تحصیل در چین

تحصیل در چین

مشاوره تخصصی و تماس فوری

شما عزیزان جهت مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در چین پرداخته و اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار می دهیم. متخصصان موسسه حقوقی میرداماد در دفاتر تهران و شیراز می توانند بهترین راهنمای شما در کیله امور مهاجرتی بوده و از روش های کاملا قانونی شما را به اقامت این کشور برسانند.

مطالعه بیشتر:

شرایط تحصیل در چین

چین دارای بیش از 2000 دانشگاه و کالج است که مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را ارائه می دهند. موسسات آموزش عالی در نیمه شرقی کشورچین متمرکز هستند. چین در حال حاضر بیش از 300000 دانشجوی بین المللی دارد، اکثر دانشجویان خارجی از کشورهای آسیایی، روسیه، ایالات متحده و فرانسه هستند. مؤسسات آموزش عالی چین دارای استقلال قابل توجهی در انتخاب برنامه های دانشگاهی و ساختار سازمانی دارند.

بسیاری از افراد در مقطع کارشناسی ارشد در چین تجربه های فرهنگی و یادگیری یک زبان جدید را به دست می آورند. علاوه بر این، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بسیار پایین تر از اروپا، ایالات متحده و یا حتی اکثر کشورهای آسیایی است. چین دارای برنامه های کارشناسی ارشد در رشته هایی از قبیل: مهندسی، علم، اقتصاد، و مدیریت بازرگانی و همچنین برنامه های منحصر به فردی رادر زمینه های یادگیری زبان چینی و هنرهای رزمی ارائه می دهد. اگر چه بیشتر برنامه های کارشناسی ارشد نیاز به داشتن مهارت زبان چینی دارند، اما همزمان بسیاری از برنامه ها در حال حاضر به زبان انگلیسی، مخصوصا در خصوص رشته های مهندسی و کسب و کار و مقاطع کارشناسی ارائه می شود.

مقطع کارشناسی ارشد در طیف گسترده ای از رشته ها مانند پزشکی، مدیریت، اقتصاد، مهندسی، فلسفه، قانون، آموزش، تاریخ، علوم طبیعی و حتی علوم نظامی موجود است. برای کسانی که علاقه مند به یادگیری زبان وآشنایی با مطالعات فرهنگی زبان چینی هستند، برخی از موسسات برنامه های ویژه ای را برای دانشجویان بین المللی در جهت یادگیری زبان و فرهنگ پکن ارائه می دهند. از این رو اپلای چین می تواند برای دانشجویان بین المللی جذاب باشد.

سال تحصیلی براساس دو ترم، پاییز و بهار است. شروع سال تحصیلی در چین در ترم پاییز ماه سپتامبر بوده و در اواخر ژانویه یا اوایل ماه فوریه به پایان می رسد و در ترم های بهاری از فوریه آغاز شده و تا ژوئن ادامه دارد. همه دانشجویان بین المللی نیاز به ویزا دارند. دو نوع ویزا برای دانشجویان وجود دارد: ویزای تحصیلی ویزای X که برای برنامه های بیش از شش ماه و ویزای کسب و کار (F-visa) برای برنامه های کمتر از شش ماه است. روند درخواست ویزا 2-4 هفته طول می کشد. در برخی موارد، دانش آموزان مجاز به ورود با ویزای توریستی در این کشور می شوند و سپس آن را به ویزای تحصیلی چین تبدیل می کنند.

پول چین Renminbi با نام اختصاری RMB نامیده می شود. واحدهای RMB در یوان هستند، همچنین گاهی اوقات Jiao و Fen نامیده می شوند. استفاده از ارز خارجی در چین ممنوع است، اما بانک ها و بسیاری از هتل ها خدمات مبادله را ارائه می دهند.

تحصیل رایگان در چین

بسیاری از دانشجویان قصد دارند کم هزینه یا به صورت رایگان در چین ادامه تحصیل دهند و این یکی از مهم ترین دلایل مهاجرت به چین از مسیر تحصیلی می باشد. در زیر برنامه های کمک هزینه و بورسیه تحصیلی چین برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است. شش برنامه بورسیه تحصیلی در چین وجود دارد که تمام هزینه تحصیلی دانشجویان بین المللی را تامین می کند. این برنامه ها عبارتند از: برنامه متقابل، برنامه دانشگاه چینی، برنامه دیوار بزرگ، برنامه اتحادیه اروپا، برنامه AUN، برنامه PIF. کمک هزینه های تحصیلی شامل هزینه تحصیل، هزینه اقامت، بیمه درمانی تکمیلی و هزینه زندگی در چین می باشد.

