مشاوره تخصصی و تماس فوری

شما عزیزان جهت مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

کشور نروژ که در شبه جزیره اسکاندیناوی و در شمال غربی اروپا قرار دارد، یکی از مقاصد مهاجرتی متقاضیان از سرتاسر جهان و به ویژه ایرانی ها می باشد. بر این اساس در این مقاله به بررسی روش های مهاجرت نروژ می پردازیم. در این مقاله می خوانید:

 • چرا مهاجرت به نروژ؟
 • رضایتمندی مهاجران از مهاجرت به نروژ
 • مهاجرت به نروژ از طریق کار
 • مدارک لازم اخذ ویزای کار نروژ
 • مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل
 • مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج
 • مهاجرت به نروژ از طریق تولد
 • مهاجرت به نروژ از طریق ویزای توریستی
 • مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی
 • اخذ اقامت دائم نروژ از طریق مهاجرت
 • اخذ تابعیت نروژ از طریق مهاجرت
 • مزایای مهاجرت به نروژ
 • سخن آخر
 • سوال های متداول در مورد مهاجرت به نروژ

چرا مهاجرت به نروژ؟

کشور نروژ از برترین و پیشرفته ترین کشورهای جهان محسوب می شود. این کشور که دارای بالاترین سطح رفاه و برابری اجتماعی است، دارای بالاترین میزان رضایتمندی و امید به زندگی نیز می باشد. سازمان ملل متحد کشور نروژ را به عنوان دارنده بالاترین استانداردهای جهانی برای زندگی در میان کشورهای جهان معرفی کرده است. وجود برابری جنسیتی، پایین بودن جرم و جنایت و وجود امنیت اجتماعی و مالی از دیگر عوامل مهاجرت متقاضیان به کشور نروژ می باشد.کشور نروژ با دارا بودن دانشگاه های معتبر و جهانی، امکانات پزشکی، امنیت و رفاه اجتماعی و بالا بودن امید به زندگی از جمله مقاصد مهاجرت تحصیلی به نروژ و شغلی جهان به شمار می آید. این کشور از لحاظ اقتصادی کشور سالمی است و در مقایسه با دیگر کشورهای جهان کمتر دچار فساد اداری و اقتصادی شده است. بر این اساس برای سرمایه گذاری از امنیت بالایی برخوردار است.امنیت اقتصادی، عدم وجود فساد اداری و اقتصادی و پایین بودن نرخ بیکاری و تورم از مهم ترین شاخص های اقتصادی هر کشور محسوب می شود که سرمایه گذاران خارجی بر اساس آن ها تصمیم به سرمایه گذاری در آن کشور می کنند. کشور نروژ دارای پایین ترین نرخ بیکاری در حدود ۳ درصد در میان کشورهای اروپایی می باشد.

این کشور همواره در فهرست مقاصد مهاجرت تحصیلی و کاری متقاضیان ایرانی قرار داشته است. بر این اساس مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد( توسعه گران عدالت و مهر) در این مقاله به بررسی دقیق روش های مهاجرت به کشور نروژ پرداخته اند. اگر قصد اخذ اقامت این کشور را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

رضایتمندی مهاجران از مهاجرت به نروژ

کشور نروژ از دیرباز مورد توجه متقاضیان ایرانی بوده است و در سال های اخیر روند این گرایش افزایش یافته است. از مجموع تعداد افراد مهاجر در این کشور در حدود یک سوم از طریق شغل و کار به این کشور مهاجرت کرده اند. در کشور نروژ مهاجران و شهروندان بر اساس علم و دانش و توانایی خود به اشتغال و کار و فعالیت مشغول می شوند. رونق و رشد بازار تجاری و کسب و کار و همچنین امنیت بازار موجب شده است تا مهاجران سرمایه گذار با درآمدزایی زندگی خوبی در این شادترین کشور جهان داشته باشند. رایگان بودن تحصیل دانشگاهی و عملی بودن واحدهای درسی دانشگاهی و همچنین بالا بودن کیفیت و مدارک دانشگاه ها موجب شده است تا متقاضیان تحصیلی با اطمینان از آینده ای درخشان مشغول تحصیل در نروژ شوند.سطح امنیت و رفاه در کشور نروژ بسیار بالا می باشد و افراد به راحتی می توانند با اشتغال بخشی از درآمد خود را پس انداز کنند. وجود آزادی های مدنی و مردم آرام و شاد و مهربان این کشور و همچنین شرایط اقتصادی بسیار خوب شهروندان و وجود بیمه های درمانی عالی این کشور موجب رضایت مندی مهاجران از زندگی و اقامت در این کشور را فراهم کرده است. دولت نروژ با اتخاذ سیاست های جدید در راستای حمایت از سرمایه گذاران فرصتی را فراهم کرده است که سرمایه گذاران با سرمایه گذاری در این کشور کمتر از یک سال به سوددهی می رسند.

