تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه

کشور ترکیه از جهت های بسیاری مورد توجه و علاقه دانشجویان و علاقه مندان به تحصیل و علم دانش می باشد. یکی از این دلایل امکان تحصیل رایگان در این کشور آسیایی اروپایی می باشد. بر این اساس در این مقاله در مورد چگونگی تحصیل رایگان در ترکیه توضیحاتی را ارائه می دهیم. در این مقاله می خوانید:

چرا تحصیل در کشور ترکیه؟

معیارهای کلی انتخاب یک کشور برای تحصیل سطح کیفیت آموزشی دانشگاه، هزینه های تحصیل، بازار کار و اشتغال و هزینه های زندگی در آن کشور می باشد. این کشور کهن و تاریخی شرایط مناسبی را به منظور جذب متقاضیان تحصیلی در این کشور فراهم کرده است. یکی از این موارد مهم امکان تحصیل در ترکیه به صورت رایگان می باشد. امکان تحصیل رایگان از جمله دلایل بسیار مهم متقاضیان برای تحصیل در کشور آسیایی اروپایی ترکیه می باشد. متقاضیانی که فاقد تمکن مالی کافی برای تحصیل دردانشگاه های برتر ترکیه می باشند، می توانند با این شرایط در این کشور تحصیل کنند. شرایط فرهنگی جامعه، قرار گرفتن دانشگاه های این کشور در فهرست برترین دانشگاه های جهان و پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل، این کشور را به محلی مناسب برای تحصیل متقاضیان ایرانی با تمکن مالی ناکافی تبدیل کرده است.

در این راستا مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد (توسعه گران عدالت و مهر) با تهیه این مقاله به شرح چگونگی تحصیل رایگان در کشور ترکیه پرداخته اند. اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید، این مقاله را مطالعه کنید.

چگونگی تحصیل رایگان در ترکیه

دولت ترکیه با اتخاذ سیاست های تسهیل روند تحصیل دانشجویان بین المللی در جهت امکان تحصیل رایگان در این کشور به جذب متقاضیان تحصیلی کمک فراوانی کرده است. این کشور با اعطای بورسیه های تحصیلی عالی و کمک هزینه های دانشجویی و امکان اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. در واقع عدم پرداخت کلی شهریه تحصیل در کشور ترکیه وجود ندارد، اما متقاضیان با برخورداری از بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های دانشجویی عالی این کشور می توانند بخش بسیار زیادی از هزینه های تحصیل در این کشور را تامین کنند.در واقع می توان گفت که تحصیل رایگان با اعطای بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های دانشجویی و اخذ مجوز کار دانشجویی امکان پذیر است. دانشجو با برخورداری از بورسیه های تحصیلی نیاز به پرداخت شهریه و هزینه خوابگاه و بیمه دانشجویی ندارد. تحصیل در کشورهای اروپایی و یا آسیایی با صرف هزینه های فراوانی همراه است و در حال حاضر کمتر کشوری را می بینید که امکان تحصیل رایگان را برای متقاضیان تحصیلی فراهم کند، اما کشور ترکیه با لحاظ کردن شرایطی امکان تحصیل رایگان را برای متقاضیان بین المللی فراهم کرده است.

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه های ترکیه

کشور ترکیه دارای دانشگاه های خصوصی و دولتی می باشد که برخی از این دانشگاه ها در زمره برترین دانشگاه های جهان محسوب می شوند. در حدود ۲۰۰ دانشگاه دولتی ترکیه توسط دولت اداره می شوند. از آن جا که به منظور پذیرش در این دانشگاه ها رقابت سختی در میان دانشجویان بین المللی وجود دارد، کسب نمره قبولی در آزمون یوس YOS حائز اهمیت فراوانی است. متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه سالانه در حدود ۳۰۰ دلار است. دانشگاه هنرهای زیبا میمار سینان، دانشگاه مرمره و دانشگاه فنی ییلدیز از جمله دانشگاه های برتر دولتی ترکیه محسوب می شوند.دانشگاه های خصوصی در ترکیه دارای کیفیت آموزشی بالایی هستند و در رتبه بندی و رنکینگ های دانشگاه های برتر جهان از رتبه خوبی برخوردارند. دانشجویان به منظور ورود به این دانشگاه ها نیاز به گذراندن آزمون های ورودی مثل آزمون یوس YOSندارند. در این دانشگاه ها دانشجویان می توانند مجوز کار پاره وقت دانشجویی را دریافت کنند و به کار مشغول شوند. شرایط ورود به این دانشگاه ها به سختی و دشواری دانشگاه های دولتی نیست.

