071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل در کانادا | بررسی شرایط، دوره ها و هزینه ها

تحصیل در کانادا | بررسی شرایط، دوره ها و هزینه ها

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

اگر برای ادامه تحصیل ، تحصیل در کانادا را انتخاب کنید، این فرصت را خواهید داشت که با تجارب فرهنگی و طبیعی بسیار متفاوت روبرو شوید. کانادا به یکی از مقاصد محبوب دانشجویان ایرانی برای مهاجرت و ادامه تحصیل تبدیل شده است. کم بودن هزینه زندگی در کشور کانادا نسبت آمریکا و انگلیس، کیفیت مطلوب تحصیلات و زندگی در این کشور از جمله دلایلیست که دانشجویان بین المللی به این کشو علاقه دارند. علاوه بر این پذیرش دانشجویان بین المللی از کشورهای مختلف یکی از اهذاف دولت این کشور است. تنوع دانشجویان بین المللی در اولویت دولت کانادا است. اگر شرایط تحصیل در کانادا را دارید می توانید از طریق موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد اقدام نمایید.

مطالب مرتبط:

مهاجرت به کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

در این مطلب میخوانید

شرایط کلی تحصیل در کانادا

برای کسانی که می خواهند در یک دانشگاه نخبه در یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان تحصیل کنند، درخواست تحصیل در کانادا می تواند یک گزینه جذاب باشد. دانشگاه های بسیاری در کانادا با قدرت پیش می روند و شما را در روند مهاجرت تحصیلی به کانادا به کانادا یاری می کنند. شرایط کلی تحصیل در کانادا شامل موارد مختلفی است. از انتخاب رشته و دوره های تحصیلی شروع می شود و در نهایت شما را با شرایط اخذ ویزای تحصیلی پیش می برد.

مدارس در کانادا

آموزش یکی از بالاترین اولویت های دولت کانادا است. کانادا کشوری زیبا با ارزشهای قوی درباره آموزش است و به همه فرصتهای برابر را می دهد. پیش دبستانی یا “مهد کودک” اولین مرحله آموزش در کانادا است و قبل از شروع مدرسه ابتدایی به کودکان بین چهار تا پنج سال ارائه می شود. تحصیلات ابتدایی یا مقطع ابتدایی کانادا برای کودکان اجباری است، از کلاس 1 شروع می شود، به طور کلی در سنین 6 یا 7 سالگی، و تا کلاس 6 در سن 11 تا 12 سالگی ادامه دارد. تحصیلات متوسطه در کانادا دارای دو سطح است: متوسطه اول و دبیرستان. دبیرستان یا تحصیلات متوسطه بلافاصله پس از اتمام دوره ابتدایی دنبال می شود. این یک مرحله دو ساله از آموزش است که شامل پایه های 7 و 8 است.

دوره های کارشناسی در کانادا

دوره های کارشناسی در کانادا بسته به دانشگاه، می تواند سه یا چهار سال طول بکشد. از آنجا که دانشگاه های کانادا توسط دولت های استانی اداره می شوند، می بینید که در نحوه انجام آموزش تفاوت های جزئی وجود خواهد داشت. تحصیل در دوره های کارشناسی در کانادا، به زبان های انگلیسی و فرانسوی امکان پذیر است. دانشگاه های بسیاری در این کشور به ارائه دوره های کارشناسی می پردازند.

دوره های کارشناسی ارشد در کانادا

برنامه های تحصیل در کانادا برای کارشناسی ارشد معمولاً بین یک تا دو سال به طول می انجامد (ممکن است دوره های کارآموزی یا جایگزینی دیگری نیز وجود داشته باشد.) . همراه با سخنرانی ها و آموزش های سنتی، برنامه شما شامل آموزش تعاملی مانند بازدید از سایت، پروژه ها و کارهای گروهی است. اکثر دوره های کارشناسی ارشد همراه با پایان نامه هم هستند. البته بسته به حوزه شما می تواند با یک پروژه مشاوره ای هم جایگزین شود. دوره های کارشناسی در سال تحصیلی عموما در ماه سپتامبر شروع می شوند. اما برخی از دانشگاه ها چندین تاریخ شروع برای دوره های کارشناسی ارشد خود دارند. عموما شرایط سنی برای تحصیل در کانادا در دوره های کارشناسی ارشد موجود نیست.

