای مناسب پاسپورت
 • نامه ی پذیرش درخواست
 • دریافت هزینه ها
 • بورسیه نامه
 • هرگونه مکاتبات با موسسه
 • اسناد علمی ارائه
 • اسناد مالی ارائه
 • نمرات ازمون
 • سوابق کاری( در صورت لزوم)
 • معاینات پزشکی( اگر قبلا انجام شده باشد)
 • مرحله ی 3: بررسی قوانین پذیرش
 • مرحله ی 4: ارسال درخواست(به صورت آنلاین از طریق وب سایت IRCC یا ارائه مقاله در دفاتر VFS کانادا)
 • طول مدت درخواست  ویزا ممکن است 3-4 هفته طول بکشد.

در زمان تایید اجازه تحصیل , شما باید مدارک مالی را ارائه دهید. همانطور که در مورد استانداردهای فعلی شما مجبور به اثبات تمکن مالی برای پرداخت شهریه دانشگاه و خرج و مخارج زندگی هستید. یک دانشجو برای مهاجرت به کانادا برای هرسال اقامت خود باید حداقل 10 هزار دلار کانادا داشته باشد. دانشجو علاوه بر موارد فوق نیاز به اثبات پول کافی برای برگشت به کشورش را نیز دارد.

شرایط تحصیل رایگان در کانادا بدون مدرک زبان

می توان گفت در مقایسه با تعداد بی شمار بورسیه امریکا، بریتانیا یا استرالیا، شمار محدودی بورسیه کانادا برای دانشجویان خارجی وجود دارد. برای کمک به شما، فهرستی از بورسیه های تحصیلی جزئی و بورسیه های تحصیلی کامل در کشور کانادا برای دانشجویان بین المللی تهیه شده است.

برنامه بورسیه های بین المللی Lester B. Pearson  دانشگاه تورنتو قصد دارد دانشجویان بین المللی ای را شناسایی نماید که دارای موفقیت ها و خلاقیت علمی استثنائی بوده و خود را به عنوان پیشرو در محل تحصیل خود نشان داده اند. این بورسیه هزینه شهریه، کتاب ها، هزینه پیش بینی نشده و هزینه کامل اقامت را برای 4 سال پوشش خواهد داد.

درماه های سپتامبر و ژانویه هرسال، کالج Humber  بورسیه های تجدیدپذیری را به شکل پرداخت کامل هزینه ها یا پرداخت قسمتی ازهزینه ها به دانشجویان بین المللی ورودی پیشنهاد می کند. برنامه بورسیه های دانشجویان بین المللی دانشگاه York، دراین برنامه، دانشجویان بین المللی ای که دارای سوابق علمی درخشان بوده و از دانشگاه York پذیرش گرفته اند، واجد شرایط دریافت بورسیه از60000 تا 100000 دلاربرای یک دوره تحصیلی 4 ساله می باشند.

University of British Columbia در هر سال موفقیت های علمی دانشجویان برجسته رابرای اعطای مبلغی بیش از 10 میلیون دلار کانادا بازشناسی می کند. دانشگاه Carleton به دانشجویان برجسته ای که برای پرداخت 80% هزینه ها یا بیشتر دچارمشکل هستند،  پیشنهاد بورسیه کمک هزینه به ارزش 4000 تا 16000 دلار را دارد.

Vanier Canada Graduate Scholarship  که به اختصارVanier CGS  خوانده می شود به هدف جذب و حفظ دانشجویان برجسته جهانی سطح دکترا و پایه ریزی کشور کانادا به عنوان یک قطب برتردر پژوهش و آموزش عالی پابه عرصه گذاشت. بورسیه ها مربوط به مقطع دکترا (یاترکیب ارشد/دکترا یا پزشکی/دکترا) در دانشگاه های کانادایی می باشند. این بورسیه برابر 50000 دلاردرسال برای دوره سه ساله است.

