071-91009294  | 021-88724227  |

اقامت بلژیک

اقامت بلژیک

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

یکی از اهداف مهاجرتی اکثر افراد مهاجرت به بلژیک به حساب می آید. امروزه افراد زیادی قصد مهاجرت به کشورهای پیشرفته در سراسر دنیا را دارند. راه های مختلفی برای تحصیل و زندگی در کشور بلژیک وجود دارند، که متقاضیان می توانند به واسطه آنها برای اخذ اقامت بلژیک اقدام کنند.

شرایط داشتن اقامت بلژیک

پس از پنج سال زندگی بدون وقفه در بلژیک، افراد عضو شهروندی اتحادیه اروپا به طور خودکار اقامت دائم را به دست می آورند. کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا نیز پس از پنج سال واجد شرایط هستند، اما باید به شهرداری محلی خود برای اقامت دائم درخواست دهند. اگر شما یک کارت آبی از یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارید و در جای دیگری در اتحادیه اروپا زندگی کرده اید، این می تواند در پنج سال شما حساب شود.

یک دوره بدون وقفه به این صورت تعریف می شود که شما در طول پنج سال قبل از درخواست شما به طور قانونی و پیوسته در بلژیک بوده اید، بدون اینکه بیش از شش ماه منطقه بلژیک را ترک کرده باشید. علاوه بر این، شما نمی توانید بیش از یک سال از بلژیک دوری کنید، این به این معنی است که ترکیبی از تمام سفرها در خارج از کشور نمی تواند از یک سال در دوره پنج ساله تجاوز کند.

پس از ۵ تا ۱۰ سال، هر دو متقاضی از اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا در بلژیک می توانند برای ملیت بلژیکی درخواست دهند، اگرچه یک مجموعه از شرایط سخت باید برآورده شود. به طور کلی اقامت دائم (انواع کارت اقامت B، C، D و F) به شما اجازه می دهد تا مدت نامحدود در بلژیک بمانید، یا در غیر این صورت، تحت شرایط مشابه کار کنید و از حقوق و منافع مشابه اتباع بلژیکی لذت ببرید. این موارد عبارتند از:

 • دسترسی به اشتغال، شرایط استخدام و کاری
 • حق تحصیل، به رسمیت شناختن صلاحیت ها و کمک های مالی
 • مزایای رفاهی
 • کمک اجتماعی
 • آزادی همکاری و عضویت در اتحادیه

اخذ اقامت تحصیلی بلژیک

اگر می خواهید در بلژیک تحصیل کنید، ممکن است برای گرفتن ویزای بلژیک به نوع ملیت و موقعیت شما نیاز باشد. با این حال، پیش از این که شما درخواست ویزای دانشجویی بلژیکی را بدهید، به طور کلی باید دریک برنامه آموزشی توسط یک دانشگاه یا موسسه آموزش شناخته شده بلژیکی پذیرفته شوید. ابتدا باید فهرستی از دانشگاه های بلژیک و روش های کاربردی برای تحصیل در بلژیک پیدا کنید.

اتباع کشورهای جهان سوم که خواهان تحصیل در بلژیک برای مدت بیش از ۹۰ روز هستند، معمولا قبل از ورود نیاز به دریافت ویزای D از سفارت بلژیک در کشور خود دارند. برای واجد شرایط بودن برای ویزای دانشجویان بلژیکی، دانش آموزان باید موارد زیر را انجام دهند:

 • تحصیل باید هدف اصلی دانشجویان در طول اقامتشان در بلژیک باشد.
 • دانش آموزان باید منابع کافی برای حمایت از خودشان در طول اقامتشان در بلژیک داشته باشند.
 • دانش آموزان باید تحت پوشش بیمه سلامت قرار بگیرند.
 • آن ها نباید تهدیدی برای امنیت عمومی باشند (برای مثال، هیچ پرونده جنایی نداشته باشند).
 • مهم است که توجه داشته باشید پیش از ارسال درخواست ویزای خود، باید برای یک برنامه تحصیلی در بلژیک ثبت نام کنید. این باید یک برنامه کامل باشد (لیسانس، فوق لیسانس و غیره).
 • تحصیل در موسسات آموزش خصوصی ممکن است تحت شرایط خاصی پذیرفته شوند.

