071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل در گرجستان | شرایط + مدارک + هزینه ها 2023

تجربه تحصیل در گرجستان

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

بررسی ها نشان می دهد که اگر می خواهید در یک کشور اروپایی تحصیل کنید، مهاجرت و تحصیل در گرجستان می توانید رویای شما را تحقق بخشد. امروزه کشور گرجستان بر اساس آنچه مشاورین موسسه حقوقی میرداماد می گویند، کشوری پیشرفته و روبه جلو است که مزایای زیادی را دارد؛ اثبات این صحبت ها را می توانید با خواندن خلاصه ای از تجربه تحصیل در گرجستان برخی افراد، ببینید.

تحصیل پزشکی در گرجستان

خاطرات و تجربه تحصیل در گرجستان

وقتی یک دانشجو با هدف ادامه تحصیل به کشور دیگری میرود، مهمترین مسئله محل اقامت اوست. این امر بسیار مهم است چرا که به مکانی نیاز است تا امور روزانه (خوردن، خوابیدن) را انجام دهد و مهمتر اینکه درس بخواند. در تفلیس تعداد آپارتمان ها بسیار بیشتر از خانه های تکی است، به همین خاطر اجاره آپارتمان بی دردسر و آسان است. به طور کلی، مالک آپارتمان ها میزان اجاره را با توجه به تعداد افرادی که می خواهند در آن خانه زندگی کنند، تعیین می کنند. مثل تمام کشورها تعیین نرخ اجاره ثابت نیست و معمولا در نوسان است. به عنوان مثال – اگر چهار نفر بخواهند یک آپارتمان معمولی را اجاره کنند، صاحب خانه ممکن است مبلغ 400 تا 450 دلار اجاره بها تعیین کند. اما اگر تعداد مستاجرها سه نفر باشد متعاقباً اجاره بها نیز کاهش می یابد.

خانه هایی که این مالکان به دانشجویان پیشنهاد میدهند همیشه هم کامل و بی نقص نیستند. هر مکانی یک عیب و ایرادی دارد، لذا توصیه میشود قبل از عقد اجاره خانه از مالک در مورد تمام شرایط و موقعیت های آن پرس و جو کنید. البته در این شهر دلال یا کارگزارانی هستند که می توانند مکان مناسب و درخور شرایط و نیازهای دانشجو پیدا کند. در صورتی که کارگزار بتواند نظر شخصی را به خانه جلب کند و شخص آن مکان را اجاره کند، مالک خانه مبلغی به وی پرداخت می کند.

البته خیلی باید مراقب این کارگزاران باشید، زیرا بعضی از آنها با حیله و فریب پیش می روند و ممکن است فرد را به دردسر بیندازند. پس از دیدن و پسندیدن خانه، باید با مالک آن در مورد اجاره بها صحبت کنید. حتی اگر با استعداد هستید می توانید روی اجاره تخفیف هم بگیرید. اگر مبلغ اجاره خانه بالاست قبول نکنید. اجاره بهای مناسب برای یک فرد در شهر تفلیس بین 100 تا 130 دلار است نه بیشتر. در صورتی که بخواهید خودتان به تنهایی خانه را اجاره کنید، قیمت اجاره در حدود 200 تا 250 دلار افزایش می یابد، به این خاطر که آن خانه فقط برای شما است. پس بهتر است که با تعدادی از دوستانتان خانه اجاره کنید.

اجاره ملک در گرجستان

پس از توافق بر سر اجاره بها، مالک در مورد مدت زمان اقامت در آن خانه می پرسد. باید صریح و واضح پاسخ دهید و هر چند سال که میخواهید در آن خانه بمانید به مالک بگویید. معمولا ماه جولای در تفلیس تعطیلات تابستانی شروع میشود، همین موضوع می تواند به شما کمک کند تا در مورد مدت اقامت بهتر تصمیم گیری کنید. گاهی اوقات مالک پیشنهاد عقد قرارداد میدهد یا اینکه در برخی موارد عقد قرارداد اجباری است. در قرارداد مدت زمان اقامت تعیین شده و میزان اجاره بها قید میشود. البته بهتر است که قرارداد بسته نشود، شاید باعث دردسر شود یا مشکل غیرمترقبه ای برایتان پیش بیاید.

ویزاهای اخذ شده

به عنوان مثال – تصور کنید خانه ای را پسندیدید و با مالک آن قرارداد بستید، چند هفته در خانه زندگی می کنید. ناگهان متوجه می شوید که سیستم برق خانه مشکل دارد یا در آن منطقه مشکل آب وجود دارد و تصمیم میگیرید که آن جا را تخلیه کنید و به دنبال خانه جدید بگردید. در این صورت نمی توانید این کار را انجام دهید زیرا قبلا با مالک خانه قرارداد بسته اید و مدت زمان اقامت را قید کرده اید. اگر علی رغم قرارداد بخواهید خانه را تخلیه کنید، با مشکل بزرگی مواجه خواهید شد زیرا صاحب خانه پول خوبی از شما میگیرد و در واقع فریبتان می دهد و یا اینکه می تواند برای بازپرداخت اجاره از شما شکایت کند.