The University of Manitoba Graduate Fellowships  یا کمک هزینه تحصیلی دانشگاه مانیتوبا که به اختصار(UMGF)  خوانده می شود، جایزه ای است که دراختیار کلیه دانشجویان (سطوح ارشد و دکترا) که برای تحصیل تمام وقت دردانشگاه مانیتوبا ثبت نام شده اند، قرارمی گیرد. میزان این کمک هزینه برای دانشجویان سطح دکترا برابر18000 دلار و برای دانشجویان سطح ارشد برابر 14000 دلار، برای یک دوره یک ساله است.

بورسیه های مقطع دکترای بنیاد Pierre Elliot Trudeau، این بورسیه ها به دانشجویان خارجی (ترجیحاً از کشورهای درحال توسعه) که در حال درخواست پذیرش برای تحصیل در مقطع دکترا در رشته های علوم اجتماعی و علوم انسانی بوده یا ثبت نام نمودگان سال های اول و دوم برنامه های تحصیلی تمام وقت  دانشگاه های کانادایی تعلق می گیرد. میزان این بورسیه برای دانشجویان دارای شرایط بالا، برای حداکثرسه سال برابر 60000 دلار می باشد.

جایزه دانشجویان مقاطع ارشد و دکترای دانشگاه بین المللی Waterloo، دانشجویان بااستعداد بین المللی تمام وقتی که در حال آغازیک برنامه پژوهش محور در مقاطع ارشد یا دکترا هستند، قادر به استفاده ازاین جایزه دانشجویی به ارزش 2045 دلار درهرترم برای دوسال (در مقطع ارشد) و 4090 دلار درهرترم برای سه سال (درمقطع دکترا) خواهندبود.

جایزه تحصیلی دانشگاه Calgary، این دانشگاه دامنه وسیعی از بورسیه های تمام وقت و نیمه وقت را به دانشجویان بین المللی پیشنهاد می کند. میزان این بورسیه از 1000 دلار تا 40000 دلار متغیربوده و حوزه های مختلف تحصیلی را شامل می شود. برای تحصیل انگلیسی در کانادا اطلاعات واضح تر با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده میرداماد گفت و گو کنند تا وکلای ما نیز آنها را به طور کامل راهنمایی کنند.

تحصیل رایگان در مدارس کانادا

سیستم آموزشی کشور کانادا در رتبه سوم جهان قرار دارد و شامل آموزش در مدرسه های دولتی و خصوصی می باشد. دانش آموزانی که دارای تابعیت و اقامت دائم کانادا می باشند، می توانند به طور رایگان در مدرسه های دولتی کانادا تحصیل کنند. اما دانش آموزانی که فاقد تابعیت کانادا می باشند، می توانند با پرداخت شهریه در مدرسه های خصوصی کانادا به تحصیل بپردازند.

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در کانادا

متقاضیان به منظور تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی و لیسانس کانادا می توانند با ارائه رزومه قوی علمی تحصیلی و همچنین دارا بودن شرایط اخذ بورسیه های تحصیلی از ترم دوم تحصیلی برای اخذ بورسیه های تحصیلی کانادا اقدام کنند. البته هزینه های تحصیل در کانادا در مقایسه با دیگر کشورهای انگلیسی زبان مانند استرالیا، آمریکا و انگلستان بسیار ارزان تر می باشد. به طور کلی هزینه های تحصیل در دانشگاه های کانادا سالانه از ۵۰۰۰ دلار نیز کمتر می باشد.

حتما بخوانید:  آزمون یوس ترکیه | نکات مهم برای قبولی در آزمون yos

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

متقاضیانی که قصد تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد و فوق لیسانس کانادا را دارند، باید واجد شرایط خاصی باشند. از جمله شرایط مهم به منظور تحصیل رایگان و برخورداری از بورسیه های تحصیلی کانادا دارا بودن مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۷، دارا بودن مقاله های علمی و تحقیقی و دارا بودن توصیه نامه ها از اساتید قبلی الزامی می باشد. در صورتی که متقاضی واجد شرایط باشد، می تواند از بورسیه های عالی مقطع کارشناسی ارشد کانادا استفاده کند و شرایط تحصیل رایگان را برای خود فراهم کند. البته هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مقایسه با مقطع کارشناسی کمتر و مدت تحصیل نیز یک تا ۲ سال می باشد.

