071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

ترکیه دارای دانشگاه های دولتی و خصوصی انگلیسی زبان بسیاری است که دارای امکانات فراوانی می باشند. هم چنین اعضای دانشگاه ها و کارکنان آن ها بسیار تحصیلکرده هستند و اغلب آن ها اقدامات قابل توجهی در رشته های خود و حین تحصیل در کشور ترکیه انجام داده اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی می توانید با مشاورین موسسه حقوقی میرداماد گفت و گو کنید، اما ابتدا مقاله زیر را از دست ندهید.

شرایط تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

دانشجویان برای تحصیل اقدام به مهاجرت به ترکیه می نمایند. بسیاری از دانشگاه ها و موسسات آموزشی در این کشور با ارائه دوره های آموزشی به زبان انگلیسی( هم در مقطع تحصیلی کارشناسی و هم در مقاطع تحصیلی بالاتر مثل کارشناسی ارشد) به عنوان میزبانی مناسب برای دانشجویان انگلیسی زبان شناخته شده و به دانشجویان پیشنهاد می شوند. از آن جایی که اکثر کلاس های آموزشی در دانشگاه های علوم پایه و برخی از دانشگاه های دولتی این کشور به زبان انگلیسی تدریس می شوند، دانشجویانی که دارای نمره مهارت در زبان انگلیسی می باشند، می توانند در دوره های کارشناسی و یا تحصیلات تکمیلی(کارشناسی ارشد) این دانشگاه ها مشغول به تحصیل شوند.

این دانشگاه ها به دانشجویان اطمینان می دهند که برای تحصیل در دوره های دانشگاهی، آمادگی لازم را در زبان انگلیسی به دست آورند. علاوه بر این دانشجویانی که در دوره های تحصیلی انگلیسی زبان دانشگاه ها این کشور پذیرفته می شوند، اگر مدارک و نمره مهارت در زبان انگلیسی خود را ارسال نکرده باشند، معمولا برای تعیین سطح زبان انگلیسی خود باید در یک آزمون زبان جایگزین که توسط دانشگاه مورد نظر گرفته می شود، شرکت کنند.

همچنین برای دانشجویانی که نمره لازم در آزمون مهارت در زبان انگلیسی دانشگاه مورد نظر را به دست نیاورده اند، قبل از شروع تحصیلات دانشگاهی آن ها، دوره های تحصیلی فشرده به منظور آمادگی در زبان انگلیسی توسط دانشگاه های مورد نظر برگزار می شود و افراد اقدام به تحصیل زبان انگلیسی در ترکیه خواهند نمود.

نا گفته نماند که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه نیز مورد توجه بسیاری از متقاضیان قرار گرفته است. دانشجویان زیادی به خصوص از ایران این کشور را برای تحصیل پزشکی انتخاب می کنند. تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی نیز می تواند انجام شود.

دوره های تحصیلی آمادگی در زبان انگلیسی ترکیه

دانشجویانی که نمره مورد نیاز در آزمون زبان انگلیسی دانشگاه ها را کسب نمی کنند، ملزم به شرکت در دوره های تحصیلی زبان انگلیسی متناسب با نیاز های خود می باشند که این دوره ها از از سطوح ابتدایی تا پیشرفته در اختیار آن ها قرار می گیرند و هر سطح تحصیلی آن، دارای برنامه درسی خاص خود می باشد و فرصتی مناسب برای تقویت مهارت های انگلیسی دانشجویان است.

مدارک مورد نیاز پذیرش از دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی

اگر برای تحصیل در ترکیه برنامه ریزی کرده اید، قدم بعدی بررسی شرایط پذیرش مقطع مورد نظر است. بهتر است برای بررسی شرایط اصلی به وبسایت دوره مورد نظر مراجعه کنید و ببینید که شرایط لازم را دارید یا خیر، همچنین باید واجد شرایط عمومی دوره نیز باشید.

دریافت پذیرش برای دوره های کارشناسی در ترکیه

اگر برای دوره کارشناسی در ترکیه ثبت نام کردید، باید دوره دبیرستان را به پایان رسانده یا نزدیک به فارغ التحصیلی باشید. سایر مدارک مورد نیاز:

 • فرم درخواست
 • گواهی دیپلم (مدرک دبیرستان)
 • ریزنمرات
 • نمره آزمون زبان انگلیسی (تافل یا آازمونی که دانشگاه ضمن ورود دانشجو برگزار میکند)
 • انگیزه نامه
 • مدرک پرداخت هزینه ثبت نام (35 – 100 دلار آمریکا)
 • گواهی آزمون ورودی دبیرستان (برای مثال SAT 1 ، کارشناسی بین المللی، کارشناسی ملی و…)
 • ضمانت نامه تامین مالی در طول دوره تحصیل
 • آخرین مهلت ارسال مدارک پذیرش قبل از یکم آگوست است.’