شرایط تحصیل در کانادا برای دوره های دکتری

شرایط درس خواندن در کانادا برای دوره های دکتری نیز خاص و متفاوت می باشد. بیشتر دوره ها حداقل به سه سال مطالعه تمام وقت و تحقیق نیاز دارند، اما برخی از دانشجویان مدت زمان بیشتری را می خوانند و حداکثر ثبت نام معمول آن ها شش سال است. دوره ها اغلب بر مهارت های کلیدی مانند تکنیک های تحقیق عملی و اصول روش شناختی یا آموزش های اضافی مفید در زمینه هایی مانند آموزش، ارائه یا انتشار تمرکز دارند.

برخی از برنامه های دکترا همچنین دوره های کارآموزی و جایگزینی حرفه ای را ترتیب می دهند. تحصیل دکتری در این کشور عموما به زبان انگلیسی است. مگر در برخی از استان ها که تحصیلات به زبان فرانسه می باشد. دانشجویان در این دوران برای کسب خرج تحصیل در کانادا، می توانند مشغول به کار در این کشور شوند. البته امکان اخذ بورسیه های تحصیلی نیز فراهم می باشد.

رشته های پزشکی در کانادا

رقابت برای ورود به دانشکده پزشکی در کانادا بسیار شدید است بنابراین مهم است که متقاضیان اطمینان حاصل کنند که شرایط ورود هر دانشکده پزشکی را که درخواست می دهند به طور کامل برآورده می کنند. دوره پزشکی در کانادا 3 تا 5 ساله است، بسته به دانشگاه و سابقه هر دانشجو. برای برنامه 5 ساله تحصیل پزشکی در کانادا، سال اول سال مقدماتی است و برای دانشجویان بدون مدرک لیسانس در علوم مناسب طراحی شده است.

رشته های پزشکی در کانادا
رشته های پزشکی در کانادا

برای ورود به برنامه پزشکی 4 ساله، دانشجو باید دارای مدرک لیسانس در رشته زیست شناسی یا سایر رشته های مناسب باشد. دوره های دامپزشکی برنامه ای ۶ ساله است. دوره های دندانپزشکی و داروسازی به ترتیب برنامه هایی ۵ تا ۶ ساله هستند. حتی اگر کانادا 17 دانشگاه پزشکی داشته باشد که برنامه های پزشکی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و غیره) را به زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می دهند، تحصیل پزشکی در کانادا همچنان یکی از رقابتی ترین در جهان است. از این رو باید شرایط درس خواندن در کانادا را داشته باشید.

شرایط تحصیل در کانادا برای رشته های غیرپزشکی

رشته های تحصیلی بسیاری در این کشور برای دانشجویان در دسترس است. شرایط درس خواندن در کانادا برای رشته های غیرپزشکی هم گزینه های خاص خود را دارد. این رشته ها که شامل گروه مهندسی هم هستند،‌ در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر هستند. تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور به زبان های انگلیسی و فرانسوی می باشد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های کانادا

بورسیه های تحصیلی بسیاری برای دانشجویان ارائه می شوند. بورسیه ها هم از طرف دولت ارائه می شوند و هم از جانب دانشگاه ها و موسسات خصوصی در این کشور. هر بورسیه تحصیلی برای مقطع خاصی است و شرایط ویژه ای برای خود دارد. مهم ترین بورسیه ها برای تحصیل در کانادا عبارتند از:

 • بورس تحصیلی پس از دکتری Banting
 • بورسیه های تحصیلات تکمیلی کانادا
 • جوایز تحقیقاتی IDRC
 • بورسیه های تحصیلات تکمیلی NSERC
 • برنامه بورس تحصیلی سازمان کشورهای آمریکایی (OAS)
 • صندوق اکولوژیکی آن واللی
 • بورس تحصیلی یادبود کانادا
 • بورس های تحصیلی ترودو
 • جوایز دانشگاه کارلتون برای دانشجویان بین المللی
 • جوایز بین المللی کارشناسی دانشگاه کنکوردیا
 • بورس تحصیلی Fairleigh Dickinson برای دانشجویان بین المللی

برای بهبود در شرایط خرج تحصیل در کانادا می توانید از طریق این بورسیه ها اقدام کنید.