اخذ اقامت تحصیلی بلژیک

کشورهای غیر اتحادیه اروپا باید درخواست ویزای خود را از سفارت بلژیک در کشور خود درخواست کنند. اگر این دوره بیش از سه ماه طول بکشد، شما باید فرم درخواست برای اقامت طولانی در بلژیک را تکمیل کرده و مدارک خاصی را ارائه کنید. برای درخواست شما، ممکن است از شما خواسته شود که موارد زیر را ارائه کنید:

 • یک کارت اعتباری / گذرنامه معتبر
 • اثبات اینکه شما در یک موسسه شناخته شده پذیرفته شدید.
 • نسخه هایی از گواهی های تحصیلی
 • جزئیاتی درباره ترم تحصیلی شما
 • شواهدی از بودجه کافی برای پوشش هزینه های زندگی، تحصیل، مراقبت های بهداشتی و بازگشت به وطن (EUR 617 هر ماه)
 • یک گواهی پزشکی
 • اثبات اینکه شما سابقه جنایی ندارید، اگر بیش از ۲۱ سال سن داشته باشید.

اقامت کاری بلژیک

به لحاظ قانونی زندگی و کار در بلژیک به یک مجوز و ویزای کار بلژیک نیاز دارد و بسته به طول اقامت در بلژیک، مجوز اقامت بلژیکی نیز ممکن است مورد نیاز باشد. سه نوع مختلف از مجوزهای کار بلژیک بسته به شرایط استخدام کار شما در بلژیک وجود دارد. ویزای کار بلژیکی کاملا با وضعیت اقامت شما در بلژیک مرتبط است این به این معنی است که در اغلب موارد، یک شغل باید قبل از اینکه شما بتوانید برای هر نوع مجوز زندگی و کار در بلژیک درخواست بدهید، ترتیب داده شود.

بنابراین توصیه می شود که ابتدا یک کار در بلژیک پیدا کنید یا کسب وکار خود را آغاز کنید، قبل از اینکه درخواست اقامت یا مجوز کار در بلژیک را در نظر بگیرید، یا ببینید آیا برای یک نوع دیگر مجوز بلژیکی واجد شرایط هستید یا خیر. دولت بلژیک، حداقل الزامات حقوقی را برای واجد شرایط بودن برای مجوز کار بلژیکی یا کارت آبی در سال ۲۰۱۷ افزایش داد. دولت بلژیک در حال برنامه ریزی یک دستور اتحادیه اروپا (EU)است که هدف از آن ارائه یک مجوز واحد برای کارمندان غیر اتحادیه اروپا جهت کار در چندین شعبه از یک شرکت چندملیتی مستقر در اتحادیه اروپا است. محدودیت های پیشین در مورد کرواسی در اتحادیه اروپا برداشته شد و شهروندان کرواسی دیگر نیازی به مجوز کار برای بلژیک ندارند.

در اصل، یک مجوز کار بلژیکی برای هر فرد از کشوره های غیر اروپایی برای کار در بلژیک نیاز است. البته استثناهایی وجود دارد بسته به ماهیت فعالیت ها یا وضعیت اقامت متقاضی دارد. به عنوان مثال، محققان علمی یا آن هایی که اقامت دائم دارند (حق اقامت نامحدود در بلژیک) معاف از نیاز به مجوز کار بلژیکی هستند. هنگامی که شما برای مجوز کار بلژیکی درخواست می دهید، باید فرم درخواست برای گرفتن مجوز کار (ویزا کاری نوعA) را به تکمیل کنید. شما باید به دفتر مهاجرت در منطقه خود درخواست دهید، که همچنین می توانید جزئیات بیشتری در مورد نحوه دریافت مجوز کار در بلژیک کسب کنید.

اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری در بلژیک، در صورتی که شهروند کشورهای جز اتحادیه اروپا نیستید، باید مجوز اقامت شهروندی از دولت بلژیک بعد از 5 سال زندگی در این کشور بگیرید. بیشترین آمار درخواست اقامت در بلژیک مرتبط با سرمایه گذاری و کسب و کار می باشد. بنابراین قبل از سرمایه گذاری، تقاضای اقامت موقت از دولت بلژیک کنید. برای شهروندانی که جزو اتحادیه اروپا نیستند ، شهروند بلژیکی شدن با توجه به نوع سرمایه گذاری در حدود 5 سال طول می کشد.

