مشاوره تخصصی و تماس فوری

  فرم مشاوره تخصصی

  شما عزیزان جهت مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  و یا این فرم را تکمیل کنید تا مشاورین و کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

  تحصیل در ترکیه

  تحصیل در ترکیه یکی از برترین گزینه‌های موجود برای دانشجویان ایرانی است که می‌خواهند در دانشگاه‌های برتر جهان، در رشته‌های برتر، بدون نیاز به کنکور و با هزینه کم تحصیل کنند. بی شک تحصیل در کشور ترکیه ویژگی‌های زیادی دارد که باعث شده این کشور هر ساله دانشجویان زیادی را از کشور ایران و دیگر کشورهای جهان به خود جذب کند. شما می‌توانید در کشور ترکیه به زبان انگلیسی تحصیل کنید و مدارکی مطابق با سیستم آموزشی کشور اروپا دریافت کنید. این ویژگی به شما امکان مهاجرت به کشورهای برتر اروپایی و آمریکایی را می‌دهد و شما می‌توانید در این کشورها به کار و یا ادامه تحصیل مشغول شوید.

  کشور ترکیه یک کشور آسیایی اروپایی است که از شرق با کشور ایران همسایه است. این کشور به دلیل فرهنگ، تمدن و امکانات تحصیلی و شغلی که برای خود ایجاد کرده است بسیار مورد توجه جهانیان قرار گرفته است. هزینه‌های پایین در کشور ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی، برخورداری از امکانات و سیاست‌های مهاجرپذیری دولت ترکیه مهاجرت به این کشور آسان‌ و محبوب کرده است. کشور ترکیه تابعیت دوگانه را به رسمیت می‌شناسد و شما با خرید ملک و سرمایه گذاری در این کشور می‌توانید به راحتی تابعیت این کشور را بدست آورید.

  شرایط دریافت پذیرش از دانشگاه های ترکیه

  مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه یکی از برترین گزینه‌های موجود برای دانشجویان ایرانی است. اگر دفعات زیادی در آزمون کنکور کشور ایران شرکت کرده‌اید و موفق نشده‌اید کشور ترکیه شرایط تحصیل در رشته‌های برتری مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، مد و فشن و زیر رشته‌های تجربی را فراهم کرده است. سیستم تحصیل در کشور ترکیه مانند سیستم‌های آموزش کشورهای اروپایی است و در دوره‌های دانشگاهی و پیش از دانشگاه از کیفیت بالایی برخوردار است.

  تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه در سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری انجام می‌شود و برنامه‌های آموزشی این کشور می‌توانند به دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه داده شوند. وارد شدن به دانشگاه‌های کشور ترکیه شرایط سنی ندارد و هر داوطلبی با داشتن دیپلم 12 ساله تحصیلی می‌تواند وارد دانشگاه‌های این کشور شود. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه 4 سال، در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال و در مقطع دکترا 4 سال است. ظرفیت و جواب پذیرش دانشگاه‌های کشور ترکیه دو بار در هر سال اعلام می‌شود.

  سن تحصیل در ترکیه از 5 سالگی آغاز می‌شود و تحصیل اولیه در کشور ترکیه 12 سال طول می‌کشد. 12 سال ابتدای تحصیل در ترکیه برای دختران و پسران اجباری و رایگان است. مدارس و دانشگاه‌های کشور ترکیه شامل دو نوع خصوصی و دولتی می‌شوند. تحصیل در مدارس دولتی رایگان است ولی تحصیل در مدارس خصوصی هزینه دارد. کشور ترکیه دارای 104 دانشگاه دولتی و 62 دانشگاه خوصی است که در شهرهای مختلف آن قرار گرفته است. شما می‌توانید با توجه به شرایط موجود در دانشگاه‌های مختلف و شرایط خود بهترین دانشگاه را انتخاب کنید.