مهاجرت به نروژ از طریق کار

کشور نروژ نیازمند متخصصان حرفه ای و شغلی مجرب و ماهر می باشد و بر این اساس متقاضی دریافت ویزای کار نروژ باید دارای تخصص حرفه ای و کاری باشد. اگر متقاضی دارای تخصص حرفه ای و مهارت شغلی در حوزه های برق و الکترونیک، کامپیوتر و IT، ورزش و آشپزی باشد، در اولویت استخدام در این کشور قرار دارند. متقاضیان کار و اشتغال در هر کشور باید بر اساس شغل های مورد نیاز آن کشور برای اخذ ویزای کار اقدام کنند.کشور نروژ نیز از این امر مستثنا نیست. البته کارفرمایان نروژی بر اساس قوانین کار این کشور باید در ابتدا نیروی کار نروژی و اروپایی را مد نظر قرار گیرند. اما با این وجود متقاضیانی که دارای تخصص کاری ویژه و مهارت خاص در حوزه شغلی خود می باشند، شانس بیشتری برای استخدام دارند.مشاغل مورد نیاز این کشور شغل هایی در حوزه تحقیق و پژوهش، مهندسی و ساخت و ساز می باشد. اخذ ویزای کاری یکی از بهترین روش های مهاجرت به این کشور است چرا که وجود امنیت شغلی و حرفه ای و همچنین فرصت های شغلی فراوان و بالا بودن سطح درآمد از اولویت های افرادی است که قصد مهاجرت شغلی به دیگر کشورهای جهان را دارند. متقاضی برای اخذ ویزای کار نروژ می تواند به دو طریق پیشنهاد کارJob Offer و جست و جوی کار Job Seeker اقدام کند:

مهاجرت به نروژ از طریق کار

مهاجرت به نروژ از طریق کار

ویزای کار نروژ از طریق پیشنهاد کارJob Offer

متقاضی می تواند با یافتن کارفرمای نروژی و دارا بودن دعوتنامه کاری از طرف کارفرمای نروژی و امضای قرارداد با این کارفرما ویزای کار نروژ را اخذ کند. البته کارفرماهای نروژی در وهله اول و دوم متقاضیان بومی نروژی و یا اروپایی را برای استخدام مد نظر دارند و سپس در صورت عدم وجود نیروی کار نروژی و یا اروپایی با متقاضی خارجی قرارداد امضا می کنند.شرایط اخذ ویزای کار از این روش برای متقاضیان ایرانی چندان راحت به نظر نمی رسد به این دلیل که کارفرمای نروژی در صورتی با متقاضی ایرانی قرارداد امضا می کند که در کشور نروژ و کشورهای اتحادیه اروپا شهروندی برای این فرصت شغلی درخواست ندهد و یا این که دانشجوی شهروند این کشور و یا پناهنده جویای کار در نروژ خواهان پر کردن این فرصت شغلی نباشند که برای متقاضیان ایرانی شرایط پیچیده به نظر می رسد.

ویزای کار نروژ از طریق جست و جوی کار Job Seeker

متقاضی در این روش می تواند از طریق مهلت جست و جوی کار یک ساله در کشور نروژ به جست و جوی کار بپردازد و از این طریق ویزای کار این کشور را اخذ کند. دولت نروژ در راستای کمک به مهاجران شغلی در جهت یافتن شغل مورد نظر به آنان مهلت یک ساله جست و جوی کار را ارائه می دهد تا متقاضی با یافتن شغل در این مدت بتواند ویزای کار نروژ را دریافت کند. متقاضی برای اخذ ویزای کار در این روش باید دارای تمکن مالی ماهانه۲۰.۵۰۰ کرون باشد و بتواند هزینه های زندگی خود در مدت اقامت در این کشور را تامین کند. متقاضی برای اخذ ویزای کار نروژ با این روش باید واجد شرایطی باشد.از جمله شرایط مهم اخذ ویزای کار نروژ می توان به دارا بودن مهارت کاری و تجربه حرفه ای اشاره کرد. سوابق حرفه ای و کاری متقاضی و همچنین تحصیلات دانشگاهی و مدرک معتبر از دانشگاه ها و مراکز آموزشی معتبر به عنوان امتیازهای مثبت و موثری در جهت اخذ ویزای کاری در نظر گرفته می شود. متقاضی اخذ ویزای کار نروژ باید در کشور خود به مدت ۳ سال به فراگیری مهارت حرفه ای و کاری پرداخته باشد و تجربه کاری و حرفه ای را در این مدت کسب کرده باشد. متقاضی به هنگام امضای قرارداد کاری با کارفرمای نروژی باید مواردی را مد نظر قرار دهد.

یکی از مهم ترین موارد در قراردادهای کاری میزان حقوق و دستمزد است که بر اساس قوانین کار نروژ میزان حقوق و درآمد متقاضی خارجی که از طرف کارفرمای نروژی پرداخت می شود، نباید کمتر از متوسط حقوق پرداخت شده در این کشور باشد. اگر متقاضی پس از مدتی کار و اشتغال در این کشور قصد تغییر کارفرمای خود را با حفظ نوع شغل خود داشته باشد، نیاز به اخذ مجوز جدید کار ندارد. در صورتی که متقاضی شغل خود در کشور نروژ را به دلایلی از دست بدهد، باید در مدت ۷ روز این موضوع را به اطلاع پلیس نروژ برساند و می تواند تا ۶ ماه در این کشور در جست و جوی کار باشد و کار جدیدی پیدا کند. از مهم ترین مشاغل مورد نیاز نروژ در سال ۲۰۲۰۲۰۲۱ مشاغل زیر را می توان برشمرد:

