071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل رایگان در روسیه

تحصیل رایگان در روسیه

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

بورسیه های مختلف مربوط به آموزش و یادگیری زبان روسی و تحقیقات به زبان روسی که شامل برنامه های پژوهشی می شوند برای تحصیل رایگان در روسیه ارائه می شود. بورسیه برای دانشجویانی که تحقیقات مستقل از سه تا هشت ماه در یکی از کشورهای مرکزی اسیا و یا اروپای شرقی دارند نیز وجود دارد که خدمات تحصیلی آنها را تامین می کند. در این مقاله از موسسه حقوقی میرداماد بیشتر به مبحث تحصیل در روسیه و شرایط پذیرش بورسیه های آن پرداخته ایم.

شرایط تحصیل رایگان در روسیه

دانشجویان بین المللی می توانند در کشور روسیه رایگان به تحصیل بپردازند. دانشجویان بین المللی می توانند هر یک از چندین راه موجود برای بهره مندی از تحصیل رایگان در این کشور استفاده نمایند. به عنوان مثال، متقاضیان می توانند در المپیاد هایی که توسط دانشگاه های روسی برگزار می شود شرکت کنند و برندگان این مسابقات می توانند بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی در دانشگاه پذیرش بگیرند و واجد شرایط تحصیل رایگان و یا برخی دیگر از مزیت های تحصیلی می باشند. اتباع خارجی می توانند برای دریافت بورسیه دولتی روسیه نیز اقدام نمایند. برخی از افراد خارجی می توانند در صورت ایجاد شرایط مشابه برای روسها، در این کشور رایگان تحصیل کنند.

لطفا توجه داشته باشید که در تمامی شرایط ذکر شده در بالا، دانشجویان خارجی می توانند از امکان تحصیل رایگان لذت ببرند اما با این وجود باید هزینه های سفر به روسیه، بیمه پزشکی و سلامت، مسکن و مخارج روزانه خود را خودشان تامین کنند. 15000 دانشجوی خارجی می توانند از امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های کشور روسیه بهره مند شوند. تحصیل رایگان با استفاده از سهمیه های دولتی در سال تحصیلی 2019-2018 در اختیار دانشجویان متقاضی قرار می گیرد.

هر ساله دولت کشور روسیه 15000 صندلی در دانشگاه (بورسیه) برای دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی، تخصص، کارشناسی ارشد، دکتری و برنامه های کارآموزی در نظر می گیرد. سهمیه سال 2018، نسبت به سال قبل تغییری نکرده است اما اولویت با متقاضیان آسیا و کشور های عضو اتحادیه CIS است. بیشترین تعداد بورسیه ها به دانشجویان ویتنامی و چینی اهدا شد که به ترتیب 958 و 950 عدد بوده است. دولت کشور روسیه 618 جایگاه دانشگاهی برای کشور تاجیکستان، 500 عدد برای مغولستان، 490 عدد برای اوکراین و 400 عدد باری کشور قرقیزستان درنظر گرفته است.

داوطلبان می توانند از بین 450 دانشگاه دولتی از جمله مراکز آموزش عالی معتبری مثل موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو(Moscow Institute of Physics and Technology )، دانشگاه هسته ای تحقیقات ملی (National Research Nuclear University Mephi) MEPhi، موسسه آموزش عالی اقتصاد (Higher School of Economics)، دانشگاه دوستی مردم روسیه (People’s Friendship University of Russia )، دانشگاه پلیتکنیک سنت پترزبورگ(St. Petersburg Polytechnic University)، دانشگاه دولتی نووسیبیرسک (Novosibirsk State University)، دانشگاه دولتی تحقیقات ملی تمسک (National Research Tomsk State University)، دانشگاه فدرال بالتیک ایمانوئل کانت (Immanuel Kant Baltic Federal University)، دانشگاه فدرال شرق دور (Far Eastern Federal University) و غیره انتخاب کنند.

برای اینکه واجد شرایط دریافت بورسیه دولتی کشور روسیه باشید، متقاضیان می بایست در رقابت های شدیدی که بین داوطلبان شکل می گیرند پذیرفته شوند. پذیرش دانشجویان از 140 کشور دنیا انجام می شود. انتخاب دانشجویان برای سال تحصیلی آینده در حال حاضر انجام شده است. پذیرش دانشجویان برای سال 2019، در ماه فوریه تا مارس انجام می شود که تاریخ آن بستگی به کشور شما خواهد داشت. در صورتی که موفق به کسب بورسیه نشدید می توانید برای قراردادهای دانشجویی درخواست دهید. شهریه دانشگاه در کشور روسیه نسبت به اروپا و یا آمریکا بسیار پایین تر است.