دریافت پذیرش برای تحصیلات تکمیلی در ترکیه

اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری در ترکیه را داشته باشید، باید شرایط اختصاصی دوره و رشته را از طریق وبسایت بررسی کنید، اما داشتن بعضی از شرایط زیر ضروری است:

 1. فرم درخواست
 2. مدرک کارشناسی
 3. انگیزه نامه (توضیح نقشه و برنامه ها و انگیزه)
 4. رزومه بروز
 5. معرفی نامه از اساتید و کارفرماها
 6. ریز نمرات
 7. نمره آزمون فارغ التحصیلی( بسته به رشته و دوره: GRE یا GMAT)
 8. نمره آزمون زبان انگلیسی (تافل یا آزمونی که دانشگاه ضمن ورود دانشجو برگزار می کند)
 9. آزمون کتبی یا مصاحبه
 10. ضمانت نامه تامین مالی در طول دوره تحصیل

معمولا دو فرجه برای ثبت نام دوره های کارشناسی ارشد وجود دارد:

 1. برای ترم پاییز : پایان ماه می
 2. برای ترم بهار : پایان ماه دسامبر

در صورتی که علاقمند به تحصیل در ترکیه هستید، می توانید با بهترین رشته ها برای مهاجرت آشنا شوید.

پذیرش و تحصیل دکتری در ترکیه به زبان انگلیسی

برای تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه باید پذیرش دریافت کنید.

 • ثبت نام برای مدرک دکتری در ترکیه به علت استفاده از آزمون ورودی کمی با انگلستان متفاوت است. به هرحال فرایند کلی، مشابه با اکثر پذیرش های دکتری است.
 • شرایط اختصاصی و فرایندها تا حد زیادی به موسسه پژوهشی و حیطه تحصیلی مورد نظرتان بستگی دارد.

برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر با دفتر بین الملل دانشگاه مورد نظر تماس بگیرید.

شرایط پذیرش تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه

برای اینکه واجد شرایط دوره دکتری ترکیه شناخته شوید، نیاز به کارشناسی و کارشناسی ارشد مرتبط دارید. بسیاری از مدارک اروپا مورد قبول هستند ، اما مدارک سایر کشورهای خارجی، برای مورد قبول واقع شدن و معادل سازی نیاز به بررسی بیشتر دارند.

به علاوه برای گرفتن پذیرش دکتری ترکیه لازم است که پروپوزال های پژوهشی ارائه دهید، پیشنهاد می شود قبل از ثبت نام برای گرفتن کمک های لازم با دانشگاه یا سوپروایزر مربوطه ارتباط برقرار کنید. معمولا لازم است که منابع علمی ارائه داده و در مصاحبه شرکت کنید. به عنوان داوطلب دکتری در دانشگاه ترکیه، باید در آزمون های ورودی شرکت کنید تا دانش و تجربه شما در رشته مورد نظر سنجیده شود.

آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه

مهمترین و بزرگترین آزمون ورودی دانشگاه ترکیه، آزمون ورودی کارکنان علمی و تحصیلات تکمیلی(the Academic Personnel and Graduate Education Entrance Exam (ALES)) می باشد. نمره قبولی مورد پذیرش متفاوت است ولی معمولا حداقل 50 – 70 در نظر گرفته می شود. آزمون ها در زمان های برنامه ریزی شده در طول سال برگزار می شود، این اطلاعات و سایر موارد در مورد آزمون ALES در هماهنگ کننده آزمون ÖSYM در دسترس است. ممکن است بر اساس نمرات آزمون های ورودی بین المللی مثل GMAT (با حداقل نمره قبولی 500) و GRE (با حداقل نمره قبولی 685) پذیرفته شوید.

آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه
آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه

شرایط زبانی پذیرش تحصیل در کشور ترکیه

بیشتر دوره های دکتری در ترکیه به انگلیسی تدریس میشوند. و این موضوع در موسسات تازه تاسیس رایج تر است. برای ثبت نام در یکی از دوره های دکتری به عنوان فرد غیرانگلیسی زبان، باید نمره یکی از آزمون های زبان انگلیسی را ارائه دهید که می تواند آزمون های شناخته شده بین المللی باشد، مثل تافل و آیلتس، یا آزمونی که توسط هماهنگ کننده آزمون ترکیه(سازمان سنجش ترکیه) ÖSYM برگزار میشود.

ویزای دانشجویی ترکیه

برای ورود و زندگی در ترکیه برای گرفتن مدرک دکتری، باید ویزای دانشجویی دریافت کرده و اقامت خود را ثبت کنید. دانشگاه مقصد شما را در این فرایند همراهی میکند. از آنجایی که ترکیه هنوز به طور کامل عضو اتحادیه اروپا نیست، بسیاری از دانشجویان بین المللی که می خواهند برای دکتری در ترکیه تحصیل کنند، باید ویزای دانشجویی دریافت کنند( شامل دانشجویان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس). میتوانید از طریق نزدیک ترین کنسولگری ترکیه در کشور خودتان اقدام کنید و مراحل سفر به ترکیه را کامل نمایید. (قبل از پایان مراحل کنسولی اجازه ورود به کشور و شرکت در دانشگاه را ندارید.