قبل از ورود به کشور، اطلاعات سرمایه گذاری، مبلغ مشخص شده برای کار و محلی که میخواهید درآن سرمایه گذاری کنید به دولت بلژیک گزارش دهید تا هنگام اخذ مجوز اقامت در روند اداری مشکلی پیش نیاید. قرارداد کاری برای اخذ ویزای اقامت داشته باشید( شخص سرمایه دار و شرکتی که می خواهد در آن سرمایه گذاری کنند باید این قرارداد را امضا کرده باشند و اصل ان را به دولت بلژیک ارائه دهند). مجوز تجارت خود را حتما تمدید کرده باشید و به همراه داشته باشید.

اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری

باید به دولت بلژیک ضمانت حمایت مالی از خود طی دوره ی اقامت در این کشور دهید که همزمان با کار و تجارت در این کشور، از پس هزینه های مالی خود برمی آیید. با توجه به نوع شهروندی (اتحادیه اروپا) اقامت هر شهروند نیز متفاوت میشود. اگر شهروند اتحادیه اروپا نیستید و سرمایه گذاری کنید حدود 4 سال طول می کشد تا بتوانید اقامت دائم بگیرید. اگر با شخصی بلژیکی ازدواج کنید مدت زمان لازم برای دریافت ویزای اقامت دائم شما کاهش می یابد.

اقامت بلژیک از طریق ازدواج

یک خارجی زمانی که با یک بلژیکی ازدواج کند، ملیت بلژیکی را به طور خودکار دریافت نمی کند. برای به دست آوردن ملیت بلژیکی، شما باید در زمان درخواست خود با همسر بلژیکی زندگی کنید. بسته به قانون و حقوق اقامتی کشور بلژیک، شما نیز باید برای مدت مشخصی با هم زندگی کنید. شما بعنوان یک خارجی زمانی می توانید در بلژیک ازدواج کنید که:

 • همسر شما در زمان ازدواج در بلژیک اقامت دارد.
 • همسر شما در زمان ازدواج در بلژیک برای مدت بیش از سه ماه اقامت داشته است.

ازدواج شما می تواند توسط دفتر شهرداری شهری که یکی از زوج ها سکونت داشته باشند، ثبت شود. در صورتی که هیچ یک از زوج ها در بلژیک اقامت نداشته باشند این ازدواج می تواند در شهرداری محل سکونت به طور مرسوم انجام شود. هر دو نفر باید حداقل شش ماه و حداکثر سه سال با توجه به قوانین در بلژیک زندگی کنند. شما باید به مقامات بلژیکی نشان دهید که در حال حاضر با هیچ کس دیگری ازدواج نکرده اید یا هرگز ازدواج نکرده اید و یا تمام طلاق ها ثبت نهایی شده است و هویت شما به رسمیت شناخته شده باشد و هرگز در بلژیک هیچ جرمی مرتکب نشده اید.

این کار با ارائه اسناد مختلف از جمله تأیید وضعیت تاهل در دولت بلژیک و یا از طریق سفارت بلژیک انجام می شود. شرایط مهاجرت به بلژیک را مشاورین موسسه میرداماد در اختیار شما عزیزان قرار خواهند داد، با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول در مورد اقامت بلژیک

1- اقامت بلژیک از طریق ازدواج چگونه است ؟

یک خارجی زمانی که با یک بلژیکی ازدواج کند، ملیت بلژیکی را به طور خودکار دریافت نمی کند. برای به دست آوردن ملیت بلژیکی، شما باید در زمان درخواست خود با همسر بلژیکی زندگی کنید. بسته به قانون و حقوق اقامتی کشور بلژیک، شما نیز باید برای مدت مشخصی با هم زندگی کنید.

2- شما بعنوان یک خارجی چه زمانی می توانید در بلژیک ازدواج کنید ؟

 • همسر شما در زمان ازدواج در بلژیک اقامت دارد.
 • همسر شما در زمان ازدواج در بلژیک برای مدت بیش از سه ماه اقامت داشته است.