اجاره ملک در گرجستان

برای اینکه هیچ یک از این مشکلات برایتان پیش نیاید بهتر است هیچ قراردادی را امضاء نکنید. اغلب صاحب خانه ها در ماه اول به عنوان پیش پرداخت یک ماه اجاره پول اضافی درخواست میکنند. آنها این مبلغ را به عنوان آخرین اجاره اقامت مستاجر در نظر میگیرند. بنابراین اگر گفته اید که مدت 12 ماه قصد اقامت دارید، می بایست اجاره بهای ماه اول و ماه دوازدهم را یکجا بپردازید، لذا در ماه 12 نیازی به پرداخت اجاره بها نیست.

یک مشکل مهم وجود دارد که ممکن است در طول زمان تعطیلات اتفاق بیفتد، زیرا شما برای چند ماه به کشور خود می روید تا به خویشاوندان، والدین و دوستانتان سر بزنید اما همه وسایل شما در خانه ای است که اجاره کرده اید. آیا می خواهید اجاره بهای دو ماه را بپردازید در صورتی که در آن کشور و در آن خانه نیستید؟ بیشتر صاحب خانه ها در این زمینه با مستاجر خود گفتگو می کنند، اگر با صاحب خانه در این مورد صحبت کنید می توانید اجاره بهای آن مدتی که در خانه اقامت ندارید را کم کنید. پس از اتمام تمام این فرآیندها، می توانید در تفلیس مکانی برای زندگی پیدا کنید. اکنون زمان آن است که یک آپارتمان دانشجویی معمولی را شرح دهیم.

امکانات آپارتمان ها در گرجستان

یک سالن با میز و نیمکت برای نشستن؛ یک، دو یا سه اتاق خواب، بسته به خانه مورد نظرتان. اتاق خواب ها دارای دو و یا یک تختخواب است تا جا برای تمام افراد آن آپارتمان باشد، کمد لباس برای نگهداری لباس ها، گنجه، روشوئی؛ آشپزخانه که شامل یک ظرفشویی برای شستن ظروف، یخچال و فریزر، تعدادی قفسه و کمد است که ظروف پخت و پز، اجاق گاز و معمولا یک چراغ و یک میز در آن قرار دارد. حمام که دارای آبگرمکن الکتریکی یا گازی است، یک وان حمام، یک روشوئی، یک دراور و دوش. به غیر از این موارد، یک هیتر گازی علاوه بر بخاری های الکتریکی نیز ممکن است وجود داشته باشد، گاهی اوقات صاحبخانه یک بخاری کوارتز یا انواع دیگر بخاری های الکتریکی را در ملک استیجاری خود قرار می دهد.

وقتی در آپارتمان زندگی می کنید، چیزهای مهمی هستند که باید مد نظر داشته باشد. این موارد در برخی مناطق در جهان شناخته شده و رایج هستند، اما برای افرادی که آگاه نیستند در اینجا خاطر نشان می شود. هنگام استفاده از حمام در آپارتمان اطمینان حاصل کنید که آب از وان حمام بیرون نمیریزد. از آنجا که کفپوش آپارتمان بیشتر از چوب و حمام ها فقط از لایه کاشی یا موزاییک ساخته شده اند، ممکن است آب بین فضای کاشی ها جذب شود و باعث نمناک شدن سقف آپارتمان طبقه زیر آپارتمان شما شود. در صورتی که این مسئله رخ دهد و مشکلی در خطوط برق همسایه تان ایجاد شود مجبور خواهید شد پول زیادی بابت تعمیر یا خسارت پرداخت کنید.

پرداخت قبض و حق شارژ آپارتمان در گرجستان

مسئله بعدی قبض هایی است که باید پرداخت کنید. برخی صاحب خانه ها قبوض را مشمول اجاره خانه می دانند، اما این امر در مورد تمام خانه ها صدق نمی کند. مالکین بسیار کمی هستند که این کار را انجام می دهند. در موارد دیگر به غیر از اجاره خانه باید تمام قبوض را پرداخت کنید. مبلغ قبض برق بیشتر از سایر قبوض است که ماهانه 100 لاری (GEL) هزینه به خود اختصاص می دهد البته کاملا به نحوه استفاده شما از دستگاه های برقی بستگی دارد.

به عنوان مثال – اگر یک آبگرمکن الکتریکی در حمام خود دارید که تمام وقت روشن است و بخاری های الکتریکی دارید که در طول زمستان به طور مداوم کار می کنند، بدیهی است که قبض برق به اوج بار مصرف می رسد. استفاده از آبگرمکن و هیتر گازی می تواند قبض برق را کاهش دهد. نگران قبض گاز نباشید چرا که گرانتر از برق نیست.

