تحصیل پزشکی در آلمان | شرایط و مدارک + زمان ثبت نام

تحصیل-پزشکی-در-آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق روش‌های مختلفی امکان پذیر است. هر کدام از راه‌ها و روش‌های مهاجرتی این روز‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا با مشکلات بسیاری مواجه شده است. برای این که بتوانید در این دوره به جهت مهاجرت اقدام نمایید، لازم است ابتدا شرایط را برای هر کشور بسنجید. برای مهاجرت تحصیلی به آلمان نیز باید با توجه به قوانین این کشور اقدام کنید. در این مقاله از موسسه مهاجرتی میرداماد قصد داریم به بررسی تحصیل پزشکی‌ در آلمان در دانشگاه های پزشکی آلمان 2021 بپردازیم.

  فرم مشاوره تخصصی

   فرم مشاوره تخصصی

   شرایط تحصیل در رشته پزشکی آلمان

   تحصیل در آلمان یکی از روش‌های مهاجرت به آلمان است که به واسطه آن می‌توان برای حضور در این کشور و اقامت آلمان اقدام نمود. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان به عنوان یکی از رشته‌های پرطرفدار محسوب می‌شود. از این رو دانشجویان و دانش‌آموزان بسیاری با بررسی شرایط تحصیل پزشکی در این کشور برای تحصیل در این رشته اقدام می‌کنند. دانشجویان باید شرایط پذیرش دانشگاه‌های پزشکی آلمان را هم مورد بررسی دقیق قرار دهند.

   یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، شرایط لیسانس پزشکی در آلمان می‌باشد. آلمان به عنوان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی، دارای دانشگاه‌های زیادی است که در رشته‌های مختلف و زیرشاخه‌های مختلف پزشکی به ارائه کورس‌های تحصیلی می‌پردازد. هر ساله صدها دانشجو از خارج از کشور برای تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های برتر به کشور آلمان می‌آیند.

   کورس‌های پزشکی در آلمان با هدف بهبود وضعیت رفاه بیماران، پزشکان آینده را برای تشخیص، معالجه و پیشگیری از بیماری‌ها آموزش می‌دهند. البته تحصیل پزشکی در آلمان را می‌توان با تحصیل دوره‌های تحصیلی پزشکی در این کشور پیش برد. به عنوان مثال می‌توان در رشته‌های تخصصی ژنتیک، ایمنی شناسی، علوم اعصاب، سم شناسی، علوم تغذیه، آناتومی و … تحصیل کرد.

   یک دوره مدرک منظم در پزشکی آلمان شش سال و سه ماه به طول می‌انجامد و با یک آزمون دولتی(Staatsexamen) به پایان می‌رسد. با قبولی در آن فرد مجوز کار در آلمان به عنوان یک پزشک را می‌گیرد. از جمله شرایط تحصیل در رشته پزشکی در این کشور، تسلط به زبان آلمانی می‌باشد. آموزش پزشکی به زبان آلمانی ارائه می‌شود؛ بنابراین شما باید برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی مسلط باشید.

   مطالب مرتبط:

   تحصیل در آلمان

   مهاجرت تحصیلی در آلمان

   مراحل ورود به رشته پزشکی

   برای ورود به رشته پزشکی، لازم است تا شرایط تحصیل پزشکی در این کشور را مورد بررسی قرار دهیم. در واقع باید بدانیم که شرایط پذیرش دانشگاه‌های پزشکی آلمان چگونه می‌باشد و آیا شرط معدل برای رشته پزشکی در آلمان مورد نیاز است یا نه؟! شما حتی باید به بررسی شرایط تحصیل پزشکی در آلمان با مدرک دیپلم هم بپردازید. بررسی تمامی این موارد می‌تواند مسیر شما را برای تحصیل در دانشگاه‌ های پزشکی آلمان هموار نماید.

   برای اینکه بتوانید در کشور آلمان در رشته پزشکی تحصیل کنید، در ابتدا باید از یکی از کالج‌های کشور آلمان پذیرش دریافت کنید. یکی از شرایط تحصیل در رشته پزشکی داشتن دیپلم 13 ساله است. به دلیل اینکه معمولا دیپلم‌ها 12 ساله هستند با گذراندن یک سال در کالج شما می‌توانید دیپلم 13 ساله را دریافت کنید و پس از آن با شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌های کشور آلمان می‌توانید وارد دانشگاه شوید. با توجه به نمره‌ای که در این آزمون دریافت می‌کنید می‌توانید دانشگاه و رشته خود را انتخاب کنید. تحصیل دندانپزشکی در آلمان نیز تقریبا شرایط یکسانی با تحصیل پزشکی دارد و نیاز است که اقدامات مشابهی برای آن انجام دهید.

   برای اینکه بتوانید وارد دانشگاه پزشکی شوید باید برای پذیرش در آن اقدام کنید.  باید بدانید که کدام دانشگاه‌ها ارائه دهنده رشته پزشکی در آلمان هستند. پس از آن لازم است تا برای اخذ پذیرش از دانشگاه اقدام نمایید. برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان می‌بایست مدارکی را برای دانشگاه مورد نظر ارسال نمایید. مرحله بررسی شرایط پذیرش دانشگاه‌های آلمان یکی از اصلی‌ترین شرایط تحصیل پزشکی در کشور آلمان است. در این زمینه باید توجه داشته باشید که پزشکی در آلمان، 6 سال طول می‌کشد.