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه های ترکیه

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه های ترکیه

شرایط تحصیل ارزان در ترکیه

دانشجویان بین المللی می توانند با استفاده از بورسیه های تحصیلی، کمک هزینه تحصیلی و وام های دانشجویی امکان تحصیل رایگان در ترکیه را فراهم کنند. اما در این میان برخی از دانشگاه های ترکیه شهریه های پایین و مقرون به صرفه ای دارند. هزینه شهریه دانشگاه های ترکیه که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، در حدود ۳۰۰ دلار تا ۱۵۰۰ دلار است و دانشگاه هایی که به زبان ترکی تدریس می کنند، شهریه های در حدود ۲۵۰ دلار تا ۷۵۰ دلار دارند. دانشگاه های خصوصی ترکیه هزینه های بیشتری دارند. متوسط هزینه شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه در حدود ۲۰.۰۰۰ دلار است.

ارزان ترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه با تسهیل روند تحصیل دانشجویان بین المللی و از جمله فراهم کردن شرایط تحصیل رایگان متقاضیان بسیاری را از سرتاسر جهان برای تحصیل به این کشور جذب کرده اند. پایین بودن هزینه تحصیل در ترکیه و هزینه زندگی، برخورداری از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی، پذیرش نسبتا راحت و آسان دانشگاه ها و سرعت اخذ ویزای دانشجویی موجب شده تا زمینه تحصیل ارزان و رایگان برای دانشجویان بین المللی فراهم شود. از ارزان ترین دانشگاه های ترکیه که شهریه مقرون به صرفه و مناسبی برای تحصیل دارند، دانشگاه های زیر را می توان نام برد:

 • دانشگاه فنی خاورمیانه: شهریه سالانه در حدود ۶۰۰ دلار
 • دانشگاه اژه: شهریه سالانه در حدود ۵۳۰ دلار
 • دانشگاه چایانکا: شهریه سالانه در حدود ۷۷۰۰ ریال
 • دانشگاه بوغازایچی: شهریه سالانه در حدود ۴۵۰ دلار
 • دانشگاه اسکودار: شهریه سالانه در حدود ۳۹۰۰ دلار
ارزان ترین دانشگاه های ترکیه

ارزان ترین دانشگاه های ترکیه

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه

بورسیه های تحصیلی دانشگاه های ترکیه از طرف دولت این کشور اعطا می شود. بیش از ۵۰ دانشگاه ترکیه بورسیه ها را با شرایط مختلف به دانشجویان ارائه می دهند. به طور معمول بورسیه های تحصیلی دانشگاه های ترکیه، هزینه های شهریه و خوابگاه و بیمه دانشجویی را پوشش می دهند. بورسیه تحصیلی این کشور بر اساس نوع دانشگاه و رشته مورد نظر دارای مزایای متفاوتی است. به منظور دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه دانشجو باید واجد شرایطی باشد. مهم ترین شرایط اعطای بورسیه های تحصیلی ترکیه عبارت است از:

 • دارا بودن معدل تحصیلی بالا
 • دارا بودن مهارت زبان ترکی، از آن جا که بیشتر دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان ترکی تدریس می کنند، تسلط دانشجویان به این زبان حائز اهمیت فراوانی است. اگر دانشجویی فاقد این مهارت باشد، می تواند در دوره های آمادگی زبان ترکی دانشگاه ها شرکت کند و پس از گذراندن این دوره ها و کسب نمره لازم تحصیل خود در دانشگاه های دولتی را شروع کند. دوره های یک ساله آمادگی زبان ترکی دارای هزینه مناسب و کیفیت خوبی می باشند.
 • سن مناسب و معدل درسی بالا، دانشگاه های ترکیه برای اعطای بورسیه به دانشجویان شرایط خاص سنی و معدلی را در نظر گرفته اند. در صورتی که دانشجویی فاقد حداقل نمره لازم معدل برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه باشد، می تواند با ارائه مدارک تحقیقی و علمی خود به منظور دریافت این بورسیه اقدام کند.
حتما بخوانید:  شرایط تحصیل در ترکیه

