071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه (شرایط، هزینه ها و دوره ها)

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه (شرایط، هزینه ها و دوره ها)

تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]کشور فرانسه در سال های اخیر به یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی علوم پزشکی تبدیل شده است. تحصیل در رشته های پزشکی این کشور به زبان انگلیسی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی دارای مزیت های بی شماری است. در واقع بهترین رشته برای تحصیل در فرانسه پزشکی است.

مطالعه بیشتر:

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مهاجرت به فرانسه

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در فرانسه

بر این اساس در این مقاله به بررسی چگونگی پذیرش و تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی می پردازیم. در این مقاله می خوانید:

 • چرا تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در کشور فرانسه؟
 • چگونگی تحصیل پزشکی در فرانسه با زبان انگلیسی
 • ویزای تحصیلی فرانسه
 • مدارک لازم اخذ ویزای تحصیلی فرانسه برای متقاضیان ایرانی
 • مدارک لازم اخذ ویزای پزشکی فرانسه به زبان انگلیسی
 • شرایط و مدارک لازم اخذ پذیرش پزشکی فرانسه
 • آزمون ورودی پزشکی فرانسه
 • برنامه تحصیل پزشکی فرانسه به زبان انگلیسی
 • اخذ ویزای همراه پزشکی فرانسه
 • شرایط کار در فرانسه برای پزشکان فارغ تحصیل
 • دانشگاه های برتر پزشکی فرانسه
 • هزینه های تحصیل پزشکی در فرانسه
 • هزینه های زندگی در فرانسه
 • سخن آخر
 • سوال های متداول در مورد تحصیل پزشکی در فرانسه با زبان انگلیسی

چرا تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی؟

کشور فرانسه از بزرگترین کشورهای اروپا به شمار می رود. این کشور که سومین کشور بزرگ قاره سبز است، دارای آب و هوای متنوع و جاذبه های طبیعی زیبایی است. این کشور در رتبه بندی میراث جهانی یونسکو در رتبه چهارم جهان قرار دارد. رشته پزشکی فرانسه در سرتاسر جهان متقاضیان و علاقمندان فراوانی دارد، که این امر به واسطه بالابودن کیفیت آموزشی دانشگاه ها و اعتبار بالای مدارک علمی صادر شده این رشته ها و همچنین قرار داشتن دانشگاه های این کشور در فهرست برترین های دانشگاه های جهان می باشد. دانشگاه های پزشکی فرانسه در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی دارای رتبه های زیر ۵۰۰ می باشند. بهترین دانشگاه فرانسه برای پزشکی در این کشور زیاد است. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه با دیگر کشورهای جهان متفاوت است و یکی از دلایل مهاجرت تحصیلی افراد به این کشور تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی این کشور است.دانشگاه های فرانسه از برترین دانشگاه های جهان محسوب می شوند و مدارک آن ها در تمامی کشورهای جهان دارای اعتبار و ارزش ویژه ای است. از دلایل مهاجرت تحصیلی متقاضیان این کشور می توان بالا بودن کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی و امنیت و سطح بالای استانداردهای زندگی را نام برد.

بر این اساس کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد (توسعه گران عدالت و مهر) این مقاله کامل و دقیق را تهیه کرده اند تا چگونگی اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه های پزشکی به زبان انگلیسی فرانسه را برای متقاضیان توضیح دهند. اگر قصد تحصیل پزشکی در فرانسه را دارید، این مقاله را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