   شرایط ورود به رشته پزشکی در آلمان

   پذیرش دانشگاه‌های پزشکی آلمان

   برای دریافت پذیرش دانشگاه های آلمان فارغ از شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان و بررسی شرایط تحصیل سنی، به مدارک خاصی نیاز دارید. این مدارک عبارتند از: ریزنمرات تحصیلی دوره‌های قبل، مدرک دیپلم، گواهی اثبات تسلط بر زبان آلمانی و … . روند پذیرش در یک سیاست بسیار محدود کننده و انتخابی انجام می‌پذیرد که به عنوان numerus clausus شناخته می‌شود.

   علاوه بر این موضوع، همه دانشجویان بین المللی (خارج از اتحادیه اروپا) در روند بررسی شرایط پذیرش دانشگاه‌های آلمان باید بررسی کنند که آیا دانشگاه انتخابی آنها عضو uni-assist است یا نه؟! در این صورت دانشجویان می‌توانند از طریق کمک‌های مرکز اقدام کنند. در غیر این صورت باید از طریق دانشگاه مورد نظر خود برای ارسال کپی مدارک و دریافت پذیرش هماهنگ شوند.

   شرایط پذیرش دانشگاه‌های پزشکی آلمان به مولفه‌های بسیاری بستگی دارند. در واقع بهتر است بگوییم شرایط تحصیل پزشکی در کشور آلمان نیاز به بررسی گزینه‌های مختلفی دارد. یکی از اصلی‌ترین موارد شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان می‌باشد. همان طور که در بخش قبلی مقاله توضیح دادیم، روند اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان برای رشته پزشکی با محدودیت بسیار است. به همین دلیل دانشجویان متقاضی با چالش‌هایی مواجه خواهند شد.

   زمانی که شما برای تحصیل پزشکی در آلمان از یک کشور خارج از اتحادیه اروپا اقدام می‌کنید باید مدرک دیپلم خود را در کشور آلمان همسان سازی کنید. این کار معمولا با سیستمی به نام FPS صورت می گیرد. سیستم FPS امتحان پایان دوره دبیرستان برای خارجی‌های متقاضی دریافت شرایط تحصیل پزشکی در آلمان است. نمره و معدل این آزمون به عنوان معدل پایه از ۱۰۰ در نظر گرفته می شود و هر دانشگاهی برای پذیرش شرایط معدل خاص خود را دارد.
   در ادامه ویدیو ای را برای شما آورده ایم که به معرفی یکی از دانشگاه‌های آلمان پرداخته و مدارک لازم برای اخذ پذیرش از این دانشگاه را بررسی میکند:

   الزامات پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان

   1. در اسرع وقت شروع به یادگیری زبان آلمانی کنید. اگر نمی توانید به اندازه کافی آلمانی را در مدرسه یاد بگیرید،.
   2. با دانشکده های پزشکی آلمان و دوره های تحصیلیشان آشنا شوید. بعضی از دانشگاه ها اخیرا برنامه های درسی جدید و نوآورانه‌ای را ارائه کرده اند.
   3. یک دوره کارآموزی در بیمارستان بگذرانید.
   4. دوره های AS / AL خود را طبق پیش‌نیازهای پزشکی انتخاب کنید.
   5. اگر شما مدرک FSc را به دست آورده اید یا آن را دریافت خواهید کرد، خود را با Studienkollegs و موارد پیش نیاز مورد نیاز آنها را برای پذیرش آشنا کنید (صفحه اطلاعات ویژه را ببینید).
   6. منابع مالی مورد نیاز برای تحصیل خود در آلمان را تامین کنید. شما حداقل 8000 یورو در سال نیاز دارید.

   تحصیل رایگان پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی

   تحصیل پزشکی در آلمان، موانع و چالش های بسیاری دارد، اما از طرفی دیگر فرصتی عالی برای آینده است. مطالعات پزشکی در آلمان بر اساس قوانین خاصی نظیر مجوز پزشکی است. “دانش اساسی، مهارت و توانایی در تمام موضوعاتی” که برای درمان پزشکی آلمانی ها ضروری است، باید آموزش داده شود.

   لازمه‌ی ورود به رشته‌ی پزشکی جایگاهی است که دانشگاه به وسیله‌ی نمرات Abitur به دانش آموزان می‌دهد. علاوه بر معدل، یک مانع سوم نیز وجود دارد که باید برای دستیابی به یک صندلی در کلاس‌های رشته‌ی پزشکی پشت سر بگذارید. آزمونی برای داوطلبان رشته پزشکی که به طور مداوم به نام “Medizinertest” در برخی از دانشگاه ها برگزار می‌شود. در این آزمون دانش، تجربه و توانایی عمومی برای این رشته مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این آزمون باید از متقاضی در مکانی که مورد تایید دانشگاه است، گرفته شود.