موضوع بعدی صورتحساب اداره بهداشت است و با توجه به تغییرات جاری در سیاست دولت، صورتحسابی که از بخش بهداشت دریافت می کنید مستقیما با قبض برق ارتباط دارد. هر چقدر قبض برق زیاد باشد، باید مبلغ بیشتری به اداره بهداشت پرداخت کنید.

قبض بعدی که باید پرداخت کنید در واقع قبض گاز است، قطعا برای آشپزی به گاز نیاز دارید. قبض گاز خیلی پرهزینه نیست و به طور کلی حدود 20 تا 30 لاری هزینه می برد البته به نوع استفاده و تعداد افرادی که از آن استفاده می کنند بستگی دارد. قبض بعدی، قبض آب است که موضوع مهمی نیست. حتی اگر از آب زیادی استفاده کنید در نهایت باید 10 لاری پرداخت کنید پس نگران قبض آب نباشید.

آخرین قبض که باید پرداخت کنید، صورتحساب اینترنتی است. برای دریافت اتصال اینترنتی باید به دفتر ارائه دهنده اینترنت بروید و شماره تلفن ثابت خود را در آنجا ثبت کنید. باید هزینه مودم را پرداخت کنید و اتصال اینترنت را تنظیم کنید. پس از آن باید اجاره ماهانه ای بابت این اتصال پرداخت کنید. معروف ترین ارائه دهندگان اینترنت در تفلیس Silknet و Caucasus (سیلک نت و قفقاز) هستند. اگر از خیابان های اصلی خیلی دور نیستید، می توانید اتصال اینترنت فیبر نوری دریافت کنید که در این صورت حداکثر سرعت اینترنت به ازاء 50 لاری حدود 50 مگابایت خواهد بود.

قوانین تخلیه منزل در گرجستان

وقتی قصد تخلیه خانه را دارید ممکن است اختلافاتی بین شما و صاحبخانه رخ دهد که امری طبیعی است. خیلی نگران این موضوع نباشید. اطمینان حاصل کنید که تمام وسایل تحویلی به شما سالم است زیرا صاحبخانه قبل از تخلیه خانه حتما مکان را چک میکند تا ببیند وسایل سالم است یا خیر. اهمیت اسباب و اثاثیه را هم به یاد داشته باشید! در صورت آسیب رسیدن به هر یک از اموال، باید جریمه آن را تمام و کمال پرداخت کنید. مسئله دیگری هم هست که اگر زودتر از موعد مقرر اقدام به تخلیه خانه کنید، دیگر نمی توانید پولی را که بابت اجاره آخر به صاحب خانه پرداخت کردید، پس بگیرید.

قوانین تخلیه منزل در گرجستان

اگر تمام این موارد را مد نظر قرار دهید، می توانید بهترین مکان را حداقل برای چند سال اقامت پیدا کنید. بعد از تمام این موارد می توانید با مالک تماس بگیرید و اجاره را پرداخت کنید. خیلی محتاط و مراقب باشید چون اگر بی دقتی کنید تبعات بدی گریبان گیرتان خواهد شد!

خاطرات زندگی دانشجویی در گرجستان

دومین مسئله مهم برای دانشجوی خارجی در مدت اقامت در تفلیس چیست؟ حدس من غذاست چرا که هیچکس نمیتواند دائما ً غذای خارجی مصرف کند که درمورد من مصرف یک سال پیوسته غذای گرجی خواهد بود. وقتی قرار است مدتی طولانی در یک کشور بمانید، غذای نقشی دائمی دارد. در تفلیس برای خرید سبزیجات و سایر خواربار از فروشگاه های محلی، باید اندکی زبان گرجی بدانید. البته تعداد زیادی سوپرمارکت و تعداد کمی هایپرمارکت در تفلیس وجود دارد که در آنجا نیاز به دانستن زبان گرجی نیست چرا که خوارکی ها در قفسه ها به راحتی دیده شده و در دسترس هستند. در مورد مواد لازم بقیه غذاهای ملی مطمئن نیستم، توضیحاتم در مورد مواد لازم برای غذاهای محلی است.

صرف نظر از هر نوع آشپزی چه محلی باشد یا خیر شما به گوشت و سبزیجات احتیاج دارید. قیمت سبزیجات معمولا ً نوسان داشته و مثل سایر کشورها به فصل بستگی دارد، گاهی سبزی فصلی خاصی فقط در همان فصل در دسترس است. سبزیجات خاص در خارج از فصل ممکن گرانتر از معمول باشند؛ بنابراین مراقب باشید چه چیزی را در چه زمانی خریداری کنید. در مورد گوشت مردم گرجستان بیشتر به گوشت خوک علاقه دارند زیرا حاوی مقدار زیادی چربی است که برای گرم نگه داشتنشان لازم است چراکه گرجستان در دامنه قفقاز بزرگ قرار دارد.