 • مهندسی ساخت و ساز و ساختمان، مهندسی نفت و گاز و پتروشیمی، مهندسی کامپیوتر و توسعه دهند وب، برنامه نویسی وب و ویندوز، شغل هایی در حوزه گردشگری، تهیه غذاهای دریایی و حمل و نقل جاده ای( راننده تاکسی، کامیون و اتوبوس)، شغل هایی در حوزه استارت آپ، پرستاری و شغل هایی در حوزه های تحقیق و پژوهش
 • مشاغلی مانند شیرینی پزی و آشپزی و آرایشگری برای خانم ها

متوسط حقوق برای متقاضیان لیسانس در حدود ۱۰۰.۴۰۰ کرون نروژی و برای متقاضیان فوق لیسانس در حدود ۲۰۰.۴۰۰ کرون نروژی می باشد. متقاضیان با اخذ ویزای کاری نروژ می توانند برای اخذ ویزای همراه همسر و فرزندان خود در نروژ اقدام کنند. متقاضی به منظور اخذ ویزای همراه برای خانواده خود باید دارای تمکن مالی سالانه ۳۰۶.۷۰۰ کرون نروژ باشد.

مدارک لازم اخذ ویزای کار نروژ

متقاضی به منظور اخذ ویزای کار نروژ باید مدارک لازم را ارائه دهد. همه مدارک باید به زبان نروژی و یا زبان انگلیسی ترجمه شده باشد و دارای مهر تائید دادگستری باشد. متقاضی باید این مدارک را به دفتر سفارت نروژ در کشور خود تحویل دهد. این مدارک عبارت است از:

 • آخرین مدرک تحصیلی دانشگاهی
 • سوابق و رزومه کاری متقاضی
 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزای کاری نروژ
 • دعوتنامه از طرف کارفرمای نروژی و مبلغ حقوق ذکر شده در قرارداد
 • مدارک اثبات نیاز نروژ به تخصص و حرفه متقاضی
 • ارائه بیمه سلامت
 • ارائه مدارک تحصیلی در دوره های آموزشی و حرفه ای
 • رسد پرداخت هزینه درخواست ویزای کار نروژ در حدود ۵۰۰ یورو بدون استرداد
 • گواهی و اسناد محل زندگی در نروژ
 • پاسپورت معتبر و ۲ قطعه عکس

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

آموزش و تحصیلات در کشور نروژ اهمیت فراوانی دارد. نظام آموزشی این کشور بر اساس سه دوره دبستان، راهنمایی و دبیرستان می باشد. همه کودکان در نروژ باید از ۶ سالگی تا ۱۶ سالگی در مدرسه تحصیل کنند. تحصیل در مدارس نروژ به طور رایگان و به زبان نروژی می باشد. کودکان از ۶ تا ۱۳ سالگی در دبستان و از ۱۳ تا ۱۶ سالگی در راهنمایی به طور اجباری تحصیل می کنند. مدت تحصیل ۳ ساله دبیرستان به صورت اختیاری است. پس از گذراندن دوره دبیرستان متقاضیان می توانند وارد دانشگاه های این کشور شوند.دانشگاه های این کشور در زمره برترین دانشگاه های جهان قرار دارند. بر اساس رتبه و رنکینگ جهانی برترین دانشگاه های جهان QS در سال ۲۰۲۰ دانشگاه های اسلو با رتبه جهانی ۱۳۵، دانشگاه برگن با رتبه جهانی ۱۷۱، دانشگاه ترومسو با رتبه جهانی۳۶۹ و دانشگاه علم و صنعت با رتبه جهانی ۳۶۳ در برترین رتبه های جهانی قرار دارند.

طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی نروژ در حدود ۳ سال می باشد. زبان تحصیل در این مقطع نروژی است. مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نروژ در حدود ۲ سال می باشد. متقاضیان ایرانی می توانند در رشته های مهندسی پزشکی، داروسازی، روان شناسی، مدیریت، هنر، زیست شناسی و MBA در مقطع کارشناسی در این کشور تحصیل کنند. تحصیل در این مقطع رایگان می باشد اما متقاضیان باید دارای مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس ۶.۵ باشند.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

متقاضیان تحصیل در دوره دکترا نروژ باید دارای مدرک کارشناسی ارشد و رزومه تحصیلی علمی قوی باشند. دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی و اخذ پذیرش از استاد راهنما برای اخذ پذیرش در مقطه دکترا نروژ الزامی می باشد.مدت زمان تحصیل در دوره دکترا این کشور در حدود ۴سال می باشد. دانشجویان برای تحصیل در نروژ ملزم به پرداخت هزینه تحصیل و شهریه نمی باشند و فقط باید در حدود ۱۰۰ دلار برای هزینه های اداری هر ترم پرداخت کنند. دانشجویان با کار دانشجویی تا ۲۰ ساعت در هفته و اخذ بورسیه های دانشجویی می توانند هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ را  برای خود تامین کنند.دانشجویان مقطع دکترا از حقوق ماهانه ۲۲.۰۰۰ کرون نیز برخوردار می باشند. کیفیت بالای آموزشی دانشگاه ها، بالا بودن استانداردهای آموزشی، اخذ پذیرش آسان و دانشگاه های معتبر در نروژ موجب شده است تا این کشور مقصد بسیار خوبی برای مهاجران تحصیلی محسوب شود.