   دوره‌ی تحصیلی به تنهایی حداقل 12 ترم و سه ماه (هر ترم در آلمان نصف سال طول می‌کشد) و به دو بخش تقسیم شده است. بخش پیش از بالینی و بخش بالینی. بخش اول دانش و زمینه های نظری لازم را فراهم می آورد. قسمت دوم تمرکز خود را بر کاربردهای عملی می گذارد. بخش دوم همچنین شامل یک دوره کار یک ساله است که به تقویت بینش فرد در مورد اوقات استرس زای بیمارستان می پردازد.

   لازم است که در بخش اول، تجربیات عملی مثل کارآموزی کوتاه مدت یا تمرین پرستاری گنجانده شود. دو امتحان پزشکی وجود دارد که باید طی تحصیل با موفقیت گذرانده شود، هر دو شامل یک بخش کتبی و یک بخش شفاهی-عملی هستند. برای پذیرش پزشکی و نایل شدن به درجه‌ی دکتر لازم است که فرد یک دوره فراغت از تحصیلی بگیرد. این دوره‌ی فراغت از تحصیل برای دوره‌های تحصیلی تمام وقت یک یا دو ترم است و یا می توان در طول دوره‌ی عادی تحصیل نیز اخذ شود.

   به دلیل برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد، تفاوت هایی بین برنامه ها وجود دارد. بعضی از دانشگاه ها هنوز سیستم قدیمی را حفظ می کنند و دوره‌های تحصیلی را به طور پیوسته انجام می دهند. این دو مقطع در یک برنامه آموزشی انجام می شود. سایر دانشگاه ها سیستم کارشناسی و کارشناسی ارشد را قبول کرده و برنامه های خود را تغییر داده اند. در حال حاضر دو بخش لیسانس و فوق لیسانس وجود دارد. فرد با مدرک لیسانس مجاز به فعالیت در زمینه های پزشکی است اما نه به عنوان یک دکتر. این تغییر کاملا جدید است، بنابراین هنوز نمی توان گفت که چه مشاغلی را می توان با مدرک کارشناسی انجام داد.

   برای دانش آموزان بین المللی، تسلط بر زبان آلمانی بسیار مهم است. این امر برای امتحانات “Medizinertest” ضروری است. تمام دوره های پزشکی در آلمان به زبان آلمانی تدریس می شوند.

   آزمون TestAs برای ورود به رشته پزشکی

   با این حال مسئله‌ای که به بهبود روند شرط معدل برای رشته پزشکی در آلمان کمک می‌کند، آزمونی به نام TestAs است. این آزمون به عنوان یک تست ضریب هوشی برای دانشجویان پزشکی توصیف می‌شود که در صورت کسب نمره خوب، شانس قبولی در رشته پزشکی را بالا می‌برد. لازم به ذکر است که نمره این آزمون از ۱۳۰ حساب می شود. در حقیقت باید گفت که شرط معدل برای رشته پزشکی در آلمان به شرایط دانشگاه، کشور مبدا و مدرسه‌ای که در آن تحصیل کرده‌اید بستگی دارد.

   آزمون TestAs برای ورود به رشته پزشکی المان

   آزمون TestAs برای ورود به رشته پزشکی آلمان

   شرایط سنی تحصیل پزشکی

   سوالات بسیاری برای تحصیل پزشکی در آلمان مطرح است. دانشجویان عموماً زمانی که برای بررسی شرایط تحصیل پزشکی در آلمان اقدام می‌کنند، سعی دارند تمامی جزئیات را بررسی کرده تا در این مسیر دچار مشکل نشوند. یکی از سوالات مرتبط با شرایط سنی تحصیل پزشکی در آلمان این است که آیا برای تحصیل پزشکی در این کشور سن و سال مهم است یا خیر؟!

   در این باره باید گفت که هیچ گونه محدودیتی برای تحصیل در رشته‌های مختلف و تحصیل در پزشکی برای کشور آلمان وجود ندارد. در واقع درخواست برای برنامه‌های تحصیلی در آلمان محدودیت سنی ندارد. آلمان به داشتن قدیمی‌ترین فارغ‌التحصیلان و درخواست کنندگان در قاره اروپا با میانگین سنی ۲۸ سال معروف است. از این رو می‌توان گفت سن و سال جز شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی آلمان نیست. مگر به عنوان دانشگاهی خاص یا قانونی جدید منتشر شود.

   تحصیل پزشکی در آلمان با دیپلم

   یکی از متداول‌ترین راه‌های اقدام برای اخذ پذیرش پزشکی، تحصیل پزشکی با مدرک دیپلم می‌باشد. افراد متقاضی برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان می‌توانند به راحتی با مدرک دیپلم خود اقدام کنند. لازم به ذکر است که دوره اخذ دیپلم در کشور آلمان، 13 سال طول می‌کشد؛ بنابراین متقاضیان باید یک دوره یکساله فاندیشن را بگذرانند تا وارد مقطع پزشکی شوند. این دوره M-Course نام دارد که افراد پس از گذراندن دوره کالج خود می‌توانند در FPS شرکت کنند و در صورت قبولی، وارد رشته پزشکی شوند.

   تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس

   در نظر داشته باشید که افرادی که در کشور مبدا، مدرک لیسانس مرتبط با رشته پزشکی را داشته باشند، به راحتی می‌توانند برای تحصیل پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد آلمان، اقدام کنند. لازم به ذکر است، افرادی که دارای مدرک لیسانس مرتبط با رشته پزشکی باشند دیگر نیازی به گذراندن دوره M-Course ندارند و می‌توانند به طور مستقیم وارد رشته موردنظر خود شوند.

   ادامه تحصیل تخصص پزشکی در آلمان

   پس از گذراندن دوره عمومی پزشکی، نوبت به دوره تخصصی پزشکی آلمان می‌رسد. افرادی که قصد دارند پس از گذراندن دوره عمومی پزشکی وارد مقطع تخصصی پزشکی شوند، می‌توانند از دانشگاه‌های آلمان پذیرش تحصیلی اخذ کنند. لازم به ذکر است ادامه تحصیل برای اخذ تخصص به صورت انجام می‌شود. حالت اول که حالت معمول ادامه تحصیل است برای زمانی است کع متقاضیان دوره پزشکی عمومی خود را در آلمان گذرانده باشند و به راحتی قبولی در امتحان و اخذ پذیرش وارد مقطع تخصصی پزشکی می‌شوند. حالت دوم زمانی اتفاق می‌افتد که متقاضی دوره پزشکی عمومی را در کشور مبدا گذرانده باشد و قصد اخذ پذیرش در دوره پزشکی تخصصی آلمان را داشته باشد. در این حالت فرد متقاضی ابتدا باید مدرک تحصیلی خود را معادل سلزی کند، سپس در آزمون Aprobation پذیرفته شود.
   پس از گذراندن این مراحل باید از بیمارستان یا کلینیکی جهت گذراندن دوره رزیدنتی، پذیرش اخذ کند. پس از اتمام این مراحل، فرد متقاضی می‌تواند دوره تخصصی پزشکی خود را در دانشگاه‌های آلمان بگذراند. شرایط برای اخذ دوره تخصصی پزشکی در آلمان سختگیرانه نیست و متقاضیان می‌توانند در سنین مختلف، تخصص خود را کسب کنند؛ اما این موضوع به این معنا نیست که متقاضیان در هر سن و سالی بتوانند اقدام به اخذ پذیرش در این دوره کنند.

   تحصیل رایگان پزشکی در آلمان

   نکات برجسته تحصیل پزشکی در آلمان

   • آلمان بهترین و مقرون به صرفه ترین گزینه های تحصیل برای دانشجویان خارج از کشور را فراهم می کند حتی شرایطی را که در آن تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی ممکن است.
   • مدت زمان کل برنامه حدود 5/7 سال است (که شامل 1.5 سال آموزش زبان قبل ورود + 5 سال تحصیل + 1 سال کارآموزی) البته ممکن است اگر شما مایبل باشید تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان را هم انتخاب کنید.
   • حقوق و دستمزد در دوره کارآموزی بین 40 تا 60 هزار یورو برابر با 30 Lacs (حدودی)
   • دانشجویان مجاز به اقامت 2 ساله پس ازاتمام تحصیل می باشند که طی آن می توانند به راحتی 50000 یورو در سال (تقریبی) کسب کنند.
   • به عنوان بخشی از اتحادیه اروپا، دانشجویان می توانند برای تمرین به هر کشور اروپایی از جمله انگلستان بروند.
   • پس از تکمیل مدرک کارشناسی، دانشجویان به راحتی در مقایسه با سایر کشورها، اجازه کار را دریافت می کنند.
   • دانشجویان می توانند پس از 5 سال کار برای اقامت دائم درخواست کنند.

   هزینه تحصیل در رشته پزشکی 

   در بررسی روند و شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان، یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها بررسی هزینه تحصیل رشته پزشکی در آلمان می‌باشد. همانند سایر برنامه‌های ارائه شده در دانشگاه‌های دولتی، تحصیل در رشته پزشکی در این کشور به طور معمول برای دانشجویان بین المللی و دانشجویان آلمان رایگان است.

   "هزینه

   تحصیل رایگان پزشکی در آلمان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تحصیلل در این کشور است.  در دانشگاه‌های دولتی کشور آلمان، تنها هزینه‌ای که دانشجویان باید بپردازند هزینه‌های پایه مربوط به دانشگاه است. این هزینه‌ها را باید دو بار در سال پرداخت نمود. بسته به هر دانشگاه شما باید هر ترم ۲۰۰ یا ۳۰۰ یورو پرداخت نمایید. البته این مسئله امتیازات بسیاری برای دانشجویان به همراه دارد. نکته مهم این است که دانشجویان بین المللی می‌توانند به طور رایگان در آلمان پزشکی بخوانند. با این حال باید توجه داشته باشید که شرایط برای دانشگاه‌های خصوصی ارائه دهنده پزشکی همانند دانشگاه‌های دولتی در این کشور نمی‌باشد.

   چهار دانشگاه خصوصی آلمان وجود دارد که تحصیلات پزشکی را ارائه می دهند. برای تحصیل پزشکی، دانشجویان باید هزینه‌هایی را به دانشگاه های خصوصی بپردازند. هزینه این دانشگاه‌ها سالیانه بسته به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید، متفاوت است. در حال حاضر می‌توان گفت که میانگین هزینه ها برای تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های خصوصی مابین ۵۷۰۰ یورو تا ۱۵۵۰۰ یورو در هر ترم می‌باشد.

