اقامت و مهاجرت به فرانسه + بررسی شرایط، هزینه و راه ها

مهاجرت به فرانسه

مشاوره تخصصی و تماس فوری

شما عزیزان جهت مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

کشور فرانسه برای مهاجرت بهترین گزینه است و یکی از قدرتمندترین دولت‌های اروپایی به شمار می رود. در این مقاله می خواهیم به این سوال که “چگونه به فرانسه مهاجرت کنیم؟” پاسخ دهیم. برای مهاجرت فرانسه راه‌های گوناگونی وجود دارد که در ادامه به اختصار به هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت. شایان ذکر است که به منظور آگاهی یافتن از جزئیات هر شیوه و همچنین حمایت تیمی متخصص برای گذری مطمئن و بی‌دغدغه از مسیر مهاجرت، وکیل مهاجرت به فرانسه مجرب موسسه میرداماد در هر گام با شما هستند، جهت اطلاع دقیق و بررسی شرایط خود می توانید با مشاوران موسسه تماس حاصل فرمایید.

مطالعه بیشتر:

تحصیل در فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مهاجرت در فرانسه چه مزایایی دارد؟

برای مهاجرت و اقامت در فرانسه دلایل جذاب و بیشماری وجود دارد که مستقیما کیفیت زندگی شما را بالا خواهند برد. به خاطر همین دلایل هر ساله فرانسه مهاجر می پذیرد. در ادامه به برخی از این موارد اشاره شده است:

 • خورد و خوراک: غذاها و نوشیدنی های فرانسوی در سراسر دنیا معروف اند و در فرانسه را همه جا به شکلی تازه و ارزان می توان یافت. برخی از بهترین نوشیدنی ها مخصوص فرانسه اند که در سرتاسر جهان سرو می شوند.
 • سیستم بهداشت اجرایی توسط دولت بسیار عالی و کاملا مقرون به صرفه است. متخصصان پزشکی بسیاری کیفیت بهداشت را در تمام فرانسه تضمین می کنند و این کشور یکی از پایین ترین نرخ های نسخه در اروپا را دارد.
 • آموزش در فرانسه تقریبا کاملا رایگان، کاملا متمرکز و سازماندهی شده است. معلمان حقوق بالایی دریافت می کنند و کاملا آموزش دیده هستند که این موضوع منجر به کیفیت بالای آموزش در فرانسه شده است.
 • موقعیت: فرانسه در مرکز اروپا و در مجاورت اسپانیا، آندورا، موناکو، انگلیس، ایتالیا، آلمان قرار دارد.
 • فرانسه معمولا در خط مقدم مُد حرکت می کند و تاثیر بسیار بالایی بر روی صنعت مد دنیا دارد.

در فرانسه ضرب المثلی وجود دارد که می گوید کار کنید که زندگی کنید، نه اینکه زندگی کنید تا کار کنید! بر خلاف مردم ایالات متحده و ژاپن که در بیشتر عمر خود ساعات طولانی ای مشغول به کارکردن هستند و دیر تر بازنشسته می شوند، فرانسوی ها زندگی کم فشار تری دارند و از مواردی نظیر خانواده، غذا و استراحت لذت می برند.

شرایط مهاجرت به فرانسه

شرایط مهاجرت به فرانسه به موقعیت و شرایط شما بستگی دارد، مانند دلیل اقامت دائم شما، کار، و پایداری و ثبات مالی، و چگونگی آمیختگی شما با جامعه فرانسه و توانایی و مهارت زبانی تان. اگر برای بیشتر از دو سال متوالی این کشور را ترک کنید، حق اخذ اقامت دائم در فرانسه را از دست می دهید. البته بایستی بدانید نه تنها فرانسه بلکه اگر شما قصد اقامت هرکشوری مانند اقامت اتریش و یا  اخذ تابعیت انگلستان را داشته باشید؛ بایستی مجموعه قوانینی را تبعیت کنید که امری است طبیعی.