هزینه تحصیل در کانادا

طبق آمار کانادا، متوسط شهریه دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی در کانادا ۲۲۵۰۰ دلار در سال است. دوره های علوم انسانی ارزان تر است (به طور متوسط 5542 دلار)، در حالی که رشته هایی مانند مهندسی و پزشکی گران تر هستند ( به طور متوسط ۱۶۴۴۶ دلار). اگر می خواهید در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل کنید، هزینه های تحصیل به طور کلی پایین تر است و بسته به برنامه شما دوباره متفاوت است. هزینه تحصیل در کانادا برای دوره های کارشناسی ارشد تقریبا ۱۳۴۳۷ دلار می باشد. برای دوره های دکتری هزینه نسبت به شرایط متفاوت است.

هزینه تحصیل در کانادا
هزینه تحصیل در کانادا

میانگین هزینه تحصیل در کانادا مقطع لیسانس

طبق گفته ی اداره ی آمار،شهریه دانشگاه های کانادا،میانگین برای دانشجویان خارجی در سال تحصیلی 2017-2018 ، 25180 دلار کانادا (معادل 20540 دلار آمریکا) در سال است. رشته های هنر و علوم انسانی اغلب ارزان ترند در حالی که رشته هایی مثل مهندسی و پزشکی از رشته های گران قیمت محسوب می شوند (میانگین شهریه برای این رشته ها 28625 دلار کانادا در سال، معادل 23340 دلار آمریکا است). شهریه برای رشته های مدیریت و تجارت کم تر از میانگین ملی و حدد 24683 دلار کانادا در سال (معادل 20120 دلار آمریکا) است.

شرح هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس

 در چه برنامه ای در حال تحصیل هستید، اینکه شما دانشجوی بین الملل یا بومی هستید، و اینکه شما در مقطع لیسانس تحصیل می کنید یا فوق لیسانس. بر اساس گزارش اخیر از آمار کانادا، در حال حاضر هزینه های تحصیل در ایالت انتاریو بیشترین مقدار را دارند. اگر شما یک شهروند کانادایی در حال تحصیل در کانادا هستید، می توانید انتظار پرداخت متوسط 6000 دلار کانادا (4534 دلار آمریکا) در سال برای درس های هر دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس را داشته باشید.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس

هزینه های تحصیل فوق لیسانس و دکترا در کانادا

اگر می خواهید در مقطع فوق لیسانس تحصیل کنید، معمولا هزینه های تحصیل بالاتر است، و بازهم براساس برنامه تحصیلی شما تغییر می کند. همانطور که در همه دنیا رایج است، برنامه های فوق لیسانس مدیریت بازرگانی اجرایی معمولا گرانترین برنامه ها هستند، متوسط حدود 42000 دلار کانادا (تقریبا 32000 دلار آمریکا).

هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی در کانادا

در مقایسه با بیشتر کشورها، هزینه تحصیل در کانادا بسیار مقرون به صرفه است. احتمالا سالانه بین 20000 دلار و 30000 دلار کانادا برای پوشش هزینه های تحصیل و زندگی نیاز دارید. اما، این محدوده هزینه فقط یک میانگین است و براساس موسسه و برنامه تحصیلی که در آن عضو هستید، محل زندگی و هزینه های زندگی تان تغییر خواهد کرد.

شهریه

هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی استان به استان و برنامه به برنامه با توجه به روند مهاجرت به کانادا تغییر می کند. جدول زیر میانگین هزینه های تحصیلی وزن دهی شده را (به دلار کانادا) برای دانشجویان تمام مدت خارجی براساس زمینه تحصیلی نشان می دهد.

شهریه های تحصیل بین المللی برای تحصیل تمام مدت در سال 2016-2017

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

*میانگین وزن دهی شده شهریه براساس زمینه تحصیلی (به دلار کانادا)

منبع: آمار کانادا

به خاطر داشته باشید که هزینه های مربوط به حضور در دانشگاه بیشتر از شهریه می شود. همچنین باید برای مواردی مانند کتاب، هزینه های زندگی و خانه نیز بودجه ای در نظر بگیرید.

