071-91009294  | 021-88724227  |

مهاجرت تحصیلی به رومانی 2023

مهاجرت تحصیلی به رومانی

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

امروزه اغلب افراد در سراسر دنیا متقاضی مهاجرت به کشورهای اروپایی می باشند. یکی از راحت ترین و ارزان ترین راه های مهاجرت به خارج از کشور، مهاجرت از طریق تحصیل می باشد. کشور رومانی واقع در جنوب شرقی اروپا نهمین کشور از نظر مساحت و هفتمین کشور از نظر جمعیت در اتحادیه اروپا می باشد. کشور رومانی با داشتن دانشگاه هایی معتبر در سطح بین المللی و هزینه های تحصیل و زندگی کمتر نسبت به کشورهای اروپایی دیگر، متقاضیان زیادی را جهت مهاجرت تحصیلی دارد.

تحصیل دندانپزشکی در رومانی

تحصیل پزشکی در رومانی

شرایط تحصیل و مهاجرت تحصیلی به رومانی

شرایط تحصیل و مهاجرت تحصیلی به رومانی نیز همانند اغلب کشورهای جهان به تحصیل افراد اهمیت زیادی داده میشود و تحصیلات به صورت اجباری و رایگان می باشد. در کشور رومانی آن دسته از دانش آموزانی که استعداد علمی بالایی دارند وارد دانشگاه ها شده و به تحصیلات خود ادامه می دهند اما آن دسته از دانش آموزانی که استعداد علمی کمتری دارند وارد مدارس حرفه ای شده و سپس وارد بازار کار می شوند. دانشگاه های رومانی از اعتبار علمی بسیار بالایی در سطح جهانی برخوردارند و حتی برخی از دانشگاه ها حتی بیش از 300 سال قدمت دارند. دانشگاه های رومانی تنها یک بار در سال در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا پذیرش دانشجو دارند که در ما های دی تا تیر انجام می پذیرد.

دروس در دانشگاه های رومانی به 3 زبان انگلیسی، رومانیایی و فرانسوی تدریس می شوند که دانشجویان با توجه به تسلط به هر یک از زبان ها تحصیل به همان زبان را انتخاب می کند. برای تحصیل در رومانی دانشجویان نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند اما میبایست به زبان تحصیلی خود تسلط کافی را داشته باشند که برای این نیز متقاضیان تحصیل در رومانی به زبان انگلیسی می توانند در کلاس های آموزشی زبان شرکت کرده و مدرک زبان خود را در کوتاه ترین زمان و به صورت تضمینی اخذ نمایند که البته داشتن مدرک زبان جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های رومانی یک مزیت برای دانشجو به حساب می آید.

کشور رومانی دارای 49 دانشگاه دولتی و 8 دانشگاه خصوصی می باشد و دانشجویان می توانند در هر یک از دانشگاه ها پذیرش گرفته و به تحصیلات خود ادامه دهند دانشجویان جهت تحصیل در رومانی می توانند به صورت تمام وقت ، پاره وقت و یا حتی از طریق آموزش از راه دور به تحصیلات خود ادامه دهند.

تحصیل در مقطع لیسانس در رومانی

مهاجرت تحصیلی به رومانی در مقطع لیسانس حدود 3 تا 4 سال به طول می انجامد که این مدت زمان با توجه به رشته تحصیلی متغیر می باشد. دانشجویان جهت تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه های رومانی طیف گسترده ای از رشته های دانشگاهی را پیش رو دارند و می توانند در رشته ی مورد نظر خود مشغول تحصیل شوند. دانشجویان با دریافت مدرک لیسانس شانس خود را جهت پیدا کردن شغلی مناسب بالا برده و می توانند در شغل مورد نظر خود مشغول به کار شوند یا به تحصیلات خود ادامه دهند.

ویزاهای اخذ شده

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در رومانی

تحصیل در رومانی در مقطع فوق لیسانس حدود 1 تا 2 سال به طول می انجامد. دانشجویان در مقطع فوق لیسانس دانشگاه های رومانی میبایست یک پایان نامه نوشته و از آن دفاع کنند.

تحصیل در مقطع دکتری در رومانی

مقطع دکترا در دانشگاه های رومانی 3 تا 4 سال به طول می انجامد   و دانشجویان علاوه بر شرکت در کلاس های درسی میبایست تحقیقات لازم را برای تکمیل و ارائه پایان نامه خود انجام دهند و بتوانند از پایان نامه دفاع کنند.

