071-91009294  | 021-88724227  |

تجربه تحصیل در گرجستان

تجربه تحصیل در گرجستان

تجربه تحصیل در گرجستان

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

بررسی ها نشان می دهد که اگر می خواهید در یک کشور اروپایی تحصیل کنید، مهاجرت و تحصیل در گرجستان می توانید رویای شما را تحقق بخشد. امروزه کشور گرجستان بر اساس آنچه مشاورین موسسه حقوقی میرداماد می گویند، کشوری پیشرفته و روبه جلو است که مزایای زیادی را دارد؛ اثبات این صحبت ها را می توانید با خواندن خلاصه ای از تجربه تحصیل در گرجستان برخی افراد، ببینید.

تحصیل پزشکی در گرجستان

خاطرات و تجربه تحصیل در گرجستان

وقتی یک دانشجو با هدف ادامه تحصیل به کشور دیگری میرود، مهمترین مسئله محل اقامت اوست. این امر بسیار مهم است چرا که به مکانی نیاز است تا امور روزانه (خوردن، خوابیدن) را انجام دهد و مهمتر اینکه درس بخواند. در تفلیس تعداد آپارتمان ها بسیار بیشتر از خانه های تکی است، به همین خاطر اجاره آپارتمان بی دردسر و آسان است. به طور کلی، مالک آپارتمان ها میزان اجاره را با توجه به تعداد افرادی که می خواهند در آن خانه زندگی کنند، تعیین می کنند. مثل تمام کشورها تعیین نرخ اجاره ثابت نیست و معمولا در نوسان است. به عنوان مثال – اگر چهار نفر بخواهند یک آپارتمان معمولی را اجاره کنند، صاحب خانه ممکن است مبلغ 400 تا 450 دلار اجاره بها تعیین کند. اما اگر تعداد مستاجرها سه نفر باشد متعاقباً اجاره بها نیز کاهش می یابد.

خانه هایی که این مالکان به دانشجویان پیشنهاد میدهند همیشه هم کامل و بی نقص نیستند. هر مکانی یک عیب و ایرادی دارد، لذا توصیه میشود قبل از عقد اجاره خانه از مالک در مورد تمام شرایط و موقعیت های آن پرس و جو کنید. البته در این شهر دلال یا کارگزارانی هستند که می توانند مکان مناسب و درخور شرایط و نیازهای دانشجو پیدا کند. در صورتی که کارگزار بتواند نظر شخصی را به خانه جلب کند و شخص آن مکان را اجاره کند، مالک خانه مبلغی به وی پرداخت می کند.

البته خیلی باید مراقب این کارگزاران باشید، زیرا بعضی از آنها با حیله و فریب پیش می روند و ممکن است فرد را به دردسر بیندازند. پس از دیدن و پسندیدن خانه، باید با مالک آن در مورد اجاره بها صحبت کنید. حتی اگر با استعداد هستید می توانید روی اجاره تخفیف هم بگیرید. اگر مبلغ اجاره خانه بالاست قبول نکنید. اجاره بهای مناسب برای یک فرد در شهر تفلیس بین 100 تا 130 دلار است نه بیشتر. در صورتی که بخواهید خودتان به تنهایی خانه را اجاره کنید، قیمت اجاره در حدود 200 تا 250 دلار افزایش می یابد، به این خاطر که آن خانه فقط برای شما است. پس بهتر است که با تعدادی از دوستانتان خانه اجاره کنید.

اجاره ملک در گرجستان

پس از توافق بر سر اجاره بها، مالک در مورد مدت زمان اقامت در آن خانه می پرسد. باید صریح و واضح پاسخ دهید و هر چند سال که میخواهید در آن خانه بمانید به مالک بگویید. معمولا ماه جولای در تفلیس تعطیلات تابستانی شروع میشود، همین موضوع می تواند به شما کمک کند تا در مورد مدت اقامت بهتر تصمیم گیری کنید. گاهی اوقات مالک پیشنهاد عقد قرارداد میدهد یا اینکه در برخی موارد عقد قرارداد اجباری است. در قرارداد مدت زمان اقامت تعیین شده و میزان اجاره بها قید میشود. البته بهتر است که قرارداد بسته نشود، شاید باعث دردسر شود یا مشکل غیرمترقبه ای برایتان پیش بیاید.