انواع بورسیه های روسیه برای تحصیل رایگان

آیا تمایل دارید که افق های فکری خود را با تحصیل در روسیه؛ بزرگترین کشور جهان گسترش دهید؟ کشور روسیه دارای ۶۸ دانشگاه برجسته می باشد که در رتبه‌بندی دانشگاهی QS BRICS به چشم می‌خورد.

بورسیه تحصیلی با بودجه دولتی روسیه برای دانشجویان بین المللی

بورسیه های تحصیلی فدراسیون دولتی روسیه دارای تعدادی از بورسیه های دولتی برای تحصیل در روسیه همه ساله در دسترس دانشجویان خارجی قرار می گیرد که که با شهریه رایگان و خوابگاه دانشجویی رایگان و کمک هزینه نگهداری به صورت مستمری می باشد حدودا ۱۵۰۰ روبل در ماه (حدود ۲۴ دلار). ۱۵۰۰۰ تا از این بورسیه های تحصیلی در سال ۲۰۱۷ اعطا شد.

بورسیه های تحصیلی غیر دولتی برای دانشجویان بین المللی

آموزشگاه تحصیلات روسی و آسیایی (SRAS) بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در روسیه و دیگر ایالت های شوروی سابق را فهرست بندی کرده است. بورسیه های تحقیقی روسیه در BP بورسیه های تحصیلی روسی 15000 تا 35000 روبل (حدود 240 – 560 دلار امریکا )به صورت ماهیانه برای دانشجویانی که در رشته انرژی و اقتصاد در یکی از شرکای دانشگاه های روسی تحصیل می کنند. متقاضیانی که با کمک های دولتی تحصیل می کنند، می بایست نمره های بسیار عالی کسب کنند و هدفشان پیشرفت در رشته انتخابیشان در آینده باشد.

بورسیه های تحصیلی کنسولگری آمریکا

بورسیه های تحصیلی گوناگون وابسته به آموزش زبان روسی و تحقیق در روسیه، شامل برنامه بورسیه تحصیلی تحقیقی عنوان VIII، بورسیه تحصیلی برای دانشجویان به منظور اداره تحقیق مستقل برای سه تا هشت ماه در یکی از کشور های انتخاب شده در آسیای مرکزی یا اروپای شرقی مثل روسیه است. ارزش این بورسیه ها متفاوت می باشد و بین 7000$ تا 25000$ بوده و مخصوصا شامل هزینه رفت و آمد با هواپیما، حقوق ماهیانه، بیمه درمانی و غیره می شود.

بورسیه های تحصیلی کنسولگری آمریکا
بورسیه های تحصیلی کنسولگری آمریکا

درهای باز : پروژه بورسیه تحصیلی روسی، بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی از همه کشور ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های ریاضیات، فیزیک، علوم کامپیوتر یا اقتصاد در روسیه در دسترس می باشد. توسط انجمن روسی دانشگاه های جهانی ارائه می شود و این بورسیه تحصیلی تمامی هزینه های مربوط به شهریه را پوشش می دهد.

بورسیه های تحصیلی دانشگاهی – خاص روسیه برای دانشجویان بین المللی

بورسیه های تحصیلی موسسه فیزیک و تکنولوژی موسکو (MIPT) برای دانشجویان ممتاز بین المللی که مایل به نشان دادن پتانسیل عملکردی تحصیلی خود هستند، در دسترس می باشد.

دانشگاه تحقیقی ملی آموزشگاه عالی اقتصاد (HSE) سن پترزبورگ

چندین بورسیه تحصیلی برای تحصیلی در شعبه سن پطرزبورگ دانشگاه (HSE) قابل دسترس می باشد، که 25 تا 100 درصد مبلغ شهریه دانشجویان برجسته بین المللی در تمام سطوح تحصیلی را پوشش می دهد. دانشگاه ملی علوم و تکنولوژی MISiS، حقوق برای دانشجویان بین المللی که شروع به برنامه تحصیلی کارشناسی ارشد STEM انگلیسی – متوسط کرده اند در دسترس می باشد، هم برای کسانی که از طریق برنامه بورسیه تحصیلی دولتی روسیه پذیرفته شده اند و هم برای تامین هزینه های شهریه از منابع مالی خودشان استفاده کرده اند.

دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ

فرصت های بورسیه تحصیلی شخصی برای برنامه تحصیلی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در این دانشگاه قابل دسترس می باشد. این بورسیه هزینه شهریه را برای یک ترم یا هزینه های خوابگاه را در خوابگاه دانشگاه پوشش می دهد.

دانشگاه دولتی تومسک

بورسیه های مختلفی برای دانشجویان بین المللی در دسترس می باشد.

