071-91009294  | 021-88724227  |

مهاجرت به نروژ

مهاجرت به نروژ

مهاجرت به نروژ

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

کشور نروژ که در شبه جزیره اسکاندیناوی و در شمال غربی اروپا قرار دارد، یکی از مقاصد مهاجرتی متقاضیان از سرتاسر جهان و به ویژه ایرانی ها می باشد. بر این اساس در این مقاله به بررسی روش های مهاجرت نروژ می پردازیم. در این مقاله می خوانید:

 • چرا مهاجرت به نروژ؟
 • رضایتمندی مهاجران از مهاجرت به نروژ
 • مهاجرت به نروژ از طریق کار
 • مدارک لازم اخذ ویزای کار نروژ
 • مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل
 • مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج
 • مهاجرت به نروژ از طریق تولد
 • مهاجرت به نروژ از طریق ویزای توریستی
 • مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی
 • اخذ اقامت دائم نروژ از طریق مهاجرت
 • اخذ تابعیت نروژ از طریق مهاجرت
 • مزایای مهاجرت به نروژ
 • سخن آخر
 • سوال های متداول در مورد مهاجرت به نروژ

تحصیل در نروژ

مهاجرت کاری به نروژ

مهاجرت تحصیلی به نروژ

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به نروژ

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در نروژ

هزینه های زندگی در نروژ

شهروندی و تابعیت نروژ

چرا مهاجرت به نروژ؟

کشور نروژ از برترین و پیشرفته ترین کشورهای جهان محسوب می شود. این کشور که دارای بالاترین سطح رفاه و برابری اجتماعی است، دارای بالاترین میزان رضایتمندی و امید به زندگی نیز می باشد. سازمان ملل متحد کشور نروژ را به عنوان دارنده بالاترین استانداردهای جهانی برای زندگی در میان کشورهای جهان معرفی کرده است. وجود برابری جنسیتی، پایین بودن جرم و جنایت و وجود امنیت اجتماعی و مالی از دیگر عوامل مهاجرت متقاضیان به کشور نروژ می باشد.کشور نروژ با دارا بودن دانشگاه های معتبر و جهانی، امکانات پزشکی، امنیت و رفاه اجتماعی و بالا بودن امید به زندگی از جمله مقاصد مهاجرت تحصیلی به نروژ و شغلی جهان به شمار می آید. این کشور از لحاظ اقتصادی کشور سالمی است و در مقایسه با دیگر کشورهای جهان کمتر دچار فساد اداری و اقتصادی شده است. بر این اساس برای سرمایه گذاری از امنیت بالایی برخوردار است.امنیت اقتصادی، عدم وجود فساد اداری و اقتصادی و پایین بودن نرخ بیکاری و تورم از مهم ترین شاخص های اقتصادی هر کشور محسوب می شود که سرمایه گذاران خارجی بر اساس آن ها تصمیم به سرمایه گذاری در آن کشور می کنند. کشور نروژ دارای پایین ترین نرخ بیکاری در حدود ۳ درصد در میان کشورهای اروپایی می باشد.

این کشور همواره در فهرست مقاصد مهاجرت تحصیلی و کاری متقاضیان ایرانی قرار داشته است. بر این اساس مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد( توسعه گران عدالت و مهر) در این مقاله به بررسی دقیق روش های مهاجرت به کشور نروژ پرداخته اند. اگر قصد اخذ اقامت این کشور را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

رضایتمندی مهاجران از مهاجرت به نروژ

کشور نروژ از دیرباز مورد توجه متقاضیان ایرانی بوده است و در سال های اخیر روند این گرایش افزایش یافته است. از مجموع تعداد افراد مهاجر در این کشور در حدود یک سوم از طریق شغل و کار به این کشور مهاجرت کرده اند. در کشور نروژ مهاجران و شهروندان بر اساس علم و دانش و توانایی خود به اشتغال و کار و فعالیت مشغول می شوند. رونق و رشد بازار تجاری و کسب و کار و همچنین امنیت بازار موجب شده است تا مهاجران سرمایه گذار با درآمدزایی زندگی خوبی در این شادترین کشور جهان داشته باشند. رایگان بودن تحصیل دانشگاهی و عملی بودن واحدهای درسی دانشگاهی و همچنین بالا بودن کیفیت و مدارک دانشگاه ها موجب شده است تا متقاضیان تحصیلی با اطمینان از آینده ای درخشان مشغول تحصیل در نروژ شوند.

سطح امنیت و رفاه در کشور نروژ بسیار بالا می باشد و افراد به راحتی می توانند با اشتغال بخشی از درآمد خود را پس انداز کنند. وجود آزادی های مدنی و مردم آرام و شاد و مهربان این کشور و همچنین شرایط اقتصادی بسیار خوب شهروندان و وجود بیمه های درمانی عالی این کشور موجب رضایت مندی مهاجران از زندگی و اقامت در این کشور را فراهم کرده است. دولت نروژ با اتخاذ سیاست های جدید در راستای حمایت از سرمایه گذاران فرصتی را فراهم کرده است که سرمایه گذاران با سرمایه گذاری در این کشور کمتر از یک سال به سوددهی می رسند.

