071-91009294  | 021-88724227  |

اقامت روسیه

اقامت روسیه

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

اگر متقاضیان بیش از شصت و پنج سال سن داشته باشند یا زنان بالای 60 سال باشند، و همچنین شرکت کنندگان در برنامه های دولتی و اعضای خانواده آنها برای اقامت روسیه به مدارک ذکر شده نیاز ندارند. 2 نوع اقامت برای زندگی در روسیه وجود دارد که یک خارجی می تواند آن را دریافت کند – موقتی و دائمی. این مقاله حقوق و تعهدات آنها را فهرست کرده است.

دریافت اقامت روسیه

اجازه اقامت موقت (TRP) به شهروندان خارجی حق اقامت در روسیه را قبل از اخذ مجوز اقامت دائم می دهد. این نوع مجوز حدود 6 ماه طول می کشد تا بدست آید و 3 سال معتبر است، هر چند که هر سال باید آنرا تایید کنند. TRP به یک شهروند خارجی که شرایط مورد نیاز را داشته باشد توسط دولت فدرال اعطا می گردد.

یک شهروند خارجی که به طور موقت اقامت دارد نمی تواند محل اقامتش را در منطقه ای که در آن TRP  را به دست آورده است، تغییر دهد. برای کار خارج ازاین منطقه شما باید مجوز کار را بدست آورید.

برای خروج از روسیه، باید  ویزای خروج / ورودی خود را هر بار که بخواهید  خارج شوید، درخواست کنید و هر بار فقط 3 ماه می توانید در خارج از روسیه باشید.

شرایط اقامت موقت روسیه

از سال 2015، شرایط و راه های مهاجرت به روسیه تصویب شد که برای اکثریت مهاجرین دسترسی به کار یا اقامت را سخت تر می کند. هر کسی که برای چنین مجوزی درخواست می کند، باید صلاحیت خود را در زبان روسی، تاریخ و چارچوب قانونی اثبات کند. این مراحل باید توسط موسسه معتبر تصویب شود.

با این وجود، بسیاری از متقاضیان بالقوه که از این موضوع معاف هستند، باقی می مانند:

 • افراد زیر 18 سال یا بیش از 60 سال
 • دانش آموزان در موسسات معتبر
 • متخصصان خارجی و اعضای خانواده ساکنان سابق شوروی با مدارک تحصیلی که پیش از سال 1991 ، زمانی که زبان روسی اجباری بود.

به استثنای قانون جدید، متقاضیان همچنین باید یکی از الزامات زیر را داشته باشند، اگر آنها به سهمیه مجوز اقامت موقت تعلق نداشته باشند:

 • متولد روسیه
 • یک والد یا کودک بالغ که یک شهروند روسی است
 • با یک شهروند روسی ازدواج کنید
 • در روسیه سرمایه گذاری کرده اید (مقدار تعیین شده توسط قانون روسیه)
 • خدمات نظامی در روسیه انجام داده است

مدارک لازم برای اخذ اقامت روسیه

هنگام درخواست اقامت موقت در روسیه، باید اسناد زیر را ذکر کنید:

 • فرم درخواست
 • چهار عکس
 • پاسپورت معتبر
 • اثبات درآمد
 • اسناد پزشکی ثابت می کند که متقاضی در حال انتقال HIV یا بیماری های عفونی نیست و به مواد مخدر معتاد نیست.

اخذ اقامت دائم روسیه

پس از گذراندن حداقل دو سال  از TRP، می توانید برای اجازه اقامت دائم درخواست بدهید. این  کار باید حداقل 6 ماه قبل از پایان TRP انجام شود. این اقامت به مدت 5 سال صادر می شود و می تواند بی حد و حصر تمدید شود. و به  شما حق کار در روسیه بدون  مجوز کار و سفر به داخل و خارج از روسیه بدون ویزا را می دهد.

اخذ اقامت دائم روسیه
اخذ اقامت دائم روسیه

درست مثل TRP، مجوز اقامت دائمی باید سالانه مجددا تأیید شود. شما نمی توانید بیش از 3 ماه خارج از کشور باشید، اما بر خلاف TRP شما مجبور نیستید که ویزای خروج را دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز اقامت دائم روسیه

علاوه بر مستندات مورد نیاز برای TRP، متقاضی اقامت دائمی باید مجوز TRP و مدارک زیر را  برای هر کودک زیر سن هجده سال تأیید کند:

 • گواهی تولد
 • پاسپورت یا سایر مدارک هویت

برای کودکان بین 14 تا 18 ساله، متقاضیان باید رضایت فرزندان خود را برای اقامت در روسیه ارائه دهند که توسط آنها تأیید شده است. درخواست شما در عرض 6 ماه پذیرفته یا رد خواهد شد.