علاوه بر این مرغ، گوساله ، ماهی ها و سایر محصولات دریایی در دسترس است. قیمت مرغ در فروشگاه های محلی حدودا 4 GEL است؛ و مرغ بسته بندی بدون استخوان حدودا هر کیلو 9 GEL. براساس چیزی که من مشاهده کردم قیمت محصولات دریایی اندکی بیشتر است. قیمت یک لابستر زنده حدودا 125 GEL، 200 یا 300 گرم میگو بسته بندی 15 GEL و غیره. کنسرو گوشت و ماهی نیز در فروشگاه وجود دارد. مابقی احتیاجات آشپزی مثل روغن، نمک و … را از مغازه های خواربارفروشی خریداری کنید.

حمل و نقل در گرجستان

بیاید در مورد موضوع بعدی که برای دانشجوی خارجی اهمیت دارد بحث کنیم. به نظر من رفت آمد موضوع مهم بعدی است چرا که دانشجو باید هر روز مسیر خانه تا دانشگاه را طی کند همین طور این موضوع برای کارمندان هم ضروری است. از نظر من امکانات حمل و نقل در تفلیس یکی از بهترین هاست. حمل و نقل عمومی بسیار دقیق برنامه ریزی شده و تمام گوشه و کنار شهر را پوشش میدهد.

امکانات حمل و نقل و عمومی متنوعی در دسترس است همچون اتوبوس های شهری، مینی ون یا تاکسی، و مترو. اتوبوس های شهری اندازه های مختلفی دارند ون های کوچک و اتوبوس های بزرگ، بسته به جمعیتی که از آن استفاده میکند و اهمیت مکان، نوع اتوبوس ها مشخص میشود. اتوبوس های شهری به راحتی قابل تشخیص بوده و همگی کاملا زرد رنگ هستند، هر ایستگاه اتوبوس تابلوی دیجیتال کوچکی دارد و به زبان انگلیسی و گرجی، اتوبوس هایی که در آن ایستگاه توقف میکنند، مقصدشان، و زمان تقریبی رسیدن آن ها و اتوبوس هایی که در همان زمان در ایستگاه توقف کردند را نمایش میدهد و کاملا قابل اعتماد هستند. قیمت بلیط تک سفره اتوبوس 0.50 GEL است و برای تمام اتوبوس ها ثابت است. بلیط اتوبوس را میتوان از دستگاه های خودکاری که نزدیک درب اتوبوس نصب شده تهیه کرد. با انداختن یک سکه 0.10، 0.20، یا 0.50 GEL در دستگاه میتوانید بلیط خود را تهیه کنید.

حمل و نقل در گرجستان

زمانی که در دانشگاه به عنوان دانشجو ثبت نام میکنید باید با مدارک به بانک مراجعه کنید و بررسی کنید که ایا دانشگاه لیست دانشجویان خود را بروز رسانی کرده است. بعد از این شما میتوانید کارت حمل و نقل دانشجویی به قیمت 3 GEL از بانک دریافت کنید. این کارت امکان خرید بلیط اتوبوس و مترو با قیمت پایین تر را برای شما فراهم میکند (هر بلیط 0.20 GEL).

موضوع بعدی درمورد مینی ون ها و masruthkas (تاکسی) که نام محلی است. به تازگی تمامی مینی ون ها توسط دولت به رنگ زرد شبیه رنگ خودرو فورد، درامده اند. در گذشته مینی ون های شخصی در خیابان ها در مسیرهای نشان گذاری شده ای به نام mashruhtkas حرکت میکردند. جا به جایی با mashruhtka برای هر نفر 0.80 GEL است. میتوانید با راننده به صورت نقدی حساب کنید یا از کارت های سفری که برای خرید بلیط mashruhtka تهیه کردید استفاده کنید.

وسیله دیگر حمل و نقل عمومی در تفلیس مترو است. شهر تفلیس دو خط مترو دارد. اولین خط از Vaza Pshavela به Vukzal کشیده شده است و خط دوم از Akhmeteli به Varkiteli. ایستگاه های مترو در خیابان ها با علامت M و اسم ایستگاه، به راحتی قابل شناسایی است. برای عبور از سکو باید از کارت دانشجویی یا کارت عمومی استفاده کنید و قیمت آن مشابه اتوبوس است 0.50 GEL برای کارت های معمولی و 0. 20 GEL برای کارت های دانشجویی. هر دقیقه یک قطار مترو.

به نظر من این سه موضوع ضروری ترین مسائل یک دانشجوست که در کشور خارجی زندگی میکند. فقط این سه برای دانشجو کافی نیست و او به چیزهای دیگری نیز احتیاج دارد تا زندگی خود را در شهر اداره کند از جمله پوشاک، سرگرمی و رستوران که جز مسائل فرعی برای داشتن زندگی دانشجویی بهتر قرار میگیرند و در اینجا درمورد آنها مختصرا ً بحث خواهم کرد.

