071-91009294  | 021-88724227  |

کار در روسیه

کار در روسیه

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

روسیه کشوری با صنایع مختلف همچنین کمبود نیرو در برخی بخش های علوم پزشکی می باشد. این کشور از متخصصان خارجی در حوزه های انرژی، پزشکی، فناوری استقبال می کند و امکان گسترش و پیشرفت در مشاغل نیز وجود دارد. در این مقاله که به کوشش موسسه میرداماد گردآوری شده به بررسی موارد زیر در ارتباط با کار در روسیه پرداخته شده:

 • شرایط کار در روسیه
 • میانگین درآمد در روسیه
 • قوانین کار در روسیه
 • پیدا کردن کار در روسیه
 • مشاغل پرتقاضا در روسیه

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران مجرب موسسه میرداماد تماس برقرار کنید.

شرایط کار در روسیه

سن پترزبورگ علاوه بر اینکه یک محل توریستی و یک مرکز فرهنگی است، مملو از فرصت های اشتغال موقت و طولانی مدت می باشد و طبق اطلاعات سرویس مهاجرت فدرال، در سن پترزبورگ در حال حاضر بیش از 1.6 میلیون خارجی زندگی می کند و تا سال 2022، تخمین زده می شود که مهاجران نیمی از نیروی کار روسیه را تشکیل دهند.بازار کار در سن پترزبورگ از مسکو خلوت تر و متفاوت است در حالی که قیمت کالاها و خدمات تقریباً یکسان بوده اما میانگین پرداخت تقریباً 23 برابر در مسکو است.قرارداد کار همیشه در دو نسخه نوشته شده و توسط طرفین امضا می شود. قراردادها باید به دو زبان روسی و انگلیسی باشد تا توسط دادگاه روسیه پذیرفته شود.قانون کار روسیه اظهار دارد که سه نوع اصلی قراردادهای کار وجود دارد:

 • قرارداد کار با متن رایگان که بیشتر قراردادهای فعلی با مدت اعتبار دقیق، اما شامل شرط فسخ است.
 • قرارداد کار با زمان مشخص که اعتبار قرارداد حداکثر تا پنج سال است و فقط درصورتی انجام می شود که به یک کارمند موقت پیشنهاد دائمی داده شود.
 • قرارداد استخدام کار فصلی فقط دو ماه اعتبار دارد.

کلیه اتباع خارجی که مایل به کار در روسیه هستند (مسکو یا سن پترزبورگ) باید مجوز کار داشته باشند. خدمات مهاجرت فدرال مجوزهای کاری را که باید قبل از درخواست ویزای کار دریافت کنید، صادر می کند. بیشتر افراد خارجی برای گرفتن شغل در مسکو یا سن پترزبورگ به ویزای کار کامل نیاز دارند، اما برخی موارد استثنا وجود دارد:

 • کسانی که از قبل دارای اجازه اقامت دائم هستند، نیازی به اجازه کار ندارند.
 • کسانی که به طور موقت برای یک کشور خارجی کار می کنند یا غالباً به خارج از کشور سفر می کنند می توانند از ویزای تجاری که یک فرد را قادر می سازد تا حداکثر 90 روز در روسیه فعالیت کند، استفاده نمایند.
 • کسانی که در مأموریت های دیپلماتیک، مؤسسات کنسولی و سازمان های بین المللی کشورهای خارجی در روسیه مشغول به کار هستند.
 • نمایندگان رسانه های معتبر در کشور.
 • کسانی که برای کار در موسسات آموزشی به کشور دعوت شده اند.

میانگین درآمد در روسیه

فردی که در روسیه کار می کند به طور معمول در هر ماه حدود 119 یورو درآمد دارد. حقوق از 300 یورو (کمترین میانگین) تا 500 یورو (بالاترین میانگین) متغییر است.این میانگین حقوق ماهیانه شامل حق مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا می باشد و میزان حقوق بین شغل های مختلف بسیار متفاوت است.حداقل دستمزد ماهانه در روسیه از اول ژانویه سال 2020 بالغ بر 12130 روبل روسیه یا تقریبا 196 دلار آمریکا بودن. در پایتخت این کشور، مسکو 20195 روبل یا نزدیک به 326 دلار آمریکا میانگین تعیین شده است. از اول ژانویه سال 2019 تا کنون، حداقل دستمزد ماهیانه در روسیه برابر با حداقل هزینه زندگی تعیین شده در این کشور بوده است.