ویزاهای اخذ شده

به عنوان مثال – تصور کنید خانه ای را پسندیدید و با مالک آن قرارداد بستید، چند هفته در خانه زندگی می کنید. ناگهان متوجه می شوید که سیستم برق خانه مشکل دارد یا در آن منطقه مشکل آب وجود دارد و تصمیم میگیرید که آن جا را تخلیه کنید و به دنبال خانه جدید بگردید. در این صورت نمی توانید این کار را انجام دهید زیرا قبلا با مالک خانه قرارداد بسته اید و مدت زمان اقامت را قید کرده اید. اگر علی رغم قرارداد بخواهید خانه را تخلیه کنید، با مشکل بزرگی مواجه خواهید شد زیرا صاحب خانه پول خوبی از شما میگیرد و در واقع فریبتان می دهد و یا اینکه می تواند برای بازپرداخت اجاره از شما شکایت کند.

اجاره ملک در گرجستان

برای اینکه هیچ یک از این مشکلات برایتان پیش نیاید بهتر است هیچ قراردادی را امضاء نکنید. اغلب صاحب خانه ها در ماه اول به عنوان پیش پرداخت یک ماه اجاره پول اضافی درخواست میکنند. آنها این مبلغ را به عنوان آخرین اجاره اقامت مستاجر در نظر میگیرند. بنابراین اگر گفته اید که مدت 12 ماه قصد اقامت دارید، می بایست اجاره بهای ماه اول و ماه دوازدهم را یکجا بپردازید، لذا در ماه 12 نیازی به پرداخت اجاره بها نیست.

یک مشکل مهم وجود دارد که ممکن است در طول زمان تعطیلات اتفاق بیفتد، زیرا شما برای چند ماه به کشور خود می روید تا به خویشاوندان، والدین و دوستانتان سر بزنید اما همه وسایل شما در خانه ای است که اجاره کرده اید. آیا می خواهید اجاره بهای دو ماه را بپردازید در صورتی که در آن کشور و در آن خانه نیستید؟ بیشتر صاحب خانه ها در این زمینه با مستاجر خود گفتگو می کنند، اگر با صاحب خانه در این مورد صحبت کنید می توانید اجاره بهای آن مدتی که در خانه اقامت ندارید را کم کنید. پس از اتمام تمام این فرآیندها، می توانید در تفلیس مکانی برای زندگی پیدا کنید. اکنون زمان آن است که یک آپارتمان دانشجویی معمولی را شرح دهیم.

امکانات آپارتمان ها در گرجستان

یک سالن با میز و نیمکت برای نشستن؛ یک، دو یا سه اتاق خواب، بسته به خانه مورد نظرتان. اتاق خواب ها دارای دو و یا یک تختخواب است تا جا برای تمام افراد آن آپارتمان باشد، کمد لباس برای نگهداری لباس ها، گنجه، روشوئی؛ آشپزخانه که شامل یک ظرفشویی برای شستن ظروف، یخچال و فریزر، تعدادی قفسه و کمد است که ظروف پخت و پز، اجاق گاز و معمولا یک چراغ و یک میز در آن قرار دارد. حمام که دارای آبگرمکن الکتریکی یا گازی است، یک وان حمام، یک روشوئی، یک دراور و دوش. به غیر از این موارد، یک هیتر گازی علاوه بر بخاری های الکتریکی نیز ممکن است وجود داشته باشد، گاهی اوقات صاحبخانه یک بخاری کوارتز یا انواع دیگر بخاری های الکتریکی را در ملک استیجاری خود قرار می دهد.

وقتی در آپارتمان زندگی می کنید، چیزهای مهمی هستند که باید مد نظر داشته باشد. این موارد در برخی مناطق در جهان شناخته شده و رایج هستند، اما برای افرادی که آگاه نیستند در اینجا خاطر نشان می شود. هنگام استفاده از حمام در آپارتمان اطمینان حاصل کنید که آب از وان حمام بیرون نمیریزد. از آنجا که کفپوش آپارتمان بیشتر از چوب و حمام ها فقط از لایه کاشی یا موزاییک ساخته شده اند، ممکن است آب بین فضای کاشی ها جذب شود و باعث نمناک شدن سقف آپارتمان طبقه زیر آپارتمان شما شود. در صورتی که این مسئله رخ دهد و مشکلی در خطوط برق همسایه تان ایجاد شود مجبور خواهید شد پول زیادی بابت تعمیر یا خسارت پرداخت کنید.