چگونگی تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی

متقاضیان تحصیل پزشکی در فرانسه می توانند در دانشگاه های بین المللی و خصوصی این کشور تحصیل کنند. در واقع تحصیل در فرانسه در دانشگاه های دولتی این کشور به صورت رایگان و به زبان فرانسوی می باشد و متقاضیان تحصیل پزشکی این کشور به زبان انگلیسی باید در دانشگاه های خصوصی و بین المللی و با پرداخت هزینه شهریه مشغول به تحصیل شوند. متقاضی به منظور تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک مهارت زبان انگلیسی را ارائه دهد.تعداد دانشگاه های خصوصی و بین المللی فرانسه که رشته پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، اندک است اما همین تعداد نیز دارای اعتبار علمی بالایی می باشند و مدرک معتبر و مورد تائید ارائه می دهند. امکان تحصیل دندانپزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی نیز وجود دارد، اما متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه که قصد تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان این کشور را دارند، باید بدانند که برای انطباق با جامعه فرانسوی زبان و تعامل و ارتباط با افراد پس از فارغ تحصیلی ناچار به فراگیری زبان فرانسه می باشند. علاوه بر این دانشجویان پزشکی سال های آخر دوره تحصیلی خود را باید در بیمارستان ها و کلینیک ها به کارآموزی بپردازند که لازمه آن ارتباط با بیماران فرانسوی زبان است.بنابراین متقاضیان بهتر است که از سال های اول دوره تحصیلی به فراگیری این زبان بپردازند تا در سال های پایانی تحصیلی با تسلط به این زبان و ارتباط بهتر با جامعه فرانسه زمینه لازم در جهت اشتغال و طبابت خود در این کشور را فراهم کنند.

 تحصیل پزشکی فرانسه به زبان انگلیسی

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی‌ د‌ر فرانسه

حداکثر تعداد دانشجویان خارج از شهروندی اتحادیه اروپا که توسط هر دانشکده پزشکی یا بخش پذیرفته می شوند محدود به درصد خاصی است، با این شرط که رتبه آخرین دانشجوی خارجی برابر یا بالاتر از آخرین دانشجوی پذیرفته فرانسوی باشد. آزمون رقابتی رایج در زمینه دندانپزشکی، پزشکی و مامایی است. امکان ثبت نام بیش از دو برابر در برنامه سال اول وجود ندارد.

کارآموزی برای پزشکی عمومی به مدت 3 سال طول می کشد و شامل خدمات بیمارستان و همچنین شش ماه کاریابی با یک پزشک است. اقامت فرانسه و همچنین پزشک در بیمارستان (کارآموزی) برای سایر تخصصها، بسته به رشته، چهار تا پنج سال طول می کشد. روش درخواست برای تحصیلات دانشگاهی پزشکی در فرانسه بستگی به مکانی دارد که از آنجا اقدام می کنید.

دانشجویان خارجی نیازمند ویزای دانشجویی هستند و می توانند آن را از طریق کنسولگری فرانسه یا پردیس دانشگاه فرانسه دریافت کنند. طبق قانون فرانسه، هر دانشجوی خارجی که مایل به تحصیل پزشکی در فرانسه است باید بتواند ثابت کند که منابع مالی کافی دارد و در واقع باید از بانک های ایران مثل بانک ملت، ملی، پاسارگاد و غیره نامه تمکن مالی دریافت کند.

شرایط تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه

همان طور که گفته شد تحصیل پزشکی در فرانسه به سه دوره (PCEM، DCEM و پزشکی عمومی یا سایر تخصص ها) تقسیم می شود که منجر به دریافت مدرک دکترای پزشکی دولتی می شود. روشی که برای تحصیلات دانشگاه پزشکی فرانسه اعمال می شود بستگی به محل زندگی متقاضی دارد. دوره اول (PCEM : Premier Cycle d’études Medicales) دو سال به طول می انجامد. با آزمون رقابتی در پایان سال اول، فقط حدود 15 تا 20 درصد دانش جویان سال اول به سال دوم می روند. ثبت نام بیش از دو بار در برنامه سال اول امکان پذیر نیست. کارآموزی پزشکی عمومی سه سال طول می کشد و شامل ارائه خدمات بیمارستانی می شود. کارآموزی برای سایر تخصص ها، بسته به رشته، چهار تا پنج سال طول می کشد.دانش جویانی که قصد تحصیل در فرانسه در رشته پزشکی این کشور را دارند باید این نکته را در نظر داشته باشند که برای پذیرش در دانشگاه های دولتی و رایگان کشور فرانسه به حداقل مدرک B2 زبان فرانسوی نیاز است . البته این شرایط نیز مهیا است که متقاضیان به منظور تحصیل در دوره های زبان در این کشور اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کرده و پس از دریافت مدرک B2 در زبان فرانسه برای اخذ پذیرش در دانشگاه های دولتی اقدام کنند. هزینه دوره های زبان در فرانسه سالانه بین 2000 تا 6000 یورو می باشد. از دیگر مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی فرانسه :

 • آخرین مدرک تحصیلی دانش جویان
 • تکمیل فرم درخواست ورود به رشته پزشکی
 • اثبات دانش زبان
 • گذرنامه
 • بیمه درمانی

ثبت نام برای اخذ پذیرش در دانشگاه های پزشکی فرانسه معمولا از 22 جولای آغاز می شود.