نمره لازم معدل و سن دانشجویان متقاضی اخذ بورسیه های تحصیلی ترکیه عبارت است از:

 • مقطع تحصیلی کاردانی: حداقل معدل ۱۲ سن کمتر از ۲۵ سال
 • مقطع تحصیلی کارشناسی و لیسانس: حداقل معدل ۱۴ سن کمتر از ۳۴ سال
 • مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و فوق لیسانس: حداقل معدل ۱۵ سن کمتر از ۳۴ سال
 • مقطع تحصیلی دکترا: حداقل معدل ۱۸ سن کمتر از ۳۴ سال

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه

دانشجویان برای دریافت بورسیه تحصیلی باید واجد شرایطی باشند و مدارک خاصی را نیز ارائه دهند. بورسیه های تحصیلی دانشگاه های ترکیه برای همه دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف و رشته های گوناگون امکان پذیر می باشد. اعطای این بورسیه ها به همه اعضا علمی دانشگاه ها و محققان و پژوهشگران بلامانع است. افرادی که دارای تابعیت و شهروندی ترکیه می باشند، از جمله افراد واجد شرایط برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه محسوب نمی شوند. در واقع بورسیه های تحصیلی دانشگاه های ترکیه مختص اتباع خارجی و دانشجویان بین المللی می باشد.یکی از مهم ترین مدارک لازم به منظور اخذ بورسیه های تحصیلی آخرین مدرک تحصیلی و مدرک مهارت زبان می باشد. بورسیه های تحصیلی دانشگاه های کشور ترکیه که دارای مزایای فراوان و از جمله تحصیل در حد رایگان است در میان دانشجویان بین المللی طرفداران بسیاری دارد. از دیگر شرایط مهم در اخذ بورسیه های تحصیلی ترکیه موارد زیر را می توان برشمرد:

 1. دارا بودن معدل کل دوره دبیرستان بالاتر از ۱۸ از ۲۰( ۹۰ از ۱۰۰) برای متقاضیان ایرانی مشغول تحصیل در دوره های پزشکی ترکیه
 2. دارا بودن معدل کل دوره دبیرستان بالاتر از ۱۴ از ۲۰( ۷۰ از ۱۰۰) برای متقاضیان ایرانی مشغول به تحصیل در دوره های غیر پزشکی ترکیه
 3. عدم وجود گپ تحصیلی یا فاصله بین دوره های تحصیلی
 4. دارا بودن سلامت کامل جسمی و روحی متقاضی
 5. عدم اخذ بورسیه از دانشگاه های دیگر ترکیه
 6. دارا بودن مدرک مهارت زبان ترکی سطح C1 ، اگر متقاضی فاقد این مدرک باشد، بایستی قبل از ارائه درخواست بورسیه تحصیلی در دوره های آمادگی زبان ترکی شرکت کنند و پس از دریافت مدرک زبان تومر سطحC1 برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنند.
 7. ارائه نمره ها و مدارک آزمون های بین المللی مانندGRE و GMAT و SAT که به عنوان یک امتیاز مثبت در نظر گرفته می شود.
 8. ارائه مدرک مهارت زبانی معتبر مانند تافل، آیلتس و یا تومر
شرایط اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه

به طور کلی میزان بورسیه های تحصیلی ترکیه بر طبق مقاطع تحصیلی عبارت است از:

 • مقطع کاردانی: ماهانه ۲۸۰دلار
 • مقطع کارشناسی: ماهانه ۲۸۰ دلار
 • مقطع کارشناسی ارشد: ماهانه ۴۲۰ دلار
 • مقطع دکترا: ماهانه ۵۶۰ دلار
 • محققان و پژوهشگران: ماهانه ۵۶۰ دلار