 • مقیم های سوئیس و عضو شنگن

این مقیم ها که برای مدت 5 سال و یا بیشتر بطور متوالی در فرانسه اقامت داشته اند، این گزینه را دارند که برای اقامت دائم بدون نیاز به اثبات حقوق و کارشان، درخواست دهند. این ساکنین مجبور نیستند تا این اجازه را بگیرند ولی بدون آن نمی توانند برای خدمات دولتی، مانند کمک های مالی مسکن واجد شرایط شوند.

حتما بخوانید:  قیمت آپارتمان در فرانسه

راه های مهاجرت به فرانسه

دریافت ویزا و اقامت کشور فرانسه به روش های مختلف امکان پذیر می باشد که شامل موارد زیر است. ویزا کاری: به رغم تلاش های اخیر برای محدود کردن مهاجرت اتباع خارجی و غیر متخصص به کشور فرانسه، با این حال این کشور راه های ورود افراد ماهر و متخصص را به کشور خود محفوظ نگه داشته است. این کشور اخیرا بواسطه اصلاحات ایجاد شده مرز کشور خود را برای کارگران خارجی ( جهان سوم ) باز کرده است.

مهاجرت خانواده: همسران که دارای شهروندی فرانسه هستند حق برخورداری از ویزا و اقامت دائمی را دارند. همسر حق دریافت اقامت دائمی را دارد، البته در صورتی که ازدواج حداقل دو سال قبل از درخواست اقامت دائم جشن گرفته شود. بدست آوردن ملیت فرانسوی: اگر فرد خارجی فرزند متولد شده از یک پدر و مادر فرانسوی باشد، می تواند به صورت قانونی درخواست گواهی ملیت فرانسوی کند و شهروند این کشور محسوب شود. فرد باید در داخل کشور فرانسه درخواست خود را ارائه دهد. قانون فرانسه حقوق مربوط به پناهندگی یا وضعیت پناهندگی سیاسی را برای یک فرد خارجی که مورد آزار و اذیت توسط یک قدرت مستقل یا غیر مستقل قرار گرفته است را دارد.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل انتخابی عالی است و هر ساله مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار می گیرد. مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین راه های مهاجرت به فرانسه می باشد. شرایط مهاجرت به فرانسه برای تحصیل به این صورت است که همه افراد غیر شهروندی اتحادیه اروپا باید برای یک ویزای بلند مدت فرانسه (visa long de séjour) و اجازه اقامت (اگر قصد ماندن بیش از سه ماه دارند) درخواست دهند. اگر می خواهید در فرانسه بیشتر بمانید، باید در عرض دو ماه بعد از تاریخ انقضاء ویزا یا اقامت موقت به دفاتر محلی فرانسه local prefecture مراجعه و برای تمدید اجازه اقامت خود اقدام کنید. ممکن است نیاز به ارائه جزئیات وضعیت خانواده، منابع مالی، بیمه درمانی، محل سکونت در فرانسه و قرارداد کاری داشته باشید.

مدت زمان مجوز بستگی به وضعیت اشتغال / تحصیل در فرانسه شما و شرایط خانوادگی دارد. معمولا مجوز اقامت یک سال قابل تمدید است، همچنین ویزای مهارت و استعداد سه سال ویزای اقامت دائمی برای حداکثر 10 سال است. پس از 5 سال متوالی زندگی در فرانسه (یا کمتر تحت شرایط خاص از قبیل ازدواج با یک فرانسوی تبار یا اخذ مدرک تحصیلی از یک دانشگاه فرانسه)، ممکن است بتوانید برای مدت 10 سال، کارت بلند مدت قابل تمدیدEC یا شهروندی فرانسوی را دریافت کنید که بستگی به شرایط شخصی شما از قبیل مدارک ازدواج، گواهی تولد و شواهدی که نشان دهد شما به خوبی به زبان فرانسوی مسلط هستید، دارد.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مهاجرت به کشور فرانسه از طریق کار و تخصص