تحصیل رایگان در چین

بورس تحصیلی موسسه کنفوسیوس کمک هزینه تحصیلی دانشجویان بین المللی را فراهم می کند. برندگان بورس تحصیلی از پرداخت هزینه تحصیل، هزینه اقامت در ساختمان های موسسه واز پرداخت اقامت ماهانه و بیمه تکمیلی معاف هستند. برنامه تحصیلی کنفوسیوس چین کمک هزینه تحصیلی دکترای پژوهشی پیوسته و مقطع دکتری را پرداخت می کند. این بودجه شامل موارد زیر است، همچنین در ادامه به بورسیه تحصیلی کشور چین اشاره شده است:

 • مسکن و هزینه زندگی: 80،000 RMB در سال
 • بودجه تحقیق: 20،000 RMB در سال
 • بلیط سفر بین المللی
 • هزینه های تحصیل در چین
 • پشتیبانی های دیگر توسط دانشگاه چینی میزبان
 • هزینه های زندگی و بیمه درمانی در چین
 • فعالیت های گروهی و فربهنگی
 • بورس تحصیلی محلی چین
 • بورس تحصیلی دولتی شاندونگ
 • بورس تحصیلی دولتی پکن
 • بورس تحصیلی دولتی لیائونینگ
 • بورس تحصیلی شانگهای
 • بورس تحصیلی یونان
 • بورس تحصیلی دولتی هیلونگجیانگ
 • بورس تحصیلی استان جیلین
 • بورس تحصیلی دولتی فوجیان
 • جوایز جیانگ سو یاسین
 • بورس تحصیلی دولتی لیائونینگ
 • بورس تحصیلی استان سیچوان
 • راهنماهای بورس تحصیلی گوانگزی برای دانشجویان آسیایی
 • بورس تحصیلی شهرداری چنگ کینگ
 • بورس تحصیلی دولتی هیلونگجیانگ
 • بورس تحصیلی دانشجویان خارجی پکن، بورس تحصیلی اولیۀ دانشجویان
 • بورس تحصیلی دولتی جیانگشی
 • بورس تحصیلی دولتی سین کیانگ
 • بورس تحصیلی دولتی نینگشیا
 • بورس تحصیلی دانشجویان بین المللی موسسه هاربین (بورس تحصیلی HIT)
 • بورس تحصیلی رئیس دانشگاهان نانجینگ
 • بورس تحصیلی دانشگاه رهبران آینده آسیا
 • بورس تحصیلی دانشجویان دانشگاه ژجیانگ
 • دانشکده زبان و فرهنگ پکن چین – بورس تحصیلی معلمان چینی در خارج از کشور
 • دانشگاه گوانگدونگ در خارج از کشور – بورس تحصیلی دانشجویان خارجی
 • بورس تحصیلی دانشگاه اقیانوس ژجیانگ
 • بورس تحصیلی رئیس جمهور برای دانشجویان بین المللی SWUFE

مزایای تحصیل رایگان در کشور چین

دانشجویانی که با برخورداری از بورسیه های تحصیلی چین در دانشگاه های این کشور تحصیل می کنند، از مزایای فراوانی برخوردار می شوند. از جمله مهم ترین این مزایا موارد زیر را می توان برشمرد:

 1. پوشش هزینه های شهریه تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف و رشته های گوناگون با دریافت بورسیه های تحصیلی
 2. پوشش هزینه اجاره بهای خوابگاه دانشجویی و بیمه پزشکی با برخورداری از بورسیه های تحصیلی
 3. پرداخت مقرری و حقوق ماهانه به دانشجویان بورسیه
 4. بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاه ها، در واقع دانشجویان با برخورداری از امکانات آموزشی پیشرفته و وسایل مدرن وآزمایشگاه های مجهز زمینه لازم در جهت کسب علم و تجربه کافی به منظور اشتغال و یا ادامه تحصیل پس از تمام شدن دوره تحصیلی را فراهم می کنند.
 5. پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی، هزینه تحصیل و زندگی در این کشور پیشرفته و ابرقدرت صنعتی در مقایسه با کشورهای آمریکا و دیگر کشورهای برتر اروپایی بسیار ارزان و مقرون به صرفه است.
 6. مورد تائید بودن برخی از برترین دانشگاه های این کشور از نظر وزارت بهداشت و علوم ایران، دانشجویان پس از تمام شدن دوره تحصیلی خود بدون نگرانی از آینده شغلی و یا ادامه تحصیل در کشور خود می توانند به کشور خود بازگردند و در آن جا مشغول کار و یا ادامه تحصیل شوند.
 7. اعتبار و ارزش جهانی دانشگاه ها، بسیاری از دانشگاه های کشور چین در میان برترین دانشگاه های جهان قرار دارند. در رتبه بندی و رنکینگ های جهانی برترین دانشگاه های جهانQS در سال ۲۰۲۰ برخی از دانشگاه های این کشور دارای رتبه های زیر ۳۰۰ می باشند.
 8. تحصیل به زبان انگلیسی، متقاضیان تحصیل در دانشگاه های کشور چین از این مزیت برخوردار می باشند که بدون ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی می توانند در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی تحصیل کنند.
حتما بخوانید:  قوانین جدید سفر به چین در دوران کرونا

تحصیل دکتری در چین

شرایط عمومی پذیرش و تحصیل دکترا در چین به قرار زیر می باشد:

 • شهروند غیر چینی در صحت و سلامت کامل
 • سن 18 سال به بالا
 • گذرنامه معتبر خارجی
 • مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن
 • حداقل دو معرفی نامه از اساتید

در شرایط عادی، متقاضیان باید دارای مدرک HSK (ازمون مهارت های چینی) در سطح 5 تا 8 و یا بالاتر باشند یا در امتحان ورودی دانشگاه قبول شوند. متقاضیانی که نیازی به زبان چینی ندارند در صورتی پذیرفته می شوند که دوره یک ساله زبان چینی را به عنوان درس پیش نیاز بگذرانند. متقاضیانی که قصد تحصیل در چین به زبان انگلیسی را دارند، باید نمرات آزمون های مهارت زبان انگلیسی را مانند TOEFL یا IELTS ارائه دهند. (انگلیسی زبان ها و یا افرادی که دارای مدرک تحصیلی به زبان انگلستان هستند، نیازی به ارائه نمرات آزمون ندارند).

بخش عمده برنامه تحصیلی دکترای چینی مشابه انگلیس و سایر کشورها است. با پشتیبانی استاد راهنمای انتخابی خود، به تحقیق در موضوع جدیدی در زمینه تحصیلی خود میپردازید. پس از اتمام تحقیق، یافته های مهم خود را در قالب تز دکترا ( پایان نامه) ارائه می دهید. در اکثر برنامه های دکترای چینی برای انجام تحقیقات سه یا چهار سال در صورت ثبت نام تمام وقت به شما فرجه می دهند. تحصیل پاره وقت برای دانشجویان دکترا نیز موجود می باشد اما نه برای دانشجویان بین المللی، زیرا ویزای X1 فقط برای پنج سال معتبر است.

دانشجویان در بعضی از دانشگاه ها دفاع پایان نامه را در یک دوره پنج ساله تکمیل می کنند و در بعضی دیگر در یک دوره چهار ساله. یک سال تحصیلی به صورت تمام وقت شامل دو ترم است: بهار (مارس-اواسط جولای) و پاییز (اواسط سپتامبر-ژانویه). در چین هیچ معیاری برای هزینه تحصیل استاندارد وجود ندارد؛ هزینه ها بسته به رشته و دانشگاه انتخاب شده متفاوت خواهد بود. همانطور که در انگلستان و دیگر کشورها، بورسیه تحصیلی برای تامین هزینه های تحصیلی وجود دارد، چین گزینه ای مقرون به صرفه برای تحصیلات دکترا در خارج از کشور است و دانشجویان می توانند با دریافت بورسیه تحصیلی چین، هزینه های خود را در این کشور کاهش دهند.