خرید و سرگرمی در گرجستان

تا جایی که جستجو کردم دو گروه مغازه در تفلیس وجود دارد. یکی فروشگاه هایی که برندهایی با بازار جهانی را میفروشند و دوم مغازه های محلی که لباس هایی با قیمت مناسب تر دارند. بیشترین فروشگاه های برند معروف مثل Nike, Adidas, Reebok, Puma, United Colors Of Benetton, Debenhams, Lotto, New Yorker و … در تفلیس یافت میشوند که برای خریدهای گران مناسب است. من فروشگاه های collezione, lotto, Lcwalkiki را دوست دارم چون مجموعه ای از اجناس خوب با قیمت مناسب دارند. تعداد زیادی مغازه های محلی نیز در خیابان ها وجود دارند که لباس های بروز با قیمت مناسب ارائه میدهند. به هر حال این انتخاب شماست که از کدام مورد خرید کنید.

نکته بعدی که میخواهم به آن اشاره کنم سرگرمی ست. متاسفانه در تفلیس نمیتوانید به دوستان به دیدن فیلم یا تئاتر بروید چون تمام فیلم ها به زبان گرجی دوبله و منتشر میشوند. تنها راه رفتن به سینما این است که به خوبی زبان گرجی بدانید یا زمانی را برای سرگرمی بخواهید مثل من و دوستان ESN در شب فیلم. صرف نظر از این تعداد زیادی اسنوکر، بیلیارد، و کلاب های استخر در محله های مختلف تفلیس وجود دارد و قیمت آن 10GEL به ازای هر یک ساعت برای هر میز است. در مجتمع مرکزی راه آهن تفلیس مکان مناسبی وجود دارد که دارای اسنوکر، استخر، بیلیارد، و بولینگ است.

اگر علاقه داشته باشید تعداد زیادی کلاب و بار در تفلیس وجود دارد. تا جایی که من میدانم یکی از سرگرمی های دائمی مردم تفلیس قمار و شرط بندی ست. تعداد زیادی کازینو، باشگاه اسلات، میزهای پوکر، مراکز شرط بندی ورزشی و مراکز قمار در سراسر تفلیس پراکنده شده اند. یک پارک سرگرمی روی تپه واقع شده که به اسم محلی Mtasminda park شناخته میشود، و تعداد محدودی وسیله گردشی از جمله یک چرخ بزرگ در بالای تپه دارد. این پارک عموما در طول زمستان تعطیل و در ماه های بهار و تابستان باز است.

تعدادی محل های دائمی وجود دارد که از نظر من مهم ترین منبع سرگرمی برای دانشجویان در تفلیس است. به هر حال در بیشتر با زندگی در تفلیس تطبیق پیدا کنید محل های بیشتری را خواهید شناخت.

این ها مسائلی است که زمان شروع زندگی دانشجویی در تفلیس یا قبل از آن باید بدانید و مطابق با آن رفتار کنید. زمانی که در یک کشور غریب هستید ممکن است ندانسته اشتباهاتی مرتکب شوید و حتی ممکن است تصمیمات اشتباهی بگیرید، اما نگران نباشید همه این ها زمانی که به یک جامعه جدید وارد میشوید کاملا طبیعی است. قوی باشید درحالی که زندگی پیش میرود خودتان راهی همراهی با جامعه جدید پیدا خواهید کرد.

مزایا و معایب زندگی دانشجویی در گرجستان

 • غذا

گرجستان برای همه افراد به ویژه گیاهخواران بسیار مناسب است ، زیرا میوه و سبزیجات تازه به فراوانی در تمام فصول سال در این کشور یافت می شود. همچنین خوردن غذاهای متنوع و متعدد گرجی خالی از لطف نخواهد بود.

 • شراب

گرجستان مهد تولید شراب است . از 8000 سال پیش تا کنون در این کشور شراب تولید شده است، بنابراین گرجستانی ها در تولید شراب بسیار مهارت پیدا کرده اند. بسیاری از افراد در منزل خود به تولید شراب خانگی می پردازند. حدود 60 نوع انگور در گرجستان پرورش داده می شود. بهترین بخش تولید شراب ، فصل برداشت انگور است که بسیار لذت بخش می باشد.

 • گردش های روزانه

جمهوری آذربایجان کشوری نسبتا کوچک است ، بنابراین می توانید از کل کشور در کمتر از یک روز بازدید کنید. هر یک از شهرها و روستاهای این کشور مناظر طبیعی منحصر به فرد خود را دارند و می توان به نحوی از زیبایی های هر قسمت کشور لذت برد.