3- در صورتی که هیچ یک از زوج ها در بلژیک اقامت نداشته باشند شرایط چگونه خواهد بود ؟

این ازدواج می تواند در شهرداری محل سکونت به طور مرسوم انجام شود.هر دو نفر باید حداقل شش ماه و حداکثر سه سال با توجه به قوانین در بلژیک زندگی کنند. شما باید به مقامات بلژیکی نشان دهید که در حال حاضر با هیچ کس دیگری ازدواج نکرده اید یا هرگز ازدواج نکرده اید و یا تمام طلاق ها ثبت نهایی شده است و هویت شما به رسمیت شناخته شده باشد و هرگز در بلژیک هیچ جرمی مرتکب نشده اید.

4- برای شهروندانی که جزو اتحادیه اروپا نیستند شرایط چگونه خواهد بود ؟

شهروند بلژیکی شدن با توجه به نوع سرمایه گذاری در حدود 5 سال طول می کشد.

5- هنگامی که شما برای مجوز کار بلژیکی درخواست می دهید، شرایط به چه صورت است ؟

باید فرم درخواست برای گرفتن مجوز کارویزا کاری نوعA را به تکمیل کنید. شما باید به دفتر مهاجرت در منطقه خود درخواست دهید، که همچنین می توانید جزئیات بیشتری در مورد نحوه دریافت مجوز کار در بلژیک کسب کنید.

6- چگونه میتوانم اقامت کاری بلژیک را دریافت کنم ؟

به لحاظ قانونی زندگی و کار در بلژیک به یک مجوز و ویزای کار بلژیک نیاز دارد و بسته به طول اقامت در بلژیک، مجوز اقامت بلژیکی نیز ممکن است مورد نیاز باشد. سه نوع مختلف از مجوزهای کار بلژیک بسته به شرایط استخدام کار شما در بلژیک وجود دارد. ویزای کار بلژیکی کاملا با وضعیت اقامت شما در بلژیک مرتبط است این به این معنی است که در اغلب موارد، یک شغل باید قبل از اینکه شما بتوانید برای هر نوع مجوز زندگی و کار در بلژیک درخواست بدهید، ترتیب داده شود.

7- اخذ اقامت تحصیلی بلژیک چگونه انجام میشود ؟

اگر می خواهید در بلژیک تحصیل کنید، ممکن است برای گرفتن ویزای بلژیک به نوع ملیت و موقعیت شما نیاز باشد. با این حال، پیش از این که شما درخواست ویزای دانشجویی بلژیکی را بدهید، به طور کلی باید دریک برنامه آموزشی توسط یک دانشگاه یا موسسه آموزش شناخته شده بلژیکی پذیرفته شوید. ابتدا باید فهرستی از دانشگاه های بلژیک و روش های کاربردی برای تحصیل در بلژیک پیدا کنید.

8- شرایط برای اتباع کشورهای جهان سوم که خواهان تحصیل در بلژیک هستند چگونه انجام میشود ؟

اتباع کشورهای جهان سوم که خواهان تحصیل در بلژیک برای مدت بیش از ۹۰ روز هستند، معمولا قبل از ورود نیاز به دریافت ویزای D از سفارت بلژیک در کشور خود دارند.

9- برای واجد شرایط بودن برای ویزای دانشجویان بلژیکی، دانشجویان باید چه کاری انجام دهند ؟

 • تحصیل باید هدف اصلی دانشجویان در طول اقامتشان در بلژیک باشد.
 • دانش آموزان باید منابع کافی برای حمایت از خودشان در طول اقامتشان در بلژیک داشته باشند.
 • دانش آموزان باید تحت پوشش بیمه سلامت قرار بگیرند.
 • آن ها نباید تهدیدی برای امنیت عمومی باشند (برای مثال، هیچ پرونده جنایی نداشته باشند)
 • مهم است که توجه داشته باشید پیش از ارسال درخواست ویزای خود، باید برای یک برنامه تحصیلی در بلژیک ثبت نام کنید. این باید یک برنامه کامل باشد (لیسانس، فوق لیسانس و غیره
 • تحصیل در موسسات آموزش خصوصی ممکن است تحت شرایط خاصی پذیرفته شوند.

اسکرول به بالا