انواع بورسیه های تحصیلی ترکیه

به طور کلی اعطای بورسیه بر اساس شرایط معدل و سن متقاضی و همچنین نمره های آزمون های بین المللی صورت می گیرد. بر همین اساس بورسیه ها به طور کامل و یا جزئی به دانشجویان اعطا می شود. دولت ترکیه بورسیه های متفاوتی را به دانشجویان بین المللی اعطا می کند. از این میان می توان به بورسیه دولتی وزارت آموزش ترکیه و بورسیه دولت ترکیه اشاره کرد که این دو بورسیه مختص دانشجویانی هستند که ملیت ترکی داشته باشند. تعدادی از بورسیه های دانشگاه های ترکیه عبارت است از:

 • بورسیه بانک توسعه اسلامی(IBD)
 • بورسیه شایستگی و صلاحیت :بورسیه شایستگی و صلاحیت مختص دانشجویانی است که دارای توانایی خاصی در زمینه های علمی و پژوهشی باشند. این نوع بورسیه در طول دوره تحصیلی به دانشجویان ارائه می شود. در صورتی که دانشجویی ملزم به گذراندن دوره آمادگی زبان انگلیسی برای شرکت در دوره تحصیلی دانشگاه باشد، دانشجو در مدت یک ساله شرکت در دوره های آمادگی زبان نیز این بورسیه را دریافت خواهد کرد و به این صورت در طول مدت ۴ سال کارشناسی و یک سال دوره زبان بورسیه را دریافت خواهد کرد. بورسیه شایستگی دانشگاه های ترکیه هزینه های شهریه تحصیلی، هزینه های خوابگاه دانشجویی و هزینه های زندگی در ترکیه را پوشش می دهند.
 • بورسیه موفقیت علمی :این بورسیه به دانشجویان ممتاز با موفقیت های علمی اعطا می شود. دانشگاه های ترکیه ملزم به پرداخت ۲۰ درصد تا ۷۰ درصد شهریه کل این دانشجویان ممتاز می باشند.
 • بورسیه تحصیلیGreenmatch :این بورسیه که به دانشجویان مقطع کارشناسی اعطا می شود در حدود ۱۰۰۰ پوند انگلستان می باشد. این بورسیه به دانشجویانی اعطا می شود که رزومه علمی و مقاله های علمی قابل توجهی داشته باشند.
 • بورسیه تحصیلی نسل بعد :این بورسیه به دانشجویان رشته های MBA، GPA و BBA اعطا می شود. بر طبق این بورسیه این دانشجویان می توانند از کمک مالی ۳۰ درصدی هزینه های تحصیلی برخوردار شوند.
 • بورسیه تحصیلی ژولیز :این بورسیه که به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد اعطا می شود، در حدود ۱۰۰۰ دلار است. دانشجویانی که واجد شرایط دریافت این بورسیه هستند باید دارای مقاله علمی و گواهی اختراع ثبت شده و در دانشگاه های دولتی مشغول تحصیل باشند.
 • بورسیه تحصیلی Fix The Photo Scholarship :این بورسیه که مختص دانشجویان کارشناسی ارشد است، در حدود ۱۵۰۰ دلار ارزش دارد. این بورسیه برای یک سال تحصیلی اعطا می شود. دانشجویان باید در مقاطع تمام وقت مشغول به تحصیل باشند و دارای مقاله های علمی و حداقل نمره GPA ( نمره۳ ) باشند.
 • بورسیه تحصیلیTRENDHIM TALENT :این بورسیه تحصیلی که به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می شود، درحدود ۲۳۰۰ دلار است. این بورسیه تحصیلی به دانشجویانی اعطا می شود که در رشته های توسعه وب، طراحی، مدیریت دیجیتال، بازاریابی، تجارت و مد مشغول به تحصیل باشند. این بورسیه به منظور حمایت از دانشجویانی با توانایی ها و استعداد های خاص ارائه می شود.
حتما بخوانید:  مدارک لازم جهت اخذ پذیرش دانشگاه های ترکیه