تحصیل رایگان در مقطع دکترا در کانادا

متقاضیان تحصیل رایگان در مقطع دکترا کانادا باید این نکته را مد نظر قرار دهند که با راهنمایی های استاد راهنما و سوپروایزر دانشگاه های کانادا می توانند مقدمات اخذ پذیرش تحصیلی و همچنین اخذ بورسیه های تحصیلی را فراهم کنند. تحصیل در مقطع دکترا کانادا بر اساس ارائه تحقیق های علمی و پژوهش های تحصیلی و به صورت کاملا رقابتی می باشد. ارائه مدرک مهارت زبان و دارا بودن مقاله های علمی منتشر شده در ژورنال های علمی و دارا بودن رزومه علمی تحصیلی قوی به منظور اخذ بورسیه های تحصیلی دوره دکترا الزامی می باشد.

تحصیل رایگان در کانادا از طریق بورسیه های تحصیلی

دانشگاه های کانادا دو نوع بورسیه تحصیلی به دانشجویان ارائه می کنند. بورسیه اسکالرشیپ و بورسیه فاند. بورسیه های اسکالرشیپ بخش از هزینه های تحصیل دانشجو را پوشش می دهد. بورسیه های فاند همه هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو در کشور کانادا را پوشش می دهد. بورسیه های کانادا در تعداد محدود و با تقاضای بسیار می باشد. بورسیه های اسکالرشیپ بر اساس شرایط تحصیلی دانشجو اعطا می شود. دانشگاه ها و موسسه های خصوصی آموزشی ارائه دهنده بورسیه های اسکالرشیپ می باشند.در این نوع بورسیه ها معدل دانشجو، دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی و مقاله های تحقیقی و پژوهشی حائز اهمیت فراوانی است. دانشجویانی موفق به دریافت اسکالرشیپ های تحصیلی می شوند که دارای صلاحیت های علمی بالایی باشند. کمک هزینه های مالی که به دانشجویان اعطا می شود از جمله اسکالرشیپ ها می باشند. دانشجویانی که نیازمند کمک مالی می باشند باید از فاندهای تحصیلی استفاده کنند.

تحصیل پزشکی در کشور کانادا

تحصیل در کانادا در رشته پزشکی از بهترین موقعیت هایی است که گیر هر کسی نمی آید و اکثر دانشجویان بین المللی آرزوی تحصیل پزشکی در دانشگاه های کانادا را دارند. این رشته در کانادا مانند بسیاری از کشور های دیگر، دارای بازار کار مناسبی است و افراد پس از اتمام تحصیل پزشکی در کانادا می توانند مشغول به کار شوند، همچنین پزشکان در این کشور از مقام اجتماعی بالایی برخوردار هستند. تحصیل رایگان در کانادا امکان پذیر نمی باشد و دانشجویان باید حین تحصیل شهریه بپردازند. اما می توانند از راه های مختلفی همچون کار کردن حین تحصیل و یا دریافت بورسیه های مختلف از دانشگاه، هزینه های تحصیل خود را کاهش دهند.

تحصیل در کانادا در رشته پزشکی معمولا 7 تا 9 سال طول می کشد و بسته به دانشگاه و تخصصی که متقاضی در آن تحصیل می کند این بازه زمانی متغیر است. تحصیل پزشکی در کانادا در مقطع کارشناسی پزشکی 3 تا 4 سال زمان می برد که در این مقطع رشته های علوم پایه تدریس می شود که عبارتند از: بیولوژی، فیزیک، شیمی عمومی و شیمی عالی. دروس نام برده باید به صورت آزمایشگاهی گذرانده شوند. بعد از طی کردن دوره های علوم پایه، دانشجویان می توانند در شاخه های متنوع جراح عمومی، مغز و اعصاب، متخصص بیهوشی، پوست و … تحصیل نمایند.

تحصیل دندان پزشکی در کانادا

رشته دندانپزشکی کانادا یکی از محبوب ترین رشته های تحصیلی بین دانشجویان بین المللی محسوب می شود. دانشگاه های کانادا به خاطر داشتن سطح علمی بالا، در ارائه این رشته نیز بسیار قوی عمل کرده اند. یکی از شرایط تحصیل در کانادا در رشته دندانپزشکی این است که متقاضیان باید ابتدا مدرک کارشناسی در یکی از رشته های علوم پایه مانند ریاضی، شیمی، فیزیک، زیست شناسی و … داشته باشند. پس از اخذ مدرک لیسانس در یکی از رشته های علوم پایه، افراد می توانند در آزمون های ورودی دانشگاه ها شرکت کنند .