شهروندی و مهاجرت کانادا ایجاب می کند که شما ثابت کنید که شما پول کافی برای برطرف کردن نیاز های مالی خود را در حین تحصیل در کانادا، قبل از شروع دارید. بنابراین مهم است که شروع به مرتب کردن مسائل مالیتان کنید- و در مورد احتمال دریافت یک کمک هزینه برای کمک به هزینه های آموزشتان جستجو کنید.

شهریه مقاطع فوق لیسانس و دکترا

شهریه متوسط: 7000 دلار کانادا در سال

مثال هایی از برنامه های تحصیلی پرهزینه:

 • کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (27500 دلار کانادا در سال)
 • مهندسی (37000 دلار کانادا در سال)

مثال هایی از برنامه های تحصیلی قابل پرداخت:

 • طراحی (2000 دلار کانادا در سال)
 • علوم انسانی (1800 دلار کانادا در سال)

 برنامه تحصیل در کانادا و شرایط و راه های مهاجرت به کانادا را به کمک مشاورین و وکلای حقوقی موسسه میرداماد برای خود تسهیل کنید. و همچنین از فرصت مشاوره رایگان مشاورین تلفنی ما استفاده کنید.

هزینه زندگی

یکی از مواردی که لازم است تا در روند مهاجرت تحصیلی به کانادا مورد بررسی قرار گیرد، هزینه زندگی می باشد. در حقیقت در کنار بررسی شرایط درس خواندن در کانادا، باید به بررسی هزینه زندگی در این کشور هم پرداخت. به طور کلی تخمین زده شده است که هزینه زندگی دانشجویی در کانادا در مجموع ۱۴۷۰۰ دلار در سال می باشد. تورنتو گران ترین شهر در کانادا می باشد و پس از آن ونکوور قرار دارد. برخی از هزینه ها به شهر زیر است:

 • صرف غذا در رستوران ۱۲ دلار
 • بلیط یک طرفه حمل و نقل عمومی ۲.۲۷ دلار
 • قرص نان ۲.۱۷ دلار
 • هزینه سالانه سالن ورزشی ۳۶.۵۴ دلار

هنگام تحصیل در کانادا باید بیمه درمانی اجباری خریداری کنید. این هزینه در حدود ۶۰۰ دلار می باشد.

کار دانشجویی در کانادا

اگر دوست دارید در حین تحصیل در کانادا برای تأمین هزینه های خود شغل نیمه وقت بگیرید، می توانید در طول ترم های دانشگاه تا 20 ساعت در وقت خارج از دانشگاه و در تعطیلات مانند تعطیلات زمستانی یا تابستانی در خارج از دانشگاه کار کنید. این مسئله بدون نیاز به اجازه کار می باشد. برای واجد شرایط بودن، باید:

 • مجوز تحصیل معتبر داشته باشید.
 • دانشجوی تمام وقت باشید.
 • در یک موسسه یادگیری تعیین شده در سطح تحصیلات متوسطه ثبت نام کنید.
 • در یک برنامه آموزش آکادمیک یا حرفه ای تحصیل کنید که حداقل ۶ ماه طول بکشد.

برای کار در کانادا یا دریافت مزایا و خدمات از برنامه های دولتی به شماره بیمه اجتماعی (SIN) از سرویس کانادا نیز نیاز خواهید داشت.

ویزای همراه دانشجویی کانادا

دانشجویان دارای شرایط درس خواندن در کانادا می توانند همسر و فرزندان خود را وارد این کشور کنند. همسر این فرد می تواند در کانادا مشغول به کار شود. کلیه کودکان خردسال حق تحصیل در مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی یا متوسطه را دارند به شرط اینکه یکی از والدین آنها مجاز به کار یا تحصیل در کانادا باشد. در حقیقت شرایط سنی برای تحصیل در کانادا مطرح نیست.

درخواست مجوز تحصیل در کانادا

برای این که بتوانید مشغول به تحصیل در کانادا شوید، می توانید به صورت آنلاین و یا با برنامه های کاغذی اقدام نمایید. این کار ها را می توانید از طریق وب سایت Citizenship and Immigration Canada (CIC) انجام دهید. نکته ای که باید مد نظر داشته باشید این است که برنامه های کاغذی مهاجرت به کانادا از طریق ویزای تحصیلی معمولا حدودا دو برابر بیشتر طول خواهد کشید. از این رو بهترین کار این است که زمان پردازش را به خوبی در نظر داشته باشید.

نحوه گرفتن ویزای تحصیلی کانادا به صورت آنلاین یا کاغذی

برای درخواست آنلاین، باید در وب سایت رسمی مهاجرت و شهروندی کانادا (CIC)، در صفحه مهاجرت، یک حساب کاربری ایجاد کنید. نسخه های دیجیتالی اسناد خود را با کمک دوربین و اسکنر تهیه کنید، همچنین به یک کارت اعتباری یا کارت دبیت معتبر نیاز خواهید داشت. درخواست کاغذی بصورت آفلاین انجام می شود و زمان پروسه های آن بیشتر طول می کشد.

اصلی ترین مراحل برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا

برای این که بتوانید شرایط ویزای تحصیلی کانادا را داشته باشید لازم است تا مراحلی را طی کنید.

اصلی ترین مراحل برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا
اصلی ترین مراحل برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا

اصلی ترین مراحل برای دریافت این ویزای دانشجویی عبارتند از:

 • قبل از ورود به کانادا، برای ویزای دانشجویی کانادا به صورت آنلاین، در وب سایت Citizenship and Immigration Canada (CIC) اقدام کنید.
 • اگر اتصال اینترنتی محدودی دارید یا نمی توانید اسناد را بصورت آنلاین ارائه دهید، اسناد درخواست ویزا را از طریق پست ارسال کنید.
 • در نحوه گرفتن ویزای تحصیلی کانادا باید یک نامه پذیرش از یک موسسه یادگیری تعیین شده (دانشگاهی که توسط دولت کانادا شناخته شده است) ارائه دهید.
 • اثبات منابع مالی کافی برای پشتیبانی از تحصیل در کانادا (هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی) ارائه دهید.
 • گواهی ارائه شده مبنی بر عدم سو پیشینه کیفری تان را ارائه نمایید.
 • سوابق بالینی را ارائه دهید که بیانگر سلامت شما هستند. در صورت لزوم معاینات پزشکی کامل را ارائه دهید.

بر طبق آخرین قوانین مربوط به دریافت ویزای تحصیلی کانادا، اگر یکی از اعضای خانواده شما مشغول به کار در کانادا یا متقاضی مجوز کار در این کشور باشد، درخواست مجوز تحصیل در کانادا شما در طول دو هفته بررسی می شود.

مدارک لازم جهت ویزای تحصیلی کانادا

برای این که بتوانید به جهت مهاجرت تحصیلی کانادا اقدام کنید، لازم است تا مدارک لازم را برای اخذ ویزای دانشجویی ارائه نمایید. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا عبارتند از:

 • فرم درخواست مجوز دانشجویی
 • اصل نامه پذیرش از دانشگاه
 • یک گذرنامه معتبر / سند سفر، که به شما امکان بازگشت به کشور خود را نیز می دهد.
 • دو عکس در اندازه های گذرنامه با مشخصات نوشته شده در پشت آن( نام و تاریخ تولد)
 • اثبات حمایت مالی در طول برنامه تحصیلی شما. این به این معنی است که شما برای زندگی در این کشور سالانه 10 هزار تا 11000 دلار کانادا را نیاز دارید.
 • انگیزه نامه
 • اگر قصد تحصیل در کبک را دارید، همچنین به یک گواهی نامه پذیرش کبک، انگلیسی و فرانسوی سند خود، بیانیه ای از مترجم و یک کپی معتبر از اصل اسناد نیاز دارید.
 • اثبات پرداخت هزینه مجوز تحصیل به مبلغ ۱۵۰ دلار کانادا

با این حال باید دقت داشته باشید که مهاجرت به کانادا از طریق ویزای تحصیلی نیاز به موارد مهم دیگری هم دارد.

شرایط زبان برای تحصیل در کانادا

در نحوه گرفتن ویزای تحصیلی کانادا لازم است تا موارد بسیاری را بررسی نمایید. یکی از اصلی ترین این گزینه ها بررسی شرایط زبان می باشد. برای این که بتوانید مشغول به تحصیل در دانشگاه های کانادا شوید لازم است تا مهارت