دندانپزشکی در دانشگاه های فرانسه

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه توسط 16 دانشکده تعیین شده، ارائه شده است. در هرکدام از این دانشکده ها شرایط تحصیل دندانپزشکی در فرانسه متفاوت می باشد، اگرچه در اغلب موارد، داوطلبان واجد شرایط باید دارای حداقل مدرک لیسانس باشند، ترجیحا در یکی از رشته های مرتبط با علم و قبل از ثبت نام باید در آزمون ملی پذیرش دانشکده دندانپزشکی قبول شده باشد.

دندانپزشکی در دانشگاه های فرانسه
دندانپزشکی در دانشگاه های فرانسه

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه زیر نظر حوزه قضایی the Ordre National des Chirurgiens-Dentistes است. این اداره دولتی یک وب سایت حاوی اطلاعات مفید را فراهم کرده است، که دانشجویان آینده می توانند در مورد شرایط گرفتن اقامت فرانسه ، شرایط تحصیل دندانپزشکی در فرانسه، پذیرش و به طور کلی جزئیات مختلف مربوط به برنامه های آموزش دندانپزشکی کشور بخوانند.

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه باید شامل دوره هایی در علوم پایه، از جمله شیمی، فیزیک و زیست شناسی باشد. دانشجویان باید کار کلاسی را در برخی از موضوعات پزشکی عمومی، مانند آناتومی، فیزیولوژی، بهداشت دهان و دندان، رادیولوژی، داروهای پیشگیرانه و بیهوشی دنبال کنند.اکنون به منظور تحصیل دندانپزشکی در فرانسه شما می توانید با وکلای حقوقی موسسه حقوقی میرداماد مشاوره شوید تا اطلاعات کامل و دقیق را کسب کنید.

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل در فرانسه و پذیرش در دوره پزشکی تحت مقرراتی است که به طور مشترک توسط وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت این کشوربنا شده است.مطالعات پزشکی در فرانسه در دانشکده های پزشکی انجام شده و تمام جنبه های عملی و نظری آموزش پزشکی را پوشش می دهند. برای گرفتن مدرک پزشکی عمومی، دانش آموزان نیاز به 6 سال مطالعه دارند و برای گرفتن تخصص خود باید 1-2 سال دیگر مطالعه کنند.

آموزش پزشکی بسیار انتخابی است و فقط حدود 15 تا 20 درصد از دانش آموزان در امتحان ورودی برای تخصص پزشکی شرکت می کنند و موفق می شوند. این امتحان در پایان دوره ی اول آموزش پزشکی گرفته نام دارد. PACES می شود و روش های درخواست برای تحصیل پزشکی در فرانسه بستگی به نوع دانشگاه دارد. تعداد دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا ساکن بوده و توسط دانشکده های پزشکی در فرانسه پذیرفته می شوند.

شرایط تحصیل رشته پزشکی در فرانسه
شرایط تحصیل رشته پزشکی در فرانسه

حدود 8 درصد از کل پذیرش این دانشگاه ها می باشد، به این شرط که رتبه ی آخرین دانشجوی خارجی برابر یا بالاتر از رتبه ی آخرین دانش آموز فرانسوی باشد. دوره ی کارآموزی برای رشته ی پزشکی عمومی حدود سه سال طول می کشد و شامل خدمات بیمارستانی می باشد. مدارک و اسناد مورد نیاز برای درخواست رشته های پزشکی در فرانسه:

 • گواهی تولد فرد متقاضی که به انگلیسی ترجمه شده باشد و مشخصات والدین و محل تولد وی در آن ثبت شده باشد.
 • گواهی مهارت در زبان انگلیسی مثل مدرک آزمون تافل
 • مدارک تحصیلی پیشین که ترجمه شده باشند (دیپلم متوسطه)
 • کپی پاسپورت و چند قطعه عکس در سایز پاسپورت
 • فرم درخواست