به رغم تلاش های اخیر برای محدود کردن مهاجرت اتباع غیر متخصص به فرانسه، مهاجرت به فرانسه از طریق کار برای کارگران ماهر قابل دسترسی قرار داده است و قوانین مهاجرت به فرانسه برای شرکت های گروهی و توافق خدمات بین المللی بیشتر شده است. اخیرا شرایط مهاجرت کاری به فرانسه برای کارگران خارجی تسهیل گردیده و این کشور با تدوین اصلاحاتی، به کارگران خارجی (غیر اتحادیه اروپا) اجازه ورود به مرزهای این کشور را داده است باز کرده است.

ضمنا اصلاحات جدید منجر شده است تا مجوز کار و ویزا موقت ارائه شود، به ویژه در زمینه استخدام جدید شخص خارجی، انتقال کارمند خارجی به فرانسه برای مدت زمان محدود به منظور انجام کار خاص و مقررات ویژه برای کارکنان سطح بالا از گروههای بین المللی فراهم شده است. کشور فرانسه از نمایندگی یک شرکت خارجی در این کشور نیز حمایت می کند. همچنین یک فرد حرفه ای خارجی می تواند به عنوان یک کارمند (غیر حقوقی) مستقل، ویزای کار دریافت کند یا در یک شرکت در فرانسه استخدام شود. افراد بعد از مدتی کار کردن در این کشور می توانند اقامت فرانسه از طریق کار را دریافت کنند.

گروه های خاص از محققان که کار تحقیقاتی انجام می دهند، یا در سطح دانشگاه، هنرمندان موسیقی دان ها، بازیگران سینما، معلمان زبان زنده دنیا، معلمان مدارس متوسطه از طریق برنامه های تبادل، معلمان دانشگاه و سایر معلمان آموزش عالی، محققان، مترجم / راهنما، مشاوران اردوگاه، خلبانان هواپیما و خدمه، مدل ها، قهرمانان، دانشجویان و کارآموزان، کارآموزان حرفه ای، دانشجویانی که درخواست حق کار در دوره تحصیل در فرانسه یا در دوره تعطیلات دارند، کارکنان بیمارستان خدمات عمومی و متخصصان پزشکی خصوصی و داروسازی می توانند درخواست ویزا کار در فرانسه داشته باشند. سه گزینه برای انتقال داخلی و بین المللی شرکت های اصلی وجود دارد:

 • دسته اجرایی سطح بالا
 • دسته انتقال موقت کارمند (اعزامی)
 • دسته قانون متعارف رژیم استخدام جدید
حتما بخوانید:  املاک در فرانسه

مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه گذاری

برنامه اجازه اقامت فرانسه این فرصت را به کارآفرینان و سرمایه گذاران خارجی می دهد که برای دریافت مجوز اقامت 10 ساله با سرمایه گذاری های طولانی مدت و بدون ریسک در فرانسه اقدام کنند. مزایای اصلی مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در فرانسه:

 • بدون نیاز به اقامت قبلی، اقامت در فرانسه، مهارت های زبان یا سابقه کاری خاص
 • حداکثر زمان پروسه برای صدور اجازه اقامت 2 ماه می باشد.
 • سرمایه گذاری را می توان به تنهایی ،یا با دوستان و یا همکاران در سرمایه گذاری های “سفارشی”، یا به عنوان بخشی از یک برنامه سرمایه گذاری از پیش انتخاب شده و معتبر توسط ریاست مربوطه انجام داد.
 • سرمایه گذاران موفق دسترسی کامل به امکانات فرانسوی از جمله خدمات درمانی و تحصیلی دارند.
 • اجازه ورود بدون محدودیت به 27 کشور منطقه شنگن را خواهند داشت.
 • پس از سه سال اقامت، سرمایه گذار می تواند برای شهروندی فرانسه درخواست کند.
 • ورود بدون ویزا به 175 کشور جهان، ازجمله امریکا (آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی و کارائیب)، تمام اروپای غربی و مرکزی و بسیاری از شرق اروپا، جنوب آفریقا، مناطق آسیا، به علاوه بسیاری از آسیای جنوب شرقی و کل استرالیا.

برای رعایت معیارهای دریافت مجوز اقامت اقتصادی در فرانسه، کارآفرین باید، سرمایه گذاری طولانی مدت و بدون ریسک حداقل 10 میلیون یورو در امتیاز صنعت و تجارت فرانسه انجام دهد. سرمایه گذاری ممکن است شخصی یا از طریق شرکتی باشد که شخص حداقل مالک 30 درصد از سهام آن باشد. حق رای در هیئت مدیره مشخص می کند که آیا فرد مالک 30 درصد شرکت فرانسوی یا خارجی است. اگر شرکت هیئت مدیره ندارد، متقاضی باید با هر مدرکی ثابت کند که مالک حداقل 30 درصد از سهام این شرکت است.

 • باید مدارک لازم برای استفاده از بودجه و سرمایه خود ارائه دهد.
 • بدون سابقه کیفری و جنایی باشد.

مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به فرانسه از طریق ازدواج

یک فرد خارجی می تواند بعد از چهار سال ازدواج با یک تبعه فرانسوی به یک شهروند فرانسوی تبدیل شود. این به پنج سال افزایش می یابد اگر زن و شوهر به طور مداوم با هم زندگی نکرده باشند. این زن و شوهر باید هنوز مزدوج باشند و متقاضی باید ثابت کند که دانش کافی در مورد زبان فرانسه برای موقعیت های زندگی روزانه دارد. نحوه درخواست:

 • برای تهیه درخواست برای ملیت فرانسه از طریق ازدواج، فرم Déclaration de nationalité française par mariage باید به صورت رونویسی تکمیل شود.
 • گواهی هویت متقاضی و همسر
 • اثبات آدرس (برای مثال قبض اخیر)
 • اثبات اقامت دائم و مستمر در فرانسه حداقل 3 سال از زمان ازدواج. مثال ها: مجوز اقامت، اجازه اقامت موقت، قراردادهای کاری، صورتحساب برق، پرداخت های پرداختی
 • گواهی تولد
 • کپی کامل از گواهی ازدواج یا یک رونوشت ثبت نام کنسولی فرانسه
 • گواهی ملیت فرانسوی، پرونده شهروندی یا سایر اسناد از مقامات فرانسوی برای تایید اینکه وقتی عروسی برگزار شد، همسرش فرانسوی بود و ملیت فرانسوی خود را حفظ کرده است.
 • بدون سابقه کیفری جدی
 • مدارک در مورد زندگی متاهلی: از جمله یک کپی کامل از گواهی های تولد فرزندان، اجاره خانه مشترک و غیره
 • هزینه ی مهاجرت به فرانسه: مالیات 55.00 یورو باید همراه با این درخواست نامه باشد.

پروسه درخواست: پس از ارسال درخواست و تمام مدارک شما رسیدی دریافت خواهید کرد. متقاضی و همسر آنها مصاحبه ای با یک افسر خواهند داشت. سپس پرونده به وزارت مهاجرت فرستاده می شود. در صورتی که درخواست لغو شود، متقاضی شش ماه وقت دارد که در مورد تصمیم گیری اعتراض کند. در نهایت شما می توانید برای مشورت با مشاورین تلفنی موسسه حقوقی میرداماد تماس بگیرید تا اطلاعات مقدماتی و لازم را جهت مهاجرت و زندگی در فرانسه کسب کنید و در صورت نیاز به مشاور مهاجرت به فرانسه وقت مشاوره با مشاورین حضوری موسسه را ترتیب دهید.

حتما بخوانید:  خرید ملک در فرانسه

مهاجرت به فرانسه از طریق پناهندگی

یکی دیگر از روش های مهاجرتی، مهاجرت به فرانسه از طریق پناهندگی می باشد که البته یکی از خطرناک ترین روش های موجود به شمار می رود. افرادی که در کشور خود به دلایل مختلفی همچون دین، مذهب، عقاید و یا جنسیت مورد آزار قرار می گیرند و امنیت جانی ندارند، می توانند برای پناهندگی درخواست دهند و روش مهاجرت فرانسه از طریق پناهندگی را انتخاب نمایند.

در این مورد افراد باید به دولت فرانسه ثابت کنند که در کشور خود امنیت ندارند و اداره مهاجرت فرانسه بعد از بررسی های دقیق در این مورد به پناهندگان اقامت می دهد. در غیر این صورت افراد مجرم به حساب می آیند و باید هر چه سریع تر به کشور خود بازگردند. لازم به ذکر است موسسه مهاجرتی میرداماد به علت خطرات موجود در این روش هیچ گونه خدماتی را در زمینه مهاجرت به فرانسه از طریق پناهندگی ارائه نمی دهد و این بخش تنها برای افزایش آگاهی شما عزیزان می باشد.

ارسال درخواست اقامت فرانسه

شما می توانید برای اقامت فرانسه و یا اقامت دائم  در محله خود، به شما اطلاعاتی درباره مدارکی که درباره مسائل شخصی که  خود نیاز دارید، بدهد. این ممکن است شامل اثبات محل زندگی، قرارداد کاری، صورتحساب های بانکی، مدارک تولد و ازدواج و مدارک پزشکی باشد.

بسته به شرایطی که دارید، می توانید سکونت دائم فرانسه و یا سکونت بلند مدت در کشورهای اتحادیه اروپا داشته باشید، دومی منافع بیشتری دارد که می توانید در تمام کشورهای عضو شنگن حضور داشته باشید. در اینجا حقوق و تفاوت های آن ها را به فرانسوی مطالعه کنید. هزینه ارسال مدارک به علت درخواست شما بستگی دارد و از 269 یورو برای خانواده ها (250 یورو بعلاوه 19 یورو برای پول مُهر) و 19 یورو برای پناهجویان  و سربازان. اگر تا بحال کارت یک ساله اقامت دارید و آنرا ارائه نکرده باشید، باید 9 یورو اضافه تر نیز پرداخت کنید.

اقامت فرانسه با خرید ملک

مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک، یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در این کشور می باشد که در سال های اخیر مورد استقبال بسیاری از مهاجران خارجی قرار گرفته است. اما آیا واقعا اقامت فرانسه با خرید ملک امکان پذیر است؟ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا فرانسه نیز مانند دو کشور حوزه شنگن یعنی یونان و اسپانیا دارای ویزای طلایی می باشد و مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک امکان پذیر است و یا در این کشور از طریق خرید ملک می توان اقامت گرفت؟ در جواب باید بگوییم که محدودیتی از بابت خرید ملک در فرانسه وجود ندارد و شهروندان مقیم و خارجی می توانند ملک خریداری کنند، اما این کار تضمینی برای دریافت اقامت فرانسه ایجاد نمی کند.

در واقع این کار فقط شما را به یک دارنده ملک در فرانسه تبدیل می کند. بنابراین اگر قصد دارید اقامت فرانسه با خرید ملک داشته باشید و تنها با خرید ملک در فرانسه، اقامت این کشور را دریافت کنید، این امکان را نخواهید داشت. برای دریافت اقامت کشور فرانسه می توانید از طریق تمکن مالی اقدام کنید، در واقع اقامت تمکن مالی فرانسه گزینه ای تضمین شده و قانونی برای اخذ اقامت در کمترین زمان خواهد بود. مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی در نهایت منحر به خرید ملک فرانسه، افتتاح حساب بانکی بین المللی و ثبت نام رایگان فرزندان در موسسات آموزشی فرانسه خواهد شد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.