نحوه ی دریافت اجازه اقامت در روسیه

در زیر یک روش برای درخواست اقامت دائم همراه با یک لیست از اسناد مورد نیاز برای چنین درخواستی پیدا خواهید کرد. روش درخواست شامل 2 مرحله است.

مجوز اقامت موقت (TRP)

 • اگر یک شهروند خارجی با یک شهروند روسیه با اجازه اقامت دائم در روسیه ازدواج کند، هیچ درخواستی برای  TRPلازم نیست.
 • TRP3 سال معتبر است و نمی تواند تمدید شود.
 • سرویس مهاجرت فدرال (FMS) در مدت 6 ماه از تاریخ ثبت درخواست های TRP، TRP را صادر می کند.

شهروندان خارجی باید مستندات لازم برای درخواست یک TRP را ارائه دهند. این اسناد مورد نیاز باید به اداره محلی FMS روسیه در محل اقامت ادعا شده یا  نمایندگی دیپلماتیک یا موسسه کنسولی روسیه در کشور محل اقامت ارائه گردد.

مدارک اقامت موقت در روسیه

 1. درخواست برای اجازه اقامت موقت (ضمیمه شماره 3 ,قوانین پذیرش تصویب شده توسط FMS به شماره 214 از تاریخ 22 آوریل 2013) – در 2 نسخه؛
 2. دو عکس سیاه و سفید یا رنگی (اندازه 35 × 45 میلی متر)؛
 3. گذرنامه (اسناد شناسایی)؛
 4. سند صادر شده توسط یک مقام صلاحیتدار در کشور اقامتگاه عادی که گواه آن است که متقاضی سابقه جنایی ندارد.این سند باید در 3 ماه قبل از ارسال درخواست برای TRP صادر شود؛
 5. مجوز اقامت یا سند دیگر صادر شده توسط یک مقام صلاحیتدار در کشور مبداء متقاضی که نشان می دهد متقاضی در کشور دارای تابعیتش زندگی نمی کند؛
 6. گواهی های پزشکی:
 • یک سند صادر شده توسط یک مقام صلاحیتدار در کشور مبداء متقاضی یا توسط یک سازمان بهداشتی در روسیه مبنی بر عدم وجود بیماری، اعتیاد به مواد مخدر و بیماری های عفونی که می تواند خطری برای دیگران باشد که در لیست تایید شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور به شماره 384 در تاریخ 29 ژوئن  2015 ذکر شده است.
 • گواهی تأیید کننده مبنی بر اینکه متقاضی هیچگونه بیماری ناشی از ویروس نقص ایمنی بدن (HIV) ندارد.
 1. اسناد و مدارک حاکی از آگاهی متقاضی از زبان روسی، تاریخ روسیه و اصول اساسی قوانین روسیه، به ویژه گواهی مهارت در زبان روسی، آگاهی از تاریخ روسیه و اصول اساسی قوانین روسیه؛یک سند گواهی سطح تحصیلات صادر شده (نه پایین تر از آموزش عمومی) توسط یک موسسه آموزشی در کشوری که قبل از 01 سپتامبر 1991 بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود ؛یک سند که سطح تحصیلات  / یا صلاحیت افرادی را تایید می کند که پس از 01 سپتامبر 1991 موفق به دریافت گواهی نهایی در روسیه شدند.
 2. اتباع خارجی که امکان اخذ مجوز بدون سهمیه دارند باید اسناد حمایتی را ارائه دهند.(کسانی که با یک شهروند روسی مقیم روسیه ازدواج کرده اند باید گواهی ازدواج و گذرنامه همسردارای  شهروندی روسیه را ارائه دهند).
 3. حق دولت برای پردازش TRP 1600روبل است.

روش های مختلف اخذ اقامت روسیه

ویزای کار، ویزای دانشجویی و ویزای سرمایه گذاری که به تازگی معرفی شده اند، عملی ترین روش های کسب اقامت در روسیه می باشند. دو نوع ویزای کار برای روسیه وجود دارد.

ویزای کار روسیه

ویزای کار پیچیده ترین و ارزان ترین نوع ویزای برای اتباع خارجی است که به طور دائم در روسیه کار می کنند. 2 نوع ویزای کار وجود دارد:

 • ویزای یکبار ورود که تنها برای 90 روز معتبر است – توسط کنسولگری روسیه که براساس دعوت نامه ویزای کار است ( براساس مجوز کار ) صادر می شود.
 • ویزای چند بار ورود – که دوباره براساس ویزای یکبار ورود در دفتر محلی پلیس مهاجرت روسیه تا زمان اعتبار مجوز کار ( نه بیشتر از 1 سال ) صادر می شود.