پرداخت قبض و حق شارژ آپارتمان در گرجستان

مسئله بعدی قبض هایی است که باید پرداخت کنید. برخی صاحب خانه ها قبوض را مشمول اجاره خانه می دانند، اما این امر در مورد تمام خانه ها صدق نمی کند. مالکین بسیار کمی هستند که این کار را انجام می دهند. در موارد دیگر به غیر از اجاره خانه باید تمام قبوض را پرداخت کنید. مبلغ قبض برق بیشتر از سایر قبوض است که ماهانه 100 لاری (GEL) هزینه به خود اختصاص می دهد البته کاملا به نحوه استفاده شما از دستگاه های برقی بستگی دارد.

به عنوان مثال – اگر یک آبگرمکن الکتریکی در حمام خود دارید که تمام وقت روشن است و بخاری های الکتریکی دارید که در طول زمستان به طور مداوم کار می کنند، بدیهی است که قبض برق به اوج بار مصرف می رسد. استفاده از آبگرمکن و هیتر گازی می تواند قبض برق را کاهش دهد. نگران قبض گاز نباشید چرا که گرانتر از برق نیست.

موضوع بعدی صورتحساب اداره بهداشت است و با توجه به تغییرات جاری در سیاست دولت، صورتحسابی که از بخش بهداشت دریافت می کنید مستقیما با قبض برق ارتباط دارد. هر چقدر قبض برق زیاد باشد، باید مبلغ بیشتری به اداره بهداشت پرداخت کنید.

قبض بعدی که باید پرداخت کنید در واقع قبض گاز است، قطعا برای آشپزی به گاز نیاز دارید. قبض گاز خیلی پرهزینه نیست و به طور کلی حدود 20 تا 30 لاری هزینه می برد البته به نوع استفاده و تعداد افرادی که از آن استفاده می کنند بستگی دارد. قبض بعدی، قبض آب است که موضوع مهمی نیست. حتی اگر از آب زیادی استفاده کنید در نهایت باید 10 لاری پرداخت کنید پس نگران قبض آب نباشید.

آخرین قبض که باید پرداخت کنید، صورتحساب اینترنتی است. برای دریافت اتصال اینترنتی باید به دفتر ارائه دهنده اینترنت بروید و شماره تلفن ثابت خود را در آنجا ثبت کنید. باید هزینه مودم را پرداخت کنید و اتصال اینترنت را تنظیم کنید. پس از آن باید اجاره ماهانه ای بابت این اتصال پرداخت کنید. معروف ترین ارائه دهندگان اینترنت در تفلیس Silknet و Caucasus (سیلک نت و قفقاز) هستند. اگر از خیابان های اصلی خیلی دور نیستید، می توانید اتصال اینترنت فیبر نوری دریافت کنید که در این صورت حداکثر سرعت اینترنت به ازاء 50 لاری حدود 50 مگابایت خواهد بود.

قوانین تخلیه منزل در گرجستان

وقتی قصد تخلیه خانه را دارید ممکن است اختلافاتی بین شما و صاحبخانه رخ دهد که امری طبیعی است. خیلی نگران این موضوع نباشید. اطمینان حاصل کنید که تمام وسایل تحویلی به شما سالم است زیرا صاحبخانه قبل از تخلیه خانه حتما مکان را چک میکند تا ببیند وسایل سالم است یا خیر. اهمیت اسباب و اثاثیه را هم به یاد داشته باشید! در صورت آسیب رسیدن به هر یک از اموال، باید جریمه آن را تمام و کمال پرداخت کنید. مسئله دیگری هم هست که اگر زودتر از موعد مقرر اقدام به تخلیه خانه کنید، دیگر نمی توانید پولی را که بابت اجاره آخر به صاحب خانه پرداخت کردید، پس بگیرید.

قوانین تخلیه منزل در گرجستان

اگر تمام این موارد را مد نظر قرار دهید، می توانید بهترین مکان را حداقل برای چند سال اقامت پیدا کنید. بعد از تمام این موارد می توانید با مالک تماس بگیرید و اجاره را پرداخت کنید. خیلی محتاط و مراقب باشید چون اگر بی دقتی کنید تبعات بدی گریبان گیرتان خواهد شد!