مهاجرت به نروژ از طریق کار

کشور نروژ نیازمند متخصصان حرفه ای و شغلی مجرب و ماهر می باشد و بر این اساس متقاضی دریافت ویزای کار نروژ باید دارای تخصص حرفه ای و کاری باشد. اگر متقاضی دارای تخصص حرفه ای و مهارت شغلی در حوزه های برق و الکترونیک، کامپیوتر و IT، ورزش و آشپزی باشد، در اولویت استخدام در این کشور قرار دارند. متقاضیان کار و اشتغال در هر کشور باید بر اساس شغل های مورد نیاز آن کشور برای اخذ ویزای کار اقدام کنند.کشور نروژ نیز از این امر مستثنا نیست. البته کارفرمایان نروژی بر اساس قوانین کار این کشور باید در ابتدا نیروی کار نروژی و اروپایی را مد نظر قرار گیرند.

ویزاهای اخذ شده

اما با این وجود متقاضیانی که دارای تخصص کاری ویژه و مهارت خاص در حوزه شغلی خود می باشند، شانس بیشتری برای استخدام دارند.مشاغل مورد نیاز این کشور شغل هایی در حوزه تحقیق و پژوهش، مهندسی و ساخت و ساز می باشد. اخذ ویزای کاری یکی از بهترین روش های مهاجرت به این کشور است چرا که وجود امنیت شغلی و حرفه ای و همچنین فرصت های شغلی فراوان و بالا بودن سطح درآمد از اولویت های افرادی است که قصد مهاجرت شغلی به دیگر کشورهای جهان را دارند. متقاضی برای اخذ ویزای کار نروژ می تواند به دو طریق پیشنهاد کارJob Offer و جست و جوی کار Job Seeker اقدام کند:

مهاجرت به نروژ از طریق کار
مهاجرت به نروژ از طریق کار

ویزای کار نروژ از طریق پیشنهاد کارJob Offer

متقاضی می تواند با یافتن کارفرمای نروژی و دارا بودن دعوتنامه کاری از طرف کارفرمای نروژی و امضای قرارداد با این کارفرما ویزای کار نروژ را اخذ کند. البته کارفرماهای نروژی در وهله اول و دوم متقاضیان بومی نروژی و یا اروپایی را برای استخدام مد نظر دارند و سپس در صورت عدم وجود نیروی کار نروژی و یا اروپایی با متقاضی خارجی قرارداد امضا می کنند.شرایط اخذ ویزای کار از این روش برای متقاضیان ایرانی چندان راحت به نظر نمی رسد به این دلیل که کارفرمای نروژی در صورتی با متقاضی ایرانی قرارداد امضا می کند که در کشور نروژ و کشورهای اتحادیه اروپا شهروندی برای این فرصت شغلی درخواست ندهد و یا این که دانشجوی شهروند این کشور و یا پناهنده جویای کار در نروژ خواهان پر کردن این فرصت شغلی نباشند که برای متقاضیان ایرانی شرایط پیچیده به نظر می رسد.

ویزای کار نروژ از طریق جست و جوی کار Job Seeker

متقاضی در این روش می تواند از طریق مهلت جست و جوی کار یک ساله در کشور نروژ به جست و جوی کار بپردازد و از این طریق ویزای کار این کشور را اخذ کند. دولت نروژ در راستای کمک به مهاجران شغلی در جهت یافتن شغل مورد نظر به آنان مهلت یک ساله جست و جوی کار را ارائه می دهد تا متقاضی با یافتن شغل در این مدت بتواند ویزای کار نروژ را دریافت کند. متقاضی برای اخذ ویزای کار در این روش باید دارای تمکن مالی ماهانه۲۰.۵۰۰ کرون باشد و بتواند هزینه های زندگی خود در مدت اقامت در این کشور را تامین کند. متقاضی برای اخذ ویزای کار نروژ با این روش باید واجد شرایطی باشد.از جمله شرایط مهم اخذ ویزای کار نروژ می توان به دارا بودن مهارت کاری و تجربه حرفه ای اشاره کرد. سوابق حرفه ای و کاری متقاضی و همچنین تحصیلات دانشگاهی و مدرک معتبر از دانشگاه ها و مراکز آموزشی معتبر به عنوان امتیازهای مثبت و موثری در جهت اخذ ویزای کاری در نظر گرفته می شود. متقاضی اخذ ویزای کار نروژ باید در کشور خود به مدت ۳ سال به فراگیری مهارت حرفه ای و کاری پرداخته باشد و تجربه کاری و حرفه ای را در این مدت کسب کرده باشد. متقاضی به هنگام امضای قرارداد کاری با کارفرمای نروژی باید مواردی را مد نظر قرار دهد.