از  سال 2010، نوع جدیدی از ویزای کار صادر شد – برای متخصصان دارای صلاحیت –  که چندین مزیت دارد ( به عنوان مثال، برای سه سال معتبر است ) ، اما حقوق این متخصص در روسیه باید بیش از دو میلیون روبل در سال باشد.

ویزای کار روسیه
ویزای کار روسیه

برای گرفتن ویزای کار، و یا دعوت نامه و درخواست کارفرما چند سند مورد نیاز است:

  1. سهمیه مهاجرت برای مشارکت نیروی کار خارجی
  2. درخواست به سرویس استخدام دولت ( Government Employment Services )
  3. اجازه مشارکت نیروی کار خارجی، مجوز کار برای یک خارجی و دعوت برای ویزای کار

پس از آن، ویزای کار باید در کنسولگری روسیه یا بخش محلی پلیس مهاجرت روسیه به دست آید. زمان پردازش ویزای کار و هزینه به چند عامل بستگی دارد:

 • شغل و نوع کار شما در روسیه
 • شهروندی شما
 • ویزا و ضرورت ویزای دعوت
 • قیمت و کیفیت خدمات ویزا
 • به عنوان یک قاعده، ویزای کار می تواند در 100 روز و میانگین هزینه 80000 روبل باشد.

برای تمدید کردن ویزای کار یا گرفتن ویزای کار چندبار ورود جدید، لازم نیست کشور را ترک کنید، بلکه می توان ان را در اداره پلیس مهاجرت محلی در هنگام ارائه مجوز کار معتبر برای یک دوره جدید صادر کرد.

ویزای روسیه برای متخصصان دارای صلاحیت

ویزا برای متخصصان دارای صلاحیت یک نوع جدید از ویزای کار آسان تر برای گرفتن است. این نوع ویزا حقوق ماهیانه بیش از دو میلیون روبل در سال برای یک خارجی با تجربه، مهارت ها یا دستاوردهای یک حوزه خاص از فعالیت را پیش فرض می کند. اجازه گرفتن یک ویزای چندبار ورود به مدت 3 سال و تمدید آن بدون ترک روسیه را می دهد.

 • کارفرما برای کسب سهمیه و درخواست از مرکز استخدام و همچنین استخدام کارگران خارجی به اجازه نیاز ندارد.
 • یک فرد خارجی به تجزیه و تحلیل برای دریافت گواهی پزشکی احتیاجی ندارد، یک بیمه پزشکی داوطلبانه به جای آن کافی است.
 • به فرد خارجی اجازه می دهد که برای خود و اعضای خانواده اش مجوز سکونت بگیرد.

الزامات ثبت ویزا: ثبت نام برای مدت کوتاهی ( تا 90 روز ) در دیگر مناطق روسیه الزامی نیست. به عنوان یک قاعده، مجوز کار و دعوت ویزا برای یک متخصص دارای صلاحیت در حدود 20 روز با میانگین هزینه متوسط  35000 روبل صادر می شوند. صدور ویزا نیز مستلزم زمان و هزینه است.

 • برای تمدید ویزا برای متخصصان دارای صلاحیت و یا گرفتن ویزای کار چندبار ورود جدید، لازم نیست کشور را ترک کنید؛ این کار را می توان در بخش محلی پلیس مهاجرت روسیه انجام داد.
 • ویزای روسیه می تواند توسط یک خارجی تنها در کنسولگری روسیه در کشوری که شهروند آن است به دست آید.
 • شهروندان کشورهای عضو شنگن می توانند ویزا را در هر کشوری از منطقه شنگن به دست آورند.
 • برای دریافت ویزای روسیه در کشور سوم، فرد باید محل اقامت یا مجوز کار در این کشور را ارائه کند.
 • درخواست ویزای متخصص دارای صلاحیت (ویزای چندبار ورود معتبر برای 3 سال، به هدف “اشتغال”) بر اساس مجوز کار توسط پلیس مهاجرت روسیه به درخواست سازمان های معتبر روس صادر می شود.

مزایای اقامت روسیه

روسیه یکی از بزرگترین، تاثیرگذارترین و مهم ترین کشورها در جهان است و در نتیجه داشتن حق شهروندی این کشور مزایای بسیاری دارد:

با داشتن پاسپورت روسیه می توانید به 105 کشور جهان بدون ویزا سفر کنید یا هنگام ورود ویزای خود را بگیرید. این فهرست کشورها شامل اروپای شرقی، آمریکای لاتین، بهشت های مالیاتی و بانکداری دور از ساحل در دریای کارائیب و آمریکای مرکزی، بیشتر نواحی آسیای جنوب شرقی به علاوه ی نواحی ای در آسیا و آفریقا می شود.