تحصیل پزشکی در چین

صدها مدارس پزشکی و دانشگاه در چین وجود دارد که به هزاران نفر از دانشجویان خارجی و محلی، آموزش می دهد، بنابراین گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد. این شامل برخی از بهترین مدارس پزشکی در جهان است، مانند دانشگاه پکن و دانشگاه فودان. تقریبا تمام دانشکده های پزشکی چین در دایرکتوری آموزش بین المللی پزشکی (IMED) ثبت شده اند. هزینه تحصیل برای مدارس پزشکی در چین بسیار کم است و سالانه حدود 1،000-2،000 دلار هزینه خواهید کرد. این مسئله دلیلی معقول برای مهاجرت به چین برای تحصیل پزشکی در میان دانشجویان بین المللی می باشد.

اکثر دانشگاه های چین، دوره های تحصیلی پزشکی خود را به عنوان لیسانس پزشکی، لیسانس جراحی (MBBS) ارائه می دهند. برنامه MBBS یک روند سریع برای تبدیل شدن به یک دکتر است. این دوره پنج سال طول می کشد، به این معنی که شما می توانید سریعتر از پزشکانی که در آمریکا، کانادا یا آلمان تحصیل کرده اند، که هفت تا هشت سال طول می کشد تا کاملا به یک پزشک تبدیل شوید. مدارس پزشکی چینی همچنین در مورد طب سنتی و تکنیک های پزشکی قدیمی مانند طب سوزنی آموزش می دهند. از این رو افراد می توانند تحصیل طب سوزنی در چین را انتخاب کنند.

تحصیل در چین پزشکی

بهترین دانشگاه پزشکی چین برای تحصیل دانشجویان بین المللی که به دنبال مدرک پزشکی هستند، در دسترس می باشد. دوره های زبان انگلیسی آن برای دانشجویان بین المللی متناسب است و برنامه های ارائه مدارک تحصیلی که واجد شرایط آزمون های صدور مجوز پزشکی در سراسر جهان هستند. گواهی های فارغ التحصیلی در چین دارای شناخت بین المللی هستند. آموزش پزشکی در چین به طور معمول یک مدرک لیسانس پنج ساله است، به علاوه یک دوره کارآموزی یک ساله (یا چرخش بالینی، در طی آن دانشجویان به طور جدی در مراقبت از بیمار مشغول به فعالیت هستند) قبل از اعطای مدرک نهایی. تخصص بالینی معمولا شامل یک دوره دو یا سه ساله است.

حتما بخوانید:  دانشگاه Tsinghua چین

پذیرش تحصیلی چین براساس آزمون ورودی ملی برای همه دانشگاه ها است. در چین 45 کالج وجود دارد که انگلیسی را آموزش می دهند و دانشجویان پزشکی خارجی را می پذیرند. MBBS در چین دانشجویان بین المللی را جذب می کند که می خواهند در پزشکی حرفه ای را دنبال کنند. دانشجویان بین المللی می توانند در برنامه های MBBS در چین به زبان چینی یا انگلیسی درخواست دهند. اگرچه آموزش MBBS به زبان انگلیسی است، دانشجویان بین المللی هنوز هم نیاز به تحصیل زبان چینی در چین برای برقراری ارتباط با بیماران در کلینیک ها دارند. همچنین، برای بسیاری از برنامه های MBBS در چین، دانشجویان خارجی باید در آزمون HSK قبل از فارغ التحصیلی شرکت کنند.

هزینه تحصیل در چین

افرادی که تجربه تحصیل در چین را دارند ادعا می کنند که تحصیل در این کشور در مقایسه با انگلستان یا آمریکا، هزینه بسیار کمتری را به دنبال دارد، اما هنوز هم نسبت به برخی کشورهای اروپایی بسیار گرانتر است. البته بسته به دانشگاه و رشته ی تحصیلی دانش آموز دارد، دانشجویان می توانند مبلغ 11،480 تا 20،880 یوان دریکسال تحصیلی (1،320 تا 2،400 پوند) را پرداخت کنند. با این حال، برنامه های پزشکی، مهندسی وشاخه های کسب و کار هزینه بیشتری را به دنبال خواهند داشت، که به طور متوسط 159،300 تا 331،885 یوان (£ 18،319 تا £ 38،166) در سال است. معمولا هزینه تحصیلی برای دانشگاه های چینی بین 597 تا 995 یوان (£ 69 تا 114 پوند) است، اما هرگز بیش از 1327 یوان (150 پوند) نخواهد رسید. در میان تمام برنامه های ارائه شده توسط دانشگاه های چین، مقاطع پزشکی و جراحی گران ترین هزینه های تحصیلی را رقم خواهند زد.