بورسیه تحصیلی دولتی ویژه ترکیه ۲۰۲۰

کشور ترکیه علاوه بر بورسیه های مختلف یک نوع بورسیه دولتی تحصیلی را نیز به دانشجویان بین المللی اعطا می کند. این بورسیه دولتی تحصیلی بیشتر مقاطع و رشته های تحصیلی دانشگاه های این کشور را پوشش می دهد. شرایط سنی و معدل دوره دبیرستان متقاضیان عبارت است از:

 • مقطع کارشناسی: متولدین پس از ۱۲ دی ماه ۱۳۷۷معدل بالاتر از ۱۴ از ۲۰ یا ۷۰ از ۱۰۰
 • مقطع کارشناسی ارشد: متولدین پس از ۱۱ دی ماه ۱۳۶۸معدل بالاتر از ۱۵ از ۲۰ یا ۷۵ از ۱۰۰
 • مقطع دکترا: متولدین پس از دی ماه ۱۳۶۳معدل بالاتر از ۱۵ از ۲۰ یا ۷۵ از ۱۰۰
 • دوره های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی: متولدین پس از ۱۱ دی ماه ۱۳۷۷معدل بالاتر از ۱۸ از ۲۰ یا ۹۰ از ۱۰۰

اگر شرایط دانشجویان برای اعطای این بورسیه تحصیلی دولتی ۲۰۲۰پذیرفته شود، از امتیازهای ویژه ای برخوردار می شوند. مدت زمان پوشش این بورسیه تحصیلی دولتی ترکیه برای مقطع کارشناسی از ۴ تا ۶ سال، برای مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال و برای مقطع دکترا ۴ سال می باشد. علاوه بر این مدت این بورسیه دارای پوشش یک سال آموزش زبان ترکی برای همه مقاطع تحصیلی دانشگاهی است. برخی از این امتیازهای این بورسیه عبارت است از:

 • عدم پرداخت هزینه خوابگاه دانشجویی( رایگان)
 • عدم پرداخت هزینه بیمه سلامت دانشجویی( رایگان)
 • عدم پرداخت هزینه بلیط هواپیما برای رفت و برگشت به ترکیه( رایگان)
 • عدم پرداخت شهریه دانشگاه( رایگان)
 • عدم پرداخت شهریه دوره های آمادگی زبان ترکی( رایگان)
 • پرداخت ماهانه ۸۰۰ لیر برای دوره های کارشناسی، ۱۱۰۰ لیر برای دوره های کارشناسی ارشد و ۱۶۰۰ لیر برای دوره های دکترا

مدارک لازم اخذ بورسیه تحصیلی دولتی ویژه ترکیه ۲۰۲۰

دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه های ترکیه و واجد شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی باید مدارک لازم را به دانشگاه ارائه دهند. مدارک مورد نیاز برای دریافت این بورسیه های تحصیلی عبارت است از:

 • ارائه مدارک و ریز نمره های تحصیلی دیپلم و آخرین دوره تحصیلی
 • ارائه مدارک شناسایی معتبر
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی( الزامی نمی باشد اما به عنوان یک امتیاز محسوب می شود)
 • ارائه آزمون های بین المللی مانند GRE،GMAT، YOSو DELFE(الزامی نمی باشد اما به عنوان یک امتیاز محسوب می شود)
 • ارائه پایان نامه و تز دکترا( برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا)
 • ارائه انگیزه نامه تحصیلی
 • ارائه رزومه تحصیلی و علمی
 • ارائه توصیه نامه
 • ارائه تقدیر نامه های علمی، هنری، ورزشی و تالیف و کتاب و گواهی ثبت اختراع