مزایا و معایب زندگی دانشجویی در گرجستان

 • خدمتکار خانگی

می توان برای نظافت و سایر امور خانه خدمتکاری به کار گرفت . هزینه پرداختی به این گونه خدمتکاران سبت به سایر کشورها بسیار کمتر است. اکثر افراد دارای خدمتکار هستند ، همچنین افرادی که بچه های کوچک دارند ، پرستاری برای فرزندانشان استخدام می کنند و برخی از افراد دارای راننده هستند.

 • کشوری مناسب برای فرزندان و خانواده

در کل مردم گرجستان بسیار صمیمی هستند و بچه ها را بسیار دوست دارند. سیستم آموزشی کودکان در این کشور از کیفیت بالایی برخوردار است. کودکان از سن 6 سالگی وارد دبستان می شوند و از همان ابتدا یکی از زبان های گرجی، روسی، فرانسوی و یا آلمانی را یاد می گیرند. یک مدرسه بریتانیایی در تفلیس وجود دارد که برنامه IB را ارائه می دهد. علاوه بر این برخی از خانواده ها ، فرزندان خود را در مدارس فرانسوی ثبت نام می کنند. زبان آموزش در این مدارس، فرانسوی است و در برخی موارد به زبان انگلیسی نیز صحبت می شود. همچنین پارک و زمین های بازی متعددی برای کودکان وجود دارد.

برخی از معایب زندگی دانشجویی در گرجستان

 • رانندگان :

افراد در گرجستان دیوانه وار رانندگی می کنند . در همه مکان ها با سرعت زیاد رانندگی می کنند و اغلب این کار را برای سرگرمی انجام می دهند!

 • عادات قدیمی

گرجستان استقلال خود را از روسیه در سال 1991 بدست آورد که مدت زمان زیادی نگذشته است، بنابراین بخش بزرگی از جمعیت این کشور در زمان شوروی سابق زندگی کرده اند. برخی از عادات آنها ترک نشدن است . یکی از عادات بد مردم عدم رعایت قانون صف است .

 • سیگار کشیدن

تعداد افراد سیگاری در این کشور بسیار زیاد است. این افراد حتی در مکان های عمومی مانند رستوران ها نیز سیگار می کشند. البته باید گفت که سیگار کشیدن تنها در برخی از رستوران ها و یا مکان های عمومی آزاد است.

 • پرواز :

باید گفت که پرواز به داخل و یا خارج از تفلیس آزار دهنده است، زیرا تقریبا 90 % ورود و خروج های روزانه بین ساعات 3 الی 6 صبح می باشد!!

نظرات افراد راجع به تحصیل در گرجستان

گرجستان گزینه خوبی برای تحصیل است.

اگر واقعاً قصد تحصیل دارید خود را با محیط آرام وفق دهید. فقط رفتن به کوه و خوردن شراب مهم نیست. اساتید، امتحانات و درس های شما از همه مسائل مهم تر می باشند. من این کشور را برای تحصیل MBBS (کارشناسی پزشکی، کارشناسی جراحی) در دانشگاه باتومی انتخاب کردم. از انتخاب خود راضی هستم و چیزی که این دانشگاه را ازسایر دانشگاه ها متفاوت می سازد، کلاس های سه بعدی، محیط آرام، دوره پنج ساله می باشد. دومین مسئله اینکه گرجستان از نظر امنیت در جهان رتبه ششم را دارد، بنابراین به نظرم این مهم ترین مسئله در انتخاب یک کشور برای دختر ها می باشد.

دانشگاه و کشور خود را عاقلانه انتخاب کنید.

دانشگاه های گرجستان، دانشجویان بسیاری را از سراسر جهان به خود جذب می کنند. شکوه و عظمت مردم گرجستان مسافران و شهروندان جدیدی را به پناهگاه خود دعوت می کند. تحصیل MBBS در گرجستان برای دانشجویان هندی بهترین گزینه می باشد. تمام کالج های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان توسط سازمان سلامت جهانی (WHO)، سازمان علمی و فرهنگی، آموزشی سازمان ملل متحد (UNESCO) و انجمن پزشکی هندوستان (MCI) به رسمیت شناخته شدند. بیمارستان های گرجستان با پیشرفته ترین زیرساخت های پزشکی ساخته شده اند. این بیمارستان ها دارای ظرفیت بسیار بالایی برای محافظت از تعداد زیادی بیمار می باشند. همچنین محل تمرین پزشکی بسیاری از دانشجویان است.

بستگی به مکان و رشته تحصیلی شما دارد. در واقع اگر هدف داشته باشید و واقعاً می خواهید تحصیل کنید، هر چیزی را در هر کجا یاد می گیرید. می توانید در تفلیس دانشگاه های متعددی را با محیط تحصیلی خوب بیابید.