در سال 2010 ولادیمیر پوتین بیان کرد که این امر کاملا ممکن است که روزی روسیه عضو اتحادیه ی اروپا و حوزه ی اقتصادی اروپا شود. با خروج انگلیس از اتحادیه ی اروپا، اعضای این اتحادیه به دنبال کشوری قدرتمند خواهند گشت تا وارد این اتحادیه شود و این تصمیم گیری می تواند نهایتا به روسیه یا ترکیه منتهی شود.

ولادیمیر پوتی رابطه ی بسیار خوبی با صدر اعظم آلمان آنگلا مرکل داشته است؛ اگر پس از انتخابات  آنگلا مرکل در رهبری کشورش را حفظ کند، این امر موقعیت روسیه در اروپا را تقویت خواهد کرد.

کاندیدای ریاست جمهوری فرانسه،کاندیدا هم هوادار پوتین و یکی از معدود صداهای حامی روسیه در سال 2014، هنگام الحاق شبه جزیره ی کریمه به روسیه، به شمار می رفت.

رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ و پوتین نیز احترام متقابلی برای هم قائلند که این موضوع، پس از زمانی که بوریس استالین و بیل کلینتون رفیق گرمابه و گلستان هم بودند، می تواند طلیعه دار یکی از بهترین دوره های دوستی این دو ابر قدرت باشد.

مزایا و معایب زندگی در روسیه

سرمایه گذاران خارجی ثروتمندی که روسیه را به عنوان محل زندگی، کار، ایجاد کسب و کاری موفق و تشکیل خانواده انتخاب می کنند به شکل لذت بخشی شگفت زده می شوند. استاندارد زندگی، به ویژه در مسکو و سن پترزبورگ، بسیار بالاست؛ آموزش و بهداشت به راحتی در دسترس است و استاندارد عالی ای دارد و نسبت به پنج سال پیش امروزه املاک بسیار مقرون به صرفه ترند.

مزایا و معایب زندگی در روسیه
مزایا و معایب زندگی در روسیه

روسیه کشور وسیعی است که هنوز نیاز به کشف شدن دارد و علاقه ی افراد و خانواده اش هر چه باشد، روسیه برای آن پاسخی دارد. این موارد می توانند مواردی نظیر میزاث فرهنگی و تاریخ غنی روسیه باشد که می توان آن را به راحتی در موزه ها، بناها و معماری این کشور یافت، می تواند مناظر بکر و نفس گیر آن، رودخانه ها، کوه ها، دریاچه ها و حتی صحرا های آن باشد؛ مکان های اندکی در جهان می توانند از این لحاظ با روسیه برابری نمایند.

زمستان روسیه می تواند بسیار سرد باشد و مدتی طول می کشد تا به آن عادت کنید. زبان روسیه زبان آسانی برای یاد گرفتن نیست، البته بخش عظیمی از جمعیت این کشور تا حدودی به زبان انگلیسی صحبت می کنند. همچنین، بین استاندارد زندگی در شهرها و شهرک های بزرگ روسیه و دیگر نقاط این کشور وجود دارد.

اقامت روسیه از طریق کار

مجوز اقامت موقت این مکان را برای فرد خارجی نیازمند ویزا فراهم می آورد تا در روسیه بدون ویزا زندگی و بدون مجوز کار مشغول به کار شود. سهمیه بندی سال بعد هر سال و قبل از 30 نوامبر سال قبل، توسط دولت روسیه اعلام می شود. دو نوع اقامت روسیه وجود دارد که یک خارجی می تواند آن را اخذ کند، دائم و موقت. در این مقاله الزامات و حقوق مربوط به این موارد فهرست شده اند. اقامت دائم تنها پس از داشتن اقامت موقت قابل دریافت است.

 1. اقامت
 2. اقامت موقت

مجوز اقامت موقت (TRP) به شهروندان خارجی پیش از دریافت مجوز اقامت دائم، حق اقامت در روسیه را می دهد. گرفتن این نوع مجوز حدود 6 ماه طول می کشد و سه سال اعتبار دارد که البته هر سال باید مورد تایید قرار بگیرد. یک TRP می تواند پس از برقراری شرایط تعیین شده توسط دولت فدرال به فرد خارجی اعطا شود.

شهروند خارجی ای که به شکل موقت ساکن است نمی تواند محل اقامتش را از محدوده ای که از آن TPR خود را گرفته تغییر دهد. برای کار در خارج از آن محدوده شما می بایست مجوز کار تهیه کنید. برای خروج از روسیه، هر بار که می خواهید از کشور خارج شوید باید برای ویزای ورود / خروج تک سفره اقدام کنید و نباید هر بار بیش از سه ماه خارج از روسیه باشید.

چه افرادی شرایط اقدام را دارند؟

از سال 2015 قوانین مهاجرتی جدیدی در روسیه وضع شده اند که برای بیشتر مهاجران دریافت مجوز کار یا اقامت را سخت تر کرده اند. هر فردی که برای چنین مجوزی اقدام می کند باید توانایی اش در زبان روسی، تاریخ و چارچوب قانونی این کشور را ثابت کند. این موارد بایستی توسط یک موسسه ی معتبر تصدیق شود. با این حال باز هم گستره ی وسیعی از مهاجران بالقوه باقی می مانند که از این موارد معاف هستند:

 1. فراد زیر 18 یا بالای 60 سال
 2. دانشجویانی که در موسسات معتبر پذیرش شده اند
 3. متخصصان خارجی و خانواده های شهروندان سابق شوروی با مدارک تحصیلی به تاریخ قبل از سال 1991، زمانی که زبان روسی اجباری بود

به جز مصوبه ی جدید، متقاضیان اگر مشمول سهمیه برای مجوزهای اقامت موقت نباشند، همچنین باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

 1. در روسیه به دنیا آمده باشند
 2. یکی از والدین و یا فرزند بالغ آنها شهروند روسیه باشد
 3. در روسیه پول سرمایه گذاری کرده باشند (میزان آن توسط قانون روسیه تعیین می شود)
 4. خدمت سربازی را در روسیه انجام داده باشند

مدارک مورد نیاز اقامت روسیه از طریق کار

هنگام اقدام برای اقامت موقت در روسیه شما می بایست مدارک زیر را ارائه دهید:

 1. فرم درخواست
 2. چهار قطعه عکس
 3. پاسپورت معتبر
 4. مدرک نشان دهنده ی درآمد
 5. مدارک پزشکی نشان دهنده ی اینکه متقاضی به HIV یا بیماری های عفونی مبتلا نیست و اینکه به هیچ نوع ماده ی مخدری اعتیاد ندارد.

اقامت دائم روسیه

پس از داشتن TRP به مدت حداقل دو سال، شما می توانید برای مجوز اقامت دائم اقدام نمایید. این کار باید حداقل 6 ماه پیش از  انقضای TRP انجام شود. این مجوز با اعتبار 5 سال صادر می شود و به صورت نامحدود می تواند تمدید شود. این مجوز به شما حق کار در روسیه بدون نیاز به مجوز کار و سفر به داخل و خارج روسیه بدون نیاز به ویزا را می دهد.

درست همانند TRP، مجوز اقامت دائم هم باید هر سال تایید شود. در این صورت هم شما نمی توانید به مدت بیش از سه ماه خارج از کشور باشید، اما بر خلاف TRP برای خروج نیازی به ویزا ندارید.

اقامت دائم روسیه

علاوه بر مدارک مورد نیاز برای TRP،  هنگام اقدام برای مجود دائم متقاضی باید تاییدیه ی TRP خود و مدارک زیر برای فرزندان زیر 18 سال را ارائه دهد:

 • گواهی تولد
 • پاسپورت یا مدرک شناسایی دیگر
 • برای فرزندان چهارده تا 18 سال متقاضیان باید رضایت کودکان برای زندگی در روسیه را به صورت شهادت توسط خودشان، ارائه دهند.

اقامت روسیه از طریق تحصیل و دانشجویی

تحصیل در روسیه هم معتبر و هم مفید است. شما می توانید مطمئن باشید که تمام دانش مورد نیاز خود را در رشته ی مورد نظر خود به دست خواهید آورد. روسیه دارای تعداد زیادی دانشگاه است، بنابراین شما انتخاب گسترده ای دارید. همه چیزهایی که باید انجام دهید این است که برنامه ای را انتخاب کنید که دوست دارید، مدارک لازم را تهیه کنید، به روسیه بیاورید و شروع به تحصیل کنید. شما می توانید تحصیل در خارج از کشور را بدون پرداخت هزینه یا به صورت رایگان با حمایت دولت روسیه، که تعداد معینی از مناطق دولتی را برای دانشجویان خارجی در دانشگاه ها اختصاص می دهد.

دستورالعمل های مفصل ما را در مورد آنچه که برای ثبت نام در یک دانشگاه روسی باید انجام دهید، مطالعه کنید. تعدادی از انواع کمک های مالی، کمک هزینه و بورس تحصیلی وجود دارد، بنابراین هر دانش آموز می تواند بهترین گزینه را انتخاب کند. اگر نتوانستید برای دریافت بورس تحصیلی موفق شوید، احساس بدی نکنید؛ هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه بسیار پایین تر از سایر کشورها است. برنامه های تحصیلی را بررسی کنید و قیمت ها را ببینید: ممکن است یک گزینه مناسب را پیدا کنید. اگر زبان روسی یک مانع زبانی باشد، تعدادی از مدارس بین المللی در مسکو وجود دارند که آموزش زبان انگلیسی یا زبان های دیگر را ارائه می کنند.

 1. مدرسه بین المللی آتلانتیک آموزش را براساس برنامه های درسی انگلیسی و روسی آموزش می دهد. این مدرسه شامل یک مهدکودک، مدرسه ابتدایی و متوسطه است.
 2. مدرسه بین المللی بریتانیا برنامه های درسی بریتانیایی و روسی را نیز به همراه زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم ارائه می دهد. این مدرسه برای کودکان 3 تا 17 ساله آموزش می دهد.
 3. مدرسه فرانسوی Lycee Francais به دنبال یک برنامه آموزشی فرانسوی است که برای کودکان فرانسوی یا کسانی که زبان فرانسوی روان صحبت می کنند، ارائه می شود. این مدرسه برای کودکان 3 تا 17 ساله آموزش می دهد.
 4. مدرسه بین المللی مسکو یک برنامه درسی بریتانیا برای آموزش ابتدایی برای کودکان بین دو تا 13 سال ارائه می دهد.
 5. مدرسه اسلواکی-انگلیس-آمریکایی (SAAS) “مارینا” یک مدرسه زبان خارجی است که شامل هر دو دوره ابتدایی و متوسطه برای کودکان 6 تا 17 ساله می شود. روند پذیرش در یک دانشگاه روسی

با مدیر پذیرش در تماس باشید. هنگامی که یک فرم درخواست ارسال می کنید، یک مدیر پذیرش با شما تماس می گیرد و دستورالعمل های بیشتری را به شما می دهد. شما باید مدارک لازم را تهیه و ارسال کنید. قبل از ورود شما باید اسناد آموزشی خود را (گواهی / دیپلم و رونوشت) به روسی ترجمه کنید و تأیید کنید.

وقتی دانشگاه آنها را دریافت می کند، یک مدیر پذیرش یک نامه دعوت نامه می نویسد. یک دعوت نامه شامل اطلاعات در مورد کشور و شهر تولد، شهر محل اقامت، شهری که در آن ویزای شما صادر می شود، و آدرس کامل خانه که توسط وزارت امور داخلی فدراسیون روسیه مورد نیاز است. فقط به خاطر داشته باشید که ارسال  دعوت نامه حدودا یک ماه و نیم طول می کشد.

در زمان ورود به دانشگاه، هر دو گواهینامه / دیپلم و رونوشت شما باید قانونی شوند (معتبر). درست است که شما می دانید، قانونی کردن این گونه است که در آن مدارک تحصیلی توسط وزارت امور خارجه در کشور فارغ التحصیلی شما تایید می شود و بعد از آن توسط کنسولگری روسیه تایید می شود.

فراموش نکنید که 2 هفته قبل از شروع برنامه ورود خود را تایید کنید، در غیر این صورت ثبت نام شما لغو خواهد شد. قبل از گرفتن ویزای دانشجویی، توصیه نمی شود که بلیط هواپیما بخرید.

پس از ورود به روسیه، باید از بخش ویزای دانشگاه (دفتر 112/113، طبقه 1، چشم انداز Grazhdansky 28) بازدید کنید. در گمرک، شما باید یک کارت مهاجرت پر کنید و پس از آن که گمرک بر آن مهر زد، شما همیشه باید آن را تا زمان عزیمت از روسیه به همراه داشته باشید.

اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری ‌و کارآفرینی

در سال 2015 دولت روسیه از طرح ویزای اقتصادی اش رونمایی کرد. در حالی که این طرح  به طور رسمی طرح اخذ حق شهروندی از طریق سرمایه گذاری نیست، اما بسیار به آن شباهت دارد و تنها ظرف مدت سه سال از این طریق می توان حق شهروندی این کشور را به دست آورد. از طریق کمک مالی، خرید ملک و یا سرمایه گذاری تجاری سودآور شهروندان خارجی می توانند مقیم روسیه شوند.

شرایط سرمایه گذار:

یک سرمایه گذار بالقوه باید قادر باشد پیش از اقدام برای درخواست مدارک زیر را ارائه نماید:

 • مدرک رسمی سلامتی کامل متقاضی و بیمه ی درمانی
 • مدرک رسمی دال بر اینکه متقاضی هیچ سوء سابقه ی قضایی ندارد.
 • مدرک رسمی قانونی بودن وجوه مورد استفاده ی متقاضی
 • کپی های رسمی پاسپورت های متقاضی و اعضای خانواده اش
 • در صورت امکان مدرک رسمی گواهی ازدواج متقاضی و همسرش
 • مدرک رسمی از گواهی تولد متقاضی
اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری ‌و کارآفرینی
اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری ‌و کارآفرینی

به منظور کسب صلاحیت دریافت ویزای سرمایه گذاری روسیه و نهایتا حق شهروندی این کشور، یک متقاضی باید بتواند یکی از گزینه های سرمایه گذاری زیر را انتخاب نماید:

  1. یک کمک مالی خیریه ی غیر قابل بازگشت به مبلغ 7 میلیون روبل (حدودا 128000 دلار) به یک صندوق ملی مشخص در روسیه انجام دهد (یا)
  2. سرمایه گذاری ای برابر با 15 میلیون روبل (در حدود 256000 دلار) در یک پروژه ی ملکی در روسیه انجام دهد (یا)
  3. سرمایه گذاری تجاری ای برابر با 35 میلیون روبل (تقریبا 600000 دلار) انجام دهد (یا)
  4. کسب و کاری در روسیه راه بیاندازد که به مدت سه سال سالانه 10 میلیون روبل (171000 دلار) ثروت تولید کند.

مزایای اصلی طرح ویزای سرمایه گذار روسیه

ویزای سرمایه گذاری روسیه مزایای مختلفی دارد که برخی از آنها کاملا واضح اند و برخی دیگر اینگونه نیستند. در ادامه تنها به برخی از آنها اشاره می شود:

 1. پس از سه سال حفظ یکی از سرمایه گذاری های فوق، بدون هیچ هزینه ی اضافه ای حق شهروندی روسیه اعطا می شود.
 2. یک متقاضی همچنین می تواند بدون هیچ هزینه ی اضافی ای برای همسر و خانواده اش هم ویزا دریافت کند.
 3. با حداقل هزینه ی 128000 دلار، طرح سرمایه گذاری روسیه یکی از ارزان ترین گزینه های موجود برای دریافت حق شهروندی یا اقامت در کشور دوم است.
 4. اقدام و دریافت پاسپورت و حق شهروندی روسیه برای سرمایه گذار می تواند در هر اداره ی رسمی روسیه در کشورهای خارجی انجام شود.
 5. حتی در صورتی هم که حق شهروندی روسیه دریافت نشود، سرمایه گذار می تواند در روسیه زندگی، کار و تجارت کرده و به سیستم آموزشی و درمانی این کشور دسترسی کامل داشته باشد.
 6. مالیات در روسیه پایین ترین میزان در اروپا را دارد، مالیات مشارکتی تنها 20 درصد است و این در حالی است که مالیات فردی برای افراد مقیم تنها 13 درصد است.
 7. مسکو یکی از قطب های فرهنگی و کلیدی اصلی برای کل اروپا و آسیا و به شکل روز افزونی با احتمال قریب به وقوع جدایی انگلیس از اتحادیه ی اروپا، حال شکل دادن این ارتباط با انگلیس است.

اقامت روسیه از طریق خرید ملک

بر اساس قانون روسیه، خارجی ها معمولا اجازه ی خرید یا اجاره ی ملک در روسیه یا دارند اما برخی استثناها هم وجود دارند. به منظور اینکه اجازه ی خرید ملک را داشته باشد، فرد خارجی باید مجوز اقامت معتبری در روسیه داشته باشد. قانون ملک روسیه تصریح می کند که شخصیت های حقیقی یا حقوقی خارجی نمی توانند اماکن ساخته شده در نواحی مرزی را تصاحب کنند. خارجی ها همچنین در رابطه با خرید زمین های کشاورزی در روسیه با محدودیت هایی مواجه هستند. هنگام جستجوی ملک در روسیه، به خارجی ها توصیه می شود تا با آژانس های املاک متخصص مشورت نمایند. طرح ویزای سرمایه گذاری تنها به خارجی ها این امکان را می دهد که در پروژه های خاصی سرمایه گذاری کنند.

روسیه یکی از آزادترین سیاست های مهاجرتی در جهان را دارد؛ هر کسی که به مدت پنج سال در روسیه کار کند و به زبان روسی تسلط داشته باشد، به علم بر اینکه فرد مرتکب جرمی نشده باشد، می تواند شهروند روسیه شود؛ بدین ترتیب تقریبا هر کسی که توسط شرکت های روسی استخدام شود می تواند به شکلی نامحدود در این کشور زندگی و کار کند. برخلاف سیاست محدود کننده تری که پس از سقوط شوروی وجود داشت،  این امر ناشی از تغییر سیاستی توسط دولت پوتین در واکنش به کاهش نرخ تولد است .

با طرح ویزای سرمایه گذاری، سرمایه گذاران خارجی می توانند از طریق کمک مالی، خرید ملک و یا سرمایه گذاری تجاری سودآور مقیم و شهروند روسیه شوند. حق شهروندی روسیه هم می تواند تنها ظرف مدت سه سال به دست آید.

اسناد خارجی باید قانونی و مهر و موم باشند، و اگر اسناد به یک زبان خارجی باشند، باید آنها را با ترجمه تایید شده اشان ارائه دهند. کپی های تمام اسناد نیز مورد نیاز است.شما این اسناد را در اختیار وکلای حقوقی موسسه میرداماد قرار میدهید و با مشورت کارشناسان ارشد موسسه میرداماد اقدامات لازم را انجام میدهید. افراد خارجی که به طور موقت در روسیه اقامت دارند باید در محل شهروندی و یا محل زندگی خود (ثبت نام مهاجرت) ثبت نام کنند.

سوالات متداول در مورد اقامت روسیه

1-برای گرفتن ویزای کار، و یا دعوت نامه و درخواست کارفرماجهت اقامت کشور روسیه چند سند مورد نیاز است؟

 • سهمیه مهاجرت برای مشارکت نیروی کار خارجی
 • درخواست به سرویس استخدام دولت
 • اجازه مشارکت نیروی کار خارجی، مجوز کار برای یک خارجی و دعوت برای ویزای کار

2-زمان پردازش ویزای کار و هزینه جهت اقامت در کشور روسیه به چه عواملی بستگی دارد ؟

 • شغل و نوع کار شما در روسیه
 • شهروندی شما
 • ویزا و ضرورت ویزای دعوت
 • قیمت و کیفیت خدمات ویزا
 • به عنوان یک قاعده، ویزای کار می تواند در 100 روز و میانگین هزینه 80000 روبل باشد

3-اخذ اقامت روسیه چه شرایطی دارد ؟

پس از گذراندن حداقل دو سال از TRP، می توانید برای اجازه اقامت دائم درخواست بدهید. این کار باید حداقل 6 ماه قبل از پایان TRP انجام شود. این اقامت به مدت 5 سال صادر می شود و می تواند بی حد و حصر تمدید شود. و به شما حق کار در روسیه بدون مجوز کار و سفر به داخل و خارج از روسیه بدون ویزا را می دهد.

4. مدارک مورد نیاز اقامت دائم روسیه چه میباشند ؟

علاوه بر مستندات مورد نیاز برای TRP، متقاضی اقامت دائمی باید مجوز TRP و مدارک زیر را برای هر کودک زیر سن هجده سال تأیید کند:

 • گواهی تولد
 • پاسپورت یا سایر مدارک هویت

5.مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت کشور روسیه کدامند ؟

 • فرم درخواست
 • چهار قطعه عکس
 • پاسپورت معتبر
 • مدرک نشان دهنده ی درآمد
 • اسناد پزشکی ثابت می کند که متقاضی در حال انتقال HIV یا بیماری های عفونی نیست و به مواد مخدر معتاد نیست.

6-چه افرادی شرایط اقدام برای اخذ ویزای کشور روسیه را دارند ؟

از سال 2015 قوانین مهاجرتی جدیدی در روسیه وضع شده اند که برای بیشتر مهاجران دریافت مجوز کار یا اقامت را سخت تر کرده اند. هر فردی که برای چنین مجوزی اقدام می کند باید توانایی اش در زبان روسی، تاریخ و چارچوب قانونی این کشور را ثابت کند.

7-برای تمدید ویزای کار روسیه بایدچکار کرد؟

برای تمدید کردن ویزای کار یا گرفتن ویزای کار چندبار ورود جدید، لازم نیست کشور را ترک کنید، بلکه می توان ان را در اداره پلیس مهاجرت محلی در هنگام ارائه مجوز کار معتبر برای یک دوره جدید صادر کرد

8-مدارک اقامت موقت در روسیه کدامند ؟

 • دو عکس سیاه و سفید یا رنگی (اندازه 35 × 45 میلی متر)؛
 • گذرنامه (اسناد شناسایی)؛
 • گواهی های پزشکی:
 • یک سند صادر شده توسط یک مقام صلاحیتدار در کشور مبداء متقاضی یا توسط یک سازمان بهداشتی در روسیه مبنی بر عدم وجود بیماری، اعتیاد به مواد مخدر و بیماری های عفونی که می تواند خطری برای دیگران باشد که در لیست تایید شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور به شماره 384 در تاریخ 29 ژوئن 2015 ذکر شده است

9-چند نوع ویزای اقامت کار برای دریافت اقامت در کشور روسیه وجود دارد ؟

 • ویزای یکبار ورود که تنها برای 90 روز معتبر است – توسط کنسولگری روسیه که براساس دعوت نامه ویزای کار است براساس مجوز کار صادر می شود.
 • ویزای چند بار ورود – که دوباره براساس ویزای یکبار ورود در دفتر محلی پلیس مهاجرت روسیه تا زمان اعتبار مجوز کار( نه بیشتر از یکسال) صار میشود .

اسکرول به بالا