هزینه تحصیل در چین

دانشگاه پکن – یکی از دانشگاه های برتر چین است و مبلغ درخواست برنامه ی تحصیلی در این دانشگاه به طور متوسط 1،128 یوان (129 پوند) است وهزینه تحصیل 23،230 یوان (2،670 پوند) در سال است. یک دانشجوی پکن برای دریافت مدرک کارشناسی چینی چهار سال باید دوران تحصیل خود را تکمیل کند، که انتظار می رود میزان92،927 یوان (10،686 پوند) را جهت هزینه تحصیل خود صرف کند. دانشگاه فناوری نانجینگ در بین دانشگاه های دیگر چین هزینه های تحصیلی (25،130 یوان و یا حدود 2،866 پوند در سال) مقرون به صرفه تری را ارائه خواهد نمود و به طور متوسط دانشجویان مقطع کارشناسی پس از چهار سال تحصیل، مبلغ 100،524 یوان (11،464 پوند) را هزینه خواهند کرد. لازم به ذکر است دانشجویان می توانند با استفاده از بورسیه تحصیلی چین، بخشی از هزینه های تحصیل خود را در این کشور پوشش دهند.

معایب تحصیل در چین

در کنار مزایای تحصیل در چین، معایبی نیز وجود دارد که در این قسمت می خواهیم به آن ها اشاره کنیم. سیستم آموزش کشور چین بسیار مشابه با سیستم آموزشی کشور امریکا است. با این حال، آزمون ورودی برای دانشگاههای کشور چین از اهمیت ویژه ای برخوردار است که این امر موجب می گردد تا دانشجویان تنها به آزمون ورودی متمرکز باشند و موارد دیگر برای دانشجویان اهمیت چندانی نداشته باشد. بنابراین دانشجویان وقت کافی برای فعالیت های دیگر ندارند.

 • محصلان بایستی ادبیات زبان چینی را بیاموزند.
 • رتبه C در دانشگاه ها نشان دهنده پایین ترین کیفیت است.
 • صحبت کردن به زبان انگلیسی اشتباه است زیرا فهم آن برای دانشجویان دشوار است.
 • شهریه دانشگاه های دارای سیستم آموزشی به زبان انگلیسی بیشتر است.
 • لهجه صحبت کردن در دانشکده های چین بسیار بی کیفیت است.
 • هزینه اجار مسکن در نقاط مرکزی شهر گران می باشد.
 • جمعیت زیاد این کشور یکی دیگر از معایب می باشد.
 • سرعت اینترنت در این کشور پایین است.
 • رانندگی مردم در این کشور مانند یک پسر بچه 19 ساله عصبانی است.
 • غذاهای غربی در این کشور از کیفیت پایینی برخوردار است.

دانشگاه های معتبر چین

در زیر به تعدادی از معتبرترین دانشگاه های کشور چین اشاره کرده ایم:

 • دانشگاه پکینگ
 • دانشگاه فودان
 • دانشگاه شانگهای
 • دانشگاه سان یات سین
 • دانشگاه ژیژانگ
 • دانشگاه نانجینگ چین
 • دانشگاه سینترال
 • دانشگاه هواژینگ
 • دانشگاه سیچوان
 • دانشگاه ووهان چین
 • دانشگاه ژیامین
 • دانشگاه سوچوا
 • دانشگاه نانکای چین
 • دانشگاه تیانجین
 • دانشگاه کپیتال
 • دانشگاه جینان
 • دانشگاه ژیان

7 مورد از مزیت های تحصیل در کشور چین

ثبات اقتصاد و بازار کار مناسب: اولین مزیت تحصیل در چین

شاید در وهله اول مسئله ثبات اقتصادی و بازار کار در رابطه با تحصیل بی‌ارتباط به نظر برسند اما در بازنگری عمیق متوجه خواهید شد که مسئله ثبات اقتصادی به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل جهت مهاجرت تحصیلی به چین به حساب می‌آید. شما طبق ثبات اقتصادی و بازار کار کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید می‌توانید برنامه‌ریزی مالی انجام داده و مخارج مربوطه را برآورد کنید. وجود بازار کار مناسب برای شما امکان اشتغال در حین تحصیل و پس از تحصیل را فراهم می‌کند و باعث می‌شود تا از این طریق بتوانید برای کسب اقامت دائم چین اقدامات لازم را انجام دهید.