 

اولین دوره تحصیلی پزشکی در فرانسه

مدت اولین دوره تحصیلی مربوط به رشته پزشکی (به طور خلاصه PCEM) دو سال است که در پایان سال اول یک امتحان کنکور رقابتی برای انتخاب دانشجویان برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی، انجام می گردد. قانون ملی کشور فرانسه مقرر نموده است که آموزش دوره اول پزشکی و آموزش سال اول دوره دوم آن باید به موضوعات درسی زیر یا واحدهای رشته های تحصیلی مربوط به آنها اختصاص یابد:

 1. فیزیک، بیوفیزیک و پردازش تصویر؛
 2. شیمی، بیوشیمی (زیست شیمی)، زیست شناسی سلولی و مولکولی؛
 3. آناتومی (کالبد شناسی)، جنین شناسی، زیست شناسی تکاملی و تولید مثل؛
 4. سیتولوژی (سلول/یاخته شناسی)، بافت شناسی و آناتومی بیماری شناسی؛
 5. باکتری شناسی، ویروس شناسی و انگل شناسی؛
 6. هماتولوژی (خون شناسی) بنیادی، ایمنی شناسی و تومور (غده) شناسی؛
 7. ژنتیک و بیوتکنولوژی (زیست فناوری)؛
 8. فیزیولوژی و تغذیه؛
 9. داروشناسی و گروههای عمده داروها؛
 10. اپیدمولوژی (شناسایی بیماری های مسری) و زیست آماری؛
 11. شناخت علائم بیماری به صورت بالینی و بیولوژیکی (زیست شناسی) و اصطلاحات مربوط به تصویربرداری پزشکی؛
 12. کمک های اولیه؛
 13. جمعیت شناسی، اقتصاد سلامت و سیستم های بهداشتی.

همچنین، آموزش رشته پزشکی باید شامل زبان های خارجی، معرفت (شناخت) شناسی، روانشناسی، اخلاق پزشکی و وظایف مربوط به اخلاق پزشکی، باشد.

سال اول آموزش رشته پزشکی (از سال 2010)

سال اول آموزش مطالعات بهداشتی (PACES) برای رشته های تحصیلی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و مامایی، (و گاهی اوقات نیز کینزوتراپی (درمان بیماری از طریق حرکت)، مشترک است. این دوره تحصیلی به دو مقطع زمانی هر کدام به مدت شش ماه، تقسیم می شود.

به منظور دریافت مجوز برای ثبت نام در سال اول تحصیلات رشته سلامت، متقاضیان باید یکی از مدارک زیر را داشته باشند:

 1. یک مدرک لیسانس؛
 2. یک دیپلم مربوط به “دسترسی به آثار علمی”؛
 3. یک دانشنامه از کشور فرانسه و یا از یک کشور خارجی که بر اساس مقررات ملی کشور فرانسه بتوان آن را به عنوان معادل با مدرک لیسانس مورد ملاحظه قرار داد؛
 4. یک مدرک یا یک دستاورد علمی که از نظر مسئولان دانشگاه کافی باشد.

همانگونه که برای تشکیل هر سیستم LMD معمول است، سال اول تحصیلی رشته پزشکی به دو دوره شش ماهه تقسیم می شود و اینگونه مشاهده شده است که واحدهای آموزش (EU)، تعداد معینی از ECTS را به این دوره ها اختصاص می دهند.

در نیمه اول سال، درس در همه زمینه ها تدریس می گردد. آزمون ها در پایان این دوره شش ماهه برنامه ریزی شده و انجام می گردند؛ دانشجویانی که در این آزمونها به عنوان دانشجویان ضعیف طبقه بندی شوند، به رشته های تحصیلی دیگر دانشگاه انتقال داده می شوند.

در نیمه دوم سال تحصیلی، علاوه بر تقسیم بندی معمول دانشجویان، آنها یکی از رشته های تحصیلی خاص اتحادیه اروپا (EU) را در این زمینه انتخاب می کنند. در پایان سال اول، دانشجویان در یک آزمون رقابتی شرکت می کنند، که بر اساس نتایج آن، به چهار دسته تقسیم می شوند.