دانشگاه المپیک بین المللی روسیه

بودجه مالی ولادیمر پوتین برای برنامه بورسیه تحصیلی المپیک ارائه دهنده 20 بورسیه تحصیلی روسی برای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد برنامه تحصیلی مدیریت ورزشی در دانشگاه می باشد. تامین کننده هزینه شهریه، خوابگاه و حقوق ماهیانه می باشد.

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

برای دانشجویان انگلیسی زبان که مشتاقند پزشکی بخوانند، دانشگاههای روسیه راهی به آنها پیشنهاد می دهند تا بتوانند به آرزوهایشان برسند. پزشکی خواندن در روسیه معمولا به امتحان ورودی نیاز ندارد و مراحل پذیرش نیز معمولا کمتر استرس زا هست نسبت به دانشگاههای کشورهای دیگر که تعداد بسیار زیادی دانشجو برای تعداد محدودی صندلی خالی در دانشگاههای مختلف پزشکی، درخواست می دهند.

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در روسیه
تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

برنامه های پزشکی به زبان انگلیسی

برنامه های انگلیسی زبان به دانشجویان، دسترسی به آزمایشگاههای مدرن و بیمارستانهای هنری می دهند و همچنین مدرکی که توسط گروه هایی چون سازمان بهداشت جهانی و یونسکو به رسمیت شناخته می شوند. تحصیلات پزشکی در روسیه به عنوان یکی از بهترین ها در جهان محسوب می شود. آکادمی پزشکی مسکو I.M. Sechenov و آکادمی پزشکی ایالت سنت پترزبورگ دو تا از بزرگترین موسسات آکادمی کشور روسیه اند و برنامه های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

چرا پزشکی را در روسیه بخوانیم؟

 • پروسه آسان درخواست ویزای دانشجویی
 • عدم نیاز به آزمونهای ورودی
 • کیفیت بالای آموزش و استانداردهای علمی عالی
 • شهریه ها و مخارج بسیار مناسب
 • مدارک معتبر و رسمی بین المللی
 • امکانات رفاهی
 • مدارک پزشکی که در سرتاسر دنیا به رسمیت شناخته می شوند.
 • روند ثبت نام و پذیرش آسان
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • محیط تحصیلی بسیار امن

پزشکی در روسیه

گزینه روسیه برای دانشجویان پزشکی بین المللی از اروپا، آسیا، آفریقا و استرالیا در میان مهم ترین و کم هزینه ترین مقاصد در جهان است. به عنوان جواب به تقاضا و درخواست دانشجوی پزشکی بین المللی، بیشتر دانشگاههای پزشکی برنامه های تحصیلات پزشکی را به زبان انگلیسی معرفی کرده اند (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و غیره). پزشکی در روسیه از سالها پیش در حال جذب دانشجویان بین المللی بوده است. در طول مدت حکومت رژیم کمونیست، دانشجویان بین المللی در سایه شهریه های روسی از تحصیل در روسیه پرهیز می کردند و دانشجویان از کشورهای در حال توسعه بودند.

امروزه دانشجویان بین المللی با دارایی خود در روسیه در حال تحصیلند و از سر تا سر جهان می باشند. برنامه هایی با زبان انگلیسی و فرانسوی در برخی برنامه های دانشگاه معرفی شده اند. دانشگاهها و موسسات به دانشجویان خارجی خدمات برجسته ای ارائه می دهند که بنا بر آن این دانشجویان می توانند خودشان را بدون هیچ زحمتی مشارکت دهند. علاوه بر این، طی دنبال کردن دوره های پزشکی از روسیه، شما می توانید میزان قابل توجهی پول پس انداز کنید. شهریه دانشگاه های پزشکی روسیه در مقایسه با همین دانشگاهها در کشورهای دیگر، کمتر و پایین ترند اما استانداردهای آموزشی در سطح بسیار خوبی قرار دارند و پیوسته مورد تاییدند.

این عوامل، دانشگاههای پزشکی روسیه را برای دانشجویان پزشکی بین المللی جذاب تر و در بین دانشگاههای پزشکی بین المللی، رقابتی تر میکند. دانشگاههای پزشکی روسیه همیشه یکی از موسسات برجسته و راهبر در تحصیلات پزشکی بوده اند و همچنان نیز هستند. کتابها و منابعی که در دانشگاههای پزشکی روسیه، تدریس می شوند به چندین زبان ترجمه شده اند، مدارک دانشگاهی روسیه صلاحیت جهانی را بدست آورده اند و در رتبه بندی های WHO و UNESCO برتر شده اند.

چرا پزشکی را در روسیه بخوانیم؟

 • روند درخواست و پذیرش آسان، بدون امتحانات ورودی
 • کیفیت بالای آموزشی تایید شده و استانداردهای دانشگاهی عالی
 • شهریه های مناسب رشته پزشکی و مخارج زندگی کم
 • چندین راه ارتباطی و حمل و نقل بین المللی (منطقه جغرافیایی قابل دسترسی و آسان)
 • دانشگاههای معتبر بین المللی و مدارک علمی
 • امکانات رفاهی خوب در دانشگاهها
 • مدارک پزشکی روسیه در سر تا سر جهان توسط WHO و UNESCO و غیره به رسمیت شناخته می شوند و معتبرند.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • فرصت های متعدد برای ارائه کلینیکی در دانشگاهی که بیمارستانها را اداره می کند.
 • محیط تحصیلی بین المللی ایمن
 • پروسه آسان درخواست ویزای تحصیلی روسیه

اگر شما به دنبال جایی برای تحصیل در رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و از این قبیل رشته ها با مخارج بسیار کاهش یافته و مناسب هستید، پس به روسیه فکر کنید. دانشگاههای پزشکی روسیه برنامه های پزشکی با کیفیتی با شهریه های بسیار پایین ارائه می دهند. دلیل خوب دیگری که چرا دانشجویان روسیه را انتخاب می کنند، مخارج پایین زندگی می باشد که ماهیانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار برای جا، خوراک، مسافرت، بیمه پزشکی و کتابها تخمین زده می شود.

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه

یک دانشجو در کشور روسیه به صورت میانگین به 300 تا 400 دلار آمریکا در ماه و یا 3000 تا 4000 دلار آمریکا در هر سال تحصیلی (سپتامبر تا ژوئن)، برای تامین هزینه های زندگی خود در این کشور نیاز خواهند داشت. بهتر است برای شروع روی مبالغی مثل 300 تا 400 دلار حساب کنید تا هزینه های اضافی مثل بیمه سلامت، تامین شرایط زندگی در آپارتمان یا خوابگاه ( خرید ظروف، ملحفه، مواد شوینده و غیره) و خرید کتاب را پوشش دهد.

افت وضعیت روبل در مقایسه با سایر ارزهای دنیا به نفع دانشجویان بین المللی خواهد بود چرا که وقتی که هزینه های خود را به دلار تبدیل کنند، از مخارجشان کاسته خواهد شد، به همین علت زندگی و تحصیل در این کشور ارزان تر خواهد بود. هنگامی که شهری که در آن قصد تحصیل دارید را انتخاب می کنید، لطفا به این نکته توجه نمایید که هزینه های زندگی در مسکو و سن پترزبورگ بالاترین حد را در روسیه دارند در حالی که هزینه های زندگی در سایر مناطق پایین تر خواهد بود.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های روسیه از 123500 روبل تا 715000 روبل ( 11000 – 1900 دلار) متفاوت خواهند بود و بستگی به منطقه، دانشگاه و رشته تحصیلی متقاضی خواهد داشت. دانشجویانی که در دانشگاه های دولتی پذیرش می گیرند و یا آن دسته از متقاضیانی که بورسیه های دولتی دریافت می کنند، می توانند به صورت رایگان به تحصیل در روسیه بپردازند. این دسته از دانشجویان کمک هزینه هایی را از دولت دریافت خواهند کرد ( کمک هزینه ها به طور میانگین 1630 روبل و یا 25 دلار آمریکا برای مقطع کارشناسی و 3110 روبل یا 48 دلار برای مقطع کارشناسی ارشد می باشد).

مسکن:

هزینه های اجاره خانه های دانشجویی در روسیه به طور میانگین بین 500 تا 35000 روبل ( 538-8 دلار آمریکا) تخمین زده می شود که مقدار آن بستگی به محله، نوع آپارتمان و آدرس خانه ( خوابگاه، اجاره اتاق و یا آپارتمان) خواهد داشت.

بیمه پزشکی:

یک برنامه بیمه پزشکی داوطلبانه برای دانشجویان در دانشگاه های شهر مسکو بین 4000 تا 12000 روبل ( 60 – 180 دلار) در سال هزینه در پی خواهد داشت. این بیمه کل مدت زمان تحصیل شما راپوشش می دهد، با این وجود دانشگاه ها درخواست دارند که این هزینه ها به صورت سالیانه یا در هر ترم پرداخت شوند.

هزینه های غذا:

طبق اطلاعات رسمی این کشور، حداقل سبد خرید ( شامل نان، پاستا، گوشت، ماهی، سبزیجات، میوه، شیر و شکر) در کشور روسیه ماهیانه 4209 روبل (65 دلار) هزینه دارد. روس ها هزینه های ماهیانه خود برای غذا را بین 8000 تا 20000 روبل ( 330 – 130 دلار) تخمین می زنند. بخش زیادی از این مبلغ به منطقه ای که افراد در آن زندگی می کنند و چیزهایی که خریداری می کنند و هم چنین محل خرید کردن آنها ( مغازه ها، سوپرمارکت ها و یا بازار) بستگی دارد.

خوردن یک وعده ناهار در رستوران ها و کافه های مسکو حدود 700 تا 2000 روبل ( 12 تا 35 دلار آمریکا) هزینه در پی خواهد داشت. یک وعده ناهار به صورت set lunch بین 230 تا 440 روبل ( 7 – 4 دلار) هزینه دارد. قیمت فست فود از این مبالغ پایین تر نیز هست.

حمل و نقل:

یک سفر یک مسیره در مترو مسکو حدود 55 روبل ( حدود 1 دلار) هزینه دارد در حالی که یک کارت سفر که 20 بار می توانید از آن استفاده کنید 747 روبل (12 دلار) است. با استفاده از تخفیف های دانشجویی می توانید کارت ماهیانه متروی مسکو را با 380 روبل (6 دلار) دریافت کنید. این مقدار در شهر های دیگر حتی پایین تر نیز می شود.

اینترنت و ارتباطات:

سیم کارت برای تلفن همراه و تبلت در مغازه های موبایل فروشی به فروش می رسد ( از فروشنده های خیابانی خرید نکنید!) برای خرید سیم کارت، به پاسپورت ( ثبت شدن نام شما در محل اقامتتان را نشان می دهد) و کارت مهاجرتی نشان دهنده مجوز اقامت روسیه نیاز خواهید داشت. در خود مغازه ها می توانید در خصوص بهترین نرخ ها ( هزینه های تماس، اس ام اس، اینترنت و غیره) راهنمایی های لازم را دریافت کنید. قیمت یک پکیج استاندارد خدمات بین 300 تا 400 روبل (6 – 5 دلار) است. هنگامی که پاسپورت را خریداری کردید، هزینه های آن روی حساب شماره موبایل شما محاسبه می شود و طبق تعرفه های موجود باید هزینه ها را بپردازید.

خوابگاه ها اینترنت رایگان و یا ارزان قیمت در اختیار دانشجویان می گذارند. هنگامی که یک آپارتمان اجاره می کنید معمولا هزینه های اینترنت را به صورت جداگانه از شما دریافت می کنند که بسته به منطقه، شرکت اینترنتی و تعرفه ها، حدود 300 تا 500 روبل (8 – 5 دلار) در ماه می باشد.

پوشاک:

فروشگاه های زنجیره ای بین المللی و روسی محبوب زیادی در این کشور دارد. هزینه های خرید پوشاک نسبت به اروپا بالاتر است اما همیشه می توانید لباس های با کیفیت و ارزان قیمتی را در تخفیف ها پیدا کنید. به عنوان مثال می توانید تیشرتی به قیمت 300 روبل (5 دلار) و یا یک شلوار جین با قیمت 1300 روبل (21 دلار) پیدا کنید.

فعالیتهای فرهنگی:

بلیط های تئاتر در کشور مسکو بین 500 تا 2500 روبل ( 41 – 8 دلار) قیمت دارند و بلیط های سینما بین 250 تا 600 روبل (9-4 دلار) هستند. ورودی موزه ها 100 تا 1000 روبل (1.5 – 16 دلار) هزینه دارند. بسیاری از مراکز فرهنگی به دانشجویان تخفیف می دهند و بازدید از برخی از موزه ها با استفاده از کارت دانشجویی رایگان است.

ورزش:

به طور متوسط هزینه های ماهیانه یک باشگاه بدنسازی بین 1700 تا 4500 روبل ( 75 – 26 دلار) در مسکو می باشد و در سایر مناطق بین 1500 تا 3400 روبل ( 56 – 13 دلار) هزینه خواهد داشت. در صورتی که که یک کارت سالانه خریداری کنید، هزینه های ماهیانه تقریبا کمتر می شوند. کارت استخر ماهیانه بین 300 تا 500 روبل ( 5- 8 دلار) در مسکو هزینه دارند و مقدار آن در سایر مناطق کمتر است. بسیاری از دانشگاه ها باشگاه ها و مراکز ورزشی مختص به خود را دارند که نسبت به شهر ارزان تر و گاهی برای دانشجویان رایگان اند.

تفریح:

جوانان در مسکو هفته ای 2000 تا 5000 روبل ( 80 – 33 دلار) خرج تفریح می کنند.

لیست دانشگاه های رایگان روسیه

بسیاری از دانشجویان بین المللی رویای تحصیل در اروپا را دارند،روسیه انتخاب خوبی برای ادامه دادن هر کدام از حرفه های دانشگاهی است. تحصیل در روسیه به شما تعداد انگشت شماری از فرصت ها را می دهد.

دانشجویان در روسیه می توانند تجربه کسب کنند، تحقیق و مدیریت پروژه زیر نظر استادان انجام می شود زیرا روسیه با آموزش نوآوری شناخته شده است. دانشگاه های روسیه بالاترین رتبه در رتبه بندی جهانی را دارند.

تحصیلات مقرون به صرفه تحصیل در روسیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ارزان است. هزینه های زندگی نیز مقرون به صرفه هستند و همچنین دانشگاه های روسی نیاز به آزمون ورودی آیلتس یا تافل ندارند. اما دانشجویان می توانند یک دوره اجباری یک ساله زبان روسی را بخوانند.

لیست دانشگاه های رایگان روسیه

بیش از 9 میلیون نفر خارجی به زبان روسی صحبت می کنند. دوره های آمادگی برای آموزش دانشجویان بین المللی فراهم می شود و در طی یکسال دانشجویان می توانند در موسسات تامین مالی دولتی ثبت نام کنند.. همه این موارد رایگان هستند. دانشگاه های روسی تجهیزات بالا در سطح آزمایشگاهی، مراکز ورزشی و سایر امکانات دانشگاهی را با سایر کشورها در اروپا مقایسه می کنند. تجهیزات بخشی از یادگیری در موسسات روسیه محسوب می شوند.

دانشگاه های رایگان در روسیه

دانشگاه هرزن:

دانشگاه ایالتی هرزن در روسیه در سنت پترزبورگ می باشد. دانشگاه هرزن به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه های روسیه شناخته شده است. این موسسه به عنوان یک دانشگاه عمومی تاسیس شده است. این دانشگاه همچنین به عنوان یک دانشگاه ارزان برای دانشجویان بین المللی معرفی می شود. تعداد زیادی از دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه موجود است. شهریه دانشگاه برای دانشجویان لیسانس بین 4000 تا 6000 دلار در هر سال و برای فارغ التحصیلان بین 2000 تا 4000 دلار در سال است.

دوره های آموزشی:

 • مهندسی
 • علوم بهداشت
 • علوم کاربردی
 • مدیریت بازرگانی
 • و بسیاری دیگر از دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد

دانشگاه ایالتی آلتایی:

دانشگاه ایالتی آلتایی یکی از ارزان ترین دانشگاه های روسیه است.این دانشگاه در سال 1973 تاسیس شد. دانشگاه ایالتی آلتایی یک دانشگاه عمومی است. این دانشگاه در بارنائول روسیه واقع شده است.

دوره های آموزشی:

 • زیست شناسی
 • مهندسی
 • جغرافیا
 • هنر
 • مدیریت
 • سایر رشته های هنری

دانشگاه فدرال جنوبی

دانشگاه فدرال جنوبی یکی از دانشگاه های ارزان قیمت در روسیه است. این دانشگاه در منطقه روستوف روسیه واقع شده است و در سال 1915 تاسیس شد. دانشگاه های دیگر دانشگاه فدرال جنوبی در روستوف دون و در تاگنگروگ هستند. تعداد دانشجویان تحصیل کرده 44889 نفر است.

دوره های آموزشی:

 • مهندسی
 • علوم کاربردی
 • فرهنگ
 • زبان شناسی
 • آموزش و پرورش

شهریه دانشگاه:

شهریه دانشگاه برای دوره های کارشناسی در زبان روسی دانشجویان بین المللی سالانه بین 90،000 روبل تا 100،000 روبل روسیه است و هزینه تحصیل در زبان انگلیسی از 110،000 روبل تا 125000 روبل در سال است.

دانشگاه ایالتی کازان

دانشگاه علوم پزشکی در کازان روسیه واقع شده است.این دانشگاه در سال 1814 به عنوان یک دانشگاه عمومی تاسیس شد. این دانشگاه یکی از ارزان ترین دانشگاه های پزشکی در روسیه است. تعداد زیادی از برنامه های پزشکی در مقطع کارشناسی صورت می پذیرد. تعداد دانشجویان تحصیلکرده در این دانشگاه 4000 نفر است.

دوره های آموزشی:

 • پزشکی
 • تحقیقات بالینی
 • پزشکی عمومی
 • پرستاری
 • دندانپزشکی
 • داروسازی

شهریه دانشگاه:

هزینه تحصیل در روسیه برای رشته بین المللی داروسازی در زبان انگلیسی و روسی 4200 دلار در سال است که هزینه های دیگر را شامل نمی شود.