هزینه های تحصیل در رومانی

هزینه های مهاجرت تحصیلی به رومانی با توجه به دانشگاهی که در آن مشغول تحصیل هستید و رشته تحصیلی متغیر می باشد اما به طور کلی می توان گفت هزینه های تحصیل در رومانی در سال حدود 2000 تا 8000 یورو می باشد. هزینه های زندگی دانشجویی در رومانی حدود 400 تا 500 یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه مربوط به مسکن می باشد البته برای صرفه جویی در هزینه ها دانشجویان می توانند چند نفر باهم یک خانه را اجاره کرده و به صورت شریکی اجاره بها را پرداخت نمایند. دانشجویان در زمان تحصیل در رومانی می توانند 20 ساعت در هفته را کار کنند و بخشی از هزینه های مربوط به زندگی و تحصیل خود را بدست بیاورند.

بورسیه تحصیلی رومانی

در دانشگاه های رومانی رشته هایی همچون علوم سیاسی، آموزش علوم- فرهنگ و تمدن رومانی، مطالعات فنی، روزنامه نگاری، دامپزشکی، معماری و هنر جهت اخذ بورسیه تحصیلی در اولویت می باشند. کمک هزینه تحصیلی برای هر مقطع تحصیلی متفاوت می باشد؛ در مقطع لیسانس حدود 65 یورو، در مقطع فوق لیسانس حدود 75 یورو و در مقطع دکترا حدود 85 یورو در ماه کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان پرداخت می شود. لازم به ذکر است دانشجویانی که موفق به اخذ بورس تحصیلی رومانی می شوند دوره های تحصیلی خود را به زبان رومانیایی می گذرانند البته برای دانشجویان جای نگرانی نمی باشد زیرا کلاس های آموزشی زبان رومانیایی برای دانشجویان خارجی برگذار می شود

دانشگاه های معتبر رومانی

دانشگاه بخارست : دانشگاه بخارست یکی از قدیمی ترین دانشگاه های رومانی است که بیش از 150 سال قدمت دارد. دانشگاه بخارست از درجه و اعتبار بین المللی برخوردار است و حدود 32000 دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند. این دانشگاه دارای 18 دانشکده می باشد و اغلب رشته هایی را ارائه می دهند و دارای 1300 هیئت علمی می باشد. دانشگاه بخارست یکی از ایده آل ترین دانشگاه های رومانی جهت ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی می باشد.

 

  • دانشگاه الکساندر ویان کوزا: قدیمی ترین دانشگاه رومانی دانشگاه الکساندر ویان کوزا می باشد که حدود 156 سال قدمت دارد و از جمله معتبرترین و پرطرفدار ترین دانشگاه های رومانی می باشد.
  • دانشگاه بیس بولای: از بزرگ ترین دانشگاه های رومانی می توان به دانشگاه بیس بولای اشاره کرد که در سال 1919 تاسیس شده. در حال حاضر حدود 40000 دانشجو از سراسر دنیا مشغول تحصیل در این دانشگاه مدرن و پیشرفته می باشند. دانشگاه بیس بولای دارای 21 دانشکده می باشد و طیف گسترده ای از رشته های دانشگاهی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد.
  • دانشگاه وست تیمیسوارا: دانشگاه وست تیمیسوارا یکی دیگر از دانشگاه های رومانی می باشد که از اعتباری بین المللی برخوردار است. در این دانشگاه رشته هایی همچون هنر، علوم سیاسی، فیزیک، شیمی، فلسفه، حقوق، ریاضی، انفورماتیک، تاریخ، روانشناسی، اقتصاد و الهیات ارائه می شود.
  • به طور کلی می توان گفت 4 دانشگاه بخارست، الکساندر ویان کوزا، بیس بولای و وست تیمیسوارا از برترین و پر طرفدار ترین دانشگاه های رومانی می باشد که اغلب دانشجویان بین المللی مشغول تحصیل در آن ها می باشند. حداق سنی که علاقه مندان به تحصیل در رومانی باید داشته باشند 17 سال می باشد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی رومانی عبارتند از:

  • کپی و اصل شناسنامه
  • کپی و اصل پاسپورت
  • گواهی پزشکی سلامت
  • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • اثبات تمکن مالی

اخبار های مرتبط