سال دوم آموزش رشته پزشکی

سال دوم آموزش رشته پزشکی (به طور خلاصه 2PCEM یا 2P) با چهار هفته تعیین مکان انجام پرستاری به صورت اجباری و دو هفته پرستاری بدون دستمزد آغاز می گردد [13] این دوره های آموزشی در طول تعطیلات و قبل از ورود مجدد دانشجویان پذیرفته شده به سال دوم پزشکی یا دندانپزشکی انجام می گردد.

در نهایت، در سال سوم آموزش، به طور معمول، یک موضوع درسی با ویژگی پزشکی تخصصی تر، یعنی شناسایی علائم بیماری آموزش داده می شود، که در حال حاضر این موضوع آموزشی در اکثر دانشگاه ها به برنامه آموزشی سال دوم منتقل شده است تا دوره های آموزش بالینی سال های دوم و سوم (که معمولاً دوره های آموزش چک لیست “یا” دوره آموزشی نشانه شناسی بیماری” نامیده می شوند)، کیفیت بهتری پیدا کند.

اولین دوره مطالعات رشته پزشکی از یک طرح ملی آموزش پزشکی پیروی می کند، اما سازماندهی آموزش پزشکی در دو سال تحصیلی اول، بین دانشگاه ها متفاوت است. بر این اساس، سه نوع آموزش پزشکی به شرح زیر وجود دارد:

 1. آموزش پزشکی به روش خطی: در این نوع آموزش، هر موضوع (کالبد شناسی، بافت شناسی، بیوفیزیک، و غیره)، به طور جداگانه آموزش داده می شود. در این روش تدریس، هماهنگی عالی بین استادان دروس مختلف الزامی است، اما می تواند باعث تدریس مطالب زائد و تکراری و حتی ایجاد تناقض بین موارد تدریس شده گردد.
 2. تدریس به صورت یکپارچه: در این روش تدریس، دانشجویان دارای مجموعه هایی از درس های رشته های مختلف در مورد یک دستگاه می باشند. به عنوان مثال، یک موضوع درسی از علوم عصبی، شامل / درک کالبد شناسی و بافت شناسی سیستم عصبی، بیوفیزیک حسی و بیوشیمی (زیست شیمی) عصبی است. سپس، دانشجویان یک موضوع درسی مرتبط با دستگاه قلبی ریوی، دستگاه گوارش و موارد دیگری مانند آن را طی می کنند.
 3. انجام آموزش به روش همکاری: جنبه های خاصی در آموزش یکپارچه ارائه می شود، بعضی دیگر از دروس نیز به روش خطی آموزش داده می شوند.

دوره دوم تحصیل پزشکی فرانسه

دانشکده پزشکی مونت پلیه (Montpellier)، قدیمی ترین دانشکده پزشکی در جهان است. دانشجویان رشته پزشکی در طول مدت چهار سال، یک آموزش رسمی و عملی در مورد آسیب شناسی های متنوعی را که به بخش های مختلفی تقسیم می شود، طی می کنند که شامل دوره های عرضی (به صورت بین رشته ای) و یا موضوعات درسی مرتبط با قسمت های مختلف بدن می باشند.

این مجموعه برنامه های آموزش، دوره های تحصیلی رسمی طبقه بندی شده ای از آزمون ملی می باشند (در این مورد به توضیح زیر مراجعه نمایید) و شامل یک لیست از موارد آموزشی مرتبط با آسیب شناسی ها و یا موضوعات درسی مربوط به شرایط بالینی یا درمانی بیمار هستند.

دوره دوم تحصیل در رشته پزشکی فرانسه
دوره دوم تحصیل در رشته پزشکی فرانسه

سال سوم آموزش رشته پزشکی

سال سوم آموزش رشته پزشکی (به طور خلاصه 1DCEM یا 1D)، شامل یک سال آموزش رشته پزشکی است که طی آن دانشجویان علوم زیست بالینی (داروشناسی، باکتری شناسی، ویروس شناسی، انگل شناسی و غیره) را یاد می گیرند که این دروس یک رابط بین علوم بنیادی دوره اول آموزشی و درس آسيب شناسي می باشد.