متقاضی با تمام شدن دوره تحصیلی می تواند با یافتن کار مناسب ویزای تحصیلی نروژ خود را به ویزای کاری تبدیل کند. در این روش متقاضی پس از فارغ تحصیلی در فرصت ۶ ماه تا یک سال می تواند در مهلت یک ساله جست و جوی کار در این کشور کار مورد نظر خود را پیدا کند و با یافتن کار ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کند.متقاضی می تواند از طریق اخذ ویزای اقامت برای آموزش یک دوره کوتاه مدت نیز پس از تمام شدن دوره آموزشی و یافتن کار برای اخذ ویزای کاری این کشور اقدام کند. به طور کلی دولت نروژ با ارائه فرصت ۶ ماهه جست و جوی کار، امکان یافتن کار برای فارغ تحصیلان این کشور را فراهم کرده است. این کشور به عنوان بازار کار مهندسی نفت شناخته می شود و متقاضیانی که دارای این مدرک تحصیلی می باشند در اولویت استخدام قرار دارند. تحصیل در کشور نروژ در مقایسه با دیگر کشورهای اسکاندیناوی ( سوئد، دانمارک و فنلاند) برای متقاضیان ایرانی به صرفه تر و مناسب تر می باشد. هزینه تحصیل در نروژ سالانه در حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ کرون نروژی است.

مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری

کشور نروژ در زمینه صنعت نفت و گاز از کشورهای قدرتمند جهان است و در حوزه های فناوری، صنعت و تکنولوژی پیشرفت های بی نظیری داشته است. سرمایه گذاران با توجه به پایین بودن نرخ تورم و ثبات اقتصادی و امنیت اقتصادی و سیاسی این کشور با سرمایه گذاری در این کشور نه تنها از سوددهی این سرمایه گذاری اطمینان حاصل می کنند، بلکه می توانند اقامت این کشور را اخذ کنند.حداقل میزان سرمایه گذاری در این کشور در حدود ۱۰۰.۰۰۰ یورو می باشد. سرمایه گذاران پس از ۳ سال از سرمایه گذاری می توانند اقامت نروژ را اخذ کنند و پس از ۷ سال زندگی و اشتغال در این کشور برای اخذ پاسپورت نروژ اقدام کنند. به طور کلی سرمایه گذار می تواند از ۳ روش اقدام به سرمایه گذاری در کشور نروژ کند. ثبت شرکت با مسولیت محدودAS، ثبت شرکت عمومیASA و ثبت دفتر شعبه. در ادامه به بررسی هر یک از این روش ها می پردازیم:

مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به نروژ از طریق ثبت شرکت با مسولیت محدودAS

متقاضی سرمایه گذاری و مهاجرت به نروژ می تواند با ثبت شرکت در نروژ اقامت این کشور را اخذ کند. متقاضی بدین منظور باید محل مناسبی برای شرکت تجاری فراهم کند. متقاضی باید طرح تجاری و اقتصادی خود را که دارای توجیه اقتصادی می باشد ارائه دهد. این نوع سرمایه گذاری برای ثبت شرکت هایی با کسب و کارهای کوچک می باشد. سرمایه گذار باید برای ثبت شرکت AS در نروژ در حدود ۴۰۰.۰۰۰ یورو سرمایه گذاری کند. متقاضی باید برای شرکت AS یک سهامدار و هیئت مدیره انتخاب کند. علاوه بر این ۵۰ درصد پرسنل این شرکت باید شهروند و تبعه نروژ باشند.

مهاجرت به نروژ از طریق ثبت شرکت عمومیASA

متقاضی سرمایه گذاری در نروژ می تواند از طریق ثبت شرکت عمومی ASA برای کسب و کارهای جهانی و بین المللی اقدام کند. سرمایه گذار برای این شرکت باید یک سهامدار و هیئت مدیره انتخاب کند و ۵۰ درصد از اعضا و پرسنل شرکت را از افراد بومی و شهروند نروژ انتخاب کند. سرمایه گذار باید به صورت مشارکتی حداقل یک میلیون کرون سوئد برای ثبت این نوع شرکت سرمایه گذاری کند و همه این هزینه را یک جا و کامل پرداخت کند.

مهاجرت به نروژ از طریق ثبت دفتر شعبه

متقاضی سرمایه گذاری در کشور نروژ که دارای تمکن مالی کمتری می باشد، می تواند یک شعبه از شرکت خود را در این کشور راه اندازی کند. متقاضی باید این شعبه را در اداره ثبت سازمان کسب و کار ثبت کند. برآورد سود و زیان شعبه های دفتر بر اساس شرکت اصلی و مادر انجام می شود.

مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج

متقاضی مهاجرت به کشور نروژ می تواند از طریق ازدواج با تبعه و شهروند نروژ اقامت این کشور را اخذ کند. ویزای ازدواج نروژ از راحت ترین روش های اخذ اقامت این کشور می باشد. متقاضی ازدواج باید با ارائه گواهی و اسناد مالی اثبات کند که توانایی تامین هزینه های زندگی خود و همسر خود در طی زندگی مشترک در کشور نروژ را دارا می باشد. متقاضی و طرف دوم ازدواج باید قبل از ازدواج به مدت ۲ سال یکدیگر را دیده و شناخته باشند و با ارائه مدارک مانند فیلم ها و عکس های نامزدی و دوستی این آشنایی را اثبات کنند. علاوه بر این متقاضی ازدواج باید با یک اجازه اقامت موقت ۶ ماهه وارد کشور نروژ شود و در طی ۶ ماه ازدواج خود را به طور قانونی و رسمی ثبت کند.ازدواج متقاضی خارجی و تبعه نروژ باید به صورت واقعی و رسمی باشد و برای اخذ اقامت این کشور انجام نگرفته باشد. اگر به طریقی مشخص شود که این ازدواج فقط برای اخذ اقامت و مهاجرت به نروژ انجام گرفته است، متقاضی نمی تواند برای اخذ اقامت این کشور اقدام کند. در صورتی که در طی ۵ سال هر دو طرف ازدواج با هم و در کشور سوئد زندگی کنند و متقاضی مرتکب جرم و جنایتی در این کشور نشده باشد، می تواند برای اخذ اقامت دائم نروژ اقدام کند.

مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج

مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج

مهاجرت به نروژ از طریق تولد

به طور کلی کشورهای جهان به منظور اعطای تابعیت بر اساس دو قانون خون و خاک عمل می کنند. بر اساس قانون خون اگر کودکی در یک کشور مشخص از پدر و مادری متولد شود که دارای تابعیت آن کشور باشند، آن کودک نیز تابعیت آن کشور را اخذ می کند. بر اساس قانون خاک اگر کودکی در خاک یک کشور مشخص متولد شود، صرف نظر از تابعیت پدر و مادر، این کودک تابعیت آن کشور را بر اساس تولد در خاک آن کشور اخذ می کند. کشور نروژ از این لحاظ بر اساس قانون خون عمل می کند.
کشورهای کانادا، آمریکا، پرتغال و برزیل بر اساس قانون خاک عمل می کنند. بر طبق قوانین اعطای تابعیت نروژ، اگر کودکی که دارای پدر و مادر نروژی است در این کشور متولد شود، این کودک تابعیت نروژ را دریافت خواهد کرد. در قوانین کشور نروژ قید نشده است که ازدواج پدر و مادر کودک متولد شده در این کشور باید رسمی باشد تا کودک تابعیت این کشور را اخذ کند بر این اساس کودکی که از پدر و مادر ازدواج نکرده در این کشور متولد می شوند، در صورتی که پدر و مادر دارای تابعیت و شهروندی نروژ باشند، کودک نیز این تابعیت را دریافت خواهد کرد. بر اساس قانون خون کودکی که در خاک نروژ متولد شود بر اساس تابعیت پدر و مادرش می تواند تابعیت این کشور را دریافت کند.

مهاجرت به نروژ از طریق ویزای توریستی

متقاضیان می توانند با اخذ ویزای توریستی مجوز اقامت موقت کشور نروژ را اخذ کنند. مدت زمان اعتبار ویزای توریستی نروژ در حدود ۳ ماه می باشد. این روش برای اقامت موقت و توریستی در نروژ می باشد و متقاضی نمی تواند در این مدت ۹۰ روزه کار و سرمایه گذاری در این کشور انجام دهد. ارائه تمکن مالی کافی و پاسپورت معتبر و اوراق هویتی برای اخذ این ویزا الزامی است.

مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی

متقاضی اخذ اقامت دائم نروژ از طریق پناهندگی می تواند اقامت این کشور را اخذ کند. البته موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد( توسعه گران عدالت و مهر) به هیچ عنوان گزینه پناهندگی را به متقاضیان مهاجرت به کشورهای جهان پیشنهاد نمی دهند و ذکر این مطلب در این مقاله صرفا در جهت آگاهی و اطلاع متقاضیان از روش های اخذ اقامت دائم این کشور می باشد و هدف دیگری ندارد.بر اساس کنوانسیون ژنو پناهندی فردی است که بنا به داشتن عقاید مذهبی، اجتماعی، سیاسی و قومی متفاوت در کشور خود امنیت جانی ندارد و در صورت برگشت به کشور خود مورد آسیب و تهدید و حتی مرگ قرار می گیرد.به طور کلی شرایط زندگی و اقامت پناهجویان در کشور نروژ شرایط مناسب و مساعدی نمی باشد. اما اگر متقاضی قصدپناهندگی به این کشور را داشته باشد، دولت نروژ مدارک و دلایل متقاضی پناهندگی را بررسی می کند و در صورت تائید دلایل متقاضی به وی مجوز اقامت ۳ ساله اعطا می شود. اگر درخواست پناهندگی متقاضی پذیرفته نشود، متقاضی باید این کشور را سریع ترک کند. به طور کلی گزینه پناهندگی گزینه مناسبی برای اخذ اقامت کشور نروژ نمی باشد.

اخذ اقامت دائم نروژ از طریق مهاجرت

متقاضی بر اساس روش های ذکر شده در این مقاله می تواند به کشور نروژ مهاجرت کند. متقاضیان اخذ ویزای کار با اشتغال در این کشور به مدت ۳ سال می توانند برای اخذ اقامت دائم خود اقدام کنند. دانشجویان نیز با یافتن کار پس از فارغ تحصیلی می توانند با اخذ ویزای کاری و اشتغال اقامت دائم این کشور را اخذ کنند. متقاضی که مجوز اقامت نروژ را دریافت کرده است، در صورتی که به مدت ۷ سال در این کشور زندگی و کار کرده باشد، می تواند برای اخذ تابعیت نروژ اقدام کنند. تا قبل از سال ۲۰۲۰ کشور نروژ تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناخت اما بر اساس قوانین جدید از فوریه ۲۰۲۰ متقاضیان می توانند با حفظ تابعیت فعلی خود تابعیت نروژ را نیز دریافت کنند.

اخذ اقامت دائم نروژ از طریق مهاجرت

اخذ اقامت دائم نروژ از طریق مهاجرت

اخذ تابعیت نروژ از طریق مهاجرت

متقاضی به منظور اخذ تابعیت و شهروندی نروژ باید به مدت ۷ سال در این کشور به کار و اشتغال و زندگی مشغول باشد. یکی از موارد مهم در اخذ تابعیت هر کشور موضوع تابعیت مضاعف می باشد. کشور نروژ اخیرا تابعیت مضاعف را به رسمیت می شناسد و متقاضیان می توانند با دارا بودن تابعیت فعلی خود تابعیت نروژ را نیز دریافت کنند.متقاضی در ابتدا با اخذ ویزای کار در نروژ مشغول کار و اشتغال می شود و پس از ۳ سال کار و اشتغال و زندگی می تواند اقامت دائم این کشور را دریافت کند. با اخذ تابعیت و شهروندی نروژ متقاضی می تواند برای اخذ پاسپورت این کشور اقدام کند.پاسپورت نروژ از لحاظ اعتبار و ارزش در رتبه چهارمین پاسپورت معتبر دنیا قرار دارد و متقاضیان با این پاسپورت می توانند به ۱۷۰ کشور جهان بدون اخذ ویزا رفت و آمد کنند. متقاضیانی که قصد اخذ تابعیت و شهروندی نروژ را دارند، باید واجد شرایطی باشند. یکی از مهم ترین شرایط اخذ تابعیت و شهروندی نروژ دارا بودن اقامت دائم این کشور می باشد. برخی از مهم ترین شرایط اخذ تابعیت نروژ عبارت است از:

 • عدم سوپیشینه و عدم ارتکاب جرم و جنایت در مدت زندگی در نروژ
 • دارا بودن اقامت دائم نروژ
 • تسلط و مهارت به زبان نروژی و شرکت در کلاس های آموزش زبان نروژی
 • زندگی و کار و اشتغال به مدت ۷ سال در نروژ
 • پرداخت منظم و به موقع مالیات ها
اخذ تابعیت نروژ از طریق مهاجرت

اخذ تابعیت نروژ از طریق مهاجرت

مزایای مهاجرت به نروژ

متقاضی با روش های مختلف مهاجرت به نروژ و اخذ اقامت این کشور می تواند از مزیت های زندگی و اقامت در این کشور برخوردار شود. البته در کنار همه مزیت های زندگی و کار در کشور نروژ ذکر این نکته ضروری است که کشور نروژ دارای آب و هوای خاصی است که ممکن است چند ماه سال کاملا شب و چند ماه سال کاملا روز باشد. از مهم ترین مزیت های مهاجرت به نروژ موارد زیر را می توان برشمرد:

 • دارنده بالاترین استانداردهای جهانی برای زندگی در میان کشورهای جهان
 • زندگی در اجتماعی با برابری جنسیتی، جرم و جنایت پایین و وجود امنیت اجتماعی و مالی
 • وجود دانشگاه های معتبر و جهانی، امکانات پزشکی، امنیت و رفاه اجتماعی
 • بالا بودن امید به زندگی در میان مردم نروژ
 • وجود اقتصاد سالم نروژ که در مقایسه با دیگر کشورهای جهان کمتر دچار فساد اداری و اقتصادی شده است.
 • بالا بودن سطح امنیت برای سرمایه گذاری خارجی
 • پایین بودن نرخ تورم و بیکاری
 • وجود فرصت های شغلی
 • زندگی در کشوری اروپایی با بالاترین سطح رفاه اجتماعی
 • زندگی در دومین کشور شاد جهان
 • برخورداری از برابری اجتماعی و مدنی در کار و زندگی
 • محاسبه ساعت های کاری بیش تر از ۴۰ ساعت به عنوان اضافه کاری
 • مرخصی با حقوق به مدت ۱۰ ماه برای مادران صاحب فرزند شده

سخن آخر

در این مقاله روش های مهاجرت به نروژ مورد بررسی قرار گرفت. از مجموع موارد شرح داده شده می توان نتیجه گیری کرد که مهاجرت تحصیلی و کاری بهترین روش های مهاجرت به نروژ می باشد. رایگان بودن تحصیل در این کشور و همچنین وجود دانشگاه های معتبر مهاجرت تحصیلی را به بهترین روش مهاجرت به نروژ تبدیل کرده است.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی اخذ اقامت نروژ، مشاوران موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد( توسعه گران عدالت و مهر) در شعبه های تهران و شیراز با ارائه خدمات مشاوره ای مهاجرتی بهترین گزینه مهاجرتی را به شما ارائه می دهند. مشاوران و کارشناسان مجرب و برجسته موسسه میرداماد با تسلط و اشراف کامل به قوانین مهاجرتی و حقوقی در زمینه های اخذ پذیرش تحصیلی، ویزای شغلی و تحصیلی و اخذ پذیرش از برترین دانشگاه های اروپا و آسیا از ابتدای تشکیل پرونده مهاجرتی تا رسیدن به مقصد در کنار شما خواهند بود.

سوالات متداول در مورد مهاجرت به نروژ

1- آیا کشور نروژ تابعیت مضاعف را به رسمیت می شناسد؟

بله از سال ۲۰۲۰ این کشور تابعیت مضاعف و دوگانه را رسمی و قانونی می داند.