دانشجویان پس از قبولی در این آزمون ها می توانند وارد دانشگاه های دندان پزشکی در کانادا شوند. مدت زمان تحصیل در کانادا  در رشته دندان پزشکی  6 سال می باشد که 4 سال اول این دوره مسائل تئوری تدریس می شود و 2 سال بعدی آموزش ها به صورت عملی خواهد بود.

دانشجویان برای ورود به دانشگاه های دندانپزشکی کانادا، لازم است تا در آزمونی به نام آزمون DAT (Dental Aptitude Test Program) شرکت کنند. این آزمون به دو زبان انگلیسی و فرانسوی برگزار می شود که به چهار بخش تقسیم می شود:

 • آزمون علوم طبیعی
 • آزمون مهارت دستی
 • تست درک مطلب (مختص آزمون های به زبان انگلیسی)
 • تست توانایی ادراکی

تحصیل در دانشگاه های پزشکی کشور کانادا

 

دانشگاه های پزشکی کانادا به دلیل پایین بودن هزینه های تحصیل و بالا بودن کیفیت سیستم آموزشی به مقصدی محبوب برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده اند. یکی از شرایط تحصیل در کانادا، پذیرش در آزمون MCAT می باشد. این آزمون یک تست استاندارد برای متقاضیان رشته پزشکی در کانادا، استرالیا و آمریکا می باشد که مواردی از جمله تفکر انتقادی، دانش مفاهیم طبیعی، علوم اجتماعی و رفتاری افراد را ارزیابی می کند. آزمون MCAT توسط سازمان AAMC یا انجمن کالج های پزشکی آمریکا برگزار می گردد. در ادامه به معرفی دانشگاه های پزشکی کانادا می پردازیم:

 

دانشگاه مک گیل دانشگاه کلگری دانشگاه مونترال دانشگاه تورنتو دانشگاه مموریال
دانشگاه بریتیش کلمبیا دانشگاه مانیتوبا دانشگاه آلبرتا دانشگاه دالهاوزی دانشگاه اتاوا
دانشگاه ساسکاچوان دانشگاه لیک هد دانشگاه مک مستر دانشگاه کوئین دانشگاه شربروک
دانشگاه لاوال دانشگاه وسترن

 

 

رشته دندانپزشکی از محبوب ترین رشته ها در دانشگاه های کانادا می باشد

 

تحصیل داروسازی در کشور کانادا

رشته داروسازی یکی از پول ساز ترین رشته ها در کانادا می باشد و علاقمندان زیادی نیز دارد. تحصیل داروسازی در کانادا نیاز به آزمون خاصی ندارد، فقط باید قبل از شروع به تحصیل در این رشته در یکی از رشته های علوم پایه دوره کارشناسی را حداقل به مدت دو سال بگذرانید. این رشته ها عبارتند از: فیزیولوژی، بیولوژی، شیمی و … .یعنی بعد از اتمام دوره دبیرستان باید در یکی از رشته های نام برده لیسانس بگیرید و سپس وارد رشته داروسازی شوید. دوره کارشناسی سه تا چهار سال زمان می برد، اما اگر دانشجو درس های پیش نیاز را با نمره مورد قبولی پاس کند، همان طور که در بالا گفتیم می تواند پس از دو سال تحصیل در این مقطع، در رشته داروسازی یکی از دانشگاه های کانادا تحصیل نماید. دوره تحصیل داروسازی در دانشگاه چهار سال است که بعد از اتمام تحصیلات، یک دوره یک ساله برای کار آموزی وجود دارد که متقاضی باید آن را بگذراند. پس از طی کردن دوره کار آموزی دانشجو مجوز خود را اخذ می کند و می تواند به عنوان یک داروساز مشغول به کار شود. از شرایط تحصیل در کانادا در رشته داروسازی، ارائه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی می باشد.