سطح علمی و رنگینگ جهانی بالای دانشگا‌های کشور چین

بی‌شک چین به عنوان یکی از برترین کشورهای آسیایی که دارای دانشکده‌های معتبر بسیار زیادی است شناخته می‌شود. این کشور با جذب اساتید توانمند و دانشجویان نخبه و ممتاز سعی دارد تا توان علمی خود را افزایش داده و در شماره برترین‌های جهان قرار گیرد. تحصیل در دانشگاه‌های کشور چین یک فرصت بی‌نظیر به شمار می‌رود و می‌تواند شما را به یک فرد متبحر در زمینه رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید تبدیل کند.

عدم نژاد پرستی یک مزیت مهم برای مهاجران به چین

مسئله عدم نژاد پرستی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که مورد توجه مهاجران قرار می‌گیرد. شما با هر روشی که جهت مهاجرت اقدام کنید در وهله اول به دنبال امنیت مالی و جانی هستید و دوست دارید در محیطی زندگی کنید که تبعیض نژادی وجود نداشته باشد. کشور چین با فراهم کردن فضایی دوستانه و محیطی آرام سعی دارد تا رضایت مهاجرین را به دست آورد و جوی ایمن را برای آن‌ها فراهم‌ کند.

حتما بخوانید:  دانشگاه نانجینگ چین

کمک‌های مالی و بورسیه تحصیلی: اساسی‌ترین مزیت تحصیل در چین

یکی از مزیت‌های تحصیل در کشور چین حمایت‌های مالی با عناوین مختلف می‌باشد. کشور چین از دانشجویان ممتاز و نخبه به‌ خصوص در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا استقبال خوبی به عمل آورده و مبالغ نقدی یا تخفیف‌های غیر نقدی را برای آن‌ها در نظر می‌گیرد.‌ لازم به ذکر است که تحصیلی پزشکی در چین نیز شامل انواع بورسیه می‌شود. با پر کردن فرم بورسیه دانشگاه مورد نظرتان شانس خود را جهت دریافت بورسیه تحصیلی چین امتحان کنید.

همکاری و تشویق به کار گروه مهم‌ترین اصل تحصیل در چین

با حضور در کشور چین متوجه خواهید شد که کار گروهی و مشارکت تا چه اندازه برای مردمان این کشور حائز اهمیت است. شهروندان چینی عامل موفقیت خود در بسیاری از موارد را تفکر گروهی و مشارکت سایرین می‌دانند. با تحصیل در کشور چین روحیه همکاری و مشارکت در شما تقویت خواهد شد و در مسئله برقراری ارتباط توانمندی بسیار زیادی کسب خواهید کرد.

سطح بالای امنیت به عنوان یک مزیت اساسی در چین

در نگاه اول کنترل جمعیت میلیاردی کشور چین مسئله‌ای بسیار سخت به نظر می‌رسد و شاید مهاجران را با این ذهنیت مواجه کند که در کشور چین امنیت بالایی وجود ندارد. در این خصوص باید گفت که برقراری امنیت به عنوان یکی از ارکان اصلی جامعه کشور چین به شمار می‌رود و برای آن تدابیر متفاوتی اندیشیده شده است.

قوانین سختگیرانه و مجازات سنگین در قبال انجام جرم و جنایت باعث شده تا شهروندان این کشور از انجام موارد این چنینی خودداری کنند و آمار در موارد نام برده شده را به حداقل برسانند.

وجود وسایل حمل و نقل بسیار زیاد در چین

در خصوص ارتباط این ویژگی با مزیت های تحصیل در چین باید گفت که بسیاری از دانشگاه‌های چین از محل اسکان و خوابگاه‌های دانشجویی فاصله دارند و وجود وسایل حمل و نقل سریع و گوناگون می‌تواند نگرانی بسیاری از دانشجویان را برطرف کند. وجود وسایل حمل و نقل سریع در کشور چین باعث شده تا افراد برای رفت و آمد با حداقل مشکل مواجه شده و در اسرع وقت به محل مورد نظر خود برسند‌.