مزایای اخذ بورسیه های تحصیلی ترکیه

دانشجویانی که واجد شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی دانشگاه های ترکیه می شوند، از امتیازهای ویژه ای برخوردار می شوند. دانشجویی که شرایط لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه را دارا می باشد، و این بورسیه را دریافت می کند دیگر نیازی به پرداخت هزینه خوابگاه دانشجویی، شهریه دانشگاه، بیمه و غیره ندارد و با پرداخت هزینه جزئی می تواند به صورت رایگان در این کشور تحصیل کند. علاوه بر این امتیازهای ویژه، دانشجویان در برخی موارد به همراه بورسیه حقوق نیز دریافت می کنند و می توانند در دوره های زبانی ترکی بدون پرداخت شهریه شرکت کنند.از مهم ترین این امتیازها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم نیاز به پرداخت شهریه دانشگاه
 • برخورداری از وام های دانشجویی
 • برخورداری از بیمه سلامت دانشجویی
 • امکان اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی
 • امکان استفاده از خوابگاه های دانشجویی رایگان
 • امکان استفاده از سیستم حمل و نقل با تخفیف دانشجویی در حدود ۵۰ درصد
 • پرداخت هزینه های سفر ( رفت و برگشت به ترکیه)
مزایای اخذ بورسیه های تحصیلی ترکیه

مزایای اخذ بورسیه های تحصیلی ترکیه

سخن آخر

حتما بخوانید:  دانشگاه یدی تپه استانبول

در این مقاله تحصیل رایگان ترکیه مورد بررسی مستند و علمی قرار گرفت. از مجموع موارد شرح داده شده می توان نتیجه گیری کرد که تحصیل رایگان در ترکیه به معنای برخورداری دانشجویان از بورسیه های تحصیلی عالی و کمک هزینه های دانشجویی و امکان اخذ مجوز کار دانشجویی می باشد که در واقع دانشجو با اخذ بورسیه ها می تواند تا حد زیادی از هزینه های زندگی و تحصیل خود در این کشور را تامین کنند. با اخذ بورسیه تحصیلی دانشجو نیازمند پرداخت هزینه شهریه، هزینه بیمه سلامت دانشجو و هزینه خوابگاه های دانشجویی نمی باشد و بورسیه ها همه این هزینه ها را پوشش می دهند.

اگر با همه موارد شرح داده شده هنوز در انتخاب کشور مناسب برای تحصیل ارزان و مقرون به صرفه مردد هستید، می توانید از خدمات مشاوره مهاجرتی موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد( توسعه گران عدالت و مهر) کمک بگیرید. مشاوران برجسته و مجرب موسسه ما در شعبه های تهران و شیراز به صورت حضوری، آنلاین و تلفنی همه موارد مهم در مورد مهاجرت تحصیلی و چگونگی اخذ پذیرش از دانشگاه های مختلف جهان را در اختیار متقاضیان قرار می دهند و از ابتدای تشکیل پرونده مهاجرت تحصیلی تا رسیدن به مقصد در کنار آن ها خواهند بود تا با مشاوره ها و راهنمایی های خود این مسیر سخت و دشوار را سهل و آسان نمایند.در این مقاله به چگونگی تحصیل رایگان در کشور همسایه و دوست ترکیه پرداختیم. اگر تمکن مالی کافی برای تحصیل در دانشگاه های برتر جهان را ندارید، اگر قصد تحصیل در ارزان ترین دانشگاه های اروپایی آسیایی را دارید، اگر می خواهید بدون هزینه گزاف از برترین دانشگاه های آسیا مدرک تحصیلی دریافت کنید، تحصیل در ترکیه را به شما پیشنهاد می کنیم. با تحصیل در ترکیه و برخورداری از بورسیه های تحصیلی این کشور دیگر نیازمند پرداخت هزینه شهریه، هزینه خوابگاه و بیمه دانشجویی نمی باشید و امکان تحصیل رایگان برای شما فراهم می شود. علاوه بر این مزیت های مهم دولت ترکیه هزینه بلیط رفت و برگشت به ترکیه را نیز پرداخت می کند. اگر برای تحصیل رایگان در ترکیه و چگونگی اخذ پذیرش از دانشگاه های ارزان و مقرون به صرفه ترکیه نیاز به مشاوره با متخصصان مهاجرت دارید، می توانید از خدمات مشاوره ای موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد (توسعه گران عدالت و مهر) برخوردار شوید.