نحوه اپلای دانشگاه های کانادا

کشور کانادا با داشتن دانشگاه های سطح یک و کیفیت آموزش بالا، هر ساله دانشجویان زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می کند. با تحصیل در دانشگاه های کانادا افراد می توانند وارد بازار کار شوند و در شرایط مناسب کاری این کشور، مشغول به کار شوند. در این قسمت از مقاله به نحوه گرفتن پذیرش از دانشگاه های کانادا می پردازیم. نحوه اپلای کردن دانشگاه های کانادا بنا به نوع دانشگاه، نوع رشته و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود. برخی از شرایط لازم برای پذیرش دانشگاه های کانادا که احتمال پذیرش افراد را بیشتر می کند به ترتیب زیر می باشد:

 • داشتن تمکن مالی
 • عدم وجود وقفه تحصیلی
 • داشتن معدل بالا
 • داشتن رزومه تحصیلی قوی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • انگیزه نامه
 • گذراندن آزمون های GRE و GMAT و ارائه مدرک آن ها

برای اپلای کردن از دانشگاه های کانادا باید مراحل زیر را انجام دهید:

انجام تحقیقات لازم

مهاجرت به کشور دیگر برای تحصیل، یک تصمیم مهم است که افراد باید در گرفتن آن دقت کافی داشته باشند و همه جوانب آن را ارزیابی کنند. بنابراین متقاضیان برای پذیرش در یکی از دانشگاه های کانادا، باید ابتدا تحقیقاتی راجع به این دانشگاه ها انجام دهند و این موسسات آموزشی را بشناسند. امکانات دانشگاه، برنامه تحصیلی رشته مورد نظر و امکان کار بعد از تحصیل از جمله مواردی هستند که باید قبل از گرفتن پذیرش توسط متقاضی ارزیابی شوند.

 

زبان تحصیل در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا انگلیسی و فرانسوی می باشد

 اخذ مدرک زبان

از شرایط مهم پذیرش دانشگاه های کانادا، ارائه مدرک زبان می باشد. زبان تحصیل در دانشگاه های کانادا، انگلیسی و فرانسه می باشد. افراد باید مدرک زبان با حداقل نمره را به دانشگاه ارائه دهند.

ارسال نامه درخواست پذیرش برای دانشگاه

پذیرش دانشگاه های کانادا به صورت آنلاین انجام می شود و افراد باید فرم درخواست پذیرش را به دقت پر کرده و به همراه مدارک مورد نیاز برای دانشگاه ارسال نمایند.

منتظر شدن برای آمدن نامه پذیرش دانشگاه

بعد از ارسال مدارک متقاضیان باید منتظر بمانند تا دانشگاه برای آن ها نامه پذیرش ارسال کند؛ معمولا نامه پذیرش دانشگاه های کانادا تا پایان بهار صادر می شود. این نامه به همراه تائید پذیرش برای ویزای تحصیلی و دیگر اطلاعات مورد نیاز برای تحصیل در خارج، برای متقاضی ارسال می شود.

دریافت ویزای تحصیلی

بعد از این که دانشگاه نامه پذیرش را برای شما ارسال کرد، باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید. مدت زمان لازم برای رسیدگی به ویزای شما 90 روز خواهد بود و این فرایند هر چقدر متقاضی زود تر اقدام به دریافت ویزا نماید، کم تر خواهد شد. یکی از الزامات مهم برای گرفتن ویزای تحصیلی، اثبات تمکن مالی فرد به سفارت کانادا می باشد. بر این اساس متقاضی باید صورت حساب بانکی خود را به سفارت ارائه دهد و ثابت کند که در طول تحصیل توانایی لازم برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل در کشور کانادا را خواهد داشت.