   دانشگاه‌های ارائه دهنده پزشکی آلمان

   همان طور که اشاره کردیم، تحصیل رشته‌های پزشکی در آلمان شرایط مناسبی دارد و دانشجویان بسیاری برای تحصیل پزشکی در این دانشگاه‌ها اقدام می‌کنند. دانشگاه‌های آلمان دارای شرایط مناسب تحصیلی هستند و مدارک معتبری را ارائه می‌دهند. ما در این بخش لیستی از معتبرترین دانشگاه‌ها برای رشته‌های پزشکی در آلمان را ارائه می دهیم.

   برترین دانشگاه‎‌های ارائه دهنده رشته پزشکی در کشور آلمان 
   دانشگاه آخن
   دانشگاه هایدلبرگ
   دانشگاه ویتن
   دانشگاه لوبک
   دانشگاه فرایبورگ
   دانشگاه توبینگن

    

   دانشگاه های ارائه دهنده پزشکی المان

   در روند بررسی شرایط تحصیل پزشکی در آلمان، انتخاب دانشگاه مناسب از اهمیت بسیاری برخوردار است. برترین دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته پزشکی در آلمان سال ۲۰۲۱ میلادی عبارتند از: دانشگاه آخن، دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه ویتن، دانشگاه لوبک، دانشگاه مونستر، دانشگاه مگدبورگ، دانشگاه توبینگن، دانشگاه وورزبورگ، دانشگاه لایپزیک و دانشگاه فرایبورگ. دانشگاه‌های مذکور به عنوان برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی معرفی شده‌اند.

   گرچه دانشگاه‌های دیگری هم برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور و زیر شاخه‌های دیگر آن وجود دارد اما در لیست ارائه شده بهترین‌ها قرار ندارند. دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان برای رشته‌های پزشکی در دوران کرونا همراه با ویژگی‌های خاصی است که می‌بایست قبل از هر گونه اقدامی با مشاوران موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد در این زمینه مشورت نمایید.

   دانشگاه های پزشکی رایگان آلمان

   دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان، مونیخ (Ludwig Maximilian University, Munich)

   دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان (LMU) در قلب مونیخ و در سال 1472 تاسیس شده و به عنوان یکی از برجسته ترین دانشگاه های علمی و پژوهشی در اروپا شناخته می شود. دانشگاه LMU در رتبه بندی QS دانشگاه های جهان، رتبه 68 را در سال 17-2016 به دست آورد. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه های آلمان است که دانشجویان و دانش پژوهان را از سراسر جهان جذب می کند. این دانشگاه، طیف گسترده‌ای از برنامه‌‌های آموزشی دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد را به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می دهد. علاوه بر تنوع تحصیلی، LMU دوره های زبان، برنامه های فرهنگی و اجتماعی، آموزش عملی و سایر فعالیت های فوق برنامه را نیز ارائه می دهد. از هیچ دانشجویی در دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ، شهریه دریافت نمی‌شود. با این حال، هزینه اولیه و هزینه حمل و نقل برای دانشجویان آلمانی و بین المللی به طور یکسان وجود دارد.

   دانشگاه هایدلبرگ (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg)

   دانشگاه هایدلبرگ قدیمی ترین دانشگاه در آلمان است. دانشگاه هایدلبرگ که در سال 1386 تاسیس شد، یک دانشگاه دولتی است که آموزش عالی ارائه می دهد. این دانشگاه بر آموزش مبتنی بر تحقیق و همکاری بین رشته ای تاکید دارد. این مرکز خود را به عنوان مرکز آموزش و تحقیق در سطح جهانی معرفی کرده است که بسیاری از دانشمندان و فرهیختگان شناخته شده، از جمله یازده نامزد جایزه نوبل، در آن مشغول به کار بوده اند و هنوز هم هستند.

   بیش از 150 دوره‌ی تحصیلی در رشته‌های مختلف، از طب و حقوق و علوم انسانی گرفته تا علوم اقتصادی و علوم اجتماعی، علوم طبیعی و فراتر از آن ارائه می‌دهد. بسیاری از دوره‌ها به زبان آلمانی ارائه می شوند؛ با این حال، چند برنامه‌ی کارشناسی نیز به زبان انگلیسی در دسترس هستند. این دانشگاه رتبه 72 را در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در سال 17-2016 از آن خود کرد.

   دانشگاه های پزشکی رایگان آلمان

   دانشگاه هومبولت برلین (Humboldt University of Berlin)

   دانشگاه هومبولت در سال 1810 در برلین تاسیس شد. یکی از قدیمی ترین دانشگاه های برلین است. دانشگاه هومبولت برلین در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در سال 17-2016 رتبه 121 را دارد. این دانشگاه طیف گسترده ای از دوره های تحصیلی را ارائه می دهد. از هنر، علوم انسانی، الهیات و فلسفه گرفته تا قانون، پزشکی و علم، که تمام موضوعات اصلی را پوشش می‌دهد. هیچ هزینه‌ی تحصیلی از دانشجویان داخلی و خارجی گرفته نمی شود.

   دانشگاه آزاد برلین (Freie Universität Berlin )

    فرم مشاوره تخصصی

     فرم مشاوره تخصصی

     دانشگاه آزاد برلین که در سال 1948 تاسیس شد، یکی از موسسات تحقیقاتی برتر آلمان است. این دانشگاه رتبه 123 را در رتبه بندی جهانی دانشگاهی QS در سال 17-2016 به دست آورد. یکی از اصول اصلی آن آزادی آکادمیک است. این دانشگاه دارای 12 دانشکده و سه موسسه مرکزی بین رشته ای است.