خاطرات زندگی دانشجویی در گرجستان

دومین مسئله مهم برای دانشجوی خارجی در مدت اقامت در تفلیس چیست؟ حدس من غذاست چرا که هیچکس نمیتواند دائما ً غذای خارجی مصرف کند که درمورد من مصرف یک سال پیوسته غذای گرجی خواهد بود. وقتی قرار است مدتی طولانی در یک کشور بمانید، غذای نقشی دائمی دارد. در تفلیس برای خرید سبزیجات و سایر خواربار از فروشگاه های محلی، باید اندکی زبان گرجی بدانید. البته تعداد زیادی سوپرمارکت و تعداد کمی هایپرمارکت در تفلیس وجود دارد که در آنجا نیاز به دانستن زبان گرجی نیست چرا که خوارکی ها در قفسه ها به راحتی دیده شده و در دسترس هستند. در مورد مواد لازم بقیه غذاهای ملی مطمئن نیستم، توضیحاتم در مورد مواد لازم برای غذاهای محلی است.

صرف نظر از هر نوع آشپزی چه محلی باشد یا خیر شما به گوشت و سبزیجات احتیاج دارید. قیمت سبزیجات معمولا ً نوسان داشته و مثل سایر کشورها به فصل بستگی دارد، گاهی سبزی فصلی خاصی فقط در همان فصل در دسترس است. سبزیجات خاص در خارج از فصل ممکن گرانتر از معمول باشند؛ بنابراین مراقب باشید چه چیزی را در چه زمانی خریداری کنید. در مورد گوشت مردم گرجستان بیشتر به گوشت خوک علاقه دارند زیرا حاوی مقدار زیادی چربی است که برای گرم نگه داشتنشان لازم است چراکه گرجستان در دامنه قفقاز بزرگ قرار دارد.

علاوه بر این مرغ، گوساله ، ماهی ها و سایر محصولات دریایی در دسترس است. قیمت مرغ در فروشگاه های محلی حدودا 4 GEL است؛ و مرغ بسته بندی بدون استخوان حدودا هر کیلو 9 GEL. براساس چیزی که من مشاهده کردم قیمت محصولات دریایی اندکی بیشتر است. قیمت یک لابستر زنده حدودا 125 GEL، 200 یا 300 گرم میگو بسته بندی 15 GEL و غیره. کنسرو گوشت و ماهی نیز در فروشگاه وجود دارد. مابقی احتیاجات آشپزی مثل روغن، نمک و … را از مغازه های خواربارفروشی خریداری کنید.

حمل و نقل در گرجستان

بیاید در مورد موضوع بعدی که برای دانشجوی خارجی اهمیت دارد بحث کنیم. به نظر من رفت آمد موضوع مهم بعدی است چرا که دانشجو باید هر روز مسیر خانه تا دانشگاه را طی کند همین طور این موضوع برای کارمندان هم ضروری است. از نظر من امکانات حمل و نقل در تفلیس یکی از بهترین هاست. حمل و نقل عمومی بسیار دقیق برنامه ریزی شده و تمام گوشه و کنار شهر را پوشش میدهد.

امکانات حمل و نقل و عمومی متنوعی در دسترس است همچون اتوبوس های شهری، مینی ون یا تاکسی، و مترو. اتوبوس های شهری اندازه های مختلفی دارند ون های کوچک و اتوبوس های بزرگ، بسته به جمعیتی که از آن استفاده میکند و اهمیت مکان، نوع اتوبوس ها مشخص میشود. اتوبوس های شهری به راحتی قابل تشخیص بوده و همگی کاملا زرد رنگ هستند، هر ایستگاه اتوبوس تابلوی دیجیتال کوچکی دارد و به زبان انگلیسی و گرجی، اتوبوس هایی که در آن ایستگاه توقف میکنند، مقصدشان، و زمان تقریبی رسیدن آن ها و اتوبوس هایی که در همان زمان در ایستگاه توقف کردند را نمایش میدهد و کاملا قابل اعتماد هستند. قیمت بلیط تک سفره اتوبوس 0.50 GEL است و برای تمام اتوبوس ها ثابت است. بلیط اتوبوس را میتوان از دستگاه های خودکاری که نزدیک درب اتوبوس نصب شده تهیه کرد. با انداختن یک سکه 0.10، 0.20، یا 0.50 GEL در دستگاه میتوانید بلیط خود را تهیه کنید.