بهترین رشته های تحصیلی در کشور کانادا

دانشجویان بین المللی ای که برای تحصیل به کانادا می روند، به دنبال تحصیل در رشته هایی هستند که بازار کار مناسبی داشته باشد و بتواند آینده شغلی آن ها را تضمین کند. بنابراین لازم است که قبل از شروع تحصیل، بهترین رشته ها برای تحصیل در این کشور را بشناسید. در اینجا قصد داریم بهترین رشته ها را برای تحصیل در کانادا به شما معرفی کنیم:

 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • مدیریت امور مالی
 • پزشکی
 • پرستاری
 • داروسازی
 • مهندسی
 • زمین شناسی
 • علوم کشاورزی
 • روزنامه نگاری
 • حقوق
 • علوم انسانی
 • MBA

علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات

مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات از بهترین رشته های تحصیلی در کانادا می باشد و افراد پس از اتمام تحصیلات در شاخه های مختلفی همچون طراحی وب، طراحی سیستم های کامپیوتر، برنامه نویسی و امنیت  شبکه با درآمد بالا مشغول به کار شوند.

مدیریت امور مالی

از آن جایی که کانادا اقتصادی قوی دارد تحصیل در رشته هایی همانند مدیریت امور مالی که ارتباط مستقیمی با اقتصاد دارد، می تواند مفید باشد. پس از فارغ التحصیلی در این رشته دانشجویان می توانند در مشاغلی همچون حسابداری، بیمه، مدیریت دارایی و … فعالیت نمایند.

پرستاری

با توجه به اینکه جمعیت کانادا رو به پیری می رود، نیاز به پزشکان و پرستاران بیش از پیش در این کشور احساس می شود. به همین خاطر رشته پرستاری دارای درآمد بالا و جایگاه مناسبی خواهد بود. فارغ التحصیلان این رشته لنگ کار نخواهند بود و فرصت های شغلی بسیاری در اختیار آنان می باشد.

سخن آخر

در این مقاله ما به بررسی شرایط تحصیل در کانادا پرداختیم. اگر شرایط درس خواندن در کانادا را داشته باشید لازم است تا در زمنیه اخذ پذیرش تحصیلی و سپس ویزای تحصیل اقدام کنید. برای مهاجرت تحصیلی به کانادا می توانید از طریق موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد اقدام نمایید. شما می توانید به نمایندگی های معتبر موسسه میرداماد در شهر های شیراز و تهران مراجعه نمایید.

سوالات متداول در ارتباط با تحصیل در کانادا

 1. آیا کشور کانادا برای تحصیل معتبر می باشد؟

  بله این کشور دارای دانشگاه های معتبر و دوره های تحصیلی ویژه ای می باشد.

 2. زبان دوره های آموزشی در کانادا چیست؟

  زبان انگلیسی و زبان فرانسوی

 3. دوره های پزشکی در کانادا چند سال به طول می انجامند؟

  این دوره ها در کانادا ۶ ساله هستند.

 4. درس خواندن در کانادا در چه مقاطعی امکان پذیر است؟

  در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، فوق دکتری و دوره های مدارس امکان دارد.

 5. برترین دانشگاه های کانادا کدامند؟

  برخی از برترین دانشگاه های این کشور عبارتند از: دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه سیمون فرایز، دانشگاه مونترال، دانشگاه کویین و غیره.

 6. هزینه تحصیل در دوره های کارشناسی کانادا چقدر است؟

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا ۲۲۵۰۰ دلار است.

 7. آيا امکان اخذ بورسیه های تحصیلی برای کانادا موجود می باشد؟

  بله دانشجویان می توانند هم از بورسیه های تحصیلی دولتی و هم خصوصی استفاده کنند.

 8. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا چیست؟

  برخی از این مدارک عبارتند از: مدارک هویتی، پاسپورت، ریزنمرات تحصیلی، مدارک زبان و غیره.

 9. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

  برخی از این مدارک عبارتند از: پاسپورت معتبر، مدارک هویتی،‌دو عدد عکس، گواهی عدم سو پیشینه، گواهی تمکن مالی و غیره.

 10. آیا امکان دریافت ویزای همراه دانشجویی کانادا می باشد؟

  بله این امکان برای همسر و فزندان همراه با مزایای بسیار موجود می باشد.

 11. آیا اجازه کار در زمان تحصیل در کانادا برای دانشجویان صادر می شود؟

  بله دانشجویان می توانند برای کار در زمان تحصیل در کانادا اقدام نمایند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.