من موارد زیر را پیشنهاد می کنم:

 • دانشگاه Free
 • دانشگاه Caucasus
 • دانشگاه Black Sea

گرجستان کشور خوبی برای تحصیل می باشد

پاسخ این سوال به رشته ای بستگی دارد که قصد تحصیل در آن را دارید. از سال 1992 به گرجستان سفر کرده ام و در حال حاضر در زمینه تحصیلی در گرجستان کار می کنم. با توجه به شناخت من، تعدادی دانشگاه خوب مثل دانشگاه Black sea (تحصیل به زبان انگلیسی)، مدرسه Caucasus Business (تحصیل به انگلیسی) و دانشگاه Free (تحصیل فقط به زبان گرجی)، متناسب با دوره های مرتبط با کسب و کار وجود دارند.

DTMU (دوره انگلیسی، برنامه USMLE) برای دوره پزشکی، بهترین دانشگاه است. تعداد بیشتری دانشگاه نیز دوره های MBBS را ارائه می دهند، با این حال تفاوتی بین سر فصل دروس و نتایج آنها وجود ندارد. مطمئن نیستم تحصیل مهندسی گزینه خیلی خوبی در گرجستان باشد.

توصیه هایی برای زندگی دانشجویی در گرجستان

سعی نکنید تنها با هم میهنان خود در ارتباط باشید، با دانشجویان بومی نیز ارتباط برقرار کنید. به عنوان مثال به باشگاه های دانشجویی و سایر فعالیت هایی که دانشجویان بومی در آن حضور دارند، ملحق شوید.

با توجه به مزایا و معایب تحصیل در گرجستان، سعی کنید زبان گرجستانی را هر چه زودتر یاد بگیرید. زیرا یادگیری زبان گرجی نشانه ای از ارتباط برقرار کردن با مردم بومی است. مردم گرجستان به دلیل خونگرمی و مهمان نوازی مشهور هستند و برای شناساندن کشور خود به شما همواره در تلاشند. اگر برای صرف نوشیدنی به کافه یا رستوران می روید سعی نکنید با افراد بومی ناسازگاری نشان دهید. 2 الی 3 سال طول می کشد تا به زندگی در این کشور عادت ، همه جزئیات خلق و خوی مردم گرجی را درک کنید و خود را با آنها وفق دهید.

توصیه هایی برای زندگی دانشجویی در گرجستان

تفلیس شهر نسبتا کوچکی است اما اجاره آپارتمان در مناطق مرکزی با اطراف شهر تفاوت چشمگیری دارد. بنابراین در صورتی که هیچ گونه مشکل مالی نداشته باشید، توصیه می شود آپارتمانی در مناطق مشخصی در اطراف شهر اجاره کنید ، زیرا هزینه آن بسیار کمتر خواهد بود و هر آن چه که مورد نیاز باشد در دسترس است. برای رفتن به هر نقطه ای از تفلیس می توان از وسایل نقلیه متعددی استفاده کرد. ممکن است در برخی از ساعات پر رفت و آمد ، وسایل نقلیه عمومی شلوغ باشند اما مطمئن باشید بیشتر از 30 دقیقه در ترافیک نخواهید بود. ( در صورتی که از مترو استفاده کنید، سریع تر به مقصد خود می رسید.)

به طور کلی مردم گرجستان چندان وقت شناس و مسئولیت پذیر نیستند ، اما نا امید نشوید زیرا باید این واقعیت را نیز در نظر گرفت که گرجی ها در مقایسه با سایر افراد حرفه ای در اروپا اجتماعی ترند.

نکته بسیار مهم :

توصیه می شود برای جلوگیری از کلاهبرداری، از رفتن به بارها و کلوپهای اطراف شهر به تنهایی خودداری کنید. سعی کنید با دوستان محلی خود به این مکان ها بروید و یا از رفتن خودداری کنید.در بارها و کلوپهای مناطق مرکزی مشکلی پیش نخواهد آمد.

تحصیل پزشکی در گرجستان در مقایسه با اوکراین

هر دو کشور اقداماتی برای بهبود عملکرد سیستم آموزشی و درمانی انجام داده اند . برنامه های تحصیلی شوروی سابق تنها در چند دانشگاه خصوصی گرجستان منسوخ شده است و دروس در این دانشگاه ها طبق برنامه های تحصیلی آمریکا تدریس می شوند. در حالی که سیستم آموزشی ویژه دانشجویان بین المللی در دانشگاه های اوکراین به تازگی با سیستم اروپایی تطبیق داده شده است.