دانشگاه پلی تکنینک تامسک

دانشگاه پلی تکنیک تامسک یکی از دانشگاه های ارزان قیمت در روسیه است. این دانشگاه در تامسک روسیه در سال 1896 تاسیس شد. تعداد زیادی از برنامه های پزشکی کارشناسی و کارشناسی ارشد در اینجا وجود دارد. تدریس دروس در این دانشگاه به هر دو زبان انگلیسی و روسی است.

دوره های آموزشی:

 • مهندسی
 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • مدیریت بازرگانی
 • علوم کاربردی

شهریه دانشگاه:

شهریه دانشگاه بین المللی برای مقاطع کارشناسی بین 2400 یورو تا 3600 یورو می باشد و شهریه دانشگاه بین المللی برای مقاطع کارشناسی ارشد در روسیه بین 2000 تا 3300 یورو می باشد.

لیست کلی از دانشگاه های رایگان در روسیه

 1. دانشگاه دولتی آمورا
 2. دانشگاه دولتی آلتای
 3. دانشگاه دولتی فنی بالتیک
 4. دانشگاه دولتی باشکری
 5. دانشگاه دولتی چوواش
 6. دانشگاه دولتی فنی دان
 7. دانشگاه دولتی فنی شرق سیبریان
 8. دانشگاه اروپایی خیابان سنت پترزبورگ
 9. دانشگاه بین المللی پتروشیمی شرق اروپا
 10. دانشگاه بین المللی مهندسی مسکو
 11. دانشگاه دولتی ایروکوتسک
 12. دانشگاه دولتی ایوانوو
 13. دانشگاه دولتی کازان
 14. دانشگاه دولتی کمروو
 15. دانشگاه دولتی تکنولوژی کازان
 16. دانشگاه دولتی کوبان
 17. دانشگاه دولتی پزشکی کورک
 18. دانشگاه دولتی فنی لیپک
 19. دانشگاه دولتی مدرن علوم انسانی
 20. دانشگاه فیزیک و فنآوری مسکو
 21. دانشگاه دولتی صنعتی مسکو
 22. دانشگاه دولتی روابط بین الملل مسکو
 23. دانشگاه دولتی مسکو
 24. دانشگاه فنی و حرفه ای دولتی نیژنی نوگورو
 25. دانشگاه پزشکی نیژنی نووگورو
 26. دانشگاه دولتی امسک
 27. دانشگاه دولتی فنی پنزا
 28. دانشگاه دولتی پرم
 29. دانشگاه دولتی روستوف
 30. دانشگاه دولتی روسیه موسسه هیدرومیت شناسی
 31. دانشگاه دولتی سامارا
 32. دانشگاه دولتی ساراتوو
 33. دانشگاه دولتی پزشکی ساراتوو
 34. دانشگاه علوم پزشکی سیبری
 35. دانشگاه سنت پترزبورگ
 36. دانشگاه دولتی فنی مهندسی سنت پترزبورگ
 37. دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ
 38. دانشگاه دولتی فنآوری و طراحی دانشگاه سنت پترزبورگ
 39. دانشگاه دولتی مخابراتی سنت پترزبورگ
 40. دانشگاه دولتی تامسک

برای اطلاعات بیشتر تحصیل در روسیه 2019 با مشاورین موسسه حقوقی میرداماد در شیراز و تهران تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول در مورد تحصیل رایگان در کشور روسیه

1- چگونه میتوانم واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی رایگان کشور روسیه بشوم؟

برای اینکه واجد شرایط دریافت بورسیه دولتی کشور روسیه باشید، متقاضیان می بایست در رقابت های شدیدی که بین داوطلبان شکل می گیرند پذیرفته شوند. پذیرش دانشجویان از 140 کشور دنیا انجام می شود. انتخاب دانشجویان برای سال تحصیلی آینده در حال حاضر انجام شده است. پذیرش دانشجویان برای سال 2019، در ماه فوریه تا مارس انجام می شود که تاریخ آن بستگی به کشور شما خواهد داشت. در صورتی که موفق به کسب بورسیه نشدید می توانید برای قراردادهای دانشجویی درخواست دهید. شهریه دانشگاه در کشور روسیه نسبت به اروپا و یا آمریکا بسیار پایین تر است.

2- بورسیه های روسیه برای تحصیل رایگان در کشور روسیه کد امند ؟

 • بورسیه تحصیلی با بودجه دولتی روسیه برای دانشجویان بین المللی
 • بورسیه های تحصیلی غیر دولتی برای دانشجویان بین المللی
 • بورسیه های تحصیلی کنسولگری آمریکا
 • بورسیه های تحصیلی دانشگاهی – خاص روسیه برای دانشجویان بین المللی

3- شرایط دریافت بورسیه تحصیلی با بودجه دولتی روسیه برای دانشجویان بین المللی چیست ؟

بورسیه های تحصیلی فدراسیون دولتی روسیه دارای تعدادی از بورسیه های دولتی برای تحصیل در روسیه همه ساله در دسترس دانشجویان خارجی قرار می گیرد که که با شهریه رایگان و خوابگاه دانشجویی رایگان و کمک هزینه نگهداری به صورت مستمری می باشد حدودا ۱۵۰۰ روبل در ماه (حدود ۲۴ دلار). ۱۵۰۰۰ تا از این بورسیه های تحصیلی در سال ۲۰۱۷ اعطا شد.

4- بورسیه های تحصیلی غیر دولتی برای دانشجویان بین المللی کشور روسیه به چه صورت است ؟

آموزشگاه تحصیلات روسی و آسیایی (SRAS) بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در روسیه و دیگر ایالت های شوروی سابق را فهرست بندی کرده است. بورسیه های تحقیقی روسیه در BP بورسیه های تحصیلی روسی 15000 تا 35000 روبل (حدود 240 – 560 دلار امریکا )به صورت ماهیانه برای دانشجویانی که در رشته انرژی و اقتصاد در یکی از شرکای دانشگاه های روسی تحصیل می کنند. متقاضیانی که با کمک های دولتی تحصیل می کنند، می بایست نمره های بسیار عالی کسب کنند و هدفشان پیشرفت در رشته انتخابیشان در آینده باشد.

5- بورسیه های تحصیلی دانشگاهی خاص روسیه برای دانشجویان بین المللی به چه صورت است ؟

بورسیه های تحصیلی موسسه فیزیک و تکنولوژی موسکو (MIPT) برای دانشجویان ممتاز بین المللی که مایل به نشان دادن پتانسیل عملکردی تحصیلی خود هستند، در دسترس می باشد.

6- دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه تحقیقی ملی اموزشگاه عالی اقتصاد سنت پترزبورگ روسیه به چه صورت است ؟

چندین بورسیه تحصیلی برای تحصیلی در شعبه سنت پطرزبورگ دانشگاه (HSE) قابل دسترس می باشد، که 25 تا 100 درصد مبلغ شهریه دانشجویان برجسته بین المللی در تمام سطوح تحصیلی را پوشش می دهد. دانشگاه ملی علوم و تکنولوژی MISiS، حقوق برای دانشجویان بین المللی که شروع به برنامه تحصیلی کارشناسی ارشد STEM انگلیسی – متوسط کرده اند در دسترس می باشد، هم برای کسانی که از طریق برنامه بورسیه تحصیلی دولتی روسیه پذیرفته شده اند و هم برای تامین هزینه های شهریه از منابع مالی خودشان استفاده کرده اند.

7- بورسیه تحصیلی دانشگاه پلی تکنیک سنت پطرزبورگ روسیه چه چیز را پوشش میدهد؟

فرصت های بورسیه تحصیلی شخصی برای برنامه تحصیلی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در این دانشگاه قابل دسترس می باشد. این بورسیه هزینه شهریه را برای یک ترم یا هزینه های خوابگاه را در خوابگاه دانشگاه پوشش می دهد.

8- دانشگاه های رایگان در کشور روسیه برای دانشجویان بین المللی کدامند؟

 • دانشگاه هرزن
 • دانشگاه ایالتی آلتایی
 • دانشگاه فدرال جنوبی
 • دانشگاه ایالتی کازان
 • دانشگاه پلی تکنینک تامسک

9- تحصیل رایگان در دانشگاه ایالتی کازان در کشور روسیه به چه صورت میباشد ؟

دانشگاه علوم پزشکی در کازان روسیه واقع شده است.این دانشگاه در سال 1814 به عنوان یک دانشگاه عمومی تاسیس شد. این دانشگاه یکی از ارزان ترین دانشگاه های پزشکی در روسیه است. تعداد زیادی از برنامه های پزشکی در مقطع کارشناسی صورت می پذیرد. تعداد دانشجویان تحصیلکرده در این دانشگاه 4000 نفر است.

10- دانشگاه فدرال جنوبی کشور روسیه برای دانشجویان بین المللی چگونه است ؟

دانشگاه فدرال جنوبی یکی از دانشگاه های ارزان قیمت در روسیه است. این دانشگاه در منطقه روستوف روسیه واقع شده است و در سال 1915 تاسیس شد. دانشگاه های دیگر دانشگاه فدرال جنوبی در روستوف دون و در تاگنگروگ هستند. تعداد دانشجویان تحصیل کرده 44889 نفر است.

11- دوره های آموزشی برای تحصیل رایگان در دانشگاه ایالتی آلتایی کشور روسیه کدامند ؟

 • زیست شناسی
 • مهندسی
 • جغرافیا
 • هنر
 • مدیریت
 • سایر رشته های هنری

اسکرول به بالا