همچنین، دانشجویان می آموزند که چگونه سوابق پزشکی و آزمایش بالینی یک بیمار را در هنگام طی نمودن دوره های آموزشی خود مورد بررسی و مطالعه قرار دهند (این دوره، “آموزش دوره های بررسی چک لیست ها نامیده می شود، زیرا این آزمایش بالینی به صورت خطی و سازماندهی شده می باشد و همراه با بسته های راهنمای مربوطه می باشد)، و این دوره آموزشی همراه با آموزش نکات لازم در ارتباط با نشانه شناسی مربوط به بیماری ها می باشد. سپس دانشجویان فراگیری نخستین دروس تحصیلی مرتبط با موضوعات بالا را آغاز می کنند.

تعدادی از دانشگاه ها دوره های آموزشی مربوط به کار در بیمارستان را در سال سوم شروع می کنند، که اساساً، دوره آموزش بالینی فراگرفته شده در سال دوم است که به صورت پیشرفته تری مجدداً آموزش داده می شود. به طور خاص، موضوعاتی که در سال سوم رشته پزشکی تدریس می شوند، مطابق با موضوعات ارائه شده توسط اراسموس (Erasmus) (دانشمند هلندی) می باشند.

دوره سوم:

شامل دو برنامه مطالعاتی است پزشکی عمومی و یا تخصص های دیگر شامل خدمت بیمارستان و همچنین قرارداد 6 ماهه با پزشک است. اقامت( کار آموزی) برای سایر تخصص ها بسته به رشته درسی چهار تا پنج سال طول می کشد. برنامه های DES ممکن است 12 تا 18 ماه به طول انجامند. DES همراه با پایان نامه مختصر در پزشکی منجر به دیپلم ملی دکترا در پزشکی می شود. برای اطلاعات بیشتر تحصیل در فرانسه با مشاورین موسسه حقوقی میرداماد در شیراز و تهران موسسه تماس حاصل فرمایید.

کمک پزشک جهت انجام فعالیت های بالینی

سه سال بعدی دوره آموزش رشته پزشکی، شامل آموزش جهت انجام فعالیت های بیرونی به عنوان کمک پزشک می باشد. این اصطلاح که امروزه به طور مداوم مورد استفاده قرار می گیرد (که بقای رقابت قدیمی کمک پزشک دارای فعالیت بالینی است که پس از تظاهرات سال 1968 حذف شده است) به صورت رسمی وجود ندارد.

متون رسمی، و متون داخلی CHU و دانشگاه ها در مورد “دانشجویان فعال در بیمارستان” صحبت می کنند، زیرا اجرت این دانشجویان توسط مجموعه مدیریت بیمارستان به دانشگاهی پرداخت می گردد که آن دانشجو را به بیمارستان اعزام نموده است. دستمزد این دانشجویان تحت قرارداد محدودی پرداخت می شود و اسامی آنها به اداره تامین اجتماعی نیز منعکس می گردد.

این دانشجو تحت مسئولیت یک کارآموز رشته پزشکی (به طور غیر رسمی) یا یک پزشک ارشد (ثبت کننده ارشد یا پزشک متخصص بیمارستان) می آموزد که چگونه علائم مختلف بیماری را تشخیص دهد. دانشجو در این مرحله هیچ گونه مسئولیت درمانی و حق تجویز دارو را ندارد. با این حال، این دانشجو مسئول کلیه اقدامات انجام شده توسط خود است (این مسئولیت شامل مسئولیت مدنی می باشد که دانشجو را ملزم می نماید یک بیمه مناسب داشته باشد).

دوره آموزش بالینی (بیرون از دانشگاه)، معمولاً شامل چهار دوره آموزشی در سال می باشد که سه ماه آن در هر یک از خدمات تخصصی است که در ابتدای هر سال یا ابتدای هر سه ماه توسط شبکه های آموزشی انتخاب می شود و یا بوسیله طبقه بندی بر اساس شایستگی دانشجو و یا طبقه بندی بر اساس حروف الفبا، تعیین می گردد. دوره های آموزشی شامل پنج روز در هفته و به صورت فعال می باشد.

بعضی از دوره های آموزشی، در مورد موضوعات مصوب شده و الزامی (اطفال، جراحی زنان و زایمان، طب داخلی و پزشکی اورژانس) است و سپس می توان تدریس تئوری را با این