سوالات متداول درباره تحصیل در چین

دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت علوم و بهداشت در کشور چین کدام است؟

 • دانشگاه پکینگ
 • دانشگاه فودان
 • دانشگاه شانگهای
 • دانشگاه سان یات سین
 • دانشگاه ژیجیانگ
 • دانشگاه نانجینگ چین
 • دانشگاه سنترال
 • دانشگاه هواژنگ
 • دانشگاه سیچوان
 • دانشگاه ووهان چین
 • دانشگاه ژیامین
 • دانشگاه سوچول
 • دانشگاه شانکای چین
 • دانشگاه تیانجین
 • دانشگاه کپیتال
 • دانشگاه جینان
 • دانشگاه ژیان

هزینه تحصیل در چین در مقطع کارشناسی چقدر است؟

هزینه تحصیل در این مقطع ۱۰،۰۰۰ تایوان در سال می باشد.

آیا برای تحصیل در چین نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی می باشد؟

خیر، دانشگاه های چین ارائه دهنده دروس به زبان انگلیسی نیز می باشند و تحصیل در چین بدون مدرک زبان امکان پذیر است. متقاضیان الزامی جهت ارائه مدرک زبان ندارند و تنها می بایست به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور چین چقدر است؟

هزینه تحصیل در این مقطع ۲۰،۰۰۰ تا ۶۰،۰۰۰ یوان در سال می باشد.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در کشور چین چقدر است؟

هزینه تحصیل در این مقطع ۱۱،۰۰۰ تا ۵۱،۰۰۰ یوان در سال می باشد.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی چین کدام است؟

 • اصل و کپی گذرنامه (با حداقل ۶ ماه اعتبار)
 • فرم های تکمیل شده اخذ ویزا (Q1)
 • دو قطعه عکس ۳ در ۴ پشت نویسی شده
 • اصل و کپی از پذیرش دانشگاهی مورد تأیید در چین
 • اصل و کپی از تایید خارجه فرم درخواست روادید دانشجویی JW 201) یا ( JW202 صادر شده توسط واحد مربوطه دولت چین
 • ترجمه انگلیسی گواهی عدم سوء پیشینه، تایید شده توسط وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
 • در صورت ادامه تحصیل در چین بیش از یک سال، گواهینامه معاینه بدنی (Physical Examination)
 • پرداخت هزینه صدور ویزا – ۱۱۴ دلار برای X-Visa و ۷۳ دلار برای F-Visa(اگر شما می خواهید به مدت کمتر از 6 ماه در کشور چین اقامت داشته باشید به F-Visa نیاز دارید اما اگر اقامت شما بیش از 6 ماه به طول می انجامد باید برای دریافت ویزای دانشجویی (X-Visa) اقدام کنید.
 • نامه تمکن مالی از بانک به نام فرد متقاضی با مهر شعبه به زبان انگلیسی

هزینه زندگی دانشجویی در چین چقدر است؟

دانشجویان می‌توانند ماهیانه فقط با ۶۰۰ تا 1200 دلار نیازهای خود را تامین کنند.

شرایط کار دانشجویی در حین تحصیل در چین چگونه است؟

در گذشته امکان اشتغال برای دانشجویان بین المللی وجود نداشت .ولی وزارت امنیت عمومی از ماه مارس ۲۰۱۶ اعلام نمود که دانشجویان خارجی اجازه دارند تا در دوران تحصیل به کارآموزی کوتاه مدت مشغول گردند.

حداقل شرط استخدامی برای افراد خارجی:

 • داشتن مدرک معتبر لیسانس
 • دو سال سابقه کار در خارج از چین را پس از فارغ التحصیلی داشته باشند .
 • کارفرمایان مجاز به استخدام افراد خارجی باشند و گواهی مربوط به استخدام افراد خارجی را کسب کرده باشند .

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور چین چند سال است؟

مدت زمان تحصیل در این مقطع 4 سال می باشد.

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور چین چند سال است؟

مدت زمان تحصیل در این مقطع 2 سال می باشد.

مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در کشور چین چند سال است؟

مدت زمان تحصیل در این مقطع 3 تا 5 سال می باشد.

در این مقاله به طور خلاصه شرایط تحصیل در چین را توضیح دادیم اما پیشنهاد می شود که قبل از هرگونه اقدام با کارشناسان ما در موسسه میرداماد در دفاتر شیراز و تهران تماس گرفته و از تمامی زوایای این شرایط آگاه شوید. متخصصان ما می توانند بهترین راهنمای شما در کلیه امور مربوط به تحصیل باشند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.