شاید با خود فکر کنید که دقیقا سیستم آموزشی آمریکا در گرجستان اجرا می شود اما اینطور نیست .به عنوان مثال در گرجستان اجازه استفاده از جسد انسان برای اهداف پزشکی وجود ندارد. همچنین تعداد بیماران محدود در تفلیس برای اجرای سیستم آموزشی آمریکایی کافی نیست . ( تنها در چند دانشگاه خصوصی تفلیس سیستم آموزشی آمریکایی به طور قابل قبول اجرا می شود. )

اگر به دنبال یک سیستم آموزشی اروپایی هستید و قصد دارید رشته پزشکی را بهتر درک کنید و محدودیتی برای دسترسی به نمونه های کالبدشناسی و پاتولوژی نداشته باشید ،تحصیل در کشور اوکراین گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.  اوکراین دارای دانشگاه های پزشکی دولتی قوی و قدیمی تری نسبت به گرجستان است .

مزایای تحصیل در رشته پزشکی در اوکراین

 1. زبان آموزش رشته پزشکی ، انگلیسی است .
 2. اکثر دانشگاه های پزشکی دولتی هستند و برخی از آنها بسیار قدیمی و دارای تاریخ و فرهنگ غنی می باشند.
 3. کلاس های مربی گری Medical Council of India Screening Test در بسیاری از دانشگاه ها اجرا می شود.
 4. حدود 8000 دانشجوی پزشکی هندی در اوکراین مشغول به تحصیل هستند.
 5. شهریه دانشگاه بسیار مقرون به صرفه است و شهریه دانشجویان بومی و بین المللی برابر است.
 6. اوکراین کشوری توسعه یافته است و به دلیل مشارکت زیاد در زمینه های علوم درمانی شناخته شده و معروف می باشد.

مزایای تحصیل در رشته پزشکی در گرجستان

 1. گرجستان به عنوان امن ترین کشور در جهان شناخته شده است. به ندرت می توان خبری از حملات تروریستی در گرجستان شنید. امنیت بالا در گرجستان ، این کشور را به مقصدی عالی برای تحصیل در رشته پزشکی تبدیل کرده است.
 2. زبان آموزش رشته پزشکی ، انگلیسی است .علاوه بر این ، 90 % افراد محلی به زبان انگلیسی صحبت می کنند ، بنابراین در ارتباط با مردم مشکلی نخواهید داشت.
 3. 95 % از جمعیت گرجستان مسیحی هستند و این کشور جهانی است.
 4. با تحصیل در این کشور می توان بدون ویزا به کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، سوئیس و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کرد.
 5. مدت زمان دوره پزشکی در این کشور 5 سال است ، بنابراین دانشجویان پزشکی می توانند یک سال زودتر از دانشجویان اکثر کشورها فارغ التحصیل شوند.
 6. مردم گرجستان بسیار خونگرم و صمیمی هستند.
 7. گرجستان کشوری زیباست و وجود مناظر طبیعی فوق العاده در این کشور باعث می شود با آرامش بیشتری دوره پزشکی را سپری کرد.
 8. دمای هوا بین _7 الی 23 درجه سانتی گراد است . بنابراین آب و هوای گرجستان تاثیری بر تمرکز دانشجویان پزشکی نخواهد گذاشت.
 9. غذاهای هندی در تمام دانشگاه های پزشکی موجود است . همچنین خوابگاه مجزا برای دختران و پسران موجود می باشد.

مزایای تحصیل در اوکراین

 • تمرکز بر برنامه های عملی
 • کیفیت عالی آموزش
 • دانشجویان خارجی می توانند از تخفیفات ویژه سفر بهره مند شوند.
 • مدارک اتخاذ شده از دانشگاه های اوکراین معتبر و در سراسر جهان شناخته شده است.
 • دانشجویان بین المللی می توانند در طول تعطیلات تابستان در سوئد، انگلیس و سایر کشورهای اروپایی دوره کارآموزی خود را بگذرانند و یا در مشاغل تابستانی فعالیت داشته باشند.

مزایای تحصیل در اوکراین

مزیت تحصیل رایگان در گرجستان

 • پذیرش بدون آزمون
 • مدارک اتخاذ شده شناخته شده و معتبر هستند.
 • وجود هیات علمی باتجربه
 • آب و هوای مطلوب
 • هزینه ها در این کشور پایین است.

در صورتی که برنامه ریزی های خود را برای مهاجرت به گرجستان انجام داده اید، می توانید با مشاورین و کارشناسان ما در ارتباط باشید تا در موسسه حقوقی میرداماد، کامل ترین اطلاعات ضمن ارائه تجربه تحصیل در گرجستان در اختیار شما قرار بگیرد.

اخبار های مرتبط

تحصیل در گرجستان 2019

تحصیل در گرجستان 2023

از بهترین گزینه های تحصیلی مناسب برای دانشجویان متقاضی خارج از کشور می توان به تحصیل در گرجستان 2019 اشاره

مشاهده
دانشگاه فنی گرجستان

دانشگاه فنی گرجستان

دانشگاه فنی گرجستان (GTU) یکی از بزرگترین موسسات آموزشی و علمی در گرجستان است. تمرکز اصلی دانشگاه فنی گرجستان این

مشاهده