متناوبا، می توانید برای ویزای الکترونیکی اقدام کنید – این روش ساده تر، سریع تر و معمولا اندکی ارزان تر است. هزینه درخواست برای هر ویزا دریافت می شود که بسته به کشور مبدا متفاوت است ولی معمولا حدود 20 – 30 یورو خواهد بود.

درخواست اقامت تحصیلی در ترکیه

تمام دانشجویان برای اقامت در ترکیه بایدا جازه اقامت (Ikametgah Belgesi) دریافت کنند که باید در عرض یک ماه اقامت در ترکیه انجام شود. این کار را می توان به صورت آنلاین از طریق وزارت داخله ترکیه – اداره کل مدیریت مهاجرت(Ministry of Interior Directorate General of Migration Management) (IKAMET) یا دفتر ثبت نام اتباع خارجی (Bureau of Foreign Residence Registration) یا ایستگاه های پلیس انجام داد.

بیمه سلامت در ترکیه

در طول اقامت و تحصیل دکتری در ترکیه، لازم است تحت پوشش شکلی از بیمه سلامت قرار گیرید. می توانید از طریق تامین اجتماعی ترکیه (Turkey’s Social Security Institution) اقدام کنید یا از بیمه های خصوصی استفاده کنید.

مدرک دکتری ترکیه از نظر بین المللی شناخته شده و موفقیتی چشمگیر است. درخواست پذیرش و ارزیابی دکتری ترکیه شما را متمایز می کند. موقعیت خاص ترکیه و قرار گرفتن در تقاطع اروپا و آسیا، و چند فرهنگی بودنی که بوجود می آورد، شما را برای مشاغل حرفه ای و آکادمیک در سراسر جهان آماده میکند.

اشتغال به کار پس از تحصیل در کشور ترکیه

عموما برای تصدی شغلی در ترکیه نیاز به تسلط بر زبان ترکی است. با این حال این موضوع همیشه صادق نیست چندین شرکت چندملیتی در ترکیه وجود دارد. جهت کار در ترکیه باید برای مجوز کار ثبت نام کنید(Calisma Izni). فرایند ثبت نام پیچیده است و ممکن است لازم باشد به کشور خود بازگردید و از کشور مبدا درخواست بدهید. مجوزهای کار عموما در ابتدا برای یک سال معتبر هستند و تمدیدهای بعدی این زمان افزایش میابد. برای نشان دادن وضعیت اشتغال جدید لازم است ویزا و اقامت خود را بروزسانی کنید.

کالج ها و دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه

در ادامه به دانشگاه ها و کالج های ترکیه که به زبان انگلیسی دروس خود را ارائه می دهند اشاره می کنیم:

 • دانشگاه بیلکنت، آنکارا (Bilkent University, Ankara )
  • دانشگاه کانکایا، انکارا(Cankaya University, Ankara)
  • دانشگاه فنی خاورمیانه، آنکارا(Middle East Technical University (METU or ODTU), Ankara)
  • دانشگاه باهچشیر، استانبول (Bahcesehir University, Istanbul)
  • دانشگاه بوگازجی، استانبول (Bogazici University, Istanbul )
  • دانشگاه سحیر استانبول(Istanbul Sehir University)
  • دانشگاه بیلگی استانبول(Istanbul Bilgi University)
  • دانشگاه آرل استانبول(Istanbul Arel University)
  • دانشکاه کوچ، استانبول (Koc University, Istanbul)
  • دانشگاه اوزیگین، استانبول(Ozyegin University, Istanbul)
  • دانشگاه سابانجی، استانبول(Sabanci University, Istanbul)
  • دانشگاه یدیتیپ، استانبول(Yeditepe University, Istanbul)
  • دانشگاه اکونومی ازمیر(Izmir Ekonomi University)
  • موسسه فنی ازمیر( Izmir Institute of Technology (Izmir Yuksek Teknoloji Enstitusu or IYTE))
  • دانشگاه یاسر، ازمیر(Yasar University, Izmir.)
کالج ها و دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه
کالج ها و دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

هزینه تحصیل در ترکیه برای مقاطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی:

دانشگاه هایی که زبان تدریسشان انگلیسی است:

 • اتباع ترک: 150 تا 500 دلار آمریکا
 • اتباع خارجی: 450 تا 1500 دلار آمریکا

در دانشگاه های پایه: 5.000 – 20.000 دلار

برای مقاطع بالاتر از لیسانس دانشگاه های دولتی:

دانشگاه هایی که در آن، زبان تدریس درس‌ها انگلیسی است:

 • اتباع ترک: 200 تا 300 دلار
 • اتباع خارجی: 600 – 900 دلار

هزینه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی در دانشگاه های پایه 5،000 – 20،000 دلار

در صورتی که علاوه بر اطلاعات فوق در مورد تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی هنوز هم مواردی را نیاز دارید بدانید، می توانید از طریق شماره تلفن های موجود در همین وبسایت با ما در موسسه حقوقی میرداماد، در ارتباط باشید.

اسکرول به بالا