     این دانشگاه ارایه‌ی فرصت مطالعاتی در کشورهای خارجی و برنامه های تبادل دانشجویان را ترجیح می دهد زیرا دارای مشارکت دانشگاهی با دانشگاه های برتر آمریکا، ژاپن، کره جنوبی و انگلستان است. این دانشگاه دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را در طیف گسترده ای از رشته‌ها ارائه می دهد. آموزش‌ها اصولا به زبان آلمانی صورت می‌گیرد، اما برخی دروس دوره های کارشناسی ارشد را به زبان انگلیسی هم ارائه می دهد. این دانشگاه، شهریه ای از دانشجو نمی‌گیرد.

     دانشگاه گوتینگن (Georg-August-Universität Göttingen )

     دانشگاه گوتینگن که در سال 1737 تاسیس شده است، یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در گوتینگن است. تمرکز این دانشگاه بر آموزش مبتنی بر تحقیق است. بیش از 40 جایزه نوبل مربوط به دانشگاه گوتینگن می‌شود. این دانشگاه، رتبه 177 را در رتبه بندی جهانی دانشگاهی QS در سال 17-2016 دارد. از آنجایی که یک دانشگاه عادی است هزینه‌ای از دانشجو نمی‌گیرد.

     دانشگاه هامبورگ (University of Hamburg)

     دانشگاه هامبورگ در شمال آلمان قرار دارد و در سال 1919 تاسیس شده است. این دانشگاه، بزرگترین دانشگاه آموزشی و پژوهشی در منطقه است. این دانشگاه، فرصت های تحقیقاتی فراوان و مجموعه وسیعی از برنامه های تحصیلی را برای دانشجویان فراهم می کند. حدود 225 برنامه تحصیلی در 8 دانشکده – حقوق، مدیریت بازرگانی، پزشکی، آموزش، روانشناسی، علوم حرکتی انسان، علوم انسانی، ریاضیات، انفورماتیک و علوم طبیعی؛ تجارت و بازرگانی ، اقتصاد و علوم اجتماعی ارایه می‌دهد. این دانشگاه، رتبه‌ی 232 را در رتبه بندی QS دانشگاه های جهان سال 17-2016 از آن خود کرده است.

     دانشگاه اشتوتگارت (University of Stuttgart)

     دانشگاه ایالت اشتوتگارت در سال 1829 تاسیس شده و برنامه های تحصیلی دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در طیف وسیعی از رشته‌ها ارائه می دهد. این دانشگاه، رتبه 263 را در رتبه بندی QS دانشگاه های جهان در سال 17-2016 دارد. این دانشگاه در حوزه مهندسی و فناوری و علوم طبیعی شهرت جهانی دارد. هیچ هزینه‌ی تحصیلی وجود ندارد، گرچه مقدار مشخصی از هزینه‌ی دانشجویان در هر ترم برای دانش آموزان آلمانی و خارجی به طور یکسان اجباری است. در نهایت پیشنهاد میکنیم که اگر تمایل به اقدام در  راستای تحصیل در کالج های پزشکی آلمان دارید بهتر است که با افراد با تجربه و سابقه همچون مشاورین حقوقی موسسه میرداماد گفت و گو کنید تا بتوانند با توجه به شرایط شما بهترین انتخاب را پیش روی شما قرار دهند.

     زمانبندی های مهم در تحصیل پزشکی آلمان

     دوره تحصیل در رشته پزشکی بسیار وقت‌گیر و انرژی‌بر است. از این رو باید به زمان‌های مهم از ابتدای راه در روند بررسی شرایط تحصیل پزشکی در آلمان دقت کرد. دانشجویانی که به دنبال پذیرش در دانشگاه‌های آلمان هستند باید حداقل 2 ماه قبل از انقضا مهلت اقدام کنند. قبل از هر چیز باید بدانید که زمانبندی ترم های دانشگاه‌های پزشکی به چه صورت است.

     دانشگاه‌های آلمان از یک سیستم دو ترمی پیروی می‌کنند که شامل ترم زمستان و ترم تابستان است. ترم زمستان از ۱ اکتبر تا ۳۱ مارس ادامه دارد. با این حال کلاس‌ها از ۱۵ اکتبر آغاز می‌شوند. ترم تابستان از اول آوریل تا ۳۱ سپتامبر برگزار می‌شود. در نظر داشته باشید که تنها تعداد کمی از دانشگاه‌های آلمان در ترم تابستان دانشجو می‌پذیرند.

     اعتبارات تحصیل پزشکی در آلمان

     • سازمان بهداشت جهانی (WHO)
     • سازمان ملل متحد (UNO)
     • بنیاد پیشرفت بین المللی
     • آموزش و پژوهش پزشکی (FAIMER)
     • سیستم انتقال اعتباری اروپا (ECTS)

     اعتبارات تحصیل پزشکی آلمان

     مهلت درخواست برای دانشگاه های آلمان

     تقریباً 180 دانشگاه آلمان از طریق uni-aid برنامه‌ها را می‌پذیرند. uni-assist سازمانی است که با طیف گسترده ای از دانشگاه‌ها در ارتباط است و به آنها در رسیدگی به برنامه‌های دریافتی کمک می‌کند. از این رو برای بررسی شرایط تحصیل پزشکی در آلمان باید مهلت آن‌ها را بدانید. برای ترم زمستان شروع مراحل از اول ژوئن و مهلت درخواست ۱۵ ژوئن است. برای ترم تابستان شروع درخواست از ۱۵ ژانویه و اطلاع رسانی ها در فوریه تا مارچ می باشد.

     مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان

     مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

     پس از بررسی شرایط تحصیل پزشکی و دریافت پذیرش از دانشگاه های آلمان یکی از مهم‌ترین اقدامات دریافت ویزای تحصیل پزشکی آلمان می‌باشد. تحصیل در کشور آلمان برای اعضای کشورهای اتحادیه اروپا بدون نیاز به دریافت ویزای تحصیلی امکان پذیر است؛ ولی دانشجویانی که از دیگر کشورهای جهان برای تحصیل به این کشور می‌روند نیاز به دریافت ویزای تحصیلی دارند. برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان لازم است تا مدارکی تهیه شود. این مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از: پاسپورت، مدارک هویتی، گواهی عدم سو پیشینه، گواهی تمکن مالی، بیمه نامه معتبر، مدارک اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی، مدرک زبان معتبر و … .

     • اصل و کپی پاسپورت با اعتبار بیش از 6 ماه
     • ارائه دو قطعه عکس مناسب پاسپورت
     • نامه اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود در آلمان
     • ارائه مدرک دیپلم 12 ساله
     • ارائه مدارک تحصیلی
     • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی کشور آلمان
     • ارائه مدرک تمکن مالی

     موقعیت کار پس از تحصیل رشته پزشکی

     زمانی که شما شرایط پذیرش در دانشگاه های پزشکی آلمان را داشته باشید و با بررسی دقیق شرایط تحصیل پزشکی وارد این کشور شده و تحصیلات را ادامه می‌دهید. با این حال برخی از دانشجویان تمایل به ادامه اقامت خود در کشور آلمان دارند. از این رو پس از پایان تحصیل برای کار در آلمان با شاخه پزشکی اقدام می‌کنند. اما جهت کار پزشکی در آلمان شرایط خاصی مورد نیاز است.

     موقعیت کار پس از تحصیل پزشکی المان

     موقعیت کار پس از تحصیل پزشکی آلمان

     قبل از هر چیز دانشجویان فارغ التحصیل شده باید مجوز کار پزشکی در آلمان را داشته باشند. برای این کار پس از پایان تحصیل می‌بایست در آزمون ملی شرکت کنید. با قبولی در آرمون دانشجویان مجوز کار را دریافت می کنند. برای دانشجویانی که قصد کار در مراکز درمانی یا کلینیک‌ها دارند، فرصت شغلی به راحتی حاصل می‌شود. خصوصاً در شهرهای کوچک نیاز به پزشک بیشتر می‌باشد. برخی از ایالت‌های آلمان بورسیه یا افزایش حقوق برای دکتر را ارائه می‌دهند.

     هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان

     یکی از مهم‌ترین عواملی که قبل از اقدام برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان باید مورد بررسی قرار بگیرد، هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان می‌باشد. هزینه‌های زندگی در آلمان شامل هزینه‌های مسکن، خورد و خوارک، حمل و نقل و… می‌باشد. میانگین هزینه‌های زندگی در آلمان برای دانشجویان ماهیانه حدود ۸۵۰ یورو است. هزینه‌های زندگی در کشو آلمان با توجه به شرایط مختلفی مانند سبک زندگی و شهر محل سکونت متفاوت است. اگر اگر می‌خواهید هزینه کمتری بپردازید پیشنهاد می‌شود که مونیخ را برای زندگی کردن انتخاب نکنید.

     کشور آلمان یکی از کشورهای پر هزینه برای زندگی است؛ البته این کشور پر هزینه انکانات خوبی نیز به شما ارائه می‌دهد. یکی دیگر از هزینه‌های مهم بای دانشجویان محل اسک و اقامت است. از آن جایی که هزینه خزید و اجاره مسکن در کشور آلمان بسیار بالا است بهترن مکان برای اسکان دانشجویان خوابگاه است. هزینه اقامت در خوابگاه مبلغی بین 200 تا 400 یورو در ماه است. هزینه خوابگاه دانشگاه دولتی از هزینه خوابگاه دانشگاه آزاد بالاتر است.