2- روش های مهاجرت به نروژ کدامند؟

اخذ ویزای کاراخذ ویزای تحصیلی سرمایه گذاری ازدواج و تولد و پناهندگی

3- مهم ترین شرط اخذ ویزای کار نروژ چیست؟

دارا بودن تخصص کاری و سوابق حرفه ای

4- میزان حقوق دانشجویان دکترا در نروژ چقدر است؟

دانشجویان مقطع دکترا از حقوق ماهانه ۲۲.۰۰۰ کرون برخوردار می باشند.

5- میزان تمکن مالی برای سرمایه گذاری در نروژ چقدر است؟

حداقل در حدود ۱۰۰.۰۰۰ یورو

6- کم هزینه ترین روش مهاجرت به نروژ چیست؟

اخذ ویزای کاری و اخذ ویزای تحصیلی

7- مهم ترین شرط مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج چیست؟

هر دو طرف ازدواج باید قبل از ازدواج به مدت ۲ سال یکدیگر را دیده و شناخته باشند و با ارائه مدارکی مانند فیلم ها و عکس های نامزدی و دوستی این آشنایی را اثبات کنند.

8- پس از چند سال متقاضی ازدواج می تواند اقامت دائم نروژ را اخذ کند؟

پس از ۵ سال در صورتی که متقاضی هنوز با همسر خود زندگی کند.

9- پس از چند سال متقاضی می تواند اقامت نروژ را اخذ کند؟

به طور کلی پس از ۵ سال کار و زندگی و اشتغال

10- روش های اقامت نروژ از طریق سرمایه گذاری چیست؟

ثبت شرکت با مسولیت محدودAS، ثبت شرکت عمومیASA و ثبت دفتر شعبه.

11- آیا در اقامت توریستی نروژ متقاضی مجوز کار و اشتغال دارد؟

متقاضی با اخذ ویزای توریستی نروژ نمی تواند در این کشور کار و سرمایه گذاری انجام دهد.

34 دیدگاه برای “مهاجرت به نروژ

 1. رحيم گفت:

  سلام بنده ميخواستم همراه با خانواده كه ٥نفر هستيم براى شغل پرورش گاو شيرى يا گوشتى به نروژ مهاجرت كنم
  لطفا راهنماي بفرماييد

  1. مشاور بخش تحصیل و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   اگر طرح جدیدی در زمینه استارت آپ دارید ممکن است شانسی جهت مهاجرت از طریق داشته باشید.

 2. akram گفت:

  سلام شرایط اقامت درنروژبامدرک دیبلم حسابداری و کامپتربرای ادامه تحصیل درآن کشورباهزینه های کامل مرا راهنمای بفرماید تشکر ازشما

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام وقت بخیر جهت ادامه تحصیل در نروژ، فراگیری زبان نروژی قبل از شروع کورس لیسانس به مدت یکسال نیاز است و بدلیل سختی در یادگیری زبان احتمال دریافت ویزا در مقطع لیسانس بسیار پایین می باشد.

 3. خادمی گفت:

  سلام وقت بخیر ایا کشور نروژ از طریق خرید ملک اقامت میده؟ مبلغش چقدره؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، بله امکان دریافت اقامت از طریق خرید ملک در کشور نروژ وجود دارد، اما اقامت دائم خیر زیرا شرایط خاص خود را دارد. معمولا افراد برای خرید ملک، وامی را تحت عنوان وام مسکن می‌گیرند که در مدت 15 تا 20 سال باید بازپرداخت شود.

 4. پروا گفت:

  سلام
  روز بخیر
  میخواستم بدونم ایا کشور های حوزه اسکاندیناوی برای ویزا دادن و پذیرش دانشجوهای انصرافی مشکلی دارند؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام در خصوص پذیرش تحصیلی دانشگاه های اسکاندیناوی شرایط سختی را در نظر می گیرند.

 5. خشایار گفت:

  سلام خسته نباشید
  دوست عزیز بنده دارای مدرک کارشناسی ارشد برق قدرت از واحد ساوه میباشم
  و قصد مهاجرت کاری دارم به نروژ
  لطفا راهنمایی کنید

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   برای مهاجرت کاری به نروژ حتما باید یک پیشنهاد شغلی و یا آفر کاری ارائه دهید.

 6. احسنی گفت:

  سلام روز بخیر من حدودا 600میلیون تومن سرمایه دارم با این پول چطور میتونم به نروژ مهاجرت کنم؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و احترام
   شما می توانید از طریق سرمایه گذاری اقدام نمایید. لطفا با کارشناسان خبره ما تماس حاصل نمایید تا شما را به طور کامل راهنمایی نمایند.

 7. atena گفت:

  با سلام و عرض روز بخیر
  در مورد شرایط ثبت شرکت نروژ سوال داشتم
  آیا امکان داره دو نفر ، مثلا پسر دایی و پسر عمه ، با هم یک شرکت محدود خصوصی ولی با پلن خوب را تاسیس کنند و از این طریق برای همسران و کودکان خود هم اقامت بگیرند؟؟
  اگر امکان نداره. بهترین گزینه مهاجرتی را غیر از تحصیل چه پیشنهاد میدین

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   شرایط دریافت اقامت نروژ از طریق سرمایه گذاری کمی گران و شرایط سختی را دارد. به شما توصیه می کنیم با توجه به هدف خود کشور دیگری را انتخاب نمایید. با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را راهنمایی نمایید.