سوالات متداول در مورد تحصیل رایگان در ترکیه

1- تحصیل رایگان در کشور ترکیه چگونه است؟

استفاده از بورسیه ها و کمک هزینه های دانشجویی عالی ترکیه

2- مهم ترین شرایط دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه چیست؟

سن و معدل دانشجویان

3- آیا بدون مدرک مهارت زبان ترکی می توان در ترکیه تحصیل کرد؟

متقاضی می تواند در دوره های آمادگی زبان ترکی دانشگاه ها شرکت کند و پس از گذراندن این دوره ها و کسب نمره لازم تحصیل خود در دانشگاه های دولتی را شروع کند.

4- شرایط اخذ بورسیه ترکیه با نداشتن شرط معدل چیست؟

متقاضی تواند با ارائه مدارک تحقیقی و علمی خود به منظور دریافت بورسیه اقدام کند.

5- شرایط دریافت بورسیه پزشکی ترکیه برای متقاضیان ایرانی چیست؟

معدل کل دوره دبیرستان بالاتر از ۱۸ از ۲۰ و یا ۹۰ از ۱۰۰

6- ارائه مدرک چه آزمون هایی برای اخذ بورسیه ترکیه لازم است؟

آزمون های بین المللی مانندGRE و GMAT و SAT که به عنوان یک امتیاز مثبت در نظر گرفته می شود.

7- امتیازهای بورسیه تحصیلی دولتی ویژه کشور ترکیه ۲۰۲۰چیست؟

عدم پرداخت هزینه خوابگاه دانشجویی عدم پرداخت هزینه بیمه سلامت دانشجویی عدم پرداخت هزینه بلیط هواپیما برای رفت و برگشت به ترکیه عدم پرداخت شهریه دانشگاه

8- مهم ترین مدارک برای دریافت بورسیه تحصیلی دولتی ویژه ترکیه 2020 چیست؟

ارائه مدرک زبان انگلیسی و آزمون های بین المللی مانند GRE،GMAT، YOSو DELFEتقدیر نامه های علمی، هنری، ورزشی و تالیف و کتاب و گواهی ثبت اختراع.

9- بورسیه شایستگی دانشگاه های ترکیه به چه دانشجویانی اعطا می شود؟

به دانشجویانی که دارای توانایی خاص در زمینه های علمی و پژوهشی باشند.

10-مهم ترین مزیت های اخذ بورسیه ترکیه چیست؟

عدم نیاز به پرداخت شهریه دانشگاهبرخورداری از وام های دانشجوییبرخورداری از بیمه سلامت دانشجوییامکان اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجوییامکان استفاده از خوابگاه های دانشجویی رایگان

11- مزایای تحصیل در ترکیه چیست؟

پایین بودن شهریه کلاس های آمادگی زبان ترکیپایین بودن هزینه های زندگی در ترکیه پذیرش نسبتا راحت و آسان دانشگاه های این کشور و سرعت اخذ ویزای دانشجویی

مطالب مرتبط

4 دیدگاه برای “تحصیل رایگان در ترکیه

 1. Avatar فرشاد گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دانشجو کارشناسی پرستاری هستم ودنبال ادامه تحصیل ارشد پرستاری هستم واگر درسم تمام بشه با ۳سال سابقه کار سنم ۳۲میشه
  ایا امکانش هست برای ارشد بتونم اقدام کنم و اینکه هدفم برای دانشگاهایی بدون شهریه هست و مدت زمانی زیادبم برای یادگیری زبان ترکی هم دارم چقدر بهنظرتون شانس دارم

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام وقت بخير در خصوص تركيه محدوديت سنی وجود ندارد و شما می توانيد در بهترين دانشگاه های اين كشور تحصيلات خود را ادامه دهيد.

 2. Avatar rahnama گفت:

  سلام.من 49سالمه وکارشناسی علوم تربیتی دارم درسال 1374مدرک گرفتم .آیا امکان ادامه تحصیل درترکیه برای من وجوددارد؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام با قبولی در آزمون ورودی یوس ترکیه بدون محدودیتی در سن می توانید پذیرش از دانشگاه را ضمن قبولی دریافت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *