071-91009294  | 021-88724227  |

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

آلمان

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

امروزه کشور آلمان به دلیل داشتن مزیت‌های زیاد از جمله ثبات اقتصادی، رفاه عمومی، شیوه‌های نوین آموزشی‌ و جنبه‌های مثبت دیگر در زمینه‌های مختلف تبدیل به یکی از مقاصد نهایی جهت مهاجرت افراد به منظور تحصیل و زندگی شده است. در این مقاله قصد داریم تا هزینه زندگی دانشجویی در آلمان را مورد بررسی قرار دهیم تا شما برای مهاجرت و تحصیل در این کشور آگاهی و اطلاعات لازم را به دست بیاورید و یک انتخاب هوشمندانه داشته باشید. موسسه مهاجرتی میرداماد آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در رابطه با مهاجرت به کشور آلمان است.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

کشور آلمان یکی از بهترین و پرطرفدارترین مقصدها برای مهاجرت است. از این رو بسیاری از افراد مهاجرت به آلمان را انتخاب می کنند. پیش از آن که به بررسی هزینه زندگی دانشجویی در آلمان بپردازیم لازم به ذکر است که مهم‌ترین مسئله در رابطه با هزینه‌های دانشجویی در نظر گرفتن سبک زندگی فرد است. بنابراین اعداد و ارقام گفته شده به طور میانگین و تقریبی است. ما با ارائه حد متوسط این هزینه‌ها سعی در راهنمایی برای انتخاب درست شما داشته‌ایم تا مطابق با آن امکان برنامه‌ریزی کردن مالی داشته باشید.

هزینه‌های زندگی به طور کلی شامل مواردی مثل تفریح، خوراک، پوشاک، مسکن، شهریه‌ دانشگاه، حمل‌و‌نقل و… می‌شود. اگر می‌خواهید هزینه کمتری بپردازید پیشنهاد می‌شود که مونیخ را برای زندگی کردن انتخاب نکنید. این کشور با داشتن هزینه‌های بالا در همه موارد علی‌الخصوص اجاره خانه یک شهر پرهزینه در کشور آلمان به‌شمار می‌رود. البته ناگفته نماند که شما در مونیخ کیفیت بسیار بالای زندگی را تجربه خواهید کرد و از سطح امکانات رفاهی بالایی بهره‌مند خواهید شد.

هزینه برای دریافت ویزای آلمانی

برای رفتن به کشور آلمان و دریافت ویزا به طور تقریبی مبلغی حدود ۸۰ یورو لازم‌ دارید. علاوه بر آن، مبلغ ۱۰/۲۳۶ یورو چیزی است که برای یک سال زندگی در این کشور باید در نظر بگیرید. این مبلغ باید به عنوان تاییدیه تمکن مالی شما در حسابتان موجود باشد تا به دولت آلمان نشان داده شود که شما به مدت یک سال توانایی پرداخت هزینه‌های فردی خود را دارید و هزینه‌ای مازاد برای دولت به همراه نمی‌آورید.

مجوز کار در کنار تحصیل

آلمان از جمله کشورهایی است که برای دانشجویان خود مجوز کار نیمه وقت را صادر می‌کند. از این رو افراد می توانند در کنار تحصیل در آلمان مشغول به کار شوند. مدت زمان کارِ شما به عنوان یک محصل چیزی حدود ۲۰ ساعت در هفته می‌باشد (بنابر دانشگاه و رشته تحصیلی شما، این ساعت متغیر خواهد بود). حداقل در‌آمد در این کشور چیزی حدود ۴۵۰ یورو می‌باشد و شما می‌توانید بخشی از هزینه‌های خود را از طریق کار کردن به دست آورید. این درآمد با توجه به زمانی که برای کار کردن اختصاص می‌دهید، شغل و مهارت‌های شما، موسسه، شرکت و منطقه‌ای که در آن کار می‌کنید متغیر خواهد بود.

آلمان

کاهش هزینه‌های درمان با بیمه دانشجویی

از آنجا که بروز اتفاقات و حوادث غیر‌قابل ‌پیش‌بینی در زندگی وجود دارد توصیه می‌شود که با پرداخت بیمه دانشجویی، هزینه‌های احتمالی مربوط به درمان را کاهش دهید. این هزینه برای افراد زیر ۳۰ سال مبلغی حدود ۱۶۰ یورو است که دولت ۵۰ درصد آن را متقبل شده و شخص با پرداخت ۸۰ یورو در ماه می‌تواند برای بیمه کردن خود اقدام کند. از آنجا که هزینه‌های درمانی در کشور آلمان نسبتا بالاست داشتن بیمه خیال شما را تا اندازه‌ زیادی برای اتفاقات احتمالی آسوده می‌کند.

هزینه مربوط به خوابگاه

برای اقامت و خوابگاه به مبلغی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو در ماه نیازمندید. این رقم بنابر منطقه‌ای که قرار است در آن زندگی کنید، مدت زمان قرارداد شما و خصوصی یا دولتی بودن آن متغیر خواهد بود.

هزینه‌های مربوط به خورد و خوراک

شما در آلمان به مبلغی حدود ۱۰۰ یورو در ماه برای خرید خوراکی نیاز دارید. البته این یک عدد ثابت نیست و بنابر سبک زندگی شما تغییر خواهد کرد. توجه داشته باشید زمانی که برای خرید به هایپر مارکت‌ها مراجعه می‌کنید قیمت روی جلد آنها را بررسی کنید تا موقع پرداخت هزینه‌ها با اعداد نجومی مواجه نشوید.

کمک خرجی به اسم سهم ترم

خرید سهم ترم چیزی است که می‌تواند به کاهش هزینه‌های شما کمک کند. شما با داشتن سهم ترم در هزینه‌هایی مثل حمل‌‌و‌‌نقل، ورزش، ناهار خوردن در دانشگاه و مواردی از این قبیل هزینه‌های کمتری پرداخت خواهید کرد. ۲۵۰ یورو سهم هر ترم است. بلیط ترم در مدت ۶ ماه امکان رفت ‌و ‌آمد به موسسه آموزشی و اطراف آن را برای شما با هزینه بسیار کمتر فراهم می‌کند.

هزینه لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در این مقطع دانشگاه‌های دولتی چیزی حدود ۲۵۰ یورو در سال و دانشگاه‌های خصوصی مبلغی حدود ۲۰ هزار یورو در سال را به خود اختصاص داده‌اند. دانشگاه محل تحصیل‌ و رشته‌ای که به تحصیل در آن مشغول‌اید در تغییر این هزینه‌ها موثر خواهد بود.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

برای ادامه تحصیل در این مقطع دانشگاه دولتی مبلغی حدود ۴۰۰ الی ۶۰۰ هزار یورو و دانشگاه خصوصی هزینه‌ای بین ۶ الی ۹ هزار یورو در سال را به خود اختصاص می‌دهند. نکته‌ای که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان وجود دارد این است که داشتن‌ نمره آیلتس 5/6 و‌ مدرک B1 زبان آلمانی لازم بوده و مسئله‌ای است که باید به آن توجه داشته باشید.

تحصیل در مقطع دکترا

ادامه تحصیل در این مقطع مبلغی حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو در سال را به‌دنبال دارد. با این حال تحصیل پزشکی در آلمان مستلزم پرداخت هزینه های بیشتری خواهد بود. توجه داشته باشید که برای تحصیل در مقطع دکترا به رزومه قوی، داشتن مدرک زبان انگلیسی و آلمانی و مقاله معتبر علمی نیازمند هستید. داشتن این ‌موارد شانس شما را برای پذیرش در دانشگاه‌های دولتی این کشور دو‌‌چندان می‌کند. جهت راهنمایی برای انتخاب رشته مناسب و ادامه تحصیل در مقطع مورد نظر خود با موسسه مهاجرتی میرداماد در تماس باشید و آسان‌ترین راه برای رسیدن به موفقیت را انتخاب کنید. هدف نهایی این موسسه راهنمایی جهت انتخاب بهترین گزینه برای مهاجرت به شما عزیزان است.

کشور محبوب و پر‌طرفدار آلمان انتخاب افراد بسیار زیادی برای مهاجرت و تحصیل است. این کشور ارائه مجوز کار به دانشجویان را به عنوان راه‌حلی برای تامین بخشی از هزینه‌های شخص در نظر گرفته است. فراموش نکنید که شما با داشتن فرصت ۱۸ ماهه بعد از پایان تحصیل خود در این کشور می‌توانید شغل متناسب خود را پیدا کرده و در این کشور ماندگار شوید.

موسسه مهاجرتی میرداماد به عنوان یک پشتیبان توانمند و ماهر در کنار شماست تا هر گونه ابهام و سوال در رابطه با مسئله پرفراز و نشیب مهاجرت را پاسخ دهد. شما عزیزان می‌توانید برای سرعت یافتن فرآیند مهاجرت‌تان و بررسی دقیق مدارک مرتبط به این موسسه معتبر مراجعه کنید؛ تا در اسرع وقت روند مربوط به مسائل مهاجرتی شما پیگیری شود.

اسکرول به بالا