قوانین کار در روسیه

قانون کار روسیه در مورد کارگران محلی و خارجی که فعالیت هایی در این کشور دارند یکسان در نظر گرفته می شود. همچنین روسیه، قانون اشتغال معاهدات بین المللی را که ممکن است در شرایط خاص در قرارداد کار کارمندان خارجی اعمال شود، به رسمیت می شناسد. این معاهدات بین المللی به توافق نامه های مالیات مضاعف مربوط می شود که به مالیات های پرداخت شده توسط کارمندان خارجی، با توجه به قوانین داوری المللی و حتی به رسمیت شناختن احکام خارجی اشاره دارد.همچنین، طبق مقررات بین المللی در مورد اشتغال، قانون کار روسیه انواع کارگران زیر را تصدیق می کند:

 • کارمندانی که مستقیماً توسط یک شرکت استخدام می شوند.
 • پیمانکاران مستقل؛
 • کارمندان آژانس (کارگرانی که از طریق آژانس های استخدام شده اند).
قوانین کار در روسیه
قوانین کار در روسیه

متداول ترین دلیل بیکار شدن در روسیه، افزایش بیش از اندازه نیرو و نداشتن بودجه برای پرداخت حقوق است. در این حالت، کارگر حق دارد به مدت دو ماه دستمزد و مخارج فرعی همچون بیمه را از یک تا سه ماه دریافت کند. دلیل دیگر پایان کار می تواند عدم عملکرد خوب یک کارمند باشد که در قانون کار تصریح شده است. زنان باردار و مادران دارای فرزندان کمتر از سه سال نیز نباید اخراج شوند.بازرسان کار فدرال مسئولیت نظارت بر کارفرمایان را بر عهده دارند و مجاز به بررسی حوادث کار، مسائل اداری و نقض صداقت کارمندان هستند.پس از پایان کار، سه نوع وضعیت برای کارکنان وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

 • انحلال شرکت که در آن مدت دریافت حقوق اضافی دو ماه است.
 • تعدیل کارمندان که مدت دریافت حقوق اضافی دو ماه می باشد، دقیقاً مانند انحلال شرکت.
 • انقضاء قرارداد کار با مدت زمان معین و اعلام شده که حقوق اضافی تعلق نمی گیرد.

در موارد دیگر هیچ دوره اخطاریه و یا حقوق اضافی لازم نیست، با این وجود قانون کار شرایط دیگری را برای شما فراهم می کند.

پیدا کردن کار در روسیه

تعداد زیادی آژانس استخدامی و وب سایت های شغلی با امکانات در مسکو و سن پترزبورگ وجود دارد. با این حال، آنها برای کسانی که دارای مهارت بالایی هستند و برای هدف قرار دادن شرکت های بزرگتر مناسب هستند، بهترین مشاغل را سراغ دارند. بیشتر این آژانس ها نیاز دارند که CV شما به زبان انگلیسی ارسال شده یا در وب سایت آنها تکمیل شود. یکی دیگر ازراه های مفید برای یافتن شغل در روسیه، تماس مستقیم با شرکت های بین المللی از کشورتان و سؤال در ارتباط با این است که آیا آن ها در روسیه نیاز به نیروی کار بین المللی دارند یا خیر. چنین شرکت هایی احتمالاً مهاجران برای کار در روسیه رااستخدام می کنند. سایت های معتبر کاریابی در روسیه به شرح زیر می باشند:

 • The Moscow Times Career Centre
 • SuperJob.ru
 • HeadHunter.ru
 • Jobs in Moscow
 • The Escape Artist
 • The Moscow Expat Site
 • The Russian Connection Group
 • Xpat Jobs
 • Career.ru
 • CareerJet
 • Moscowjob.net