یکی از مهم ترین موارد در قراردادهای کاری میزان حقوق و دستمزد است که بر اساس قوانین کار نروژ میزان حقوق و درآمد متقاضی خارجی که از طرف کارفرمای نروژی پرداخت می شود، نباید کمتر از متوسط حقوق پرداخت شده در این کشور باشد. اگر متقاضی پس از مدتی کار و اشتغال در این کشور قصد تغییر کارفرمای خود را با حفظ نوع شغل خود داشته باشد، نیاز به اخذ مجوز جدید کار ندارد. در صورتی که متقاضی شغل خود در کشور نروژ را به دلایلی از دست بدهد، باید در مدت ۷ روز این موضوع را به اطلاع پلیس نروژ برساند و می تواند تا ۶ ماه در این کشور در جست و جوی کار باشد و کار جدیدی پیدا کند. از مهم ترین مشاغل مورد نیاز نروژ در سال ۲۰۲۰۲۰۲۱ مشاغل زیر را می توان برشمرد:

 • مهندسی ساخت و ساز و ساختمان، مهندسی نفت و گاز و پتروشیمی، مهندسی کامپیوتر و توسعه دهند وب، برنامه نویسی وب و ویندوز، شغل هایی در حوزه گردشگری، تهیه غذاهای دریایی و حمل و نقل جاده ای( راننده تاکسی، کامیون و اتوبوس)، شغل هایی در حوزه استارت آپ، پرستاری و شغل هایی در حوزه های تحقیق و پژوهش
 • مشاغلی مانند شیرینی پزی و آشپزی و آرایشگری برای خانم ها

متوسط حقوق برای متقاضیان لیسانس در حدود ۱۰۰.۴۰۰ کرون نروژی و برای متقاضیان فوق لیسانس در حدود ۲۰۰.۴۰۰ کرون نروژی می باشد. متقاضیان با اخذ ویزای کاری نروژ می توانند برای اخذ ویزای همراه همسر و فرزندان خود در نروژ اقدام کنند. متقاضی به منظور اخذ ویزای همراه برای خانواده خود باید دارای تمکن مالی سالانه ۳۰۶.۷۰۰ کرون نروژ باشد.

مدارک لازم اخذ ویزای کار نروژ

متقاضی به منظور اخذ ویزای کار نروژ باید مدارک لازم را ارائه دهد. همه مدارک باید به زبان نروژی و یا زبان انگلیسی ترجمه شده باشد و دارای مهر تائید دادگستری باشد. متقاضی باید این مدارک را به دفتر سفارت نروژ در کشور خود تحویل دهد. این مدارک عبارت است از:

 • آخرین مدرک تحصیلی دانشگاهی
 • سوابق و رزومه کاری متقاضی
 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزای کاری نروژ
 • دعوتنامه از طرف کارفرمای نروژی و مبلغ حقوق ذکر شده در قرارداد
 • مدارک اثبات نیاز نروژ به تخصص و حرفه متقاضی
 • ارائه بیمه سلامت
 • ارائه مدارک تحصیلی در دوره های آموزشی و حرفه ای
 • رسد پرداخت هزینه درخواست ویزای کار نروژ در حدود ۵۰۰ یورو بدون استرداد
 • گواهی و اسناد محل زندگی در نروژ
 • پاسپورت معتبر و ۲ قطعه عکس

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

آموزش و تحصیلات در کشور نروژ اهمیت فراوانی دارد. نظام آموزشی این کشور بر اساس سه دوره دبستان، راهنمایی و دبیرستان می باشد. همه کودکان در نروژ باید از ۶ سالگی تا ۱۶ سالگی در مدرسه تحصیل کنند. تحصیل در مدارس نروژ به طور رایگان و به زبان نروژی می باشد. کودکان از ۶ تا ۱۳ سالگی در دبستان و از ۱۳ تا ۱۶ سالگی در راهنمایی به طور اجباری تحصیل می کنند. مدت تحصیل ۳ ساله دبیرستان به صورت اختیاری است. پس از گذراندن دوره دبیرستان متقاضیان می توانند وارد دانشگاه های این کشور شوند.دانشگاه های این کشور در زمره برترین دانشگاه های جهان قرار دارند. بر اساس رتبه و رنکینگ جهانی برترین دانشگاه های جهان QS در سال ۲۰۲۰ دانشگاه های اسلو با رتبه جهانی ۱۳۵، دانشگاه برگن با رتبه جهانی ۱۷۱، دانشگاه ترومسو با رتبه جهانی۳۶۹ و دانشگاه علم و صنعت با رتبه جهانی ۳۶۳ در بر