     شما در آلمان به مبلغی حدود ۱۰۰ یورو در ماه برای خرید خوراکی نیاز دارید. البته این یک عدد ثابت نیست و بنابر سبک زندگی شما تغییر خواهد کرد. توجه داشته باشید زمانی که برای خرید به هایپر مارکت‌ها مراجعه می‌کنید قیمت روی جلد آنها را بررسی کنید تا موقع پرداخت هزینه‌ها با اعداد نجومی مواجه نشوید. هزینه‌های مورد نظر برای دانشجویان عبارتند از:

     کالا یا خدمات هزینه به یورو
     هزینه‌های اقامتی بین 200 تا 400 یورو در ماه
     خورد و خوراک 168 یورو در ماه
     حمل و نقل 94 یورو در ماه
     تلفن همراه و اینترنت 31 یورو در ماه
     پوشاک 42 یورو در ماه
     اوقات فراغت 61 یورو در ماه

     در ادامه ویدیو ای را برای شما آورده ایم که به معرفی شهرهای آلمان پرداخته و مکان های دیدنی این کشور را بررسی میکند:

     مجوز کار در کنار تحصیل

     یکی از عواملی که می‌تواند در پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل به شما کمک کند کار دانشجویی و پاره وقت است. آلمان از جمله کشورهایی است که برای دانشجویان خود مجوز کار نیمه وقت را صادر می‌کند. مدت زمان کار دانشجویی در کشور آلمان تقریبا 20 ساعت در هفته است؛ البته این زمان نسبت به دانشگاه و رشته تحصیلی می‌تواند تغییر کند. حداقل در‌آمد در این کشور چیزی حدود ۴۵۰ یورو می‌باشد و شما می‌توانید بخشی از هزینه‌های خود را از طریق کار کردن به دست آورید. درآمد با توجه به زمان کار، شغل و مهارت، موسسه یا شرکت و منطقه‌ای که در آن کار می‌کنید متغیر است.

     تحصیل در زیر رشته‌های پزشکی

     ممکن است که شما به عنوان متقاضی تحصیل در آلمان با بررسی شرایط ادامه تحصیل پزشکی در آلمان تصمیم خود را در این زمینه تغییر دهید. به همین دلیل شما می‌توانید شانس خود را برای تحصیل در رشته‌های زیر مجموعه، برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی امتحان کنید. این رشته ها در دانشگاه‌های آلمان عبارتند از: دندانپزشکی، پرستاری، داروسازی، اتاق عمل، ژنتیک، زیست شناسی، دامپزشکی، مامایی و… . شرایط تحصیل در هر رشته متفاوت است. به طور مثال تحصیل فوریت های پزشکی در آلمان متفاوت با بقیه رشته‌ها می‌باشد.

     سخن آخر

     اگر شما شرایط تحصیل پزشکی در این کشور را دارید و قصد دارید برای بررسی شرایط پذیرش دانشگاه‌های پزشکی اقدام کنید، بهترین کار مراجعه به متخصصان این حوزه است. پس شما می توانید در این زمینه به موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد مراجعه نمایید. موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد دارای نمایندگی های معتبر در شهر های شیراز، تهران، اصفهان، مشهد، تبریز و رشت می باشد.

     سوالات متداول در ارتباط با تحصیل پزشکی در آلمان

     آیا کشور آلمان برای تحصیل پزشکی، کشوری مناسب است؟

     بله آلمان یکی از بهترین کشور ها برای تحصیل در این رشته می‌باشد.

     آیا امکان تحصیل پزشکی در آلمان با مدرک دیپلم هم وجود دارد؟

     بله دانشجویان می توانند برای تحصیل پزشکی با ارائه مدرک دیپلم خود اقدام نمایند.

     آیا امکان ادامه تحصیل پزشکی آلمان موجود است؟

     بله دانشجویان متقاضی می توانند برای دوره های تخصصی پزشکی آلمان اقدام نمایند.

     آیا امکان اخذ مدرک لیسانس به پزشکی در آلمان می‌باشد؟

     بله دانشگاه های آلمان این امکان را برای دانشجویان فراهم کرده‌اند.

     پزشکی در آلمان چند سال است؟

     دوره تحصیل پزشکی در این کشور ۶ ساله می‌باشد.

     آیا رشته های پزشکی در آلمان دوره‌های تخصصی هم دارند؟

     بله امکان تحصیل دوره‌های تخصصی مانند فوریت‌های پزشکی در این کشور موجود می‌باشد.

     برترین دانشگاه‌های پزشکی آلمان کدامند؟

     برترین دانشگاه‌ها عبارتند از: دانشگاه آخن، دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه ویتن، دانشگاه لوبک، دانشگاه مونستر، دانشگاه مگدبورگ، دانشگاه توبینگن و… .

     هزینه تحصیل پزشکی دولتی آلمان چقدر است؟

     در این دانشگاه‌ها شما باید هر ترم ۲۰۰ یا ۳۰۰ یورو پرداخت کنید.

     هزینه تحصیل پزشکی دانشگاه‌های خصوصی المان چقدر است؟

     هزینه پزشکی دانشگاه‌های خصوصی ما بین ۵۷۰۰ یورو تا ۱۵۵۰۰ یورو در هر ترم می‌باشد.

     هزینه زندگی دانشجویی آلمان چقدر است؟

     هزینه زندگی در این کشور حدودا ۸۵۰ یورو در ماه می باشد.

     مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان چیست؟

     این مدارک عبارتند از: پاسپورت، مدارک هویتی، گواهی عدم سو پیشینه، گواهی تمکن مالی، بیمه نامه معتبر، مدارک اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی، مدرک زبان معتبر و… .

      فرم مشاوره تخصصی

       فرم مشاوره تخصصی

       حتما بخوانید:  تحصیل دندانپزشکی بدون کنکور در ترکیه چه شرایطی دارد؟

       مطالب مرتبط

       دیدگاهتان را بنویسید

       نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.