حمل و نقل در گرجستان

زمانی که در دانشگاه به عنوان دانشجو ثبت نام میکنید باید با مدارک به بانک مراجعه کنید و بررسی کنید که ایا دانشگاه لیست دانشجویان خود را بروز رسانی کرده است. بعد از این شما میتوانید کارت حمل و نقل دانشجویی به قیمت 3 GEL از بانک دریافت کنید. این کارت امکان خرید بلیط اتوبوس و مترو با قیمت پایین تر را برای شما فراهم میکند (هر بلیط 0.20 GEL).

موضوع بعدی درمورد مینی ون ها و masruthkas (تاکسی) که نام محلی است. به تازگی تمامی مینی ون ها توسط دولت به رنگ زرد شبیه رنگ خودرو فورد، درامده اند. در گذشته مینی ون های شخصی در خیابان ها در مسیرهای نشان گذاری شده ای به نام mashruhtkas حرکت میکردند. جا به جایی با mashruhtka برای هر نفر 0.80 GEL است. میتوانید با راننده به صورت نقدی حساب کنید یا از کارت های سفری که برای خرید بلیط mashruhtka تهیه کردید استفاده کنید.

وسیله دیگر حمل و نقل عمومی در تفلیس مترو است. شهر تفلیس دو خط مترو دارد. اولین خط از Vaza Pshavela به Vukzal کشیده شده است و خط دوم از Akhmeteli به Varkiteli. ایستگاه های مترو در خیابان ها با علامت M و اسم ایستگاه، به راحتی قابل شناسایی است. برای عبور از سکو باید از کارت دانشجویی یا کارت عمومی استفاده کنید و قیمت آن مشابه اتوبوس است 0.50 GEL برای کارت های معمولی و 0. 20 GEL برای کارت های دانشجویی. هر دقیقه یک قطار مترو.

به نظر من این سه موضوع ضروری ترین مسائل یک دانشجوست که در کشور خارجی زندگی میکند. فقط این سه برای دانشجو کافی نیست و او به چیزهای دیگری نیز احتیاج دارد تا زندگی خود را در شهر اداره کند از جمله پوشاک، سرگرمی و رستوران که جز مسائل فرعی برای داشتن زندگی دانشجویی بهتر قرار میگیرند و در اینجا درمورد آنها مختصرا ً بحث خواهم کرد.

خرید و سرگرمی در گرجستان

تا جایی که جستجو کردم دو گروه مغازه در تفلیس وجود دارد. یکی فروشگاه هایی که برندهایی با بازار جهانی را میفروشند و دوم مغازه های محلی که لباس هایی با قیمت مناسب تر دارند. بیشترین فروشگاه های برند معروف مثل Nike, Adidas, Reebok, Puma, United Colors Of Benetton, Debenhams, Lotto, New Yorker و … در تفلیس یافت میشوند که برای خریدهای گران مناسب است. من فروشگاه های collezione, lotto, Lcwalkiki را دوست دارم چون مجموعه ای از اجناس خوب با قیمت مناسب دارند. تعداد زیادی مغازه های محلی نیز در خیابان ها وجود دارند که لباس های بروز با قیمت مناسب ارائه میدهند. به هر حال این انتخاب شماست که از کدام مورد خرید کنید.

نکته بعدی که میخواهم به آن اشاره کنم سرگرمی ست. متاسفانه در تفلیس نمیتوانید به دوستان به دیدن فیلم یا تئاتر بروید چون تمام فیلم ها به زبان گرجی دوبله و منتشر میشوند. تنها راه رفتن به سینما این است که به خوبی زبان گرجی بدانید یا زمانی را برای سرگرمی بخواهید مثل من و دوستان ESN در شب فیلم. صرف نظر از این تعداد زیادی اسنوکر، بیلیارد، و کلاب های استخر در محله های مختلف تفلیس وجود دارد و قیمت آن 10GEL به ازای هر یک ساعت برای هر میز است. در مجتمع مرکزی راه آهن تفلیس مکان مناسبی وجود دارد که دارای اسنوکر، استخر، بیلیارد، و بولینگ است.

اگر علاقه داشته باشید تعداد زیادی کلاب و بار در تفلیس وجود دارد. تا جایی که من میدانم یکی از