  دانشجویانی که برای تحصیل به کشور ترکیه وارد می‌شوند باید اجازه اقامت دریافت کنند که این اجازه اقامت انواع مختلفی شامل اجازه اقامت تحصیلی، اجازه اقامت کوتاه مدت، اجازه اقامت طولانی مدت، اجازه اقامت خانوادگی، اجازه اقامت بشردوستانه است. دانشجویان باید ظرف مدت یک ماه پس از ورود به ترکیه برای دریافت اجازه اقامت مدارک زیر را به اداره روابط خارجی ارائه دهند. دانشجویانی که در یک دوره تحصیلی در هر موسسه آموزش عالی در ترکیه پذیرفته می‌شوند، اجازه اقامت در ترکیه برای یک سال را دارند. برای تمدید اقامت 60 روز قبل از اتمام آن باید دوباره درخواست دهند و به ادارات محلی مراجعه کنند.

  • هزینه و فرم درخواست
  • مدارک سفر: ویزای تحصیلی همراه با دو کپی
  • 4 عکس در اندازه پاسپورت
  • نامه یا مدرکی از موسسه: این نامه باید توسط دانشگاه میزبان صادر شود و در آن تاریخ شروع و پایان تحصیل در ترکیه قید شده باشد.

  تحصیل در ترکیهدانشگاه های برتر ترکیه

  بیش از 200 دانشگاه در کشور ترکیه وجود دارد که بیشتر آن‌ها دولتی‌اند. دانشگاه‌های دولتی و خصوصی کشور ترکیه طبق توافق نامه بولونیا، دوره‌های تحصیلی و آموزشی خود را با اروپا مطابقت می‌دهند. سیستم آموزشی کشور ترکیه با توجه به رده بندی سایت QS دارای کیفیت متوسطی است و رتبه 43 را به خود اختصاص داده است. تعداد زیادی از دانشگاه‌های کشور ترکیه در رتبه بندی سایت QS قرار دارند و معمولا در دو شهر مهم کشور ترکیه یعنی آنکارا و استانبول قرار دارند. در جدول زیر به معرفی برترین دانشگاه‌های کشور ترکیه و رتبه آن‌ها در سایت QS می‌پردازیم.

  نام دانشگاه‌های ترکیه رتبه طبق سایت QS
  دانشگاه کوچ 511-520
  دانشگاه سابانچی 541-550
  دانشگاه فنی خاورمیانه 551-560
  دانشگاه بیلکنت 591-600
  دانشگاه بغازیچی 701-750
  دانشگاه فنی استانبول 701-750
  دانشگاه آنکارا 801-1000
  دانشگاه استانبول 801-1000
  دانشگاه آنادولو 1001-1200
  دانشگاه اژه 1001-1200

  دانشگاه کوچ ترکیه

  دانشگاه کوچ ترکیه یکی از برترین دانشگاه‌های کشور ترکیه است که در سال 1993 در شهر استانبول ترکیه تاسیس شده است. کوچ یکی از دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه است و یکی از دانشگاه‌هایی است که به صورت مستمر در حال پیشرفت بوده است. دانشگاه کوچ استانبول به دلیل جذب اساتید بین المللی و ارائه مدارکی با سطح علمی بالا و نداشتن کنکور برای ورود بسیار مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. دانشگاه کوچ به دلیل اینکه عضو قرارداد بولونیا و اراسموس است مدارکی را که مورد تایید دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی است ارائه می‌دهد به همین دلیل می‌توانید به راحتی در این دانشگاه‌ها ادامه تحصیل دهید.

  دانشگاه سابانچی ترکیه

  تحصیل در دانشگاه سابانچی ترکیهدانشگاه سابانچی ترکیه نیز یکی دیگر از دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه است که در سال 1994 در استانبول ایجاد شده است. این دانشگاه در بین 700 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. دانشگاه سابانچی ترکیه 3 دانشکده، 13 برنامه کارشناسی، 46 دوره تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی و 15 برنامه دکترا را شامل می‌شود. با تحصیل در دانشگاه سابانچی ترکیه می‌توانید در دو سال اول درصورت نیاز تغییر رشته دهید. این دانشگاه دارای مراکز تحقیقاتی چند رشته‌ای است که بیشتر در رشته‌های اقتصاد و دارایی تمرکز دارد.

  دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران 

  بیشتر ایرانیانی که مهاجرت به ترکیه را انتخاب می‌کنند و می‌خواهند در این کشور درس بخوانند؛ قصد برگشت به ایران و کار در این کشور را دارند. برای اینکه بتوانید با مدرک تحصیلی خارجی خود در کشور ایران کار کنید؛ مدرک شما باید توسط وزارت علوم و بهداشت کشور ایران مورد تایید قرار بگیرد. در ادامه می‌خواهیم دانشگاه‌های کشور ترکیه که مورد تایید وزارت علوم و بهداشت کشور ایران هستند را معرفی کنیم. دانشگاه‌های زیادی در کشور ترکیه وجود دارند که مورد تایید کشور ایران هستند و این یکی از مزیت‌های تحصیل در ترکیه است.

  وزارت علوم کشور ایران دانشگاه‌های زیادی را مورد تایید خود قرار داده است و این دانشگاه‌ها را در سه گروه الف(ممتاز)، گروه ب(خوب) و گروه ج(متوسط) رده بندی کرده است. گروه ممتاز شامل دانشگاه‌های Bilkent University، Bogazici University، Hacettepe University، Koc University Middle East Technical University، Sabanci University می‌شوند. گروه خوب شامل دانشگاه‌های Ankara University، Cankaya University، Dokuz Eylul University، Ege University، Erciyes University، Gazi University، Istanbul Technical University، Istanbul University، Karabuk University، Marmara University، Yildiz Technical University می‌شوند.

  گروه متوسط نیز شامل دانشگاه‌های Akdeniz University، Atılım University، Bahçeşehir University (BAU)، Eskisehir Osmangazi University،Istanbul Aydin  ،Istanbul Bilgi University ،Izmir Institute of Technology، Kadir Has University، Kocaeli Univerity، KTO Karatay Universitesi، Ondokuz Mayis  Ozyegin University، Sakarya University، Selcuk University، Uludag University، University of Gaziantep، Yeditepe University می‌شود.

  تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

  بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی کشور ترکیه دوره‌های آموزشی خود را در مقاطع مختلف مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و مقاطع بالاتر به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند و تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی یکی از مهم‌ترین دلایل جذب دانشجویان بین المللی و انگلیسی زبان به این کشور است. از آن جایی که اکثر کلاس‌های آموزشی در دانشگاه‌های علوم پایه و برخی از دانشگاه‌های دولتی این کشور به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، دانشجویانی که دارای نمره مهارت در زبان انگلیسی می‌باشند، می‌توانند در دوره‌های کارشناسی و یا تحصیلات تکمیلی(کارشناسی ارشد) این دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل شوند. اگر می‌خواهید به تحصیل در دوره‌‌های زبان انگلیسی در این کشور بپردازید برای تعیین سطح شما باید آزمونی را که دانشگاه آماده کرده است بدهید و سپس پذیرش خود را دریافت کنید.

  هزینه تحصیل در ترکیه

  تحصیل در ترکیه

  مهاجرت تحصیلی به ترکیه یکی از روش‌های برتر مهاجرت به این کشور است. در کشور ترکیه دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد که شهریه و هزینه‌های تحصیل در آن‌ها بسیار متفاوت است. هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه علاوه بر نوع دانشگاه به رشته، شهر و زبان تحصیل نیز بستگی دارد؛ مثلا هزینه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی نسبت به دیگر رشته‌های تحصیلی هزینه بیشتری دارد. هزینه تحصیل در ترکیه فقط شامل شهریه دانشگاه نمی‌شود بلکه هزینه زندگی و مسکن نیز از دیگر هزینه‌های مهم هستند.

  نوع دانشگاه دوره تحصیلی زبان شهریه سالانه
  خصوصی لیسانس انگلیسی 1500 تا 4500 دلار
  خصوصی لیسانس ترکی 1000 تا 2000 دلار
  خصوصی فوق لیسانس انگلیسی 2000 تا 3000 دلار
  خصوصی فوق لیسانس ترکی 1500 تا 3000 دلار
  دولتی لیسانس انگلیسی 300 تا 800 دلار
  دولتی لیسانس ترکی 500 تا 1800 دلار
  دولتی فوق لیسانس انگلیسی 300 تا 600 دلار
  دولتی فوق لیسانس ترکی 600 تا 900 دلار

  هزینه زندگی در ترکیه

  هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه مانند تمام کشورهای دیگر جهان به سبک زندگی فرد بستگی دارد و هزینه زندگی در شهرهای کوچک پایین‌تر هزینه زندگی در شهرهای بزرگ و پایتخت است مانند شهرهای آنکارا، ازمیر و استانبول در ترکیه که از شهرهای برتر این کشور محسوب می‌شوند. یکی از مهم‌ترین مسائلی که افراد هنگام مهاجرت به ترکیه مورد بررسی قرار می‌دهند این است که هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه نسبت به هزینه‌های زندگی در ایران بالاتر است یا پایین‌تر.

  هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه نسبت به ایران نزدیک به 27 درصد پایین‌تر است. متوسط هزینه‌ای که یک دانشجو باید برای زندگی در کشور ترکیه بپردازد بین 2500 تا 3000 لیر است و این با در نظر گرفتن هزینه اجاره مسکن است. هزینه اجاره مسکن در کشور ترکیه نسبت به کشور ایران بسیار پایین‌تر است و با اجاره خوابگاه‌های دانشجویی و یا اجاره خانه با دو یا سه نفر هزینهمسکن پایین‌تر نیز می‌آید.

  کالا یا خدمت هزینه بر اساس لیر ترکیه هزینه بر اساس دلار آمریکا
  کاپوچینو 14.65 1.67
  شیر 5.69 0.65
  گوشت مرغ یک کیلوگرم 26.83 3.06
  یک کیلوگرم گوشت گاو 78.91 9.01
  بطری آب معدنی 1.90 0.22
  هزینه خرید یک پرس غذا در رستوران ارزان قیمت 35 4
  نان تازه (500 گرم) 2.33 0.26
  برنج (1 کیلوگرم) 8.53 0.95
  تخم مرغ (12 عدد) 9.51 1
  پنیر محلی (1 کیلوگرم) 31 3.2
  یک دست لباس تابستانی 222.27  23

  سوالات متداول تحصیل در ترکیه

  آیا تحصیل در کشور ترکیه دارای شرایط سنی است؟

  وارد شدن به دانشگاه‌های کشور ترکیه شرایط سنی ندارد و هر داوطلبی با داشتن دیپلم 12 ساله تحصیلی می‌تواند وارد دانشگاه‌های این کشور شود.

  برای دریافت اجازه اقامت در ترکیه به چه مدارکی نیاز دارید؟

  • هزینه و فرم درخواست
  • مدارک سفر: ویزای تحصیلی همراه با دو کپی
  • 4 عکس در اندازه پاسپورت
  • نامه یا مدرکی از موسسه: این نامه باید توسط دانشگاه میزبان صادر شود و در آن تاریخ شروع و پایان تحصیل در ترکیه قید شده باشد.

  دانشگاه‌های برتر کشور ترکیه شامل کدام دانشگاه‌ها می‌شوند؟ 

  دانشگاه کوچ، دانشگاه سابانچی، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه فنی خاومیانه، دانشگاه آنادولو، دانشگاه آنکارا، دانشگاه استانبول و دانشگاه اژه از جمله دانشگاه‌های برتر کشور ترکیه هستند.

  آیا مدارک تحصیلی دانشگاه کوچ مورد تایید دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی هستند؟

  دانشگاه کوچ به دلیل اینکه عضو قرارداد بولونیا و اراسموس است مدارکی را که مورد تایید دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی است ارائه می‌دهد به همین دلیل می‌توانید به راحتی در این دانشگاه‌ها ادامه تحصیل دهید.

  تعدادی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم کشور ایران کدامند؟

  Bilkent University، Bogazici University، Hacettepe University، Koc University Middle East Technical University، Sabanci University.

  آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در کشور ترکیه وجود دارد؟

  بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی کشور ترکیه دوره‌های آموزشی خود را در مقاطع مختلف مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و مقاطع بالاتر به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند و تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی یکی از مهم‌ترین دلایل جذب دانشجویان بین المللی و انگلیسی زبان به این کشور است.

  هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به په عواملی بستگی دارد؟

  هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه علاوه بر نوع دانشگاه به رشته، شهر و زبان تحصیل نیز بستگی دارد؛ مثلا هزینه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی نسبت به دیگر رشته‌های تحصیلی هزینه بیشتری دارد.

  آیا هزینه تحصیل در رشته‌های مختلف متفاوت است؟

  بله هزینه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی نسبت به دیگر رشته‌های تحصیلی هزینه بیشتری دارد.