 8. ساداتی گفت:

  سلام بنده 52 سالمه 16 سال هیت علمی دانشگاه سراسری بودم و همسرم 45 ساله دارای مدرک ارشد زمین شناسی سابقه تدریس چطور میتوانیم به نروژ مهاجرت کنیم؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام وقتتون بخیر
   با توجه به شرایط سنی شما بهترین روش برای مهاجرت به نروژ، سرمایه گذاری است.

 9. نسترن گفت:

  سلام بنده 36 سالمه و ارشد حسابداری دارم . خواهرم دانشجو نروژ هست تو رشته مهندسی برق میخواستم ببینم با این شرایط چطور میتونم تحصیلی یا کاری برم به نروژ

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   شما می توانید در صورت داشتن مدرک زبان و مدارک تحصیلی قوی برای اقامت تحصیلی این کشور اقدام نمایید.

 10. حاتم صادقیان گفت:

  سلام ، من فارغ التحصیل رشته مهندسی برق-قدرت دانشگاه صنعتی اصفهان هستم . با حدود ۱۶ سال سابقه کار(بیمه) درحال حاضر یک شرکت کوچک در زمینه تعمیر و نگهداری صنعتی و دریایی دارم و تقریبا در اکثر فیلدهای صنعت (پست – نیروگاه – اتوماسیون صنعتی – تعمیرات شناورهای دریایی) کار میکنیم.حدود ۱۲ سال گذشته بیشترین فعالیتمون در زمینه اتوماسیون صنعتی و تعمیرات دریایی(شناورهای وابسته به سکوهای نفت و گاز و مسافری) بوده است.
  به نظر شما میتونم در یکی از این فیلدها در کشوری مثل نروژ ، سوئد ،سوییس، المان و یا انگلیس از طریق ثبت شرکت و یا تقاضای کار اپلای کنم ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید ، سپاس

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و احترام
   مهاجرت کاری به کشور هایی که نام بردید، بسته به سن شما و تسلط شما به زبان مورد نیاز دارد.

 11. sahel گفت:

  سلام و عرض ادب کشور نروژ اقامت پس از تحصیل میده؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   در صورت یافتن کار در این کشور می توانید ویزای خود را تغییر داده و در این کشور بمانید.

 12. اذين گفت:

  سلام،من دندانپزشك هستم و متاهل،براي تخصص ميتونم كشور نروژ انتخاب كنم ؟؟شرايطش خوبه؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   اخذ پذیرش تخصص برایکشور های اروپایی سخت گیری ها خود را دارد که باید در ابتدا تاییدیه مدارک تحصیلی خود را دریافت نمایید.

 13. مهدی رعدی گفت:

  سلام من لیسانس رادیولوژی هستم و 20 سال سابقه کار دارم آیا میتوانم برای این شغل در نروژ اقامت و کار بگیرم یا خیر؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای ادامه تحصیل و یا کار در نروژ در ابتدا باید مدرک تحصیلی سابق خود را تایید کنید.

 14. سمیه گفت:

  سلام..وقتتون بخیر…شرمنده ازاینکه مزاحمتون شدم…من وهمسرم قصدداریم بریم نروژ برای زندگی…میخاستم دراین جهت راهنماییم کنید…البته اگر درخصوص کاری شماهست…ممنون میشم.

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   شما می توانید با توجه به شرایط خود از روش های مهاجرت یکی را انتخاب نمایید. لطفا با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا با توجه به شرایط شما راهنمایی های لازم را ارائه دهند.

 15. حمیدی گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت شما سوالی داشتم اینکه بنده هییت علمی دانشگاه ازاد هستم و دکترای مکانیک دارم و از لحاظ مالی تا 600 میلیون تومن میتونم هزینه کنم دنبال راهی هستم که بی دردسر اقامت نروژ رو بگیرم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   با توجه به شرایط سنی، رزومه علمی و پژوهشی خود می توانید برای دریافت اقامت تحصیلی نروژ اقدام نمایید.

 16. ehsan گفت:

  سلام روزتون به خیر.
  میخواستم یک مشاوره ازتون بگیرم. من در ایران کارهای گرافیکی سه بعدی انجام میدم به تازگی یک قراداد کاری با یک کشور خارجی میخوام داشته باشم ولی اونا نمیتونن به خاطر تحریم با ایران کار کنند. برای همین من احتیاج به ثبت شرکت در یک کشور خارجی دارم.
  میخواستم بپرسم شما چه کشوری رو پیشنهاد میکنید که هزینه ثبت شرکت در اونجا زیاد نباشه و اینکه کمترین مالیات رو از سود شرکت دریافت کنند و بتونیم به روش راحت تری سود واریزی به شرکت رو هر ماه به ایران منتقل کنیم.
  با تشکر

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   شما می توانید با توجه به نوع شرکت خود کشور های متفاوت اروپایی مانند لهستان که مقدار سرمایه مورد نیاز و مراجل انجام پروسه کمتر است را انتخاب نمایید.

 17. qolipoor گفت:

  سلام ببخشید از چه طریق میشه اقامت نروژ رو برا یک خانواده گرفت؟

  1. مهدی کیوانی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   روش های دریافت اقامت نروژ شامل تحصیلی، کاری، ازدواج، پناهندگی و سرمایه گذاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.