مشاغل پرتقاضا در روسیه

بسته به تجربه و پیشینه شما، پیدا کردن شغل در روسیه برای افراد خارجی ممکن است آسان نباشد. تقاضای زیادی برای کارشناسان خارجی در مسکو وجود دارد اما محدود به بخش های خاص است. منابع انسانی، فناوری اطلاعات، توسعه مشاغل و امور مالی بیشترین اولویت را دارند.گزینه های دیگر برای مهاجران شامل آموزش زبان انگلیسی، پرستار بچه بودن یا کار برای شرکت های چند ملیتی است که به دنبال استخدام افراد بومی کشورهای دیگر هستند. شرکت های غیردولتی یا روسی که در بخش های انرژی، دارایی و ساخت و ساز فعالیت دارند نیز ممکن است فرصت هایی را ارائه دهند.آژانس های مستقر در اینترنت که اشتغال در سن پترزبورگ را پیگیری می کنند، خاطر نشان کردند که برخی متقاضیان شغل به مراتب از پر کردن برخی جای خالی های موجود امتناع می کنند. بیشترین تقاضا برای کارگران در موارد زیر است: مدیران فروش، افراد فروشنده،رانندگان، کارمندان ماهر و مهندسین.بخش پزشکی و داروسازی با کسری از نیروی ماهر روبرو است، در حالی که متخصصان بازاریابی، وکلا و متخصصان تبلیغات بسیار زیاد هستند. رقابتی ترین مشاغل در روسیه برای انگلیسی زبانان در موسسات دولتی، نشر و رسانه های جمعی است.درصد بالایی از مشاغل انگلیسی زبان در مسکو و سن پترزبورگ مربوط به آموزش انگلیسی و ترجمه هستند. معلمان انگلیسی باید به سایت های BKC International و English First مراجعه کنند. با این حال، باید توجه داشت که یک کار دائمی و ثابت را نمی تواند در روسیه تضمین کرد.

با مطالعه مقاله بالا نسبت به شرایط کار در روسیه، مهاجرت به روسیه، درآمد و دستمزد در این کشور، شرایط پیدا کردن کار، حوزه های پرتقاضا و قوانین کار در روسیه اطلاعات کسب کردید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با روسیه با مشاوران مجرب موسسه میرداماد در شعب تهران و شیراز تماس برقرار کنید.

سوالات متداول در مورد کار در روسیه

1- متوسط درآمد برای کار در روسیه چقدر است؟

متوسط درآمد در روسیه 300 یورو در ماه می باشد.

2- نرخ بیکاری در کشور روسیه چقدر است؟

نرخ بیکاری افراد در روسیه 6% می باشد.

3- آیا اقتصاد کشور روسیه رو به رشد است؟

بله، کشور روسیه دارای اقتصاد روبه رشدی است.

4- آیا می توان با مهارت زبان انگلیسی در روسیه کار پیدا کرد؟

بله در روسیه افراد با مهارته چند زبانه مورد توجه هستند.

5- آیا خارجی ها را در روسیه استخدام می کنند؟

بله، در روسیه از افراد خارجی متخصص استقبال می شود.

6- آیا کار پیدا کردن در روسیه آسان است؟

بسته به میزان توانایی و حوزه تخصصی شما می تواند آسان باشد.

7- آیا مهاجرت کاری به روسیه انتخاب مناسبی است؟

اگر شما علاقه به کار در حوزه علوم پزشکی، فناوری و … را داشته باشید، روسیه انتخاب خوبی است.

8- مهاجرت کاری به روسیه موجب اخذ تابعیت روسیه می شود؟

در صورت ادامه کار برای چندین سال می توانید تابعیت نیز اخذ کنید.

9- آیا برای کار در روسیه الزاما باید زبان روسی بلد بود ؟

اگر روسی بلد باشید راحت تر کار پیدا می کنید.

10- بهترین مشاغل در روسی کدامند؟

بهترین مشاغل در روسیه مرتبط با حوزه علوم پزشکی هستند.

11- حداقل درآمد در روسیه چقدر است؟

حداقل درآمد در کشور روسیه حدود 150 یورو ماهانه می باشد.

اسکرول به بالا